Verkoop in 'Buitenhof aan banden D66: notitie hoe het in Oegstgeest zeker niét moet 'Berbice wordt bedreigd door rigoureus bouwplan' Zoeterwoude wü Weipoortseweg opknappen Hoogste punt 'inspirerend' complex PAGINA 18 LEIDSCH ÏËS DAGBLAD VRIJDAG 6 MAART 1987 ZOETERWOUDE - Burgemeester en wethou ders van Zoeterwoude hebben bij de provincie een plan ingediend om het eerste deel van de Weipoortseweg in drie fasen op te knappen. Aan twee ingenieursbureaus is offerte ge vraagd voor de uitvoering. Onlangs hebben de bewoners al geprotes teerd tegen de slechte toestand van het weg dek. De gemeente beaamde dat, maar kon al leen maar 'oplappen' omdat er geen geld was voor een grondige opknapbeurt. Wat heeft Zoeterwoude nu gedaan: bij de provincie uitstel gevraagd van het groot on derhoud van de Nieuweweg, dat 935.000 gul den zou gaan kosten. Een kwart daarvan zou voor rekening van de gemeente komen, de rest betaalt de provincie Zuid-Holland. De provincie heeft nu het laatste woord. Staat zij dit uitstel toe. dan heeft de gemeente wat ruimte om aan een gefaseerde reconstruc tie van de Weipoortseweg te beginnen. In het plan gaat Zoeterwoude er vanuit dat de Weipoortseweg een nieuwe fundering moet krijgen. Ook wil men het verkeer verder bij de woningen vandaan gaan houden. Om de snel heid van de auto's af te remmen, zullen asver- schuivingen worden aangebracht door wat meer bochten in de Weipoortseweg aan te brengen. Graanmaalderij Overigens zal de Weipoortseweg binnenkort toch al van aanzien veranderen omdat de graanmaalderij van Van der Poel op nummer 84 goeddeels verdwijnt. De gemeente Zoeterwoude heeft er 50.000 gulden voor over als het bedrijf verdwijnt. De gemeente zal tot uitbetaling overgaan als het bedrijf dit jaar echt is verdwenen en de silo en de dakopbouw zijn gesloopt. Daarbij geldt ver der dat twee schuren moeten blijven staan. In één daarvan komt een bedrijf, in het andere een woonhuis. En er mag geen soortgelijk be drijf terugkomen elders in Zoeterwoude. Gemeente Leiderdorp voert waarschijnlijk anti-speculatiebeding in Politiebus beschadigd LEIDERDORP - Een dienst- busje van de politie te Leider dorp heeft gistermiddag scha de opgelopen door een vallen de lantaarnpaal. Het incident op provinciale weg 6 gebeurde doordat een graafmachine tegen een lan taarnpaal aanstootte, waardoor deze knapte en op de weg te recht kwam. Doordat de bestuurder stevig remde, bleef de schade beperkt tot blikschade aan de voorzijde. LEIDERDORP - De ge meente Leiderdorp voert hoogstwaarschijnlijk een anti-speculatiebeding in voor wat de premiewonin gen in Buitenhof midden west betreft. Mensen die in deze nieuwbouwwijk een premiewoning kopen en de ze binnen - pakweg - een paar jaar voor een hoger be drag van de hand doen, zou den een bepaald percentage van de winst aan de ge meente moeten afstaan. Inschrijving premiehuizen geopend LEIDERDORP - Sinds giste ren kunnen liefhebbers zich melden voor de premiewonin gen waarvan de bouw volgende maand begint. Het gaat om 46 premie A-. 5 premie B- en 17 premie C-woningen die worden gebouwd in opdracht van de Algemene Woningbouw Ver eniging (AWL). Belangstellenden dienen schriftelijk een inschrijfformu lier aan te vragen bij de Alge mene Woningbouw Vereni ging, Postbus 21, 2350 AA Lei derdorp. Het merendeel van de woningen is bedoeld voor Lei derdorpers die een AWL-huur- woning achterlaten. Het restant is bestemd voor mensen die een andere huurwoning achter laten én aan economisch ge- bondenen. Ook het inkomen speelt uiteraard een rol. De prij zen van de AWL-woningen schommelen rond de 145.000 gulden. Wethouder Den Boeft hoopt en verwacht dat die woningen grif van de hand zullen gaan. "Ik zou althans zeer verbaasd zijn als er geen grote reeks ge gadigden