'Prostituees ontduiken voor miljoenen aan belastinggeld' De tafel van zes leren met een computer 3EBEZEE Toeristenbranche niet op mensen alleen ingesteld Twee maanden voorwaardelijk wegens plegen van euthanasie Verb! ij fs vergu nning voor Turkse uit Middelburg Programma stelt kinderen in staat eigen onderwijs samen te stellen ZATERDAG 28 FEBRUARI 1987 AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse prostituées ontdui ken gezamenlijk voor 250 miljoen gulden aan belasting. Daarbij wordt uitgegaan van een totaal van 15.000 manne lijke en vrouwelijke prostituées. De omzet in deze sector is jaarlijks ongeveer één miljard gulden. Slechts een klein deel daarvan komt ten goede aan de prostituées zelf. DEN HAAG (ANP) - Jaarlijks gaan ongeveer 300.000 Nederlan ders alleen op vakantie. Niet alleen telt Nederland ongeveer twee mil joen alleenstaanden, maar om ver schillende redenen gaan ook steeds meer mensen alleen op stap. Toch stuiten de eenlingen op praktische problemen: apparte menten, huisjes en bungalows zijn er vooral voor gezinnen, hotels hebben weinig eenpersoonska mers en in restaurants zijn de slechtste tafels vaak voor sologan- gers. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Recreatie (SR) in Den Haag. Toeristische en recreatieve organisaties waaronder de ANWB, NBT, ANW, ANVR en de Consu mentenbond alsmede de centrale en lokale overheden zijn verenigd in dit platform. Dit schrijft drs. J.C.J. Boutellier, redacteur van het maandblad Jus titiële Verkenningen van het We tenschappelijk Onderzoeks-en Do cumentatiecentrum van het minis terie van justitie in de jongste uit gave van het blad. Het nummer is gewijd aan prostitutie. Boutellier baseert zijn conclusies op gegevens uit een onderzoek naar prostitutie in Den Haag. In de ze stad werken tusen de 800 en 1000 mensen in deze sector. Onder hen zijn ongeveer 150 tot 200 bor- Nederlander in VS gearresteerd op verdenking van wapensmokkel WASHINGTON (ANP) - Een Ne- derlandse zakenman en wapen handelaar (46) is vorige week vrij dag in Seattle gearresteerd op ver denking van wapensmokkel naar China en Iran. Volgens de officier van justitie in Seattle probeerde de man van geheime agenten van de Amerikaanse douane een handlei ding voor zeer moderne onderzee boten te kopen. Ook toonde hij be langstelling voor vier torpedo's ter waarde van 600.000 dollar per stuk ten behoeve van China. De wapen handelaar wilde verder hulp van zijn Amerikaanse "zakenrelaties" voor de verkoop van radarinstalla ties aan Iran. De zakenman werd op 20 februa ri op het vliegveld van Seattle gear resteerd toen hij naar Hongkong wilde vertrekken. Aan zijn arresta tie is volgens de officier van justitie een onderzoek van enkele maan den vooraf gegaan. Hij wordt be schuldigd van pogingen zonder vergunning wapens uit de VS te exporteren, een vergrijp waar een straf van maximum tien jaar en een miljoen dollar boete op staat. Zijn proces zal op 27 april in Seattle be ginnen. VERVOLGING - De EVP-leden dr. H. Feddema en mr V. van der Kloet hebben op persoonlijke titel aangifte en een verzoek tot posthu- me vervolging gedaan van M.M. Rost van Tonningen bij de hoofd officier van justitie in Den Haag. Zij hebben hiertoe besloten op grond van het rapport van een par lementaire werkgroep. Daarin wordt posthume vervolging van de NSB-leider afgewezen. Feddema en Van der Kloet achten die bezwa ren niet van doorslaggevende bete kenis. Zij kondigen aan hun visie binnenkort te zullen toelichten. Uit het onderzoek kwamen inte ressante gegevens naar voren. Het werd gehouden onder alleengaan- de vakantiegangers van 15 jaar en ouder. Mensen die met anderen op stap gaan blijken hun vakantie an ders door te brengen dan de solo- gangers. Alleengaanden brengen bij voorbeeld vaker hun vakantie door in een hotel of pension. Ook gaan zij vaker naar het buitenland. Verder gaan zij minder snel met de auto op reis en geven minder geld uit. Eenentwintig procent van de alleengaanden is getrouwd en ruim de helft is alleenstaand. Een groot deel van de alleengaanden heeft se- mi-hoger of hoger onderwijs geno ten en woont in de grote steden. Naar aanleiding van het onder zoek maat een SR-werkgroep plan nen om de toeristische voorzienin gen voor alleengaanden te verbete ren. Omdat de mogelijkheden nu nog beperkt zijn heeft zij