s feeds 'Pertinente onjuistheden in adviezen over Uitstoot vuilverbranding Leiden-Noord onderzocht Acties dreigen bij EBR Reacties op voorstellen aan Deetman: Op de vuist over banden Kosten geraamd op een ton Discussie over bouw op Zijloever Activiteiten AZL voor Nationaal Reumafonds VRIJDAG 6 MAART 1987 LEIDEN - Het college van be stuur van de Leidse Universi teit is het niet eens met een aantal onderdelen in het advies aan minister Deetman over de opleiding sociologie: "Perti nente onjuistheden en een kwaliteitsbeoordeling die vra gen oproept. Weliswaar onder schrijft de commissie het lan ger bestaande streven van cle Leidse Universiteit om met Rotterdam samen te werken, maar de kwaliteit van de oplei ding sociologie in Leiden is op uiterst dubieuze gronden be paald. Waar onderzoekers wor den geschaad in hun naam, kunnen we dat niet onbespro ken laten", aldus ir. J.K. Rien stra namens het college van be stuur. De zogenaamde visitatiecommis sie verrichte op verzoek van de mi nister een onderzoek naar de kwa liteit van de universitaire opleidin gen sociologie, politicologie en be stuurskunde. Deze week adviseer de de commissie om sociologie in Leiden op te heffen en een 'ver smalde' opleiding in Rotterdam op te richten. Aanbevolen wordt om alle perso neelsleden van zowel de Leidse als de Rotterdamse opleiding te ont slaan en vervolgens daaruit de bes ten te selecteren. Een en ander zou reeds dit jaar zijn beslag moeten krijgen. Komt de Leidse opleiding socio logie er in deze 'zwakte/sterkte analyse niet al te best af, anders is LEIDEN - Twee Leidenaren zijn gistermiddag bij een vechtpartij gewond geraakt. Een 38-jarige man liep borstletsel en een gekneusde arm op eri een 51-jarige man een inwendig letsel. Het tweetal had de dag ervoor bij de autosloperij aan de Haarlemmertrekvaart sloop- banden gekocht die niet bleken te passen. De Leidenaren wilden daarom andere banden of anders hun geld terug. Hierover ontstond een menings verschil met een drietal dat bij de sloperij hoorde en er werden over en weer rake klappen uitgedeeld. De twee Leidenaren belandden uiteindelijk in de sloot. Van één van de daders is de identiteit be kend. De politie doet nog onder zoek naar het geval. dat met politicologie en bestuurs kunde, opleidingen die volgens de commissie wèl in Leiden kunnen blijven. Rekenfouten Rienstra: "Niet alleen heeft de commissie rekenfouten gemaakt, ook de methode waarmee men te werk is gegaan is op sommige pun ten onjuist geweest. Bovendien heeft men de kwaliteit van de op leidingen beoordeeld in een perio de waarin de zogenaamde taakver delingsoperatie (de eerstybezuini- gingsronde) nog aan de gang was". Prof. dr. mr. C.J.M. Schuyt, voor zitter van de subfaculteit sociolo gie, vindt het advies van de visita tiecommissie "niet verschrikkelijk ongunstig", omdat de opleiding in Rotterdam een Leids profiel zou moeten krijgen. "Met de beleids aanbevelingen kunnen we uit de voeten. Ook al omdat de uitgangs positie van de Leidse sociologen iets beter is dan in de oorspronke lijke plannen van de minister". Ook hij is in het rapport gestuit op een 'krankzinnige rekenfout' die in het nadeel van de subfacul teit werkt. In plaats van te delen heeft men opgeteld, waardoor er 6,6 medewerkers voor onderwijs en onderzoek zouden zijn terwijl dat er in werkelijkheid maar 3,5 zyn. "Op grond van dit soort bijna niet te controleren fouten worden de kwaliteitscriteria berekend. De grondslag van die berekeningen is zeer aanvechtbaar", aldus Schuyt. Ook vindt hij de in het rapport gehanteerde criteria niet 'onkwes tieus': "Er is duidelijk een voor keur aan de dag gelegd voor publi caties in internationale tijdschrif ten. De commissie had minder be langstelling voor goeie boeken, ge schriften over de eigen Nederland