Overleg in haven strandt definitief Unilever bestrijdt belasting op margarine CNV-bond vreest 'machtsstrijd' Premie autoverzekering zal opnieuw fors stijgen Airbus slaat slag in de VS 'Ballast Nedam ondergraaft sanering van baggerbedrijven Weer dreigementen EG en VS WOENSDAG 4 MAART 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Waarschijn lijk nog dit jaar zullen de autover zekeringen vijf tot tien procent duurder worden. De meeste verze keraars willen niet de bewoners van de grote steden alleen laten op draaien voor de problemen als diefstal van autoradio's op grote schaal. Het voorbeeld van Winterthur krijgt dus niet massaal navolging. Winterthur zegt op elke gulden twee dubbeltjes tekort te komen. Om de autoverzekering schade- dekkend te krijgen zou dus een ta riefsverhoging van 25 procent no dig zijn. De Zwitserse maatschap pij wil daarom geen automobilis- ROTTERDAM (GPD/ANP) - De maandagavond onverwacht heropende onderhandelin- groteSenwonén" die de dri<? gen over 350 ontslagen in het Rotterdamse stukgoed zijn weer even snel beëindigd als ze waren begonnen. Na twee onderhandelingsrondes van in totaal nog geen zes uur knapte het overleg gisteren aan het eind van de middag opnieuw. De breuk lijkt nu definitief te zijn. Het lot van alle 4500 stukgoedwer- kers in de Rotterdamse haven is hiermee opnieuw in handen geko men van minister De Graaf (sociale zaken). Die zal morgen bekend ma ken of hij zijn dreigement uitvoert om de overheidsbijdrage van 9 mil joen gulden in de leegloopkosten van de arbeidspool in te trekken. Daarmee had hij begin vorige week gedreigd om partijen weer tot onderhandelen te dwingen. Dat ultimatum liep oorspronke lijk al afgelopen maandag af. Na koortsachtig overleg in het afgelo pen weekeinde, waarbij onder meer minister-president Lubbers en de werkgeversorganisatie VNO betrokken zijn geweest, had De Graaf de strijdende partijen nog een paar extra dagen de tijd gege- bond om weer te gaan praten niet verwachten dat we daarmee bereid waren om grote 'bijstellingen' te ven- plegen. Zeker niet als aan de ande- De Vervoersbond FNV en de ha- re kant al vanaf december vorig venwerkgeversorganisatie SVZ ga- jaar geen enkele stap voorwaarts ven elkaar gisteren de schuld van wordt gezet", het vastgelopen overleg. Volgens De Vervoersbond CNV, die De premies die de huidige verze kerden in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag betalen zullen met 25 procent stijgen, zo werd meege deeld. Voortdurend stijgende scha de aan auto's en grote aantallen ra diodiefstallen in de grote steden zijn daar de reden van. De Consumentenbond spreekt van een „bedenkelijke ontwikke ling" Winterthur schuift de pro blemen op het bord van de concur rentie. De betreffende automobilis ten kunnen niet terecht bij de stichting Terminus van de geza menlijke autoverzekeraars. Die is bedoeld voor het onderbrengen van zware risico's die andere maat schappijen niet meer willen dra gen. Maar dan gaat het om mensen die door eigen rijgedrag zulke gro te schades veroorzaken dat ze drei gen buiten de boot te vallen. Ze moeten dan ook hoge premies be talen. „Gelukkig zijn er nog ongeveer 120 andere autoverzekeraars", al dus een woordvoerster van de Con sumentenbond. die pleit voor gelij ke basisverzekeringen voor ieder een. De bond is bang dat het op werpen van drempels en het verho gen van eigen risico's steeds meer een rol gaat spelen. Tegen eenzij dig optreden van verzekeraars kan niet juridisch worden opgetreden, omdat er geen acceptatieplicht be staat en wel volledige contractvrij heid. Premieverhogingen moeten, als