Afgrijzen over sloop monumenten 'Baatbelasting in plaats vanparkeerbijdrage Panden Alphense Wilhelminalaan illegaal tegen de vlakte Niets ligt voor altijd vast bij Van den Bos Woubrugge geeft geld aan Niger Woubrugge in actie tegen baggerstort Alphen huisvest Tamils WOENSDAG 4 MAART 1987 ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen heeft gistermiddag de werkzaamhe den bij de sloop van Wilhelminalaan 14 en 16 stilgelegd. De monumenten waren vrijdag gesloopt zonder dat daarvoor een vergunning was. De rijksdienst voor monumentenzorg heeft bij de politie aangifte gedaan van de illegale sloop. Bovendien is aan de projectont wikkelaar Woonveste bv meegedeeld dat er niets meer mocht gebeuren. Toen gistermid dag toch werd doorgewerkt, heeft monumentenzorg de politie verzocht in te grijpen. Ondanks dat de gemeente altijd had ingestemd met de sloop rea geerde ze gisteren geschokt. Wet houder G. Brussen (CDA/monu menten) ging kijken en zag niet meer dan een berg puin. Dat ver vulde haar 'met afgrijzen', zo zei ze gisteravond tijdens de vergadering van de commissie cultureel sociale zaken. Ook werd gisteren een brief aan Woonveste bv en een overzicht van de gang van zaken rond het bouw plan verspreid. Daaruit blijkt dat de projectontwikkelaar, zijn archi tect, de rijksdienst voor tenzorg en de gemeente vorige 2 en 12 moesten blijven staan. Dat week woensdag nog een bespre- zijn de monumenten Vaartzicht en king hebben gehad. De brief: "In Overpost. Maar de sloopvergun- deze bespreking is er nadrukkelijk ning van 14-16 werd door de minis- op gewezen dat het pand 14-16 niet ter echter geweigerd. Hij vond dat mag worden gesloopt". Twee da- deze monumenten voor Alphen be- gen later lag het plat. Op het terrein aan de Wilhelmi nalaan, voormalig eigendom van Samsom bv, wil Woonveste bv zeer luxe woningen bouwen, de zoge noemde Wilhelmina Résidence. Het bedrijf uit het Brabantse Mier- lo kreeg van de gemeente wel toe stemming voor sloop waard moesten blijven en werd daarin gesteund door de Stichting Rhijnkade Elf en de Historische Vereniging Alphen aan den Rijn. Tegen de ministeriële weigering is Woonveste in beroep gegaan bij de Raad van State, maar dat werd ondanks de steun van de gemeente verloren. Ook een tweede maal Jan Pieter van den Bos, e.a., tomogra fieën, notities, werken op papier, ti- xels, foto's, delft Blue. Te zien bij Samsom Uitgeverij, Stadhouders plein 1, Alphen. Openingstijden: maandag tot en met donderdag van 11.00 tot 16.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Tot 21 maart. Van den Bos werkt heel gedis ciplineerd. Na het wakker wor den maakt hij steevast een por tret van de Duitse schrijver Kaf ka en ook het werken aan de 'ti- xels' vormt een vast onderdeel van de dag. Bovendien houdt hij een nauwkeurige administratie bij van wat hij maakt. Chaos De basis van Van den Bos' werk wordt gevormd door noti ties, die hij maakt onder de naam Nomen Nescio. Zij bestaan uit autobiografische aantekeningen en zijn aangebracht op kleine kaartjes. Ogenschijnlijk gaat het om chaotisch gekrabbel. De aan tekeningen zijn onleesbaar klein en staan vergezeld van stempels, cijfertjes, kleuren en een vinge rafdruk, waarmee de kunstenaar ieder werk signeert. Hoe belang rijk de notites voor Van den Bos zijn, blijkt uit de woorden 'alles mag verloren gaan, maar dit niet'. De chaos van aantekeninge» blijkt bij een nadere aanblik netjes en gekaderd te zijn. Er zit ten precies tien kaartjes in een lijst en er hangen ook tien lijsten naast elkaar. Even nauwkeurig is de begren zing van de werken op papier (carré's) door 'Jean-Pierre Totz- is getikt, gekrast en geverfd. De ky'. Elke lijst bevat vijf maal vijf ALPHEN AAN DEN RIJN - "Zal ik jou interviewen"? Een ty perende vraag voor de kunste naar Jan Pieter Bos tijdens de opening van de expositie