conten DE DIGROS SLAGER 9.95 Cxtra: 5.95 KK: gewenste prijsverlaging elektriciteit blijft uit FBTO Nieuwe generatie 'jet-wasmachines' -CONSUMENT1 De groenteman Ministerie benadeelt woonconsument VERKOPER M/V administratief 1 -<* MÏcMÏ! SAMEN UIT SAMEN THUIS. SPECIALE GROTE VERKOOP WOENSDAG 4 MAART 1987 PAGINA 9 Zo langzamerhand weten we al lemaal wel aan wat voor kwalifi caties de 'nederyup' voldoet. Ech ter, naar zijn specifieke groente voorkeur is nog weinig onder zoek gedaan. Wel weten we in welk soort etablissementen hij vertoeft en hoe zijn menu eruit ziet. Daarin zitten in ieder geval alle nieuwe slasoorten van lollo rosso totfrisee en van eikebladsla tot roodlof radicchio rosso). Welke kookgroente eet de yup thuisIn ieder geval een eigen zinnige groente schorseneren lijkt ons heel geschikt) of een groente, welke zich kenmerkt door een nog beperkt aanbod, primeurkarakter, vorm, smaak, kleur of bekendheid. Met andere woorden een beetje yup eet in maart koolrabi. Deze groente vol doet zo ongeveer aan alle eerder genoemde eisen. De koolrabi moet u niet verwarren met de koolraap (knolletjes). De koolrabi is eigenlijk de ver dikte, bovengronds groeiende wortelknol van een bepaalde koolsoort. Ze behoort tot de fami lie van de bloemkool, boerenkool, spruiten, broccoli enz. Het is een kleine, licht bleekgroene knol met een zachte bloemkoolachtige smaak. Ook het jonge blad is goed eetbaar. Ze worden geteeld in kassen en later in het jaar ook in de volle grond. De koolrabi, een groente die langzaam in populariteit toe neemt, is ontstaan uit de witte kool. Het is een van de vele va rianten van een meer dan 3000 jaar oud gewas. Koolrabi be staat nog niet zo lang; naar schatting ontstond deze vorm in de 16e eeuw. In Duitsland is de groente erg geliefd. In ons land kwam de groente langzaam 'in' rond het begin van de jaren '70. De koolrabi beslaat voor 90 pet uit water. Opvallend is het hoge vitamine C-gehalte. Een ons kool rabi levert 25 kcal (104 kjoule). De groente is een vrij goede bron van mineralen. Zowel van de vi tamine als van mineralen gaat weinig verloren tijdens het kool proces. De aanvoer van koolrabi be gint deze maand. Koolrabi kan op verschillende manieren worden klaargemaakt. Men schilt de knollen dun en kookt ze. Ook kan men de in blok jes gesneden koolrabi goed stoven en opdienen met een béchamel- saus. Ook zijn ze heel leuk te vul- len met bijvoorbeeld gehakt, waarna ze in een pan of in de oven worden gaargestoofd. Ook een crèmesoep van koolrabi is heel lekker. Kook de knollen zacht in bouillon, pureer de soep en maak deze af met room, eidooiers en kruiden. De consumptie van koolrabi ligt in ons land nog op een laag niveau, zo'n half ons per hoofd van de bevolking per jaar. Bij aankoop van koolrabi moet u let ten op mooie, frisse, stevige, niet al te grote exemplaren. Oudere en dus grotere koolrabi wil nogal eens houterig worden. De groente is overigens in de groentela van de koelkast goed houdbaar. Een prima combinatie vormt koolra bi met (winter)peen als gratin. Kook beide groenten in schijven van een halve centimeter tien mi nuten m water met zout. Vervol gens schikt u ze, mooi afgewis seld, dakpansgewijs in een inge vette vuurvaste schaal. Bestrooi en met peper, zout en nootmus kaat en overgieten met een room- eimengsel. Bestrooien met kaas en gratineren in een zeer hete oven gedurende een half uurtje, tot zich een mooi bruin korstje vormt. f Koolrabi heeft een hoog vitamine C gehalte. Het ministerie van volkshuisves ting belijdt met de mond dat het de belangen van de woonconsument behartigt maar uit de praktijk blijkt dat het eerder het bouwend bedrijfsleven de hand boven het hoofd houdt, in het nadeel van die woonconsument. Deze