ze noodzakelijk zijn, over de hele linie worden gedaan, vindt ook de ANWB. Daar mag niet één groep de dupe van worden. Wel sugge- Paul Rosenmöller van de Ver voersbond FNV waren werkge vers, tegen zijn verwachting in, niet bereid tot welke toenadering dan ook. „Het dictaat dat zij ons vorige week oplegden, is niet i weinig leden heeft in de haven, vindt overigens dat beide partijen geen wezenlijke concessies heb ben gedaan. „Van de werkgevers is duidelijk geworden dat zij koste wat het kost het ontslaginstrument anderd. Werkgevers zijn niet be- willen toepassen, terwijl de Ver- reid tot het doen van de geringste voersbond FNV een aantal cao concessie", aldus Rosenmöller. aanpassingen dat met name de dienstverlening in de haven sterk Ook de doorgaans gematigde zou verbeteren niet voor zijn reke- CNV-bestuurder Jaap Wienen ning wil nemen", zo liet de bond noemde de houding van de SVZ gisteravond weten, onverteerbaar. Die wil dat er een Volgens de christelijke bond eind komt aan de jarenlange mil- dreigt nu een „machtsstrijd" tus- joenen verliezen in het traditionele sen werkgevers en de FN V-bond stukgoed. Uit recente cijfers blijkt die een koude sanering en een ver dat die verliezen in hét afgelopen ües van duizenden arbeidsplaatsen jaar zijn opgelopen tot 37 miljoen tot gevolg kan hebben. „Alleen gulden. Ook dit jaar wordt, bij on- grote druk van buitenaf en binne- gewijzigd beleid, een verlies van nuit °P beide partijen zal mogelijk dan 30 miljoen gulden gele- P0g een onverantwoorde escalatie den. Onderhandelaar G. Zeebregts van de SVZ verwerpt de kritiek van de FNV. „Ik constateer kunnen voorkomen", aldus de Ver voersbond CNV. De verrassingsacties in het nu ze- ven-en-een-halve week durende stakingsconflict gaan inmiddels halsstarigheid bij die bond die zijn onverstoorbaar door. In totaal leg- weerga niet kent", zo zei hij zeer den gisteren een kleine duizend boos. „Wij hebben vorige week een havenarbeiders het werk neer uit eindvoorstel ingediend. Men mag protest tegen het dreigend ontslag uit onze uitnodiging aan de vak- van 350 van hen. Beuk Leimuiden Beuk Beheer Leimuiden, produ cent van koekjes en frisgebak, wordt overgenomen door A. de Bock Holding. Tevens wordt De Bock, nu nog algemeen directeur van Pruve (een bakkerij van halffa brikaten) en Smilfood (margarines) algemeen direkteur van Beuk. De overname heeft geen gevolgen voor het personeel. Winst Van Leer De nettowinst van de Van Leer Groep (verpakkingen) is vorig jaar met 3 procent gestegen, van 67,.5 tot 69,6 miljoen gulden. Dat was te danken aan lagere kosten en belas tingen. Men verwacht dat de resul taten dit jaar iets lager zullen uit vallen als gevolg van de lagere dol larkoers en de aanloopkosten van fabriek in de VS. Economie VS De 'economische barometer' van de VS, de index die de op korte ter mijn te verwachten economische bedrijvigheid aangeeft, is in janua ri met één procent gedaald na vier maanden achtereen te zijn geste gen. Voornaamste oorzaak hiervan de belastinghervorming die NEW YORK/PARIJS (DPA/ANP/Rtr.) - Het Europese vliegtuig- bouwconsortium Airbus Industrie heeft opnieuw een flinke slag geslagen óp de Amerikaanse markt. American Airlines maakte gisterembekend 25 Jumbo's van het type A300-600R te zullen be stellen naast vijftien toestellen van het type 767-300R van Airbus' grote concurrent Boeing. Daarmee kan voor Airbus worden gesproken van een ware feestdag, want eerder op de dag werd in Tokio officieel de over eenkomst met All Nippon Airways bezegeld voor de aankoop van tien vliegtuigen van het nieuwe type A320 plus een optie op