'Nog niet neerleggen bij sluiting' 'Problemen meelfabriek door Amerikaanse graansubsidies' B en W willen gesprek met staatssecretaris over uitzetting Marokkanen Geringe schade door de gladheid Bonden over problemen bij De Sleutels: LEIDSCH Ui DAGBLAD= Volgens directeur H. J. Bouterse: DINSDAG 3 MAART 1987 PAGINA 11 Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. LEIDEN - B en W willen een ge sprek met staatssecretaris Korte- van Hemel (justitie) om de dreigen de uitzetting van de twee Marokka nen Salhi Salah en Amina Echaoui te voorkomen. Leden van het college van B en W, Raad van Kerken en de Marok kaanse gemeenschap willen Korte- van Hemel tijdens dit gesprek vra gen om een permanente verblijfs vergunning voor het tweetal. Zij nemen handtekeningen mee, die als steunbetuiging voor de Marok kanen zijn verzameld. Een comité dat de uitzetting van Salhi en Amina wil voorkomen, juicht het initiatief van B en W toe. De 30 groeperingen die bij het co mité zijn aangesloten, hebben een uitgebreid actieplan opgesteld. LEIDEN - De gladheid heeft in Leiden slechts tot geringe schade geleid. Bij een aantal aanrijdingen ontstond voornamelijk blikschade. Persoonlijk letsel bleef daarbij uit. Op de Haagweg raakte gisteravond twee auto's ernstig beschadigd na een slippartij. Een auto, bestuurd door een 47-jarige Leidenaar, raak te door een slip op de andere weg helft. Een tegemoetkomende auto mobilist, een 25-jarige Leidenaar kon de slippende wagen niet meer ontwijken. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. De bestuurders bleven ongedeerd. Een van de acties is een geldinza meling voor een grote advertentie in verschillende dagbladen. Hierin zullen de organisaties pleiten voor een verblijfsvergunning voor het tweetal. Leidse burgers wordt ge vraagd om een tientje te storten op gironummer 1856835 van de Ge meenschap van Kerken onder ver melding van Salhi en Amina. Zij kunnen hierdoor bydragen aan de ze actie. Verder probeert het comité door te dringen tot de televisiemedia. Zo kan meer bekendheid worden gegeven aan het probleem van de twee Marokkanen. Gedacht wordt aan programma's als Kenmerk van de Ikon en Paspoort van de Nos. Ook is het comité van plan een solidariteitsbijeenkomst voor het tweetal te houden. Plaats en tijd stip van deze bijeenkomst zijn nog niet bekend. De christelijke gemeenschap Verbum Dei heeft al aangeboden om de nu ondergedoken Salhi Sa lah onderdak te verlenen in de ka pel. Verbum Dei hoopt echter dat het gesprek met de staatssecretaris resultaat oplevert, zodat deze actie niet nodig zal zijn. GEWOND - By een aanrijding op de Lammenschansweg is een 74-ja- rige Leidse automobilist licht ge wond geraakt. De man, die uit de Tomatenstraat kwam, verzuimde voorrang te geven aan een bestel bus, bestuurd door een 29-jarige Rotterdammer. Het slachtoffer verklaarde de Lammenschansweg te zijn opgereden, omdat de be stuurder van de bestelbus met zijn richtingaanwijzer aangaf, af te zul len slaan. De bonden verwijten de directie voorts dat zij het personeel veel te lang in onzekerheid heeft laten zit ten. De bonden en de onderne mingsraad hebben nu een achter stand wat betreft de plannen. Veel werknemers reageerden zeer teleurgesteld op het voorne men van de directie. De plannen tot sluiting kwamen niet als een donderslag bij heldere hemel. Bin nen het bedrijf gaan al geruime tijd geruchten dat aan dergelijke maat regelen werd gedacht. Wel zijn ze ongelukkig met het feit dat De Sleutels de afgelopen jaren veel in het werk heeft gesteld de bedrijfs resultaten te verbeteren. "We zijn zodanig afgeslankt dat het personeel bij wijze van spreken tussen de tralies van het hek kan lopen wanneer de poort is geslo ten", merkte werknemer