Nieuw materiaal bij de bouw van jachten Utrecht dit jaar de gastprovincie Bouwen voor miljonairs Verbeteringen aan plank en zeil 'Regionale' nieuwtjes op Hiswa Goede faam Nederlandse jachtbouw Museum klassieke jachten VRIJDAG 6 MAART 1987 PAGINA 13 Aan de Hiswa-watersporttentoon- stelling is ook dit jaar weer het His- wa-theater verbonden. In dit thea ter, met een bassin van 20 bij 50 me ter, zullen demonstraties plankzei- len, wedstrijdzeilen, waterskiën, duiken, reddingoperatiesraces in mini-twaalfmeter jachten worden gehouden. Er is gelegenheid deel te nemen aan verschillende sport- en spelactiviteiten. De 32ste internationale watersporttentoonstelling Hiswa wordt van vrijdag 6 tot en met zondag 15 maart gehouden in zeven* hallen van de RAI in Amsterdam. De expositie is dagelijks ge opend van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's middags en op donder dag 12 en vrijdag 13 maart van 10 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds. Op een oppeiwlakte van bijna 45.000 vierkante meter exposeren de ongeveer 4'40 standhouders boten en jachten van klein tot groot, zeilplanken, motoren en accessoires voor de watersport. De toegangsprijs bedraagt f 13,50 per persoon. Voor kinderen tot 12 jaar - mits met begeleiding - moet f7,50 worden betaald. i de RAI-tentoonstellingshallen tijdens de Hiswa. Utrecht is dit jaar gastprovincie op de Hiswa. Eerder waren dat Friesland en Zeeland. Bij de presentatie zal de Spa kenburger botter BU 210 een belangrijke rol spelen. Het karakteristieke vissers vaartuig komt als een grote blikvanger op het voorplein van het RAI-complex te staan. Het gaat om een in 1986 van stapel ge lopen botter, die niet volgens tekening, maar geheel overeenkomstig oude mal len werd gebouwd. De opdrachtgeefster tot de bouw, de Stichting Spakenburger Botter, spreekt van een varend monu ment. De bouw van het vaartuig nam on geveer anderhalf jaar in beslag. De botter werd onder meer gebouwd met het doel de oude, voor de bouw van dergelijke schepen benodigde vakkennis te bewaren. De gemeente Bunschoten en de provincie Utrecht gebruiken de bot ter vaak voor promotie-doeleinden. De provincie krijgt op de tentoonstel ling een grote stand in de verbindingshal tussen Europa- en Amstelhal. Belangrij ke watersportgemeenten Bunschoten, Loosdrecht en Vinkeveen verzorgen een eigen presentatie. De aandacht zal ook gevestigd worden op de gemeenten langs de Utrechtse Vecht en de stadjes aan de Hollandsche IJssel. Eveneens zijn de VW's van Amers foort en Wijk bij Duurstede op de Utrecht-stand present. Ter gelegenheid van de Hiswa wordt een speciale water- kaart van Utrecht uitgegeven. Daarop staan niet alleen de watersportmogelijk heden in de provincie vermeld, maar ook toeristische bezienswaardigheden langs de vaarroutes. De ontwikkeling in de jacht- en zeilbouw staat niet stil. Al weer ja ren geleden was er sprake van een revolutie in de jachtbouwwereld toen de eerste polyester schepen op de markt kwamen. Een soortge- - gebruikt lijke ingrijpende verandering vond plaats met de overigens geleidelij ke overgang van katoenen zeilen naar zeilen van kunststof. De laat ste jaren dienen zich echter al weer nieuwe materialen en bouwmetho den aan. eigenschappen worden gebruikt. Daar waar bijvoorbeeld rek voor komt - de buitenkant van de romp en zeker op de plaats waar de put tingen met de romp verbonden zijn koolstof. Op plaatsen waar druk wordt uit geoefend - de binnenkant van de romp, de mastvoet en de kielplaat - wordt kevlar toegepast. Op die manier is het mogelijk tot een zeer licht, maar toch uiterst sterk ge heel te komen. In de toekomst zal men zeker in staat zijn om volgens een nieuwe techniek in een hoog tempo honderden jachten van een bepaalde type te „bakken". En als die massaproduktie eenmaal een feit is zullen de kosten uiteraard sterk dalen. Dat zal zeker ook bij de fabricage van zeilen het geval zijn. Er wor den nu al weer enkele kevlar- en In de verslagen van de