Herstellend KBB zoekt uitbreiding Milde reactie op valuta-overleg Sociaal" FNV wil werkonderbreking bij Facilitair Bedrijf NOS \Esnm KLM mag over Siberië-route gaan vhegen Vrouw houdt aww na haar echtscheiding ZATERDAG 28 FEBRUARI 1987 PAGINA 7 Bijenkorven voor het eerst weer op eigen benen AMSTERDAM (GPD) - De winst en omzet van Koninklijke Bijenkorf Beheer (Bijenkorf, Hema, Maxis/Praxis) zijn het afgelopen boekjaar na een moeilijke periode flink gestegen. De aandeelhouders krijgen voor het eerst sinds vijfjaar weer dividend. Het concern zoekt naar expansiemogelijkheden door overnemingen en gaat daarvoor nieuwe aandelen uit geven. Afgelopen voorjaar werd KBB al eigenaar van M&S Mode, een keten van 153 kledingzaken waarvan 108 in Nederland. Alleen bij Maxis gaat het slecht. Daar wil KBB reorganiseren. SCHIPHOL (ANP) - De KLM heeft van de Sowjet-autoriteiten toestemming gekregen om met in gang van 1 april de Siberie-route te gebruiken op de diensten Amster- dam-Tokio, waardoor dit traject non-stop kan worden gevlogen. De charterluchtvaartmaatschappij Martinair heeft met onmiddellijke ingang toestemming gekregen voor het gebruik van de Tasjkent- route, waardoor de vluchten naar Zuidoost-Azie van deze maat schappij aanzienlijk kunnen wor den bekort. Dit zijn de voornaamste uitkom sten van het luchtvaartpolitieke overleg dat delegaties van de Ne derlandse en Russische Rijks luchtvaartdiensten de afgelopen twee dagen in Den Haag hebben gevoerd. De nieuwe afspraken zijn vastgelegd in een protocol dat gis termiddag op de Russische ambas sade in Den Haag in aanwezigheid van minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat en de Russische ambassadeur in ons land, A. Bla- tov, werd ondertekend door de bei de delegatieleiders, mr. R.L.M. Schreurs van de Nederlandse RLD en zijn Russische collega V.D. Sa- moroukov. De toestemming voor het ge bruik van de Siberië-route met Boeing vliegtuigen geldt voorlopig tot de komende winterdienstrege- ling voor wat betreft de non-stop- vluchten naar Tokio. Daarna zullen de KLM-vliegluigen op weg naar de Japanse hoofdstad een tussen landing maken in Moskou De Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot heeft toestem ming gekregen om met ingang van 1 april een retourdienst Tokio-Am- sterdam via Moskou te onderhou den. Beide maatschappijen zullen President-directeur ir. A. Maas van KBB maakte de gunstige jaarcij fers gisteren bekend. De netto winst was met 53 procent gestegen van 48,6 miljoen gulden in 1985 naar 74,4 miljoen in 1986. De omzet van het concern groeide met 4,2 procent van 3419 miljoen gulden naar 3561 miljoen gulden in 1986. Een groot deel van de winstgroei was het gevolg van de gedaalde rentelasten (55 miljoen in 1985; 35,4 miljoen in 1986). Voor het eerst trof KBB weer een voorziening voor belasting, namelijk van 7,9 miljoen gulden. Overigens verwacht het concern de eerste twee jaar nog geen belasting te hoeven betalen als gevolg van de fiscaal compen- sabele verliezen uit de probleem periode. Maas omschreef de nieuwe loot M&S als een goed renderende ke ten. Behalve in Nederland heeft M&S winkels in West-Duitsland, België en Luxemburg. Vooral in West-Duitsland ziet het bedrijf uit breidingsmogelijkheden. De vori ge eigenaar van M&S, de familie Abram, ontving voor de keten 475.000 aandelen KBB en een niet nader genoemd bedrag in contan ten. KBB wil de eigen identiteit van M&S behouden. M&S ver koopt tamelijk goedkope dames mode, heeft een omzet van 270 mil joen gulden en 1400 mensen in dienst. Bredere