Nieuwe kazen houden zuivelindustrie aan top Export blijft tegen verdrukking in toenemen Jfag T~ w, t Werkgevers niet onder de indruk van lange rijrijden chauffeurs Op paaszondag oog in oog met bisschop Ter Schure PAGINA 2 WOENSDAG 4 MAART 1937 Interview De alom aangeprezen "witte motor" dreigt in zijn eigen brandstof te verzuipen. Het lijkt erop alsof boter inder daad alleen nog maar ge schikt is om aan de galg te smeren. En dat melk zou moeten is al helemaal een boodschap geworden waarin het eigenbelang van de zui velsector verdacht hard door klinkt. Voldoende afzetmo gelijkheden zijn er niet of er moet zoveel geld bij dat het langzamerhand goedkoper is de veelgeplaagde boer met behoud van inkomen met permanente vakantie te stu ren. Het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek (Nizo) in Ede is al sinds de 50-er ja ren op zoek naar nieuwe toe- passings- en afzetmogelijk heden. Met succes, gelet op het feit dat Nederlandse zui- velexport nog altijd, tegen de verdrukking in, toeneemt. Maar ook de Nederlandse consument wordt vaker dan hij het in de gaten heeft ge voed met zuivel. Wat te den ken van biscuits, borrelhap jes als Wokkels en frisdran ken als Djoez? Toonaange vend is het zuivelinstituut echter op het gebied van kaas. door Jos van Rijsingen Toen de toenmalige minister van landbouw, Sicco Mansholt, in 1955 het gebouwencomplex van het Nizo opende, leken de bo men nog tot in de hemel te groeien. Meer koeien, meer ex port, meer welvaart. Met melk meer mans! Inmiddels werken er meer dan 200 mensen bij het in stituut en directeur W. Aalbers- berg constateert dat we er ern stig rekening mee moeten hou den dat de produktie per koe nog flink omhoog zal gaan. "Er zjjn indrukwekkende tech nische mogelijkheden om de melkproduktie verder op te voe ren. Ondermeer door rasverbete ring. Het aantal veehouders zal op termijn fors minder moeten worden. Uitgaande van 60.000 veehouders in Nederland zul je toch rekening moeten houden met een halvering in een periode van pakweg twintig jaar. We kunnen ons nog nauwelijks voorstellen wat dat allemaal gaat betekenen voor het platteland". In de EG zelf zal de consump tie van zuivelprodukten nog slechts in zeer beperkte mate toenemen. Als wij kans zien in 1987 de export naar EG-landen te vergroten, is dat volgens Aal- bersberg al heel mooi. "Op lange re termijn gaat dat echter ten koste van consumptie van zui velprodukten die in die landen worden gemaakt. Dat mag dan leuk zijn voor de Nederlanders maar het lost het EG probleem niet op". Er speelt nog mee dat andere EG-landen, waar de landbouw minder ver ontwikkeld is, extra aandacht vragen voor de zoge naamde bergboeren. Spanje en Griekenland willen speciale maatregelen voor die kleine vee houders. "Je zag al dat Ierland bij de EG-maatregelen werd ont zien. Dat soort landen claimt recht op een inhaalmanoeuvre. En dat gaat dan weer ten koste van ons aandeel. En in de niet- EG-landen zie je dat ondermeer door het dalen van de oliepro- duktie de koopkrachtige vraag stagneert. Bovendien wordt het aanbod vanuit niet-EG-landen groter". "De wereldmarktprijzen gaan naar beneden. Verkoop van bo ter en melkpoeder vanuit de EG in andere landen zal alleen met grote subsidies kunnen. En juist daar komt een rem op. Dat biedt weinig perspectief. Er zijn eigen lijk alleen groeimogelijkheden in markten van derde landen waar Nizo-directeur Aaldersberg: "Als je ziet h subsidies niet spelen. Dat kan als je iets specifieks brengt, bijvoor beeld kaas. Die wordt niet gesub sidieerd. En als je ziet hoe we de produktie en export van kaas hebben weten op te voeren, dan is dat fantastisch. Zo hebben we nog wel enkele pijlen op onze boog". Stropdas De toepassingsmogelijkheden van de grondstof melk zijn legio. Zelfs textielachtige stoffen beho ren tot de mogelijkheden. Zo heeft de algemeen directeur van het Nizo zich wel eens laten foto graferen met een stropdas die was gefabriceerd uit zo'n stof. Maar Aaldersberg haast zich om te hoge verwachtingen te tempe ren. "Dat lijkt aardig maar het zet nog niet echt zoden aan de dijk. De