Directie AZL terug tot drie man WD en Links Leiden weten geen raad met bezuinigingen fxfj. Aanbevelingen rapport Twijnstra en Gudde overgenomen ACHTERGROND Actie voor kamp levert 16 mille op ZATERDAG 28 FEBRUARI 1987 LEIDEN - De directie van het Academisch Ziekenhuis Leiden zal met ingang van 1 maart bestaan uit drie men sen. Het bestuur van het AZL heeft met dit besluit de aanbe velingen van het rapport Twijnstra en Gudde met betrek king tot een regorganisatie in het AZL overgenomen, zo werd gisteren bekend gemaakt. In dat rapport wordt gead viseerd om de vijfhoofdige directie tot drie man terug te brengen. De huidige algemeen directeur, dr. J.H. Peters, zal zijn functie in de nieuwe directie behouden. Hij zal dienst doen als algemeen voorzit ter van de driehoofdige directie en eindverantwoordelijk zijn voor het functioneren daarvan. Omdat de functie van drs. J.J. Overeem, thans directeur sociale zaken, ver dwijnt, zal Peters ook het sociaal beleid voor zijn rekening nemen. Overeem zal per 1 mei 1987 als ad viseur worden verbonden aan het Bureau Academische Ziekenhui zen te Utrecht. Tot die tijd zal hij fungeren als 'adviseur sociale za ken' ten behoeve van de nieuwe di rectie. Prof.dr. A.Th. Schweizer, nu di recteur gezondheidszorg en waar nemend directeur verpleging, is aangewezen als directeur patiën tenzorg. Schweizer wordt door het bestuur in het bijzonder verant woordelijk gesteld voor een goede afstemming tussen de medische en verpleegkundige disciplines. Ook wordt hij belast met een goede af stemming van de patiëntenzorg op het onderwijs en het onderzoek van de faculteit geneeskunde. Het derde directielid moet het beheer voor zijn rekening nemen. Het bestuur is echter tot de conclu sie gekomen dat er binnen het AZL thans geen geschikte kandi daat voor deze post beschikbaar is. Binnen een jaar moet de functie vervuld zijn. Drs. G.J.M. de Cock, thans directeur financieel-econo- mische zaken, zal tot 1 maart vol gend jaar de functie directeur be heer tijdelijk te vervullen. In deze overgangsfase zal De Cock worden ondersteund door een manage mentteam op het gebied van perso neel, financiën en materieel be heer. De directeur ingebruikname nieuwbouw, dr. M.W. Kalff, zal vanaf 1 maart projectdirecteur or ganisatie en ingebruikname nieuwbouw zijn. In deze hoedanig heid maakt Kalff geen deel meer uit van de nieuwe directie. J.H. Peters: algemeen directeur en directeur sociaal beleid. Decentralisatie Met het terugbrengen van de di rectie tot drie mensen beoogt het bestuur om de al jaren gewenste decentralisatie in het AZL tot stand te brengen. Die kwam niet van de grond. Volgens het bureau Twijnstra en Gudde, omdat de structuur van een meerhoofdige directie dat in de weg stond. Volgens het bestuur zal door de reorganisatie de directie strate gisch kunnen functioneren. Voor waarde hiervoor is wel dat bepaal de taken zo snel mogelijk naar het zogenaamde 'tweede echelon' wor den geschoven. Daartoe moeten hoofdafdelingen en zogenaamde clusters worden ingesteld met aan het hoofd managementteams, be staande uit afdelingshoofd, be heerder en een verpleegkundig sectorhoofd. Deze teams zijn ver antwoording verschuldigd aan de directie. Op deze wijze kan een minder gespecialiseerde directie het totale mangement in betere banen leiden dan tot nu toe het geval was. Naar aanleiding van het rapport Twijnstra en Gudde gingen er stemmen op om de hele directie te laten opstappen. De decentralisa tie functioneerde niet en