nog eens tien van die toestellen. Airbus krijgt met de overeenkomst met American Airlines, de op twee na grootste Amerikaanse luchtvaartmaatschappij, nog meer vaste voet op de thuismarkt van Boeing. In de afgelopen jaren waren al grote bestellingen ontvangen van Eastern Airlines, PanAm, Northwest Airlines en Continental Airlines. De toestellen van het type A300, goed voor 267 zitplaatsen, worden uitgerust met motoren van General Electric. Airbus zal ze afleveren tussen april 1988 en juni 1989. Het totaal aan orders voor de „wide body "-types A300 en A310 is nu gekomen op 451. Voor de door All Nippon bestelde A320, een kleiner toestel dat op 22 februari zijn eerste lucht maakte, heeft Airbus nu 275 vaste bestellingen en 164 opties binnen van in totaal zestien luchtvaarmaatschappijen. s als primeur te bewonderen UTRECHT (ANP) - Ballast Nedam handelt volgens de Bouw- en hout bond FNV in strijd met de aanbe velingen voor sanering van het Ne derlandse baggerbedrijf. Het aan nemingsconcern gaat via zijn dochter ABBG in het Verre Oosten samenwerken met de Belgische maatschappij Decloedt. Volgens bondsbestuurder J.van der Linden leidt dat op termijn tot volledige verkoop van de vijf baggerschepen die in het Verre Oosten opereren. In de vorige maand gepubliceer de toekomststudie van het Neder landse baggerbedrijf wordt ver koop aan het buitenland afgewe zen uit vrees voor toenemende in ternationale concurrentie. ABBG en Decloedt brengen hun mate rieel in het Verre Oosten onder in een nieuw te vormen Nederlandse onderneming. De bouwbond FNV vreest een verlies van enkele tien tallen arbeidsplaatsen onder de ABBG-beambten. Omdat de onderhandelingen met Decloedt nog gaande zijn, wilde president-directeur Glimmerveen van Ballast Nedam niet ingaan op de kritiek van de Bouw- en hout bond FNV. De samenwerking past volgens hem wel degelijk in de aanbevelingen van de vereniging Centrale Baggerbedrijf. „Decloedt zou anders misschien zijn gaan bouwen. Het is bovendien de vraag of je de problemen in het bagger bedrijf op nationaal niveau kunt oplossen", aldus Glimmerveen. Ballast Nedam maakte in juni vorig jaar in het kader van een gro tere reorganisatie bekend dat bij de baggerdivisie 180 van de 200 beambten hun baan zouden verlie zen en dat het concern van plan was zich volledig uit het baggeren terug te trekken. De raad van be stuur besloot op beperkte schaal met baggeren door te gaan, toen bleek dat de banken voor een afge slankte zelfstandige voortzetting van deze afdeling 30 tot 40 miljoen gulden op tafel zouden moeten leg gen. De voorgenomen samenwerking met Decloedt - dat een meerder heidsbelang krijgt in de nieuwe on derneming - kan volgens voorzit ter Glimmerveen in elk geval soe laas bieden voor de activiteiten in het Verre Oosten. „Naar onze over tuiging is dit de best haalbare kaart, zeker gezien de algehele ma laise in het baggerbedrijf'. Bouw bondbestuurder Van der Linden echter: „Het kan best zijn dat deze transactie voor het concern als ge heel een goede zaak is want ze kun nen de centen goed gebruiken. Maar voor het Nederlandse bagger bedrijf is het echter een zeer be denkelijke zaak". De Bouw- en houtbond FNV heeft gisteren een eigen visie op de toekomst van het baggerbedrijf ge publiceerd naar aanleiding van de toekomststudie van de vereniging Centrale Baggerbedrijf. De bond vindt de aanbeveling om binnen drie jaar voor 150 miljoen gulden overtollig materieel te slopen en tot fusies en overnemingen te ko men, te beperkt. In de nota „Om de toekomst van het baggerbedrijf' bepleit de bond een complete her structurering