FC Den Haag doodsbenauwd 'Het woord is aan justitie' dfian de yjLijn. nutsspaarbank i Ajax-voorzitter Harmsen wil flinker optreden overheid: Pasjesregeling Veel te duur' Stoop: 'Zwarte dag voor de hele maatschappij' OPEEN GEWONE ZAKENREKENING KRIJGT U AUTOMATISCH EEN HOGERE RENTE BIJ EEN HOGER SALDO. Boycot Den Haag dreigt DINSDAG 3 MAART 1987 PAGINA 15 de i MALMO (GPD) - De stam- menoorlog in het Haagse Zuiderpark hangt als een doodskleed boven de eerste Europese bekerontmoeting van Ajax tegen Malmö FF. Terwijl Johan Cruijff be wust de pas afsneed en zich wenste te concentreren op de Zweedse voetbalmissie, waren de gedachten van voorzitter Ton Harmsen veel eerder bij de slag die het vaderlandse voetbal zondagmiddag in Den Haag werd toegebracht. „Al een jaar geleden heb ik gezegd dat we wachten op de dag dat er een dode valt. Daar waren we zondagmiddag heel dichtbij". Leunend tegen de muur van de conferentiekamer in het Skyline hotel, waar Ajax de dagen door brengt voor het duel met de Zweedse bekerhouder, maakt Harmsen een aangeslagen indruk. De verhalen over de veldslag in het Zuiderpark heeft hij van horen zeggen, de beelden van de tv. Want precies op het moment dat werd besloten om FC Den Haag-Ajax niet verder uit te spelen, keerde de Ajax-voorzitter terug van een veer tiendaagse wintersportvakantie. In Lou Bartels, de penningmeester van Ajax, heeft Harmsen echter een ooggetuige van formaat, die al schroomt het beestje bij te noemen. „De KNVB kan niks meer doen, de clubs evenmin", opent Harm sen de aanval op de politici in de Tweede Kamer. „Het woord is nu aan de politie en justitie. Dit is een zaak van Korthals Altes. Het ge makkelijkste zou zijn om FC Den Haag uit te sluiten, maar daar ben ik altijd pertinent tegen geweest. Nu nog. Dat is niet de oplossing, want dan melden die raddraaiers zich wel bij Excelsior, Utrecht of Feyenoord. De mensen die de rot zooi trappen komen niet voor hef voetbal, dat weten we allemaal. FC Den Haag hoort gewoon in de ere- divisie. Als we het daarover eens zijn, zullen we ook de consequen ties moeten dragen en dienover eenkomstige maatregelen moeten nemen". Laks „Als jij het durft te wagen om een reepje zeil uit een treincompar timent te snijden", vervolgt Harm sen zijn aanklacht tegen het lakse optreden van justitie, „staat op het eerstvolgende station gegaran deerd de spoorwegpolitie klaar om je in de kladden te grijpen. In de strijd tegen het voetbalvandalisme wordt veel te zacht opgetreden. Waarom zetten we die rotzooi- schoppers niet een paar weken achter de tralies? Alles spitst zich nu toe op FC Den Haag. Maar wat denk je van een wedstrijd als FC Twente-FC Den Bosch, waar de politie 'veertig arrestaties moest verrichten. Dan wordt het toch de hoogste tijd dat we in ons land wat krachtdadiger gaan optreden. Daar kun je Stoop toch niet de schuld van geven". DEN HAAG (ANP) - Een algehele pasjesregeling in het betaald voet bal zou 95 miljoert gulden kosten. Dat heeft de voorzitter van de vei ligheidscommissie van de KNVB, mr. W. F. Geertsema, becijferd. „Als u mij aangeeft waar ik 95 mil joen vandaan haal, die de pasjesre geling kost, dan denk ik dat de KNVB dolgraag een dergelijke maatregel zou treffen", verklaarde Geertsema gisteren in het radio programma Veronica Sport. Vorige week liet André van der Louw, de voorzitter van het sectie bestuur betaald voetbal, in Den Haag, bij de introductie van de lan delijke campagne tegen voetbal vandalisme, al weten dat de invoe ring van een pasjesregeling niet tot de financiële mogelijkheden van de KNVB behoort. Geertsema: „Het kost aan investering 95 mil joen en de verenigingen hebben dat bedrag eenvoudig niet. Tenzij