laatste Whitbread zeilrace rond de wereld of de strijd om de vermaarde Ame rica's Cup in Australië kon men al verschillende nieuwe termen te genkomen. Er werd gesproken over composietmaterialen, over kevlar, mylar en carbon fibre of koolstofvezels. Tot nog toe zijn deze ultra lichte en extra sterke, maar peperdure materialen nog niet gebruikt voor de bouw van toerschepen voor de gemiddelde watersporter. Maar waarschijnlijk zal het niet lang meer duren of sommige werven la ten hun eerste carbon/kevlar toer- jachten te water. Vast staat ook dat zeilmakerijen hun computers al toer-versies laten uitdenken van speciale voor de grote wedstrijden ontworpen zeilen. Een voordeel voor de waterspor ter is dat de wedstrijdsport zorgt ianase Jacniwerven voor veie mu- dat eerst de kinderziekten worden guldens jachten voor bun tenlandse opdrachtgevers ge bouwd. Het gaat hier om schepen mylarzeilen gebruikt. Deze zeilen zijn veel lichter dan die van dacron en bovendien geheel rekvast. Aanvankelijk waren er flinke problemen wat de slijtage betreft. Zo gingen er in de Whitbreadrace kevlar-zeilen als gevolg van slijtage naar hun grootje. Nu zijn er zeilma kers, die garanderen dat hun pro- dukten niet meer onderhevig zijn aan delaminatie en de werking van UV-stralen. De opkomst van de rekvrije doeksoorten laat nu ook variatie in de snit van de zeilen toe. Men kan de banen zó stikken dat de trekkrachten in het zeil zo goed mogelijk worden opgevangen. Zo hebben al allerlei bijzondere patro nen hun intrede gedaan, vooral in de wedstrijdzeilerij. En het einde van die ontwikkeling is nog lang niet in zicht. Uit het grote aantal vaartuigen dat op de Hiswa te zien is er door het tentoonstellingscomi té een aantal gelicht dat gezien hun nieuwswaarde extra aan dacht verdient. Daartoe be hoort de snelle en luxueuze motorkruiser Kempala van de scheeps- en jachtwerf Kern pers uit Alphen aan den Rijn. In de basis-uitvoering is dit half-planerende schip voorzien van een motor met een vermo gen van 130 pk. Het stalen schip meet 13,5 x 4,20 meter en heeft een diepgang van 1.25 meter zodat er goed mee te va ren is op binnenwateren. Het schip dat van alle moderne comfort is voorzien en drie slaapvertrekken heeft kost 3 ton. Andere 'regionale' noviteiten zijn twee kajuitzeiljachten van Jeanneau uit Warmond. De 'Sun Light 30' meet 9,15 meter en de 'Sun Shine 38', is geba seerd op het race-schip Justine III. Omtzigt Watersport uit Zoe- terwoude brengt een Engelse sportboot, type V 185 met een lengte van 5,55 meter en zeevis- en sportboten van het merk Wellcraft. De jachtwerf Gebr. Visch uit Warmond komt met een kleine sportboot van het Engelse merk Interceptor, een even eens Engelse sportboot van Shakespeare en een weekend- cruiser Hardy 19 Regatta. Hobie Cat Holland uit Noord- wijk presenteert de 1-mans ca tamaran Hobie Cat 17. een cat uitgerust met mylartuig en spe ciale zijwings van Amerikaans fabrikaat. De Mariner-buitenboordmo- toren van Marine Power uit Zoeterwoude zijn voorzien van nieuwe geluiddempers, terwijl Mercruiser op de Hiswa aanwe zig is met twee nieuwe typen sterndrives. Mastenmakerij D. van der Neut in Alphen aan den Rijn brengt een mast waarin het grootzeil kan worden gereefd of opgeslagen. Een trapezebroek, voorzien van een semi-brede roestvrij stalen haak is de noviteit van LA 84 uit Weteringbrug. Op de Hiswa zijn nog meer exposanten uit deze regio te zien. Zo zult u in de RAI onder meer aantreffen: Sikkens (Sas- senheim), jachthaven 't Fort- (Warmond), M&M Marine- (Leidschendam), Powerboat Holland(Nieuw Vennep), I.T. holland(Ter Aar), Diesel Dan- ko(Waddinxveen), Houweling KPM(Warmond), Brasker Mas- tenmakerij(Zoeterwoude), Bouw van WijkfWoubrugge), jachthaven Kempers(Kudel- staart), Greet Tims(Kaag), techn. bureau RenaudfWou- brugge), Marin AssisUZoeter- woude), Supercat Holland- (Noordwijk), F2 FUN Func tion (Roelofarendsveen), Pas- schier Touw(Noordwijk) en Wave Warrior(Oude Wetering). r zijn i; En dat