'Het is dweilen met de kraan open' Ambtsgebed wordt afgeschaft Wassenaar weert posten voor EHBO en ambulance 'Siërra Leone' wil gas terugnemen in Oegstgeest Bijeenkomsten met oog op verkiezingen in regio Accoburo Leiderdorp: al 700 inschrijvingen Werkgroep milieuzorg maakt een omwenteling Lintje voor hengelsporter DINSDAG 3 MAART 1987 leidscïT JI dagblad: STREEK - Met het oog op de ko mende Provinciale Statenverkie zingen worden er komende tijd di-L verse politieke bijeenkomsten ge- ten onder houden. Zo organiseren de Oegst- soneel geester politieke partijen op maart gezamenlijk een forum ÜeiGATeentlCent.rUr2 aa" 4,t* De Wassenaarder Koos Nolten weg. Als sprekers treden op de da- directeur Ted Jansen, die in Noordwijk woont, beheert in het Zuidholland- college van Gedeputeerde Sta de portefeuille per organisatie, terwijl gede puteerde Boone financiën beheert. bijdragen Irma Günther (WD), Mary Kokxhoorn (CDA) en Lyda Verste- CoomSnV gen (D66) alsmede de heren John Steegh (PPR) en Dennis van der Waals (PvdA). De avond begint om acht uur. Na de pauze is er gelegen heid tot discussie en het stellen van vragen. Een dag later, op 10 maart dus, houden de gezamenlijke D66-afde- lingen in de regio Leiden (Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Wasse naar, Warmond en Voorschoten) een verkiezingsavond. Sprekers zijn Jan Vis, fractievoorzitter van D66 in de Eerste Kamer en Jan Pool, kandidaat voor de democra ten in Provinciale Staten. Jan Vis zal ingaan op actuele politieke on derwerpen en Jan Pool zal de na druk leggen op typisch provinciale onderwerpen. Een daarvan is het streekplan als toetssteen voor ge meentelijke bestemmingsplan de Dienst Omroep- an de PTT en Marlies organisatiedeskundige en docente aan de Haagse sociale academie. De avond, waarop ook niet-WD en PvdA-gezinden wel kom zijn, begint om kwart over acht. Kamerlid Vis: volgende week i Oegstgeest. Kijkmicldag OEGSTGEEST - Oegstgeeste- naren die in de peripde januari 1986 - januari 1987 iets uit of van hun auto zijn kwijtgeraakt, maken kans de vermiste voor werpen zatermiddag tussen een en vier op het politiebureau in hun dorp aan te treffen. De politie heeft namelijk drie Oegstgeester jongens van vijf tien en zestien jaar aangehou den die gedurende voornoem de periode in totaal 150 keer uit of van auto's in Oegstgeest heb ben gestolen. Het trio maakte daarbij vooral cassettes, auto merktekens en zonnebrillen buit. De hoeveelheid spullen is zo groot dat de politie een kijk- middagje heeft georganiseerd. Meerderheid politiek Zoeterwoude is voor ZOETERWOUDE - Het ambtsgebed dat aan elke vergadering van de Zoeter- woudse gemeenteraad vooraf gaat, wordt hoogst waarschijnlijk afgeschaft. Althans, er is een meerder heid van de raad voor te vin den en burgemeester en wethouders zullen binnen kort met een voorstel hier over komen. De raadscommissie algemene za ken boog zich gisteravond als eer- ste over hét voorstel van Progres sief Zoeterwoude (PZ) om het dus PZ, niet altijd gelukkig ambtsgebed af te schaffen. Omdat, PZ het stelt, "het geen recht doet i de pluriformiteit1 dat de naam van God wordt ver bonden aan politiek. Het laatste argument dat PZ gis teravond naar voren bracht meenschap" Volgens de progres- dat he, gedrag van raadsleden tij. sieven hebben veel mensen met dens het uitspreken van het gebed andere levensovertuiging dan de christelijke de fractie van deze partij gevraagd hoe zij zich kon verenigingen met het handhaven van het gebed. Daarnaast hadden Zoeterwoudenaren die wel belij dend lid zijn van een