de overheid inspringt, zijn de fi nanciën een absoluut bezwaar tot invoering". Stille getuigen in het Haagse Zuiderpark 1 Haag-Ajax. i de veldslag 1 „Het is de prijs die we betalen voor de tolerantie in ons land", komt Bartels tussenbeide. Harm sen is piet meer te stuiten: „Denk je nou werkelijk dat zoiets moge lijk zou zijn in een socialistisch land als Zweden? Hier hebben ze maar vijftig politiemensen nodig om de orde bij een grote voetbal wedstrijd te bewaren, bij ons wel vijfhonderd. Maar als je hier din gen uithaalt zoals zondag in Den Haag, dan kun je er vergif op inne men dat er keihard wordt opgetre den en dat de politie zulke rad draaiers niet ontziet. Dat zeg ik ook altijd tegen Joop den Uyl". Volgens het duo Harmsen-Bar- tels kent Ajax de eigen relschop pers bij naam en toenaam door de videobeelden die in de loop der tijd zijn gemaakt. „Met behulp van een eigen veiligheidsdienst zouden wij de problemen zelf kunnen oplos sen, maar dat mag in ons land niet". „Je krijgt in Amsterdam de grootste problemen", gaat Bartels, de meest reactionaire van het twee tal, de oplossing van het kwaad niet uit de weg, „als je twee jon gens met wat brede schouders voor de deur zet. Moet die man aan de Nieuwendijk zijn zaak dan on gestoord laten verbouwen, of mag hij misschien voor zijn recht opko- „Een voetbalwedstrijd", spuugt Harmsen zijn gal, „is voor die lie den een tijdverdrijf om rotzooi te trappen. Maar als er morgen niet meer gevoetbald wordt, zoeken ze wel iets anders op en is het de beurt aan tennis of basketbal. Dan wordt het toch tijd dat we eindelijk gaan ingrijpen. Nergens ter wereld is de tolerantie toch zo groot als in Nederland? In dit land zijn we in middels zover dat er niks gedaan wordt aan diegene die beschadigd wordt, maar we beschermen wel degene die de schade heeft aange richt". r De combikaart die werd inge voerd om het voetbalvandalisme te traceren en aan banden te leggen, noemt Harmsen „een regelrechte mislukking". De roep om het voor beeld te volgen van Luton Town, waar supporters van de tegenpartij niet meer worden toegelaten, heeft volgens de Ajax-voorzitter geen enkele zin. „Je kunt de situatie in ons land niet vergelijken met die in Engeland. Daar zijn de afstanden veel groter en zijn de supporters bijna aangewezen op de trein om een uitwedstrijd te bezoeken. Maar hoe moet ik nu supporters van Feyenoord tegenhouden om een wedstrijd tegen Ajax bij te wonen? Als er geen treinen worden ingezet, komen ze toch per auto of des noods met de fiets. Rotterdam-Am sterdam is toch geen afstand als je die vergelijkt met die in Enge land". Vrouwen Weinig waardering kon Harmsen gisteravond opbrengen voor de ab sentie in het Zuiderpark van de niet-clubgebonden leden van het sectiebestuur betaald voetbal. „Waar waren Van der Louw en Ho- gewoning, terwijl zij toch vooraf konden weten dat het weieens mis zou kunnen gaan". Daarom had het bestuur van Ajax al uit voor zorg de vrouwen niet meegeno men. „Maar als Ajax over twee we ken in de Meer tegen Malmö speelt zijn ze er gegarandeerd allemaal". Johan Cruijff was op dat mo ment al in geen velden of wegen meer te bekennen en trainde met de selectie op een zandterrein. „De wedstrijd tegen Malmö is nu be langrijker dan hetgeen zich op het Zuiderpark heeft afgespeeld. Ik heb weinig gehoord en bewust ook weinig willen zien van de gevolgen die de veldslag in het Zuiderpark voor het Nederlandse voetbal heeft. Dat zien we donderdag wel. Het is nu mijn taak om de invloe den zoveel mogelijk uit te bannen en er voor te zorgen dat de ploeg zo goed mogelijk functioneert. Daar gaat op dit moment al mijn aan dacht naar uit". Watje in het jaar 2000 bij je moet