Bouw van bedrijfshal op terrein Wernink Behandeling homoseksuelen: 21 ldachten leidsch dagblad: Wildschut en gemeente onderhandelen Brinkman stelt zender 'Rijnland' in gebruik Jaarverslag meldlijn van LWH: Onderzoekbaarmoederhalskanker Bouw kantorencomplex Schuttersveldvertraagd Afdeling woonruimte verdeling beter bereilvbaar Occasionshow VAG in de Groenoordhal DONDERDAG 5 MAART 1987 LEIDEN - De gemeente heeft makelaar Wildschut een plek op het industrie terrein van Wernink bij de Morsweg aangeboden voor de bouw van een bedrijfshal voor ondernemers die uit de binnenstad willen vertrek ken. Wannneer beide partij en overeenstemming berei ken over de grondprijs, hoopt Wildschut binnen en kele maanden met de bouw van de bedrijfshal te begin nen. Wildschut kondigde de plannen voor de bouw van een verzamelge bouw enkele maanden geleden aan bij de opening van een nieuw kan toor in Leiden. De makelaar voert zijn plannen uit op non-profit ba sis. "Ik hoef er zelf niets aan te ver dienen", aldus Wildschut. De ge meente zag hier in geen aanleiding de makelaar in de grondprijs tege moet te komen. Wildschut moet dezelfde prijs voor de grond beta len als ieder ander in Leiden. Wel hoopt de makelaar op de bouwkos ten te besparen wannneer architec ten en bouwers bereid zijn belan geloos medewerking te verlenen aan de bouw van de hal. Hierdoor moet de vierkante meterprijs in de bedrijfshal aanmerkelijk lager uit komen dan voor andere bedrijfs ruimten in Leiden moet worden betaald. Animo Volgens het hoofd van de direc tie Grondzaken van de gemeente, de heer Van der Hoeven, is er op het industrieterrein Wernink nog voldoende ruimte over voor andere bedrijven die zich er willen vesti gen. Eén van de bedrijven die be langstelling heeft getoond is de Leidse Betonmortel Centrale. Deze heeft de gemeente al meer malen verzocht naar het Wernink-terrein te mogen verhuizen in verband met de overlast die het bedrijf op zijn huidige locatie aan de Zoeter- woudseweg veroorzaakt. Volgens Van der Hoeven valt er nog niets te zeggen over deze zaak: "Het wach ten is op geld van de provincie om 1 het bedrijf te verplaatsen. Pas daarna kan de gemeente haar standpunt bepalen". Volgens Wildschut heeft hij veel positieve reacties gehad op zijn plannen om een oedrijfshal te bou wen. Ook de gemeente reageerde enthousiast en heeft alle medewer king verleend aan verwezenlijking van het plan. De werving voor de bedrijfshal gaat over enkele maan den van start. Wildschut verwacht op korte termijn voldoende gega digden te vinden om de bedrijfshal te vullen. Mocht de animo daar voor aanwezig zijn, sluit hij de bouw van een tweede bedrijfshal niet uit, zij het dat deze dan op commerciële basis ontwikkeld wordt. Het industrieterrein van Wernink waar de bedrijfshal moet komen. LEIDEN - Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur stelt zaterdag 14 maart de ra diozender van Omroep Rijnland in gebruik. 'Rijnland' is een van de eerste lokale omroepen die via de ether gaat uitzenden. Tot dusver waren de radioprogramma's van de omroep slechts via de kabel te beluisteren. De streekomroep heeft zijn ra diozender te danken aan een expe riment van de PTT. Het is de be doeling dat alle lokale omroepen in Nederland in de toekomst gebruik kunnen maken van een - beperkt - aantal radio-frequenties. De PTT wil nu onderzoeken in hoeverre verschillende lokale omroepen in een gebied van dezelfde frequentie gebruik kunnen maken zonder el kaar te storen. Aan het experiment doen behalve 'Rijnland' ook de lo kale omroepen in Landsmeer en Utrecht mee. De streekomroep blijft overigens uitzenden via de kabel. De officiële ingebruikname van de radiozender heeft plaats in het nieuwe pand van 'Rijnland' aan de Nieuwe Rijn. De streekomroep verwacht dat dank zij de ether-uit zendingen, de luisterdichtheid van 'Rijnland' zal