'We hebben een veldslag voorkomen' Nog vooroordelen over chiropractie Militaire Luchtvaart Museum krijgt opknapbeurt Reportage Predikanten met vut of pensioen niet meer werken PAGINA 2 DINSDAG 3 MAART 1987 'Kraker' corrigeert wervelkolom HILVERSUM - Rond de chiropractie bestaan nog steeds vooroor delen en misverstanden. „Ga jij naar een kraker?", is een opmer king, die iemand die zich onder behandeling stelt van een chiro practor maar al te vaak vanuit zijn omgeving te horen krijgt. Geen opmerking, die er toe bijdraagt de patiënt met een gerust hart naar een chiropractor stapt. Rob Knegt (32) opende dezer dagen een eigen praktijk in zijn geboorteplaats Hilversum en kan er over meepraten. „Ik denk er niet aan bij een patiënt, die de eerste keer komt, de bloeddruk te meten. De man of vrouw zit met het angstzweet in de handen. De bloeddruk is dan ook prompt veel te hoog. Bij het tweede of derde bezoek weet de patiënt, dat we er naar streven op een zo licht mogelijke wijze de wervelkolom te corrigeren. Van angst is er dan geen sprake meer", vertelt hij. Knegt wilde aanvankelijk tandheelkunde gaan studeren. Voor dat hij aan de studie begon kwam een familielid lichamelijk in de problemen. De man werd van hot naar haar gestuurd zonder be vredigend resultaat, totdat hij terecht bij een chiropractor die hem in korte tijd van de klachten afhielp. Dit wekte de belangstelling van Rob Knegt voor de chiropractie op. door Trudy Marx Chiropractie mag niet worden gezien als een tovermiddel. Chro nische afwijkingen, met vergevorderde aantasting van het weef sel, kunnen niet worden genezen. Wel is het mogelijk, na een aan tal behandelingen de pijn wordt weggenomen of verminderd. Chiropractor is afgeleid van het Griekse 'cheir' (hand) en 'pra- theim' (handelen). In feite betekent het dus „met de hand uitge voerd". Maar, verklaart Knegt, de moderne chiropractor staan nog vele andere technieken ten dienste staan om de wervelkolom te corrigeren en - daar gaat het uiteindelijk om - het zenuwstelsel optimaal te laten functioneren. De meest voorkomende klachten waarvoor hulp van de chiro practor wordt ingeroepen betreffen de rug, ledematen (uitstra- lxngspijn en gewrichtspijn), borst en buik (vegetatieve zenuwstel sel) en hoofd (hoofdpijn, migraine en aangezichtspijn). Anders dan een fysiotherapeut, die zich bezig houclt met de behandeling van spieren en bindweefsel, richt de chiropractor zich op het zenuw stelsel, waar vaak de oorzaak van de klacht ligt. Hoewel de chiropractie nog een jonge wetenschap is, rijken de wortels terug tot vele eeuwen voor Christus. Hyppocrates, de grondlegger van de allopathie (ziektebestrijding met medicijnen), zag al dat de gezondheid van de mens samenhing met een goed functioneren van de wervelkolom. Maar pas in 1895 pakte de Ame rikaan D. D. Palmer, grondlegger van de hedendaage chiropractie, het idee weer op en werkte het uit tot een geneeswijze. De huidige opleiding duurt vijf jaar en is momenteel alleen te volgen in de Verenigde Staten van Amerika, Engeland, Canada en Australië. Knegt koos voor Engeland. Vorig jaar behaalde hij zijn graad en werkte daarna in de praktik van een collega. Hij is juist terug van een bezoek aan Amerika, waar hij was om speciale tech nieken te leren. Vergeleken met diverse Europese landen hinkt ons land wat dat betreft nog achteraan. Waar een veel kleiner land als Denemarken kan bogen op 500 chiropractoren, telt ons land er slechts 42. Soms duurt het dan ook lang voordat iemand kan worden behandeld. Durfde een patiënt nog niet zo lang geleden nauwelijks aan zijn arts te bekennen dat hij zijn heil zocht bij een chiropractor, tegen woordig liggen dat wat anders. Zeker dertig procent van de pa tiënten