se samenleving. Men weegt dat niet. Niet dat ik het afkeur, maar ik vind dat toch jammer". Overigens blijft hij van mening dat de be leidsaanbevelingen in het rapport voor Leiden niet ongunstig zijn. Ontslagen Prof.dr. J. Rispens, dekaan van de faculteit der pedagogische en andragogische wetenschappen, waaronder de beoordeelde oplei dingen vallen, is verheugd over het aanzien van de Leidse opleiding politicologie. "De visitatiecommis sie oordeelt dat die goed functio neert. Ook met pedagogiek en on derwijskunde waren geen proble men. Leiden heeft daarin een goe de positie. Wat sociologie betreft: er is na tuurlijk een gering aantal studen ten. De instroom is op het ogenblik zo'n 30 per jaar. Dat is weinig. En Redactie Strnone van Dnel en Meindcst van der Kaai). telefoon 744941toestel 217 Of 222. Penningen Het penningkabinet heeft een te kort aan penningen. Een flauwe opmerking, maar feit is dat het toekomstige Rijkskabinet munten, penningen stenen niet genoeg geld heeft zijn collectie te vertonen. Een ui terst droevige vertoning. Het plan was dat medio 1987 het penningkabinet zijn deuren zou kunnen openen. Dat was al wat laat omdat reeds in februari 1982 werd aangekondigd dat het Koninklijk Penningkabinet uit Den Haag naar Leiden zou ver huizen. Aanvankelijk zou het ka binet in een pand naast het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg komen, maar later werden de plannen weer ge wijzigd: de munten zouden een plek binnen 'Oudheden' krijgen. Die ruimte is wel gereserveerd, maar staat nog steeds helemaal leeg. Twee instanties zijn daar voor verantwoordelijk. In de eer ste plaats is daar de Rijksgebou wendienst die de de zaal zodanig moet verbouwen dat er geëxpo seerd kan worden. Helaas voor de muntliefhebbers is deze dienst onder curatele gesteld. De andere boosdoener is het minis terie van welzijn, volksgezond heid en cultuur dat onder beheer staat van stadgenoot Elco Brink man. Dit ministerie moet eigen lijk de zaal inrichten. Als gevolg van bezuinigingen gaat dat voor lopig niet door. Door deze centenkwestie wordt verwacht dat de officiële opening op haar vroegst pas in het voorjaar van 1988 kan plaats hebben. "We zijn gedwongen om in een periode van twee jaar het benodigde geld bijeen te sprok kelen. We kunnen moeilijk onze eigen collectie verkopen", zegt woordvoerster M. Scharloo. Nu ligt de collectie die bestaat uit duizenden munten in de klui zen van een Leidse bank te wachten totdat ze aan den volke kan worden vertoond. Volgens Scharloo worden de munten ech ter spoedig overgebracht naar de kluizen van het Rijksmuseum voor Oudheden, waar ze weer wat dichter bij de uiteindelijke bestemming is gekomen. Wie denkt dat het Penningka binet nog helemaal niet bestaat, heeft het mis. De bibliotheek is namelijk wel open en wie alles over munten wil weten kan daar tijdens het spreekuur op woens dag terrecht. "We hebben alleen nog geen munten in een glazen kastje", zegt Scharloo toch iets bedroefd. A-team Wie kinderen heeft, weet beslist in welke type auto de helden van deze serie scheuren. Elke afleve ring weer zijn de ten onrechte van een misdrijf verdachte ge weldenaren op de vlucht voor de politie. Dat kan natuurlijk niet in een Daffie of een lelijk eendje. Daar is een superauto voor no dig: een Chevrolet Beauville. In Nederland is er een auto die zo uit de serie weggereden lijkt te zijn. De eigenaar van dit unicum is een Leidenaar: Har walen kamp, drogist in de Haarlemmer straat. "Mijn neefje kwam ermee voorrijden want hij wilde hem wel verkopen. Ik kocht de wagen voor 24.000 gulden, maar heb er inmiddels al vrij veel kosten aan gehad. Ten eerste is er het nodige aan gesloopt, want je kunt zo'n auto niet buiten laten staan. De ene keer is er een spiegel af en dan zit er weer een kras