Noorden door ij zei ontwricht ©Hulshoff WD bepleit hardere aanpak voetbalvandalisme na rellen Parade van tatoeage-kunst HULSHOFF SHOWT ELDERLAND Taxichauffeurs in conflict met hotels Schietpartij in Hilversum DINSDAG 3 MAART 1987 BINNENLAND PAGINA 3 (Vervolg van pagina 1) GRONINGEN (GPD/ANP) - De stroomvoorziening in het noorden werd gisteren ernstig ontregeld door de ijzel. Op diverse plaatsen ontstonden grote en kleinere stroomsto ringen doordat hoogspanningskabels braken en masten afknapten. Dit door de enorm zware ijzelafzetting op de lijnen, die daardoor gingen 'dansen' en elkaar raakten of eenvoudig onder de druk bezweken. AMSTERDAM (GPD) - Amster- damse taxichauffeurs weigeren gasten van de hotels Sonesta, Kras- napolski en Pulitzer te vervoeren. Op taxi-oproepen van deze hotels wordt niet gereageerd en passa giers die de hotels als bestemming hebben worden niet meegenomen. De actie is een antwoord op de ei gen busjes die de drie hotels laten rijden tussen het centrum van de hoofdstad en Schiphol. De taxi chauffeurs vinden dat ondermij ning van hun werk. De hoteldirec ties stellen dat deze busjes noodza kelijk zijn na het wegvallen van de Schipholbus. Bij d£ opening van de treinver binding tussen het Amsterdamse Centraal Station en de luchthaven Schiphol kwam de bekende KLM- bus naar het centrum te vervallen. Die bus deed onder meer ook de hotels in het centrum aan. Lucht havenpassagiers die de trein naar het Centraal nemen, zien zich op het Centraal Station met hun baga ge dikwijls geplaatst voor het pro bleem dat taxichauffeurs het korte ritje naar Sonesta of Krasnapolski weigeren. Het Sonesta-hotel was het eerste hotel dat besloot een pendeldienst met een minibusje te onderhouden, exclusief voor hotel gasten. Dat leidde aanvankelijk tot een blokkade door taxichauffeurs van het Sonesta-hotel. Het initiatief van Krasnapolski en het Pulitzer-hotel (beide Golden Tulip-hotels) om met dezelfde ver voersonderneming ook een pen deldienst te starten, wekte op nieuw de woede van de taxichauf feurs. Dit, ondanks het feit dat de directie van beide hotels nog in on derhandelingen is met het Centraal Bureau voor Taxi's om te bezien of ook een aantal taxibedrijven voor die pendeldienst in aanmerking kan komen. Een woordvoerder van het Pulit zer: "Deze actie komt op mij heel onverstandig over. Taxi's en hotels hebben elkaar nodig. Men kan de ontwikkelingen zoals die in het buitenland al heel normaal zijn, om eigen vervoer tussen hotel en luchthaven te regelen, toch niet te genhouden. Dan is het veel ver standiger om met elkaar om de ta- De directie van stroomproducent EGD (de provincie Groningen en een deel van Drenthe) deed giste ren een dringend beroep het elek triciteitsverbruik zo veel mogelijk te beperken. In Veendam kwam zelfs de stroomvoorziening geheel stil te liggen. Bij veel bedrijven kwam door de stroomstoring en het daardoor uit vallen van onder meer computers het werk stil te liggen. Bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Veendam konden de ambtenaren door het uitvallen van de computer gisteren thuis blijven. De Rijks dienst voor Studiefinanciering in Groningen werd eveneens lamge legd. De directie van het Noorderdie renpark in Emmen sprak van "een regelrechte ramp". Veel bomen in het park legden het loodje en maakten het moeilijk de dierenver blijven te bereiken. Voor de afgelo pen nacht werd een rampenplan opgesteld: 25 personeelsleden stonden paraat met verdovings middelen bij de hand voor het ge val dieren door schade aan de stal len naar buiten zouden komen. De nacht verliep echter zonder proble- Boeren werden via de radio ge waarschuwd hun schapen binnen te houden, omdat deze dieren door de ijzel en de dikke vacht topzwaar worden. De Nederlandse Aardolie* Maat schappij (NAM) heeft gisteren noodaggregaten ingezet op de vijf verzamelstations van waaruit het gas naar de Gasunie wordt getrans porteerd. De gasvoorziening kon daardoor ongehinderd doorgang vinden. Omdat alle helicoptervluchten waren afgelast moesten enige hon derden werknemers