kritiek is afkomstig van zowel Konsumen- ten Kontakt als door de Nederland se Architecten Vereniging (NAV) geuit. Konsumenten Kontakt, de con sumentenorganisatie van VARA en vakbeweging, dringt er in een brief aan de Tweede Kamer op aan om de bewindslieden van volks huisvesting en economische zaken aan te sporen tot het verbieden van Bouwen duurder dan noodzakelijk Bekend is dat minister Nijpels het niet wil verbieden. Voordat aannemers een offerte uitbrengen voor een bouwopdracht van bij voorbeeld een woningbouwvereni ging, maken zij onderling uit wie van hen de laagste offerte zal ma ken. De architectenvereniging wijst erop dat het ministerie in zijn laat ste nota over het bouwbeleid een reeks van studie- en actiepunten opsomt maar zichzelf daarin slechts eenmaal de vraag stelt of er misschien maatregelen moeten worden genomen om de belangen van de woonconsument te be schermen. De NAV vindt het nieuwe ver plichte aanbestedingsreglement - waar de aannemerij om had ge vraagd - een goed voorbeeld van bescherming door het rijk van de bouwondernemers. Hij zou voor zijn eigen beroepsgroep ook wel een regeling willen hebben die het opdrachtgevende instellingen en bedrijven onmogelijk maakt nét zolang te leuren met hun opdrach ten totdat zij de goedkoopste archi tect hebben gevonden, die dan vaak ook nog onder de prijs werkt. Voorzitter Witlox van de archi tectenvereniging toonde zich nogal bitter over de huidige verhoudin gen in de bouwwereld. Die verhou dingen "tussen de partijen binnen de bouwbedrijvigheid worden on danks specialisatie en veranderen de marktsituaties nog goeddeels beheerst door de clichés uit de ja ren van de paardetram", aldus Wit lox. Witlox houdt zijn eigen achter ban voor dat de architect zich re gelmatig moet laten nascholen aan de academies voor bouwkunst of de technische universiteiten. "De collega's die zeggen daaraan niet mee te kunnen doen omdat zij re gelmatig eerste palen moeten slaan of openingen moeten bijwonen, zullen binnen afzienbare tijd hun laatste paal slaan en de laatste deur achter zich dicht trekken". DEN HAAG (GPD) - Stroom wordt te duur betaald, zegt Konsumenten Kontakt. Per 1 januari 1987 verhoogden de meeste elektriciteitsmaat schappijen de basistarieven fors, zo is uit onderzoek geble ken. Verhogingen van meer dan 10 procent zijn geen uit zondering. De verhogingen zijn een gevolg van de zoge naamde 'kosten-pooling' bij de elektriciteitsbedrijven. Maar de consument betaalt de reke ning en dat is volgens KK een onaanvaardbare situatie. Samenstelling Raymond Peil De consumentenorganisatie vindt dat de minister van economische zaken de verhogingen ongedaan moet maken. KK zal aandringen op een spoeddebat over deze zaak in de Tweede Kamer. De tarieven kennen twee delen: het basistarief en de brandstoftoe slag. In het basistarief zitten pro- duktiekosten (als personeels- en investeringslasten). De brandstof toeslag gaat omlaag, omdat de olie- en gasprijzen zijn gedaald. Daarom maakten de bedrijven er melding van dat de stroom dit jaar goedko per wordt. Ingepikt Maar ze zeiden er niet bij, aldus KK, dat een groot deel van het goedkopere olie en gas weer wordt ingepikt via een verhoging van het basistarief, dat de komende jaren nog meer zal gaan stijgen. Dit houdt verband met het feit dat met ingang van dit jaar de produktie- kosten op één hoop zijn geveegd binnen het verband van de Samen werkende Elektriciteits Produktie- bedrijven (SEP). Dat betekent dat, als een elektri citeitsbedrijf veel geld kwijt is aan bijvoorbeeld het opknappen van een centrale, via de SEP de andere bedrijven daaraan meebetalen: kostenpooling heet dat dus. Dit soort kosten is echter flink geste gen en zal blijven stijgen. En