Danny Kaye: kunstenaar van de lach Komisch acteur en reizend ambassadeur overleden Reagan looft Danny Kaye Leidse jongeren krijgen het voor het zeggen Rudi Fuchs directeur Haags Gemeentemuseum? Operaconcert overtreft verwachtingen niet WOENSDAG 4 MAART 1987 PAGINA 19 LOS ANGELES (GPD)- De Amerikaanse komiek Danny Kaye is gistermid dag overleden. Hij overleed aan de gevolgen van een ernstige aandoening, waar voor hij zondagavond op was genomen in een zieken huis in Los Angeles. Daar mee is een einde gekomen aan het leven van één van de opmerkelijkste artiesten van deze eeuw. door Eric Bos Danny Kaye - hij werd 74 jaar - was een fenomeen, een levende le gende bijna, niet in de laatste plaats door de manier waarop hij zich inzette voor het lot van hulp behoevende kinderen. Sinds 1954 was hij 'honorair reizend ambassa deur' van het kinderhulpfonds Unicef van de Verenigde Naties. Zijn komische talenten zette hij steeds meer in ten bate van dat fonds. Voor ons werd Danny Kaye vooral bekend als komiek in tallo ze speelfilms in de jaren veertig. In enkele daarvan gaf hij ook blijk over een groot dramatisch talent te beschikken. Onvergetelijk werd zijn complexe rol in The Secret Li fe of Walter Mitty uit 1947, waarin al zijn mogelijkheden aan bod kwamen. Andere beroemde films zijn The Inspector General, White Christmas, Hans Christian Ander sen, The Five Pennies (als de band leider Red Nichols) en The Court Jester. Deze laatste film was on langs nog een aantal malen op de televisie te zien. De meeste films met Danny Kaye doen nu gedateerd aan en bij het opnieuw bekijken van zijn filmrollen ontdek je ook de be perktheid van het fenomeen. Zoals het stuntelen, stotteren, ogenrollen WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse president Reagan heeft de dinsdag overleden kinderambassadeur Danny Kaye geprezen als een komiek, acteur, zanger en dirigent die "miljoenen mensen over de hele wereld plezier verschafte met zijn bijzondere gave om ons aan het lachen te maken. "Zijn talrijke rollen werden alle gekenmerkt door zijn toewij ding aan zijn vak", zei Reagan. "Hij deelde zijn talent met de we reld en maakte die daarmee beter." Secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties loofde Kaye als "een vriend van de Verenigde Naties wiens grote menselijkheid en magnetische persoonlijkheid vreugde en plezier bracht voor miljoenen mensen over de hele wereld". Unicef-directeur James Grant zei dat door het overlijden van Kaye „voortaan in de hele wereld het lachen iets minder glunde rend, iets minder breed zal worden". Hij zei dat Kaye "miljoenen kinderen vreugde heeft gegeven, en tegelijkertijd hun verhaal en hun nood aan de hele wereld te vertellen door Unicef te helpen hulp te bieden". en schokken met de schouders en het komisch bedoelde Ameri kaans-Russische accent. Maar der tig jaar geleden was dat allemaal gloednieuw en ongekend en het maakte van deze in Brooklyn, New York geboren komiek de koning van de lach. Door zijn lollige accent werd door het publiek indertijd veron dersteld, dat Kaye stamde van een Russische adellijke familie. In werkelijklheid heette hij David Da niel Kaminski en was hij de zoon van een kleermaker, die oorspron kelijk inderdaad uit Oost-Europa afkomstig was. Op 13-jarige leeftijd werd hij van school gestuurd en LEIDEN - Naweeën van het inter nationaal jongerenjaar. Zo kan de totstandkoming van het stuk 'Wij, Koningin der Nederlanden' in het jaar van de vluchtelingen worden omschreven. De gemeente Leiden gaf in het kader van dat jongeren- jaar twee Utrechtse regisseurs de opdracht om een jongerentheater- produktie op te zetten in de Waag. De Leidse componist Warner van Es zorgde voor de