basis Maas zette uiteen dat het con cern streeft naar een bredere, even wichtiger basis. In de bestaande werkmaatschappijen zijn weinig groeimogelijkheden, behalve bij Praxis (doe-het-zelf). Daarom zoekt KBB naar goed renderende bedrijven om over te nemen. Bij voorkeur ondernemingen binnen de detailhandel, omdat KBB daar het meeste verstand van heeft. Het concern denkt vooral aan uitbrei ding in speciaalzaken. Deze kun nen goed inspelen op de huidige trend dat de consument een eigen levensstijl zoekt en minder naar de buren kijkt, aldus Maas. Daarbij wil KBB de huidige balansverhou ding van ruim 30 procent eigen Schuld Venezuela Venezuela is het met de interna tionale banken eens geworden over een herziening van een begin vorig jaar gesloten regeling voor herstructurering van schulden ten bedrage van 21 miljard dollar. Het akkoord houdt in dat in de komen de drie jaar minder rente en aflos sing hoeft te worden betaald dan oorspronkelijk was overeengeko men. zo hebben bankiers in New York gisteren'verklaard. De mede delingen over deze regeling kwa men een dag na de afronding van een schuldenakkoord tussen de banken en Chili. Bankiers gaven toe dat de concessies aan Chili en Venezuela mede zijn ingegeven door het eenzijdige besluit van Brazilië om de rentebetalingen op te schorten. Handelstekort VS De Verenigde Staten hebben in januari een handelstekort geboekt van 14,78 miljard dollar (ruim 30 miljard gulden), een scherpe stij ging in vergelijking met de voor gaande maand, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van handel giste ren bekendgemaakt. Staatsdrukkerij De staatsdrukkerij/uitgeverij wordt per 1 januari 1988 verzelf standigd tot een naamloze ven nootschap. Binnen vijf jaar worden de aandelen, aanvankelijk geheel in handen van de overheid, afge stoten. Hiertoe heeft het kabinet giosteren besloten. De voorberei ding op de privatisering is reeds in volle gang. De commerciële afde ling is versterkt en de organisatie structuur wordt aangepast. Binnen enkele weken worden besprekin gen over de arbeidsvoorwaarden bij de nieuwe NV gehouden. Pierson Pierson, Heldring Pierson, dochtermaatschappij van de Amro Bank, heeft een uitstekend jaar achter de rug. De netto winst is vo rig jaar uitgekomen op 84.8 mil joen (ƒ51,1 miljoen in 1985), zo heeft de bank meegedeeld. Aan de voorziening algemene bedrijfsrisi co's, de "stroppenpot", werd 43 miljoen toegevoegd tegen 46 mil joen in het voorgaande jaar. vermogen handhaven. Ook de winst per aandeel (vorig jaar ƒ8,10) mag niet dalen, ook niet wanneer KBB weer vennootschapsbelas ting moet betalen. In het nieuwe boekjaar (van 1 fe bruari tot 31 januari) verwacht KBB haar marktaandeel evenals het vorig boekjaar te vergroten, en de winst per aandeel ten minste te kunnen handhaven. Dit ondanks uitgifte van 650.000 nieuwe aande len (één nieuw aandeel op vijftien bestaande) in de vorm van een claim-emissie, waarover in maart meer informatie komt. Groot-aan deelhouder Vendex doet aan deze emissie mee. zodat diens aandeel 40 procent blijft. De raad van bestuur heeft op dracht gegeven voor een grondig onderzoek naar de situatie van Ma xis. Binnenkort komt het bestuur met conclusies. Maas sluit niet vol ledig uit dat KBB Maxis zal afsto ten, maar maakte duidelijk dat KBB veel liever zelf probeert weer een renderend onderdeel van de weidewinkels te maken. "Afstoten zal wel het allerlaatste zijn wat we doen", aldus Maas. Met de Bijenkorven gaat het goed. Deze werkmaatschappij was afgelopen jaar voor het eerst weer in staat haar