komt met medeweten van de arts, zo is althans de ervaring van Knegt. De behandeling wordt niet overal door het ziekenfonds vergoed. Particuliere verzekeringen vergoeden een consult meestal wel ge heel of gedeeltelijk. Wellicht kan de Nederlandse Vereniging Pro Chiropractic, een patiëntenvereniging die in 1965 werd opgericht te zamen met de Nederlandse Chiropractoren Associatie hierin verbetering brengen. Beide verenigingen zetten zich in om de chi ropractie in Nederland te bevorderen. SOESTERBERG - "Vliegen zal de ze Fokker nooit meer. Er zijn ge noeg gekken, die er meteen de lucht mee in willen, maar het risico dat de kist op zijn snuit gaat, is veel te groot. Ik heb gehoord, dat deze D-VII als wrak al 50.000 dollar heeft gekost. Kun je nagaan wat-ie moet opbrengen als hij is gereno veerd". Luitenant-kolonel J. A. Boon, hoofd van de sectie militaire luchtvaarthistorie van de Konink lijke Luchtmacht en directeur van het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg, is trots op zijn be- door Arno Ruitenbeek De D-VII wordt momenteel op geknapt door adjudant Willem Verhalle. Als op 1 juli 1988 het 75- jarig bestaan van de afdeling lucht vaart van het Nederlandse leger wordt gevierd, moet het in 1918 ge bouwde toestel zo goed zijn opge knapt, dat er direct een rondje mee gevlogen zou kunnen worden. Bij wijze van spreken dan, want vliegen zal de D-VII niet meer. het publiek gesloten. Verhalle maakt in deze maanden (samen met een deskundige van Fokker) zijn klus af. Overal elders in de hal len op het terrein wordt geboord, geverfd, getimmerd en gezaagd om «pp 31 maart weer tiptop voor de dag te komen. Alhoewel Boon niet snel tot een voorspelling te verlei den is, ziet het er naar uit dat het aantal museumbezoekers dit sei zoen (tot 3 januari 1988) door de magische grens van 100.000 zal bre ken. En dan moet de drukte ter ge legenheid van de viering van 75 jaar militaire luchtvaart nog ko men. Niet gek, als je bedenkt dat er in 1981 'slechts' 20.000 mensen over de drempel van Kamp van Zeist traden én er vanuit de lucht machtleiding diverse keren is aan gedrongen op opheffing van het Tot 1 april is het i vestigd in oude luchtmachtfabrie- ken op het Kamp van Zeist - voor Boon: "In 1968 werd wat lucht machtmateriaal verzameld in han gar 3 op de vliegbasis Soesterberg. Allengs kwam er meer. Ik was in die dagen nog hoofd verkeerslei ding, maar had, als luchtvaartlief hebber, wel oren naar een functie binnen het museum. We moesten vanwege plaatsgebrek van de basis - waar de Amerikanen met een compleet squadron zitten - ver dwijnen. Bovendien konden er door de week geen individuele be zoekers in het museum komen en ook werd onze verzameling te groot. Dat gaf mij de kans om m het nieuwe onderkomen, hier op het Kamp, de zaken op orde te stel len". In 1981 heropende het Lucht machtmuseum. Zo heette het ten minste aanvankelijk, maar de naam is veranderd in Militaire Luchtvaart Museum. "De heren in Den Haag hadden al een paar keer geroepen dat het museum net zo goed zou kunnen sluiten. Al die ou we troep en de kosten die dat met zich meebracht... Er zijn nog wel andere bewoordingen gebruikt voor 'dat stelletje kneuzen', wantje weet hoe dat gaat: als mensen niet mee kunnen in de operationele sector, dan schuif je ze maar af naar het museum. Zowel kwantita tief als kwalitatief werd onze sectie uitgedund". Boon vervolgt: "Ik heb gezegd: of we sluiten inderdaad, of we bou wen de boel helemaal opnieuw en dan goed op, met de geschiedenis van de marineluchtvaartdienst als integraal museumonderdeel. Ik was op vliegkamp De Kooy bij Den Helder in een oude schuur gestuit op prachtig materiaal. Dat was voor mij een signaal dat ik die tak van de militaire luchtvaart