'Politici doen gewoon niet wat ze beloven' Geen belangstelling voor gratis sporthal van rijk 'Enige veilige vorm van beleggen is het kopen van kunstwerken' -Awmr lijsttrekker Van Doeveren (De Groenen) VERKIEZINGEN actief in vrije tijd Gemeente wil ook geld voor exploitatie Regeling veehandelaren tijdelijk DINSDAG 3 MAART 1987 LEIDSCH H* DAGBLAD: STREEK/DELFT - Hij vindt 'politieke partij' al een verkeerd woord voor De Groenen. Noem het maar een beweging, zegt lijsttrek ker A.J.E.J.M. van Doeve ren. "Wij zijn niet links of rechts. Als je redelijk denkt, of je nu christen, liberaal, socialist of groen bent, je moet dan tot dezelfde con clusie komen". En die con clusie is dat de harmonie in de natuur ernstig is ver stoord en dat die snel moet worden hersteld voordat het te laat is. Geen incidentele aanpak van pro blemen, maar een integrale, zo meent de veertigjarige Delftenaar Van Doeveren. "Het heeft geen en kele zin om een schone Rijn te heb ben als er geen mensen meer zijn", verklaart hij de noodzaak van die brede aanpak, die als resultaat moet hebben 'dat de kwaliteit van het leven is verbeterd. Dus ook geestdodend werk moet verdwij- Beeldhouwer Van Doeveren, die op dit moment vooral veel tijd steekt in het opknappen van het verwaarloosde Flora-theater in Delft en daar ook voorstellingen organiseert, is niet van de ene op de andere dag in de politiek ge gaan. Hij begon als milieu-activist. "Eigenlijk was ik al heel lang be gaan met de vervuiling en de ma nier waarop wij met de wereld om springen. Ik ging naar allerlei mi- lieudagen en bezocht verschillen de standjes. Van Greenpeace, van Natuur en Milieu, maar ik kreeg ei genlijk toch geen antwoord. Wel zeggen dat je tegen kernenergie bent zonder daar iets tegenover te stellen, dat is fout. Toen kwam ik op een bijeenkomst Anton van 't Hooft tegen, de voorzitter van de Wereldbond tot Behoud van Mens en Milieu", vertelt Van Doeveren, die op de kandidatenlijst wordt ge volgd door zijn vriendin. Inmid dels is Van Doeveren vice-voorzit- De campagne voor de verkiezing van provinciale staten, het be stuur van de provincie, draait op volle toeren. Voor het eerst wordt door de statenleden een hele nieu we Eerste Kamer gekozen, waar door de provinciale verkiezingen een landelijk belang hebben ge kregen. Politici van naam trekken dan ook tot de verkiezingsdag op 18 maart door het land om hun boodschap uit te dragen. Wij laten deze weken de provinciale kop stukken aan het woord. Vandaag de lijsttrekker van De Groenen, A.J.E.J.M. van Doeveren. Komen de dinsdag: T.F.J. Jansen (WD). door Henny van Egmond ter van de wereldbond van Van 't Hooft. "De Wereldbond is opgericht in 1960 door de Duitser Günther Schwab. Hij houdt zich bezig met ecologische landbouw en ecologi sche methoden om de natuur weer in evenwicht te krijgen. Om de kwaliteit van het leven te verbete- Met Van 't Hooft trok Van Doe veren ten strijdè tegen alle schade lijke zaken voor de natuur. Brieven werden geschreven naar de politi ci, manifestaties werden gehou den. "In het groene platform zitten doctoren en ingenieurs. Wij heb ben de kennis in huis en willen die verspreiden. De situatie is dat al lerlei mensen niet weten wat er al lemaal mogelijk is. Zelfs de frac tiespecialisten in de Tweede Ka mer niet", verklaart Van Doeveren het versturen van de brieven. Het resultaat bleef echter uit. "We kregen niet eens antwoord op onze brieven. Je ziet het bij voor beeld ook met Greenpeace die ac tie voert in het Rijnmond-gebied. De ene dag is er veel aandacht