muziek. Zes jon geren uit Leiden en omgeving spe len de hoofdrollen in deze voorstel ling, die morgen in première gaat. Wij, Koningin der Nederlanden, een koningsdrama, gaat over jonge mensen die het voor het zeggen krijgen in Nederland. Hoewel ze niet veel ervaring hebben gaat het regeren erg goed. Ze trekken zich niets aan van politieke regels of parlementair gezeur. Ze nemen ge woon de goede beslissing op het goede moment. Kortom, ze vor men de ideale regering: de wel vaart stijgt, Nederland bloeit op. Maar helaas. Vroegere politieke lei ders zien hun macht en invloed verdwijnen. Uit angst dat ze hun tweede huis moeten verkopen smeden ze een complot. Om twee dracht te zaaien maken zij handig gebruik van de vooroordelen die er tussen de jongerenculturen be staan. De zes jongeren, allen rond de twintig, zijn bij een auditie uit 25 gegadigden gekozen. Ze staan voor een bepaalde cultuur, zo is er een punker (Paul van Pelt), een werk loze stoere bink (Dick de Jong), een studente (Judith Porcelijn), een aanhanger van new wave (Si- mone Macaré) en een werkende vrouw (Marjanne Bontje). Tot Ko ningin is uitgeroepen: Monique Wegman. De twee regisseurs, Ellen van Roosmalen en Henk de Reus, schreven het stuk. "Wij hadden globaal het verhaal opgezet. Toen we alle spelers hadden, hebben we onze tekst weer aangepast aan de taal van de jongeren. Het gaat om korte scènes die elkaar snel opvol gen. Tussendoor is de muziek van Warner van Es te beluisteren. De bijrollen worden gespeeld door ou dere mensen, die we zelf hebben aangezocht". Afhaken Vanaf oktober is er tweemaal per week driftig geoefend en de laatste maand zelfs in de de weekeinden. De inzet van de amateurs wordt door beide regisseurs geprezen. "De jongeren hadden allemaal wel HOLDERLIN - Het Goethe-Intitut Amsterdam en de Stichting Lite raire Activiteiten Amsterdam (SLAA) brengen in de periode maart-juni in Amsterdam twintig programma's van uiteenlopende opzet, die alle gewijd'zijn aan de Duitse proza- en poëzieschrijver Friedrich Hölderlin. Deze romanti cus leefde van 1770-1843. Een koningsdrama in de Waag kreeg hij een clownsrol bij een rei zend groepje komieken. Zijn loop baan als artiest begon echter bij de film, in de jaren dertig, in korte se rie-komedies. In 1939 maakte hij zijn Broad- way-debuut. Twee jaar later maak te Kaye furore doordat hij aan het eind van een revue het komische 'Tsjaikowski-lied' zong, waarin de namen van 54 Russische compo nisten in razend tempo (38 secon den) uit zijn mond rolden. Dat lied vestigde de naam van Danny Kaye voorgoed en leverde hem contrac ten op met filmproducent Samuel Goldwyn. Overigens werden zijn liedjes en veel komische teksten geschreven door zijn vrouw Sylvia Fine, met hij in 1940 trouwde en uit welk huwelijk in 1946 een dochter werd geboren. Televisie-show In 1954 ontving Danny Kaye een Oscar voor zijn gehele werk: voor zijn unieke talent en zijn betekenis voor de Amerikaanse filmindustrie en het Amerikaanse volk, zoals het officieel heette. In de jaren zestig maakte Danny Kaye naam met een eigen televisie show waarvoor hij eveneens prij zen ontving, zoals de Emmy Award. Toen begon hij ook zijn be roemde reizen door de wereld als vertegenwoordiger van Unicef. Tij dens zijn bezoek aan landen in de Derde Wereld verzorgde Kaye kin derprogramma's. Wereldberoemd - want door de televisie uitgezon den - waren ook zijn komische op tredens als dirigent van het New York Philharmonic Orkest. In 1975 kreeg Kaye de vredesmedaille uit handen van de toenmalige secreta ris-generaal van de VN, Kurt Wald- heim. In 1981 was de beroemde ko miek in Nederland tijdens een plechtigheid in het Haagse Vredes paleis om opnieuw een Vredesprijs in ontvangst te nemen. Mies Bouw man ontving Danny Kaye toen op tv. Als eerbetoon aan Danny Kaye zendt de KRO zaterdag 7 maart van 15.40 tot 17.13 op Nederland 1 de speelfilm 'The Inspector Gene ral' uit. In deze uit 1949 daterende film speelt Danny Kaye de assis tent van een kermisdokter die tij dens de Napoleontische oorlog door de inwoners van een Rus sisch dorpje wordt aangezien voor de gevreesde inspecteur-ge neraal. De film 'De ridders van de Ronde Tafel' komt te vervallen. Danny Kaye in een van zijn karakteristieke poses. 