hebben om het profvoetbal te kunnen bezoeken: supporter spas, fiscaalnummer, bloedgroep-cer tificaat, geen-aids verklaring, codicil. Toni Die Schumacher is nou echt zo'n vent die het allerberoerdste in mij wakker maakt. Alle oorde len en vooroordelen die je er wat Duitsers betreft op na kunt hou den, borrelen in me op zodra zijn hoofd maar in beeld verschijnt. Betreurenswaardig, zeker, maar ik kan het niet helpen. Binnenkort komt een met zijn naam getooid boek op de markt. Enkele passages uit dat werk zijn inmiddels al in een Duits week blad gepubliceerd en die hebben voor enorme opschudding ge zorgd. Schumacher stelt daarin de doping-cultuur in de Bundes- liga aan de kaak en noemt daar bij man en paard. Is dat erg? Natuurlijk niet. Stel je voor. Al die lieden die nu in de Bondsrepubliek bewogen uitroe pen dat Schumacher "het eigen nest bevuilt", zijn of huichelaars of warhoofden. Als het waar is wat Schumachter beweert dan móet de misstand in de open baarheid worden gebracht (de vraag is wel of dat dan zó moet en als ons aller Toni slechts uit de nek praat en geen bewijzen heeft, dan valt dat met behulp van de rechter vrij snel aan te tonen. Het argument van de eigen-nest-be- vuiling wordt bijna altijd gehan teerd door mensen die uitermate bevreesd zijn dat het deksel van de put gaat. I Patser Maar nu Schumacher. In een radio-interview heeft hij als mo- j tief voor zijn onthullingen gege- j ven: "Moeten we soms wachten tot er iemand dood op het veld blijft liggen?". Dat moet uitgere- kend door zo'n patser worden ge zegd. Ik word er niet goed van. Als er iemand lak heeft aan ethi sche normen dan hij wel. Vijf j jaar geleden, tijdens de WK hal ve finale Frankrijk-West-Duits- land in Spanje, liet meneer Schu- j macher even zien wat zijn prak tijk-opvattingen in de voetballe rij zijn. Het staat me nog helder voor de geest. Hij nam de door ge- I broken Fransman Battiston bij na uit elkaar. Het was je reinste aanslag - straatvechterswerk van het laagste allooi. Battiston verloor er een deel van zijn gebit én het bewustzijn door. Schuma- j cher haalde er de schouders over j op. Pas toen het Duitse publiek hem bij een aantal wedstrijden krachtig had uitgefloten, kwam De drievoudige Olympische kampioene van de Spelen van Rome (1960), Wilma Rudolph, was vorige week in München om op een sportbeurs een prijs in ontvangst te nemen. Ooit werd ze vergeleken met een hin de en dat bleek ze, 47 jaar oud, nog steeds te zijn. er iets over zijn lippen dat door deskundigen als een verontschul diging kon worden uitgelegd. En nu de ethische meneer uithangen. Schumacher kan me nog veel meer vertellen. Waar het hem om gaat, is het financiële succes van zijn boek, niks anders. Kortom, de zaak stinkt aan alle kanten. Rapporten Naarmate ons topvoetbal onin teressanter en steeds minder be zocht wordt, neemt het aantal rapporten toe waarin de oplos singen worden aangeboden. Wie aan de zijlijn het geheel probeert te overzien, wordt bijna gek van wat er allemaal te berde wordt gebracht. Jarenlang heeft de KNVB er naar gestreefd het aantal betaal de clubs terug te dringen. We wa ren immers een veel te klein land voor zo'n grote profsectie. Ooit hadden we een eredivisie, een eerste divisie en twee tweede di visies. Het werd na veel gëurm te ruggebracht tot twee divisies van in totaal 37 clubs. Dat is volgens menigeen nog te veel, gezien de armetierigheid van de eerste di visie. Vorige week kwam de sec tie betaald voetbal ineens op de proppen met het plan het aantal semi-profclubs tot 48 uit te brei den. De spoeling wordt dus weer dunner gemaakt. Wat het nut daarvan kan zijn, ontgaat me to taal en Zeist maakt dat ook ner gens