erbij moesten betrekken, wilde dat deel van de geschiedenis niet voor altijd verloren gaan". Boon heeft nu zeven toegewijde ii zich heen verzameld. Adjudant schilder/bekleder Ver halle is boven de sterkte, evenals ■twee soldaten die hand- en span diensten verrichten en toezicht houden op het museumterrein. Niet dat een burger zomaar over de versperring aan het begin van het kamp zal klimmen, maar de spul len, die in en buiten de hallen staan, zijn soms zo waardevol en uniek, dat een oogje in het zeil hou den geen kwaad kan. De rode draad. Dat is volgens Boon het belangrijkste, dat hij in het museum heeft ingebracht. "Ik wilde dit museum een verhaal la ten vertellen. Niet zoals het Avio- dome op Schiphol, waar militaire en burgervliegtuigen kriskras door elkaar staan, zonder enige struc tuur en met hier en daar een foto en een tekening. Wij laten zien, hoe de militaire luchtvaart zich ontwik keld heeft, vanaf het moment dat de generaal Snijders in 1911 een paar privé-vliegers inschakelde om te legerleiding te laten zien, dat luchtvaartuigen onmisbaar zijn bij de oorlogsvoering. Dan natuurlijk 1913, de oprichting van de afdeling luchtvaart van het Nederlands le ger. Dat geboortejaar van de mili taire luchtvaart wordt gesymboli seerd met een Brik, een gammel vliegtuigje op basis van een Far- man HF-20". In en buiten de twee hallen staan 30 vliegtuigen, van die eerste, van draad en linnen bijeen geflikte Brik via de Fokker G-IA jachtkrui- ser (1939), de North American B-25 Mitchell bommenwerper (Tweede Wereldoorlog, natuurlijk de Super marine Spitfire F.Mk.IX (1939- 1954) en de Douglas C-47 (Dakota tot de eerste straaljager van de Ko ninklijke Luchtmacht, de Gloster Meteor (1948) en zijn opvolgers, de Thunderjet, de Hawker Hunter, de Starfighter en de F-86 Sabre. Wat de marine betreft kan het museum onder meer bogen op een Grumman Tracker onderzeeboot- bestrijdingsvliegtuig en kleding van de manschappen van het be roemde vliegdekschip Karei Door man. Langs en naast de kisten staan poppen met kleding uit de verschillende periodes, foto's, schilderijen, kranteknipsels, curio sa (tot en met de wrakstukken van een in het IJsselmeer neergestorte bommenwerper toe) en zelfs auto's en motoren om een goed beeld van de tijd te krijgen. Alles is logisch en chronologisch opgebouwd. Een aparte galerij ver telt de geschiedenis van de militai re luchtvaart van Nederlands Indië inclusief de strijd tegen Japan. In de Vreeburghal kunnen techneu ten en anderen die in het hoe en waarom van de vliegmachien geïn teresseerd zijn, hun hart ophalen. Vorig jaar is er al een aparte hoek constructietechniek gebouwd, op Een van de toestellen die in het l zijn. dit moment zijn Boons mannen doende met de opstelling van een. vliegtuigvleugel met een bewe gend landingsgestel. "Zo doen we iedere keer tijdens de sluitingsperiode iets. We moe ten het ook wel uitsmeren, omdat het budget nooit overhoudt en de toegang tot het museum gratis is. Alleen door de verkoop van souve nirs en gidsen krijgen we een paar centen binnen", aldus Boon. "Door de samenwerking met Fokker kunnen we een replica van Luchtvaart Museum te zien (foto GPD) een Fokker D-XX1 bouwen, die ook in 1988 af moet zijn, net als de D-VII. Met de hulp van onder meer de Anthony Fokkerschool en enke le TH's is het ook mogelijk meer dingen te doen dan ik volgens mijn begroting zou kunnen. Op de basis Valkenburg staan nog eens 30 toe stellen, waaruit ik kan kiezen als alternatief voor wat hier tentoon gesteld wordt. Zo verlevendigen we ons museum, bieden de bezoe kers steeds iets anders, iets nieuws". Haagse hoofdinspecteur Van der Zalm DEN HAAG - "We hadden geen keus. Een groep Haagse suppor ters stond op het punt