gevaar op de weg Truck-chauffeur Noorse fjorden zijn nu zalm- en forelfabrieken Rijtijden in EG massaal overtreden NTERLÜBKE PRIMEU BIJ STOUTENBEEK Autolobby EG ergert zich aan Japan stoutenbeeh DINSDAG 3 MAART 1987 Kort Zakelijk De nieuwste InteiWbke collectie js binnen. Avantgardistisch van vormgeving, in fraaie kleurstellingen en als totaal concept uniek. Neem het postmodernistische bar-berg- meubel. Praktisch en toepasbaar in elk interieur. Niet in de laatste plaats door de kleur stelling. Zwait en blauw, of bijvoorbeeld zwart en zeegroen. Intedübke.Eén van de vele grote meiken bij Stoutenbeek. NET 'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER 'Big bang' in Londen blaast beursvloer op LONDEN (Rtr) - Het bestuur van de effectenbeurs in Lon den heeft besloten de beurs vloer, waar wordt gehandeld in aandelen en staatsobligaties, te sluiten. Volgens de woordvoer der van de beurs, Luke Glass, is de beursvloer zo goed als verla ten sinds de handelaren zijn overgeschakeld op het gebruik van computers en beeldscher men. De overschakeling op elektronisch handelen maakte onderdeel uit van de zoge noemde „Big Bang", de grote hervorming van de Londense effectenmarkt in oktober van het afgelopen jaar. „Wanneer je het hebt over een fysieke .markt dan kun je spreken van het einde van een tijdperk", aldus Glass. Hij zei dat het bestuur van de effecten beurs een werkgroep heeft in gesteld die zich moet beraden over een ander gebruik van de beursvloer vanaf het eind van dit jaar. Tot die tijd staat de vloer open voor de paar hande laren die er nog gebruik van willen maken. Het huidige gebouw is in 1973 geopend, maar op de plaats waar dit gebouw staat wordt al sinds het begin van de negentiende eeuw in waarde papieren gehandeld. Het beurs- bestuur heeft vorig jaar in het kader van de „Big Bang" de beursvloer nog een aanzienlij ke renovatie laten ondergaan. Daarmee was toen een bedrag gemoeid van drie miljoen pond sterling (tegen de huidige koers 9,6 miljoen gulden). Braziliaanse minister vangt bot in Londen LONDEN (UPI/Rtr.) - De Britse minister van financiën, Nigel Law- son, heeft zijn Braziliaanse ambt genoot, Dilson Funaro, gisteren la ten weten hem niet te zullen hel pen bij.de onderhandelingen met de banken over de schulden van Brazilië. De schuldenproblemen zijn een zaak van Brazilië en de banken, aldus Lawson. Funaro maakt momenteel een rondreis in Europa in verband met de financiële problemen in zijn land. Groot-Brittannië is op twee na de grootste schuldeiser van Bra zilië met een totaal bedrag aan uit staande bankleningen van 8,5 mil jard dollar. De voornaamste Britse geldschieters van Brazilië zijn Lloyds Bank (1,8 miljard dollar) en Midland Bank (2,11 miljard dollar). Amerikaanse banken hebben het meeste geld uitstaan in Brazilië, dat een week geleden de rentebeta lingen opschortte. Volgens Funaro is het schuld probleem van zijn land in de eerste plaats een politieke zaak, die op re geringsniveau moet worden opge lost. Lawson is het daar niet mee eens. Hij vindt ook dat Brazilië eerst moet komen met een „over tuigend economisch programma" voor er gepraat kan worden over het nieuwe oplossingen voor de schulden. Bovendien zou daarbij een ak koord met het Internationale Mo netaire Fonds zeer welkom zijn, al dus de minister. Dat idee wordt door Brazilië echter bij voorbaat verworpen. Voor de Braziliaanse regering is een dergelijk akkoord onaanvaardbaar omdat zij meent dat het zal leiden tot een beleid dat het land zijn kans op economische groei ontneemt. Funaro is niet te vreden over de structuur van het comité van banken waarmee het land over zijn schulden onderhan delt. In het comité zijn de Ameri kaanse banken naar zijn mening oververtegenwoordigd. Funaro zei te overwegen in het vervolg met de banken te gaan pra ten in aparte