van de NAM, die op de diverse booreilanden in de Noordzee werken, daar noodge dwongen blijven. In Groningen en Friesland wer den coördinatiecentra ingericht, waarin overheidsdiensten samen werken. Volgens een woordvoer der van de provincie Groningen is geen sprake van een crisiscentrum, "want er is geen ramp". In veel plaatsen in het noorden waren de hotels volgeboekt met gestrande reizigers. Het Acade misch Ziekenhuis in Groningen maakte een verdieping vrij om slaapplaatsen te bieden aan mede werkers die niet naar huis konden of durfden. De toestand op de wegen in het noorden was gisteren zo erg, dat de gezamenlijke politiekorpsen van Groningen, Friesland en Drenthe rond het middaguur de mensen op riepen om niet zonder noodzaak hun huis te verlaten. Twee grote wegen in het noorden moesten worden afgesloten, evenals tiental len kleinere wegen. Als gevolg van de gladheid konden in de drie noordelijke provincies nauwelijks of geen streekbussen rijden. Ook het treinverkeer in Gronin gen en Friesland werd gisteren be- lemmerd door de ijzel. Ijsafzetting op de bovenleidingen maakte het nodig dat de elektrische treinen tussen Zwolle en Groningen wer den vervangen door diesels. Uit voorzorg schakelde het elek triciteitsbedrijf gisteren enkele hoogspanningsleidingen uit. In de stad Groningen viel de openbare verlichting uit. Een woordvoerder van het elektriciteitsbedrijf wees erop dat er op de hoogspannings kabels 110.000 of 220.000 staat. In de vochtige lucht kan een elektri sche lading een afstand van tiental len meters overbruggen, zodat hij het publiek opriep uit de buurt te blijven. In Friesland is de electriciteits- voorziening in de loop van de nacht vrijwel geheel hersteld. Vol gens een woordvoerder van het Friese electriciteitsbedrijf PEB hadden alle boeren weer stroom, zodat ze hun koeien weer konden melken. Op de grootschalige vee houderijen hadden de stroomsto ringen voor grote problemen ge zorgd, omdat de boeren volledig af hankelijk zijn van automatische melkinstallaties. Bij Staatsbosbeheer in Drenthe zegt S. P. Visser, plaatsvervangend hoofd terreinbeheer, dat de schade aan de bomen in de miljoenen gul dens loopt. Daar komen nog eens miljoenen guldens bij aan loonkos ten'. Want ontelbare takken en tal loze onherstelbaar beschadigde bomen moeten worden verwij- cieel - bij moeten zetten om de rommel op te ruimen. Visser noemt de situatie in Dren the rampzalig. "Het is levensge vaarlijk om de bossen in te gaan. Elk moment kan je een tak of een groot brok ijs op je hoofd krijgen". Hij denkt dat de meeste bomen de ijsramp wel zullen overleven. "Maar ze zullen er niet fraaier op worden. Ik denk dat ze er straks heel triest uit zien". Niet alleen de i het noorden van het land hadden het gisteren moeilijk, ook de dieren ondervonden d topzwaar door de ijspegels aan hun vacht dat ze zich nauwelijks staande (foto ANP) fel te zitten en te bezien waar we elkaar kunnen vinden in een oplos sing. Een actie als deze jaagt alleen de toeristen maar de stad uit en dat is ook niet in het belang van die taxichauffeurs". Een woordvoerder van de ver eniging Centraal Bureau voor Ta xi's in Amsterdam: "Wij zijn nog in gesprek met die hotels, ja. Maar wij staan wel begripvol achter de ac ties van de chauffeurs". Voorzitter Papavoine: "Die onderhandelin gen stellen nu ook weer niet zoveel voor. De hotels hebben buiten ons om al contracten afgesloten voor een jaar, met een vervoerder, de fir ma van Wijk, die wel met ons wil praten. Maar de worst die ons wordt voorgehouden is eerder een apenootje dan een worst. Daar kunnen we helemaal niks mee. Bo vendien zegt van Wijk dat hij een contract heeft voor twee jaar. Toen we dat aan onze leden voorlegden, werd het afgekeurd". Reinigiiigsbedrij f in problemen MOERDIJK (ANP) - De Afvalstof- fen Terminal Moerdijk (ATM) heeft uitstel van betaling aangevraagd. Dit heeft directeur F.J. Glaastra van het bedrijf gisteren bekend ge maakt. ATM is de opvolger van Uniser, het bedrijf dat indertijd in het nieuws kwam door illegale gif lozingen. ATM heeft