toenemen. Uit een enquête is volgens de omroep nu al gebleken dat zijn programma's nu al even goed worden beluisterd als die van de regionale omroepen. De luisterdichtheid van regionale om roepen is overigens doorgaans niet zo hoog. LEIDEN - Het onderzoek naar baarmoederhalskanker in Leiden begint donderdag 12 maart in Lei den Zuid-West. Het onderzoek, dat wordt uitgevoerd in samenwer king met de gemeente Leiden, de GG en GD, huisartsen en het Leids Cytologisch Laboratorium, duurt tot 20 maart. Van 23 maart tot en met 27 maart wordt het onderzoek gehouden in De Kooi en tussen 25 mei en 12 juni in de Merenwijk. Vervolgens zal het team dat de onderzoeken doet na de zomervakantie nog vier we ken aanwezig zijn bij de GG en GD en een week in de Stevenshof. Pre- ciese data zullen nog bekend wor den gemaakt. De vrouwen die voor onderzoek in aanmerking komen, krijgen vanzelf een uitnodiging thuis. LEIDEN - De meldlijn van de Leidse Werkgroep Homoseksuali teit heeft het afgelopen jaar 21 mel dingen gekregen van mishande ling, intimidatie, bedreiging en be roving van homoseksuelen. Vier mensen vroegen om inlichtingen en advies, zo blijkt uit het jaarver slag van de meldlijn. Of 25 meldingen een 'goed' resul taat is, is volgens de medewerkers van de meldlijn moeilijk te beoor delen. Wel menen ze dat er een dui delijke behoefte aan de telefoon dienst en ze stellen voor deze nog minstens een jaar voort te zetten. De meldlijn is 26 januari 1986 be gonnen. Het telefoonnummer van de lijn is wekelijks vier uur te bel len; op zondagavond van acht tot twaalf uur. De telefoon wordt tel kens bemand door twee van de dertien vrijwilligers. De medewer kers zijn overigens allen mannen. De LWH is er niet in geslaagd vrou wen te vinden die zich voor de meldlijn willen inzetten. Tussen januari 1986 en januari 1987 is er 20 keer contact opgeno men met de meldlijn en daarbij zijn 25 meldingen gedaan waarbij 16 mannen en 6 vrouwen waren be trokken. Van de meldingen kwa men er 23 uit Leiden en omstreken. In 8 gevallen heeft de klager bij de politie aangifte gedaan van een strafbaar feit, 11 keer gebeurde dat niet. Bij de overige meldingen is niet bekend of de beller aangifte heeft gedaan of was er, aangezien het om verzoeken om advies en in lichtingen ging, geen sprake van een strafbaar feit. Zwaar letsel De meldlijn kreeg het vorige jaar zeven meldingen binnen van mis handeling. In alle gevallen waren de slachtoffers homoseksuele mannen. Eén melding betrof het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De daders waren, zo bleek uit de telefoongesprekken, telkens mannen. Meestal ging het om jon gens in de leeftijd van 15 tot 20 jaar. Vijf keer had de mishandeling plaats in Leiden, twee keer in een gemeente in de regio van Leiden. In drie gevallen is aangifte gedaan bij de politie. Vorig jaar zijn er acht meldingen gedaan over intimidatie en bedrei ging: scheldpartijen en lichte vor men van handtasteüjkheid. De voorvallen hadden plaats in Lei den (vijf keer). Warmond, Noord- wijkerhout en Waddinxveen. In, slechts één geval werd er door de slachtoffers aangifte gedaan bij de politie. Drie meldingen kwamen in 1986 binnen over beroving en bedrei ging, in twee gevallen gepleegd door (mannelijke) prostituées. Alle berovingen zijn gemeld bij de poli tie. Over discriminatie kwamen twee klachten binnen; één over het niet toelaten van homoseksuelen bij een Leidse dansschool en één omdat een man vanwege zijn ho moseksualiteit niet werd geaccep teerd als bloeddonor. Dit gebeurde overigens in een stad buiten de Leidse regio. Een melding betrof het vernielen van een aantal fietsen tijdens een activiteit van de Lesbi sche Vrouwen Leiden (LVL). Bekendheid De werkgroep die de meldlijn onder haar hoede heeft vindt het aantal meldingen dat vorig jaar is gedaan niet groot. Het is echter wel gebleken dat in