'Lokkertje' nieuwe abonnees kabel-tv Eerst garanties KNVB, dan 'ja' tegen kunstgras 'Leiderdorpse politiek is saai' 'Los Vast' mogelijk in Zoeterwoude Voorschoten nu in elf stemdistricten verdeeld Om gat te dichten in Warmond 'Aantal treinen stijgt met wel 50 procent' 12 WOENSDAG 4 MAART 1987 LEIDSCH m DAGBLAD— lBaiiia?F- Als onderdeel lustrum Klaverhal ZOETERWOUDE - 'Los Vast' komt mogelijk en Lee Towers komt zeker naar Zoeterwoude. De plaatselijke sporthal 'De Klaverhar probeert het popu laire NCRV-radioprogramma én de bekende zanger naar Zoe terwoude te halen ter gelegen heid van de viering van het eer ste lustrum. De sporthal staat er binnenkort vijf jaar en dat moet worden gevierd. Vandaar dat een speciale lustrumcom missie druk in de weer is om de nodige evenementen te organi- 'Los Vast', het optreden van artiesten dat 's zaterdags op Hilversum 3 wordt uitgezon den, zou een klapper zijn. Het programma zou Zoeterwoude op 23 mei moeten aandoen. De NCRV kan de Zoeterwoudena- ren echter nog niets beloven omdat over de locatie van het live-radioprogramma pas twee maanden van tevoren een be slissing wordt genomen. Eind deze maand verkrijgt men dus pas zekerheid over de komst van 'Los Vast'. Zeker is wel de komst van Lee Towers. Hij vormt het hoogtepunt op de feestavond van 23 mei in de Klaverhal. Verder is het orkest Telephone voor die avond gecontracteerd. De opzet voor de feestavond is grotendeels rond. Daarnaast heeft de lustrumcommissie het plan omgevat aan die 23ste mei een hele feestweek vast te kno pen. Daartoe heeft zij onder an dere contact gezocht met twee andere 'jarigen', Swetterhage en drumb and VIOS. Verder is ook winkeliersvereniging WI- ZO benaderd. Swetterhage heeft inmiddels al toegezegd in de feestweek een bepaalde ak- tiviteit voor haar rekening te nemen. De commissie zelf or ganiseert op 21 mei een voet baltoernooi voor bekende Zoe- terwoudenaren. Overigens krijgt men 1000 gulden subsi die van de gemeente. ZOETERWOUDE - Wel of geen kunstgrasveld aan de^oeterwoud- se Rijndijk? Ook na de gisteravond gehouden vergadering van de com missie welzijn verkeert de Zoeter- woudse voetbalvereniging Meer burg daar nog over in het ongewis se. De politiek wil het fiat van de KNVB eerst zwart-op-wit hebben, zo bleek gisteravond. Tijdens een bespreking met de KNVB is duidelijk geworden dat amateurwedstrijden op kunstgras gespeeld mogen worden, met uit zondering van competitiewedstrij den in de promotieklassen. Het kunstgras moet dan wel voldoen aan de door N.S.F. en KNVB ge stelde eisen. 'Meerburg' zou in dit geval voldoende hebben aan een kunstgrasveld en een natuurgras- veld. Hierdoor worden de trai nings- en speelfaciliteiten aanzien lijk verbeterd en vergroot, terwijl men ook aan andere verenigingen kan gaan verhuren. Reden waarom de Zoeterwoudse raadsleden in overweging wordt gegeven ak koord te gaan met de aanleg van een kunstgrasveld. De kosten hier van bedragen 831.600 gulden. In het algemeen stonden de le den van de commissie welzijn gis teravond positief tegenover de komst van het kunstgrasveld. Raadslid Ooijendijk (Progressief Zoeterwoude) zei echter van een woordvoerder van de N.S.F. te hebben vernomen dat de evaluatie van de ervaringen met het spelen op kunstgras pas in mei gereed zou zijn. Dan pas weet men ook of het voorgestelde kunststofveld aan de eisen van de KNVB voldoet. Ooij endijk wilde dan ook eerst een schriftelijke garantie van de KNVB dat er op kunstgras compe titiewedstrijden mogen worden ge speeld. Pas als die garantie er is, Drie 'races' in Warmond WARMOND - De Warmondse Tur- frace wordt dit jaar gehouden op zaterdag 17, zondag 18 en maandag 19 oktober. De Strontrace (Wor- kum-Warmond w) staat geno teerd: voor maandag 19 tot en met donderdag 22 oktober. En als der de evenement heeft de Stichting Zeilvaart Warmond dit jaaar in de agenda de data 13 en 14 juni geno teerd. Die dagen worden in War mond de Westlander Zeildagen ge houden. Doel van de Stichting Zeilvaart Warmond is het organiseren van wedstrijden en andere evenemen