het terrein van Uniser en de tanks in opdracht van de overheid gereinigd en ver volgens in 1982 overgenomen. Volgens Glaastra hebben de aan loopkosten van een thermische grondreinigingsinstallatie ATM in moeilijkheden gebracht. Er was gerekend op een aanlooptijd van ongeveer twee maanden, maar het heeft ruim een jaar geduurd voor de installatie naar behoren werkte. Via verhitting wordt verontreinig de grond, die naar ATM wordt getransporteerd, door deze instal latie gereinigd. Bovendien stag neert de aanvoer van te reinigen grond en heeft de erfenis van Uni ser, die niet voorziene kosten ople verde voor herstel van bestaande tanks, de problemen nog vergroot. Glaastra kon nog niet zeggen hoe het verder moet met het bedrijf, waar 54 mensen werken. Met de bewindvoerders zal worden ge tracht een plan op te stellen dat het mogelijk moet maken om in de toe komst op gezonde basis de activi teiten te kunnen voortzetten, zo liet hij weten. KERK IN CAFE - De pastoor van de Stephanusparochie in Bomer- broek (gemeente Borne) moet de diensten het komend weekeinde noodgedwongen opdragen in een zaal van een plaatselijk café. De kerk is namelijk gesloten, omdat er gevaar bestaat voor instorting van het dak. Er worden inmiddels noodmaatregelen voorbereid. (van e r verslaggevers) HILLEGOM/HAREN - De WD wil een veel hardere aanpak van het voetbalvandalisme. Via snel recht, zwaardere straffen en de in voering van een pasjessysteem waardoor supporters alleen de thuiswedstrijden van hun club kunnen bezoeken, denken de libe ralen een herhaling van rellen als afgelopen zondag in Den Haag te kunnen voorkomen. Dat zeiden gisteren zowel minis ter Smit-Kroes (verkeer en water staat) en WD-kamerlid Dijkstal tijdens een verkiezingsbijeen komst in Hillegom, als VVD-frac- tievoorzitter Voorhoeve. Voorhoe ve liet zijn mening overigens over brengen door het kamerlid Nij- huis, die in het Groningse Haren op werkbezoek was. De ijzel ver hinderde de WD-leider gister avond persoonlijk naar het hoge noorden af te reizen om zijn tekst uit te spreken. "Als er zo'n tekort aan politie mensen is en er zoveel is geïnves teerd in het openbaar vervoer en stadions, hoe kan het dan toch dat een aantal mensen zich aanmatigt om. daar zo mee' om te gaan", zo vroeg Smit-Kroes zich af. Ze pleit te voor de toepassing van snelrecht en zwaardere straffen. Dijkstal voegde daar nog de invoering van een pasjessysteem aan toe. Daar door kan de politie erop toezien dat supporters van de bezoekende club geen toegang tot het stadion krijgen. Hij bepleitte ook ruimere mogelijkheden voor gemeentebe sturen om 'risicowedstrijden' te verbieden. WD-leider Voorhoeve stelde via Nijhuis in Haren een zelfde pakket maatregelen voor. Smit-Kroes wees haar gehoor tij dens de verkiezingsbijeenkomst nog eens nadrukkelijk op het lan delijk belang van de statenverkie zingen. De nieuwe Provinciale Sta ten kiezen straks een nieuwe Eer ste Kamer. Wanneer CDA en WD daarin hun huidige ruime meerder heid zouden verliezen aan de oppo sitie, komt het kabinet in een lasti ge positie. "De Tweede kamer is maar de helft van de weg. Als de meerderheid in de Eerste Kamer van een andere politieke signatuur wordt, krijgt het kabinet het heel wat moeilijker". HILVERSUM (GPD) - Twee mannen hebben gistermiddag zo'n 12 scho ten op elkaar afgevuurd in het centrum van Hilversum. Hoewel de kogels her en der insloegen, raakte niemand gewond. Wel werden enkele auto's doorzeefd. Volgens de politie komen de schutters uit de drugswereld en is de oorzaak van de schietpartij vrijwel zeker een mislukte transactie. De schietpartij speelde zich af rond kwart over twee toen de winkels net een uur open waren. In het verlengde van de steeg waarin geschoten werd, ligt een drukbezocht winkelcentrum Op het moment van de schietpartij stonden daar veel mensen op de bus te wachten. Voor zover is vastgesteld, zijn er geen kogels ingeslagen in het winkelcentrum. Amsterdam krijgt extra marechaussee AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse gemeentepolitie krijgt meer