kostprijs is namelijk veel te hoog. De chemische industrie kan veel goedkoper grondstoffen aanleveren, al spelen de prijs voorstellen van Andriessen voor '87 en '88 ons wel in de kaart. Kleinschaliger toepassingen zijn er wel, onder meer in de farma ceutische industrie. "Maar die lossen het probleem van de melkplas niet of nauwe lijks op. Wel dragen ze wel bij tot verbetering van de rentabiliteit van de zuivelindustrie. En dat is natuurlijk ook van levensbelang om onze concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland te behouden. Als onze zuivelindus trie en de Nederlandse veehou- KAASEXPORT IN CIJFERS 1975 1980 1983 1984 1985 1986 totale kaasproduktie (x 1.000 ton): 368 435 477 507 513 524 waarvan voor export (x 1.000 ton): 224 275 326 339 356 372- waarde export op totale kaas produktie (in procenten): 60 63 68 67 69 71 ders het beter doen, is onze posi tie toch sterker". Kracht ontleent de zuivelex- port in niet geringe mate aan het ontwikkelen van nieuwe kaas soorten. Eén van de eerste die in Ede zijn ontwikkeld is de Kern- hemkaas, een dessertachtige kaas die tegenwoordig exclusief wordt geproduceerd door Cober- co. Van recenter datum is de Maasdammer, by het publiek be ter bekend als de Nederlandse Emmenthaler. Aaldersberg: "Die hebben we ontwikkeld op verzoek van een onderneming, Baars Kaasmaat schappij (nu onderdeel van Wes- sanen). Men wilde iets hebben van een bepaalde signatuur. Wij hebben de kaas ontwikkeld en zij hebben zes jaar lang de exclu sieve rechten gehad om deze kaas op de markt te brengen". Gatenkaas Na vijf jaar bereikte de ver koop van deze gatenkaas al een "interessant volume". Inmiddels is de Maasdammer acht jaar op de markt en heeft hij, in verkoop cijfers, de derde plaats bereikt. Direct na de Goudse en Edam mer kaas. Een groot aantal ande- re ondernemingen maakt deze kaas nu ook. "Dat is natuurlijk fantastisch. Je ziet zelfs de afzet groeien in Zuid-Duitsland, een echt Emmenthalergebied en bin nenkort krijgt ook de Italiaanse consument de gelegenheid ga tenkaas uit Nederland te kopen". Een succesvol produkt onder vindt belangstelling, ook uit het buitenland, aldus Aaldersberg. "Ze kijken eerst de kat uit de boom. Als men ziet dat het uit stekend gaat, krijgt het navol ging. Dat hou je niet tegen. We moeten dat ook niet proberen. Mijn uitgangspunt is, dat we kennis niet moeten monopolise ren, niet op onze kennis moeten gaan zitten. Wel moeten we pro beren voorop te blijven lopen zo dat onze kaas kwalitatief beter is en goedkoper geproduceerd kan worden". Het ontwikkelen van kazen is misschien nodig «««i kop te blijven als zuivelland, maar als er meer van de ene soort wordt gekocht, blijft er van de andere meer in de winkel liggen. De overschotten verdwijnen er niet mee. Aaldersberg: „Daarom richten we onze aandacht tegen woordig vooral op nieuwe deel markten zoals kaas in de keuken die in maaltijden gebruikt kan worden, pizza-achtige toepassin gen, allemaal in plaats van vlees. Het kan inderdaad tot gevolg hebben dat er vleesoverschotten ontstaan maar dat is ons pro bleem niet direct. Wij zijn inge huurd om de belangen van de zuivelindustrie zo goed mogelijk te behartigen". Tropen De nieuwste' kaas uit de Nizo- keuken is een "tropenkaas". Het idee voor deze Edammer (maar dan brosser en pikanter) is spon taan ontstaan. "Ik was in het bui tenland en zou een bezoek bren gen aan de Nederlandse kolonie in Koeala Loempoer", vertelt Aaldersberg. "Toen ze hoorden dat ik van een zuivelinstituut was, werd er geklaagd dat er daar bijna geen kaas te krijgen is en als dat bij uitzondering wel mo gelijk was dat die niet smaakte, ging zweten, enzovoorts. Dat zet te me aan het denken". "We hebben in overleg met de Nederlandse industrie die tro penkaas ontwikkeld die in die warme landen toel smaakt en niet zweet. Nu zullen er niet di rect enorme hoeveelheden van worden afgezet maar het is wel een nieuwe markt die niet ten koste gaat van de bestaande. Dat is een voorbeeld van onderzoek dat we op eigen houtje zijn be gonnen maar waar belangstel ling voor bleek te bestaan bij de