'Onzin-verhalen over mogelijke sluiting van de groenteveiling' Tips voor de smalle beurs (1) FÜÜËH2f- Voorzitter en directeur bestrijden geruchten Bezwaren tegen opslag vuurwerk bij Beestenmarkt actief in vrije tijd WOENSDAG 4 MAART 19R7 :leidsch dagblad: LEIDEN - "De geruchtenstroom dat we van plan zijn om er een punt achter te zetten mist elke grond van waarheid", zo zeggen R.C. de Ruyter en J.W. Gaykema, respec tievelijk voorzitter en directeur van de Leidse Groenteveiling. Vol gens hen zijn de geruchten ver spreid door mensen die er belang bij hebben dat de veiling ver dwijnt. Door de speculaties is er onrust ontstaan bij tuinders en af nemers. De geruchten hebben bo vendien aan kracht gewonnen nu er sprake is van een omzetdaling over 1986 van vier miljoen gulden. door Meindert van der Kaaij Aanvankelijk zeggen Gaykema en De Ruyter niet te weten wie ver antwoordelijk is voor het opgang brengen van de geruchtenstroom. "Dat zouden wij ook wel eens wil len weten. Dan konden we het doeltreffend bestrijden. Het is dui delijk makkelijker om ze te ver spreiden dan ze te bestrijden. We vinden het belangrijk dat dergelij ke onwaarheden de kop worden in gedrukt, omdat het grote onrust heeft veroorzaakt onder de leden van de coöperatie en onder kopers die op deze veiling zijn aangewe zen", zegt De Ruyter. Hoewel in het dagelijks gebruik gesproken wordt van de Leidse Groenteveiling, heet de veiling vol uit: Coöperatieve Groente- Fruit-, en Bloemenveiling Vereniging Lei den en Omstreken. Een hele mond vol. De leden zijn door de coöpera tieve structuur in feite eigenaar van het bedrijf. Vandaar dat er een bestuur is dat de dagelijkse gang van zaken controleert voor de le den. Vroeger werden dus ook in grote hoeveelheden bloemen ge veild. Nu is dat nog maar heel wei nig. "Dat komt van tuinders die op een vrij hoekje van hun land bloe men telen. Ze hebben teveel om thuis in bloemenvazen te zetten en laten het dan maar veilen", zegt Gaykema. Het opdoeken van de Leidse vei ling gaat als het aan de leden ligt beslist niet door."Het zou voor hen een financiële ramp betekenen als ze de produkten bijvoorbeeld in Bleiswijk zouden moeten laten vei len. In Leiden krijgen de tuinders voor hun produkten, die voor de binnelandse afzet zijn bestemd, een goede prijs. Andere veilingen richten zich ook op de export. Het buitenland speelt in Leiden slechts een geringe rol, hooguit om de kos ten in de hand te houden", zegt De Ruyter. Fusie Een andere reden om in Leiden groente te veilen is de vervoersaf- stand. Tuinders uit de directe om geving van Leiden krijgen dan te maken met hogere vervoerskosten. Bovendien zijn ze daarmee veel tijd kwijt. Tenslotte voegt De Ruy ter toe dat ook gevoelsmatige rede nen kunnen meespelen: "Maar daar ben ik niet zo zeker van. Te genwoordig moet iedereen goed rekenen om het hoofd boven water te houden". Voorzitter Gaykema laat vallen dat de geruchten "in ieder geval zijn verspreid door mensen die er belang bij hebben dat de veiling uit Leiden verdwijnt. Wie daar belang bij heeft? Nou. de grote mammoet veilingen die in Nederland in de LEIDEN - Omwonenden hebben bezwaar tegen de verkoop en op slag van vuurwerk in het pand Nieuwe Beestenmarkt 1B. De buurt is bang voor een explosie. Er is inmiddels door Triejo Handels maatschappij een hinderwetver gunning aangevraagd bij de ge meente. Volgens een woordvoer der van de