alvast een brochure samengesteld, die de voorzieningen voor de alleengaan- de vakantieganger op een rijtje zet. Deze heeft de naam 'Alleen uit, vakanties voor alleengaanden' en deelhouders, club- en seksshopei genaren en contactbureaubeheer ders. Een grote bordeelhouder komt aan een bruto jaaromzet van 4,5 miljoen gulden. Daarbij gaat het onderzoek uit van vier of vijf sekshuizen die 300 dagen per jaar twee diensten per dag draaien. Netto betekent dit vier miljoen gul den, waarover 60 procent belasting betaald zou moeten worden. "De belastinginspecteur in Den Haag schat dat bij de Haagse bor deelhouders jaarlijks minimaal een belastingopbrengst van tien mil joen gulden te halen is. Daarnaast zouden de 800 prostituées 3,2 mil joen gulden aan belasting moeten betalen als ze gemiddeld 20.000 gulden per jaar verdienen. Alleen al in Den Haag betekent dit een be lastingontduiking van 13,2 miljoen gulden", aldus Boutellier. Via een rekensommetje kwam hij tot 250 miljoen gulden belastingontdui king door alle prostituées samen in Nederland. Prostitutie is voor prostituées zelf minder winstgevend dan over het algemeen wordt aangenomen. De Haagse belastingdienst schat hun jaarinkomen op 20.000 gulden. "Dit is gelijk aan het bruto loon van een 22-jarige. Hoewel het hier bij om schattingen gaat maken de ze cijfers duidelijk dat anderen ■meer aan de prostituées verdienen dan zijzelf', aldus Boutellier. Via een vergunningenstelsel voor bordeelhouders zou de prosti tutie een belangrijke nieuwe in komstenbron kunnen zijn voor de belastingdiensten, zo verwacht Boutellier. Dit stelsel zou volgens hem kunnen volgen na een wets wijziging eind dit jaar, waarin pros titutie niet meer strafbaar wordt gesteld. Nu nog is bordeelhouder een strafbaar beroep. De Mr. de Graafstichting, die zich bezighoudt met prostitutie- problemen, juicht de invoering van een vergunningenstelsel toe. "Dan pas zal prostitutie als gewone ar beid worden beschouwd en hoe ven prostituées niet meer anoniem te blijven", zegt wetenschappelijk medewerker J. Visser. "Dat ze de belasting ontduiken komt door de anonieme positie waarin ze verke ren. Als ze naar de belastingdienst gaan moeten ze hun anonimiteit prijsgeven. En die hebben zij nu juist hard nodig om door hun om geving niet met de nek te worden aangekeken", meent Visser. "Nog steeds worden prostituées niet geaccepteerd. Als zij open en bloot hun beroep uitoefenen lopen ze geweldige risico's. Vaak worden ze uitgestoten door hun omgeving, slecht behandeld door politie en justitie en argwanend bekeken bij het arbeidsbureau. De taboesfeer rond dit vak maakt het onmogelijk dat ze vrijwillig naar de belasting dienst gaan", aldus Visser. GORINCHEM - Met een uit elkaar spattende champagnefles doopte mr. Pieter van Vollenhoven gisteren in Gorinchem een waterfiets, geschikt voor 36 personen tegelijk. Toen het gezelschap even later een tochtje op het water maakte, bleek de wind toch iets te krachtig en moest de rijkspolitie te water ingrijpen om het vaartuig op koers te houden. (foto ANP) ARNHEM/ALMELO (ANP/GPD) - Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren een 67-jarige psychiater uit Haren wegens het plegen van euthanasie veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. Het hof acht bewezen dat de vrouw in augustus 1982 een 73-jarige vriendin die aan multiple sclerose leed, op verzoek van die vrouw van het leven heeft beroofd. Het arrest was conform de eis van procureur-generaal, mr. M. de Haas, die twee weken geleden sprak van een "symbolische straf'. De procureur toonde toen begrip voor de situatie waarin de psychia ter ten tijde van de euthanasie ver keerde* mede door toedoen van de vriendin, die haar lange tijd zeer dwingend om beëindiging van haar leven vroeg. "Desondanks", aldus mr. De Haas twee weken geleden, "heeft de vrouw de verkeerde oplossing gekozen door zelf en helemaal al leen de beslissing over het plegen van de euthanasie en de uitvoering daarvan te nemen". De overwegin gen bij het arrest van het Arnhem se hof waren gisteren nog niet be kend. De vrouw beëindigde het leven van haar vriendin op uitdrukkelijk verzoek van de bejaarde vrouw in een stadium dat haar ziekte al ge ruime tijd leidde tot ernstige ver lammingen, incontinentie en hevi ge pijn. Zicht op herstel ontbrak volgens