die de laatste Whitbreadrace wel be wezen enkele van de met materialen gebouwde jachten toonden toen delaminatie- schijnselen. Het wil zeggen dat de verschillende lagen materiaal niet op elkaar bleven zitten. met een waarde van 5 tot 50 mil joen gulden, per stuk wel te ver staan. Het zijn jachten voor de Veel verfijningen aan planken en zeilen. Om een jacht van nieuwe mate rialen te bouwen komt heel wat kij ken. Dat komt omdat er verschil lende stoffen met uiteenlopende Volgens voorzitter Wim Jeths zijn pure snelheidsplanken, wave- ran het tentoonstellingscomitAe boards, slalomboards, rondbo- kracht vier Beaufort nodig is om over het water te kunnen scheren. de Hiswa lijkt de surfbranche dems voor de Olympische wed- Verwacht wordt overigens dat de na enkele hectische jaren tot rust strijdklasse, funboards en ook nog populariteit van de 320-klasse zich te zijn gekomen. Naar zijn mening altijd de stabiele planken voor pa zal voortzetten. Het 3,20 meter lan ge funboard is het kleinste board De interesse van de topsurfer met een zwaard. Het wordt de per- de slalom- en fecte synthese genoemd van een waveboards met een lengte van race- en een slalomboard, respectievelijk 2,95 en 2,70 meter. Men kan er mee powergijpen, Deze zijn zo licht dat ze het ge- voetsturen en waterstarten en er wicht van een surfer normaal niet ook bij afnemende wind nog veilig vliegt daarmee minder snel de een wind van mee aan de kant komen. De vraag zijn vraag en aanbod nu meer op elkaar afgestemd. De verkoop sta biliseert zich rond de 35.000 surf- gaat vooral uit planken, nadat er eerder wel 55.000 planken in één jaar v£ hand gingen. Ofschoon er dus sprake is een stabilisatie wil dat niet zeggen kunnen dragen dat ontwikkeling in deze tak van de watersport tot stilstand is geko men. Fabrikanten van planken en makers van surfzeilen slagen er in steeds nieuwe verfijningen en ver beteringen aan te brengen. De ko mende Hiswa zal daarvan zeker weer het bewijs vormen. Eén van de hallen van het RAI- complex zal volledig worden ge bruikt voor het tentoonstellen van surfbenodigdheden. Op een opper vlakte van meer dan 5.000 vierkan te meter zullen zo'n 45 bedrij is op het ogenblik of de fabrikan ten op grote schaal zullen overgaan tot de produktie van waveboards met zogenaamde flexitails. Eerst gold altijd dat een plank stijf moest zijn om tot goede prestaties te kun nen komen. Nu blijkt echter dat een buigzame spiegel - flexitail - voordeiep biedt aan de minder er varen surfer. Hij kan met zo'n plank gemakkelijker gijpen bocht uit. Wat de surfzeilen betreft is er haast sprake van een revolutie, zo veel verfijningen zijn er tot stand gebracht. Volgens deskundigen UK-...* het wordt Mg? het jaar van het „cut de vierde achtereenvolgende maal op away zeil Dit zeil heeft een zig- plank, zag inkeping in het achterlijk. Dat heeft tot gevolg dat het bovenste en het onderste deel van het zeil onafhankelijk van elkaar Zondag surfmarathon op Amstel Ter gelegenheid van de Hiswa watersporttentoonstelling en als opening watersportseizoen 1987 wordt zondag voor de vierde achtereenvol de Amstel een surfmarathon gehouden. Iedereen die in het bezit is een surfpak en een reddingsvest en over surfervaring beschikt kan meedoen a de 25 kilometer lange tocht. Start en finish vinden plaats om respectievelijk half elf en ongeveer drie uui 4.._w Nes aan de Amstel. Het keerpunt ligt bij de Utrechtsebrug te Amsterdam. fiinrtinnprpn nit vprhontri rip sta- Er Is een wedstrijd- en een reereatieklasse. In beide categorieën zijn leuke S»,YfP°°£,lf, prijzen te verdienen. Bovendien krijgen de deelnemers de tentoonstelling. De organisatie is in handen De Poeldippers. Het evenement wordt gehouden onder auspicién gratis toegangskaart «l maakt dat het zeil na het de plankzeilvereniging invallen van windvlagen piet surfsportartikelen presenteren. Er lijk Nederlands Watersport Verbond. Dat zijn niet altijd particuliere ei genaars. Vaak geven grote bedrij ven en of