voor de actie, maar daarna gebeurt er niets meer", aldus Van Doeveren, die daarom maar zelf een poging i aan het politieke spel deel te nemen. "Om een voet tus sen de deur te krijgen. Via provin ciale staten kunnen we onze ken nis wel verspreiden. Gewoon con tact opnemen met politici lukt niet". Imago Een andere reden is bovendien het feit dat veel partijen wel bewe ren dat ze begaan zijn met het lot van natuur en milieu, maar in de praktijk toch andere belangen la ten prevaleren. "Voor de politieke partijen is het milieu slechts een deelbelang. Neem nou de PPR. Die heeft nu het groene imago overge nomen en daar maken ze hoofd punten van, omdat ze denken daar mee stemmen te kunnen halen. Maar de politieke partijen doen ge woon niet wat ze beweren. Ik kan je provinciale streekplannen laten zien die alles beloven, maar in werkelijkheid wordt er van alles toegestaan. Ook in de politieke programma's wordt veel geschre ven over het milieu. Het klinkt soms leuk, maar in de praktijk doen ze er niets aan. De PvdA is tegen kernenergie, maar ze bieden geen alternatief. Als je plompverlo ren kolencentrales laat bouwen, schiet je nog niets op". De Groenen streeft naar een an dere maatschappij. "Een maat schappij die niet minder hoeft te zijn, maar een maatschappij waar in de mensen bewuster zijn van wat ze doen. Het Centrum voor Energiebesparing heeft een plan opgesteld in opdracht van het mi nisterie van economische zaken. Daaruit blijkt dat zelfs met een groei van de economie en een ech te terugdringing van de werkloos heid het mogelijk is energie te be sparen. Maar politici willen daar gewoon niet aan". Mondiaal Een landelijk kader ontbreekt volledig bij De Groenen. Er is geen sprake van een echte partij. De Groenen doet slechts in drie pro vincies mee aan de statenverkie De Groenen-lijsttrékker Van Doeveren: "Gezien de onvrede die er heerst, denken we wel een aantal zetels te krijgen". (foto Wim Dijkman) zingen. Van Doeveren vindt het ontbreken van een partijkader niet erg: "We zijn uit de groene bewe ging voortgekomen. Uiteindelijk komt er ook wel een kader, maar het is een kwestie van opbouwen. We moesten een keer beginnen en doen dat vanuit de basis". Het moet uitgroeien tot een nieu we wereld want, zo betoogt Van Doeveren, de vervuiling begint noch eindigt in Zuid-Holland. "Wij denken veel meer op mondiaal ni veau. Zuid-Holland is slechts een deeltje". Maar het is ook weer niet zo onbelangrijk dat De Groenen geen provinciale doelstellingen heeft. Ze staan op een stencil, een echt verkiezingsprogramma ont breekt. In de komende statenperiode wil De Groenen dat de 'ongebreidelde expansie van de Randstad moet worden tegengegaan'. Bovendien mogen er geen nieuwe kantoren worden gebouwd, zolang er elders nog leegstand is. Verder dienen er bossen te worden aangelegd en moeten industrieterreinen weer geschikt worden gemaakt voor al ternatieve land-, bos- en tuinbouw. aldus een greep uit de bepleite maatregelen. Vrouwen Van Doeveren is optimistisch over het verkiezingsresultaat. Hij constateert dat steeds meer men sen betrokken raken bij het milieu. Rampen als in Basel en Tsjemobyl zijn daaraan debet. "Vooral vrou wen zijn gevoelig voor een schoon milieu. Mannen zijn veel techno- cratischer". "Wij vinden eigenlijk dat alle mensen die zich groen voe len, zich maar bij ons moeten aan sluiten. Gezien de onvrede die er heerst bij veel r lingen, denken we wel een aantal zetels te krijgen". Een vergelijking met De Groe nen in de Bondsrepubliek gaat overigens niet helemaal