kerk ver klaard dat zij een scherpere schei- Politie Zoeterwoude kan werk nog steeds niet aan ZOETERWOUDE - Het Zoeterwoudse politiekorps is mo menteel negen personeelsleden rijk, maar toch kan men al De avond wordt gehouden in de het .WtTk nog met„ aan- z° is het niet mogelijk om dagelij ks Roode Leeuw aan de Dorpsstraat controle ult te oefenen op verkeersovertredingen die bij de in Oegstgeest. bekende punten worden gemaakt: de Miening, de ver- Vrijdag 13 maart wordt op het keerssluis Oranjelaan-industrieterrein en de parallelweg langs de Hoge Rijndijk. "Het is dweilen met de kraan open aldus politiecommandant A. Rozenboom gister avond tijdens de bespreking van het halfjaarlijkse politie rapport in de raadscommissie algemene zaken. een forumdiscussie gehouden zowel WD als PvdA. Beide partij en sturen prominente Zuidhol landse statenleden naar Wasse naar: Ted Jansen (WD) en Jan Hein Boone (PvdA). Nadat beiden een korte inleiding hebben gehou den over de betekenis van een 'te rugtrekkende overheid voor de provincie Zuid-Holland', zullen de scholen, statenleden Koos Nolten (WD) en Marlies Coomans (PvdA) samen met hen het forum vormen dat vra gen uit het publiek zal beantwoor den. Discussieleider is het WD- Tweede Kamerlid Hans Dijkstal, ook bekend als ingezetene van Wassenaar. Zoeterwoude heeft een- voortrek kersrol in het regionale project ter voorkoming van misdrijven in verklaarde de postcom- mandant verder. Vrijwel alle scho len brengen momenteel hun kost bare spullen onder in een aparte ruimte, die wordt beveiligd. Enke le scholen hebben zelfs een alarm- installatie aangebracht. Daarnaast «eya"<¥ ""«ruiven:mei S He heer Rezenhnnm toeneemt. Rozenboom zag hierin school goed wordt onderhouden. Vernielingen aan hekken en schoolplein moeten met voorrang worden gerepareerd, want een net te omgeving lokt minder snel ver nielingen en inbraken uit. Uit het rapport zou men voor zichtig de conclusie kunnen trek ken dat het aantal misdrijven niet LEIDERDORP - Het Activiteiten goede functioneren van de organi- Contact Bureau (Accoburo) in Lei- satie is dan ook te danken aan dit derdorp, dat in oktober vorig jaar samenwerkingsverband. Hierdoor werd opgericht, groeit en bloeit is het ledenbestand namelijk gro- volgens de organisatie. Ruim 700 ter en heb je meer mogelijkheden leden, die graag hun vrije tijd met bij het zoeken van een partner met anderen willen doorbrengen zijn| reeds in het bestand opgeslagen. Volgens Lidy Bakker, de enige verteren medewerkster van het bureau, was veau". i het begin wat moeilijk bepaalde hobbie. Wij wisselen onderling contacten uit. Ook ad- op landelijk ni- De doelstelling i belangstellenden over de streep te bureau is het samenbrengen krijgen. Na de kerst begon de grote tnet gemeenschappelijke doorbraak en kreeg de organisatie hobbies op het gebied van de vrije tijdsbesteding. Lidy Bakker bena- antactbureau in Leiderdorp drukt dat het bureau niét bemid- amen met drie andere orga- delt inzake relaties. "Het komt in Amsterdam (Activitei- veelvuldig voor dat een getrouwde/ ;ctief), Heemskerk (bureau samenwonende man of vrouw ge- ijd) en Nijmegen (Samen- zeischap zoekt om mee naar de de leuker). Lidy Bakker:" Het film te gaan. omdat de partner lie- ver iets anders gaat doen", vertelt ze. De wensen die de ingeschreve- op hun aanmeldingsformulier kenbaar maken, varieëren van een partner om mee uit te gaan, een sport te beoefenen, een fietstocht te maken of op vakantie te gaan. Tot nu toe is volgens de organisate de behoefte aan een partner voor het uitgaan het