op", al dus Walenkamp. Een grotere schadepost bete kende volgens de drogi'st een fout van een garagehouder: "Er zitten namelijk hele exclusieve banden onder, die 600 gulden per stuk kosten en maar door één fir ma in Europa geïmporteerd wor den. Het zijn zogenaamde 'tube- less' banden die dus geen bin- het was voor het faculteitsbestuur aanleiding om contact te zoeken met Rotterdam. Dat de visitatie commissie nu een versmalde oplei ding in Rotterdam adviseert, is een troostprijs. Maar ik ben blij dat de opleiding niet naar Amsterdam gaat, zoals eerst de bedoeling was. Dat zou de beoogde samenwerking tussen Leiden, Rotterdam en Delft in gevaar brengen". In Leiden blijft een vakgroep over: methoden en technieken. Die vakgroep moet als basisvoorzie ning dienen in sociologie voor an dere studies. De 32 personeelsle den van de huidige vakgroep zul len dan ook niet allemaal worden ontslagen. Een klein deel blijft over om de basisvoorziening in stand te houden. Om hoeveel ont slagen het uiteindelijk zal gaan, kan prof. Rispens nog niet zeggen. En wie van de ontslagenen dan weer in Rotterdam zal worden aan genomen, is ook nog niet bekend. Een speciale commissie zal deze èn de ontslagen personeelsleden in Rotterdam moeten selecteren om de opleiding in Rotterdam gestalte te gaan geven. Een en ander zal nog dit jaar moeten gebeuren. Geneeskunde Tegelijkertijd met het rapport van de visitatiecommissie, kwam deze week ook het eindadvies van de eveneens door minister Deet man voor de medische opleidingen ingeschakelde prof. De Wied op ta fel. De Wied heeft wat de bezuini gingsoperatie bij de Leidse medi sche faculteit betreft, de aanbeve lingen van het faculteitsbestuur bijna geheel overgenomen. Daar entegen wil hij bij anatomie min der schrappen dan door Leiden was voorgesteld. Ook gaat hij niet akkoord met de voorstellen van Leiden en Rotterdam om op de so ciale geneeskunde te bezuinigen. Volgens De Wied bieden de voor stellen onvoldoende garantie om het onderwijs in de sociale genees kunde voort te zetten. Wat huis artsgeneeskunde betreft, is De Wied mèt het faculteitsbestuur van mening dat het onderzoek in deze vakgroep kan worden afgestoten. Ook moet kindergeneeskunde vol gens De Wied in Leiden gehand haafd blijven. De adviseur van de minister stelt in zijn eindadvies vast dat de door de minister beoogde bezuinigin gen bij lange na niet worden ge haald. De minister wil dat Leiden 6,3 miljoen bezuinigt. De Leidse plannen gaan niet verder dan vier miljoen, terwijl als de minister het advies van De Wied overneemt, de bezuinigingen nog maar twee mil joen zullen zijn. Namen het college van bestuur zegt ir. Rienstra 'tevreden' te zijn met het eindadvies voor de medi sche faculteit, "omdat hij in grote lijnen overeind laat wat door de fa culteit is aangegeven". Rienstra is minder te Spreken over het hand haven van een aantal taken van anatomie: "De Wied geeft daarmee een prioriteit aan die geen reke ning houdt met de opgelegde be zuinigingen". Prof. dr. J.D. Mulder van de vak groep huisartsgeneeskunde ziet in het eindadvies van De Wied een onderstreping van zijn eigen me ning dat het faculteitsbestuur zich "rijk heeft gerekend". "Ze hebben sterk op onderwijs bezuinigd. Het onderzoek is nu nog de enige te be zuinigen plek. Maar zonder onder zoek zal goed onderwijs niet moge lijk zijn". LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden willen dat er een onderzoek wordt gedaan naar de neerslag van verontreinigingen rond de vuilverbrandingsinstalla tie in Leiden-Noord. Ze schrijven dit in antwoord op vragen van het Links-Leiden-raadslid R. van Lint. Waarschijnlijk volgende week heeft het college een gesprek met het provinciebestuur over een der gelijk, zogeheten immissie-onder- zoek. Gehoopt wordt dat het nog