Steeds Tekort aan geld belemmert brede toepassing kweekhuid ILEIDSCH gfe DAGBLAD Gesprek tussen directie van De Sleutels en Leidse gemeentebestuur Forum discussieert over vuil verbranding Klachten over wateroverlast Uniek project in Academisch Ziekenhuis ■a WOENSDAG 4 MAART 1987 Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941toestel 217 of 222. Leids drama Een koningsdrama opgevoerd door Leidse jongeren. Het is de vraag of het werk van Shakes peare in de schaduw wordt ge steld door het toneelstuk 'Wij, Koningin der Nederlanden', dat morgen in De Waag aan de Aal markt in première gaat. Het is ook onbillijk om dat te verwach ten van goedwillende amateurs. Maar dat ze van goede wil zijn, is buiten kijf. Het toneelstuk is tot stand ge komen in opdracht van de ge meente Leiden, die in het kader van het internationaal Jongeren- jaar twee regisseurs verzocht een theaterproduktie op touw te zet ten. De allereerste stap was het houden van een auditie. "Vrese lijk griezelig", weet Monique Wegman zich te herinneren. Daarna ging het er allemaal een stuk ontspannender aan toe. "We zijn niet begonnen met een vaste tekst. Het stuk moest gaan over vooroordelen die on der mensen leven over de ver schillende groepen jongeren. Na dat de rollen vast stonden, zijn we begonnen met improviseren. Alles wat we hebben gezegd is vastgelegd en vormde de basis van de uiteindelijke tekst", legt Monique Wegman uit. Dat had volgens Wegman zo zijn voordelen voor het acteren: "In het stuk moet ik nu dingen zeggen die aanvankelijk uit mijn eigen mond waren gekomen. Dat is iets heel anders dan het opzeg gen van een tekst die je uit je hoofd hebt geleerd. Dat eerste is veel natuurlijker. Elke acteur geeft op die manier veel meer zijn eigen interpretatie van een rol". De rol van feministe wordt ge speeld door Maijanne Bontje. Een rol waarbij de vooroordelen voor het opscheppen liggen. "Fe ministen zijn uiteraard lesbisch, daar wordt niet,aan getwijfeld. Ook andere eigenschappen die automatisch aan feministen wor den toegedicht, komen in het to neelstuk naar voren: ze haten mannen, verzorgen hun uiterlijk niet, zijn radicaal links en heb ben frisgewassen, blozende wa- ter-en-zeep-gezichten. Die voor oordelen proberen we aan de kaak te stellen", aldus Bontje. Leids drama (2) Door de studente pedagogiek wordt gewaardeerd dat in de pro ductie een aantal mensen samen werkt die kundig zijn op hun ei gen specifieke terrein. Zo houdt de componist van de muziek, Warner van Es, zich in het dage lijks leven ook intensief bezig met musiceren. Hij is afkomstig van het Haags conservatorium en heeft al verschillende muziek stukken gecomponeerd voor theaterstukken. Hij heeft zelf een studiootje waarin hij de muziek maakt. Bovendien maakt hij zelf instrumenten. Van Es probeert aan de bak te komen als full-time musicus. Een ander die bij het toneel stuk 'Wij, Koningin der Neder landen' als medewerker is be trokken is Reien Pos. De uit Den Haag afkomstige kunstenaar wil zich in de toekomst volledig gaan toeleggen op het bouwen van decors. Zo maakt hij bij dit project de achtergrond. Hij lacht wat bij de vraag of hij dit als een opstapje ziet naar een professio nele aanpak van het<vak. "Ja, ik probeer te streven naar continuï teit in de opdrachten. Dat gaat tot nu toe wel aardig. Ik zit tot januari volgeboekt. Hoezo ama teurs? Kleedster Ineke Beune is al wat minder ingeburgerd in het kringetje van kunstenaars. Hoe wel ook zij zo haar ambities heeft op het gebied van theater. Ze heeft zich gestort op een grime cursus en is beginnend kostuum ontwerpster. Hoe zit het met de ambities van de acteurs die op dit moment nog de amateurstatus hebben? Monique Wegman is pas be gonnen als administratief mede- LEIDEN - De wethouders Tesse- laar (volkshuisvesting en grondza ken) en Fase (economische zaken) praten volgende week met de di rectie en de ondernemingsraad