assistentie van de Koninklij ke Marechaussee. Het bijstands team wordt vrijwel zeker met zes tig man uitgebreid, terwijl nu 50 marechaussees de Amsterdamse politie assisteren. Hoe alles precies in het vat moet worden gegoten, is nog een zaak van overleg tussen de gemeente, het leger en Binnen landse Zaken. Burgemeester Van Thijn kondig de eind oktober aan te zullen gaan aandringen op meer marechaussee in de hoofdstad om het personeel stekort bij de politie te helpen op vangen. De marechaussee doet in de hoofdstad hetzelfde werk als de politie. Het hoofd van de legervoorlich- ting deelde gistermiddag mee dat het ministerie van binnenlandse zaken officieel een verzoek heeft ingediend voor de extra bijstand in Amsterdam. Van een principe-be sluit is volgens hem en volgens Binnenlandse Zaken op dit mo ment nog geen sprake. Volgens de Amsterdamse politie ligt er echter wel degelijk een principe-besluit. De Vries (CDA) hekelt VVD- voorstel tot lastenverlichting TEXEL (GPD) - CDA-fractievoor- zitter Bert de Vries heeft gisteren felle kritiek geleverd op zijn WD- collega Voorhoeve, die vanaf vol gend jaar de loon- en inkomstenbe lasting wil verlagen. De Vries ver weet Voorhoeve dat deze de hoge inkomens meer wil laten profite ren van de lastenverlichting dan de lagere. "Ik begrijp niet zo goed waarom de VVD zo'n sterke voor keur heeft voor belastingverlaging boven premieverlaging. Als dat te maken heeft met het feit dat men sen met inkomens boven de pre- miegrens van premieverlaging naar verhouding weinig voordeel hebben, moet de WD daar ook eerlijk voor uitkomen", zei De Vries gisteren tijdens een CDA- verkiezingsbijeenkomst op Texel. De Vries vroeg zich overigens af of het wel zo voor de hand ligt om de belastingen of premies te verla gen. "Zou het niet veel logischer zijn om eerst de verhoging van de benzine-accijns en de doorwerking daarvan in de gasprijzen maar eens terug te draaien", zo vroeg De Vries zich af. "Dan wordt een als tijdelijk bedoelde belastingverzwa ring tenminste aan precies dezelf de mensen teruggegeven die dat geld ook hebben opgebracht". De Vries voelt er ook niets voor om, zoals PvdA-leider Kok heeft voorgesteld, de koppeling tussen lonen en uitkeringen te herstellen. "Herstel van die koppeling kost al leen in 1987 al bijna twee miljard gulden. Daarmee is de hele mee valler van Ruding dan opgebruikt. En als de PvdA daar bovenop nog allerlei extra uitgaven wil doen voor de werkloosheidsbestrijding, zitten we onmiddellijk weer in de sfeer van extra tekorten voor de schatkist of hogere belastingen", aldus de CDA-fractievoorzitter. Hij verweet Kok dat deze waslij sten van beloften doet die oplopen tot 4,5 a 6 miljard gulden. "En dat betekent dat hij de meevaller van Ruding zelfs twee tot drie keer zou willen uitgeven. Zelfs in campag- netijd maak je je daarmee naar mijn idee volstrekt ongeloofwaar dig", aldus De Vries, die WD en PvdA verweet al weken met het grote Sinterklaasfeest begonnen te zijn. Tweede internationale Tatoeage conventie in Paradiso ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - Terwijl buiten de ijzel neerslaat, biedt Pa radiso binnen de aanblik van een zomer. De zomer van een subcul tuur. Robuuste mannen met mouwloze hemden en ontblote bo venlijven, schaars geklede vrou wen al dan niet in punkdracht. Het geluid van een naaiatelier: gesnor van tatoeëermachines. De tweede Internationale Tatoeage Conventie - gisteren begonnen en vandaag af gesloten - heeft op de eerste dag zo'n 2000 tot 3000 bezoekers ge trokken. Een evenement dat het midden houdt tussen een mode show en een postzegelbeurs. In een bovenzaaltje spreekt een arts van de Amsterdamse GG GD. Tatoeëren is niet erg; zoveel is er nu ook niet mis mee, maar het moet wel met de nodige voorzorgs maatregelen gebeuren. Anders zijn de risico's van de verschrikkelijke ziektes levensgroot. Geelzucht bij voorbeeld. Als hepatitis klinkt het nog wat dreigender. Wie niet ui terst zorgvuldig met de tatoeëer- naalden omgaat en de hygiëne niet in acht neemt, kan al snel die hepa- titisbacillen