ten met traditionele bedrijfsvaar tuigen. In dat kader meldt ze dat er groei zit in de Westlander Vloot. Afgelopen jaar zijn er negen nieu we Westlander-eigenaren bijgeko men. gaat PZ akkoord met het voorstel. De overige raadsleden waren het met dit standpunt eens. Het voor stel werd dus aangehouden. Overi gens komt deze kwestie donderdag in de commissie openbare werken en volgende week in de commissie financiën weer aan de orde. Toch vis? Zoals hij via deze krant van afge lopen maandag al voorspelde, zal het WD-raadslid Van der Kooi toch blijven aandringen op de komst van vis in de singel rond het industrieterrein. De vissen zouden moeten worden uitgezet nadatde singel is uitgebaggerd en er is ge controleerd op de eventuele aan wezigheid van giftige stoffen. De VyD-fractie vindt dat er met het uitzetten van vis twee doelen worden nagestreefd. De sportvis sers kunnen hun hobby weer beoe fenen en daarnaast kan worden ge controleerd of er onzichtbare verontreiniging in de singel plaats vindt. Wethouder Graniewski was van mening dat er op meer plaatsen in Zoeterwoude mogelijkheden zijn om de visstand te verbeteren. Ze beloofde dat de suggestie van Van der Kooi zou worden uitgewerkt, maar dan niet alleen voor genoem de singel. VOORSCHOTEN - Voorschoten krijgt bij de komende Statenver kiezingen 11 stemdistricten. De ex tra stemmachine die de gemeente raad vorige week aanschafte, kan pas bij een volgende verkiezing worden gebruikt. De stembiljetten zijn al rondgedeeld en kunnen niet worden teruggehaald om één extra machine te installeren. CDA en D66, twee grote voor standers van extra stembureaus betreuren dat bijzonder en vinden dat de raad tijdens de vorige raads- vergadering een beetje is misleid. Toen daar het aantal voor- en te genstanders in evenwicht bleek, stelde de burgemeester dat de raad ook in een volgende vergadering kon beslissen. De machines zou den dan toch nog op tijd kunnen worden besteld. Het pakte anders uit en de burge meester stelde tijdens de raadsver gadering voor om nog geen extra machine te kopen. Voorschoten moest eerst maar even afwachten hoe het machinaal stemmen ver loopt. WD en PvdA/PPR waren het hier mee eens en de liberalen deden zelfs een aanval naar het CDA. Die partij zou een stemming willen forceren op een dag dat WD en PvdA/PPR in totaal drie raadsleden misten. De christen-de mocraten lieten zich niet afschrik ken en haalden samen met D66 een 9-7 overwinning. Handleidingen Het aantal stembureaus daalde daardoor 'slechts' van negentien naar twaalf en kunnen ook kiezers in het buurtje rond de Engelse school aan Generaal Spoorlaan om de hoek stemmen. Bij de komende verkiezingen zijn er maar elf stern- plaatsen: De Werf naast de Gere formeerde Kerk, school Het Palet aan de Jan Steenlaan, bejaarden huis Adegeest aan de Bachlaan, de Rudolf Steinerschool aan het bur gemeester Koolplantsoen, 't Hof- flants Huys aan de Zeven Provin ciën, scholencomplex Noord-Hof land aan de Thorbeckeweg, Vrye Academie De Vlietstreek aan de Richard Wagnerlaan, de dependan ce van het Lucascollege aan de Jo- han Willem Frisolaan, het lokaal bij de Moeder Godskerk aan de Ba ron Schimmelpenninck van der Oyelaan, de brandweerkazerne aan het burgemeester van der Haar- plein en het bondsgebouw aan de Leidseweg. In deze bureaus hangen geen ro de potloden meer, maar staat een machine. Bij de oproepkaarten wa ren handleidingen gevoegd en ambtenaren hebben in alle bejaar dentehuizen demonstraties gege ven. Voor diegenen die toch nog problemen hebben, zijn in de bu reaus ambtenaren aanwezig met een kleine namaakmachine. Fout stemmen is volgens de ge meentelijke woordvoerder bijna niet mogelijk. Het knopje zit voor de naam van de kandidaat en tus sen de rijen kandidaten is een rui me tussenruimte: aan de Provin ciale Statenverkiezingen doen slechts 12 partijen mee, terwijl de machine ruimte biedt aan 25 partij en. Ander voordeel is dat de stem men snel en eerlijk kunnen wor den geteld. 