men ging ervan uit dat de voltallige directie daarvoor verantwoordelijk was. Volgens het bestuurslid dr. P. Si- derius was dat niet het geval: "Het lag aan de structuur. Er waren te veel directieleden. Doordat ieder directielid een zeer welomschre ven portefeuille had, werden teveel de 'eigen' belangen behartigd. De ze verkokering is er de oorzaak van dat de decentralisatie, dus het overdragen van taken naar de afde lingen, niet van de grond kwam". Bestuur In de nieuwe opzet zal ook het bestuur anders gaan functioneren. Dat zal meer gaan optreden als een raad van toezicht. De bestuurlijke verantwoordelijkheid komt bij de directie te liggen, die zich bestuur lijk opstelt en de verantwoordelijk heden legt bij de 'tweede eche lons'. Het is de bedoeling dat die als 'kleine ziekenhuizen' optreden, die tezamen één groot geheel, het Academisch Ziekenhuis, vormen. Hierin past ook het fenomeen 'detachering'. Nu is er nog één cen trale personeelsafdeling. Maar het LEIDEN - Het rommelt ter rech ter- en ter linkerzijde van de PvdA. Het drie-partijencollege van PvdA, WD en Links Lei den, dat de eerste maanden van zijn bestaan zonder noemens waardige problemen overleefde, staat een zware inspanning te wachten in de vorm van een om vangrijke bezuinigingsronde. Terwijl de PvdA nieuwsgierig toekijkt, heeft binnen de gelede ren van WD en Links leiden het rumoer de kop op gestoken. Bei de partijen zijn druk doende om hun deelname aan een groten deels door de PvdA gedicteerde bezuinigingsoperatie te rechtvaardigen. Het libeiale weerwerk heeft inmiddels een extra dimensie gekregen door de curieuze rol die wethouder Kuij- ers speelt als voorzitter' van het bestuur van de muziekschool- door Gert Visser Formeel zijn er nog geen defi nitieve beslissingen gevallen over de bezuinigingsoperatie waarmee een bedrag van 12 mil joen gulden is gemoeid. De wet houders van de drie partijen heb ben zich gebonden aan het voor stel van het college, zij het dat de gevolgen daarvan nog worden onderzocht. De drie fracties ge nieten alle vrijheid om zich er voor of er tegen uit te spreken. Zo is getracht een uiterst zorg vuldige procedure op stapel te zetten waarbij de inspraak van alle betrokkenen uit de politiek moet zijn gewaarborgd. De vrij heid van handelen die de fracties is toegezegd, heeft in praktijk echter niet zo veel om het lijf. Het is voor de raadsfracties im mers nagenoeg onmogelijk om zich tegen het collegevoorstel te verzetten zonder ruzie te krijgen met hun eigen wethouder(s). Daarbij, het college van B en W kan slechts onder dekking van de eigen politieke achterban ope reren. Wanneer deze zich over enkele maanden tegen het door B en W uitgestippelde beleid ver zet, ontaardt de bezuinigingsope ratie in een politieke chaos. De zogenaamde vrijheid van de frac ties zal straks niet veel meer dan een zeepbel blijken te zijn waar bij het college op hoofdpunten zijn zin krijgt. Moeite Zolang deze illusie bestaat, wordt van verschillende kanten tegen onderdelen van de bezuini gingsoperatie aangeschopt. Zo heeft WD-fractievoorzitter Van der Nat de lastenverzwaring voor het bedrijfsleven tot strijd punt voor zijn fractie verheven. Van der Nat liet weten 'de grootst mogelijke moeite te heb ben' met dat onderdeel van het collegevoorstel. Kennelijk achtte hij een correctie van zijn beide wethouders die zich akkoord verklaarden met deze maatregel (onder wie de wethouder die de economische belangen in de ge meente behartigt) op zijn plaats. De WD