van de meelfabriek De Sleutels. De bei de wethouders willen de mogelijk heden bekijken om de gebouwen van de fabriek te benutten voor LEIDEN - De politieke jongerenor ganisaties Jonge Socialisten, CDJA, JOVD, Jonge Democraten en de PPR-jongeren houden don derdag een forum over milieu en ruimtelijke ordening. (Aanstaande) Provinciale statenleden zullen over deze onderwerpen met elkaar in debat gaan. Er zal in het Gulden Vlies aan de Breestraat onder meer gesproken worden over de Leidse vuilver branding die pas geleden een ver gunning kreeg van de Gedeputeer de Staten, maar niet aan de wette lijke eisen voldoet. Ook wordt van gedachten gewisseld over de mi lieu-effecten van de aanleg van rijksweg 11 en de TGV. Het forum begint om 19.30 uur. nieuwe werkgelegenheid. De di rectie van Meneba, het concern waarvan De Sleutels deel uit maakt, heeft besloten de fabriek begin 1988 te sluiten. Volgens H. Amptmeijer, hoofd van de directie economische zaken van de gemeente, wordt het een verkennend gesprek. Tesselaar en Fase willen voorlopig slechts be kijken op welke wijze de gemeente het concern behulpzaam kan zijn om nieuwe werkgelegenheid te vinden voor personeelsleden van De Sleutels. Mogelijkheden om De Sleutels te behouden als meelfa briek, heeft de gemeente volgens Amptmeijer niet. LEIDEN - De politie is gisteren tot twee maal toe de woning van een 54-jarige Leidenaar aan het Peter Stuyvesanthof binnen gedrongen omdat de beneden-buren klaagden dat er water door het plafond kwam. Bij de eerse melding om 15.30 uur bleek dat de man verge ten was het stopje uit de wasbak te trekken toen hy deze vol liet lopen voor de afwas. De man bleek stevig gedronken te hebben. Enkele uren later ondernam de man opnieuw een poging echter met hetzelfde re sultaat. De politie heeft toen beslo ten de stopjes van alle wastafels in het mee te nemen. werkster bij de KLM, maar zou, als ze de kans kreeg dolgraag naar de toneelschool willen. Ze is met toneel begonnen op de mid delbare school, zoals een journa list begint bij de schoolkrant. Daarna heeft ze een aantal cur sussen erop zitten, onder andere bij het Lak-theater en de Haagse Comedie. "Mijn ambities gaan nog steeds uit naar het toneel, ondanks het feit dat ik nu een goede baan heb. Je moet echter realistisch blijven. Als iets niet lukt dan moet je dat accepteren. Daarom ben ik nu heel blij dat ik bij dit project betrokken ben ge raakt", zegt Wegman. De feministe uit het stuk, Mar- janne Bontje, is in het dagelijks leven een studente pedagogiek. Zij kende de regiseur Henk de Reus uit een vorig toneelstuk en is door hem gevraagd toen ie mand tijdens de voorbereidin gen uitviel. "Voor mij is het puur ontspanning en ik heb dus geen enkele ambitie om in toneel ver der te gaan". Gelukkig. Toch nog een ama teur in hart en nieren. Net als Wegman is ook Marjan- ne Bontje heel erg te spreken over de ontspannen sfeer bij de groep. Niet in de laatste plaats door de wijze waarop de regi-t seurs werken. Door de goede' verstandhouding is het twee keer in de week repeteren niet te veel gevraagd. Sterker nog: Mo nique Wegman ziet nu al op te gen het moment dat alles is afge lopen. "We zullen dan wel een verdietig gevoel hebben". Acteurs zitten ook nooit om een traantje verlegen. Deelder Nu hoort de gemeenteraad het ook eens van een ander. De dich ter, schrijver, performer en muzi kant Jules Deelder heeft als doorgewinterde kroegloper en nachtbraker toch enig recht van spreken als hij zegt: "Ze gaan te vroeg dicht in Leiden, die kroe- geii. vm ie vroeg Hij doet deze uitspraak tijdens een interview dat in de Leidse Uitmagazine van de maand maart staat afgedrukt. Hem wordt gevraagd naar zijn ervarin gen met de horeca in deze regio. Over de stapgelegenheden in Al phen had Rotterdamse Jule; geen goed woord over. Al was het alleen maar om de gokauto maat 'die geen moer gaf en een flipperkast die al