L. van den Berg gisteren op. "Maar al on ze inspanningen zijn door de direc tie van het concern zeer slecht ge honoreerd". De bonden roepen de gemeente Leiden op zich in te spannen voor het behoud van De Sleutels. "Het is de laatste grote industrie in Lei den. De gemeente heeft altyd de mond vol over het stimuleren van de industriële werkgelegenheid. Maar tot dusver heeft ze het steeds gelaten bij het verspreiden van fol ders op beurzen. Laat Leiden zijn woorden nu maar eens waarma ken", aldus Duynhoven. Wethouder Fase van economi sche zaken was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar. Ze is op vakantie. Haar plaatsvervanger, wethouder Bordewijk van finan ciën, zegt dat het zeker de bedoe ling is dat de gemeente op korte termyn een gesprek met de direc tie heeft. Ook wil de gemeente zich beraden over eventuele nieuwe ac tiviteiten in het gebouw. Borde wijk voelt er weinig voor dat de ge meente Leiden geld steekt in de onderneming. "Als het bedrijf een goed plan heeft, zullen de banken wel willen bijspringen. Als die het niet doen, moet je er ook als ge meente niet aan beginnen", aldus Bordewyk. Studiereis "We gaan niet naar Moskou hoor", zegt een licht geïrriteerde C. Jochemsen, hoofd van direc tie groen. Wel gaat bovenge noemde met wethouder Kuijers en chef buitendienst van directie groen J.T. Siebenga naar Noord- Duitsland en Denemarken voor een studiereis. Een uitje dat is georganiseerd door de Vereni ging van Hoofden van Beplantin gen. "Met vakbroeders gaan we be kijken hoe in het buitenland met vergelijkbare omstandigheden het beheer van parken en plant soenen wordt aangepakt. We zijn op zoek naar alternatieve metho den van onderhoud in het licht van het steeds beperkter wor dende budget. Zeker omdat in de toekomst nog meer bezuinigin gen te verwachten zijn is dit een 'hot item' voor ons. Daarom zijn we op zoek naar goedkopere me thoden van onderhoud van het openbare groen", zegt Jochem sen. Tijdens de studiereis, die düurt van 30 augustus tot en met 5 sep tember, worden verschillende nieuwe variaties van groene be plantingen bekeken. Daaraan verbonden zijn de vragen hoe ex tensief dat beheerd kan worden en of dat nu mechanisch of juist chemisch moet gebeuren. Zowel Jochemsen als Sieben ga zijn lid van de Vereniging van Hoofden van Beplantingen. Ze hebben goede ervaringen met het op landelijke schaal overleg gen over de problematiek van het beheer van het groen. "We hebben in het verleden gespro ken over automatisering van het beheer en heel bruikbare metho den overgenomen. Het zijn dus altijd leerzame bijeenkomsten gebleken. Dit is overigens wel de eerste keer dat we naar een bij eenkomst op deze schaal gaan". Jochemsen zegt het klimatolo gisch aardiger te hebben gevon den om naar Spanje te gaan. "Maar dat doen we dus niet", zo laat hij er wat serieuzer op vol gen. "De omstandigheden moe ten wel lijken op die in Neder land, want anders steken we er te weinig van op. Hoewel Spanje natuurlijk wel aantrekkelijk is. We moeten uiteraard het aange name met het nuttige verbin den". Misschien een wat afgezaagd probleem, maar daarom niet minder nijpend: komt tijdens de studiereis ook de 'bestrijding' van de hondepoep aan de orde? "Dat is zeker een vraag die zal spelen. Hoewel in de landen waar we naartoe gaan andere wetten gelden, wellicht minder honden zijn en een andere bevol kingsdichtheid hebben, moet daarvan niet al teveel worden verwacht", aldus Jochemsen. Kaardesteeg Op dit moment wordt door de ge meente bekeken of het mogelijk is om een slagboom in het mid den van de Kaardesteeg te plaat sen. Zodoende kunnen alleen de auto's die gebruik maken van de parkeergarage door de Kaardes teeg. Hoofd van directie verkeer en