regionale groepen. Bovendien wil hij praten over een nieuw systeem voor het verstrek ken van leningen. Hij wees erop dat Brazilië in de afgelopen twee jaar 24 miljard dollar aan' buiten landse schuldeisers heeft overge maakt, terwijl het land slechts twee miljard dollar aan nieuwe le ningen heeft gekregen. Funaro heeft voor deze week nog bezoe ken aan Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland en Italië op het pro gramma staan. Werkloosheid Japan De werkloosheid in Japan heeft in januari de recordhoogte van 3 procent bereikt. Dat is het hoogste cijfer in 34 jaar. In december be reikte de Japanse werkloosheid 2,9 procent en de afgelopen maanden is het cijfer geleidelijk blijven stij gen. Werkloosheidscijfers worden sinds 1953 in Japan bijgehouden. Chrysler Het Amerikaanse automobiel- concern Chrysler zal voor het ein de van het jaar terugkeren op de Europese markt. De eerste auto's worden in Oostenrijk, West-Duits land en Zwitserland verkocht. Toen Chrysler in 1978 Europa ver liet werden alle Europese activitei ten (Simca) aan Peugeot verkocht. Inmiddels heeft Chrysler weer voet aan wal gezet in Europa door een belang van 15 procent te ne men in het Italiaanse Maserati. Hoogovens Alle betrokken ministeries zijn akkoord gegaan met een sociaal plan voor werknemers van 57,5 jaar en ouder van Hoogovens. Me de daardoor kunnen gedwongen ontslagen volgens FN V-bestuur der Peperkamp worden vermeden, hoewel er 2.500 van de ruim 17.000 arbeidsplaatsen vervallen bij Hoogovens. Tot ze met vut gaan (uiterlijk in 1990) krijgen ongeveer 1000 werknemers van 57,5 jaar en ouder die het concern verlaten een toeslag op hun uitkering. Benzineprijs Vandaag gaan de literprijzen voor benzine en diesel met respec tievelijk 1 en 2 cent omlaag. Als meest voorkomende prijzen aan de zelftankpomp gelden dan voor nor male benzine 152 cent,1 voor super 156 cent en voor diesel 85,6 cent per liter. UTRECHT (GPD/ANP) - Zestig procent van de Europese vrachtwagenchauffeurs zegt wel eens bijna achter het stuur in slaap te vallen. Een kwart van de chauffeurs is wel eens daadwerkelijk in slaap gevallen, en zeven procent heeft hierdoor wel eens een ongeluk gehad. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Verkeerskundig Studiecen trum in Haren heeft uitgevoerd in opdracht van de minsteries van verkeer en waterstaat en van socia le zaken en werkgelegenheid. De onderzoekers ondervroegen 650 vrachtwagenchauffeurs van ge middeld 36 jaar oud en met gemid deld 14 jaar ervaring. De chauf feurs waren afkomstig uit Neder land, Duitsland, Frankrijk, België, Denemarken en Italië. De ondervraagde chauffeurs werken bijna allen in loondienst, driekwart van hen wordt per uur betaald. Ze overtreden op grote schaal de EG-wetten die hun rij- en rusttijden regelen. Uit het onder zoek blijkt dat ze gemiddeld 12 uur per dag werken en dat zij daarbij tussen twee opeenvolgende dien sten gemiddeld negen uur rusten. Volgens de wet moet die rustperio de minstens 11 uur bedragen. In 30 procent van de gevallen waren de rusttijden korter dan zes uur en in 14 procent zelfs korter dan vier In het rapport wordt verder een pleidooi gehouden voor een ander soortige controle: niet de rijtijden zouden moeten worden gecontro leerd, maar de diensttijden per werkdag. Volgens de samenstel- Iers van het rapport biedt zo'n con trole bescherming aan chauffeurs, die naast hun rijden ook veel ande re werkzaamheden moeten ver richten. Het rijden tijdens nachtelijke uren en dan vooral tus sen 03.00 en 06.00 uur zou verme den moeten worden uit overwegin gen van veiligheid voor chauffeurs en anderen. De Vervoersbond FNV noemt de resultaten „alarmerend". Volgens de bond geeft het rapport alle aan leiding voor het ontwikkelen van een goede eenduidige dienst-, en rusttijdenregeling binnen de Europese