op tilt sprong als jer er 'U' tegen zei'. Nee, dan is hij over Leiden veel beter te spreken: "In Leiden is het af en toe wel leuk in het Huis de Bijlen en in... hoe heet het daar, Mona Lisa, Nova Zem- bla...". De grappenmaker bedoelt Odessa. Ook komt Deelder gere geld, immer vergezeld van bizar uitgedoste vrienden, in de Uyl van Hooghland. Daar heeft hij zijn huidige manager annex as sistent, René Vallentgoed, ont moet: "Niet dat dat nu een reden is om daar de vlag uit te hangen natuurlijk". medisch analiste J. Kempenaar in het laboratorium In de schaaltjes blijft uiteindelijk een twee tot zes cellagen dun huid lapje over. Deze uiterst tere en moeilijk manipuleerbare huidlap jes ("vergelijk het maar met een natte tissue") worden aangebracht op nylongaasjes en zo op de wond van het slachtoffer gelegd. De kweekhuid bestaat uitslui tend uit cellen van de opperhuid. Het ontbreekt deze huid aan talgkhertjes zodat zweten via deze huid onmogelijk is. Ook haargroei komt er niet op voor. Teepe: "Dat de praktijk niet LEIDEN - De 33 woningen aan het Noordeindsplein zijn vrijwel gereed. Begin april betrekken de eerste *UI"L e bewoners hun woningen.. Het appartementengebouw is op de plaats gekomen waar vroeger een kantoorpand nVUC meti^U was gevestigd. De laatste jaren werd dat gebouw door studenten bewoond. Eind 1985 werd de eerste paal voor W 1 GT -ers het project geslagen door de Katwijkse Bouw Maatschappij. Voor de bouw was een bedrag van vier miljoen mot Ma gulden beschikbaar. (foto vvim stukje huid met (de restanten van) zweetklieren. Ook al is het maar een heel klein oppervlak, de pa tiënt kan toch voldoende transpire- Het onderzoek is er thans mede op gericht om de mogelijkheden te onderzoeken de lederhuid mee te transplanteren. De nieuwe huid zou haar functie dan nog beter kunnen vervullen terwijl het er cosmetisch ook beter uitziet. Keerzijde Het uiterlijk van brandwonden patiënten is een apart probleem, zegt Teepe: "Weliswaar is de kweekhuid een cosmetische voor uitgang, maar je blijft toch voor je hele leven getekend. Je oude huid krijg je nooit meer terug. Daarom mogen we ook over deze nieuwe techniek niet tevreden zijn". Patiënten staat ook na transplan tatie een sociale martelgang te wachten, zo blijkt vaak. "Ze moe ten geschonden verder en lopen het risico geïsoleerd te raken. Ze kunnen zich sociaal nauwelijks be wegen. Hun uiterlijk is vaak afsto tend. Wij zijn nu weliswaar in staat om iemand in leven te houden, maar de sociale gevolgen voor bij voorbeeld een patiënt die op 90 procent van zijn lichaam verbran dingen heeft opgelopen, zijn niet te overzien. Dat is de keerzijde van de medaille". Het onderzoek mag wetenschap pelijk zijn vruchten hebben afge worpen, veel geld voor behandelin gen is er nog niet. Wegens perso neelsgebrek ("als er zich een trans plantatie aandient moeten we alle zeilen bijzetten") kunnen er slecht 30 patiënten per jaar worden gehol pen. De ziekenfondsen van Leiden en Spaarneland en het Rode kruis- ziekenhuis in Beverwijk hebben drie ton bijeengebracht om de ope raties voorlopig veilig te stellen. Op de begroting ontbreekt echter nog een bedrag van 140.000 gulden. Volgens Teepe is er nog veel geld nodige om de nieuwe techniek bruikbaar te maken voor grotere groepen slachtoffers. Dan zal het volgens hem ook mogelijk zijn dat het Leidse AZL de functie van re gionaal brandwondencentrum op zich neemt. die het kind heeft overdekt met moedervlekken waaruit in de toe komst kwaardaardige tumoren kunnen ontstaan. De operatie lijkt vooralsnog geslaagd, hoewel afge wacht moet worden of het lichaam de nieuwe huid accepteert. Verwacht wordt dat de nieuwe techniek in de toekomst vooral ge bruikt wordt bij ernstige verbran dingen. Transplantatie met kweek huid in het kader van de plastische chirurgie wordt wegens perso neelsgebrek uitgesloten geacht. Kunsthuid De geestelijk vaders van de