van de bedrijfstak. Ter voorkoming van „prijsbe- derfmoeten de vijftig Nederland se baggerbedrijven op de buiten landse markt tot een systeem van prijsafspraken zien te komen. De bond wil een verplichting voor be drijven om overtollig materieel weg te werken. Slopen is één mo gelijkheid, maar volgens de bond is het ook denkbaar om een collec tieve materieelvoorziening op te zetten die baggerschepen aan bui tenlandse bedrijven verhuurt zon der dat Nederlandse bedrijven daarvan concurrentie ondervin den. reert de bond dat voortaan de ei gen risico's zouden kunnen wor den gekoppeld aam de plaats waar de schade is ontstaan. Duidelijk is dat vooral een zaak als de diefstal len van autoradio's hier op de ach tergrond staat. De ANWB wijst er op dat automobilisten in de grote steden over het algemeen al meer premie betalen dan in andere ge bieden. Het land is al in drie zones verdeeld: de laagste premies gel den in het Noorden en Zeeland; hogere in Overijssel. Gelderland en Utrecht (gedeeltelijk) en de hoog ste in de Randstad, Brabant en Limburg. De situatie in de autoverzeke ringsbranche blijft intussen de ver zekeraars zorgwekkend. Vorig jaar zijn de eigen risico's voor de casc overzekeringen al van honderd tot tweehonderd gulden verhoogd, maar het rendement in de branche is nog steeds slecht, aldus het Ver bond van Verzekeraars. Dat komt ook door de felle concurrentie tus sen de maatschappijen onderling. Van der Giessen vertraagt tempo in de marinebouw ALBLASSERDAM (ANP) - Het verdwijnen van ongeveer 100 ba- bij Van der Giessen-de Noord Marinebouw zal gepaard gaan „met enige tientallen gedwongen ontslagen", volgens directeur D. Dort. Een ander deel moet via natuurlijk verloop verdwijnen. Oorzaak van de huidige problemen is volgens Van Dort dat er „vertra ging is opgetreden in het verwer ven van nieuwe projecten Bij het bedrijf werken 350 men sen. Van Dort: „Wij hebben onze beslissing zo vroegtijdig bekend gemaakt om niet al morgen het personeelsbestand te moeten aan passen. Hierdoor hebben mensen de tijd om elders te solliciteren". De marine-afdeling bouwt op dit moment aan vier mijnenvegers, twee voor de Nederlandse marine en twee voor Indonesié. Met de Ne derlandse marine is de werf-direc- tie overeengekomen dat de opleve ring van de twee mijnenvegers met een half tot een jaar wordt ver traagd. Dat wordt dan eind 1989/ begin 1990. Hierdoor is de continuïteit van de marine-afdeling volgens Van Dort „zeker gesteld". De mijnenve gers voor Indonesië worden wel volgens schema opgeleverd in 1987/1988. Doorgaan in het „huidi ge tempo" had de continuïteit in gevaar gebracht doordat er vrijwel zeker een gat was ontstaan in de aansluiting op nieuwe opdrachten. „Dit is de oplossing die in ieder geval het minste pijn doet. Het is de enige kans op overleven", aldus bestuurder H. Stehmann van de Industriebond FNV. Volgens hem zijn op korte termijn geen ontsla gen te verwachten, maar vallen die op langere termijn niet uit te slui ten. „Hoeveel dat er zullen zijn, valt nu nog niet te bepalen. Wij zul len in ieder geval gaan praten over een goed sociaal plan, wanneer het zover komt", aldus Stehmann. APT doet bod op Franse telefonie HILVERSUM/PARIJS (ANP) - AT T en Philips Telecommuni cations (APT) wil samen met een Franse onderneming het Franse staatstelefoonbedrijf CGCT over nemen. Er zijn voorstellen inge diend bij de Franse regering. Dit heeft APT bekendgemaakt. Het voorstel behelst de vorming van een financieel draagkrachtige on derneming voor ontwikkeling en produktie voor Frankrijk en voor export van een digitale telefonie- centrale. De