brandweer voldoen de plannen aan de brandveiligheidsei- "Er liggen zes of zeven slaapka mers naast het pand waar vuur werk verkocht zal worden. Ik denk dat je niet zo lekker slaapt met al die kilo's vuurwerk naast je bed. Bovendien zal de verkoop van vuurwerk nogal wat overlast ver oorzaken en we hebben al zoveel last van de cafés in de straat", al dus S. Platteel, een van de omwo nenden. Een woordvoerder van de afde ling milieu van de gemeente wijst er op dat de verkoop alleen voor de jaarwisseling mag geschieden. Voor de opslag is een permanente vergunning aangevraagd. "De praktijk leert echter dat de verko pers pas tegen het einde van het jaar vuurwerk in voorraad nemen", aldus de zegsman van de afdeling milieu. De woordvoerder kon nog niet zeggen of het college van B en W van plan is de hinderwetvergun ning af te geven. Formeel lijkt echter niets de ves tiging van een verkooppunt in de weg te staan nu de brandweer heeft geconcludeerd dat de plan nen aan de veiligheidseisen vol doen. De gemeente heeft wel het aantal laatste jaren door fusies zijn ont staan bijvoorbeeld. Die vinden dat leiden maar een klein rotveilinkje is dat beter kan verdwijnen of moet fuseren met andere veilin gen". In het verleden zijn overigens wel eens besprekingen geweest met veilingen van Katwijk en Bleiswijk met fusie als inzet. Dat is allemaal op niets uitgelopen. "In de eerste plaats is daar de enorme afstand met Bleiswijk. Voor veel leden onaanvaardbaar. Met Kat wijk zijn de besprekingen afge sprongen op de hoge aanvangsin- vesteringen. Het plan was om op een terrein tussen Katwijk en Lei den een nieuw gebouw neer te la ten zetten. Dat zou teveel geld gaan kosten. Bovendien hebben we wat betreft de aanvoer weinig overeen komsten met Katwijk. Wij veilen overwegend tomaten en komkom mers, terwijl Katwijk een zoge naamde peenveiling is", aldus De Ruyter. Het afgelopen jaar is in heel ne- derland minder geveild, dus ook in Leiden. Dat had een aantal duide lijke oorzaken volgens Gaykema: "De produktie van volle grond- sprodukten was enorm. Dat had een funeste invloed op de prijzen van bijvoorbeeld spruiten. Maan den lang is de prijs te laag geweest. Dan krijg je te maken met de direc te kosten van vernietiging. De overproductie is veroorzaakt door de goede weersomstandigheden. 1986 was eigenlijk een heel vrucht baar jaar". Investeringen "Daarover heen kwam nog eens "Uiteindelijk zijn het de leden die beslissen over de toekomst van de veiling en niet de buitenstaanders"zeggen oorzitter R.C. de Ruyter (links) en directeur J .WGaykema van de Leidse groenteveiling. (foto Jan Holvast) de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl, zegt De Ruyter. Al een aantal jaar schommelt de omzet van de Leidse Groenteveiling rond de 25 miljoen. In 1985 bedroeg die nog 28 miljoen en in het afgelopen jaar daalde deze naar 24 miljoen gulden. Ondanks het feit dat steeds meer tuinders ofwel er helemaal mee op houden, ofwel overstappen op de bloementeelt, blijft de omzet gelijk. Dat komt volgens Gaykema doordat bedrijven die doorgaan steeds groter worden. De terug gang in ledenaantal wordt op die manier al zo'n 20 jaar gecompen seerd. De Leidse Groenteveiling heeft de laatste jaren wel wat investerin gen gedaan. Zo zijn er nieuwe koel cellen bijgebouwd en heftrucks aangeschaft. Dergelijke aanpassin gen zijn volgens De Ruyter wat te lang uitgesteld. Deze