is er wat lastenver zwaringen betreft - van oudsher een gevoelig onderdeel van het gemeentebeleid - dan ook wel erg slecht van afgekomen. De kleine huiseigenaar wordt ont zien terwijl de 'rijken' en onder nemers het gelag moeten beta len, een idee dat in volle omvang uit de koker van de PvdA sfkom- stig moet zijn. Of Van der Nat als het er op aankomt zijn zorgen in daden om zal zetten, wordt alge meen betwijfeld. Bij de PvdA is weinig animo aanwezig om de kleine huiseigenaar financieel aan te pakken en veel andere mo gelijkheden om het bedrijfsleven te ontzien, zijn er niet. Het is uit gesloten dat de WD er een crisis in het college voor over zou heb ben om zijn zin te krijgen. De bezwaren van de fractie voorzitter van de WD moeten gezien worden als een waarschu wing aan de coalitiepartners dat de inschikkelijkheid van de libe ralen ergens zijn grenzen kent. De WD gaat al jaren gebukt on der het juk van socialistische be leid en het kan geen kwaad daar zo nu en dan een waarschuwend vingertje bij op te steken. Van der Nat rekent er op bij andere onderdelen van de bezuinigings operatie later zijn zin te krijgen als de WD ten aanzien van de lastenverzwaring wat gas terug neemt. Metamorfose De bezwaren van Links Leiden zijn van een andere aard. De par tij kampt met een identiteitscri sis, de metamorfose van een linkse actiepartij tot een partij met bestuursverantwoordelijk- heid is misschien niet de fractie maar in elk geval wel de achter ban iets te snel gegaan. Met na- me in CPN-gelederen wordt ge klaagd dat het de partij aan een eigen identiteit ontbreekt: dat Links Leiden zich onvoldoende weet te onderscheiden van de PvdA. Wethouder De la Mar daarentegen ziet het daarentegen als zijn (bestuurlijke) taak om het bewijs te leveren dat een college met Links Leiden het beter doet dan een college waarin zijn partij niet aanwezig is. Voor welke opdracht Links Leiden zich in het college ook ge steld heeft, de partij wordt ge confronteerd met bezuinigingen die grotendeels door een CDA/ WD-kabinet zijn bedacht. Be zuinigingen bovendien waarbij gedwongen ontslagen niet zijn uitgesloten. Een jaar geleden zou Links Leiden zich hiertegen tot het ui terste hebben verzet. Nu wordt volstaan met een morrende ach terban maar wordt een mogelijke ruzie in het college zorgvuldig vermeden. Onder het mom dat er extra geld wordt uitgetrokken voor 'fijne linkse dingen voor de mensen' (extra geld voor onder meer kinderopvang, volwassene neducatie, milieubeheer, bejaar denzorg en emancipatie) heeft Links Leiden zich de houding aangemeten van een echte be stuurderspartij waarin de beloof de 'strijdbare houding in een vechtcollege' maar moeilijk valt te ontdekken. De PvdA kijkt ondertussen glimlachend toe hoe rechts en links zich staande trachten te houden. De socialistische fractie heeft zich onverkort neergelegd bij de voorstellen van het college 'en zal niet toestaan dat iemand daar ook maai- wat van afpeutert' zoals een fractielid het uitdrukt. Slechts op onderdelen is bij een minderheid van de fractie twijfel gerezen over de voorstellen van het college, het gaat dan vooral over de muziekschool. De socia listen wachten rustig af op de dingen die komen gaan. Irritatie Slechts één wethouder verzet zich in het openbaar tegen de be zuinigingen. Zijn acties onder neemt hij echter niet vanuit de B en W-kamer in het stadhuis maar vanuit de bestuurskamer in de muziekschool. Deze opvallende rol is weggelegd voor voormalig WD-lijsttrekker