het hekwerk omver te halen om naar het vak met Ajax-aanhangers te gaan. Dat zou een ware veldslag geworden door Jos Heymans zijn. We konden niet anders dan het vak ontruimen om erger te voorkomen". Laurens van der Zalm, hoofdinspecteur van politie en belast met het commando over de pelotons in het Haagse Zuiderpark, verdedigt met verve het optreden van de politie tijdens de voetbalwedstrijd FC Den Haag- Ajax van afgelopen zondag. Forse kritiek viel de politie ten deel, toen bij de ontruiming van de tribune tientallen mensen onder de voet werden gelopen. Bij die actie van de mobiele eenheid raakten vijftien supporters min of meer ernstig gewond en moesten met breuken en kneuzingen in het zie kenhuis worden opgenomen. De foto's die gisteren werden gepubli ceerd, leken griezelig veel op die van de gebeurtenissen in het Belgi sche Heizelstadion, bijna twee jaar geleden. Beknelde toeschouwers, gewonde supporters. Voor veel mensen was het een wonder dat zondag in het Zuiderpark geen do den zijn gevallen. Van der Zalv relschoppen, ma in Den Haag een paar honderd potentiële raddraaiers. Ze zijn wel geneigd n de tien keer doen ze niets". <foto Gl Het stadion van FC Den Haag bood gisteren een desolate aanblik. Een omgebogen hek was een van de stille getuigen van de rellen van zondag. Hoofdinspecteur Van der Zalm ontkent dat de politie onverant woordelijk veel risico heeft geno men. "Er was geen andere weg. Het geweld had extreme vormen aangenomen. Het optreden van de mobiele eenheid was beheerst. Wij weten dat bij een dergelijke actie gewonden kunnen vallen. Dat is bijna niet te vermijden. De mensen raken door het dolle heen en pro beren weg te vluchten. Maar do den? Nee, daar geloof ik niet in, De instructies bij dit soort ontruimin gen sluiten dergelijke risico's uit", aldus Van der Zalm. Verrassend De politiecommandant bevestigt dat het aantal gewonden kleiner had kunnen zijn, als de ontruiming vantevoren was aangekondigd. "Normaal gesproken wordt zo'n actie voorafgegaan door een waar schuwing. Maar met onze mega foons kwamen we niet boven het kabaal in het stadion uit. Ook had het geen zin om de geluidsinstalla tie van het stadion te gebruiken, omdat die bij het bewuste vak nau welijks hoorbaar is. Daardoor wa ren er enkele mensen die niet in de gaten hadden waarmee wij bezig waren. De politie heeft geen tijd om uit te leggen waarom een vak ontruimd moet worden". Volgens Van der Zalm was de politie voldoende voorbereid op rellen van supporters en is daarop ook adequaat gereageerd. "Het heeft ons wel verrast dat de rellen in het Zuiderpark plaatsvonden. De ervaring leert dat de ongere geldheden meestal buiten het ter rein uitbreken. In het stadion zelf hebben we de laatste jaren geen echte problemen gehad. De mobie le eenheid heeft daar nooit hoeven op te treden. Maar nu verliep de be geleiding van de supporters buiten het veld voorbeeldig en ontston den de moeilijkheden pas in het stadion". Tijdens de rellen werden slechts 18 voetbalsupporters gearresteerd; twaalf in het Zuiderpark en zes op het station. Een magere oogst, die vooral bij de politiek in het ver keerde keelgat is geschoten. Maar volgens Van der Zalm is het onmo gelijk om grote aantallen vandalen te arresteren. "We hadden op de tribune twee arrestie-eenheden van elk vier man. Je moet als poli tieman heel goed waarnemen om het bewijs te leveren. Dat vereist een zorgvuldig optreden. Je kunt geen honderden supporters tege lijk arresteren", aldus de hoofdin specteur. Harde kern In weerwil van de beweringen van de KNVB en de clubs kan vol gens Van der Zalm niet gesproken worden van een 'harde kern' van relschoppers. "Dat gaat in deze stad niet op. We arresteren met re gelmaat supporters