1 1) I knew you were waiting - Michael Franklin 2(2) Reet petite - Jackie Wil- 3(4) Heartache - Pepsi and, Shirley 4(8) Running in the family - Level 42 5(3) Shake you down - G. Ab bott 6 (10) Go see the doctor - Kool Moe Dee 7(9) The right thing - Simply Red 8(7) Rq,t 40 kitchen - UB - Or an Juice 9(5) The Ram Jones 10 6) Caravan of Love - Hou- semartins 11 40) Respectable - Mel Kim 12 (19) Surrender - Swing out Sister 13 (11) Mixed up World - Timex Social Club 14 (12) Candy - Cameo 15 (20) Once bitten - Vesta Wil liams 16 (16) Why can't this be love - Van Halen 17 (21) You're the voice - John Famham 23 (18) 24 (23) 25 (25) 26 (35) 27 (17) 28 (32) 29 30 31 (22) 32 33 (36) 34 (30) 35 (37) 36 (24) 18 (14) Talk it over - Frizzle Siz- le 19 (26) Jack your body -JM Silk 20 (33) Still loving you - Scor pions 21 (13) Showing out - Mel Kim 22 (15) Sometimes - Erasure Dance around the world - Richnel Opportunities - Pet Shop Boys Hearts beat thunder - Dolly Dots Girls - Tina Turner Livin' on a prayer - Bon Jovi Over the hills - Garry Moore Down to earth - Curiosi ty Killed the Cat Skintrade - Duran Du- Like flames - Berlin Carrie - Europe Walking down your street - Bangles Real wild child - Iggy Pop Midas touch - Midnight Star Heartache away - Don Johnson Electrica salza - Off How many lies - Span- dau Ballet Baila bolero - Fun Fun Eveything I own - Boy George (Stichting Ned. Top 40) Gouden Beer voor 'Tema' BERLIJN (GPD) - De Russische film Tema heeft het Festival van Berlijn gewonnen. Het eerder in Rotterdam (als onofficiële surpri se-film) gepresenteerde werkstuk van Gleb Panfilow werd gister avond onderscheiden met De Gou den Beer. Nog vier andere jury's gaven onderscheidingen aan 'Te- ma'. Daaronder bevond zich ook de Fipresci-prijs van de internatio nale kritici, die (15 man sterk) una nimiteit bereikten in hun oordeel. 'Tema' wordt donderdag meteen in Nederlandse roulatie gebracht. De op een na hoogste onder scheiding (Zilveren Beer voor de beste regie) kwam terecht bij de Amerikaan Oliver Stone, voor zijn Vietnam-film Platoon. De Italiaan Gian Maria Volonté werd be kroond als beste acteur voor zijn rol in 'II caso Mattei'. De Brazi liaanse Ana Beatriz Nogueira werd voor haar spel in Vera onderschei den als beste actrice. Regisseurs Van Roosmalen en De Reus: "Een levendige, sprankelen de voorstelling". (foto PR) wat toneelervaring. Een aantal heeft meegedaan aan schooltoneel en anderen hebben cursussen ge volgd bij het LAK in Leiden en het Hot-theater Den Haag. Toch vergt zo'n produktie veel meer inzet en tijd dan de meeste van hen van te voren hadden kunnen vermoeden. Twee hoofdrolspelers zijn om die redenen na enkele repetities afge haakt. Gelukkig hebben we ze tij dig kunnen vervangen. Helaas hebben we toen niet meer kunnen voldoen aan de doelstelling om ook buitenlandse jongeren erbij te betrekken. Domweg omdat er zich niet meer hadden opgegeven. We hebben overal nog geïnformeerd, echter zonder resultaat". Het decor, ontworpen door Reier Pos, is helemaal op de Waag ge maakt. Er is voor deze voorstelling zelfs een tribune gebouwd. De kos ten van deze produktie worden door organisator Frits