grootst. de doorwerking van de landelijke tendens. Hij schreef de stagnatie toe aan de mentaliteitsverandering tegenover de criminaliteit. Volgens hem begint het idee van medeve rantwoordelijkheid bij burgers langzaam veld te winnen. De poli tieman raadde mensen in de wijk Vogelweide, die zich erover heb ben beklaagd dat andere bewoners hun woongenot aantasten, aan om in alle gevallen aangifte te doen. Alleen op grond van een aangifte kan de politie een onderzoek in stellen, aldus Rozenboom. Een wens van de commandant: een toestel op het bureau Zoeter woude waarmee de telefoonge sprekken in de avonduren direct kunnen worden doorgekoppeld naar het districtsbureau in Hazers- woude. Nu denken veel mensen bij het horen van het antwoordappa raat nog dat de politie er niet is. Maar volgens Rozenboom kan men vanuit Hazerswoude ook direct handelend optreden. Ten slotte werd gisteravond nog vermeld dat vijftien procent van de strafmisdrijven is opgelost. Hier onder viel ook de overval op de Ra bobank aan de Hoge Rijndijk. Ten koste van enkele honderden overu ren kon men de daders aanhouden. Poppenkast Kinderen vanaf 4 jaar kunnen aanstaande woensdag terecht in het Wassenaars cultureel centrum 'Warenar' aan de Kerkstraat 75. Daar wordt vanaf half drie een poppenkastvoorstelling gehouden over 'Bontje, het zieke zeehondje Toegang een rijksdaalder Vandenberg De bekende fijnschilderes Diana Vandenberg exposeert momenteel in het Voorschotense Ambachtshuis (Voorstraat 12). Diana Vanden berg noemt haar werk het prenten- OEGSTGEEST - De CWsteeester boek van haar leven'. Het weerspie- Werkgroep1ActiesSie^a Leone' geit emoties, intuïties, ervaringen. heeft hal? acUes in 1986 "oo contacten en overpeinzingen np Peetl haar actles in 19öb °P 1 Haagse schilderes is altijd gei l geweest door Johfra, de VIDEO WEG - Uit een woning aan de Alphense Chopinsingel is een videorecorder ontvreemd. Het ge beurde tussen vier en vijf uur gis termiddag. Terwijl de bewoner be zig was op de zolder, kwam de dief binnen via de achterdeur. OEGSTGEEST - De bouw van het multi-functioneel centrum in de Oegstgeester nieuwbouw wijk Haaswijk verloopt spoedi ger dan de discussie over de vraag welke sociaal-culturele instellingen zich er straks zul len huisvesten. Komend najaar wordt het ge bouw opengesteld. Vast staat al wel dat de SJJO er een verdie ping krijgt. Moeilijker is het om 'zo n voorspelling over K O te doen. Het gebouw, dat drie lagen telt, kost 2,3 miljoen gulden en is op een tamelijk bijzondere manier bekostigd. Het geld is voor het leeuwedeel afkomstig uit de grondexploitatie van Haaswijk. Ook heeft de gemeen te voor ongeveer vijf ton geput uit het fonds bovenwijkse voor zieningen. (foto Wim Dijkman) formaliteit is, een traditie z der wezenlijke betekenis. PZ stel de voor het gebed te vervangen door een moment van stilte. Tij dens dat moment kan iedereen zich op de voor haar of hem pas sende wijze voorbereiden op de raadsvergadering. Raadslid Mulder (WD) kon zich met dit voorstel verenigen. Het CDA echter verklaarde bij monde van raadslid Hogenelst dat men Zoeterwoude lang niet zo pluri form vindt als de twee andere par tijen. Volgens het CDA is de bevol king van de gemeente overwegend christelijk. Vanuit deze optiek wil men de traditie van het ambtsge bed handhaven. Omdat het duidelijk is dat de meerderheid van de gemeenteraad zich zal uitspreken voor het ophef fen van het ambtsgebed, zullen burgemeester en wethouders in de komende raadsvergadering een voorstel met die strekking doen. Uitnodiging voor wandeling over 