op, meent Van Doeveren als hem nogmaals om een plaatsbepaling in het poli tieke wereldje wordt gevraagd. "Daar zijn ze vanuit een rode ach tergrond begonnen, maar omdat ze een kiesdrempel van vijf procent moesten halen en er een sterk ka der was in de milieubeweging is het nu groen geworden. Ze hebben nu dezelfde ideeën". Kredietbank In buurthuis Groenoord, Pas teurstraat 23, is woensdag om 20.00 uur een informatie-avond over de gemeentelijke krediet bank. Dan zal met name worden gesproken over de schuldregeling die de kredietbank hanteert. Jamsessie Jongerenwerk -Quetal houdt woensdag een jamsessie waar aan iedereen kan meedoen. De aanwezige instrumenten zijn drums, electrische gitaar, basgi taar, keyboard (laatste drie met versterker) en percussie. Bezoe kers kunnen ook zelf hun instru ment meenemen. Aanvang 19.30 Festival Het vierde Leids Kinderfesti val wordt woensdag gehouden in de BTS C. Sweris aan de Vondel laan 35. In vier categorieën wordt om prijzen gestreden: playback, soundmix, dans/acro batiek en toneel!cabaret. Dit door de samenwerkende buurthuizen georganiseerde festival begint om 11.00 uur. Vanaf de buurthui zen vertrekken 's ochtends bussen om de kinderen naar de BTS te brengen. Film bi de Kapelzaal van het K&O aan de Oude Vest 45 wordt woensdag de Nederlands gespro ken film Kuifje en het haaien- meer vertoond. Aanvang 14.30 Volleybal In de sporthal van de Chr. scho lengemeenschap De Vlietschans aan de Apollolaan 262 wordt vrijdag een schoolvolleybaltoer- nooi gehouden. De zaal is ge opend vanaf 8.30 uur. Korfbal In de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan wordt donderdag een schoolkorfbal- toernooi gehouden. Aanvang 9.00 Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag in de Dr. van Voorthuy- senschool aan de Marnixstraat 104 een ruilavond voor verzame laars van postzegels, munten, prentbriefkaarten en lucifermer- ken. Aanvang 19.00 uur. Folkmuziek De Leidse Folkclub Horus houdt vrijdag in Le Bambou aan de Herenstraat het maandelijkse Open Podium. Iedereen die folk muziek maakt, beginnend, gevor derd, jong of oud, kan komen op treden. Telefonisch opgeven: 01717- 2726. Aanvang 21.00 uur. De universitaire sporthal aan de Wassenaarseweg. De hal is_ door minister Deetman i gemeente Leiden aangeboden. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft voorlopig geen interesse in een 'gratis' sporthal. Minister Deet- i onderwijs heeft de ge meente de universitaire sporthal aan de Wassenaarseweg voor niets aangeboden. Wethouder Tesselaar, die sportzaken in zijn portefeuille heeft, heeft de minister laten weten geen interesse te hebben in de uni versitaire sportaccommodaties in dien het ministerie geen geld be schikbaar stelt voor de exploitatie van de voorzieningen. Minister Deetman heeft al enige tijd geleden aangekondigd studen tenvoorzieningen als sport en cul tuur in de toekomst niet meer te willen financieren. De bewinds man vindt dat op deze gebieden een taak is weggelegd voor de ge meenten. De plannen van Deet man moeten overigens nog goed gekeurd worden door de Tweede Kamer. Onderwijs In vrijwel alle universiteitsste den bestaan uitgebreide sportac commodaties voor studenten. De ze voorzieningen zijn destijds op gericht omdat men zich op het standpunt stelde dat sport een on derdeel is van het onderwijspro gramma en de financiële positie van de student slechter is dan die van de 'gewone' burger. De Leidse student heeft dan ook de beschikking over een sporthal, drie sportvelden en (samen met het universitair