Minister drukt aanleg N22 door 'Als ik de ogen heb komt de rest vanzelf Reclame op Alphense afvalbakken Zandzakken voor de deur Rij kspolitie kritiseert schieten na achtervolging Katwijkse amateur-kunstschilder exposeert portretten dorpsgenoten DINSDAG 3 MAART 1987 rjswcutj ALPHEN AAN DEN RIJN - De afvalbakken in Alphen zullen in april worden voorzien van reclame. De gemeente wil, als de commissie voor de openbare werken daarmee morgen avond akkoord gaat, een vergunning verlenen aan Clean Europe Advertising (CEA) in Zwolle voor het plaatsen van zestig zogenoemde Eu- rotainers. De nieuwe afvalbakken worden door CEA 'om niet' aan de gemeente aangeboden en zul len door dit bedrijf ook worden onderhouden. Indien voor de Eurotainer wordt gekozen dient tussen de gemeente en CEA een over eenkomst te worden gesloten, waarin onder andere is opgenomen dat CEA als tegenpresta tie telkens voor een periode van vijfjaar wordt toegestaan reclame te voeren op de afvalbak ken. De door de CEA te voeren reclame zal in eer ste instantie plaatselijk zijn en moet aan de 'ge bruikelijke morele en esthetische normen' vol doen, zo eist de gemeente. Voor een dergelijk reclamesysteem is eerder gekozen toen con- Ecotainer De commissie moet zich morgenavond ook uitspreken over het al dan niet aangaan van een ontwerp-overeenkomst met Ecotechniek bv voor het huren van een ecotainer. Het ont- werp-huurcontract is in overleg met het in Utrecht gevestigde bedrijf en het GVB (Ge meenschappelijk Vuilverwerkingsbedrijf Mid den-Holland en Rijnstreek) opgesteld. Het gaat hier om een formele kwestie, aangezien het het uitvoeren van werkzaamheden betreft waarvoor door de raad in de begroting voor 1987 reeds gelden zijn beschikbaar gesteld. In juni vorig jaar besloten B en W om in be ginsel in te stemmen met het deelnemen aan het ecotechniek-systeem bij de inzameling van kleine partijen chemisch afval. Daarbij gaat het om het inzamelen van het van huishou dens afkomstige chemisch- en probleemafval én de van bedrijven afkomstige afvalstoffen, waarbij de inlevering per bedrijf beperkt dient te blijven tot vijftig kilo per maand. Het eco techniek-systeem is vooral gericht op het her gebruik van de ingezamelde stoffen. In de inleidende beschouwingen bij de ont- werp-begroting voor 1987 werd het inzamelen van het chemisch afval volgens het ecotech niek-systeem reeds aangekondigd en in de be groting 1987 voor de dienst openbare werken is voor hetzelfde doel onder 'milieu-inspectie' een bedrag van 42.000 gulden opgenomen. In dit bedrag is uitgegaan van een verdubbe ling van het huidige aanbod van chemische af valstoffen (thans ruim achtduizend kilo) en is tevens rekening gehouden met de kosten voor het inzamelen van klein chemisch afval in Zwammerdam en Aarlanderveen. Op welke wijze de inzameling in Zwammerdam en Aar landerveen zal moeten plaatshebben is nog on bekend. Ook samenwerking met andere ge meenten in de omgeving wordt nog bekeken. Wateroverlast in Ridderhof ALPHEN AAN DEN RIJN - Mis schien ziet het er straks allemaal mooier uit, maar gisteren waren ze er in De Ridderhof helemaal niet blij mee. Het winkelcentrum onder gaat voor 2,5 miljoen gulden een opknapbeurt en daarom is bij twee van de drie winkelgalerijen de overkapping tijdelijk weggehaald. Dit had in het weekeinde en giste ren tot gevolg dat de regen vrijelijk naar binnen kon. En daar zijn de winkelpromenades niet op bere kend. Een aantal winkels kwam dan ook blank te staan. De gedu peerden trokken er met een trekker op uit om hun winkel weer droog te krijgen. Een Alphense aannemer zorgde voor zandzakken om het water voor de deur te houden. Niet elke