investeringen hebben dus niets te maken met een op til zijnde uitbreiding, maar moet gezien worden als het inlo pen van een achterstand. "De Leidse Groenteveiling heeft nog nooit de behoefte gehad om te expanderen. De veiling is alleen een instrument voor de tuinders om de producten kwijt te raken en is er niet om winst te maken. Op dit ogenblik is de veiling in Leiden een goede middenmoter. Van de 70 veilingen in nederland komt onze veiling op de 37ste plaats. Niet dat we ons wat verbeelden, maar de toekomst zien we zeker niet pessi mistisch in. In december was de laatste ledenvergadering en daar is unaniem gekozen voor doorgaan op dezelfde voet. Uiteindelijk zijn het de leden die beslissen over de toekomst van de veiling en niet de buitenstaanders", zo zegt De Ruy ter vastbesloten. Zijn die buitenstaanders mis schien omwonenden? "Dat zou kunnen", zegt De Ruy ter. "Maar ik denk dat in dit gevel bij omwonenden de wens de vader van de geruchten zijn. Nogmaals, de leden en kopers voelden hun positie ondermijnd, maar uiteinde lijk beslissen zij toch wat gaat ge beuren. Ook als de gemeente plan nen heeft met dit gebied voor bij voorbeeld woningbouw, dan moet ze maar komen praten. Als ze een goed alternatief heeft, kunnen we dat natuurlijk overwegen. Voorlo pig blijven we echter hier zitten", zo speelt De Ruyter zijn ijzersterke troef uit. bedrijven dat vuurwerk mag ver kopen aan een maximum van tien gebonden. Momenteel hebben acht ondernemers toestemming om vuurwerk te verkopen rond de jaarwisseling. Afrika Besturen De Stichting Leidse Vrouwen raad geeft een besturenscursus voor vrouwen, die bestaat uit vijf bijeenkomsten die om de twee we ken op donderdag van 9.30 tot 11.30 uur en van 20.00 tot 22.00 uur in het pand Caecihastraat 18 worden gehouden. Komende donderdag is de eerste bijeen komst. FNV Afdeling Leiden van Druk en Papier FNV houdt donderdag in het Dienstencentrum Noord aan de Van Hogendorpstraat 36 een ledenvergadering. Gesproken zal worden over het laatste cao-on derhandeling snieuws en de be schrijvingsbrief voor het congres van 15 mei. Aanvang 20.00 uur. Afrika Stichting De Baobab houdt vrijdag om 15.00 uur een lezing van de Belgische ethno- musicoloog D. Demolin over de traditionele Afrikaanse muziek van de Mangbetu, een volk uit Zaïre. Plaats is Cleveringa- plaats 1, gebouw 1175, zaal 027. Zaalvoetbal De directie sport en recreatie houdt vrijdag in de Vijf-meihal aan de Boshuizerlaan het Leids kampioenschap zaalvoetbal voor buurt- en clubhuizen. Zowel jon gens als meisjes kunnen hieraan meedoen. Aanvang is 9.00 uur. Informatie bij Aad van der Luit, telefoon 315601. Voetgangers Over oudere voetgangers en de mentaliteit in het verkeer wordt donderdag in het Dienstencen trum aan de Hogewoerd 65 een bijeenkomst gehouden. Ed Stuy van de landelijke voetgangers vereniging zal dan om 10.30 uur een lezing geven. Breehuys In de muziekkelder van het Breehuys aan de Breestraat spe len vrijdag twee bands: Neder land 2 en Juicy Dice. De zaal gaat open om 21.00 uur. Muziek In het leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt donder dag een reggae-avond gehouden. Er wordt die avond een overzicht gegeven van de reggae door de jaren heen. Aanvang 21.00 uur. Daarnaast speelt op vrijdag de New wave/hard rock band Win ner. Aanvang 23.30 uur. LEIDEN - Geboren: Eelco Gerlof zv. J. Kuivenhoven en T.S. de Jong, Selem dv. F. Tanis