vervoer G.H. Aletrino zegt dat de oplossing van het probleem van het sluipverkeer in ieder ge val niet eenvoudig zal zijn. In deze rubriek werd op 4 fe bruari al aandacht besteed aan het sluipverkeer dat van de Kaar desteeg gebruikt maakt. De be woner van St. Jorissteeg 17 zei destijds: "Steeds meer automo bilisten ontdekken de steeg als sluiproute van Hooigracht rich ting Breestraat en omgekeerd. Op deze manier ontlopen zy de normale doorgangsroute met verkeerslichten bij de kruising Levendaal - St. Jorissteeg - Oran jeboomstraat". Hij zei dat het sluipverkeer plus de aan- en afvoer van goede ren ten behoeve van supermarkt Hoogvliet en de auto's van de parkeergarage een gevaarlijke si tuatie veroorzaken. De steeg is zo LEIDEN - De Industrie- en Voe dingsbonden FNV en CNV leggen zich vooralsnog niet neer bij de voorgenomen sluiting van de meel fabriek De Sleutels. De bonden willen eerst dat de concern-directie hard maakt dat het bedrijf ook in derdaad dicht moet en of er geen andere werkgelegenheid is te vin den. Pas als duidelijk is gemaakt dat sluiting inderdaad onafwendbaar is en er geen andere mogelijkhe den voor het personeel zijn te vin den, willen de bonden praten over het herplaatsen van werknemers bij andere bedrijven. "Maar dat is In het St. Antoniuscluhhuis hielden de Leidse Hutspotten gisteravond hun grote doordouwersbal Enige hon- een mogelijkheid waaraan ik voor- derden Leidenaars namen hieraan deel het carnavalsfeest. (foto wim Dijkman) lopig nog niet wil denken", aldus Jos Duynhoven, districtsbestuur der van de Industriebond FNV. De bonden wijten de problemen bij het concern vooral aan de 'mis kleunen' die in het verleden door de directie zijn gemaakt, bijvoor beeld met de projecten,op het ge bied van recreatie. De Amerikaan se landbouwsubsidies hebben wel iswaar gevolgen voor de omzet van het concern, maar het bedrijf had daar al veel eerder op kunnen in spelen, aldus woordvoerders van de beide bonden. Ook J. Offereins, voorzitter van de ondernemings raad, meent dat de concern-direc tie zich schuldig heeft gemaakt aan 'mis-management' Van tevoren is niet voorzien dat de Kaardesteeg als sluiproute zou worden gebruikt om de verkeerslich ten te vermijden. Dat is jammer, want nu moet er een oplossing worden gevonden voor het euvel. (foto Ellen Martens) smal dat twee auto's elkaar niet kunnen passeren zonder over de stoep te rijden. Dat levert gevaar op voor voetgangers. Bovendien is het sluipverkeer gevaarlijk voor de auto's die de garage ver laten. Nog steeds kan de gemeente niet zeggen of er inderdaad spra ke is van sluipverkeer door de Kaardesteeg. Daarnaar is vol gens Aletrino nog steeds geen onderzoek gedaan. "De vraag is dus hoeveel sluipverkeer er is, maar het lijkt mij duidelijk dat tijdens de spitsuren nogal wat auto's door de Kaardesteeg gaan om de verkeerslichten te mijden. Als bij een onderzoek nu blijkt dat het percentage auto's dat naar de garage gaat lager dan 50 is, dan is dat te gek. Dan moet daaraan wat gedaan worden". De gemeente heeft bij de bouw van de garage een contract geslo ten met de exploitant waarin is bepaald dat de garage van alle kanten even goed bereikbaar moet zijn. Een voorstel dat door de genoemde bewoner is gedaan, namelijk afsluiting door middel van de beruchte Waalpalen, valt daarmee eigenlijk af. Kaardesteeg (2) Merkwaardig is dat van tevoren niet is voorzien dat sluipverkeer van de Kaardesteeg gebruik zou gaan maken. Het is gezien de rui me ervaring die de gemeente heeft met sluipverkeer een beetje vreemd. Vermoedelijk zou dan ook nooit in een contract zijn vastgelegd dat de garage van all- le kanten bereikbaar moet zijn. Aan de andere kant zal altijd, welke oplossing ook gekozen wordt, de