kweekhuid zijn de Amerikaanse onderzoekers dr. Howard Green en dr. James Rheinwald. In '79 werd hun onderzoek opgepakt door dr. Maja Ponec en dr. Rob Teepe, bei den verbonden aan de vakgroep Dermatologie van de Leidse uni versiteit. Twee jaar geleden werd de eerste transplantatie van kweekhuid in het AZL met succes uitgevoerd. Latere operaties verlie pen met wisselend succes, in enke le gevallen sloeg de kweekhuid niet aan. De oorzaak daarvan lag in alle gevallen bij infecties van de door verbrandingen opgelopen verwondingen. Brandwonden worden in de meeste gevallen behandeld met stukjes onbeschadigde huid die el ders van het lichaam werden afge schaafd. Het huidlapje wordt opge rekt tot soms zes maal de oorspron kelijke grootte en vervolgens op de wond gelegd. Soms wordt tijdelijk gebruik gemaakt van donorhuid (van overledenen) of van in de fa briek vervaardigde kunsthuid. Bei de moeten echter na een paar we ken worden verwijderd om een af stotingsreactie van het lichaam te voorkomen. "De nieuwe methode waarbij we de eigen huid kweken, biedt met name uitkomst voor patiënten van wie de huid voor een groot deel is verbrand waardoor er een tekort is aan eigen huid om te transplante ren. Mensen die voor meer dan 60 procent verbrand waren, liepen grote kans te overlijden. Met de nieuwe techniek is het mogelijk verbrandingen van 99 procent te behandelen", zegt Teepe. Broedstoof Hoe gaat deze nieuwe techniek in zijn werk? Teepe: "We nemen een paar vierkante centimeter on beschadigde huid van de patiënt waarvan we de opperhuid che misch van de lederhuid losweken. Op soortgelijke wijze worden de cellen van de opperhuid van elkaar losgeweekt waarna een troebele oplossing overblijft. Deze oplos sing wordt uitgezaaid in een Petri- schaaltje waaraan hormonen en voedingsstoffen aan zijn toege voegd. Het geheel gaat in de broed stoof (37 graden Celsius) waar de cellen zich gaan delen. Na tien da gen is het aantal cellen vertienvou digd. Deze cellen worden losge weekt en in een veertigtal schaal tjes uitgezaaid. Aan het eind van het proces is de huidkweek met een factor 400Ö vermeerderd". LEIDEN - Jaarlijks melden 4000 mensen zich met ver brandingsverschijnselen bij de ziekenhuizen in Neder land. Daarvan behoren er 400 tot de categorie 'zeer ernstige gevallen': een be langrijk deel van het huid oppervlak is verbrand en huidtransplantatie is nood zakelijk. Dat gebeurt in de regel met de eigen huid van de patiënt wanneer deze tenminste onbeschadigd in voldoende mate aanwezig is. Dit laatste blijkt nogal eens een probleem te zijn. door Gert Visser Onderzoek in het Academisch Zie kenhuis in Leiden naar de moge lijkheden om de eigen huid van de patiënt door kweek te vermeerde ren, heeft inmiddels positieve re sultaten opgeleverd. Zo kan, ge bruik makend van slechts enkele vierkante centimeters bestaande huid, in vier weken voldoende nieuwe huid aangemaakt worden om het lichaam van een volwassen patiënt te bedekken. Zelfs patiën ten die voor 99 procent zijn ver brand, kunnen nu worden gehol pen. Geldgebrek en personeelse- kort zijn er de reden van dat per jaar niet meer dan 30 brandwon den-patiënten met behulp van deze techniek geholpen kunnen wor den. Inmiddels zijn er in het Leidse AZL een negen transplantaties van gekweekte huid verricht. Afgelo pen maandag werd nog een trans plantatie uitgevoerd aan de linker zij van een jongetje van anderhalf jaar. Een deel van de oude huid werd vervangen door huid die de voorgaande weken in het laborato rium van de afdeling huidziekten van het AZL was gekweekt. Uit twee vierkante centimeter werd een lapje nieuwe huid van tien bij twintig centimeter verkregen. An dere huidcellen van het patiëntje zijn ingevroren om te gebruiken voor toekomstige transplantaties. Het jongetje lijdt aan het 'congeni taal naevus syndroom', een ziekte mme

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11