van FC Den Haag, maar telkens opnieuw blijkt het om mensen met een blanco strafregister te gaan. Recidivisten komen we nooit tegen. Er zijn in Den Haag een paar honderd poten tiële raddraaiers. Ze zijn wel ge neigd tot relschoppen, maar negert van de tien keer doen ze niets. Bo vendien wisselt de groep voortdu rend van samenstelling. Zodra ze verkering krijgen, zie je ze niet meer". Reden waarom het voetbal vandalisme in de visie van de hoofdinspecteur zo moeilijk is aan te pakken. Volgens Van der Zalm is het ge weld van afgelopen zondag geen graadmeter voor toenemend van dalisme. Wat tijdens het duel tus sen FC Den Haag en Ajax is ge beurd, zal volgens zijn inschatting nooit meer voorkomen. "Zo'n wed strijd is een bijzonder geval. Haag se en Amsterdamse supporters verkeren in een voortdurende oor logsstemming, gevoed door ge beurtenissen uit het verleden. Er zijn steekpartijen geweest en Haagse supporters hebben in Am sterdam bommen gegooid. Wat hier gebeurd is, zal bijvoorbeeld nooit kunnen plaatsvinden tussen aanhangers van FC Den Haag en FC Utrecht". Het landelijk beraad van gere formeerde predikanten gaat zich sterker verzetten tegen aanstel ling door plaatselijke kerken van predikanten die met Vut of pen sioen zijn. Er is nu een protest brief gestuurd naar de gerefor meerde kerk in Leek (Gronin gen) en in Barchem (Gelderland), die per advertentie voor bepaal de taken gepensioneerde of ver vroegd uitgetreden predikanten opriepen. De commissie personeelsza ken. financiën en organisatie van de Gereformeerde Kerken vroeg de plaatselijke kerken vorig jaar, 'uitermate terughoudend' te zijn met het aanstellen van vutters of gepensioneerden voor het ver richten van hulpdiensten in tij delijk verband. Reden was het dreigende overschot aan predi kanten. De synode besloot in no vember vorig jaar dat kerken voor zo'n aanstelling toestem ming nodig hebben van de regio nale kerkvergadering (classis). Het landelijk predikantenbe- raad is te beschouwen als het 'klankbord' van de delegatie van de gereformeerde predikanten vereniging bij het overleg over de arbeidsvoorwaarden. Uit elke provinciale synode heeft een pre dikant zitting in dit beraad. (Ook in hervormde kring gaan stemmen op om de aanstelling van predikanten na vut of pen sioen als bijstand in het pasto raat zoveel mogelijk te beperken, gezien het wachten van pas afge studeerden op een baan, des noods in deeltijd). Sila. De gereformeerde syno de houdt op 10 maart een extra vergadering om een besluit te ne men over mogelijke deelneming van de Gereformeerde Kerken aan de Stichting Interkerkelijke Ledenadministratie (Sila). Ook zal dan een opvolger worden be noemd voor drs. E. Hazelaar, al gemeen secretaris van de kerk, die na twintig jaar zijn functie per 1 november wil beëindigen. De Sila werkt aan de voorbe reiding van een soort koppelcen trum, dat gegevens uit de bevol kingsboekhouding van de over heid beschikbaar wil blijven stel len voor de ledenadministratie van de kerken. De stichting is opgericht omdat de kerken na 1 januari 1988 of 1989 geen gege vens voor hun ledenadministra tie meer kunnen opvragen bij het gemeentehuis. De toekomst van de stichting is wel onzeker geworden, nu een meerderheid van de Tweede Ka mer bleek te staan achter een PvdA-motie om kerken niet an ders te behandelen dan andere particuliere organisaties en dus te laten betalen voor informatie van de overheid. Woningruil Hoewel vakantiegenieters zich dat misschien nauwelijks realiseren, is het een feit dat veel mensen om financiële redenen niet met vakantie kunnen gaan. Vanuit het kerkelijk diakonaat werd daarom het initiatief geno men tot oprichting van een inter kerkelijk woningruilbureau. Dat zorgt voor