personeel) over negen tennisbanen. In totaal maken 5600 studenten (dat is een derde van de totale studentenpopulatie) gebruik van de sportmogelijkheden. Het probleem is nu wat er met deze faciliteiten gaat gebeuren de universiteit de finan- zen. Het is niet duidelijk of er i die zijde voldoende animo is r de prijzen omhoog gaan". Volgens Tesselaar zou de situatie anders liggen wanneer de gemeen te niet onlangs de beschikking had gekregen over de 3-Oktoberhal in de Mors. "In dat geval zouden we aanzienlijk gretiger zijn geweest. Het is nu echter de maar de vraag of er vanuit de Leidse sportwereld voldoende interesse is. Wij nemen nu voorlopig een afwachtende houding in". Patstelling Het hoofd lichamelijke vorming en sport van de Leidse universiteit, K.J. Nuis, spreekt van e'en patstel ling nu de gemeenten het aanbod van Deetman hebben afgewezen. Nuis is overigens wel blij met de houding van de universiteitsste den. "Ik ben wel bang geweest dat de gemeenten zich inhalig zouden opstellen. Deze opstelling komt ons echter goed uit. De gemeenten hebben ook te maken met een te rugloop in de belangstelling voor ciering staakt. Deetman wilde de sport, zitten zelf vaak met onrenda- de bele accommodaties". LEIDEN - "De enige veilige vorm bedrijfje, e van beleggen is het kopen van voor im- e kunst", zegt F.L. Plantenga uit Lei- branche, den, samen met Leiderdorper J.H.j Keij bezig met het oprichten van coöperatieve vereniging Wanneer er genoeg animo blijkt te zijn voor een vereniging, is het de bedoeling dat de leden geza- kunstbezit. "Er worden zoveel menlijk kunstwerken gaan aanko- mensen, die hun geld op de een af pen. Wordt bijvoorbeeld een schil- andere manier willen beleggen, op- derij aangekocht dan krijgen alle gelicht. De goudprijs zakt. Diamantenfirma'! zulke grote belangen hebben bepalen leden een bewijs van de aankoop. In feite zijn ze dan eigenaar van klein stukje schilderij. Na zelf wel hun prijs, zodat je daar als paar jaar is het schilderij hopelijk veel in waarde gestegen dat het kleine wurm niets "Advertenties voor het kopen verkocht kan worden. De winst de Verenigde Staten wordt uiteraard verdeeld onder de zijn natuurlijk grote oplichting. Als verschillende leden je daar inderdaad 20 procent winst ging. mee zou kunnen behalen, dan stonden ze allang in grote rijen j voor zo'n stukje grond. Nee, kunst kopen is echt de enige veilige ma nier van beleggen". Dat is dan ook de reden voor de 64-jarige Plantenga om een vereni ging voor kunstbezit op te richten. Tien jaar lang heeft hij een antiek boerderij gerund, maar na vier gro te inbraken hield hij het voor ge zien. Met het oprichten van een vereniging voor gezamenlijk kunstbezit blijft Plantenga actief op het gebied van kunst maar niet in een volledige baan. De 57-jarige Leiderdorper Keij heeft een eigen de vereni- "Wat nou zo leuk is van verkoop van gezamenlijk kunstbezit is dat de eigenaars over de opbrengst er van geen inkomstenbelasting hoe ven te betalen", zegt Plantenga. Het idee is door hem overgenomen van Japanners die hij tijdens een verblijf in Zuid-Afrika tegenkwam. "Die Japanse banken doen dat ook. Die kopen kunst en bergen dat goed op. Zo hebben ze laatst een hele partij porcelein gekocht uit een opgedoken scheepswrak". sen die lid willen worden van zo'n vereniging. Op advertenties in ver schillende dagbladen is tot nu toe nog niks binnengekomen, maar binnen de kennissenkring van het tweetal is wel belangstelling voor een lidmaatschap. Keij: "Een aan tal mensen dat wij kennen en bij wie we