overnemen van zijn cliënt. Nog dreigender zijn de gevaren van aids. Immers: tatoeëren heeft nu eenmaal met bloed te maken en ook aids is een ziekte die zich via het bloed verspreidt. Handschoe nen, steriele naalden, wegwerp scheerapparaten om de huid eerst te scheren en meer van dit soort standaard voorschriften zijn nood zakelijk. Het in het Engels afgesto ken verhaal van de arts klinkt over tuigend. Op de balkons van het cultuur- paleis zoemen de tatoeëermachien- tjes rusteloos. Nauwelijks de helft van de tatoeerders die uit alle de len van Europa komen, blijkt daar handschoenen te dragen. Ook de apparatuur is absoluut niet steriel. Terwijl op de galerijen van de vroegere kerk, die als Paradiso al jaren een Europees subcultuurpa leis is, talloze liefhebbers wachten om getatoeëerd te worden, is de grote zaal het schouwtoneel van de echte tatoeagekunst. Zonder schaamte gaan broeken en hem den omlaag en omhoog om tatoea ges te laten zien op benen, billen en borsten. Ruggen en armen zijn bij de echte tatoeëermacho's onbe dekt. Een meisje showt een prach tige tatoeage van een spinnend poesje op de bovenarm, terwijl een echte rat in haar nek knabbelt. Punkers, skinheads, Heli's Angels, zeelieden, alles loopt te pronken met de tatoeages. Henk Schiffmacher (35) is de ini tiatiefnemer voor de opmerkelijke bijeenkomst in Paradiso. Drie jaar geleden organiseerde hij zijn eerste bijeenkomst. Toen al liep het storm met ruim drieduizend bezoe kers. Gisteren verdrongen zich om een uur 's middags al rijen belang stellenden voor de deuren van Pa radiso. "Ik wist dat tatoeëren nog steeds meetelt. Maar ik wist niet dat ik gelijk al de hele pleurisben de voor de deur zou hebben". Hanky Panky is zijn artiesten naam en als zodanig geldt hij als een van de beste tatoeëerders van de hoofdstad. Zijn lichaam ziet er uit als een wandelstok uit de jaren vijftig - uit iedere bezochte plaats een metalen schildje. Hoe meer, hoe mooier. Het idee van een tatoeage-confe rentie kwam bij hem op na het zien van beelden uit Amerika, waar eens per jaar ook wel een dergelij ke bijeenkomst gehouden wordt. In Europa werd het tot in 1984 nooit op een beetje redelijke schaal georganiseerd. Met de conferentie toen in Paradiso scoorde hij met een raak. Nieuw is dit jaar de aandacht voor de preventie, waaraan ook de GG GD meewerkt. Helemaal zonder eigen belang is dat niet. De geroutineerde tatoeëerders voelen de concurrentie van de eendags vliegen. Sinds er vrijelijk met ta- toeage-apparatuur geadverteerd wordt, zijn er nogal wat lieden die hun toevlucht tot deze kunst zoe ken. "En het is toch echt wel een verdienste als je op zijn minst een beetje tekenen kunt". Het bedrijfsleven is ook verte genwoordigd. Een firma met een offerte voor pleisters, hygiënische handschoenen en wegwerpscheer- apparaatjes. En een firma in sterili satiemachines. Nauwelijks zeven honderd gulden. Ook geschikt voor junks? "Praat me d'r niet van", grapt een van de twee verte genwoordigers. Met stropdas valt hij trouwens aardig uit de toon. "Die junks jatten de apparaten uit de ziekenhuizen en zo kunnen wij weer aardig aan die ziekenhuizen leveren". Vandaag is de conferentie afge sloten met de verkiezing van Mis ter en Miss Tattoo. En muziek. Een definitief programma? „Zeik op joh, we zien wel". Een staflid van Paradiso: „Het is chaos, maar wel ontzettend leuk". Kom de komende weken de nieuwe 'Gelderland' kollektie '87 i bewonderen bij Hulshoff. En maak dan tevens kennis met de uiterst gave glazen salontafels uit de 'Mirodan Creation' kollektie en niet te vergeten de praktische en zeer eigentijdse verlichting U krijgt een kompleet overzicht! Leiden: Nieuwe Rijn, tel. 071-133)00. anders denken over wonen Den Haag: Spui. Rijswijk: Winkelcentrum In de Bogaard Leiden: Nieuwe Rijn. Rotterdam: Mariniersweg hk Hoogstraat Leidschendam: Winkelcentrum Leidschenhage Eindhoven: Winkelcentrum Woensel Hilversum: Groest Zwolle: Driepistolengang. Voorschoten: produktie- en distributiecentrum

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3