Bruins, af deling Culturele Zaken gemeente Leiden, op zo'n 20.000 gulden ge schat. "Behalve de gemeente, de Stichting Burchtgroep is ook het ministerie van Welzijn Volksge zondheid en Cultuur één van de subsidiegevers. De opzet was om het toneelstuk nog in het jongeren- jaar, twee jaar geleden dus, te laten opvoeren. Door allerlei omstandig heden, onder andere het terugtrek ken van de regisseur die we eerst hadden aangezocht, is het nu pas een feit geworden. Succes De twee regisseur geloven in êen groot succes. Ze verwachten ook veel ouderen die komen kijken. "Het is een levendige, sprankelen de voorstelling, waaraan het pu bliek veel lol kan beleven. Boven dien is de inhoud interessant en het decor heel mooi", aldus Van Roosmalen en De Reus aan de vooravond van hun première. DEN HAAG (GPD) - Rudi Fuchs, directeur van het Van Abbemu- seum in Eindhoven, en Frits Becht, Amsterdams zakenman/ kunstverzamelaar, zijn in de markt voor het directeurschap van het Haags Gemeentemuseum. Een woordvoerster van de gemeente Den Haag heeft verklaard dat er met dit tweetal, maar ook met een aantal andere kandidaten, 'oriënte rende gesprekken' worden ge voerd. Na het vertrek van Theo van Vel- zen heeft Henk Overduin als waar nemend directeur gefungeerd. Op 1 september van dit jaar loopt deze interim-periode af. Hij is zelf ook gegadigde voor het directeur schap. Nog steeds hebben b en w van Den Haag geen beslissing ge nomen over de nieuwe organisatie structuur van het Gemeentemu seum/Dienst Schone Kunsten. der i: king tussen Gemeentemuseum en het Museon, maar dat hij nadruk kelijk een fusie van beide musea afwijst. Daarnaast wordt overwo gen een dienst kunst en cultuur te realiseren waaronder niet alleen Gemeentemuseum en Museon, maar ook Koninklijke Schouw burg, Stedelijke Muziekschool en Centrum voor Kunstzinnige Vor ming zouden moeten vallen. Dat zowel Fuchs als Becht, bei den vooraanstaande namen in de Nederlandse kunstwereld en daar buiten, zijn aangezocht, kan er op wijzen dat het in de bedoeling ligt de eerste aan te stellen als direc teur van het Gemeentemuseum en de tweede als "baas" over de nieuw te scheppen dienst. De eventuele benoeming van Rudi Fuchs, die in Leiden kunstge schiedenis heeft gestudeerd, tot di recteur van het Gemeentemu seum, zou aansluiten bij de opvat ting van wethouder Verduyn Lu- nel om - zoals neergelegd in zijn onlangs verschenen Cultuurnota - van het museum primair een in stelling voor moderne kunst te ma ken. Frits Becht, die tal van belangrij ke culturele functies bekleedt (Holland Festival, Nationale Ballet, Openbaar Kunstbezit), heeft al eens eerder gesolliciteerd naar de functie van directeur van het Haag- Bedrijf 3M stimuleert musici ZOETERWOUDE - "Het instellen van een muziekfonds heeft niets te maken met een muzikale directie", zegt de woordvoeder van het Zoeter- woudse bedrijf 3M. "Onze denkwijze is anders: mensen met goede ideeën en creatieve kwaliteiten moeten worden gestimuleerd. Dat is onder meer de oorzaak van het succes van ons bedrijf. Nu proberen we dat ook eens in een ander verband en buiten het bedrijf'. De multinational 3M heeft een muziekfonds gesticht met een bedrag van 100.000 gulden. Het is een van de hoogste bedragen in Nederland die een bedrijf of instelling aan kunst besteedt. Het geld is bestemd voor een veelbelovende Nederlandse musicus, die hiermee zijn of haar stijl verder kan perfectioneren. Dit kan een componist, dirigent, een uitvoerend, pe dagogisch of beschrijvend musicus zijn. Alle genres muziek (vroege mu ziek, klassieke of moderne muziek zoals pop en jazz) komen voor het fonds, dat de naam '3M Laureaat' heeft gekregen, in aanmerking. "Op 1 mei", aldus de woordvoerder, "hopen we bekend te kunnen maken welke musicus voor het fonds in aanmerking komt". In de beoordelingscommissie die de komende maanden met een voor dracht zal komen, hebben zitting: opera-intendant Jan van Vlijmen, con servatoriumdirecteur Frans de Ruiter, dirigent Frans Bruggen, Ton Smits (muziekcentrum Vredenburg), Hein van Royen (zakelijk leider Concertgebouworkest) en Willem van Beusekom (hoofd amusement Va- ra-radio). 