Franse regering heeft echter niet alleen met de offerte van APT te maken. Kapers op de kust zijn de Duitse Siemens en de Zweedse Ericsson. De woordvoerder van APT verwacht dat Parijs eind vol gende maand de knoop zal door hakken. was de belastinghervorming die TI7T l 'lil 1111 begin dit jaar werd doorgevoerd. Was- en levensmiadeleiiconcern vreest handelsoorlog li 1984, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Handel meege deeld. Frisdrank De verkoop van frisdranken en mineraalwater in Nederland over 1986 is minder sterk toegenomen dan verwacht. Met 4 procent, van 980 miljoen liter in 1985 steeg de omzet tot ruim een miljard liter. Dit bleek op een bijeenkomst van Coca Cola. Gemiddeld drinken Ne derlanders nu ruim 60 liter fris drank per jaar. De oorzaak van de stagnerende groei kon niet worden aangegeven. Niemeyer De Koninklijke Theodorus Nie meyer heeft over het boekjaar '85- '86 een nettowinst behaald van bij na 10 miljoen gulden. Dit ondanks het afnemend aantal rokers en een lichte daling van de verkoop van shag en sigaretten in Nederland. Dit staat in het jaarverslag van de tabakproducent. De verbetering wordt toegeschreven aan een hoge re produktiviteit, lagere energie kosten en een betere organisatie. De Boer De grootste werkgever van het noorden, De Boer Supermarkten in Beilen (6400 werknemers, 215 winkels en een jaaromzet van ruim 1 miljard), meldt zich dit jaar op de Amsterdamse Effectenbeurs. Dit met het döel gemakkelijker (vreemd) geld aan te kunnen trek ken ter financiering van de verdere groei van het concern. ROTTERDAM - Het voorstel van de Europese Commissie om een heffing te leggen op oliën en vetten stuit op ernstig bezwaar bij Unile ver. „Niet alleen omdat wij een be langrijke plaats innemen in die markt, maar ook omdat het delica te evenwicht tussen vrijhandel en protectie in gevaar komt", aldus president-directeur Maljers. Unile ver is veruit de belangrijkste mar garinefabrikant in Nederland. Hij noemde het plan van de Commissie een volstrekt willekeu rig middel om de oneconomische en steeds toenemende produktie van oliezaden in Europa te finan cieren. Het is zoiets als de proble men in de wijnsector van de EG op te lossen door een heffing op bier, aldus Maljers. Hij vreest dat de hef fing het begin van een handelsoor log met de VS zal zijn en dat deze belasting zoals alle belastingen re gelmatig zal worden verhoogd. Unilever heeft in 1986 een netto winst behaald van ruim 2,1 miljard gulden, vier procent meer dan het jaar daarvoor. Gerekend is ponden sterling nam de winst echter veel meer toe, met 29 procent. In dollars was er zelfs een stijging van 31 pro cent, zo maakte het levens- en was- WASHINGTON (DPA/UPI/Rtr.) - De Verenigde Sta ten en de Europese Gemeenschap dreigen opnieuw met elkaar in handelsoorlog te komen. De EG heeft met tegenmaatregelen gedreigd als het Amerikaanse Congres wetgeving aanneemt die de invoer van tex- tielprodukten in de VS aan banden legt. De Belgische minister van buitenlandse handel. Herman de Croo, zei gisteren in Washington dat be scherming van de Amerikaanse textielindustrie zal leiden tot meer textieluitvoer door met name Aziati sche landen naar de EG. De EG gaat hier niet mee akkoord en zal in dat geval de invoertarieven voor een aantal Amerikaanse produkten verhogen. De Croo voegde eraan toe dat hij bang is dat een textielwet gevolgd zal worden door wetten die de Amerikaanse staal- en auto-industrie beschermen. De Amerikaanse handelsvertegenwoordiger, Clay ton Yeutter, heeft op zijn beurt gedreigd met harde tegenmaatregelen indien de Europese