organisaties opdracht tot de bouw van zulke miljoenenjach ten. Het is in de kringen, die zich dergelijke schepen kunnen veroor loven, „in" om in Nederland een jacht te laten bouwen. „Dutch built" staat wat de bouw van zulke jachten betreft volgens vele insi ders voor absolute topkwaliteit. Voor de Tweede Wereldoorlog gingen de opdrachtgevers voor de bouw van deze grote luxe jachten veelal naar de oevers van de Elbe, de Engelse zuidkust of Italië. Al na 1950 veranderde dat. En in de jaren '60 en '70 waren er nog maar weinig buitenlandse werven die zich kon den meten met hun Nederlandse concurrenten. Vooral toen het grote oliegeld rij kelijk begon te vloeien gleden er steeds meer en steeds grotere mo torjachten van de vaderlandse hel lingen. De luxe schepen vonden vooral hun weg naar de Arabische landen. Ook de Amerikaanse markt was zeer willig. De malaise in de scheepsbouw en de gewone jachtbouw bracht een aantal werven ertoe zich ook op de jachtbouw te storten. In en kele gevallen mislukten deze on dernemingen. Het bouwen van zeer luxueuze jachten is heel wat anders dan het bouwen van be- drijfsvaartuigen. Het ontwerpen en maken van de zeer bijzondere en soms extravagante interieurs eist veel creativiteit en vakmanschap. Gouden kranen, hydraulische heli- kopterdekken, geavanceerde com municatie- en navigatieappara- tuur, een ziekenhuisje en een grote bar zijn doorgaans standaard-voor zieningen. En wat er op deze jachten aan de veiligheid wordt besteed is gigan tisch. Bij de opdrachtgevers be staat kennelijk angst voor aansla gen op hun schepen. Dat is ook de reden dat dergelijke jachten niet vaak in de publiciteit komen. De namen van de opdrachtgevers mo gen doorgaans niet door de werf worden bekendgemaakt. De bekende jachtwerf van Wal ter Huisman in Vollenhove doet op dit punt wat minder geheimzinnig. Op deze werf worden voornamelijk grote zeiljachten gebouwd. Zij heeft met de bouw van aluminium jachten van 18 tot dik 30 meter - en met prijskaartjes van 4 tot 8 mil joen - vrijwel een monopoliepositie opgebouwd. Bij de bouw van motoijachten wordt er echter aan de positie van de Nederlandse werven getornd. Sinds kort verschijnen er op de we reldzeeën ook jachten die in Japan of in Australië zijn gebouwd. De Nederlandse werven zien dit voor lopig niet als een bedreiging. De markt voor dit soort schepen is duidelijk groter dan men over het algemeen wellicht denkt. Op deze aarde lopen er nog voldoende men sen rond die miljoenen voor een jacht willen neertellen. Zij hebben de Hiswa niet nodig om er een scheepje uit te zoeken. Verleden jaar werd de Vereniging Nederlands Watersport Museum opge richt. Dat gebeurde in Amsterdam in het Scheepvaartmuseum, waar toen 65 klassieke zeil- en motorjachten waren bijeengebracht. De belangstel ling voor die vooroorlogse schepen bleek zo groot, dat de jonge vereniging haar werk met voortvarendheid voortzette. De vereniging staat op het standpunt dat er in Nederland nog talrijke oude pleziervaartuigen rondvaren, die met veel zorg en liefde worden onderhouden tot hun eigenaars ze van de hand moeten doen. Maar wie neemt de zorg voor de oude schepen op zich als het voor particulieren te duur wordt ze te onderhouden? Men vindt dan ook dat er een watersport- t moet komen. Voorzitter W. Zantvoort over de noodzaak van een dergelijk museum: „Veel klassieke jachten zijn ontroerend mooi en zichtbaar met liefde ge bouwd. Zij mogen hun einde niet vinden op de schroothoop of in de open haard. Heel veel watersporters zijn er van overtuigd dat het museum er moet komen. En het zal komen ook". De vereniging houdt zich voorlopig bezig met het opsporen van oude schepen en het beschrijven daarvan. Oude archieven worden van zolder gehaald en foto's, films en modellen worden verzameld. Verder wil de vereniging beginnen met de geschiedschrijving van de watersport. De vereniging is nog op zoek naar een vestigingsplaats voor

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13