3M Nederland B.V. is helemaal onafhankelijk van het oorspronkelijke Amerikaanse moederbedrijf, telt drie vestigingen, waarvan die in Zoeter- woude het grootste is. In totaal werken er zo'n 580 mensen. Het is niet eenvoudig om te beschrijven wat 3M allemaal produceert. Het bedrijf maakt 14000 uiteenlopende produkten die te maken hebben met ver keersveiligheid, gezondheidszorg, kantoorbehoeften en electronica om maar een wat te i Meesterwerken van Opera tot Ope rette, gezongen door Lynda Rands, sopraan, Ans van Dam, mezzo-so praan, Wouter Goedhart, tenor en Arthur Schildmeijer, bariton m.m.v. het Rijnlands Christelijk Mannen koor. Muzikale en artistieke leiding: William C. Ruivenkamp, regisseur: Hans Nieuwenhuis. Gastvrouw: Ju dith Bosch. Gehoord dinsdag 3 maart in de schouwburg in Leiden. LEIDEN - Opera- en Operette- produktie 'Cantabile' maakte gisteravond niet helemaal waar wat in het programma werd be loofd, namelijk: het optreden van een dubbele solisten bezet ting. Het werd een enkele bezet ting, waarvan bovendien de helft op het laatste moment nog was vervangen: Lynda Rands kwam in de plaats van Elzbieta Szmyt- ka (sopraan) en de bariton Sjef van Wersch werd vervangen door Arthur Schildmeijer. En toch bleef er voor de liefhebbers van het belcanto door de enorme vaart van deze produktie, het prachtige repertoire en de kwali teiten van de solisten (alles ge speeld in kostuum en decor) vol doende te genieten over. Presentatrice Judith Bosch weefde daar een rode draad doorheen. Want, opera's en ope rettes hebben vaak één ding ge meen: het gaat over 'liefde' zij het in vele variaties. In de opera loopt het tenslotte slecht af, ter wijl de hoofdpersonen in de ope rette elkaar zonder uitzondering gelukzalig in de armen rollen. Een bijzonder komische variatie daarop was het expressief en pit tig vertolkte duet door de so praan Lynda Rands en mezzo- praan Ans van Dam als 'Die lusti ge Weiber von Windsor' met bei den een gelijkluidende liefdes brief van de oude dikke zeur kous Valstar. De bariton Arthur Schildmeijer hep daarna op blieme wijze een blauwtje als de 'oude snoeper' generaal Ollen dorff. Een van de schoonste voor beelden van liefde op het eerste gezicht werd vervolgens door Lynda Rands en Wouter Goed hart op de planken gezet in een aantal ontroerende aria's uit La Boheme van G. Puccini. Waarna liefde en bedrog op dramatische wijze hun beslag kregen in het indringend en expressief gezon gen kwartet 'Un di, se ben ram- metomi' uit Verdi's Rigoletto. De 'vondst' om in een dergelij ke professionele produktie een plaatselijk koor te laten mee; gen (Het Rijnlands Christelijk Mannenkoor) viel eigenlijk wat tegen. Het koor stond niet alleen gelijkvloers en dicht opeenge pakt, maar miste ook kennelijk voldoende operatraditie om repertoire vlot en dynamisch over het voetlicht te brengen. Be halve dan in het perfect geregis seerde 'Climb to the Mountain' dat samen met de solisten een uitstekend sluitstuk vormde. Het is in ons land niet gemak kelijk om een dergelijke profes sionele opera/operetteproduktie van de grond te krijgen en te be houden. Met deze formule is artistiek en muzikaal leider Wil liam Ruivenkamp prima gelukt. ANNEKE VAN VLIET

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19