bereikbaarheid van de parkeergarage worden vermin derd. Dat beseft ook Aletrino: "We kunnen daarom ook op voorhand niet zeggen wat de uit eindelijke oplossing zal zyn. Al lereerst zal contact moeten wor den opgenomen met de exploi tant van de garage. Ik weet nu nog niet wie dat is. Ik heb ge hoord dat bouwer Noorlander uit Leiderdorp dat zelf gaat doen, maar zeker weten doe ik het niet". Een woordvoerder van Noor lander bevestigt dat zijn bedrijf de garage gaat exploiteren. Hij is ook op de hoogte van het sluip verkeer dat gebruik maakt van de Kaardesteeg. "We waren van plan om eens contact met de ge meente op te'nemen over de si tuatie. Ik vind het een moeilijke zaak, met name doordat reke ning moet worden gehouden met de bevoorrading van Hoogvliet. Dat er wordt gedacht aan een slagboom is dus nieuw voor ons. Zo op het eerste gezicht lijken me daaraan toch wat technische problemen te kleven. We zullen ons in ieder geval moeten bera den en met de gemeente om de tafel gaan zitten". Komt, nu Noorlander zelf de parkeergarage gaat exploiteren, er dan ook een einde aan het gra tis parkeren? "Jazeker, de apparatuur voor het betalen van de parkeergel- den is in bestelling bij de fabri kant. Het is dus nog een kwestie van enkele weken en dan moet er betaald worden", aldus de woordvoerder van Noorlander. LEIDEN - De problemen bij het meelconcern Meneba zijn vooral veroorzaakt doordat de Amerikaanse overheid hoge subsidies geeft op de verkoop van graan en bloem. Dat is al thans de lezing van directeur H.J. Bouterse van de Leidse meelfabriek De Sleutels. Als gevolg van financiële proble men bij Meneba lijkt de slui ting van de Leidse meelfabriek begin 1988 onafwendbaar. Directeur Bouterse merkte giste ren op dat het stilleggen van de Leidse meelfabriek noodzakelijk is doordat Meneba met een overcapa citeit kampt van om en nabij de 30 procent. Die overcapaciteit wordt veroorzaakt doordat een groot deel van de exportmogelijkheden van het concern is weggevallen. Maar ook op de binnenlandse markt heeft het meelconcern het steeds moeilijker gekregen. De vermindering van de export is vooral te wijten aan het feit dat Amerikaanse boeren en meelfa brieken hun graan en bloem tegen 'absurd' lage prijzen aan de man brengen. Die lage prijzen zijn mo gelijk doordat de Amerikaanse re gering volgens Bouterse hoge sub sidies beschikbaar stelt, in totaal ongeveer drie miljard dollar. Door die lage prijzen hebben de Ameri kanen vorig jaar een miljoen ton graan en bloem meer afgezet dan in 1985. "Om een idee te geven van de hoeveelheden waarom het draait: een miljoen ton, dat is zes keer de totale capaciteit van de Leidse meelfabriek wanneer die volledig is bezet en op volle toeren draait. De Amerikanen zuigen een groot deel van de markt naar zich toe. En wanneer ze dergelijke miljarden- bedragen in hun landbouw pom pen, mogen we niet veronderstel len dat ze een deel van de door hen veroverde markt op korte termijn weer prijsgeven", aldus Bouterse. Met andere woorden: de export kan nooit meer zo groot worden als deze in het verleden is geweest. Scherp De problemen worden nog verer gerd doordat een aantal landen waarnaar onder meer De Sleutels exporteerde, zelf meelindustrieën heeft opgezet. Het concern heeft het op de Nederlandse markt moei lijker gekregen doordat vooral Bel-, ische en Duitse meelfabrieken et marktaandeel dat ze aan de Amerikanen hebben verloren, el ders proberen terug te veroveren. "Dat houdt in dat op de Neder landse markt Belgische en Duitse bloem wordt aangeboden tegen zeer scherpe prijzen. Die prijzen kunnen zo laag zijn doordat de be wuste meelfabrieken vaak kleine bedrijfjes zijn waarin de hele fami lie van de eigenaar wordt ingescha keld en