een behoefte wordt voorzien omdat slachtoffers de ge legenheid wordt geboden hun ver haal kwijt te kunnen. Overigens heeft de werkgroep het idee dat lang niet alle gevallen van agressie en discriminatie worden gemeld, deels omdat homoseksuelen niet op de hoogte zijn van het bestaan van de meldlijn, maar anderszijds ook omdat ze anoniem willen blij ven. Te weinig wordt nog het be lang gezien van een goede registra tie van discriminatie en agressie. De werkgroep wil de meldlijn nog een jaar voortzetten. Voor waarde is dat de vrijwilligers zich enthousiast blijven inzetten. Daar naast moet ook de bekendheid van de lijn vergroot en de bereikbaar heid worden verbeterd. De werk groep stelt daarom voor een telefo nisch antwoordapparaat aan te schaffen (kosten 700 tot 800 gul den) en om de lijn meer uren per week te bemannen. Daarbij wordt gedacht de lijn op donderdag avond van acht tot twaalf open te stellen. Om dit te verwezenlijken, moeten echter wel meer vrijwilli gers worden geworven. Festival Het is nu krokusvakantie en menig ouder kan erover meepra ten hoe leuk dat wel is: de hele dag zich stierlijk vervelende kin deren over de vloer. Om stapel gek van te worden. Een kinder festival is daarom een geschenk uit de hemel. Eindelijk een dagje rust. Een andere verklaring voor het succes van het voor de vierde keer georganiseerde kinderfesti val is dat kinderen dolgelukkig zijn een paar uur verlost te zijn van de chagrijnige gezichten van de ouders. Hoe dan ook, er waren gisteren zo'n 250 kinderen verza meld in de BTS C. Sweris aan de Vondellaan. 'De kanarie van Ome Arie, jon gens, die is zo geel', zong de zan ger van de band die de dag 'muzi kaal omlijstte', zoals dat zo mooi heet. Of de kinderen zo goed naar de tekst luisterden viel te betwijfelen. Ze hadden meer aandacht voor eikaars uitdossin gen. En terecht. Het barstte er van de Danny de Munks, Madon na's, en de nieuwe sterren aan het showfirmament: Mei en Kim. Allen streden om prijzen in de vier categorieën: playback, soundmix, dans/acrobatiek, to neel/cabaret. Volgens Wouter Theil, een van de organisatoren, is op zo'n dag heel duidelijk de invloed van de televisie op de kinderen zicht baar. "De tijd dat popmuziek al leen in Top Pop te zien was, en dus bekeken werd door de kin deren die lang mochten opblij ven, is voorbij. Nu Music Box (te genwoordig Super Channel) en Sky Channel de hele dag video's van hits uitzenden, zijn ook de wat jongere kinderen van een jaar of zeven, acht op hoogte van het hitgebeuren". "Toen we begonnen met het festival was er alleen een play back-wedstrijd. Nu is er ook een soundmix-onderdeel. Hieruit blijkt duidelijk de populariteit van de Soundmixshow van Hen- ny Huisman", aldus Wouter Theil die als cultureel werker aan buurthuis Matilo verbonden is. Over invloed van televisie ge sproken: ook de dubbelgangers van het komisch duo Theo en Thea en Kinderen voor Kinderen ontbraken niet op dit festival. Bijzonder is dat het festival tot stand is gekomen met medewer king van alle buurthuizen in Lei den. "Ieder buurthuis kan wel zijn eigen wiel gaan uitvinden, maar daarmee schiet je weinig op. Een feest op deze schaal is veel leuker. Nadat we dat drie jaar geleden voor het eerst heb ben gedaan, is ook het Samen werkend Kinderoverleg van de grond gekomen. Een kinderthea tervoorstelling is voor een buurt huis alleen niet te betalen. Het zelfde geldt voor uitstapjes. Als je een bus naar Duinrell huurt ben je 500 gulden kwijt. Met 20 kinderen haal je dat er niet uit", zo legt Theil uit. "Holiday", zingt een 8-jarige Madonna. Aanstaande maandag moet ze echter, wellicht tot op luchting van de ouders, weer naar school. Banierzang Sommige studenten zijn gek op zingen. Dat verbroedert; geeft een gevoel van veiligheid nu ze van huis en haard zijn verbannen naar Leiden voor een universitai re