voor de woningen zouden komen". De wethouder heeft er bij de AWL op aangedrongen dat Lei derdorpers die al één, twee of zelfs drie keer buiten de boot zijn gevallen, nu een extra gro te kans krijgen op de toewij zing van een huis. Overigens is een anti-speculatiebe ding volgens de rijksnormen al verplicht bij premie A-woningen, maar Leiderdorp wil het ook in voeren bij premie B- en C-huizen. Een dergelijk systeem is niet nieuw. In diverse plaatsen in de re gio wordt het al gehanteerd. In Lei den wordt momenteel bekeken of er ook voor de andere categorieën een beding moet komen. Ook in Leiderdorp zelf is men er bekend mee. Het werd destijds ingevoerd bij de verkoop van premiehuizen in de wijk Voorhof. Weliswaar moet het college nog over de invoering van het anti-spe culatiebeding beslissen, maar wet houder Den Boeft zegt desge vraagd te verwachten dat het er wel zal komen. Niet alleen voelt hij er zelf veel voor, de meeste raadsle den zien er eveneens veel in om, zoals Den Boeft het uitdrukt. on aangename verrassingen te elimi neren en om de doorstroming te bevorderen". Destijds kwam de ge meente bijvoorbeeld in de wijk Binnenhof voor dergelijke verras singen te staan. Nog niet of amper afgebouwde woningen werden daar met een 'dikke winst' van de hand gedaan. De wethouder vindt niet dat toe komstige bewoners van Buitenhof midden-west worden gedupeerd vergeleken met de Leiderdorpers in Buitenhof oost, waar geen anti- speculatiebeding van kracht is. Den Boeft: "Voorheen hebben we er ook al aan gedacht, maar toen is het niet ingevoerd omdat de markt veel slechter was. Bovendien ge loof ik niet dat het beding als een nadelige factor zou kunnen gelden. Ik bedoel: mensen die een premie- koopwoning aanschaffen met de intentie om er lekker te gaan wo nen, die zullen er toch niet mee zit ten? Je weert alleen de handelaren. Want het anti-speculatiebeding geldt natuurlijk niet voor een on eindige reeks van jaren. Zelf denk ik aan een periode van twee jaar. Maar dat zal de raad moeten beslis sen". Uiteraard zal, zegt Den Boeft, in het beding een uitzondering wor den gemaakt voor mensen die hun huis vanwege onvoorziene omstan digheden moeten verkopen. Overi gens verwacht hij geenszins dat de gemeente Leiderdorp rijk wordt van de eventuele winsten die naar haar toevloeien. "Zelfs al zouden alle toekomstige bewoners van Buitenhof midden- en west gaan handelen, dan nog zou het extra geld niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat zijn". ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse woningbouwvereniging Willibrord heeft toestemming ge kregen om in september van dit jaar nog 32 woningen in het plan de Goede Herder te gaan bouwen. Sa men met de plaatsing van de vlag op het hoogste punt van het flatge bouw aan de Moerascypreslaan werd dit feit gisteren gevierd. Met deze 32 te bouwen huizen komt het totale aantal van Willibrord op 562. De 29 woningen aan de Moeras cypreslaan 2 tot 58 (onderdeel van het plan de Goede Herder) zijn naar verwachting in juni klaar. De strenge winter heeft slechts een kleine vertraging voor aannemers bedrijf Noorlander opgeleverd. Het flatgebouw bestaat uit drie woonlagen; op de begane grond 5 tweekamer- en 4 driekamerwonin gen. Op beide andere woonlagen elk 5 tweekamer- en 5 driekamer woningen. Vooral de woningen op de begane grond zijn geschikt voor bejaarden. Zogenaamde voltooide gezinnen of samenwonenden ko men eveneens in aanmerking. De tweekamerwoningen moeten 450 gulden aan huur opbrengen, de driekamerwoningen 500 gulden. Volgens R. Hogenelst, voorzitter van de commissie woningtoewij zing, zijn er momenteel 125 gega digden. Hij is blij dat er weer een project voltooid is. "Officiéél mag Zoeterwoude 50 woningen per jaar bouwen. Door de