en N. Cinek, Ymkje dv. J.' van der Pol en I.E.M. Baden. Sarah Wil- lemijn dv. C.C. Paauw en A.C. Groene- veld, Pieter Franciscus zv. H.J.W Ko ning en E.J.M.A. Owel, Patrick zv. A. Brugmans en A. Vekris, Nancy Mary- Anne dv. J.G.F. Heemskerk en N.C. Croes, Martinus Adrianus Hendrikus Anthonius zv. A.H.C. Nielen en C.C.J. van Steen, Marthe Elisabeth dv. H.G. Oost en B.T.M. de Vos, Claudia dv. C.H.M. Broekhof en J.M.A. Meeuwis- sen, Cindy Francisca dv. F.K. van den Broek en N.P.E. van den Berg, Johan nes Cornelis Simon zv. S.J.H.G. Nulkes en J.M.J. van Duin, Angelique Michelle gen, Cornelia Maria Kimberley dv. C M. van der Plas en M.J.P. van Winsen, Ash ley Shalome dv. J.J. Speel, Mark zv. F.J.H.T. Heijing en E.M. van Weersch, Dennis zv. D. Laterveer en H.D. Stoel- winder. Vincent Johan zv. R.G. Nijen- huis en M.T.A.L.V. Zeegers, Jaouad zv. M. Boukhidous en L.H'Ya, Jeroen zv. R.E. van der Rest en C.J. Huizer, Dennis zv. P. J.M. Wamelink en C. Minke, Anne- miek dv. F. van Zomeren en M.J.E. van Heesewijk, Jegor zv. M.J.H. Wieggers en V.J. Drost, Dominique Carmen dv. J.W. Knoet en L.G.M.J. van den Berg, Michelle Rosita dv. J. van Duin en M.D.J. Kraaijenoord, Kimberley Janice dv. R. Witteman en A. Wansink, Marco zv. W. Waardenburg en J.N. Brugge- man, Danielle dv. W. van der Wal en Y.J.G. Koning, Laila dv. B. Souali en A. Zeryouhi, Safia dv. A. Boky en F. Am- nih, Johannes Willibrordus zv. J.P M. Hooljmans en J.T. Tulen, Jacqueline Elisabeth dv. R.H.A. de Monchy en L.C. Versteeg, Jeroen Leendert zv. L. Brou wer en M.S.H. Loke, Ralph Franciscus zv. A.R.A. Uittenbogaard en J.P. Turen- hout Ricardo Mario zv. A.J. Bekooij en C M. van Kampen. Dexter zv. J. Hau- wert en A.C.M. Borst, Rochelle dv. F.P.L. Kastanja, Marije dv. C.J. Zwet sloot en W.M.P. van der Holst. Laura Ca- tharina dv. T.M. Jacobs en E.M.J van Schip, Danny zv. J. Keijzer en C.J. van Abswoude, Lina Catharina dv. R.M. Beugelsdijk en Z. Ahmad. Overleden: A.J.M. Baijer, geb. 30-12- 1932 vrl. echtg. van C.L.j. van der Lub- be, M.S. Wielinga, geb. 7-11-1907 vrl. geh. gew. met L. Mendes, C. van den Oe ver, geb. 13-11-1936 man, H. Heus, geb. 5-6-1900 man, E.P.A. van Diggelen, geb. 6-11-1907 man, J.L. Gols, geb. 8-5-1963 vrl., S. Schallies, geb. 10-6-1932 vrl. echtg. van L.R.H. de Vos, A.J.W. Meijer, geb. 28-1-1929 man, C.C. van Venetie, geb. 30-10-1911 vrl., A.B. Castillo, geb. 2-12-1943 man, K.A. van Praag, geb. 13- 6-1915 man, M. van Kampen, geb. 5-2- 1899 vrl. geh. gew. met J.W. Nijhof, J. Duindam, geb. 31-5-1905 man, J.J. Mank, geb. 12-7-1918 man, A. Veldho ven, geb. 28-4-1930 vrl. geh. gew. met F.K. Box, J.P. Vermeulen, geb. 26-2- 1916 man, H. Krijgsman, geb. 29-11-1917 man, J.J. Tor, geb. 8-12-1907 vrl. echtg. van F. Muller, M.M. Schwerdt, geb. 9-6- 1900 vrl. geh. gew. met P.C. Wansink, E.H. Dart, geb. 25-6-1892 vrl. geh. gew met J.L. van der Holst, H.J.M. van de Wiel, geb. 25-3-1917 vrl. geh. gew. met B.A. Liefting, E. Kapteijn. geb. 8-3-1915 vrl. echtg. van A. Kleinhout, S. Masurel, geb. 20-5-1916 vrl. echtg. van C. van der Holst, J. Dogterom, geb. 19-5-1926 man. Gehuwd: W.L.J. van der Laan en M.M. van Gulik, M.V.J. Harperink en G.M. Venekamp, N. Griffioen en M. van der Kaaij, J.G. van Britsum en J.G. Moe- nen, C.M. Betcke en J.H. Teske, J.M.J. de Vos en C. Boom, M.W.M. van de Leur G. Sebus, D.J. Elzenga en C.J. Klijn, i Dieren- Mensen met kinderen weten meestal