voor de zomer kan worden uitge voerd. De vuilverbrandingsinstallatie in Leiden-Noord is sterk verouderd en werpt veel verontreinigingen de lucht in. In het verleden is al beslo ten dat de installatie voor 1995 dicht moet. Het dagelijks bestuur van de Gevulei, de eigenaar van de vuilverbranding, overweegt voor die tijd een nieuwe installatie te bouwen in Zuid-Holland. Tot deze klaar is, zou de oude vuilverbran ding moet blijven doordraaien. Omwonenden klagen echter al jaren over overlast en willen dat de vuilverbranding veel eerder dan 1995 sluit. Ook de gemeente en de provincie zijn hiervan voorstander. Probleem is dat de provincie per abuis een vergunning heeft ver leend tot 1997 en bovendien de ei- de installatie moet voldoen veel ruimer heeft gesteld. Gemeente, omwonenden en de Ge vulei zelf hebbeh inmiddels be zwaar gemaakt tegen de vergun ning. Dwingen Om de boel toch nog een beetje in de gaten te kunnen houden, vroeg Van Lint het college te be werkstelligen dat vaker wordt ge meten hoeveel schadelijke stoffen de schoorsteen van de vuilverbran ding verlaten. Volgens de vergun ning van de provincie hoeven der gelijke metingen slechts enkele ke ren per jaar te worden verricht. Van Lint ziet liefst dat de uitstoot van schadelijks stoffen voortdu rend wordt gemeten. Hij stelde voor de Gevulei door middel van een speciale procedure bij de Raad van State hiertoe te dwingen. B en W hebben dat niet gedaan. Het meten van de hoeveelheid schadelijke stoffen die de schoor steen verlaten, zegt op zichzelf nog niet zoveel, vinden zij. Veel belang rijker is het om te weten hoeveel van die uitgeworpen stoffen uitein delijk in de naaste omgeving van de vuilverbranding terechtkomen. Bovendien: ook al wordt aange toond dat er teveel rommel uit de schoorsteen komt, dan hoeft dat nog niet direct tot gevolg te heb ben dat de vuilverbranding snel wordt gesloten. En dat is wat het college nu juist zo graag wil. Het college zou de Raad van Sta te ook kunnen vragen de Gevulei te verplichten om onderzoek te doen naar de neerslag van schade lijke stoffen in de naaste omgeving van de vuilverbranding. B en W achten de kans echter zeer klein dat de Raad van State daarop zal ingaan. Dergelijke verzoeken zijn volgens hen zeer ongebruikelijk. Om toch te weten te komen hoe veel rommel in de directe omge ving van de vuilverbranding neers laat, wil de gemeente zelf een im- missie-onderzoek verrichten. Ze hoopt dat de provincie daarbij me dewerking verleent. Volgens G. in 't Veld, hoofd van de directie milieu van de gemeente Leiden, is nog steeds onduidelijk waar en welke verontreinigde stof fen precies terechtkomen. "Er zijn modellen waarmee dat is te bere kenen, maar of die modellen volle dig juist zijn, is niet zeker. Door op verschillende plaatsen metingen te verrichten aan de grond, krijgen we daarover meer duidelijkheid", aldus In 't Veld. Har Walenkamp met zijn i kunnen zijn weggereden. nenband behoeven. Deze wor den vacuüm om het wiel gezo- gen. De binnenbanden waren echter wel aangebracht. Dat geeft wrijving en op den duur een enorme hitte. Tijdens een vakantie in België klapten de banden uit elkaar". Nu wil Walenkamp van het ve hikel af. Hij zegt dat hij de auto te weinig gebruikt. "Eigenlijk al leen in vakanties, maar daarvoor is de auto dan ook ideaal", zegt de koopman in Walenkamp. Canadezen "Waarom foto's van de intocht van Canadezen in Leiden? Om dat er zonder Canadezen geen buurtfeesten zouden zijn ge weest pm de bevrijding te vieren. En zonder buurtfeesten geen be vrijdingsbal. Daarom roepen wij een ieder op die in bezit is van kranteknipsels, foto's, dan wel negatieven waarop onze bevrij ders staan, om deze tijdelijk aan ons af te staan. Deze kunnen bij de Chevrolet Beauville die zo uit de televisieserie de