duidelijk. Wanhoop, zullen we maar zeg gen. Gedroom (1) Vrijwel tezelfdertijd verraste H. Schraders, direc- DEN HAAG (GPD) - Het is maandagmiddag kwart over twaalf. De technische recherche van de Haagse gemeente politie heeft zojuist toestemming gegeven voor het betre den van het Zuiderparkstadion. De schade is opgenomen en buiten liggen de stille getuigen van de veldslag die hier zondag heeft gewoed. Her en der liggen de brokstukken beton verspreid tussen de verscheurde spandoeken en aan scherven gegooide flessen frisdrank. Het veld van FC Den Haag i zit genomen door zich te goed doen aan rookworsten we i i be- vreden over de omzet Zuiderpark, dus waarom zouden afkomstig uit de twee totaal leeg geplunderde en gesloopte ver kooppunten. „Die meeuwen", zegt een vertegenwoordiger van FC kregen Den Haag, „hebben nog nooit zo'n ke. Niet goede dag gehad". De eigenaar van de twee mobiele a één 2 1 voorval meteen moeten stoppen. Wat ons betreft is er echt niets aan de hand. We heb ben ook geen klachten binnenge- ize mensen ter plek- verwonderlijk trou- want ze zijn erop getraind hoe ze zich moeten gedragen als kraampjes, Van Vloten catering uit supporters het op hun koopwaar Opheusden, daarentegen bepaald hebben gemunt. Wat die training niet. „Ik schat de schade op onge veer drieduizend gulden", zegt e inhoudt? Nou gewoon, zich geen zorgen maken om de goederen Het was zondag in Den Haag bepaald niet 'fijn' langs de lijn. Op de Midden-Noord tribune van het Haagse voetbalstadion werden betonnen klinkers gesloopt om politie en Ajax-fans te bekogelen. (foto gpd> woordvoerder van dit bedrijf, dat alleen bedacht zijn op hun eigen onder meer ook verkooppunten veiligheid". heeft gepacht in het Nijmeegse Goffertstadion en op de circuits Zandvoort en Drenthe. In de kamer waar de administra- FC Den Haag is gehuisvest, zijn inmiddels de in het strijdge- „Uiteraard zijn we tegen schade woel verloren gegane schoenen verzekerd", zo vervolgt hij, „n ik vraag me af of vandalisme ook verzameld. Wat opvalt zijn de grote maten en het overtal aan sport- onder de dekking valt. Of de ge- schoenen. „Gisteren j beurtenissen van zondag voor ons van de middag lagen aanleiding zijn om het pachtcon- zegt de administrateur wijzend tract met FC Den Haag op te zeg gen? Nee hoor, wij raken hierdoor niet in paniek. Het is trouwens de eerste keer dat we zoiets meema ken. Tot op heden zijn we zeer te- naar de kleine berg schoenen op een brancard. „De meeste zijn in tussen opgehaald en daarnet belde alweer iemand of we zijn schoenen hadden gevonden". Dat laatste moet een hele klus zijn geweest, gelet op de puinhoop buiten op de tribunes. Vooral daar waar de supporters van FC Den Haag hebben gestaan en de ME tot actie overging is de chaos nog groot. Hekken zijn totaal ontwricht of hangen letterlijk uit hun voegen en grote betonplaten zijn zo te zien met het grootste gemak losgewrikt en aan gruzelementen geslagen zo dat er wat gemakkelijker mee ge gooid kon worden. „Je vraagt je af', zegt de woordvoerder van FC Den Haag, „hoe ze dat met hun blo te handen voor elkaar hebben ge kregen. Dat zou toch eigenlijk niet meer mogelijk moeten zijn. Maar ja", verzucht hij, „waar is het eind. Echt, die gasten zijn tot alles in staat en bedenken telkens weer wat nieuws". De spelers van FC Den Haag arri veren in het stadion. Trainer Pim van de Meent heeft de voltallige A- selectie opgeroepen voor een be spreking achter gesloten deuren. De wachtende journalisten wordt te verstaan gegeven dat zij de ge sloten deuren letterlijk moeten op vatten. Het geduld van de pers ADVERTENTIE Goed nieuws voor bedrijven, vereni- kan een hogere trap in de tariefstelling worden