'poeppaadje' VOORSCHOTEN - In een prikke lende brief nodigen Voorschotena ren hun wethouder van openbare werken uit om mee te wandelen over het 'poeppaadje', het voetpad langs de professor Boerhaaveweg. Dan kan hij direct zien dat wan delingen in dit agrarische stukje Voorschoten vreselijk worden 'ver gald door de grote hoeveelheden poep, die niet, zoals bij de aangren zende boerderij, keurig gestapeld wordt, maar egaal over de tegels wordt uitgespreid door vele hon den'. Ook schoolgaande kinderen lo pen vieze schoenen op, hetgeen de schrijvende ouders uit de Krim- wijk verleidt tot de harde conclusie dat 'deze situatie een hinderpaal is voor het Voorschotense beleid ten aanzien van het gewenste school bezoek'. Zij wensen dan ook een goede onderhoudsbeurt van de be tegeling, gecombineerd met wat hondwerende maatregelen. B en W:Voorzieningen zijn te kostbaar hele jaar door werd Sierra Leone- wijn verkocht. Bovendien kwam er op de valreep van 1986 nog nj«prr>pi»)-i«npj7 Dp neelt "3ar aCUeS in 1 aöo op een uc vaiicc^ von AJ70U nug 1U1I11 ZïeiVÏllii.iïi nJLJni la6er pitje gezet", aldus wethouder duizend gulden binnen, afkomstig .res is ainja gemspi- A \mnr-7ittor ^n« die uit een SDonsorlooD van de Duin- Kohlbeck, voorzitter reeru yvwevöL uw» ounjiu., ue werkfrrnpn achter de bekende sterrenbeeld-pos- ters. De tentoonstelliiig duurt nog In het jaarverslag over 1986 ver- met 18 maart en is dagelijks klaart de werkgroep dat zij bewust van twee tot vijf uur geopend. Toe- heeft gekozen voor een wat lagere gang gratis. versnelling. "Kreten als 'alweer Sierra Leone' werden eind 1985 Talentenjacht veelvuldig gehoord". En: "De l aienienjauu werkgroep wilde de burgerij niet De organisatie 'Disko '87' houdt overvoeren, er was angst voor komende zaterdagavonden talen- overdrijving". ten jachten in het Voorschotense jongerencentrum de Lindehoeve. Qua opbrengsten viel 1986 dan Zangers, zangeressen en duo's kun- ook een beetje tegen. De teller bleef steken op 24.131 gulden. In 1985 werd er nog 117.932 gulden bijeengebracht. Een en ander betekent niet dat het werk ter bevordering van De Stichting Oud Zoeterwoude Oegstgeester hulp aan het land bouwproject in Sierre Leone in 1986 stil heeft gelegen. Vijf keer waren er activiteiten waarbij aan- 'Oud Leiden', prof. Van dacht werd gevraagd voor Sierra Soest, is daar gastheer. Na het Gra- Leone. Dat waren de kwartthriath- vensteen gaat het naar de St. Lode- Ion, mede-georganiseerd door de wijkskerk aan het Steenschuur, Buurtgroep Haaswijk, de culturele waar de Zoeterwoudenaren uitleg manifestatie, mede-georganiseerd krijgen van pastoor Vreeburg. Ver- door K O, een voorlichtings- zamelen om kwart voor acht 's av< avonds bij het Gerecht in Leiden. eer Oud Zoeterwoude organiseert volgende dag. 11 maart, een excun het Leidse Gravensteen. De Sloper looft beloning uit ALPHEN AAN DEN RIJN - De schap werd het afgelopen weekein- Alphense sloper Britting heeft een de ontvreemd van het terrein van beloning van vijfhonderd gulden de autosloperij aan de Hoorn. De uitgeloofd voor diegene, die de tip waakhond van Britting werd tij- geeft die leidt tot het terugvinden dens de diefstal met een of ander van gereedschap dat het afgelopen middel versuft en later opgesloten weekeinde isgestolen. Het gereed- in zijn hok. 1 sponsorloop van de Duin- zichtscholengemeenschap. Medewerking was er ook van de gemeenteraad die eerder al besloot voor 1986 tien mille beschikbaar te stellen. In 1986 werd overeengeko men dat bedrag voor 1987 met 15.000 te verhogen. Bovendien is afgesproken