A-team z Het commissie-onderzoek zou ertoe kunnen leiden dat de installa tie sneller wordt gesloten. Wanneer uit het onderzoek blijkt dat de con centraties schadelijke stoffen in de directe omgeving onverantwoord hoog zijn, zou het dagelijks be stuur van de Gevulei kunnen af zien van zijn voornemen de vuil verbranding voorlopig nog even open te houden. Uiteraard kan ook blijken dat er niets aan de hand is. "Maar in elk geval is er dan duide lijkheid geschapen", aldus In 't Veld. Een onderzoek naar de neerslag van schadelijke stoffen is volgens het hoofd van de directie milieu vrij ingewikkeld en kostbaar. "Er kan niet worden volstaan met en kele metingen. De neerslag van stoffen wordt beïnvloed door de windrichting, de weersgesteldheid en wat er in de vuilverbranding aan afval wordt verbrand. Daarom moeten gedurende langere tijd ver schillende metingen worden ge daan", aldus In 't Veld, die schat dat de kosten voor het onderzoek al gauw 100.000 gulden zullen be dragen. Welk gebied wordt onderzocht, is nog niet bekend. Dit is een van de zaken die nog nader moeten worden uitgewerkt. De bewoners van enkele wijken in de buurt van de vuilverbranding hebben in het verleden al enkele keren aange drongen op een immissie-onder- zoek. Over salaris LEIDEN - De ambtenarenbonden dreigen met acties bij het Energie bedrijf Rijnland. De bonden heb ben het overleg met het college Van beheer van het EBR (de werkge ver) opgeschort. De bonden over leggen maandag met het personeel van het EBR welke stappen zullen worden ondernomen. Het college van beheer van het EBR deelt overigens de mening dat de arbeidsvoorwaarden bij het bedrijf minder zijn dan die van an dere energiebedrijven. Het ver schil bedraagt in de lagere salaris schalen tussen de 5 en 10 procent, in de hógere schalen zelfs 15 pro cent. Dat een verschil bestaat komt doordat het EBR een zogenaamde 'gemeenschappelijke regeling' is en daarom de arbeidsvoorwaarden bij het EBR direct gekoppeld zijn aan die van de ambtenaren. De meeste andere energiebedrijven zijn een naamloze vennootschap en daarvoor wordt een aparte cao afgesloten. Het college van beheer van het EBR wil niet ingaan op voorstellen van de bonden om de arbeidsvoor waarden te verbeteren. P.C. Heemskerk, lid van het college van beheer en voorzitter van het Geor ganiseerd Overleg (tussen werkge ver en bonden): "Het is onmogelijk voor het college om de arbeids voorwaarden te verbeteren. Dat is al eerder geprobeerd; het EBR is toen door Binnenlandse Zaken te ruggefloten. Wij willen nu met de staatssecretaris om de tafel gaan zitten om te kijken of het mogelijk is toch iets te doen voor het perso neel". De bonden zijn het overigens niet eens met de houding van het college van beheer. Vooral de wei gering om het personeel een extra eenmalige uitkering te geven is bij de bonden in het verkeerde keelgat geschoten. Het EBR beschikt over voldoende reserves om die uitke ring te doen. De salarissen bij het energiebedrijf hebben de afgelo pen jaren gelijke tred gehouden met die van de ambtenaren, terwijl daartoe voor het EBR economisch gezien geen aanleiding bestond. H. de Jong van de AbvaKabo: "Er worden steeds wisselende ar gumenten gebruikt bij de weige ring de arbeidsvoorwaarden te ver beteren. Toen wij om de extra uit kering vroegen, werd er gezegd dat Binnenlandse Zaken het niet zou accepteren. Het ministerie kan echter hooguit achteraf zeggen dat de uitkering onterecht gedaan is. Als het geld betaald is, kan het be sluit toch niet meer teruggedraaid worden". Druppel die de emmer deed overlopen was volgens De Jong de weigering van het college van be heer om het voorstel van de een malige uitkering aan de Algemene Raad voor te leggen. Volgens het college van beheer was het voor stel politiek niet haalbaar. De