bij Samsom. In zijn beleving is alles aan verandering onderhevig, om keerbaar en is er niets wat voor altijd vastligt. Dus kunnen de rollen net zo goed worden omge draaid. Van den Bos exposeert onder verschillende namen. In dit ge val zes. "Ieder mens bestaat uit verschillende figuren", verklaart de kunstenaar. "Er zijn zoveel dingen gemaakt. Ik heb al die na men nodig om niet schizofreen te worden. Elke naam heeft een ei gen karakter. Ik heb hier een groepstentoonstelling, maar er wordt ook afzonderlijk geëxpo seerd". Zijn 'tixels' zijn gemaakt door 'Raritte Maitrejean'. Het zijn boe ken waarvan de pagina's zijn sa mengesteld uit teksten en mate rialen als inkt, verf en zelfs etensresten, waar weer overheen nument 14-16, terwijl de nummers werd de sloopvergunning gewei gerd door de minister. De beroeps zaak daartegen loopt nog, maar is nu zinloos geworden. Overigens was al besloten om het bouwplan in tweeën te delen. Op het al wel braakliggende terrein zouden 23 woningen komen. De bouwvergunning daarvoor was goedgekeurd en ook de provincie had ingestemd met het gedeeltelij ke plan. Op de plaats van de twee monumenten wilde Woonveste drie woningen bouwen. Volgens wethouder Brussen heeft de sloper schriftelijk op dracht gekregen van Woonveste bv om tot sloop over te gaan. Gepro beerd wordt die opdracht te ach terhalen. Dat is belangrijk omdat anders de bewijsvoering erg moei lijk ligt, vertelt mr. J.H. Harmsen, hoofd juridische zaken en registra tie van de rijksdienst voor monu mentenzorg. "Dat ze niet hebben gewacht op de sloopvergunning is op z'n zachtst gezegd heel kwa lijk", aldus Harmsen. Hij noemt de panden karakteristiek voor Al phen. "Het is vaak heel moeilijk om na te gaan wie de opdracht heeft gegeven, of wie het zelfs maar heeft gedaan. Ik kan nu dan ook nog niemand beschuldigen. We hebben Woonveste dan ook een brief geschreven waarin we be leefd vragen wat er aan de hand is. Als ze terugschrijft dat ze het niet weet en toen ze langskwamen al leen de gesloopte panden zagen, moeten de politie en wij erachter zien te komen wie dit op z'n gewe ten heeft". Harmsen heeft dan ook officieel aangifte gedaan bij de politie. Bo vendien heeft hij opdracht gege ven geen werkzaamheden meer uit te voeren op het terrein, klinkt misschien wat raar, zelfs voor het opruimen van het puin heeft men nu een vergunning van de minister nodig", aldus Harmsen, die later op de middag te weten kwam dat er nog steeds werd gewerkt en onmiddellijk van uit het Zeister kantoor ingreep. "Ik heb afgesproken met de politie dat het verder werken aan de Wilhel minalaan zal worden belet". Harmsen heeft begrip voor de boze reacties in het Alphense. Hij wijst erop dat het slopen zonder de juiste vergunning een misdrijf is en dat daarop een geldboete van maximaal tienduizend gulden staat of een gevangenisstraf van zes maanden. "Maar sommige mensen interesseert het klaarblij kelijk niet als ze worden veroor deeld en een strafblad krijgen". Woede en verbijstering over heerst in de reacties van de Histori sche Vereniging Alphen aan den Rijn en de Stichting Rhijnkade Elf. T.A.J. Schiere, bestuurslid van de historische vereniging en provin ciaal ambtenaar monumentenza ken, heeft bij zijn werkgever on middellijk het dossier opgevraagd. kunstenaarsnaam is afgeleid van vierkanten l.. Rirette Maitrejean, een bekende cies tien lijsten. Franse autobandiete uit het be gin van deze eeuw, die behoorde Herhaling tot de Bonnata Bende. "Zij stal met groot succes auto's en werd nooit gepakt, omdat de Franse politie in die tijd slechts beschik te over Fietsen", vertelt Van den Bos. zijn weer pre- Leidraad De kunstenaar is geïnspireerd door de Egyptische 'conceptue- Soms maakt Van den Bos ge bruik van een medium dat hij zijn eigen gang laat gaan. De films van de kunstenaar zijn hiervan