dat die 25.000 gulden "structureel" zijn. In augustus 1986 ondertekende burgemeester S. Scheenstra een "medefinancieringscontract" met Cebemo voor het Teko-landbouw- project in Sierra Leone. Dat pro ject, waarvoor 70.000 gulden nodig was, behelsde de finaniële hulp bij de aanschaf van van zaai- en mest- goederen alsmede verpakkingsma terialen. Vijftigduizend gulden van die 70.000 was nog over van 1985. Dit jaar al zal de werkgroep gaan zoeken naar een nieuw project voor 1988. In dat jaar is het Teko- project namelijk afgerond. Voor dit jaar heeft de werkgroep, die breed is samengesteld uit verte genwoordigers van kerken, onder wijs, politieke partijen, sport en be drijfsleven, zich de volgende acti viteiten voorgenomen: het verzorgen van publicaties over het landbouwproject. de wijnverkoop samenwerking met ASC dat dit jaar'zijn 95ste verjaardag viert. een nog nader te bepalen sport manifestatie (thriathlon?). voortzetting van deelneming aan culturele manifestatie. poppenkast voor basisscholen. avondvierdaagse met hulp van FIKS. huis-aan-huis-actie. WASSENAAR - Een EHBO-post in Wassenaar is niet nodig en een uit- rukpost voor ambulances te duur. Wel wil de gemeente erop aandrin gen dat bij een herstructurering van de Haagse uitrukposten ge streefd wordt naar een plekje in de Wassenaarse Ursulakliniek. Dit schrijven B en W in een notitie, die de komende maand door de ge meenteraad wordt behandeld. De dagelijks bestuurders hadden in hun beleidsplan nog gestreefd naar de EHBO-post en het ambu lance-vervoer, maar zijn tot andere gedachten komen na enkele koele berekeningen. In totaal moet de gemeente voor de twee posten 19,5 personeelslid betalen. Voor de, eventueel verplaatsba re, ambulance-uitrukpost waar im mer één auto aanwezig is - dient zij een ambulance aan te schaffen en 9,5 arbeidsplaats te financieren. Immers, voor een volledig uitge ruste uitrukpost zijn vijf chauf feurs, vijf verpleegkundigen en een hoofdverpleegkundige nodig. Op basis van de regeling van het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg kan de gemeente echter slechts 1,5 personeelsplaats decla reren voor de 600 ritten en alle za ken er omheen (onderhoud, schoonmaken, administratie). "Ondanks de wens om sneller een ambulance in Wassenaar te krijgen kan ons inziens op deze ba sis niet worden meegewerkt aan realisatie van een ambulance-uit rukpost in Wassenaar", schrijven B en W, die de 'aanrijtijd' niet onaan vaardbaar vinden. "De maximu- maanrijtijd overschrijft zeer zelden de 15 minuten-grens en dan is er altijd een bijzondere reden aan de geven", merken zij op. Omdat er geen sprake is van echte piektij den, kan ook een part-time uitruk post - ergens op een parkeerplaats - geen soelaas bieden. EHBO Een EHBO-post zou 10 arbeids plaatsen kosten. Voor een mini maal bemande post zijn namelijk vijf mensen nodig die, wanneer zij uitrukken, stuk voor stuk vervan gen moeten kunnen worden. De personeelsleden dienen levensred dende handelingen te verrichten in de tijd dat de ambulance er nog niet is. Omdat Wassenaar op de grens van twee ambulanceverzor gingsgebieden ligt (Leiden en Haag) duurt het gemiddeld 8 tot 12 minuten voordat de ambulance er van huisvesting staan niet in ver houding tot het nuttig rendement van een dergelijke voorziening". Immers, voor niet al te ernstige on gevallen thuis kunnen Wassenaar- ders 24 uur per dag een beroep doen op huisartsen of hun samen werkingsorgaan. Bij ongevallen op straat kan ook de politie EHBO verlenen. Bij sportwedstrijden en in recreatie-parken zijn de organi