gingen,stichtingenenvrijeberoepsbeoefenarea bereikt. Hiermee wordt uw Zakenrekening Tot dusver moest u steeds weer met uw bank tevens Beleggingsrekening, afspraken maken over de belegging van over- De rente wordt maandelijks aangepast tollige middelen op een aparte rekening. Dat is niet meer nodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het gemak van betalingsverkeer en Vrije beschikkingsmogelijkheid. Alle betalingsverkeerdiensteri Rente over de hoogste trap maar liefst 5n2% aan de ontwikkeling op de geldmarkt De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzegtermijnen, boetes of de voordelen van een getrapte rentevergoeding: andere beperkingen. naarmate het saldo op de rekening hoger is, De Zakenrekening biedt daarmee grote vrijheid, veel gemak en een hoog rendement Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe service? Een afspraak bij één van onze kan toren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst tielid van Bols en marketing-des- kundige, ons met een geheel an dere visie. Op verzoek van de Fe deratie Betaaldvoetbal Organi saties (FBO) heeft hij zich op de materie gestort. Half maart wordt zijn rapport in de open baarheid gebracht, maar hij heeft er intussen al zoveel over verteld dat zijn voorstel in grote lijnen bekend is. Hij wil een top- liga van twaalf clubs die in mul- ti-functionele stadions spelen (kosten 600 miljoen). Die twaalf moeten met een budget werken van 100 miljoen. Daaronder ko men in zijn opzet twee divisies van elk twaalf clubs, die ieder acht ton tot hun beschikking die nen te hebben. Promotie is niet zo maar mogelijk. Je moet dan vol doende geld en een multifunctio neel stadion bezitten. Verder moeten de diverse Europa Cups worden vervangen door echte Eu ropese competities. Goed, het hoeft niet meteen, maar binnen tien jaar zal het wel die richting op dienen te gaan. Je staat gewoon te sidderen op je benen van al die miljoenen. Schraders niet. Via sponsoring, reclame, opbrengsten uit de tv moet het allemaal kunnen. "Er is voor dit plan veel meer dekking dan algemeen wordt aangeno men". De Europese voetbalcom petitie gaat er komen, want "de industriële grootmachten staan op het punt de zaken over te ne men. Mijnheer Fiat en mijnheer Philips bepalen in het voetbal wat er gebeurt Ik heb al wat meneer Schraders beweert trouw doorgelezen. Je slikt even als hij Van der Louw "een kanjer van een bestuurder" noemt. Eigenlijk kun je dan beter ophouden. Maar ja, je hoopt toch dat hij op zeker moment zal zeg gen: dit alles is uiteraard een grapje. Maar deze handelsreizi ger in zeepbellen, dromen en nachtmerries blijft onverdroten verder emmeren. Verrukt is hij van het WK-voetbal in Mexico: "Wat een geldfabriek, wat een re gie". Dat al dat geld en al die re gie het rotste voetbal op topni veau sinds jaren opleverden, een anti-reclame voor het spel, daar over geen woord. Geld is zeer belangrijk in de sport, ik zal het niet ontkennen, maar het is niet dlles. Het lost be paalde problemen op en brengt er andere (en niet geringe) voor in de plaats. De zaak is aanzien lijk gecompliceerder dan de afzet van likeur en jenever. Maar maak dat de manager van een drankfabriek nou maar eens wijs. RUUD PAAUW wordt uiteindelijk 'beloond' met de ontkenning van Van de Meent dat de bespreking plaats heeft ge had. „We praten op maandag altijd met elkaar, we hebben het totaal niet over zondag gehad". Wanneer die opmerking in twijfel wordt ge trokken en wordt nagetrokken bij aanvoerder Martin Jol („Ja, we hebben het over gisteren gehad") verzoekt de elftalleider de journa listen op weinig vriendelijke wijze het stadion te verlaten. De sfeer is duidelijk gespannen. Ranglijst