winkelier ondervond gevolgen van de regenachtige da gen. "De vloer is niet egaal, het wa ter kwam dan ook maar bij een paar winkels naar binnen", vertelt slijter W. Van der Linden, die flin ke schade heeft opgelopen van de ongeveer drie centimeter water in zijn winkel. Veel stapels kartonnen dozen met flessen werden nat waardoor ze ineenzakten en de fles sen braken. Volgende week krijgen de gale rijen hun overkapping, nu voor zien van plastic lichtkoepels, weer terug. In het voorjaar krijgt het winkelcentrum weer met overlast te maken. Dan wordt er een nieuwe tegelvloer gelegd, (foto Nanno Bioupot) Verzet Noord-Holland mogelijk met aanwijzing gebroken HILLEGOM - De provincie Noord-Holland moet zijn ver zet tegen de aanleg van de N22 staken. Vandaag probeert de Zuidhollandse gedeputeerde Janssen met zijn Noordhol landse collega Alma weer schot in de zaak te krijgen. Lukt dat niet, dan is minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) bereid Noord-Holland tot toegeven te dwingen. De minister is ook een nieuw on derzoek begonnen naar de mo gelijkheid om in Voorhout. Hil- legom of Sassenheim een sta tion te openen. Ze zei dat giste ren op een verkiezingsbijeen komst van haar partij, de WD, in Hillegom. De in de Haarlemmermeer aan te leggen N22 komt parallel te lopen aan de Rijksstraatweg door Sas senheim, Lisse, Hillegom en Ben- nebroek, en moet deze belangrijke noord-zuidverbinding ontlasten. Toen alles in kannen en kruiken leek, namen Provinciale Staten van Noord-Holland een motie aan waarin de aanleg van de N22 wordt afgewezen. Dat leidde tot woeden de reacties van de betrokken ge meenten en de provincie Zuid-Hol land. Ook Smit-Kroes zei gisteren dat ze 'zeer verbaasd' was over de op stelling van Noord-Holland 'om het maar heel mild uit te drukken'. Ze noemde de motie van de Noord hollandse Staten 'buitengewoon kortzichtig'. "Wanneer je een eco nomische motor als Schiphol in je provincie hebt, moetje daar ook de consequenties van nemen", stelde ze. Gedeputeerde Janssen kondig de aan dat hij vanmiddag een 'in- Files door afsluiting Alphense Prins Hendrikstraat ALPHEN AAN DEN RIJN - De gedeeltelijke afsluiting van de Prins Hendrikstraat nabij de Hef- brug in Alphen heeft gisteren op de kruisingen bij Gouwsluis en langs de omleidingsroute voor ver keersopstoppingen gezorgd. Al ge ruime tijd voor het spitsuur stond het verkeer dat van de Zegerbaan afkwam op de Oostkanaalweg in de file. Van half vijf tot half zeven regelde de politie het verkeer op de verschillende kruisingen. In de Prins Hendrikstraat zelf moest menig chauffeur gisteren rechtsomkeert maken. Velen wa ren te laat voor de wegversperring gewaarschuwd omdat de ANWB- richtingsborden niet konden wor den afgeplakt. Door de gestage re genval hield het kleefband niet. De oprit naar de Hefbrug is in de richting Gouda en Utrecht ver sperd door werkzaamheden aan de weg. Die dienen als voorbereiding op de aansluiting van de in mei door te trekken Conradstraat op de Prins Hendrikstraat. Het werk aan de weg neemt twee weken in be slag. Tot die tijd wordt het autover keer omgeleid via de Julianabrug BOSKOOP - De rijkspolitie heeft forse kritiek op het feit dat de ge meentepolitie van Rotterdam tij dens een achtervolging heeft ge schoten op de oud-Boskoper, die daarbij zeer waarschijnlijk door een kogel in zijn been is geraakt. "Wij schieten niet in dergelijke si tuaties", aldus rijkspolitiewoord voerder R. Teijken. De rijkspolitie weet nog steeds niet hoeveel schoten er zijn gelost. "Wij horen niets. De gemeentepoli tie van Rotterdam heeft een rap port opgemaakt, maar dat hebben wij niet gekregen", aldus Teijken, die