Jong kan nog niet voorspel len tot welke stappen het perso neel van het EBR zal besluiten. "Er zijn echter tal van acties denkbaar zonder direct het lichtknopje om te draaien. LEIDEN - Wijkcomité De Kooi houdt op woensdag 10 maart een discussie-avond over plannen voor de Zijloever. Het wijkcomité heeft daarvoor vertegenwoordigers van alle Leidse politieke partijen uitge nodigd. Aan de orde komen onder meer de soort bebouwing van de Zijloever en de kwantiteit en kwa liteit van de woningen. De bijeen komst heeft plaats in buurthuis Mirt-Honken (Driftstraat 49) en be gint om 20.00 uur. worden toegevoegd aan de expo sitie die we vorig jaar ook heb ben gehouden op 5 mei", zegt J. Lau. De stichting Jazz on Sunday, waarvan C. Lau medewerker is, organiseert elk jaar het bevrij dingsbal en sinds vorig jaar ook een expositie over de bevrijding van Leiden. Er wordt door Jazz on Sunday niet alleen gezocht naar materiaal over de intocht van de Canadezen, maar opk naar foto's van de Canadese troe pen in het bos bij kasteel Oud- Poelgeest dat als tijdelijke leger plaats dienst deed. "Daar moeten nog volop foto's van zijn", zegt Lau. "Ik ben daar toen zelf als jongen van 12 jaar geweest. Ik vergeet nooit dat ik van een grote Canadese kok voor het eerst sinds jaren weer een stuk kaas te eten kreeg. De vraag is alleen: Waar zijn die foto's? Misschien ligt ergens in Leiden wel een schoenendoos met foto's op zolder die voor generatiege noten van mij van onschatbare waarde zijn". "Iedereen heeft zo zijn eigen herinneringen aan de bevrijding. Daar gaat het ons om. Vorig jaar was er een meneer die op een de foto van een rij meisjes, die op de Breestraat de bevrijding vierden, zijn zus herkende. Hij wist hele maal niet dat deze foto bestond. Mensen vinden zichzelf terug en zeggen: 'dat klopt, daar heb ik toen gelopen'. Ik noem daarom deze expositie een feest van .her kenning", vertelt Lau. Naast het wel en wee van Lei den in die tijd, wordt ook aan dacht geschonken aan de invasie in Normandië, de voedseldrop- pings en aan de persoon en het orkest van Glenn Miller. Het be- vrijdings-evenement zal daarom worden opgeluisterd door de 686th Air Force Band, die de op volger is van de fameuze Army Air Force Band van Glenn Mil ler. Voor meer informatie: Postbus 1020, 2302 BA Leiden. Telefo nisch J. Lau, 125055 of H.C. Kwik, 765317. LEIDEN - In het kader van de ko mende collecteweek van het Natio naal Reumafonds wordt van 9 tot en met 13 maart in de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis aandacht aan de doelstellingen van dit fonds besteed. De activiteiten zijn voor iedereen toegankelijk. Op het Leidse Plein, tweede eta ge gebouw 1, zullen dagelijks van tien tot vier uur videobanden, dia series, posters, foto's en folders te bezichtigen zijn over het Nationaal Reumafonds en over de ziekte zelf. Informatie wordt gegeven over or ganisaties die deze patiënten van dienst kunnen zijn. De PTT-telecommunicatiestand is op 11 maart aanwezig met een overzicht van voorzieningen voor motorisch gehandicapten. Dage lijks zal tussen twaalf en één uur een diëtist aanwezig zijn om vra gen te beantwoorden en adviezen te geven. Een reumapatiënt hoeft weliswaar geen speciaal dieet te volgen, maar vaak zijn er proble men met het gewicht (te zwaar of juist te licht), die door andere voe ding kunnen worden verholpen. Op woensdag 11 maart zal tij dens de lunch een muzikaal inter mezzo worden verzorgd door een trio van Collegium Musicum. De activiteiten worden georgani seerd door het Informatiecentrum van het Academisch Ziekenhuis, in samenwerking met het Natio naal Reumafonds, patiëntenver enigingen, kruisverenigingen, de PTT, en de afdelingen reumatolo gie en diëtiek van het AZL.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17