een voorbeeld. Ze zijn met de bijbehorende muziek ge maakt onder de naam O. Kinder lallen. Beelden die schijnbaar niets met elkaar hebben te ma ken, wisselen elkaar voortdu- le' oudheid. Van den Bos: "Een rend af. Herhaling is een vast g vast patroon volgend hebben geven. Soms worden de beelden kunstenaars gedurende 3000 jaar ondersteboven vertoond, dan zijn zij gevangen in een stil te of raast het geheel in een hoog tempo voorbij. De onwerkelijke beelden zijn tamelijk verwarrend en lijken vatbaar voor allerlei hun eigen beleving weergege ven. In 1972 en 1973 heb ik be dacht wat ik wilde doen en in grote lijnen volg ik dat nog steeds. Niet star, maar met het concept als leidraad. Belangrijk diepzinnige psychologische mijn werk is het vierkant het herhalen van motieven. Van ieder werk heb ik thuis honderd uitvoeringen". Binnen dit pa troon onderzoekt de kunstenaar terpretaties. 'Kinderlallen' geeft echter een heel andere verkla ring: "Dat is niet zo bewust ge daan. Ik heb de camera gewoon altijd vast, soms loop ik een eind- alles wat hij op zijn weg tegen- je of sta ik te kletsen en dan komt en bekijkt wat hij draait die camera gewoon door. kan doen. Niets is definitief of Vandaar soms die typische effec- blijvend, alles is voortdurend ten", aan verandering onderhevig. Zo wijzigt hij dagelijks zijn films c 'tixels'. NELLIE VAN BEUSEKOM Slopers doen hun illegale werk aan de Wilhelminalaan. Gistermiddag waren ze nog volop bezig, ondanks e uitdrukkelijk verbod van de gemeente en de rijksdienst voor monumentenzorg. Wat rest is een berg puin. (foto Nanno Bloup De witte panden 14 en 16 naast het statige Overpost dat rechts op de foto staat. "Ik ga dit tot op de bodem uitzoe ken", zegt ook voorzitter C.J. En gelen van de Stichting Rhijnkade Elf. "Als je weet hoe weinig monu menten Alphen heeft, dan is dit zo zonde". Schiere kondigt bij voorbaat al aan dat dè historische vereniging zal aandringen bij de minister op een gerechtelijke procedure. Doel zal moeten zijn de herbouw van de panden, iets wat de minister for meel kan opleggen aan het bedrijf. "Er zijn voldoende foto's en teke ningen van de panden", aldus Schiere. Harmsen van monumen tenzorg betwijfelt of de minister die mogelijkheid zal aanwenden. "Ons beleid is dat als een monu ment weg is, het weg is. Hoe zuur dat ook is. Alleen als een deel van een monument wordt gesloopt of vernield, wil de minister de ver plichting tot herstel opleggen". Bestuurslid Schiere pleit voor herbouw omdat de boete volgens hem veel te laag is. "Ik denk dat ze die tienduizend gulden lachend komen brengen. Bovendien, als nu niet tot herbouw wordt besloten, zou dit de weg vrijmaken voor alle bouwers die hun zin niet krijgen". Onduidelijk Onduidelijkheid bestaat er nog over de rol die de gemeente heeft gespeeld. Alphen stond aan de zij de van de bouwer in de procedure om een sloopvergunning te krij gen. Vorige week woensdag heeft WOUBRUGGE - De financiële bijdrage van de gemeente Wou brugge voor het ontwikkelings project in Maris Ulela, Niger, zal in 1988 29.000 gulden bedra gen. Daarvan moet vierduizend gulden worden gebruikt voor bewustwordingsactiviteiten van de Woubrugse bevolking. Aan welk deel van het project Woubrugge mag bijdragen is nog niet bekend. Niger zou bu- reaucratischer zijn dan andere derde wereldlanden en wil daarom de zaken van binneuit zelf goed regelen. Bovendien eist Niger meer toezicht bij de projecten. De werkgroep Ontwikke lingssamenwerking wil voor het bewust maken van de be volking een beleidsplan voor een langere termijn vaststellen. Bij het invullen van dat plan wordt gedacht aan het betrek ken van Woubrugse organisa ties bij de activiteiten van de groep en het plannen van lang durende, diepgaande activitei ten. Bloupot) de gemeente nog uitdrukkelijk te gen Woonveste bv gezegd dat niets mocht worden gesloopt. Ook wet houder Brussen zei gisteravond geen oogje dicht te hebben gedaan. Toch. betwijfelt zowel Engelen als Schiere het waarheidsgehalte van die opmerkingen. "Ik kan me niet voorstellen dat de gemeente dit niet heeft geweten", zegt Enge len. "En ik ben van plan dat uitzoe ken". Schiere wil geen uitspraak doen over de rol. De verenigings bestuurder: "Laat ik daarover maar niets zeggen. Dan zeg ik ge noeg". De directie van Woonveste bv is onbereikbaar. Vakantie en carna val zijn daarvan de oorzaken, aldus een woordvoerster. 