Gemeenschap. „De rege ling moet aanvaard en vooral na- leefbaar zijn. De Vervoersbond FNV stelt dat de chauffeur niet lan ger dan twaalf uur achter elkaar mag werken op één dag", aldus be stuurder J. Hengst. Volgens de werkgeversorganisa tie KNVTO is het in de cao vastge legde uurloonsysteem de grote boosdoener. De KNVTO voelt het meest voor een vast salaris, omdat de chauffeur er dan geen belang meer bij heeft om zijn uren op te voeren door extra lang te doen over lossen, laden en wachten. Bo vendien is de Nederlandse chauf feur door het uurloonsysteem de minst efficiënte van zijn Europese collega's. De Nederlandse internationale chauffeur besteedt 58 procent van zijn werkweek aan rijden, terwijl de Italiaanse chauffeur 76 procent van zijn tijd achter het stuur zit. In België, West-Duitsland, Frankrijk en Denemarken komt het percen tage niet onder de zestig, aldus de KNVTO. SAINT NAZAIRE - Een nieuwe Titanic? In de Franse havenstad St Nazaire passagierschip in aanbouw, de 'Souvereign of the Seas'. Het schip, besteld door e april beginnen aan haar maidentrip en meet 74.000 ton. (vervolg van pagina 1) BRUSSEL (GPD/ANP) - Land bouwminister Braks zei zeer te leurgesteld te zijn over de houding van een aantal EG-landen in het Brusselse landbouw-overleg. "Het is frustrerend te zien dat met de aanvankelijk goede ontvangst van de voorstellen nu zo te werk gaat", zei hij. "Het is maar het beste dat ik mijn gevoelens nu niet weergeef'. De Nederlandse bewindsman had geen goed woord over voor de houding van zij Westduitse ambts genoot, Ignaz Kiechle. "Ministers die hun boeren maar blijven vertel len dat de prijzen niet omlaag hoe ven, terwijl zelfs de Europese boe- renorganisaties het tegendeel be weren, hebben in Brussel geen en kele onderhandelingsruimte meer over", aldus Braks. Kiechle haalde zich - niet voor het eerst - de gram van Braks en een aantal andere ministers op de hals gehaald door elk voorstel van de Commissie van tafel te vegen. Kiechle wil met name de grote melkveehouderijen beschermen die in Duitsland vrijwel uitsluitend voor de overschotten produceren. Braks is daar fel tegen, en weet zich gesteund door bijvoorbeeld Frankrijk. Hoewel West-Duitsland, Denemarken, Ierland en Luxem- Braks woedend over houding Westduitsers burg samen niet over voldoende stemmen beschikken om een be sluit te blokkeren, wil de Belgische raadsvoorzitter De Keersmaeker tot een akkoord komen waar juist deze grote melklanden het mee eens kunnen zijn. De genoemde landen willen de maatregelen ter beperking van de opkoop pas laten ingaan na de ko mende zuivel-campagne, maar daardoor valt een belangrijk deel van de in december beoogde be sparing in 1987 weg. Braks ergert zich vooral omdat de Duitsers en hun medestanders nu de poten wegzagen onder maatregelen waarmee ze zelf in december ak koord zijn gegaan. "Ik zou zeer teleurgesteld zijn als Kiechle zo star blijft. Het is nu al zo dat we aan elk detail van de uitwer king van het decemberakkoord al lange nachtzittingen moeten wij den". Volgens Braks stelt de Beier se CSU-minister zich zo hard op uit vrees voor electoraal verlies bij zijn achterban, de Duitse boeren die hem hebben gekozen. De stemming onder de Duitse boeren is momenteel heel slecht. Vorige week gingen zij al massaal de straat op uit protest tegen de laatste prijsvoorstellen van de Eu ropese Commissie. Volgens Braks gaat het Kiechle alleen maar om het beschermen van de Duitse boe- reninkomens ("er is te veel be loofd") en let hij niet op de ontwik kelingen op de markt waar veel te veel geproduceerd wordt. BRUSSEL - De enorme groei van de verkoop van Japanse auto's in Europa is de Europese Gemeen schap een doorn in het oog. De Eu ropese Commissie heeft, onder druk van de Europese auto-indus trie, Japan gewaarschuwd voor een ernstige verslechtering