wel dat ze recht hebben op kinderbijslag. Wie een dure huur woning bewoont, is vaak wel op de hoogte van de mogelijkheid van huursubsidie. Maar andere subsi dies, tegemoetkomingen en moge lijkheden voor kwijtschelding zijn veel minder bekend. Hieronder volgt een overzicht van die andere, vaak minder bekende, regelingen. In het overzicht wordt telkens maar heel kort ingegaan op de in houd van de regelingen. Per rege ling wordt vermeld welke instel ling deze uitvoert. Verder wordt in voorkomende gevallen melding gemaakt van schriftelijke informa tie in de vorm van folders. De fol ders zijn in elk geval bij de uitvoe ringsorganen te krijgen en vaak bij 'Postbus 51', tel. 070-646814. Adres sen van uitvoeringsorganen zijn niet vermeld. Inwoners van Leiden kunnen deze vinden in de Wegwij zer voor Leiden, af te halen bij het stadhuis. Het artikel is mede gebaseerd op het boekje 'Tips voor een smalle beurs', een uitgave van het bureau voorlichting van de gemeente Am sterdam. Bijstandswet Iedereen die in Nederland woont, heeft recht op een bij standsuitkering voor de zogenaam de algemene noodzakelijke be staanskosten, als hij daarin niet op een andere wijze kan voorzien. Hebt u een inkomen uit arbeid of een andere uitkering, dan kunt u voor aanvullende bijstand in aan merking komen als u minder ont vangt dan de voor uw situatie gel dende bijstandsuitkering. Voor in komsten uit arbeid geldt een vrijla tingsregeling. Ook wordt een deel van uw vermogen vrijgelaten (ver mogen is spaargeld, overwaarde ei gen huis, enzovoorts). Verder wordt in de Bijstandswet apart rekening gehouden met hoge woonkosten. Onder bepaalde voor waarden kunt u voor woonkosten toeslag in aanmerking komen. Dat geldt als u een huurhuis bewoont en geen huursubsidie ontvangt of minder huursubsidie dan waarop u gezien uw inkomen recht hebt. Woonkostentoeslag is ook moge lijk indien u een eigen huis be woont en soms ook als u een kamer huurt. Het is belangrijk te weten dat de woonkostentoeslag er niet alleen is voor mensen met een bij standsuitkering. Ook mensen met een ander inkomen kunnen ervoor in aanmerking komen. Dat is het geval als het inkomen plus de eventuele huursubsidie minder be dragen dan de bijstandsnorm ver meerderd met de woonkostentoe slag, die zou gelden in geval van een bijstandsinkomen. Tenslotte voorziet de Bijstands wet ook in de zogenaamde bijzon dere noodzakelijke bestaanskos ten, bijvoorbeeld kosten die ver band houden met ziekte en die niet via een andere regeling worden vergoed. U kunt denken aan de kosten van een bril, eigen bijdrage gezinshulp, contributie kruisver eniging, eigen bijdrage bij zieken fondsverstrekkingen, eigen bijdra ge rechtshulp. Een bedrag van in totaal 171 gulden per jaar blijft voor eigen rekening. Ook bijzonde re bijstand is tevens van belang voor mensen met een inkomen uit andere bron. Het is goed om alle nota's voor dit soort kosten goed te bewaren. Uitvoeringsorganen: gemeente lijke sociale diensten. Folders: - van het ministerie van sociale zaken 'Algemene Bijstandswet (hoofdlijnen en bedragen, 1-1- 1987)'; - van de sociale dienst Leiden onder meer 'de Algemene Bij standswet', 'Bijstand voor bijzon dere kosten', 'Bijstand voor zelf standigen' en 'Bijstand voor oude re zelfstandigen'. Alle folders te verkrijgen bij de sociale dienst Leiden. Toeslagenwet Mensen met een uitkering op grond van de Ziektewet, de Werk