'Meer aandacht voor homo's uit buitenland' ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense Werkgroep Homosek sualiteit (AWH) wil dat er meer aandacht wordt besteed aan de buitenlandse homoseksuelen in de regio. De buitenlanders hebben vaak problemen met de Neder landse taal en cultuur waardoor het extra moeilijk is om de homo seksuele geaardheid te accepteren. De werkgroep denkt onder ande re aan een folder over homosek sualiteit in vreemde talen waarmee de buitenlanders kunnen worden bereikt. Alleen al het bereiken van de homoseksuele buitenlanders is volgens de AWH erg belangrijk. Eén van de werkgroepleden heeft zijn oor al te luister gelegd in Breda. Daar zit de stichting Hulp en Informatieteam Homoseksuali teit (HITH) die bezig is met een project voor buitenlandse homo seksuelen in Breda. De Bredase homobeweging heeft bovendien een speciale werkgroep buitenlan ders. Aan de hand van de ervaringen in Breda wil de Alphense werk groep de homoseksuele buitenlan ders in Alphen en omliggende ge meenten bereiken. WOUBRUGGE - De gemeente Woubrugge zal bij het Hoogheem raadschap van Rijnland een be zwaarschrift indienen tegen de laatste twee baggerspecie-dumpen in het Braassemermeer van in to taal 35.000 kubieke meter. Hiermee sluit Woubrugge zich aan bij het door Rijnsaterwoude ingenomen standpunt tegen het 'onverdroten doorgaan van baggerstort'. Op het moment dat er bagger wordt gestort wil de gemeente Woubrugge monsters laten nemen. Onderzoek zal dart moeten uitwij zen of sprake is van meer veront reiniging dan door het Hoogheem raadschap wordt opgegeven. Ook werd onlangs 5500 kubieke meter Wassenaarse bagger gestort, maar daartegen worden geen stappen ondernomen, omdat de termijn daarvoor reeds is verstreken. Voorstel Alphens raadslid Van Arkel ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense raadslid J.G. van Arkel van de RPF/SGP/GPV heeft bij het gemeentebestuur de parkeerbij drage ter discussie gesteld. Al phense ondernemers die een ver bouwing plegen waarbij hun win keloppervlak wordt vergroot, zijn verplicht voor voldoende parkeer plaatsen te zorgen. Kunnen zij die bij voorbeeld door ruimtegebrek niet op eigen terrein aanleggen, dan bestaat de mogelijkheid zich van deze verplichting vrij te kopen. De afkoopsom kan oplopen tot tienduizend gulden per parkeer plaats. Van dat geld heeft Alphen in het verleden onder meer de uit- ALPHEN AAN DEN RIJN - Als met het opknappen van twee flats alles meezit, kan de gemeente Alphen over een week of drie zes Tamilvluchte- lingen als inwoners verwelkomen. Met drie van hen is inmiddels kennis gemaakt. De gemeente verklaarde zich begin vorige maand definitief bereid tot het opnemen van zes Tamils in Alphen. De Vereniging Vluchtelingen werk Nederland had daar om gevraagd. Alphen stelde als voorwaarde dat de huisvesting weinig tot niets mocht kosten. Ook moet de overheid de verantwoordelijkheid blijven dragen voor de uitvoering van het vluchte lingenbeleid. Volgens wethouder G. Brussen van sociaal-culturele zaken en woonruimteverdeling is het ministerie hier in ieder geval al mondeling mee akkoord gegaan. De rijksoverheid neemt in het kader van de Incidentele Bijdrage Op vang Tamils (IBOT) tot aan het eind van dit jaar alle kosten voor haar .rekening. Ook daarna gaat de opvang de gemeente echter niets extra kosten, verwacht Brussen. Bij het ministerie is men volgens haar al druk bezig met een definitieve voorziening voor de opvang van de vluchtelin gen uit Sri Lanka. Alphen heeft 18.000 gulden gekregen om de twee flats in te richten en verder krijgt de gemeente maandelijks 645 gulden per Tamil voor onder meer huisvestingslasten, verzekeringen, sociaal-culturele activiteiten en begeleiding. De zes mannen ontvangen voorts iedere maand 445 gulden om in hun levensbehoeften te voorzien. breiding van het parkeerdak bij winkelcentrum De Aarhof betaald. Van Arkel vreest dat deze zoge noemde parkeerbijdrage als een rem werkt op de bereidheid van ondernemers bouw- of verbouwac tiviteiten te plegen. Hij noemt het daarnaast onaanvaardbaar dat ie mand die tobh al forse investerin gen doet óók nog eens tienduizen den guldens moet betalen voor voorzieningen waarvan uiteinde lijk ook anderen profiteren. Volgens Van Arkel is het veel be ter dat Alphen belasting heft voor voorzieningen die door de gemeen te worden betaald, zoals de aanleg van parkeerplaatsen. De winke liers die daarvan profiteren, zou den daarvoor dan de zogenoemde baatbelasting moeten betalen. Als voorbeeld kan het nieuwe parkeer- plein aan de Paradijslaan worden genoemd. De winkeliers aan de Hoge Zijde zouden daarvoor in de visie van Van Arkel belasting moe ten betalen. De aanleg van dat plein wordt overigens niet betaald uit de eerder genoemde parkeerbijdrage, maar uit het fonds Stadsvernieuwing. Van Arkel betreurt dat. "Andere bestedingen van deze gelden, bij voorbeeld ten behoeve van monu menten, is dan niet mogelijk", schrijft hij aan burgemeester en wethouders. Ook voor de naderen de renovatie van het Thorbecke- plein wordt geld uit het Stadsver nieuwingsfonds onttrokken, 'waar door alternatieve bestedingen we derom onmogelijk worden'. Invoering van baatbelasting zou volgens Van Arkel de onevenredi ge lastendruk op investerende on dernemers verminderen. Elke an dere ondernemer die gebaat is bij een verbetering betaalt daaraan mee. Tevens noemde Van Arkel al dat plannen van ondernemers niet worden gefrustreerd door een hoge parkeerbijdrage. Hij wil van de ge meente weten of in het verleden plannen van ondernemers zijn ge strand op die parkeerbijdrage. Tot slot hoeft door het heffen van baat belasting minder vaak een beroep op het fonds Stadsvernieuwing worden gedaan, zodat die gelden op een andere manier kunnen wor den besteed. In een gemeente kunnen meer dere vormen van baatbelasting gel den. Er kunnen immers diverse voorzieningen in verschillende ge- meentedelen worden gerealiseerd. Van Arkel erkent dat het moeilijk is de grens van gebaat gebied te stellen, maar dat soort problemen acht hij niet onoverkomelijk. "Ik zit niet op een nieuwe belas ting te wachten", schrijft Van Ar kel. "De reële mogelijkheden one venredig zware lasten te vermij den, beslissingen van onderne mers niet onnodig te bemoeilijken en ruimere mogelijkheden te scheppen voor het fonds Stadsver nieuwing zijn voor mij echter vol doende invoering te overwegen". Het eerste project waarvoor in voering van baatbelasting zich leent, noemt Van Arkel de renova tie van het gebied Thorbeckeplein/ Hooftstraat. Wellicht behoort later gewijzigde financiering van het werk aan de Paradijslaan nog tot de mogelijkheden, zo oppert Van Arkel. WOENSDAG Buurthuis Groenoord - Pasteurstraat 23, informatie-avond over de gemeentelijke kredietbank, 20 uur. Op Eigen Wieken - Valkenpad, Jonge renwerk Quetal houdt jamsessie waar aan iedereen kan meedoen, 19.30 uur Filmhuis LVC - Breestraat, film '200 Motels', 20 uur. Schouwburg - 'Revival' door Danskern, litiek café D'66, 29.30 li DONDERDAG laan, schoolkorfbaltoernooi, 9 t

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14