eens geïnformeerd, hebben heeft wel belangstelling. Een arts- je, een tandartsje Je moet na tuurlijk wel uitkijken datje niet de verkeerde mensen aantrekt: perso nen die hun zwart verdiende geld op deze manier willen beleggen. We willen het wel netjes houden". De initiatiefnemers kennen in Nederland weinig mensen die hun geld op deze manier beleggen. Keij: "In Den Haag is het ooit eens een keer voorgekomen dat zo'n vereniging werd opgericht. Maar niks geworden. Een i risico's. Wij denken meer aan stuk ken in de waarde van 60.000 tot 200.000 gulden". Wat er met eventuele aangekoch te kunststukken zal worden ge daan weten de beide intiatiefne- mers nog niet. Met de leden die zich aanmelden zal daarover moe ten worden overlegd. De mogelijk heid dat de aangekochte kunstwer ken worden tentoongesteld, is niet uitgesloten. De universiteitssteden - die op initiatief van de Leidse wethou ders Kuijers (cultuur) en Tesselaar (sport) hierover overleg hadden - sprongen bepaald niet als een bok op een haverkist. Zij stelden zich op het standpunt dat Deetman niet alleen de accommodaties moest schenken, maar ook nog moest bij betalen voor de exploitatie. Tesselaar: "Om voldoende huur ders voor de sporthal te krijgen, zijn we toch op studenten aange- Nuis denkt overigens niet dat wanneer Deetman de universitei ten opdracht geeft de handen van de studentensport af te trekken, dit ook werkelijk het einde van de urn- versitaire sport hoeft te betekenen. ."Er worden gedachten ontwikkeld om een onafhankelijke studenten- sportstichting op te richten. De voorzieningen zullen in dat geval geprivatiseerd worden. Zo'n stich ting zou misschien mede met de hulp van sponsors in stand kunnen worden gehouden". LEIDEN - De regeling die vorige week is getroffen met veehandela ren over afgifte van gezondheids verklaringen voor runderen is van acht a tien personen tijdelijke aard. Een grondige her- Netjes Het zoeken i ging kocht toen een kunststuk ter de van ongeveer een miljoen. Na een tijdje wilden een paar mensen het stuk verkopen. Dat hebben ze toen uit nood gedaan maar er is geen cent aan verdiend". Voor Plantenga is het duidelijk waar het bij dit initiatief fout zat: "Er werd in te grote stukken belegd. In die orde van grootte neem je nogal wat ziening van het systeem van identi ficatie en registratie van runderen ter voorkoming van dierziekten moet binnen afzienbare tijd van de grond komen. De Gezondheidsdienst te Gouda maakte gisteren bekend dat voor een gezondheidsverklaring die op zaterdag telefonisch wordt aange vraagd, vijf gulden extra moet wor den betaald. Aanvankelijk lag in de bedoeling hiervoor 10 gulden meer te vragen. Dit bedrag stuitte echter op tegenstand bij Groenoordhal- len-directeur André de Jong en de Bond van Handelaren in Vee. Een aantal weken geleden on stonden bij de maandagse vee markt problemen omdat handela ren runderen zonder gezondheids verklaring niet mochten verhande len Degenen die dat toch deden he pen het risico een proces-verbaal te krijgen. Sinds vorige week vrijdag kunnen handelaren bij de Vereni ging Veehouderij Belangen ook op zaterdag telefonisch tot 16.00 uur een gezondheidsverklaring aanvra gen en ophalen. De gezondheidsdienst zei tot herziening van de regeling te zijn overgegaan omdat een verwacht groter aanbod van runderen door verdere vermindering van de melkproduktie een beter functio neren van de Leidse veemarkt ge wenst. Ook een verandering van de meststoffenwet zal dat nodig ma ken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13