eigen renteverplich tingen op te brengen, en hield ver volgens nog eens 2 miljoen gulden netto-winst over. De omzet groeide met 7,8 procent naar 534 miljoen gulden. Een veel grotere groei dan in de gehele detailhandel, want die bedroeg slechts 2 procent. De om zet van heel KBB groeide met 4.2 procent, waardoor KBB haar martkaandeel vergrootte van 3,4 naar 3,5 procent. De Hema blijft het goed doen. De omzet groeide met 3,7 procent naar 2185 miljoen gulden in 1986, de winst ging omhoog van 44 miljoen gulden in 1985 naar 50,8 miljoen gulden. Praxis is de enige snel groeiende poot van KBB. Vorig jaar kwamen er zes vestigingen bij, zodat er nu 34 zijn. Door de verliezen bij Maxis bleef de winst van werkmaat schappij Maxis/Praxis beperkt tot een schamele twee ton. KBB gaat dit jaar zijn ingewik kelde vermogensstructuur vereen voudigen. Op dit moment heeft het en noteringen aan de effectenbeurs in de vorm van di verse soorten aandelen en obliga ties. Door diverse stukken te laten omruilen in andere, wil KBB eind dit jaar nog maar drie noteringen hebben. Het bestuur stelt een divi dend voor van 1,50 voor gewone aandelen en 10 procent comumula- tief preferentie aandelen. Voor de 6 procent cumulatief preferente aan delen stelt het bestuur 1,20 per aandeel voor, verhoogd met 6 achterstallig dividend over de afge lopen vijf boekjaren. binnenkort besprekingen afron den over samenwerking op deze diensten. De KLM vliegt momenteel vier keer per week een retourdienst tussen Amsterdam en Tokio. Dit aantal zal in de toekomst niet wor den gewijzigd. Al deze vluchten gaan nu nog via de Poolroute en doen als tussenstation Anchorage in Alaska aan. Eén van deze vier vluchten wordt met ingang van 2 april non-stop gevlogen, hetgeen een tijdsbesparing oplevert van ruim vijf uur, zowel op de heen- als op de retourvlucht. De Japanse autoriteiten staan op dit moment niet meer rechtreekse KLM-verbindingen Amsterdam- Tokio toe. Eind 1985 al lieten de Ja panse autoriteiten weten geen be zwaar te hebben tegen één rech treekse KLM-verbinding per week De Japanse luchtvaartmaatschap pij JAL doet Japan aan via Ancho rage en heeft voorlopig geen plan nen voor rechtreekse vluchten, die wel worden gemaakt tussen Lon den en Frankfort en de Japanse hoofdstad. Extra korting dreigt op melkproduktie DEN HAAG (GPD) - De Neder landse rundveehouders zullen per 1 april waarschijnlijk vanuit Brus sel opnieuw worden geconfron teerd met een extra korting van 1,5 procent op hun melkproduktie. Daarmee zal de Nederlandse melk produktie het komende seizoen moeten worden teruggebracht met 7.5 procent. Mocht de opkooprege ling van te veel geproduceerde melk opnieuw geen succes zijn. dan zal minister Braks nog eens 2 procent korting moeten doorvoe- De oorzaken van deze extra te genvallers liggen in het feit dat Braks veehouders met problemen toegestaan heeft meer melk te pro duceren dan door Brussel was toe gestaan. Daarnaast is de door de minister ingestelde opkooprege ling tegengevallen. Die opkoopre geling houdt in dat boeren die hun bedrijf willen inkrimpen of beëin digen, aan het ministerie hun melkproduktie verkopen. Het probleem wordt thans in Brussel bestudeerd. Volgende week zal landbouwcommissaris Frans Andriessen een beslissing nemen. Deze week besloten de landbouwministers dat als mocht blijken dat de melkproduktie niet voldoende zou worden terugge drongen. aanvullende maatregelen genomen zouden worden. ROTTERDAM - De verpleegkun digen van het 940 patiënten tellen de Deltaziekenhuis in Rotterdam hebben gisteren