zuivelindustrie. Daardoor heb ben we toch weer een vorm van samenwerking gevonden". DEN HAAG De jongste cijfers spreken van wantoestanden: de in ternationale vrachtwagenchauf feurs raken zo oververmoeid van het,rijden dat een kwart van hen soms achter het stuur in slaap valt. Zeven procent heeft daardoor wel eens een ongeluk veroorzaakt. Le veren truckers meer gevaar op in het verkeer dan bestuurders van personenauto's? Uit de ongevallencijfers van 1985 blijkt dat bij ongeveer een op de acht ongelukken een vrachtwagen betrokken is. Dat komt ruwweg overeen met de aantallen perso nenauto's (5 miljoen) en vrachtwa gens (430.000), die in Nederland rondrijden. door Weert Schenk Niet uitgezocht is of verhou dingsgewijs meer internationale vrachtwagenchauffeurs te maken hebben met ongelukken. Evenmin geven de statistieken aan wat de oorzaken zijn van ongevallen met trucks. Kortom, uit de droge gra fieken valt niet te lezen dat vracht wagens een bovenmatig gevaar op de weg vormen. De verzekerings maatschappijen berekenen daar om ook geen uitzonderlijk hoge premies. Ook de Algemene Verkeers dienst van de Rijkspolitie in Drie bergen durft geen uitspraken te doen over de extra risico's van vrachtwagens. In elk geval wordt geen direct verband gezien tussen het op grote schaal overtreden van het rijtijdenbesluit en het in slaap vallen achter het stuur. "Veel hangt af wat de chauffeur de avond tevoren heeft gedaan", wordt gezegd. De woordvoerder vindt het jammer dat de Groningse universiteit, die een enquête onder 650 Europese truckers hield, geen onderzoek organiseerde onder ver tegenwoordigers of onder vakan tiegangers naar Spanje. Volgens hem zou dat ook schrikbarende ge tallen opleveren over slapen achter het stuur. Woordvoerder H. Bergmans van de Federatie Wegvervoer, het over koepelende orgaan van werkge versorganisatie in het beroepsgoe- derenvervoer, maakt zich zelfs kwaad over het onderzoek van prof. dr J. F. O'Hanlon naar de ar beidsomstandigheden in het weg vervoer. "Komen ze met een waar deloos verhaal over in slaap vallen. Maar ja, wat had je anders kunnen verwachten van die universiteit die bekend staat als een broednest van rode wetenschappelijke medewer kers". Bergmans verwijt de onderzoe kers meer de sensationele kant te hebben gezocht. Het was bij voor baat duidelijk dat slapende chauf feurs voor grote koppen in de kran ten zouden zorgen. Ten onrechte, meent hij. "Op 25" miljoen kilome ter kan een chauffeur betrokken raken bij een ongeval. Dan gaat het om een op de'98 manjaren achter het stuur: Ik vind dat weinig. Niet verontrustend, dus". Woordvoerder P. Romijn van de EVO, de Algemene Verladers- en Eigen Vervoer Organisatie, voegt er aan toe dat de internationale chauffeurs niet alleen zwaar belast worden door de afstanden die ze moeten afleggen. Ze hebben ook te kampen met toenemende ver keersintensiteit, wachttijden in fi les en bij de grens, de verkeerscon troles en de weersomstandighe den. In dat licht bezien vindt ook hij het aantal ongelukken alleszins meevallen. De werkgevers in het wegver voer willen daar mee niet zeggen dat het allemaal prima voor elkaar is met de ry- en rusttijdenregelin gen van de chauffeurs. Integen deel. Ze zijn het er allemaal over eens dat er iets moet veranderen. De huidige regelingen zijn veel te ingewikkeld. Voor de chauffeurs valt er nauwelijks een touw aan vast te knopen. Er moet een eenvoudiger en m de praktijk beter hanteerbaar sys teem komen, zeggen de werkge vers, waarbij uitgegaan wordt van flexibele rijtijden en verantwoorde rusttijden. Jarenlang is daar in Eu ropees verband over gesproken, maar het resultaat dat vorig jaar werd bereikt, was voor de Neder landse transportondernemingen zeer onbevredigend. Bergmans van de Federatie Weg vervoer zegt dat de chauffeurs het beste zoveel mogelijk kunnen rij den on daarna uitrusten bij moeder thuis, in hun eigen sociale omge ving. Onderweg bijvoorbeeld 10 uur (met pauzes) op en 8 uur af. Als een trucker zo vier etmalen rijdt, spaart hij een extra vrije dag die hij thuis kan doorbrengen. Nu moet ook weer