'Als 's avonds om zeven uur de stemlokalen sluiten, maakt de voorzitter van het stembureau de achterkant van de machine open, drukt op een knop en op een lange 'kassabon' verschijnt de uit slag', aldus de voorlichtster. PvdA-bestuurslid Verhoog maakt tussentijdse balans op WARMOND - Andermaal willen B en W van Warmond proberen om het aantal abonnees van de kabeltelevisie in hun dorp te vergroten. Als de gemeenteraad er later deze maand mee akkoord gaat, hoeven alle Warmonders die nog niet op de kabel zijn aangesloten maar die voor 1 mei a.s. laten weten abonnee te willen worden, geen entreekosten te betalen. Het gaat om een voordeel van 250 gulden». Het Warmondse kabelbedrijfje 1987 met (zo'n 1400 aansluitingen) is ietwat onder financiële druk komen te staan door een achterblijvend procent te verhogen i dat in 19Ö8 nog eens te doen. De gemeentebestuurders zijn dat gejojo met de tarieven beu gewor- tal abonnees. Dat aantal nam niet den. Beseft werd alom dat alleen auwelijks toe nadat het aantal méér abonnees van het Warmond kanalen in het dorp aan de Leede i-bedrijf een structureel flore- zes naar twaalf werd opgetrok- rend bedrijf kunnen maken. WD- ken. Wel ontstond door de hiermee fractieleider mevrouw Saris zei in gepaard gaande extra kosten een die tijd: "Misschien moeten we wel gat in de Cai-begroting van 17.000 wat commerciëler gaan denken, gulden. Dat gat werd gedicht met Speciale aanbiedingen en zo", een verhoging van de tarieven. Om De liberale wordt met de specia- het volledig te dichten was eigen- le aanbieding van B en W op haar lijk een verhoging met 8,6 procent wenken bediend. Begin april krij- nodig. De gemeentebestuurders gen alle niet-abonnees een brief in vreesden echter dat zo'n stijging de bus waarop zij op die aanbie- van de tarieven abonnees er wel ding worden gewezen. Voor 1 mei i kunnen brengen hun moeten ze zich hebben opgegeven. abonnement op te zeggen. Vandaar dat tijdens de laatste begrotingsbe handelingen, november vorig jaar, werd besloten de tarieven voor WD-fractieleider Saris: speciale aanbiedingen? Zo niet dan blijven ze kabeltelevi sieloos en lopen ze bovendien een voordeel van 250 gulden mis. Die deadline van 1 mei geldt niet voor de toekomstige bewoners van het nieuwbouwwijkje Ter Leede. Zij hoeven bij wijze van welkom so wie so geen entreegeld te betalen. Uitzondering Ook een uitzondering willen B en W maken voor die Warmonders die tussen 1 januari 1987 en nu abonnee zijn geworden. Zij hebben die 250 gulden wel al betaald maar B en W willen hen dat geld terug geven. Volgens het dagelijks be stuur gaat het om een klein aantal nieuwe abonnees. Vanuit vooral Progressief War mond wordt aangevoerd dat het een en ander niet eerlijk is. Bij voorbeeld niet voor de mensen die thans zijn aangesloten maar die na 1 mei verhuizen naar een woning elders in Warmond die nog niet van een aansluiting is voorzien. Ook voor de 1400 abonnees die wel allemaal entreegeld hebben be taald, wordt de eenmalige actie van B en W wat sneu bevonden. B en W voeren echter aan dat door vergro- VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten moet de Nederlandse Spoorwegen om uitleg vragen over de consequenties van de spoor baanverdubbeling. De rijksinstel ling zou van plan zijn alles op een koopje uit te voeren en leidt men sen om de tuin. Het aantal passe rende treinen blijft niet gelijk, zo als eerder beloofd, maar stijgt met vijftig procent. Dit stelt de stichting tot behoud van Oud, Groen en Leefbaar Voor schoten in een brief aan de ge meenteraad. Ze haalt aan dat tij dens een voorlichtingsavond, eind vorig jaar, werd gesteld dat de ge luidsoverlast zou toenemen omdat een gelijk aantal treinen op grotere afstand van huizen gaat lopen. Uit krante-artikelen over voorvallen in Leiden werd de bestuursleden dui delijk dat dat niet klopt. Er komen juist wél meer treinen en dat brengt de stichting tot een harde conclusie: "Het komt ons voor dat ook wij Voorschotenaren door de Nederlandse Spoorwegen als on nozele kinderen worden be schouwd, die met een sprookje naar bed worden gestuurd". Gemeentesecretaris Overbosch vindt het een