geringe subsidie van de overheid is dit echter geen haalbare kaart", aldus Hogenelst. Hij wijt dit aan de steun die de overheid momenteel aan de grote steden geeft, waardoor de kleinere gemeenten moeten inleveren. Zoe terwoude heeft een zogenaamd planologische contingent, dat wil zeggen dat er alleen maar voor in gezetenen wordt gebouwd en dat het groen wordt behouden. In zijn toespraak karakteriseerde Van Steijn, voorzitter van de wo ningbouwvereniging, het nieuwe complex als inspirerend: "Door de ruimte, de bomen, het vele groen en de kassen is dit een ideaal woongebied. Ik dank dan ook de gemeente voor de ruimte die ons beschikbaar is gesteld". Ook dank te hij de bouwvakkers, die wegens vorstverlet echter niet aanwezig De bomen die voor de stapelwo ningen staan zijn minstens hon derd jaar oud. Zij stammen nog uit de tjd van het klooster van de zus ters van Heemstede, dat ongeveer tien jaar geleden gesloopt werd. Om de bomen te beschermen is in het huurcontract een schadeclaim van 50.000 gulden per boom opge- Het complex waarvan in septem ber de bouw begint, (eveneens ont worpen door architectenbureau Louis Bosman), zal bestaan uit een tweede flatje met 18 woningen en daarnaast 14 eensgezinswoningen. OEGSTGEEST - In Oegstgeest worden voor problemen op het gebied van de ruimtelijke orde ning aan de lopende band ad hoe oplossingen getroffen. Allerlei plannen voor probleemgebieden zoals de Lange Voort, de Dorps straat en de De Kempenaerstraat "blijven in de lucht hangen" of worden helemaal niet uitge voerd, zoals in het geval van de Lange Voort. Gevolg is dat sommige plek ken in het dorp heel anders wor den gebruikt dan ze waren be doeld. Zo is het bos van Wijc- kerslooth verworden tot een ver edelde hondenuitlaatplaats. Dat geldt ook voor het Irispark dat een tijd terug voor enkele tonnen werd opgeknapt. Samenhang in al die "deelplannetjes" is er niet. Anticiperen op plannen van pro ject-ontwikkelaars kan zodoende niet. "Tegen bouwers zeggen we: doe maar wat. We zijn al lang blij dat ze zich melden". Dat is de rode lijn van een als discussiestuk bedoelde D66-no- titie, die één dezer dagen het licht zag'. De tussen aanhalings tekens geplaatste zinsnedes zijn afkomstig uit een mondelinge toelichting die de schrijvers er van, de D66-raadsleden M. Poel mans en H. Vissers, hebben ge geven. Nog een voorbeeld van "hoe het niet moet" met het ruimtelij ke ordeningsbeleid. Is er een "ontsierend gat" bij de entree van het dorp, daar waar eens het historische Curiumgebouw van het kinderpsychiatrische zieken huis stond ("Het toont daar van geen kant"), dan wordt dat ge vuld met een modern ogend, van glas vergeven flatgebouw. "Niet omdat de gemeente vindt dat zo'n flatgebouw zo fraai in de omgeving past, maar omdat er geen andere visie is dan: willen de project-ontwikkelaars zich melden". In de omgang met bouwers moet veel veranderen, vinden Poelmans en Vissers. Zo willen ze er bij de gemeente op aandrin gen om bouwers ter verduidelij king van hun plannen, te ver plichten maquettes te maken. Te vaak moeten drastische bouw plannen beoordeeld worden aan de hand van "platte, onbegrijpe lijke tekeningen, waaraan totaal niet is af te zien hoe het gebouw zich met de omgeving ver houdt". Poelmans en Vissers geven toe dat de gemeente project-ontwik kelaars moeilijk in de houdgreep kan nemen. Toch kan de ge meente veel meer doen dan de plannen van project-ontwikke laars afwachten. "Nu konden we in de raadscommissie ruimtelij ke ordening over het apparte mentengebouw op de plek van het Curium niet meer zeggen dan dat het architectonisch verant woord is. Je toetst zo'n plan aan de bouwverordening en dan heb je het wel gehad. Maar op de vraag of het voor de omgeving goed is, weten we het antwoord