wel zeker weet dat er in ieder geval twee'keer is geschoten. "Op de foto's van de vluchtauto hebben we twee kogelinslagen gezien, een ip de achterklep en een in de ach terband. Bovendien is de man ge wond geraakt. En het moet niet on waarschijnlijk worden geacht dat hij door een kogel in zijn been is getroffen. Het is overigens slechts een oppervlakkige wond", aldus gen minder moeilijkheden en files Teijken. omdat de automobilisten inmid- De aangehouden oud-Boskoper dels van de omleiding weten. sloeg vorige week zondag od Hp vlucht in een gestolen auto. Hij was gesignaleerd rond acht uur 's ochtends in Rotterdam. Via Moor drecht en Waddinxveen kwam. hij in Boskoop terecht. Inmiddels za ten op dat moment vijftien agenten achter hem aan, waaronder drie au to's van de Rotterdamse politie. In Boskoop werd geschoten, maar toch wist de man nog te ontkomen op een gestolen brommer. Hij werd later bij toeval gepakt in een loods waar hij aan het inbreken was. De man heeft een aantal autokraken bekend, evenals kledingdiefstallen en pogingen om gestolen cheques te innen. TIPGELD - De Alphense sloper Britting heeft een beloning van 500 gulden uitgeloofd voor diegene dit gelopen weekeinde is gestolen. Het gereedschap werd ontvreemd van het terrein van de autosloperij aan de Hoorn. De waakhond van Brit ting wérd tijdens de diefstal met een of ander middel versuft en la ter (Opgesloten in zijn hok. dringend gesprek' heeft met zijn collega Alma. Smit-Kroes liet weten dat ze de provincie Noord-Holland des noods wil dwingen het verzet te gen de N22 op te geven. Dat kan via een zogeheten ministeriële aan wijzing van haar collega van ruim telijke ordening en partijgenoot Nijpels. Tegen zo'n aanwijzing is geen verzet .meer mogelijk. Smit- Kroes zei bereid te zijn met Nijpels te overleggen over een aanwijzing 'als deze zaak niet goedschiks gere geld kan worden'. Station Inmiddels zijn Verkeer en Water staat, de provincie Zuid-Holland, het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB) en de Ne derlandse Spoorwegen begonnen aan een nieuw onderzoek naar de haalbaarheid van een station in de Bollenstreek. De werkgroep moet op 1 april rapport uitbrengen, waarna wordt bekeken of nog een vervolgonderzoek nodig is. NS voelen niets voor heropening van een station in de Bollenstreek, zo hebben ze de afgelopen jaren - herhaaldelijk laten weten. Volgens de spoórwegen moeten dan extra treinen worden ingezet, en de kos ten daarvan wegen niet op tegen het extra aantal reizigers. Volgens het SDB is dat helemaal niet nodig en kunnen NS volstaan met een aanpassing van de huidige dienst regeling. Het huidige onderzoek moet daar uitsluitsel over geven, aldus Smit-Kroes. Vooruitlopend op het rapport wilde ze geen enkele toezegging doen. "De zaak is nu weer be spreekbaar", was het enige dat ze kwijt wilde. Gedeputeerde Jans sen voegde daar nog aan toe dat met de inmiddels begonnen ver dubbeling van de spoorlijn tussen Leiden en Den Haag-Mariahoeve wat lucht op de oude lijn Haarlem- Leiden komt. Die tijdwinst kan volgens hem worden gebruikt om de trein in Voorhout of Hillegom te laten stoppen. Kroonluchters gestolen NOORDWIJKERHOUT - Uit het Witte Kerkje in Noordwijkhout zijn vorige week vier koperen kroonluchters gestolen. De voor werpen dateren uit 1750 en hebben per stuk een verzekerde waarde van ongeveer 8000 gulden. De diefstal werd gepleegd in de nacht van donderdag op vrijdag. Het kerkbestuur heeft, naar eerst nu bekend is geworden, in de loop van vrijdag aangifte gedaan van deze diefstal. Bij het demonteren van de kroonluchters moeten de dieven op de avondmaalstafel hebben ge staan. De deur van het