satoren verantwoordelijk voor de eenvoudige EHBO. Op het strand verlenen zowel politie als de Was senaarse Reddingsbrigade eerste hulp. Bij ernstige ongevallen staan de ambulances klaar. Wassenaar-zuid heeft te maken met de Leidse GG en GD, Wassenaar-noord met de Haagse. "Beide diensten stellen hoge eisen aan de bemanning en de inrichting van ambulances", al dus B en W. Op alle ambulances zijn verpleegkundigen aanwezig met een aanvullende cursus hart- bewaking, die ervaring hebben op gedaan in ziekenhuizen, psychia trische inrichtingen en ziekenhui zen. Chauffeurs bezitten een EH- BO-opleiding en de ambulances beschikken over hartbewakings- apparatuur, apparatuur die het hart weer op gang kan érengen en beademingsapparatuur. Via mobi lofoons kunnen ziekenhuizen wor- "den gealarmeerd, zodat de medi sche behandeling direct kan begin nen na aankomst in het hospitaal. OEGSTGEEST - Na veertien jaar onafhankelijk te hebben geopereerd, begeeft de werkgroep milieuzorg Oegstgeest zich nu op het politieke vlak. Alle politieke partijen die in de gemeenteraad van Oegstgeest zijn vertegenwoordigd, behalve de PPR, hebben een afgevaardigde naar de werkgroep gestuurd. "Met deze omwenteling beogen we vooral een bete re samenwerking met de gemeente", zegt mevrouw M. de Jong. voorzit ter van de werkgroep. In het kader van het Europees Milieujaar dat loopt van maart 1987 tot en met maart 1988 en uitgaat van de EEG, yril de werkgroep twee grote projecten verwezenlijken. Ten eerste een proef met gescheiden afval waarvoor de gemeente reeds de nodige voorbereidingen heeft getroffen en verder een scholenproject. Aan alle basisscholen in Oegstgeest zal worden gevraagd mee te doen met dit project. Elke school zal een ander milieuprobleem uitwerken. De gemeente zal voor dit project de nodige subsidie verstrekken. In april zal de werkgroep haar begroting indienen. Om meer kennis in huis te halen zullen een ecoloog, een ingenieur en een bioloog worden aangetrokken. Op hen zal een beroep worden gedaan bij ingewikkelde milieuproblema tiek. Voorts zal de werkgroep in de toekomst milieu-excursies voor de ge meenteraad verzorgen, zoals naar de waterzuiveringsinstallatie. Zaken als de wijze van onkruid bestrijden, hebben de grote aandacht van de werkgroep. De wijze waarop de gemeente Oegstgeest dit doet, is niet geheel naar de zin van de werkgroep die pleit voor biologisch spuiten of het laten wieden door de mensen zelf, zeker bij sport- en recreatie velden. Burgemeester Voorzitter Kohlbeck: 'We willen noemen dat de burgerij niet overvoeren. en wethouders punt van zorg', vinden dat "de personeelslas- (foto wim Dijkman) ten, de kosten van apparatuur en WASSENAAR - P. Werkman van de Wassenaarse hengelsportvereniging heeft afgelopen vrijdag uit handen van burgemeester K. Staab de ereme daille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen. De medaille werd uitgereikt tijdens de algemene ledenvergadering van de Wassenaarse vereniging. Niet alleen zijn inspanningen en de verschillende bestuurlijke functies voor de Wasenaarse hengelsportvereniging, maar ook zijn initiatief in 1965 om een federatieve hengelsportvereniging Zuid-Holland op te rich ten werden vrijdag beloond. Ook werd grote waardering uitgesproken voor de vele andere inspaningen die Werkman zich getroost had. De bur gemeester noemde hier de bestuurlijke functies bij onder meer de Anjer vereniging, de Christelijke Bond voor Politieambtenaren en de Vereni ging voor ouders van geëmigreerde kinderen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12