niet omdat nergens vast staat wat we willen. Neem het Bas tionhotel. Er is op zich niets op tegen. Maar iedereen girig dat stukje grond pas bekijken toen de project-ontwikkelaar met een plan ervoor kwam". Volgens de D66'ers moet de gemeente zelf de boer op met zijn grond, voor bepaalde projecten zelf bouwers uitnodigen met plannen te ko men. Voordat het eenmaal zo ver is dat dat kan moet in de komen de "open gaten discussie" onbe bouwd Oegstgeest van een pas sende bestemming worden voor zien. "Wat dat betreft zijn we pre cies op tijd met de notitie". De gepeperde kritiek van Vis sers en Poelmans komt niet hele maal uit de lucht vallen. Bij voortduring liggen de twee dwars over voornoemde gevoelig liggende kwesties. "Maar het is- wat te gemakkelijk om te zeggen hoe het niet moet. Wij pretende ren ook niet alle wijsheid in pacht te hebben. De notitie is ge boren uit leereffecten van het af gelopen jaar, wetende dat we aan de vooravond staan van heel be langrijke ontwikkelingen in de Dorpsstraat, de Lange Voort en zovoorts". Toch kreeg de acht pagina's tellende notitie de wat matte titel 'ruimtelijke ordening in Oegstgeest; moderne behoef ten en historische waarden' mee. Het stuk is verzonden naar de rest van de gemeenteraad, inclu sief B en W. De D66'ers hopen dat ze met dit stuk de discussie "hoe Oegstgeest er in 2000 moet uitzien" kunnen openen. Eerde re pogingen daartoe, bijvoor beeld tijdens de laatstgehouden algemene beschouwingen, haal den niets uit. De twee beten zich desalniettemin vast in deze ma terie en werden de laatste tijd keer op keer in hun gelijk beves tigd. Althans, zo zien de twee de mocraten het zelf. Meest recente voorbeeld is de hopeloos vastgelopen discussie over de Lange Voort. De twee vertellen waarom dat naar hun idee zo is misgegaan. De Lange Voort had eigenlijk vorig jaar al van een nieuwe asfaltlaag moe ten worden voorzien. Dat werd tot dit jaar uitgesteld. Maar het twee-in-één- plan van PvdA-wet- houder Kohlbeck (openbare werken) behelsde meer dan een nieuw wegdek alleen. Hij wilde tegelijk een drastische recon- tructie doorvoeren die vooral de verkeersveiligheid ten goede moest komen. Wat ontbrak in de plannen was een visie op de Lange Voort op lange termijn, "eentje die een sa menhang met het resterende centrumgebied liet zien", aldus de D66'ers. "Want de Lange Voort is met de groei van het dorp in noordelijke richting het dorpscentrum aan het worden, we moeten niet proberen de De Kempenaerstraat net zo belang rijk fe laten zijn". "Nu we het toch even over de De Kempenaerstraat hebben, ook zo'n voorbeeld van ad hoc- beleid. Er zijn daar problemen, iedereen mag zijn zegje komen doen, het oorspronkelijke plan wordt helemaal afgepeld en na die gigantische inspraakproce dure zijn we bijna weer bij 'af aangeland. Dit alles heeft een ambtelijke en bestuurlijke ener gie gevergd die in geen enkele verhouding met het resultaat staat. Inspraak is niet iedereen de gelegenheid geven om dat deel van het plan dat hem niet zint eruit te laten halen". Intussen blijft de Lange Voort in D66-ogen "een kil en winderig geheel". Een gebied ook "waar het 's avonds niet veilig is" en waar de ruimte slecht geordend is. Want: "Bij het zwaartepunt van de winkels zijn geen par keerplaatsen en waar geen win kels staan, wemelt het ervan", al dus Poelmans. Hij gaat ook nog even in op het Irisparkje dat een attractie voor Lange Voort-gangers had moe ten zijn maar niet meer is "dan een kale vlakte met wat speel tuigjes waar vooral honden ko men en voorhet overige nie mand wat aan heeft". Door de vastgelopen discussie duurt het nog langer voordat dit gebied kan worden opgefleurd. En dat terwijl er zo veel van te maken is, zeker als het gefluister over een nieuw gemeentehuis op