van de handelsbetrekkingen als het niet vrijwillig zijn export van auto's naar de EG vermindert. Als het aantal 'Japanners' op de Europese wegen nog verder stijgt door Hans de Bruijn Komen nier volgens de autofabri kanten uit de EG-landen zeker 100.000 banen op de tocht te staan. In een lange brief aan de Commis sie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, hebben zij hun grieven op tafel gelegd. In januari werden in de EG maar liefst 38 procent meer Japanse au to's ingevoerd dan in dezelfde maand van 1986, namelijk 213.000 stuks. Volgens de Japanners zelf komt dat alleen omdat de voorra den moesten worden aangevuld, en zullen de exporten naar Europa in de komende maanden weer flink dalen. Maar de explosieve groei van het Japanse marktaan deel is zeker geen incident. Over heel 1986 bedroeg die groei immers 19 procent. Vorig jaar werden 1,36 miljoen Japanse auto's in de EG ingevoerd, wat neerkomt op een marktaan deel van 11,7 procent. De EG-auto- fabrikanten hebben in Japan slechts een marktaandeel van 2 procent. De Japanners zien deze onevenwichtigheid zelf ook in. Het Japanse ministerie van handel, MI- TI, heeft de autofabrikanten al aan geraden hun export naar Europa wat te minderen. Bovendien liggen zij al op tal van andere terreinen (fotokopieermachines, schrijfma chines, chips) in de clinch met de EG. Maar de Europese autofabrikan ten eisen meer en willen dat de Eu ropese Gemeenschap maatregelen neemt. Zonder maatregelen zal de Japanse export in 1989 al tot twee miljoen auto's zijn gestegen. De au to-industrie vindt een beperking van het aantal in de EG te verko pen Japanse auto's tot 10 procent van de markt (ruim een miljoen wagens) een redelijke eis. Boven dien eisen zij dat de EG harder op-' treedt tegen het ontduiken van de EG-regels in Europa zelf door de Japanners. Diverse Japanse auto- fabrieken hebben hier filialen ge vestigd, waar in Japan ontworpen auto's worden geassembleerd. Dat lijkt leuk voor de werkgele genheid, maar dat voordeel is be perkt. Het overgrote deel van de auto-onderdelen die bij elkaar wor den gevoegd tot een voertuig ko men rechtstreeks uit Japan. De au to-industrie vindt dat de EG de Ja panners zou moeten voorschrijven meer in Europa vervaardigde on derdelen bij hun assemblage te ge bruiken. Op die manier profiteert ook de Europese industrie van het succes van de Japanse auto's. De kritiek richt zich ook op de ondoordringbaarheid van de Ja panse markt voor Europese auto's. Bovendien verwijten de fabrikan ten de Japanners dat zij hun eigen auto's op de Japanse markt tegen dumpprijzen verkopen, teneinde de Japanners ervan te weerhouden 'vreemd' te kopen. In Japan wor den jaarlijks maar 48.000 Europese (vooral Westduitse) auto's ver kocht. Zendingsarbeid Dat de Europese Commissie gauw tot sancties tegen Japan zal overgaan is overigens niet erg waarschijnlijk. Bovendien heeft zij ook binnen de Gemeenschap nog wel enige zendingsarbeid te ver richten. In diverse EG-landen be staan fiscale maatregelen die de vrije handel in auto's ernstig be lemmeren. In België en Luxem burg worden de autoprijzen door de overheid vastgesteld en gecon troleerd, Denemarken en Grieken land kennen een extra hoge belas ting op auto's en in Groot-Brittan- nië en Nederland (de bijzondere verbruiksbelasting) bestaan zelfs speciale belastingen voor auto's. Een Europese markt waarop dit soort verschillen nog bestaan, en die Engelse auto's bijvoorbeeld in Nederland stukken goedkoper ma ken dan in- Engeland zelf, zijn ook niet bevorderlijk voor de verkoop van Europese auto's. Dat veel ko pers in goedkopere, en beter uitge ruste, Japanse auto's stappen ver baast dan ook niet zoveel. NIEUWE TITANIC? OSLO - Visteelt is in Noorwegen een belangrijke bedrijfstak aan het worden. Sinds 1980 maakt de aqua- cultuur - het kweken en