rond het midda guur het werk onderbroken om te protesteren tegen de bezuinigingen bij ziekenhuizen, die volgens hen de kwaliteit van de zorg ernstig aan tasten. Ook zou de werkrdruk on aanvaardbaar zwaar zijn gewor den. De foto toont de demonstratie ve tocht over het ziekenhuisterrein. CONTAINERBEDRIJVEN - Tij dens het eerste gesprek over een nieuwe cao voor de containerbe- drijven in de Rotterdamse haven - ECT en Unitcentre - is gisteren overeengekomen volgende week te gaan onderhandelen over de be drijfseigen cao's. Dit heeft de di rectiewoordvoerder van ECT, H. Schut, na afloop bekend gemaakt Met de vervoersbonden is afge sproken volgende week vrijdag te praten over de ECT-CAO, waarbij het herstelplan van ECT voor het eerst inhoudelijk aan de orde zal komen. Over de cao van Unitcen tre wordt dinsdag gesproken. De vervoersbond FNV heeft steeds aangedrongen op sectoraal over leg, omdat de problemen bij ECT de hele containersector aangaan. ECT stelt zich op het standpunt dat onderhandelingen over de hele sector onmogelijk zijn. HILVERSUM (GPD) - De Dien stenbond FNV wil de medewer kers van het Facilitair Bedrijf (FB) van de NOS oproepen het werk te onderbreken, als de Raad van Be heer van deze omroep niet bereid is op korte termijn overleg te voe ren over de toekomstplannen voor het FB Deze plannen betekenen het fail lissement van het bedrijf, meent de bond. Bij het FB werken ongeveer 4000 mensen. De bond zal binnen kort het FNV-hoofdbestuur om toestemming vragen voor de werk onderbrekingen. Dat heeft Henk Baard, voorzitter van het Landelij ke Groepsbestuur van de Dien stenbond FNV gisteren verklaard. Het FB zal na invoering van de Mediawet zelfstandig worden. De huidige concurrentiepositie van dit bedrijf is slecht; het is te duur en te log. Adviesbureau McKinsey Company heeft het bedrijf door gelicht en de raad van beheer gead viseerd enkele maatregelen te ne men. De raad heeft dit advies over genomen en komt zelfs met nog verdergaande voorstellen. Het NOS-bestuur zal op 13 maart over die voorstellen vergaderen. De Dienstenbond FNV noemt de Raad van Beheer 'nog maffer dan hij Brinkman zelf vaak publieke lijk noemt'. In tegenstelling tot mi nister Brinkman van wvc wil de raad de zogenoemde 'bestedings- plicht' voor omroepen versneld af bouwen. Het FB is voor bijna hon derd procent afhankelijk van de omroepen. De Mediawet noemt een bestedingsplicht van 75 pro cent, maar gaat niet verder. De Raad van Beheer daarentegen wil de verplichting al in 1995 terugge bracht hebben tot 20 procent. Baard: "Dat betekent dat je nooit alle functies van dit bedrijf kunt behouden. Die 75 procent is ook AMSTERDAM (GPD) - Vergele ken met de reactie van het inter nationale effectenbeurswezen op de valutabijeenkomst van de vijf grote industrielanden in Parijs afgelopen weekeinde, gedroeg onze beurs zich mild. Er was wel iswaar geen sprake van grote be reidheid tot het doen van zaken en zowel de mentaliteit van af wachten als aanzien bleven ook in Amsterdam overheersen, maar de koersontwikkeling wist zich buiten scherpe dalingen te houden. door C. Wagenaar Dat was overal anders, wani maandag begonnen de meeste effectenbeurzen in de vrije we reld met een flinke reactie. Wall Street verloor zelfs bijna twintig punten. Maar ook Londen, Frankfort en Tokio waren lager. Nadien kreeg de hersteltendens de overhand, waaraan ook Frankfort aan meedeed. Daar werd geprofiteerd van de bereid heid van de Bondsrepubliek de binnenlandse economie te sti muleren. De dollar blijft onzekerheid zaaien. In