Kuijers. Als wethouder voor cultuurzaken heeft hij de muziekschool een grove bezuiniging opgelegd waaraan hij als voorzitter van de muziekschool wanhopig tracht te ontkomen. Hij is gewikkeld in een boeiende briefwisseling met zichzelf waarin hij als voorzitter met verbijstering van bezuini gingen kennis neemt die hij twee maanden eerder als wethouder mede ondertekende. Een treuri ge vertoning die de nodige irrita tie heeft opgewekt bij zowel zijn collega-wethouders als bij het personeel van de muziekschool. Het valt Kuijers niet geheel te verwijten dat hij in dit conflict is terechtgekomen. Sinds jaar en dag is het in Leiden de gewoonte dat de wethouder voor cultuur ook voorzitter van de muziek school is. Net zoals vrijwel alle andere wethouders voorzitter zijn van de een of andere ge meenschappelijke regeling; het geen bij tijd en wijle (en vooral bij bezuinigingen) de nodige ver warring schept. Daar is niet aan te ontkomen zolang het gemeen tebestuur wethouders naar inter gemeentelijke samenwerkings organen afvaardigt om de in vloed van Leiden te waarborgen. De WD-wethouder heeft zich zelf gruwelijk overschat bij zijn poging twee volstrekt tegenstrij dige belangen tegelijkertijd te behartigen. Hij is daarin, zoals de afgelopen dagen duidelijk is ge worden, dan ook geenszins ge slaagd. Zijn tomeloze inzet heeft er toe geleid dat het personeel van de muziekschool het gedrag van zijn voorzitter met toene mende argwaan gadeslaat. Kuijers - zijn voorliefde voor politieke spelletjes en strate- gietjes is bekend - had zich moe ten realiseren dat hij in de eerste plaats gemeentebestuurder is. Toen hij in zijn functie als wet houder naliet te protesteren te gen het halveren van de subsidie op de muziekschool, bleef er voor hem weinig meer over dan de school met zo min mogelijk schade door de bezuinigingen te loodsen. Het stuntwerk had hij beter aan zijn directeur over kun nen laten. Terecht is Kuijers door het col lege teruggefloten, zijn actie dreigde de bezuinigingsoperatie tot een potsierlijk gebeuren te maken. Ter linkerzijde van de WD wordt ondertussen gniffe lend toegekeken hoe de WD- voorman van zijn identiteitscri sis herstelt. is de bedoeling dat bijvoorbeeld een personeelsconsulent bij de 'clusters' wordt aangesteld. Ook de technische dienst zou kunnen wor den opgedeeld, aldus Siderius. Op deze manier hoopt het bestuur de bureaucratie een halt toe te roepen. Een en ander heeft vanzelfspre kend gevolgen voor het personeel. Siderius denkt niet aan (gedwon gen) ontslagen, maar mensen zul len op andere plaatsen komen te werken dan tot nu toe het geval was. Vandaar dat het opheffen van de directeur sociale zaken een 'be langrijk punt' van gesprek is ge weest. Het bestuur van het AZL is echter van mening dat een aparte vakdirecteur sociale zaken niet past in een strategisch en gedespe- cialiseerd werkende directie. Om deze lacune op te vullen zal bij de dienst personeelszaken be halve de ondersteuning van het personeelsbeheer ook de voorbe reiding van en het toezicht op de uitvoering van het sociaal beleid worden ondergebracht. Zowel de algemeen directeur, verantwoorde lijk voor het sociaal beleid, als de directeur beheer, verantwoordelijk voor de uitvoering ervan, moeten hierop kunnen terugvallen. A. Schweitzer: directeur patiëntenzorg. Overleg Over deze constructie is, aldus het bestuur, uitvoerig overleg ge weest met de personeelsraad en de dienst sociale zaken. Volgens Side rius is het niet onbegrijpelijk