artsen. De vrouw stierf als gevolg van een door de psychiater verstrekte dosis slaapmiddel, die de bejaarde vrouw zelf innam, en aan drie door de psychiater toege diende injecties morfine. De rechtbank in Groningen acht te de Harense psychiater in maart 1984 schuldig aan euthanasie maar legde geen straf op. Het gerechts hof in Leeuwarden veroordeelde haar in oktober 1984 tot twee maanden voorwaardelijk. De Hoge Raad vernietigde dat arrest in ok tober vorig jaar echter en verwees de zaak naar het hof in Arnhem. Volgens de Hoge Raad heeft het is vanaf 1 maart bij alle ANVR-reis- bureaus en ANWB-kantoren ver krijgbaar. Voor de samenstelling van de brochure heeft de SR aan ongeveer 400 bedrijven, instelling en organi saties gevraagd een vragenlijst in te vullen. Bijna de helft stuurde de antwoorden in, aldus de stichting. Daaruit werden vijftig organisaties geselecteerd. Zij voldoen aan twee voorwaarden: of een deel van de arrangementen is specifiek be stemd voor de alleenreizende vakantieganger of in de praktijk is gebleken dat minstens vijftig pro cent van de klanten individueel boekt. In de brochure zijn ook tips en adviezen verwerkt van mensen die alleen reisden. Van reisorganisato ren zijn raadgevingen opgenomen. De folder is overigens pas vanaf 1 maart verkrijgbaar. Twaalf jaar voor moord uit jaloezie DEN HAAG (ANP) - Het gerechts- hof in Den Haag heeft gisteren een 36-jarige Rotterdammer veroor deeld tot twaalf jaar gevangenis straf wegens het doodschieten van zijn ex-vriendin en haar i Er was achttien jaar tegen hem geëist. De rechtbank in Rotterdam veroordeelde de man eerder ook al tot twaalf jaar. Daartegen gingen zowel de officier van justitie als de verdachte zelf in beroep bij het hof. De Rotterdammer kwam op 16 mei 1985 op straat zijn 37-jarige ex- vriendin tegen in gezelschap van haar nieuwe vriend. Uit jaloezie schoot hij beiden neer. gerechtshof in Leeuwarden onvol doende onderzocht of de Harense psychiater destijds handelde in een noodtoestand of in een situatie van psychische overmacht, die het haar onmogelijk maakten weer stand te bieden aan het uitdrukke lijk verzoek van haar vriendin om haar leven te beëindigen. Stinissen De rechtbank in Almelo begint woensdag 25 maart met de monde linge behandeling van het verzoek schrift van Gerard Stinissen uit Winsum. Stinissen wil, dat de rechtbank het verpleeghuis Het Wiedenbroek in Haaksbergen ge last de lijdensweg van zijn in coma liggende echtgenote Ineke te beëindigen. De behandeling van de zaak is openbaar. Het zal overi gens nog wel een tijd duren voor dat een oordeel bekend is. Ver wacht wordt, dat de rechtbank tij dens de procedure een aantal me dische deskundigen als getuigen zal horen. MIDDELBURG (ANP) - Staatsse cretaris Korte-Van Hemel (justitie) heeft de 25-jarige Turkse vrouw Nurcan Fidan uit Middelburg gis teren een verblijfsvergunning zon der beperkingen toegekend. Daar mee komt een eind aan een drama dat acht jaar geleden begon. De vrouw verblijft namelijk vanaf haar zeventiende jaar illegaal in Nederland, nadat ze weigerde zich door haar in Duitsland wonende ouders te laten uithuwelijken. Ze vluchtte naar Nederland met haar vriend, van wie ze inmiddels twee kinderen heeft van drie en Vertrouwensman oud-militairen DEN HAAG (ANP) - Minister Van Eekelen (defensie) heeft oud- staatssecretaris drs. D. van der Mei (62) benoemd tot vertrouwensman voor de "oud-militairen Indiëgan- gers". Hij maakte dit gisteren be kend tijdens een herdenkingsbij eenkomst van de Slag in de Java- zee in de Kloosterkerk te Den Haag. De herdenking van deze 45 jaar geleden gestreden zeeslag werd door 1.200 belangstellenden bijgewoond. Van der Mei zal zich zowel met de individuele oud-militairen In- diëgangers, als met de voor deze oud-militairen actieve organisaties bezighouden. Ook zal hij de be windslieden van defensie advise ren over de aanpak van problemen die betrekking hebben op deze groep, aldus Van Eekelen. De vertrouwensman begint 2 maart met zijn werkzaamheden. "Veel oud-militairen Indië-gangers hebben jaren het gevoel gehad dat ze in de steek werden gelaten en lijden nog onder het gebrek aan be langstelling. Ik hoop dat u mijn ge baar wilt beschouwen als een be wijs van mijn goede wil hen te er kennen en te waarderen voor de wijze waarop zij hun taken hebben