de internationale valu- tahandel was men niet onder de indruk was van wat zo deftig het Louvre-akkoord wordt ge noemd. Ook daar wil men eerst wel eens zien wat er zal gebeuren als de dollar weer van alle kanten wordt aangeboden. Die kans was er wel, want de weigering van Brazilië nog verder rente te beta len op buitenlandse schulden, bracht de Amerikaanse financië le wereld in grote beroering. Vooral de bankaandelen lagen flauw in de markt van Wall Street, te meer daar ook Argenti nië een dreigende houding ging aannemen. Achteraf blijkt nu dat alles een kwestie van koehandel is en dat Brazilië en Argentinië proberen nieuwe grote leningen af te sluiten tegen gunstige voor waarden. De al dan niet uit te be talen rente op bestaande lenin gen wordt hierbij als drukmiddel ingezet. Wat deze week in beweging kwam en de nodige beroering wekte was de oliemarkt. Daar zakten de prijzen als bakstenen en kwamen zelfs al beneden de 16 dollar per vat van 159 liter, te gen 19 dollar eerder dit jaar. Sinds op 1 februari van dit jaar de plechtige OPEC-belofte de olieprijs koste wat kost op 18 dol lar te houden officieel is inge gaan, zijn de olieprijzen daar in de loop van deze maand ruim tien procent onder gezakt. De in getreden dooi, het milde weer in Amerika waar enorme olievoor raden zijn opgeslagen en het overtreden van de OPEC-leden van hun voorgeschreven pro- duktiequota zijn van dit nieuwe uitglijden van de oliemarkt de oorzaak. Voor Saoedi-Arabie dat wan hopig tracht de olievloedgolf van elders te keren door overal de nieuwe olieminister als een soort prediker voor produkliebeheer- sing naar toe te zenden, is er bij na geen houden meer aan. Het land zal z'n eigen produktie ver der drastisch moeten inkrimpen, maar kan toch niet alles gaan stil leggen. Voor de olieaandelen in Wall Street was het een slechte week. Zij vingen met de bankaandelen de meeste baisse-slagen op. Ook ons hoofdfonds, Koninklijke Olie, moest het ontgelden en kwam tijdelijk zes gulden lager te staan. Dit legde nog de meeste druk op de koersontwikkeling in Amsterdam, want zonder deze koersval zou het Damrak zich waarschijnlijk aan alle reacties hebben kunnen onttrekken. Vooral de lokale markt lag goed. dank zij de snel wassende stroom van winstcijfers, waarvan de teneur deze week zeer behoor lijk was. De computer soft ware-bedrij- ven publiceerden winststijgin gen van 50 tot 100 procent. De handel kwam op 40 tot 50 pro cent en zelfs de Amro Bank opende de rij van de banken met een winststijging van 25 procent. De lokale industrie behoorde dan ook tot de grote stijgers. Naar vier dagen handel klom de index drie punten. Mede dank zij het fenomenale succes van het Philips-concern in het vierde kwartaal 1986, waardoor de jaarwinst nog met 10 procent kon stijgen, werkte de index voor internationals na vier dagen handel een verlies van twee punten volledig weg. Het algemene beurscijfer kwam daardoor één punt boven het slot van vorige week uit. Philips wist bijna 5 procent in koers te stij gen, maar Heineken moest 5 pro cent afstaan. Ook 5 procent meer waard werden deze weck Wol- ters Samsom. Wegener. HBG en Holdoh. Terwijl Enks en Kluwer tot 10 procent van de beurswaar de konden oplopen. Meneba was echter scherp in reactie. De Europese Optiebeurs zag de handel flink toenemen. Er werden nu 186.000 contracten af gesloten, tegen 123.000 in de voorgaande werkperiode. In het begin van de week was er grote belangstelling voor valutaopties. Ook Philips was een topper, waarvan de omzet donderdag zelfs een enorm