niet te snel ge dacht worden dat de werkgevers erg veel op'hebben met hun chauf feurs. De bedrijfstak staat al lang bekend om de ontduiking van de cao-bepalingen, het werken met zwart geld en het slecht uitbetalen van overwerk. Maar ook de chauf feurs werken om allerlei redenen aan mee. Noodgedwongen, maar ook omdat ze zich "vrije jongens" voelen die lak hebben aan regels of blij zijn dat ze een bepaalde truck mogen rijden. De chauffeurs knoeien, gewild of ongewild, met de tachograaf. Ze lo pen bij verkeerscontroles wel eens tegen de lamp, maar vaker niet. Volgens het onderzoek van de Gro ningse universiteit is de controle op naleving van de regels na België in ons land het slechtst. De werk geversorganisaties bepleiten bete re handhaving van de wet. De KNVTO, de Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Trans portondernemingen, voegt daar aan toe dat ook het beloningssys teem wijziging behoeft. Volgens al gemeen secretaris A. Reijnders is het noodzakelijk dat de 30.000 Ne derlandse chauffeurs die op het buitenland rijden, niet meer per uur worden betaald. Een vast ba- sisloon verdient de voorkeur. Nu heeft de Nederlandse chauf feur er baat bij zijn uren op te voe ren en ook extra lang te doen over laden, lossen en wachten, aldus Reijnders. Door het uurloon is de Nederlandse chauffeur de minst efficiënte van zijn Europese colle ga's. De Nederlander besteedt 58 procent van zijn werkweek aan rij den, terwijl de Italiaanse trucker een percentage van 76 bereikt. Er moet een eenvoudig systeem komen voor vrachtwagenchauffeurs waarbij wordt uitgegaan van flexibele rijtijden en verantwoorde rusttij den. Roto GPD) Deze week worden naar rooms- katholieke onderwijsinstellingen en organisaties, COC-afdelingen (voor homoseksuelen) en de me dia zo'n 750 posters gestuurd met als blikvanger een roze driehoek met-oog, waarboven de woorden 'Oog in oog met de bisschop'. Ze zijn op een drukkerij in Leiden vervaardigd. Initiatiefnemer is Floris Mi- chiels in Amsterdam, student Duits en kunstgeschiedenis, 29 jaar. Hij koos voor een persoon lijke actie omdat actie via een or ganisatie veel vergaderen met zich brengt, en daar had hij geen Het is een oproep aan 'alle ka tholieke homoseksuele mannen en vrouwen' om op paaszondag, 19 april, in de Sint Jan in Den Bosch de mis van kwart over 10 bij te wonen. Daarin zal de bis schop voorgaan. "Bisschop Ter Schure is - evenals de Paus - van mening dat 'praktizerende' ho moseksuelen geen recht hebben op het lichaam van Christus, de Hostie", zo is op de poster te le zen. "De actie 'Oog in oog met de bisschop' wil hem op waardige wijze confronteren met zichtbare homoseksuele gelovigen". De deelnemers wordt voorge steld, kort vóór het ter commu nie gaan een grote roze driehoek op te spelden, voorzien van het woord 'praktizerend'. "Als de bisschop de Hostie weigert, blijf dan rustig, maar demonstratief voorin de kathedraal staan totdat de mis is afgelopen". Geadviseerd wordt, spandoe ken en 'provocerende kleding' thuis te laten. "Het gaat om een subtiel maar indrukwekkend ge baar". Tegelijk worden hetero seksuelen en familieleden opge roepen solidair te zijn en dit 'ge loofwaardige gebaar' met woord en daad te steunen. "Immers, ge zinnen binnen de Katholieke Kerk worden verscheurd en ver deeld: Simonis wil ons dakloos. Ter Schure broodloos". "Homo seksualiteit is geen individuele zonde, maar een collectief gege ven, ook binnen de Rooms-Ka- tholieke Kerk", zo besluit de pos ter. De actie is, naar Michiels toe lichtte, vooral bedoeld voor ho moseksuele katholieken "die een daad willen stellen, maar er mis schien nog over twijfelen of zij, gezien de discriminatie van ho-' mo's, als kerklid zullen bedan ken". "Voor mensen die al een losse band met de kerk hebben, of ze die band niet helemaal moe ten losmaken, en voor bewuste kerkleden hoe ze die kerk van binnenuit tot andere gedachten kunnen brengen". Of zijn eenmansactie iets los maakt, is voor hem geen vraag. "Er komt zeker respons op. Maar het is beslist geen relschopperij. Het past heel goed na alles wat er de laatste weken