die stijging mag vervolgens in de tarie ven - van alle aangesloten bedrij ven - worden verrekend, zo is met het ministerie van economische za ken, dat toezicht houdt op prijzen, overeengekomen. Oorzaak van de stijging zijn de eerder genomen be slissingen over investeringen, on der andere de ombouw van centra les op kolen. Daardoor zouden de brandstofkosten overigens later kunnen dalen. Volgens de plannen zou het doorberekenen van de produktie- kosten in de tarieven voor 1987 een verhoging van 0,5 tot 0,6 cent per kilowattuur (kWh) voor de consu ment betekenen. Bovendien mo gen de bedrijven vijf jaar lang nog eens 0,2 cent per kWh doorbereke nen als een soort overgangsmaatre gel voor de verrekening van hun produktiekosten. Kostenpooling zou lagere tarie ven moeten betekenen, meent KK. Maar in werkelijkheid wordt de stroom dus eerder duurder dan goedkoper. Voorbeelden van KK: Utrecht 12,3 procent, Limburg (per 1 mei) 16,6 procent. Andere bedrij ven komen met verhogingen van ongeveer 10 procent. De manier waarop wordt ge poold is geheim en dus geheel on doorzichtig. Bij het ministerie is er maar één, die over de details be schikt: directeur-generaal Verberg van energie, die ook commissaris van de SEP is. Controle Het ministerie moet deze gang van zaken controleren, meent de consumentenorganisatie. Bedrij ven die financiële ruimte hebben, moeten hun tarieven minder ver hogen. Bovendien moesten ze voor 15 januari hun kostenoverzichten en tariefsverhogingen bij het mi nisterie deponeren. Het poolings- ysteem stimuleert de bedrijven ab soluut niet om efficiënter en goed koper te werken. 'Verliesgevende Konsumentenkontakt heeft uitgerekend dat de gemiddelde Nederlander veel meer is gaan betalen voor elke kiloWattuur elektriciteit die door de meter wordt geregistreerd. (foto anp> vuiltjes' gaan in de grote pot en worden in de tarieven op de consu ment verhaald. Wel is bekend, al dus KK, dat kapitaalkosten wor den ingebracht en dat de centrales op 15 jaar worden afgeschreven, te gen voorheen 20 jaar. De verande ringen van afschrijvingsmethoden kosten 160 tot 170 miljoen gulden. Daarvoor moet b.v. Zuid-Holland (EZH) 14 miljoen betalen Andere bedrijven krijgen geld. Veel bedrijven hebben grote fi nanciële reserves, aldus KK, dat er op wijst dat de winstuitkering aan de gemeenten in totaal 300 miljoen gulden bedraagt. Maar de sterke positie is totaal niet van invloed op de tarieven, zo wees het onderzoek uit. Deze gang van zaken is in strijd met de gemaakte afspraken met het ministerie dat de bedrijven met veel financiële ruimte de tarieven minder zouden verhogen. Van de vrouw-onterende reclame voor wasmiddelen in de STER- spots word je soms helemaal on wel. 'De vlek zegt ja, het wasmid del zegt nee',...alsof die soort sores het levensgeluk van huisvrouwen of -mannen die ook wel eens de was doen bepaalt. Belangrijker dan stralend schoon en kleurecht wassen is watje daarmee aan ener gie bespaart. Er komt nu een nieu we generatie van wasmachines. Drie fabrikanten hebben aange- Die maken van een kleine hoe veelheid water een sop waarmee het wasgoed wordt besproeid en dat in een voortdurende kringloop opnieuw gebruikt wordt. Dit nieu we systeem bespaart ongeveer een kwart op het waterverbruik, een derde op de hoeveelheid benodigd wasmiddel en omdat de wastijd met zo'n 10 tot 20 procent wordt Een kleine was (geen volle trom mel) kan via dit komende systeem ook economisch uitgevoerd wor den, omdat het waterverbruik au tomatisch aan de trommelvulling wordt aangepast. De totale bespa ring ligt op jaarbasis tussen de 84 en 124 gulden, verdeeld tussen wa ter, wasmiddel en energie. Het lijkt goed het voorlichtingsblad 'Energie en Water' van de Vereniging van Ex