wat gemakkelijk ver haal. Hij geeft toe dat het aantal treinen zal toenemen, maar gelooft niet dat dat met 50 procent zal ge beuren. Over eventuele voorzorgs maatregelen moet nog worden ge praat, merkt hij op. In mei of juni worden wat dat betreft enkele voortgangsbeslissingen genomen. Theoretisch gezien zou de gemeen te nog kunnen gaan dwarsliggen, maar volgens Overbosch is dat "bestuurlijk zeer uitzonderlijk" en komt het rijk dan met dwingende maatregelen. Ook moet niet worden vergeten dat de NS al ver zijn met de plan nen. Tijdens een hoorzitting vorig jaar, zeiden woordvoerders nog dat ze in 1987 willen beginnen met de aanleg van een tunnelbak aan de Wassenaarse kant van de spoor wegovergang. Deze tunnel begint 40 meter voor de spoorbaan en loopt dwars door weilanden tot aan de twee oude sporen. Daarna wor den de sporen verdubbeld, komt er een tweede tunnelbak, krijgt het station eilandperrons, een nieuw stationsgebouwtje en extra par keerplaatsen. ting van het aantal cai-abonnees de exploitaitie van het cai-bedrijf wordt verbeterd. En dat kan voor de huidige abonnees ook heel voordelig zijn. Het cai-bedrijf kan wel zo florerend worden dat nieu we tariefsverhogingen achterwege kunnen blijven. Ondanks de nieu we uitbreiding van het aantal kana len die op komst is. Cai-wethouder van Schagen (CDA) heeft al laten uitrekenen dat B en W met hun eenmalige actie quitte spelen als er zich 75 nieuw abonnees melden. Dan zijn B en W uit de kosten die ze voor deze actie moeten maken. Gemeentesecreta ris Zoetemelk wijst er desgevraagd op dat de actie zeker niet is be doeld voor de "excentrisch woonachtige Warmonders". Deze mensen, die voorbij de Beatrixlaan en buiten de dorpskern wonen, zullen waarschijnlijk niet eens een brief krijgen. Voor sommigen van hen kost een aansluiting tussen de duizend en vijfduizend gulden. Een korting van 250 gulden is in zo'n geval een druppel op een gloeiende plaat. "Dat deze mensen ooit nog eens abonnee zullen wor den, kunnen we gevoeglijk verge ten". Geen enquête Behalve de eenmalige actie heb ben B en W nog een stimulans in petto. Ze willen het kanalenaantal van 12 op 18 brengen. B en W ge ven een beetje toe dat ze eigenlijk niet anders kunnen. Omdat War mond er thans 'maar' 12 heeft en veel daarvan moeten worden ge bruikt voor een aantal verplicht door te geven zenders, dreigen Duitsland één en drie, Sky Chan nel en Super Channel uit de kabel te worden verdrongen. Vooral de laatste twee zijn populair. Het ver dwijnen van deze zenders leidt wellicht tot een daling van het abonnee-aantal. Zeker weten doen B en W dat overigens niet. Ze weten so wie so niet of en welke zenders de War mondse abonnees (erbij) willen hebben. Het tot op heden gevoerde beleid was dan ook een beetje kof- fiedikkijkerij. De uitbreiding van het aantal kanalen met zes tot twaalf leidde dan ook niet tot de verwachte groei doch slechts tot meer kosten en een daardoor nood zakelijk geworden tariefsverho ging. Zoiets moet in het vervolg worden voorkomen. Vandaar dat aanvankelijk' het plannetje bestond om de War mondse abonnees te enquêteren. Warmondse kabeldeskundigen hebben wethouder van Schagen inmiddels geadviseerd van zo'n en quête af te zien. Duidelijk is name lijk geworden dat ook al weten B en W precies hoeveel Warmonders wat willen, ze nooit op zo'n gediffe rentieerd wensenpakket kunnen ingaan. De kosten voor het aan brengen van allerhande filters zijn daarvoor te hoog. Voor de abonnees resteert straks de volgende keuze: of alle achttien kanalen of terug naar zes (alle Ne derlandstalige zenders). Zij die te rug willen naar zes betalen eenma lig veertig gulden (exclusief btw). Er zullen namelijk filters meoten worden geplaatst. Nadien zullen afnemers van zo'n beperkt pakket drie gulden minder per maand hoeven te betalen. nter, i in het westen meer sprake van een wintertje vol idyllische plaatjes. In Voorschoten bij voorbeeld, waar de ijspegels sierlijk neerhangen van een r ten dak aan de Leidseweg- noord. Ingeklemd tussen de drukke, krappe weg en duur bouwwijkje