het par keerterrein aan de Lijtweg in concrete plannen wordt vertaald. Dorpsstraat De democraten verplaatsen zich in gedachten naar de Dorps straat, het stuk tussen de Kenne- dylaan en het Groene Kerkje. Tot nog toe zouden B en W de pro blemen van een te druk verkeer in een daar helemaal niet op be rekende winkel- en woonstraat helemaal los van samenhangen de problemen hebben bekeken. Er is wat inspraak geweest en zou die worden opgevolgd dan "maken we de brug over het ka naal wat breder, halen we de kromming aan het einde van de weg eruit, slopen we die oude, karakteristieke huisjes als de be woners zijn overleden, waarna een projectontwikkelaar een of andere verkeersbestendige flat uit de lade trekt", zegt Poelmans gekscherend. Veel beter zou het volgens de twee zijn als de gemeente een vi sie op het gebied geeft en daar de bewoners op laat inspreken. Al was het alleen maar om uitput tingsslagen zoals 'de slag om de De Kempenaerstraat' te voorko men. Zelf denkt de fractie aan een verkeersluwe Dorpsstraat die met de rest van het gebied zou moeten worden verbonden via de Almondeweg, over het ter rein van transportbedrijf Van der Luyt. Deze dient te verhuizen naar het in de Morsebelpolder te realiseren bedrijventerrein. De in de straat te plegen nieuwbouw moet passen in deze karakterisie- ke, historische straat van het dorp. WIM KOEVOET Bezwaarschrift Voorschotense mevrouw Begeer VOORSCHOTEN - De Voorschotense bouwplaats Berbice wordt bedreigd door een ri goureus bouwplan. Bij de vijver aan de kant van de Van Beethovenlaan moet een 37 meter brede, 27 meter diepe en 11 meter hoge woning komen, omgeven door een gasten huis, een zwembad en een flink hek. De plannen ogen zo wit en massaal en gaan ten koste van zoveel groen, dat het bos niet langer onder de natuurschoonwet zou vallen. Dat effent het pad voor andere Compromis overtredingen en heeft geweldige belasting-technische gevolgen voor de andere eigenaren van het terrein. Omdat mevrouw Begeer het con tact met haar 'sympathieke' buren niet te grof wil verstoren, doet zij in het bezwaarschrift een compro- Dit stelt mevrouw R. Begeer, be woonster van Huize Berbice en ei genaresse van het voorste deel van de monumentale zeventiende eeuwse buitenplaats met zijn unie ke oranjerie. In haar bezwaar schrift oppert zij dat er meer bo men verdwijnen dan in het bouw plan is aangegeven. Sommige ex emplaren zullen sterven omdat hun wortels voor een deel worden weggekapt of dichtgereden door vrachtverkeer. Andere bomen gaan ten onder aan het keihard snoeien van grote takken en weer andere overleven een bronbema ling niet. De grote, unieke radius is hiervan een triest voorbeeld. Ook de oranjerie, een tuinhuisje bedoeld voor winteropslag, is haar toekomst niet zeker. 'Daar het hier pure zandgrond betreft planten de schokken bij de bouw zich in alle hevigheid voort en zijn de gevol gen voor de ijsselsteenmuren van de slechts op 25 meter staande oranjerie, niet te overzien', aldus het bezwaarschrift, dat rept over een bouwput van 40 bij 30 meter voor het hoofdhuis en een put van 10 bij 11 meter voor het gastenhuis. Vastgevroren zwaan bevrijd LEIDERDORP - De Leidse die- renhulpdienst heeft gisteren in Leiderdorp een zwaan uit het ijs bevrijd. Het dier was in een sloot in park De Houtkamp vastgevroren en kon geen kant meer op. Volgens C. Raymaekers van de hulpdienst leverde het geen probleem op het dier los te hakken. "Meestal moe ten we de losgehakte dieren mee naar huis nemen, omdat je de brok ken ijs niet zomaar van de veren kunt losrukken. Maar bij deze zwaan viel de schade gelukkig mee", vertelt ze. De dierenhulpdienst krijgt tij dens strenge vorstperiodes zo'n 100 meldingen binnen van eenden of zwanen die vastgevroren zouden zitten. "98 