waar vaak zeer lange werk tijden worden gemaakt". Al met al heeft Meneba, die be halve De Sleutels ook een meelfa briek in Rotterdam bezit, ruwweg een derde van de omzet verloren. En dat is toevalligerwijs ongeveer de hoeveelheid bloem die wordt geproduceerd bij de Leidse vesti ging. Volgens Bouterse zijn verschil lende mogelijkheden bestudeerd om de problemen op te lossen: van het volledig benutten van de capa citeit van De Sleutels en het ge deeltelijk sluiten van de Rotter damse fabriek, tot het volledig overbrengen van de produktie naar Rotterdam. Uiteindelijk heeft de concern-directie toch gekozen voor de laatste oplossing. Bouter se: "Het is uiteindelijk de enige mogelijkheid om het probleem van de overcapaciteit werkelijk op te lossen". Sterk Het opmerkelijke is overigens dat zowel de Leidse meelfabriek als de fabriek in Rotterdam vorig jaar een bescheiden winst hebben gemaakt. De zogenoemde meeldi- visie van het bedrijf was en is zelfs nog een van de sterkste poten van het concern. De problemen zijn vooral veroorzaakt, zo geeft ook Bouterse toe, doordat het concern in het verleden enkele verliesge vende projecten is begonnen die niets te maken hadden met het ma len van graan. "Maar als er gespro ken wordt over mis-management, betreft dat wel een concern-direc tie waarvan nu geen enkel lid meer in dienst is". Door de verliezen die op die pro jecten zijn geleden, was Meneba gedwongen - dure - leningen af te sluiten. De rente die voor die lenin gen moet worden betaald, drukt nu zwaar op de balans van het con- Een van de activiteiten die het concern grote verliezen heeft opge leverd betreft het exploiteren van een schip waarmee afval kon wor den verbrand. Het heeft het bedrijf handenvol geld gekost. "Hoewel dat schip op zichzelf geen slecht idee was. De maatschappij was er alleen nog niet ryp voor". De meelfabriek De Sleutels; volgens de bonden het slachtoffer van slecht management, volgens directeur Bouterse de dupe van Amerikaanse landbouwsubsidies. (foto wim Dijkman) Bouterse erkent dat het op het eerste gezicht vreemd lijkt om juist de 'sterke poot' van het concern te laten opdraaien voor de proble men. "Er worden echter ook sane ringsplannen gemaakt voor de an dere onderdelen van het concern. Die zijn nog niet zo ver dat ze open baar kunnen worden gemaakt". Daarnaast merkt hij op dat het af stoten van sommige verliesgeven de onderdelen niet zonder gevol gen is voor de beide meelfabrie ken. "Wanneer we onze bakkerijen sluiten, waarvan er veel niet al te best draaien, verliezen we ook met een een groot deel van onze omzet. Dan zou de overcapaciteit nog gro ter worden". Opslag Het bedryf probeert gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te voor komen. Volgens Bouterse zijn die echter niet of nauwelijks te vermij den. Een aantal van de 79 perso neelsleden zou mogelijk aan de slag kunnen bij de vestiging in Rotterdam. De overigen zullen echter elders, bij andere bedrijven in de regio, aan werk moeten wor den geholpen. De directie wil daar bij, samen met de bonden en het arbeidsbureau, helpen. Wat er met de gebouwen van De Sleutels gaat gebeuren, is voorals nog onduidelijk. "Het bedrijf wordt in 1988 stilgelegd en in prin cipe is het mogelijk dat het op een later tydstip weer wordt begon nen", zegt Bouterse. Hij laat echter doorschemeren dat hy niet gelooft dat dat ooit zal gebeuren. Hij oppert de mogelijkheid dat er in de silo's van de fabriek meel of andere goederen worden opgesla gen. Met het beheer daarvan, zou den enige personeelsleden van de meelfabriek aan het werk kunnen blijven. Hij sluit ook niet uit dat de bedrijfspanden worden verkocht en eventueel gesloopt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11