houden van vis onder kunstmatige omstan digheden - een explosieve groei door en het eind van die ontwikke ling is nog lang niet in zicht, „Visteelt heeft een nieuwe di mensie gegeven aan een oude in dustrie hier, maar legt ook de basis voor omvangrijke investeringen in door Eric Wold/AP het buitenland", aldus de Noorse Exportraad. Noorse bedrijven zijn onder meer direct betrokken bij visteeltprojecten in de Faroer-ei- landen, IJsland, Ierland, Groot- Brittannië en Gambia. De voedsel- en landbouworganisatie van de VN, de FAO, is geïnteresseerd om met de hulp van Noorse deskundi gen visteeltprojecten op te zetten in landen van de Derde Wereld. De populairste vis in de kweke rijen, zowel in Noorwegen als in het buitenland, is zalm en forel, vertelt Roger Farstad, voorlichter van het directoraat voor visserij. Het grote voordeel van visteelt is dat de consument het hele jaar door onbeperkt vis kan kopen, ter wijl men bij visvangst afhankelijk is van de tijd van het jaar en vaak ook beperkt wordt door vangst quota's. Langs de Noorse fjordenkust lig gen nu al 700 visteeltbedrijven en 545 kwekerijen. Door het zuivere water en het gematigde klimaat le nen de fj orden zich uitstekend voor de visteelt. In de wijde om trek van de meeste kwekerijen is ook geen vervuilende industrie aanwezig. De bedrijfstak biedt intussen werk aan meer dan 4.000 mensen en aan eenzelfde aantal werkne mers in aanverwante bedrijven. De omzet nam in één jaar toe van 1,4 miljoen kroon in 1985 tot 1,7 mil jard kroon (510 miljoen gulden) vo rig jaar. kroon was. De export van zalm was goed voor 90 procent van die omzet. Er worden nog al eens aanmer kingen gemaakt op de smaak van gekweekte zalm. „Maar alleen fijn proevers merken het verschil tus sen een wilde zalm en een ge kweekte. Het is net als met wijn kenners," verzekert Farstad. Ook de chefkok van Engebrets, een van de bekende Oslose visrestaurants, Stein Hansen, stelt dat er geen smaakverschil is. „Het enige ver schil dat een kenner kan opmerken ligt in het uiterlijk van de vis. De wilde zalm kan slanker zijn dan de gekweekte vis." Op de wereldmarkt van zalm heeft Noorwegen al lang een lei dende positie. De visteeltbedrijven zoeken daarom ook naar verbre ding van hun activiteiten tot ande re vissoorten als heilbot. Proeven met andere platvis, vooral tarbot en schol, zijn al begonnen. Ook ka beljauw is een vis die aanslaat en een aantal gekweekte exemplaren is al geëxporteerd. De Noorse oes ter- en mosselteelt zal de komende jaren eveneens de vleugels uit slaan, is de verwachting van de Ex portraad. De teelt van kreeften is nog in de proeffase, maar ook hier worden goede resultaten verwacht. De export van kweekvis maakt momenteel al 20 procent uit van de totale Noorse visuitvoer. Belang rijkste klanten zijn de Verenigde Staten en Frankrijk. Vooral de Noorse zalm is daar geliefd. Frank rijk betrok verleden jaar 9.500 ton van die vis en de VS deed daar met 9.400 ton nauwelijks voor onder. Ook in West-Duitsland, Groot-Brit tannië, Zweden, Denemarken en Japan hebben de Noren belangrij ke afnemers van hun kweekvis. De visteëltbedrijven krijgen alle mogelijke hulp van de Noorse overheid en visserijbiologen bij de aanschaf van moderne apparatuur en programma's van rasveredeling. Ook in andere landen staan Noorse deskundigen visteeltbedrijven met raad en daad ter zijde. In de Canadese provincie British Columbia hebben Noren de hand in de helft van de visteeltbedrijven die daar de laatste jaren van de grond zijn gekomen. Belangrijke verpakkingsindustrie en het nog geen 48 uur in de Amerikaan- voorwaarden voor de groei van de sneltransport per vliegtuig. Verse se, Japanse of Australische viswin- visteelt waren verbeteringen in de Noorse kweekvis kan daardoor in kei liggen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7