hoogtepunt be haalde. Van de 37.000 contracten die toen op de gehele optiebeurs werden afgesloten, kwamen er 17 000 voor Philips uit, namelijk 11.500 calls en 5 500 puts. Voor Koninklijke Olie overtroffen soms de puts de calls. voor ons acceptabel. Maar honderd procent privatiseren, wat de Raad van Beheer hiermee voorstaat, is onmogelijk. Dat betekent faillisse ment van het bedrijf Volgens Baard zullen dan in ie der geval de omroeporkesten en -koren verdwijnen, evenals Fono- theek. de restauratieve en bewa kingsdienst en de chauffeurs. Bij de genoemde diensten werken honderden mensen. Daarnaast vindt de vakbonds man dat de Raad van Beheer ten onrechte een voorschot neemt op de Mediawet, die waarschijnlijk op 1 januari 1988 van kracht wordt. Baard betwijfelt dit, omdat na de Statenverkiezingen ook een nieu we Eerste Kamer zal aantreden. De Dienstenbond FNV heeft alle 6000 medewerkers van de omroep in een pamflet opgeroepen aanwe zig te zijn tijdens de vergadering van 13 maart in het NOS-complex. om dan hun protesten te laten ho- HEERLEN (ANP) - DSM en de vakbonden hebben gisteren over eenstemming bereikt over de rechtspositie van de werknemers van het PSC-bedrijf (Produktie Specialty Compounds). Het PSC- bedrijf, onderdeel van DSM Kunst stoffen BV in Geleen, verhuist naar het Belgische Genk. Dat heeft een woordvoerder van DSM gistermid dag bekendgemaakt. De onderne mingsraad van DSM Limburg bracht donderdag een positief ad vies uit over de verhuizing. De nu met de vakbonden gemaakte af spraken worden op zo kort moge lijke termijn verder uitgewerkt. FNV akkoord met cao V&D UTRECHT (ANP) - De Diensten bond FNV is gisteravond alsnog in principe akkoord gegaan met de cao voor het Vroom Dreesmann- warenhuisconcern (16.000 werkne mers) waarmee de andere drie bon den al eerder hadden ingestemd. Daarnaast hebben de bond en V&D in een apart stuk afspraken gemaakt over een sociale regeling voor de reorganisaties die bij V&D op stapel staan. Dat hebben beide partijen bekend gemaakt. V&D wil zijn verkooporganisatie drastisch vereenvoudigen en het aantal rayons terugbrengen. Het bedrijf en de bonden zijn nu over eengekomen dat daarbij, geduren de de looptijd van de nieuwe cao, geen ontslagen zullen vallen. Ook is er voor alle V&D-werknemers een loongarantie afgesproken. Dat houdt in dat zij bij overplaatsing of functiewijziging, gedurende de looptijd van de cao, geen genoegen hoeven te nemen met een lager sa laris. De Algemene Weduwen- en Wezeit- wet(aww) vormt hel schriftelijk be wijs dat de Nederlandse sociale wetten zekerheid bieden van de ivieg tot na het graf Voor de ach terblijvende vrouw en kinderen van de verscheiden echtgenoot biedt de aww een uitkering op mi nimum-niveau. Op die stelregel zijn vanzelfsprekend de nodige uit zonderingen. zoals de eis dat de we duwe óf zwanger, óf arbeidsonge schikt. óf moeder van een onge trouwd kind, óf ouder dan veertig jaar moet zijn wil ze een weduwen- uitkering krijgen. De aww voorziet ook in de geval len, waarin het huwelijk is geëin digd in een echtscheiding. Ook na het uit elkaar gaan van het paar heeft de vrouw aanspraak op aww. wanneer de ex-echtgenoot over lijdt. Behalve de gebruikelijke ei sen stelt de wet slechts als extra voorwaarde dat de vrouw na ont binding of nietigverklaring van het huwelijk met is hertrouwd. De precieze uitleg van die zinsnede veroorzaakt echter meer problemen dan de niets vermoedende toe schouwer op het eerste gezicht zou verwachten. De vrouw in de nu voorliggende 'zaak' is tussen 1956 en 1979 tot