Later laat een speler weten dat Van de Meent zijn selectie ervoor gewaarschuwd heeft zich niet door de randverschijnselen te laten beinvloeden. „Daarbij wees hij op de voor ons niet bepaald florissan te plaats op de ranglijst", aldus de liever niet bij naam genoemde spe ler. „We moeten onze kop alleen bij het voetbal zien te houden. Maar probeer dat maar eens. Die rad draaiers zitten wel aan je brood, wat gebeurt er met ons wanneer de KNVB FC Den Haag uit de compe titie haalt? Dan zijn we werkloos. De groep is knap onrustig door al deze ontwikkelingen. We zijn doodsbenauwd voor de maatrege len die nu wel getroffen zullen wor den". Ook Dé Stoop maakt een aange slagen en gespannen indruk. De voorzitter van FC Den Haag aan schouwde zondagmiddag vanaf de eretribune met oprechte tranen van ontzetting de ontruiming van het Midden-Noordvak. De daar mee gepaard gaande chaotische en dramatische taferelen blijken diepe sporen te hebben achtergela ten. „Ik vond het verschrikkelijk om te zien, al die mensen die elkaar in paniek onder de voet liepen, hui lende kinderen, wanhopige vaders en steeds maar weer die oprukken de ME. Het was een zwarte dag, niet alleen voor het voetbal, maar voor de hele maatschappij. Dit mag nooit meer gebeuren, ik ben er nog steeds kapot van". Kijkend naar de mistroostige ambiance in het Zuiderpark kan Stoop niet nalaten zijn oude stok paardje weer te berijden. „De voet balvandalen", zegt de getergde praeses, „moeten zwaarder gestraft gaan worden. Als ik met 180 kilo meter over de wegen scheur en door de politie word opgepakt, ben ik mijn rijbewijs ook een jaar kwijt. Zo zou dat ook met de supporters moeten gaan die wedstrijden als FC Den Haag-Ajax aangrijpen om zich gewelddadig uit te leven". DEN HAAG (GPD) - De mees te burgemeesters van steden waar FC Den Haag dit seizoen nog op bezoek moet, overwe gen in navolging van collega Roozemond van Alkmaar de gemeentegrenzen te sluiten voor FC Den Haag, komende zondag tegenstander van AZ. Velen laten hun besluit, even als de Alkmaarse burgemees ter, afhangen van wat het sec tiebestuur betaald voetbal van avond beslist naar aanleiding van de ongeregeldheden van zondagmiddag bij Den Haag- Ajax. De gemeente Alkmaar zal dan ook morgenochtend al een beslissing nemen of AZ-FC Den Haag zondag kan worden gespeeld en onder welke om standigheden. „Maar het zal duidelijk zijn", aldus burgemeester Peper van Rotterdam, „dat het tijd wordt voor draconische maatregelen tegen het voetbalvandalisme. Een inzet van zoveel politie mensen zoals bij FC Den Haag- Ajax vind ik namelijk niet wen selijk". Reeds in een eerder stadium dreigde Peper Rotterdam tot verboden gebied te verklaren voor een uitwedstrijd van FC Den Haag. Dat was nadat een thuiswedstrijd van Excelsior tegen FC Den Haag gestaakt moest worden door wangedrag van Haagse supporters. Door dat de aanhang van FC Den Haag zich twee weken geleden bij Sparta echter behoorlijk ge droeg zwakte hij dit dreige ment weer enigszins af voor de wedstrijd Feyenoord-FC Den Haag op zondag 22 maart. Maar of deze wedstrijd doorgaat hangt af van het sectiebestuur betaald voetbal. FC Den Haag moet dit sei zoen behalve bij AZ en Feye noord nog voor de competitie op bezoek bij Fortuna S, FC Groningen, Haarlem, PEC Zwolle en PSV en is verder nog in de race voor de KNVB-be- ker. De meeste burgemeesters van de betrokken gemeenten wachten met belangstelling af welke maatregelen er van avond bekend zullen worden gemaakt. Als die niet ingrij pend genoeg zullen zijn, zo valt te beluisteren, dan zal het voor beeld van Alkmaar en Rotter dam ongetwijfeld navolging krijgen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15