loosheidswet, de Wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering en de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet hebben onder be paalde voorwaarden recht op een toeslag tot het voor hen geldende sociaal minimum, als hun uitke ring lager is dan dat minimum. U moet de toeslag zelf aanvragen. Uitvoeringsorgaan: de bedrijfs vereniging die uw uitkering be taalt. Folder: 'Informatiegids herzie ning stelsel sociale zekerheid', die begin dit jaar huis-aan-huis is be zorgd. Ziekenfonds Ziekenfondsverzekerden kun nen bij hun ziekenfonds een aan vullende verzekering afsluiten. Bij het ziekenfonds voor Leiden en omgeving (Regionaal Ziekenfonds Leiden-Alphen. afgekort Rzla) komt men daardoor in aanmerking voor een (extra) tegemoetkoming in bijvoorbeeld bepaalde tandarts kosten, kosten van orthopedisch schoeisel en van een gehoorappa raat. De premie bij het Rzla bedraagt 6 gulden per half jaar per gezinslid vanaf 16 jaar. Folder Rzla: 'Zieken fonds en rechten en plichten', ge deelte over aanvullende verzeke ring (rest verouderd). Verder is niet altijd bekend dat ziekenfondsverzekerden een ver goeding kunnen krijgen voor ver voer naar bijvoorbeeld specialist, ziekenhuis en fysiotherapeut per openbaar vervoer, eigen auto of ta xi. Voor vervoer per eigen auto en per taxi is vergoeding alleen moge lijk bij medische noodzaak. Per jaar geldt een eigen bijdrage van 116,50 gulden (voor alle gezinsle den samen). De rest betaalt het zie kenfonds. U moet wèl dokters briefjes (voor eigen auto en taxi) en betaalbewijzen tonen. Voor de ei gen auto wordt 0,26 gulden per ki lometer vergoed. Folder: 'Zieken fonds en vervoer'. Voor de eigen bijdragen die zie kenfondspatiënten moeten betalen (dus bijvoorbeeld voor vervoer en voor medicijnen) kan overigens weer bijzondere bijstand worden verleend (zie onder Bijstandswet), voorzover deze kosten meer bedra gen dan 171 gulden per jaar. Uitvoeringsorganen: plaatselijke en regionale ziekenfondsen. Algemene folder: 'Ziekenfonds wet', uitgave Voorlichtingscen trum Sociale Verzekering. Aaw De Arbeidsongeschiktheidswet (aaw) kent, behalve een periodieke uitkering bij arbeidsongeschikt heid, ook een recht op zogenaamde voorzieningen. U kunt denken aan vergoedingen voor bijvoorbeeld extra dieetkosten, vervoerskosten (indien men geen gebruik kan ma ken van (brom)fiets en openbaar vervoer), kosten van extra slijtage van kleding en beddegoed (ten ge volge van bijvoorbeeld het gebruik van zalf), een wekinstallatie voor gehoorgestoorden. De aaw is al leen van toepassing op mensen die jonger zijn dan 65 jaar ten tijde van de aanvraag. Ambtenaren, spoor wegpersoneel en militairen vallen buiten de aaw. Zij kunnen een be roep doen op hun 'eigen' pensioen fondsen. In de aaw geldt een drem pelbedrag van 171,03 gulden per jaar. Voor bepaalde voorzieningen is een inkomensgrens van toepas sing. Mensen die 65 jaar of ouder zijn, kunnen een beroep doen op de bijzondere bijstand (zie onder Bijstandswet). Uitvoeringsorganen: bedrijfsver- INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 enigingen. Het aanmeldingsformulier kunt u onder meer op het postkantoor krijgen. Folder: 'Aaw-voorzienin- gen', te verkrijgen bij Gak en Gmd. Loonbelasting De meeste mensen met een be perkt inkomen hoeven geen aan gifte te doen voor de inkomstenbe lasting en premieheffing aow/aww. Nog onvoldoende bekend is dat zij