een doelgerichte af stemming van vraag en aanbod. Het bureau heeft een beroep gedaan op hervormde en gerefor meerde diakonieën om hierbij te bemiddelen. Ruim 450 hebben al blijk gegeven van belangstelling voor deze mogelijkheid. Diakonieën kunnen informa tie- en documentatiemateriaal ODvragen bij het bureau in Epe. Belangstellende gemeenteleden kunnen hierover met hun eigen diakonie contact opnemen. Ongewenst gescheiden. Het algemeen diakonaal bureau van de Gereformeerde Kerken en de generale diakonale raad van de Hervormde Kerk hebben een 'vakantieweek' georganiseerd voor echtparen waarvan een der partners in een verpleeghuis is opgenomen. De week is van 21 tot 28 maart en wordt gehouden in het (aangepaste) F. D. Roose- velthuis in Doorn. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij de afdeling re creatie van het algemeen diako naal bureau, postbus 2211, 3830 AH Leusden, 033-943244. Goerees De Raad van Kerken in Ne derland roept de aangesloten kerken in een brief op, de uit spraken van het evangeliste nechtpaar Lucas en Jenny Goe- ree ondubbelzinnig te verwerpen en het eigen spreken over het joodse volk kritisch te onderzoe ken. Het Overlegorgaan van Joden en Christenen (Ojec) had zich be zorgd getoond dat de kerken wa- klaring van de raad over deze kwestie. Volgens het Ojec zijn de standpunten van de Goerees - die verband leggen tussen de kruisiging van Christus en de jo denvervolgingen door de eeu wen heen - nog in veel kerken te beluisteren. Het bestuur van de raad zegt in zijn brief aan de lid-kerken dat bezinning op de verhouding tot het jodendom noodzakelijk is en blijft. "De kerken moeten uiterst waakzaam en weerbaar zijn te genover elke vorm van anti-se- mitisme, zeker waar dat zich ver schuilt achter bijbelteksten of christelijk schijnende uitspra ken". Uit de raad. Dominee H. G. Abma in Putten, bekend van de landelijke politiek (SGP), zegt nu ook de plaatselijke politiek vaar wel. Vorig maand is hij 70 jaar geworden en donderdag neemt hij afscheid van de Putter ge meenteraad, waar hij eerst de SGP vertegenwoordigde en latei- de gecombineerde lijst van RPF en GGP (Gereformeerde Gezind te Putten). Vele jaren is ds. Abma raadslid geweest. Hervormde Kerk: beroepen te Staphorst (deelgemeente 'De Rank') J. M. de Meij Houten (deelgemeente 'Open Hof), te Breskens en Hoofdplaat kandi daat R. E. Nummerdor Gronin gen, te Leeuwarden H. Mast De Lier; aangenomen naar Edam kandidaat A. Lagen Utrecht; toe gelaten tot de evangeliebedie ning P. Boekesteijn, Wijster (Dr.), en mevrouw W. van Zeven- ter-Ouwerkerk, Groningen; be roepbaar K. van Marrum, Kol- lum, en J. Kot, Hardegarijp. Gereformeerde Kerken: beroe pen te IJsselstein T. Moll Fij naart. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Ouddorp J. Mijn- ders Veenendaal. Baptistengemeenten: beroe pen te Dordrecht G. Pfiaum Vroomshoop. Remonstranten. Op zaterdag 21 maart houdt de Remonstrant se Broederschap haar jaarlijkse algemene vergadering van be raad in de Geertekerk in Urecht. Het thema is: 'Remonstrantse Broederschap, kerk aan de rand?' Gepraat wordt over de beteke nis van de hedendaagse vrijzin nigheid en de plaats van de re monstranten daarin. Onder meer komen aan de orde het waarne mer-zijn van de Broederschap bij het gereformeerd-hervormde 'Samen op weg'-proces en de steun aan de Nieuwe Vrijzinnige Omroep. De Leidse predikant B. Koek is een van de inleiders. Vrijlating. In een telegram aan de procureur-generaal van Tsjecho-Slowakije protesteert de Nederlandse Raad van Kerken tegen de gevangenhouding van de predikant Jan Dus (55), die al negen maanden in voorarrest zit op verdenking van 'ondermij nende activiteit'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2