ligt de boerderij mooi te wezen met zijn bevroren water. Een Bartje-achtige lan delijkheid iji dit eens zo agrari sche dorp. (foto Henk E Achtervolging: tasje spoorloos OEGSTGEEST - Een verpleegster van het Oegstgeester 'Endegeest' is bij een nachtelijke achtervolging van een patiënt een tasje met 280 gulden verloren. Een speurtocht in het duister leverde niets op en toen de melkman en een verpleegster gisterochtend tas en portemonnee terugvonden, waren die leeg. Het grote verlies kon optreden omdat de verpleegster gewoon bui ten liep toen plotsklaps een patiën te in een pyjama rennend ten tone le verscheen. De verpleegkundige aarzelde geen moment en ging er achteraan, met de bekende gevol gen. Volgens de politie kunnen ook passanten het geld hebben ge vonden. LEIDERDORP - De Lei- derdorpsè politici verko pen hun 'zaakjes' niet al te best. De gang van zaken in de gemeenteraad is saai te noemen, getuige ook de reacties vanaf de publieke tribune. Het aantal 'orati- sche talenten' is zo onge veer twee of drie. Gevolg daarvan bijvoorbeeld is dat tijdens de algemene beschouwingen de toehoorder veelal met van papier voorgelezen verha len wordt geconfronteerd. Dat schrijft PvdA-bestuurslid Bram Verhoog, de man die in di verse functies nu een jaar mee draait in het politieke wereldje van Leiderdorp. Een jaar waar over Verhoog een 'tussentijdse balans' opmaakt. Onder die noe mer klapt hij uit de politieke school in het blad van de PvdA- Leiderdorp, 'De Stem'. Hetgeen leidt tot verrassende uitspraken. Zoals: "De publieke tribune heeft gelijk, het volgen van de raad is vaak geen boeiende be zigheid. De presentaties zijn vaak saai, vlak, emotieloos. Is het nu herinneringsverfraaiing als je als oud-Leiderdorper denkt dat het vroeger met raadsleden als Marietje van de Molen, Reuge- brink en anderen boeiender was? We moeten er in de PvdA nog maar eens over discussieren of een afspiegelingscollege nu wel zo ideaal is. Een behoorlijke oppositie ontbreekt, de politieke noodzaak om beleidsalternatie ven te ontwikkelen is zo onge veer nul en levendige, de belang stelling prikkelende discussies zijn een uitzondering. Geen won der, alle grote fracties zijn gebon den of moeten rekening houden met in B W gemaakte afspra ken". Ongerief Wat Verhoog ook opvalt in 'het dorp' is de kritische toon waarop veel Leiderdorpers over het wel en wee van de gemeente praten. Veel kritiek komt volgens de PvdA'er voort uit 'structureel on gerief. "Op gevaar af te veel te generaliseren zou je kunnen zeg gen dat veel Leiderdorpers vin- Bram Verhoog: 'Veel kritiek komt voort uit structureel onge rief van de Leiderdorpers...' (archieffoto) den dat de gemeente soms nogal slordig en weinig attent met de belangen van de bewoners om springt. Je vraagt je wel eens af of de afstand tussen bestuur en inwoners niet te groot is". Aldus Verhoog, die eraan toevoegt het verontrustend te vinden dat veel Leiderdorpers nogal minachtend doen over de inspraakprocedu- res. Hij waarschuwt dat het de geloofwaardigheid van die pro cedures ook niet ten goede komt als deze inspraak niet of nauwe lijks leidt tot wijzigingen in de opstelling van de diverse frac ties. "Met name voor raadsverga deringen lijkt het spreken vanaf de tribune een stukje folklore, leuk, maar weinig van doen heb bend met de realiteit van de poli tieke besluitvorming. Enige be zinning op dit punt lijkt ge wenst". Als voorbeeld voert Verhoog het protest van tachtig Hoofd straat-bewoners aan. Zij oordeel den dat de verkeerssituatie in hun straat onhoudbaar was. Toen hun brief na een half jaar eindelijk in de raadscommissie werd behandeld, kregen de mas saal toegestroomde bewoners van het CDA te horen dat de in houd van de brief onzin is. "Tachtig bewoners van de Hoofdstraat worden dus niet se rieus genomen. Noemen ze dit nu arrogantie van de macht? We vallen u niet lastig met de afloop van de discussie, maar deze tach tig kregen niet hun zin en bezin nen zich op verdere acties", zo schrijft Verhoog.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12