daarbij wèl belang kunnen heb ben. Dat is bijvoorbeeld het geval als u maar een deel van het jaar hebt gewerkt of een deel van het jaar meer of juist minder hebt ver diend. Dat is ook het geval als u bijzondere aftrekposten hebt. Bij de inhouding van loonbelasting en premies wordt door uw werkgever of uitkeringsinstantie geen reke ning gehouden met bijzondere af trekposten die in uw geval kunnen gelden. Zo'n aftrekpost is bijvoorbeeld de rente die u betaalt op een lening of afbetaling. Ook kunt u denken aan de zogenaamde buitengewone lasten, bijvoorbeeld hoge uitgaven in verband met ziekte, kosten in verband met overlijden, kosten voor levensonderhoud van naaste familieleden. Denkt u ook aan reis kosten tussen uw woning en uw werk en aan kosten voor een studie of opleiding van u zelf of uw part ner. In dit soort situaties, kunt u in veel gevallen teveel ingehouden loonbelasting en premies terug krijgen door het indienen van een T-biljet. Een T-biljet dient u na af loop van het betreffende jaar in. U kunt in 1987 overigens ook nog voor 1985 teruggave vragen. U kunt zelfs tot 1982 teruggaan als u voor een bepaald jaar tenminste 1000 gulden terugverwacht. U moet uw aftrekposten kunnen aantonen. Heel belangrijk is dus betalingsbewijzen te bewaren. In plaats van achteraf een T-biljet in te dienen, kunt u ook al gedurende het jaar, waarin de aftrekpost zich voordoet, 'vermindering van loon belasting' vragen. Als u een auto van de zaak heeft of als u voor èen beperkt bedrag bijverdiensten hebt, doet u er goed aan eerst ad vies te vragen voordat u een T-bil jet indient of vermindering loonbe lasting vraagt. Uitvoeringsorgaan: inspectie der directe belastingen; geeft ook hulp bij invullen formulieren. Aan men sen met een inkomen tot de zieken fondsgrens wordt die hulp ook ge geven door de Leidse rechtswin kel. Folders: onder meer toelichting bij T-formulier; 'De belasting en uw buitengewone lasten'; 'Dieet kostenregeling'; 'De belastingen uw kosten'. Kwijtschelding Sinds 1 januari 1987 is kwijt schelding van Rijksbelastingen al leen nog mogelijk voor inkomsten belasting en premieheffing volks verzekeringen (aow/aww en derge lijke). Mensen met een inkomen op of net boven minimum-niveau doen er verstandig aan altijd te (la ten) onderzoeken of zij kwijtschel ding kunnen krijgen. De aanvraag moet worden ingediend bij de ont vanger der rijksbelastingen via een bij hem te verkrijgen formulier. De ontvanger biedt zonodig ook hulp bij invulling. Folder: 'Kwijtschelding van be lasting', te verkrijgen bij ontvan ger. Voor de onroerend-goedbelas- ting is kwijtschelding voor mensen met een laag inkomen mogelijk volgens dezelfde normen als voor inkomstenbelasting en premies. Ook de procedure van aanvraag i? gelijk en de folder heeft ook be trekking op de onroerend-goedbe- lasting. U dient de aanvraag dus in bij de ontvanger der rijksbelastin gen. De gemeente Leiden verleent verder op verzoek kwijtschelding voor hondenbelastig en lozings- recht aan mensen met weinig inko men. U kunt bij de afdeling belas tingen van de gemeente informe ren of het in uw geval zin heeft een aanvraag te doen. U gebruikt daar voor een bij de gemeente te krijgen formulier dat u stuurt aan de ont vanger der gemeentelijke belastin gen. (In de krant van morgen meer over subsidies, tegemoetkomin gen en kwijtschelding)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13