kerkge bouw werd geforceerd. Alphen weert sluipverkeer ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor een aantal Alphense wijken hoort sluipverkeer binnen afzienbare tijd tot het verleden. Het college van B en W heeft besloten in enkele woonwijken drempels aan te leg gen en 30-kilometerzone in te stel len. De bestuurders hopen hiermee de leefbaarheid en de verkeersvei ligheid in Alphen te vergroten-. Het gebied rond de Ruisdael- straat wordt voorzien van ver keersdrempels. De 30 kilometerzo nes liggen vooral in de nieuwe Al phense^ wijken. Zo kan straks in de Oude Ambachtenwijk, de wijk rond de Rijsenburg, de feministen- buurt en de Havixhorst en de Broekhorst niet meer hard worden gereden. KATWIJK - De Katwijkse schilder P.C. Vooijs houdt in de week van 10 tot 16 maart een aantal van zijn dorpsgenoten een spiegel voor. In het restaurant De Zwaan in de kust plaats exposeert hij dertien pasteltekeningen van bekende Katwijkers zoals Jan de Reus, Kees Guijt (Kees van Kat wijk) en Alie van der Voort, beter bekend als Alie van Eusje. Voor de 50-jarige Vooijs is het de eerste keer dat hij zelfstandig zijn werkstukken tentoonstelt. Als lid van de plaatselijke amateur-kunst- i schildersvereniging Pictura nam i hij eerder wel deel aan groepsex- posities, maar de schilderijen die j daar van hem te zien waren ver- 5 schillen hemelsbreed van het work dat hij de afgelopen vijf jaar heeft gemaakt. "Deze recente portretten 1 heeft nog niemand gezien", zegt Vooijs. "Voor vele mensen, ook voor de leden van Pictura, zal de expositie dan ook een grote verras sing zijn". door Dick van der Plas Om dat verrassingselement nog te versterken, wil Vooijs van de mensen die hij heeft getekend i slechts enkele namen prijsgeven. I De Katwijker heeft bij het maken I van zijn portretten bewust niet ge- I kozen voor het uitbeelden van i plaatselijke notabelen. "Het zijn mensen die ik in het dagelijks le ven heb leren kennen en leren waarderen", vertelt Vooijs. De schilder is zeer tevreden over de mogelijkheid om zijn werkstuk ken juist in De Zwaan tentoon te stellen. "De Zwaan is, net als de mensen die ik heb geportretteerd, een begrip in Katwijk. Al jarenlang vormt het restaurant door zijn lig ging een schakel tussen Katwijk en de zee". Bij het uitwerken van zijn serie portretten kreeg Vooijs overigens niet volledig de vrije hand. Bepaal de personen die volgens hem niet in de reeks mochten ontbréken, voelden er niets voor om op het doek te worden vereeuwigd. "Maar wat niet is kan nog komen", zegt Vooijs. "Ik ben namelijk wel van plan om de komende jaren met het maken van deze portretten door te gaan. Dat wil zeggen, als m'n ge zondheid het toelaat". De Katwijker, door suikerziekte al een aantal jaren arbeidsonge schikt, is vooral bezorgd over de conditie van zijn ogen. Vooijs: "Het zou een zware slag voor me zijn als ik niet meer zou kunnen schilderen. Met deze hobby ver geet ik alles". Vooijs begon ruim twaalf jaar ge leden met schilderen. Hij stapte met een boekje, een lineaal en een potlood naar de kunstschildersver eniging Pictura, in de overtuiging dat hem hier de eerste beginselen van de schilderkunst zouden wor den bijgebracht. In de praktijk kwam het er echter op neer dat hij zijn aanleg voor deze hobby volle dig op eigen kracht verder ontwik kelde en al vrij snel oogste hij waardering voor zijn werkstukken. Tijdens een gewestelijke ten toonstelling in Rijswijk kreeg hij al in 1978 van de federatie van ama teur beeldende kunstenaarsvereni gingen een eerste prijs voor zijn schilderij 'Bunker in /Katwijk' en ook bij de tentoonstellingen die tot voor enkele jaren geleden op de P.C. Vooijs: Leidato werden gehouden, behoor- mitieve schilderkunst, maar gaan de Vboijs geregeld tot de prijswin- deweg bekwaamde hij zich ook in naars. andere stijlvormen. Vooijs maakte Zijn eerste werkstukken konden de afgelopen jaren meer dan hon- worden gerangschikt onder de pri- derd schilderijen. Een groot aantal daarvan is nog in zijn bezit omdat de Katwijker er niet veel voor voelt om 'zich over te geven aan de com mercie'. "Natuurlijk neem ik wel eens een opdracht aan", zegt hij, "maar dan komt het wel voor dat mensen vier jaar moeten wachten op het uiteindelijke resultaat. Van Hg schilderen voor de commercie if word je namelijk niet beter, alleen Hl maar slechter". Klodderaar Vooijs blijft zelf tamelijk nuchter onder de belangstelling voor zijn werkstukken. "Ik ben maar een klodderaar", relativeert hij. "Ik heb er geen enkele moeite mee om een zondagsschilder te worden ge noemd, omdat ik vaak zelf niet eens weet hoe mijn schilderijen nu eigenlijk tot stand komen". Zijn vrouw, de eveneens in de. portrettenreeks opgenomen Alie van Eusje, vult aan: "Piet weet bij voorbeeld niet eens hoe hij kleuren moet mengen. Dat gaat allemaal op het gevoel". Ook bij het maken van zijn por- trettenserie spot Vooijs met alle re gels van de schilderkunst. Hij be gint zijn werkstukken bijvoor beeld met het maken van de ogen. "Dat schijnt helemaal niet te mo gen", zegt hij. "Maar voor mij zijn de ogen nu eenmaal de spiegel der ziel. Als ik die goed typeer, dan komt de rest ook wel in orde". De Katwijker werkt hoofdzakelijk aan de hand van foto's die hij van zijn onderwerpen laat maken. "Zwart wit foto's, die ik lang op me laat inwerken. Bij het tekenen of schil deren leg ik die foto's meestal weer weg. Als ik de kleur vari de ogen en het haar maar weet, dan weet ik ei genlijk genoeg". De expositie 'Portretten van be kende Katwijkers' wordt op 10 maart om 17.00 uur geopend door de Katwijkse wethouder van cul tuur J. Bergman. Bij de officiële opening, en ook de rest van de week, is 'iedereen wellekom', zoals staat te lezen op de aanplakbiljet ten. Doorgereden na ongeval ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie in Alphen zoekt getuigen van een ongeval dat zich afgelopen zondagavond op de Oostkanaal weg voordeed. Een 55-jarige Bos koper moest op het weggedeelte tussen de Nieuwkoopseweg en Ze gerbaan uitwijken voor een tege moetkomende automobilist die aan het inhalen was. De man uit Boskoop kwam aan de andere zij de van de weg tegen een paal tot stilstand. Hij kwam met de schrik vrij. De tegemoetkomende bestuur der reed in een lichtbruine Merce des met een defect achterlicht. Hoewel hij het ongeluk moet heb ben zien gebeuren, is hij doorgere den. De politie vraagt mogelijke getuigen contact op te nemen (tele foon 93941). DINSDAG Leiden Schouwburg - meesterwerken van opera tot operette, m.m.v. Rijnlands Chr. Mannenkoor en solisten, 20.15 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest, film 'Prizzi's honor', 20.15 uur. Lakcinema - Cleveringaplaats, films: 'Alphaville', 20 uur; 'Kamikaze 89', 22 19.30 i Warmond Trefpunt - Herenweg, boerenkielbal carnavalsvereniging, 20.30 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, jon- gerencafé, 20.30 uur. WOENSDAG Leiden Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest, kinderfilmmiddag, 14.30 uur. Dienstencentrum Zuidoost - Lorentz- kade 61, ontmoetingsmiddag voor be trokkenen die werken met ouderen, inl. 121512. Stadsbouwhuis - Langegracht 72. spreekuur verkeersveiligheid, 10.30-12 Wassenaar Cultureel Centrum Warenar - Kerk straat, poppenkastvoorstelling 'Bontje',

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14