drie keer toe getrouwd. Even zovele ke ren is het huwelijk gestrand en op een scheiding uitgelopen De grot> vraag waar de Raad van Arbeid belast met de uitvoering van de aww. voor staal is of de vrouw in de zin der wet hertrouwd is. wan neer haar tweede echtgenoot in 1983 overlijdt. De Raad van Arbeid beant woordt die vraag bevestigend. Met haar derde huwelijk heeft de vrouw haar aww-rechten uit eerde re echtverbintenissen verspeeld, zo luidt de algemeen gangbare opinie De Centrale Raad van Beroep in Utrecht deelt die mening echter ab soluut niet. De hele voorgeschiede nis van scheidingen en hertrouwen is niet belangrijk, zo kan het oor deel van de Centrale Raad worden samengevat. Het gaat er bij de uit leg van de wetstekst om in welke situatie de vrouw verkeert op het moment dat 'de verzekerde gebeur tenis' (het overlijden) intreedt. Op dat moment, zo vervolgt de Centra le Raad onverdroten, was de vrouw alweer gescheiden. Dat standpunt is, hoe curieus het wellicht lijkt, niet helemaal onlo gisch. De aww vertoont alle sporen van een wet die is gemaakt in de periode dat de mannen werkten en het geld 'inbrachten' voor het door de vrouw verzorgde huishouden Een weduwnaars-regeling bestaat in Nederland niet. De aww zorgt slechts voor de arm geachte, achter blijvende weduwe. Kern van ae wet is dat de vrouw, als er geen nieuwe man is verschenen om het geld te verdienen, toch een uitke ring krijgt. Daarmee is echter het probleem niet opgelost dat er bij diverse ma len hertrouwen een opeenstapeling van mogelijke aanspraken op de aww kan ontstaan, zo werpt de Raad van Arbeid m dit geval te gen. De vrouw maakt, enigszins cru gesteld, door haar huwelijks verleden drie keer kans op een a w w-uitkering. De Centrale Raad van Beroep verwerpt die stelling. "Een zinnige wetsinterpretatie leidt tot de con clusie dat tezelfdertijd voor één persoon slechts éénmaal recht op weduwenpensioen kan bestaan aldus de uitspraak. Als dat in de praktijk problemen oplevert, moet er gewoon naar gelang van de om standigheden van het moment geoordeeld worden. PETER DE VRIES Edah gaat vrijuit in broodconflict DEN BOSCH (ANP) - Het kruide- niersbedrijf Edah BV uit Helmond is gisteren door de rechtbank in Den Bosch ontslagen van rechts vervolging. Edah stond terecht v. >•- gens het ontduiken van de miiu- mumbroodpijs. De rechtbank uvs van mening dat de ten laste gelee de feiten juist zijn, maar dat geen strafbaar feit is gepleegd omdat de bewuste prijsregeling in strijd is met een EG-verdrag. Het Openbaar Ministerie had op 18 februari voor zes overtredingen in totaal 150.000 gulden boete geëist. Edah had begin 1985 in Ne derland gebakken brood in haar supermarkten verkocht onder het minimum volgens de broodprijs re geling uit 1982. Die was in het l< ven geroepen na een broodourV g waarbij enkele supermarktketens Westduits brood tegen stuntprij zen gingen verkopen. In mei 1985 werd Edah eerder veroordeeld voor de feiten die nu ten laste werden gelegd. Het be drijf spande daarop een zaak aan bij het Europese Hof van Justitie. Het college in Luxemburg besliste in november 1986 dat de Neder landse broodprijsverordening juri disch niet strookt met het Europe se recht. De uitspraak van de rechtba k in Den Bosch heeft geen con.-, quenties voor de huidige bron i- prijzen, aldus een woordvoenU r van de Nederlandse Bakkerij Stichting, die spreekt van een .ju ridisch steekspel". De huidige mi nimumprijzen voor Nederlands en import-brood blijven onveranderd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7