studie. Alle studentenvereni gingen hebben dan ook een ver enigingslied. Niet dat de liederen door alle studentenverenigingen op dezelfde waarde worden ge schat. Dat heeft weer te maken met de grote verschillen tussen de verenigingen onderling. Zo zijn ze bij Minerva en Quintus in staat om zich schor te zingen. Maar dat zijn dan ook de 'ballen' en dat is nou niet bepaald een koosnaampje. Het studentikoze van deze 'rechtse' clubs zijn de 'linkse' verenigingen Catena, Au- gustinus en SSR een doorn in het oog. Het zingen van clublie deren wordt bij de zogenaamde alternatieve verenigingen dan ook tot een minimum beperkt. Bij SSR is al jaren een discus sie gaande over de Banierzang, In Leiden barst het van de Madonna's. Dit meisje heeft goed gekeken r kettingen en sexy blousje zijn er al. Nu de stem nog. het verenigingslied dat na verga deringen en bij inauguratie van eerstejaars wordt gezongen. De leden van de van oorsprong gere formeerde club hebben tijdens de laatste vergadering besloten het lied te behouden. Sterker nog: er worden zogenaamde can- tores aangesteld. Dat zijn zang meesters die de eerstejaars de tekst van het verenigingslied moeten bijbrengen. Wellicht wordt ook nog eens aandacht be steed aan de zangkwaliteiten van de studenten. De leden van SSR, die door de concurrentverenigingen wel worden afgeschilderd als een 'softe zooi' - de universitaire ver sie van de welzijnwerker - heb ben een voorstel van tegenstrib belend lid naar de vuilnishoop verwezen. Een zekere Marek, wilde namelijk een ontmoedi gingsbeleid betreffende de Ba nierzang. Hij vindt het een ver werpelijk traditioneel overblijf sel en het zou een verwerpelijk gereformeerde strekking heb ben. Dat is nog eens het eigen nest bevuilen. Banierzang (2) Nu is SSR, zoals een lid zei, al jaren geen gereformeerde club meer. Om precies te zijn sinds 1968, de hoogtijdagen van het studentenverzet. Het verleden wisje maar niet zo een, twee, drie uit. Dat vindt ook de opponent in deze zaak Wilfred Simons. "De Banierzang heeft antiquiteits- waarde en op antiquiteiten moe ten we, in een steeds sneller ver anderende samenleving en ver eniging, zuinig zijn", zo schrijft hij op brave toon in Collo. In zijn repliek zegt hij dat de argumenten van de voorstanders van afschaffing inconsequent zijn. Volgens hem barst het na melijk van de tradities bij SSR. r haar idool. De bewegingen, (foto Wim Dijkman) "Niemand maakt bezwaar tegen de ballerige inauguratie". Een van de onderdelen daarbij is het 'amicitia drinken'. Volgens een ingewijde is dat het elkaar vriendschap toedrinken door met een glas in de hand, de ar men door elkaar te steken en al nippend elkaar aan te kijken. Erg ingewikkeld allemaal. Ook het verwijt dat dat het lied christelijk zou zijn, wijst Simons van de hand. "In het huidige tijdsgewricht, waarin astrologie, reïncarnatiegeloof en acupunc tuur op- of terugkomen hoeft in een verenigingslied een verwij zing naar het opperwezen niet te misstaan". Dat is toch een sterk staaltje van tolerantie ten opzich te van het christelijk geloof. Volgens een ingewijde is de discussie een storm in een glas water. "De studenten die bij het geschil betrokken zijn willen zich graag profileren". Je zou het ook domweg aandacht-trekkerij kunnen noemen. LEIDEN - Het kantoor Schut- tersveste op het Schuttersveld zal waarschijnlijk twee weken later gereed zijn dan aanvankelijk was gepland. Dat komt doordat het consortium Kinkelder Groep bv failliet is verklaard. Een van de be drijven die deel uitmaken van dit consortium is het aannemingsbe drijf Joosten-Hugens, de bouwer van het Leidse kantorencomplex. Het faillissement van de Kinkel der Groep heeft tot gevolg dat de bouw van Schuttersveste eind vo rige maand is stilgelegd. Adjunct- directeur L.G.J. Haring van de LEIDEN - De gemeentelijke direc tie woonruimteverdeling is vanaf