van de 100 meldingen zijn meestal loos. Omdat de dieren vaak roerloos op het ijs liggen, den ken voorbijgangers dat ze' vastge vroren zijn", besluit Raymaekers. misvoorstel. De nieuwe eigenaren van het gebiedje, waar twee jaar geleden broerlief S.A.C. Begeer nog woonde, moeten een deel van de twintig jaar oude vijver dempen en daar het hoofdgebouw neerzet ten. De grens van de oude buiten plaats loopt totaan de vijver en wordt dus niet aangetast. Het gas tenhuis kan dan, zonder bomen te kappen, op de plek van de bunga low komen. De eigenaren van dit stukje Ber bice hebben dan een zonovergoten woning en mevrouw Begeer is ge rustgesteld met de gedachte dat het oude deel van de buitenplaats onder de natuurschoonwet blijft vallen. Volgens de dame, die haar brieven ondertekent met 'graduée en Histoire de l'Art et Archeologie, is daar een algemeen Voorschotens belang mee gediend. KNEUZINGEN - Een 23-jarige Boskoopse bromfietster is gister avond rond zeven uur licht ge wond geraakt bij een aanrijding op de weer opengestelde Alphense Prins Hendrikstraat. Zij reed op het fietspad richting Hefbrug toen een auto, bestuurd door een 28-jari- ge Alphenaar, een inrit wilde inrij den. Hij raakte de bromfietster die ten val kwam. Daarbij kneusde zij haar been op diverse plaatsen. Ze werd voor onderzoek overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. Gedeputeerde Hekkelvian. (foto pri Gedeputeerde in Leiderdorp LEIDERDORP - Het CDA Leider dorp houdt volgende week donder dag een openbare verkiezingsbij eenkomst in de Menswordingkerk (Heelblaadjespad) waar gedepu teerde J.W. Hekkelman, zelf Lei derdorper, zal praten. Hekkelman zal het vanaf negen uur 's avonds hebben over het onderwerp 'Waar om CDA stemmen voor de Provin ciale Staten?' De Leiderdorper staat op de der de plaats van de Zuidhollandse CDA-lijst voor de verkiezingen van de Provinciale Staten, waarvan hij al acht jaar deel uitmaakt. Vijfjaar geleden werd hij gedeputeerde en nu is Hekkelman belast met het milieubeheer en de zorg voor de volksgezondheid. Onderwerpen waaraan hij tijdens zijn toespraak en de daarop volgende discussie extra aandacht zal besteden. Voor afgaande aan de bijeenkomst op 12 maart zal om kwart over acht een huishoudelijke ledenvergadering worden gehouden. Inspraakavond over verkeer aan Rijndijk ZOETERWOUDE - Binnen nu enkele weken zal er een in spraakavond worden gehou den voor bewoners van Zoeter- woude-Rijndijk. Zij mogen zeg gen wat ze vinden van de maat regelen die in het verkeersvei- ligheidsplan voor hun wijk worden voorgesteld. Uitgangspunt van dat plan is een splitsing tussen verkeers- en verblijfsgebieden. Dat kan door het maken van obstakels en het instellen van een 30 kilo meter-grens in de verblijfsge bieden Dorp, Rijndijk, Zuid- buurt en Weipoort. Verder is het de bedoeling dat de ver- keersonveilige plaatsen en de schoolroutes worden bekeken en eventueel aangepast. Een van die verkeersonveili- ge plaatsen is volgens de sa menstellers van het plan de Oranjelaan aan de Rijndijk. Er is een plan opgesteld om het kruispunt met de Hoge Rijn dijk te beveiligen. Daarnaast wordt door het gekleurd aange ven van fietsstroken de laan op tisch versmald. De 'sluis' naar het industrieterrein wordt ver lengd tot de Energieweg en ook daarin zullen fietsstroken wor den aangegeven. Op de Laan van Meerburg zal een parkeer verbod komen, terwijl het trot toir wordt verbreed. De gemeente hoopt het plan financieel te realiseren door het 'mee te laten lopen' in het ge pland onderhoud en door sub sidie van het ministerie. MS, «wi., ,W Van steijn, voorzitter van woningbouwvereniging Willibrord, hijst de vlag op het dc an de Moerascypreslaan. de stapelwoningen

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18