ploitanten van Elektriciteitsbedrij ven, de Vereniging van Exploitan ten en Gasbedrijven en de Vereni ging van Waterleidingbedrijven is aangekondigd. Dit viermaal per jaar gratis thuis bezorgde voorlich tingsorgaan bevat overigens tel kens ook steeds andere nuchtere informatie over het verstandig con sumeren van peperdure goederen als gas, water en elektriciteit. Het Halfords-assortiment is volledig afgestemd op de fietser en automobilist. Met name op de doe- het-zelvers. De adviesfunktie van onze verkopers is daarom van groot belang. Vandaar dat interesse en inzicht in techniek gewenst is. Wij zoeken een voor ons filiaal te Leiden U heeft ervaring in de detailhandel opgedaan, bij voorkeur in een soortgelijke branche. Belangstelling voor deze funktie? Bel dan voor meer informatie naar Dhr. R. Filemon, telefoon: 071 -122890. Halfords B.V. Leiden. ALLES VOOR UW AUTO EN FIETS TYPISTE TEKSTVERWERKING Je komt te werken op het secretariaat waar je samen met een aantal collega's bezig zult houden met het uittypen van brieven en verslagen. Daarnaast zul je de telefoon gaan beant woorden en wat andere administratieve ta ken verrichten. Ben je geïnteresseerd in een fulltime baan voor langere tijd en heb je ervaring met tekstverwerking kom dan snel bij ons langs. Als je een goede typevaardigheid hebt en interesse in tekstverwerking hebt, dan ge ven wij je graag wat meer informatie over onze cursus tekstverwerking. Welkom in onze showroom Tevens advies en prijs opgaaf aan huis door uw vakspecialist. ZONWERING ROLLUIKEN Romazo garantie Showroom Molensteeg 12-14 (bij de Doezastraat) Leiden tel. 071-121375-140006, geopend ma. t/m vrij. 08.00-17.30 uur, zaterdag gesloten. Onze "Doe het zelf" showroom met de allergrootste kollektie zonwering, uiterst scherp geprijsd, is zeker een bezoek waard. De FBTO is de grote landelijk werkende verzekeraar die rechtstreeks -dus voordeliger!- met u werkt. Eenvoudig via de bon in onze advertenties of via de telefoon. En in sommige gevallen met onze eigen, regionale FBTO Inspekteurs. Dus altijd in de buurt. En dat is bepaald goed nieuws als 't gaat om zeer persoonlijke verzekeringszaken. Zoals een Leven polis-op-maat, een door lichting van uw totale verzekeringspakket, of een eveneens sterk persoons gerichte ArbeidsOngeschiktheidspolis. Tijdens een persoonlijk gesprek met u, kan de FBTO Inspekteur precies aangeven welke mogelijkheden het best bij passen. Zowel kVva wensen als financiën. Zo komt de FBTO u dankzij de Inspekteurs nu ook letterlijk tegemoet. Omdat bon en telefoon soms tekort schieten. Neemt u gerust eens vrijblijvend kontakt op met de FBTO Inspek teur in üw buurt. Omdat 'n optimale dekking wel degelijk kan samengaan met een gunstige premie! H. GROENEVELD - VOORSCHOTEN 071-313735 Aanbiedingen alleen in Digros Leiden en I 1 kilo schouder karbonade pjoogram gegrilde varkens- I rollade 200 gram saksische lever- f worst 1 kilo ribkarbonade 1 kilo haaskarbonade 500 gram gehakt (half om half) KATWIJK: Digros Multimarkt Over de verdeling van arbeid buitenshuis zijn we t wel eens Man en vrouw hebben dezelfde rechten. Want ze hebben recht op gelijke kansen. Da's trouwens bij de wet SIRE 500 stuks originele Perzische en Oosterse tapijten wegens faillissement importeur Alles moet weg 1ste keus winkelkwali teit met 70% korting leder tapijt met certificaat van echtheid. Geen deurwaar derskosten, taxateur aanwezig. Verkoop donderdag 5 maart 1987, van 11.00 uur tot 18.00 uur Motel Café Rest. Sassenheim Warmonderweg 8 Sassenheim tel. 02522-19019 Entree vrij Hartelijk welkom lü uitzendbureau content LEIDEN, BREESTRAAT 1,071-125745 ALPHEN AAN DEN RIJN, HOOFTSTRAAT 58,01720-91955

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9