Gemeenschap besluit speciale heffingen in te stellen op de consump tie van plantaardige oliën en vetten. Volgens Yeutter is de heffing in strijd met de regels van de GATT (Al gemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) die voorzien in een vrije wereldhandel. De Ameri kaanse boeren exporteren jaarlijks voor ongeveer 2,4 miljard dollar sojabonen en produkten uit sojabonen naar de EG. „Ik sta er versteld van dat de Europese Commissie zo'n provocerende maatregel kan voorstellen, zo kort nadat we met succes het landbouwdispuut inzake de vergroting van de EG met Spanje en Portugal hebben weten op te lossen", aldus de Amerikaanse handels- vertegenwoordiger. Eind januari bereikten de VS en de EG na slepende onderhandelingen een handelsak koord dat een eind maakte aan hun geschil over de export van Amerikaanse voedergranen naar Europa. De Croo wees er gisteren op dat de voorgestelde heffing op vetten en oliën eerst nog door de EG-minis- ters besproken moeten worden. Dat zal waarschijnlijk leiden tot een compromis dat ook voor de VS aan vaardbaar is, aldus de Belgische minister. middelenconcern gisteren bekend. Koersdalingen van de Britse en de Amerikaanse drukten het resultaat in guldens. Bij het omrekenen in guldens is uitgegaan van koersen van f3,23 voor het pond en f2,18 voor de Amerikaanse dollar aan het eind van 1986. Een jaar tevoren waren de uitgangskoersen respectievelijk f4,00 en f2,76. Over het hele jaar genomen daal den de concernverkopen met 17 procent van ruim 66 miljard tot 55 miljard gulden. Als er geen veran dering was gekomen in de wissel koersen, zou de daling vier procent hebben bedragen als gevolg van de verkoop van bedrijven en van lage re verkoopprijzen. In hoeveelhe den gerekend lag de verkoop vijf procent hoger (als de omzet van in 1986 ver- en gekochte bedrijfson derdelen buiten beschouwing blijft). Vooral m Noord-Amerika was er een sterke groei van de verkopen en nam de winst (bij gelijke wissel koersen) zeven procent toe. De ver koop van de wasmiddelen van Le ver Brothers steeg met 18 procent. Op het gebied van margarine voert Unilever nu de markt aan in de VS. Op het gebied van toiletartikelen versterkte het concern zich door de aankoop van Chesebrough-Ponds voor 3,1 miljard dollar. In Europa klom de bedrijfswinst van Unilever over 1986 tegen gelij ke wisselkoersen met zes procent. Vooruitgang was er bij margarines, ijs, thee, wasmiddelen en toiletarti kelen. Door overneming van be drijven als Naarden International (geur- en smaakstoffen) in Neder land en Revilla (vleesprodukten) in Spanje versterkte Unilever de po sitie in Europa. Ook in de rest van de wereld ging het beter, vooral in Latijns-Amenka en Australië. Unilever is al enkele jaren bezig zich te concentreren op de kernac tiviteiten: voedingsmiddelen, was middelen en toiletartikelen. Sinds 1984 zijn ruim 50 bedrijven ver kocht die actief waren op terreinen als transport, houthandel, verpak kingen, vloerbedekking en be hang, slagerijen, oliemolens en en kele zuivelprodukten. Tegelijker tijd werden ruim 50 bedrijven aan gekocht. Exclusief Chesebrough- Ponds is over die drie jaar voor f7,5 miljard aan omzet gekocht en voor f 6 miljard verkocht. De bedrijven die werden ver kocht waren veelal in Europa ge vestigd. Unilever is in Nederland actief onder een grote reeks merk namen, zoals Calvé, Iglo en Ola, Blue Band, Zeeuws Meisje en Be- cel, All en Robijn. In Delft fabriceert Unilever sausen onder de vlag van Calvé. De verkoop van zogenaamde sta-tubes verdrievoudigde vorig jaar. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7