dat men zich sterk heeft gemaakt voor het behoud van de post directeur sociale zaken. "Een functie die in het begin van de jaren tachtig in het leven is geroepen, gaat nu weer verloren. Maar we zijn ervan over tuigd dat dit geen afbreuk doet aan het belang van het sociaal beleid binnen de organisatie. Integen deel. Juist die verkokering was niet goed. Een sociaal beleid hoeft niet direct gestalte te krijgen in een aparte directeur sociale zaken". Si derius heeft de indruk dat het per soneel hiervoor 'uiteindelijk be grip toont'. E. van Seggelen (Abva/Kabo) van het overlegorgaan personeel van het AZL zei in een eerste reac tie de indruk te hebben dat het be stuur rekening heeft gehouden met de wensen van de inspraakor ganen. Hij is blij dat het sociale be leid op het hoogste niveau is on dergebracht. "Maar er zullen nog wel concrete afspraken moeten worden gemaakt over de inhoud ervan". Patiënt De reorganisatie heeft tot doel om uiteindelijk een beter functio nerend academisch ziekenhuis van de grond te krijgen, waarin patiën tenzorg centraal staat en waarin onderwijs en onderzoek een be langrijke functie vervullen. Op langere termijn zal een 'beter functionerend en gemotiveerd per soneel' de patient ten dienste moe ten staan. In dit verband vallen ter men als 'marktgericht werken' en 'de patiënt als consument'. Volgens het bestuur is er veel on vrede onder de patiënten over de gang van zaken in het ziekenhuis. Lange wachttijden en afschuiven van verantwoordelijkheden zijn aan de orde van de dag. Binnen de (financiële) mogelijkheden moet er volgens het bestuur wel degelijk een kwaliteitsverbetering mogelijk zijn. Men denkt zelfs over het in stellen van avondspreekuren en het openstellen van klinieken 's avonds. Tegelijkertijd wordt toege geven dat dit toekomstmuziek is, omdat een dergelijke service geld kost. En dit terwijl de hele regorgani satie géén geld mag kosten. "We trachten de operatie budgettair- neutraal te houden", aldus Side rius. Op den duur hoopt men ech ter door doeltreffender te werken veel te kunnen besparen, waardoor de grotere dienstverlening aan de patiënt alsnog van de grond zou kunnen komen. Prins Carnaval George Julien de Eerste kreeg gisteren uit handen van loco-burgemeester Kuijers de sleutels ian de stad overhandigd. Komende dagen barst in Leiden het carnaval los. (foto Ellen Martens i LEIDEN - Leerlingen van de Loui se de Coligny scholengemeen schap hebben een maaand lang ac tie gevoerd om geld in te zamelen voor een vluchtelingenkamp in Botswana. Daarbij is naar schat ting ongeveer 16.000 gulden inge zameld. Van het geld wordt in het kamp een school gebouwd. Aanleiding voor de actie was vol gens T. van de Wolf, organisator van de actie, een verzoek dat de school kreeg: iets doen voor Zuid- afrikaanse vluchtelingen in een kamp in Kagisong. Dat is een dorp je nabij de grens met Zuid-Afrika. In dit kamp worden over de grens gevluchte Zuidafrikaanse kinde ren opgevangen en verzorgd om daarna weer doorgestuurd te wor den. Het kamp is van elke ning verstoken. Zo is er bijvoor beeld ook geen school. Daarom rees bij de scholengemeenschap het idee geld in te zamelen, onder het motto: Kagisong bouwt een school, draag een steentje bij. Van de Wolf is tevreden over het bereikte resultaat: "De actie is bui tengewoon goed verlopen. Het pre cieze bedrag weten we nog niet, omdat er nog steeds geld binnen komt. Ik schat dat we op 16.000 gulden komen. De leerlingen heb ben het geld bij elkaar gekregen