woensdag beter bereikbaar. De di rectie krijgt een nieuwe telefoon centrale waarmee het aantal infor matielijnen van 4 naar 25 wordt uit gebreid. Het nieuwe telefoonnum mer van woonruimteverdeling wordt 222111. In het verleden zijn veel klachten geuit over de bereikbaarheid van de directie. Het nummer was door gaans in gesprek, voor vragen over woonruimtezaken was de directie nagenoeg onbereikbaar. Het Insti tuut Burger Raadslieden atten deerde het college van B en W al een jaar geleden op de stroom van klachten die hierover werd ontvan gen. Volgens burgerraadsvrouwe Mons gaat het het laatste halfjaar aanmerkelijk beter en krijgt zij hierover geen klachten meer. De nieuwe centrale moet de proble men definitief de wereld uit hel pen. Volgens Mons komen er echter nog steeds klachten binnen over de kwaliteit van de informatie van de directie woonruimtedeling. Vra gen over wachttijden voor wonin gen werden onvoldoende beant woord en daar is volgens Mons geen verandering in gekomen. Zij wijt dit aan het ingewikkelde pun tensysteem dat gebruikt wordt om de prioriteit van de woningzoeken den vast te stellen. "Ik had ver wacht dat wanneer de automatise ring van het bestand van woning zoekenden rond zou zijn, de infor matie makkelijker voorhanden zou zijn. Maar daar is niets van geble ken. Ik heb geen idee wat er de oor zaak van is", aldus Mons. De brief die het Instituut Burger Raadslie den hierover naar de gemeente raad heeft gestuurd, wordt binnen kort in de commissie volkshuisves ting behandeld. NBA, de onderneming die het kan toor laat bouwen, verwacht echter dat spoedig weer wordt begonnen met de werkzaamheden. De Bataafsche Aannemings Maatschappij (BAM) wil namelijk alle projecten van de Kinkelder Groep overnemen, zo ook Schut tersveste. Inmiddels is de BAM ge sprekken begonnen met de ver schillende onderaannemers over het afsluiten van nieuwe contrac ten. Haring gaat er vanuit dat mo gelijk al komende maandag, maar in elk geval binnen twee weken, het werk kan worden hervat. Het faillissement van Joosten Hugens zal niet leiden tot grote problemen, zo stelt adjunct-direc teur Haring. "Door de vorst kon er sowieso al een aantal dagen niet worden gewerkt. Als de BAM snel tot overeenstemming kan komen met de onderaannemers, wat wij wel verwachten, zal de vertraging uiteindelijk beperkt blijven tot twee weken. Het is heel vervelend wat er nu is gebeurd, maar het is geen catastrofe". LEIDEN - Vijf Volkswagen- en Audidealers organiseren volgende week van donderdag tot en met za terdag een occasionshow in de Groenoordhal. Zij vullen daarmee het gat op dat is gevallen nu is be sloten voorlopig geen Bovag-occa- sionshow meer te houden. De orga nisatoren hadden te veel moeite zo'n 200 gebruikte auto's in de Groenoordhal te krijgen. VAG-dealer Kamsteeg had steeds een groot aandeel in de Bo- vag-show. Het garagebedrijf be sloot met enige andere VW- en Au didealers de beurs door te zetten. Kamsteeg-bedrijven uit Voorscho ten, Lisse en Alphen werken nu sa men met Garage Jansen uit Wasse naar en garage Van Beijnum uit Gouda. Ze brengen met elkaar 200 personenauto's en 20 bedrijfswa gens naar de Groenoordhal. De verkochte wagens zullen onder drie maanden Bovag-garantie en daarna 9 maanden eigen No Risk- garantie de deur uitgaan. De show wordt met diverse ne venactiviteiten aangekleed. Zo zal de van de televisieshows van Fred Oster bekende heer Van Rijssen met zijn cavia's present zijn. Iedere koper mag een cavia laten lopen en kan daarmee accessoirescheques ter waarde van 100 tot 1000 gulden verdienen. De cavia's lopen ook voor niet-kopers, maar dan voor gewone prijzen. Er zijn voorts een kindercrèche, een video-speelhoek en een café terras. De gratis toegankelijke beurs is donderdag open van 16 tot 22 uur, vrijdag van 10 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17