op dit gebied is voorgevallen". Niet in de kou Ouders van homoseksuele kinderen hebben de rooms-ka- tholieke pastores in Nederland gevraagd hun kinderen niet in de kou te laten staan, "hoe zwaar ook de situatie zal worden nu u als zielzorgers onder onverant woorde morele druk wordt ge zet". In een open brief aan de pasto raal werkenden van de stichting 'Landelijk overleg werkgroepen ouders van homoseksuele kinde ren' roepen zij de pastores op zich niet door veroordelingen te laten afschrikken en zich aan te sluiten bij zielzorgers "die een beter zicht hebben op homosek sualiteit dan de congregatie voor de geloofsleer in Rome en het merendeel van de Nederlandse bisschoppen". De ouders voelen zich gegriefd "doordat de congregatie hun kin deren zonder enige reserve als zondaars uit het volk van God stoot, ook hen die in een eerlijke en respectvolle verhouding met hun partner leven". Geen strafkamp Het vonnis tegen de Russi sche baptiste Sergina Joedintse- va is nietig verklaard. Zij hoeft niet voor twee jaar naar een straf kamp. Dat heeft de organisatie 'Friedensstimme Nederland' ver nomen. Vorige week waren vrouwen uit de gereformeerde gezindte bij de Russische ambassade in Den Haag om hun bezorgdheid te ui ten over het lot van Sergina Joe- dintseva, die was veroordeeld omdat zij godsdienstige bijeen komsten zou hebben georgani seerd. Een medewerker van de Russi sche ambassade sprak toen al te gen dat deze vrouw - moeder van een grote kinderschaar - gevan genisstraf zou moeten uitzitten. 'Friedensstimme Nederland' heeft ook gehoord dat meer dan tien leden van niet-geregistreer- de evangelie- en baptistenge- Hervormde Kerk: beroepen te Veenwouden (Fr.) kandidaat K. van Marrum Kollum. Gereformeerde Kerken: be roepen te Hoogvliet D. Deuze- man Anjum. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Bergum A. de Ruiter Ten Post-Garrels- Leiden. In april zal in de Hooglandse kerk weer een ten- tonstelling worden gehouden van werk van christen-kunste naars, uitgaande van de werk groep 'Aholiab', die is samenge steld uit leden van Youth for Christ, Ichthus, de Navigators en de Evangelisatie Leidse Studen ten (ELS). Een soortgelijke ten toonstelling in 1983 - de eerste - werd een succes, zowel wat be treft het bezoek als de waarde ring voor het ingezonden werk. De opening is op zaterdag 28 maart van half 2 tot half 4. Daar aan werken mee de dichter-pre- dikant J. Zijlstra en de slagwer ker Evert Gombert. Er zullen werken zijn te zien van onder an deren Janeric Johansson uit Zweden, Henk Valstar, Libbe Venema, Rienke Nijburg, Kees Huigen, Flip van der Burgt, Cor Fafiani en Mare de Klijn. Afrikaanse kerk Het zou goed zijn als wester se missionarissen Afrika verlie ten, opdat de Rooms-Katholieke Kerk daar een echt Afrikaanse kerk kon worden. Die bood schap dragen twee Italiaanse priesters - beiden werkend in Lusaka - uit in een 187 pagina's tellend boek dat deze week is uit gekomen. Titel: 'Afrika, het evangelie behoort ons toe'. Volgens de schrijvers zou een Afrikaanse raad van bisschop penconferenties de inleiding moeten zijn tot plannen om het rooms-katholieke geloof in te passen in de Afrikaanse cultuur. Zij hebben kritiek op kerkelijke en niet-kerkelijke ontwikke lingswerkers, "die een paterna listische houding aannemen, waardoor de mensen om wie het gaat worden gehinderd in hun groeiproces". Hoewel de twee priesters - van wie er een ook hoogleraar is aan een seminarie - lof hebben voor vroegere missionarissen, zeggen zij ook dat bepaalde congregaties hun Afrikaanse missie aangrij pen om zelf te overleven. Zij be pleiten strikte controle op alle re ligieuze orden die emplooi zoe- ken in Afrika. Dat zou ook voor ontwikke lingswerkers moeten gelden. De twee Italianen zijn ervan over tuigd, dat de 'aanzienlijke tegen woordigheid' van Europese vrij willigers dodelijk is voor de op bloei van Afrikaanse leken "die nu wel degelijk de kans hebben om dezelfde ontwikkeling en technische vaardigheden op te doen als waarover ontwikke lingswerkers beschikken".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2