door bij mensen ramen en auto's te wassen of boodschappen te doen. Een soort heitje voor een kar weitje. Ook heb we de alom beken de sponsorloop georganiseerd". Lees- en schrijfgroep Het Leidse Volkshuis heeft nog plaats voor mensen die mee wil len doen aan de lees- en schrijf groep. Telefonische informatie bij Marja van Putten: 071- 149180. FNV-spreekuur De werkgroep uitkeringsge rechtigden van het FNV houdt dinsdag 3 maart van 11.00 tot 12.15 uur spreekuur voor leden en niet-leden die vragen hebben over de sociale stelselherziening Het spreekuur wordt gehouden in café Eigenzorg aan de Sta tionsweg. Tevens is er elke tweede woensdag van de maand on 14.00 uur spreekuur in de Petrus zaal aan de Lammenschansweg Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Jennifer Jeanne Maria dv. A.G.P. van der Slot en M.A.A. Hogervorst; Marco zv. N. Schaap en J. Varkevisser; Jan Christiaan zv. C.J. Minnee en A. de Koning; Franciscus Hendrik Cornells Maria zv. F.P.G.M. van Veen en C.S. Brandt; Aouatif dv. A. Attaf en D. Bounoua; Annemiek Anna Elisabeth dv. P.J. Zandvliet en Y. Kas- teelen; Comelis Leendert zv. F. Jacobs en J. van der Plas; Roy zv. J.J. Wolter- rnan en M.L. Freeke. Jindra Myrthe dv L.H.M. Bakker en M.J.M.C. Brugman. Sanne Leda dv H.A.R. Verhoeve en M. Knoptels; Dick zv. G. van der Bent en W A. Remmelzwaal, Bart-Jan zv J. Luijk en E. van der Kwaak; Merel dv. F.H. Stoffers en W.L.M. Bontje; Jeffrey Jacob Pieter zv. B. de Mooij en E.O. dv L Vrij en A.A. Hoogendoorn; Laura dv H.H. de Kiewit en M.M.A. Berg; An ne dv. J.W. Oudwater en C. Beekman; Denny Pascal zv. C. Meyvogel en H.J.C. Ouwehand; Arie Amerik zv. M. Imthorn en C.M. Groen, Stephan zv. J. van den Berg en L.W. Hoek; Nienke Resi dv. M D. Fierlier en H.C.E. Baasten; An- netje Willemina dv. M. van Ryn en H.J. van Beelen; Hessel zv. D.M. Laman en W.C.J. Franken; Zubeyr zv. I. Kuzu en F. Sögütlü; Jan-Willem zv. J.W. Tim- mers en E. J.H. van Sonsbeek; Johannes Cornelis Petrus zv. J.G.P. van der Voorn en M.G.C. Duivenvoorden; Eve lien Sandra dv. A.P.A. Hoogeveen en C E. de Boer; Roy Charles Gerald zv. M.G.L. Sinke en J.A.W.M. Münning- hoff; Stefan Bastiaan zv. J.J.L. Reekers en E H M. van der Meel; Nathalie Anne Rosemarie dv. G.A.W. Bruijn en H I P.G.M. Mossoux; Johannes Maria zv. J. Jasper en A.D.M.C. de Graaf; Kim dv. J. Eradus en M.P. Schouten; Corne lls Hendrik zv. C.H. Mens en C H. Dool; Rudolf Antonius zv. R.A. Hoets en E.A.J. Nederhoed; Dirk Renier Danny zv. W.J. de Wit en J. Fakkel; Signd Ester dv A.F.J.E. Kleiryans en M. Pennine Martinus Adrianus Maria zv. M.J.A.M. Matze en A.E.M. de Jong; Arendje Jan- neke dv. H. van der Plas en L.E. Kloos; David zv. F.E. Veneman; Renee dv L.J. van Tongeren en A.M. Pannekoek; Mar- janne dv. C.P.H. Houwer en A. van der Plas; Stefan zv. T. van Zuijlen en J.S. van der Maarel; Jannetje Christina dv. M. van der Bent en G.A. Kuyt; Björn zv. D.J. Ouwehand en A.A.M. de Korte; Ca- tharina dv. P.J. den Boer en A.M. Vis ser; Richard Hendrik zv. A. Amersfoort en D. Bokhorst. Overleden: A. van Hooidonk, geb 3-6- 1912 man, L.F.M. van der Pompe, geb 29-6-1902 vrl.; P. Ouwerkerk, geb. 26-1- 1986 man, N. Dofferhoff. geb. 21-2-1915 man; G.J Nedermeyer. geb. 3-8-1936 man. J.E. Ouwerkerk, geb. 3-10-1903 vrl. geh. gew. met L.W.F. Kasteelen; J H.D Ponsioen, geb. 3-5-1921 man; H T Bel. geb. 13-5-1931 man; F.K. Lagerweij, geb. 24-9-1910 man; S. Akachar, geb. 22-11- 1983 man,

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9