vervuld", aldus Van Eekelen. VLAGGEN - Vijftig kunstenaars uit de hele wereld krijgen opdracht een vlag van twee bij drie meter te ontwerpen. Van elk worden tien stuks gemaakt die te koop zijn. De vijftig vlaggen zullen volgend jaar mei en juni eerst in Rotterdam en vervolgens in New York, Barcelo na, West-Duitsland en Japan wor den uitgehangen. Initiatiefnemers zijn de beeldende kunstenares Thérèse Legierse en galeriehouder Peter van Beveren, beiden uit Rot terdam. Het project kost een mil joen gulden. Tot de kunstenaars die een opdracht krijgen behoren de Nederlanders Claes Oldenburg, Willem Oorebeek en Rob Scholte. vijfjaar oud. Op 14 augustus vorig jaar werd haar definitief een ver blijfsvergunning geweigerd. Op 23 oktober werd mevrouw Fidan met één van haar kinderen opgesloten in het politiebureau te Middelburg om de volgende dag via Schiphol het land te worden uitgezet. Haar 29-jarige vriend was met het jong ste kind ondergedoken. Op 24 oktober weigerde de piloot van het Turkse vliegtuig de zwaar overspannen, gillende vrouw mee te nemen naar Istanboel. Dat lukte later wel en mevrouw Fidan werd onder supervisie van de staatsse cretaris van justitie met behulp van de Nederlandse ambassade in Istanboel zes weken lang in een ho tel ondergebracht. Begin december besliste de staatssecretaris dat de vrouw, die geen enkele bestaansmogelijkheid had in Turkije, om humanitaire re denen voor korte tijd naar Neder land mocht terugkeren. Mevrouw Fidan kwam op 7 december in Ne derland aan. Nu, bijna drie maan den later, heeft zij een onbeperkte verblijfsvergunning gekregen. Vrouw lichtte patiënten op HAARLEM (ANP/GPD) - De poli tie van Haarlem heeft een 29-jarige vrouw uit die stad aangehouden die ervan wordt verdacht de bewo ners van een dependance in Haar lem van het psychiatrisch zieken huis Vogelenzang voor 50.000 gul den te hebben opgelicht. De ver dachte werkte als coördinatrice bij deze instelling. De vrouw werd eind januari dit jaar door het ziekenhuis op non-ac tief gesteld nadat een tekort van 50.000 gulden in de patiëntenboek houding was ontdekt. De verdach te beschikte over een machtiging om geld van de bankrekeningen van de patiënten af te halen. De coördinatrice heeft inmiddels bekend dat zij tussen mei vorig jaar en januari dit jaar ruim 25.000 gulden in eigen zak heeft gestoken. Als motief gaf ze op dat ze het geld privé goed kon gebruiken. Het res terende tekort is volgens de vrouw te wijten aan interne verhuizingen. De politie van Bennebroek maakte later bekend twee weken geleden een andere coördinatrice te hebben aangehouden. Deze 47- jarige vrouw beheerde patiënten- gelden op de afdeling Duinoord van Vogelenzang in Bennebroek. In totaal is er binnen Vogelen zang naar schatting 60.000 gulden verdwenen. Er werd een onder zoek ingesteld naar aanleiding van klachten van familieleden en pa tiënten. ENSCHEDE - Zullen kinderen straks de tafel van zes via de computer leren, in plaats van door het befaamde klassikaal "opdreunen" van zesmaal-zes-is- zes, zeven maal...? De Stichting voor de Leerplanontwikkeling denkt scholen te kunnen helpen met een computermethode waar mee kinderen op eigen initiatief met die tafels van vermenigvul diging kunnen oefenen. Boven dien bespaart het leraren tijdro vend corrigeren. Het programma heeft de naam "een wereld rond tafels" gekregen. door Guus Leeuw De laatste drie jaren is interna tionaal een sterkere belangstel ling voor basisvaardigheden in het rekenonderwijs gegroeid, als reactie op ideeën die in de jaren '60 ontstonden en waarin parate kennis in verschillende vakken als minder belangrijk werd be schouwd. In die jaren is het zoge naamde probleemoplossend le ren sterk centraal komen te staan, zegt drs. J. Klep van de SLO. Hij is de centrale figuur in het project "Basisvaardigheden leren en computers". Zelfstandig Enkele jaren hebben vele men sen binnen en buiten de SLO aan het programma (kosten circa een half miljoen gulden) gewerkt. Is dit nu beter dan het ouderwetse klassikale leren van de tafels? SLO-medewerkers verzekeren dat hun nieuwe programma het echt uit het hoofd leren beslist niet overbodig maakt. Het dient vooral om zelfstandig te oefenen, kennis en vaardigheden te verbe teren. Het leuke is dat het kind zelfstandig aan het werk wordt gezet. Als het zich bij de compu ter heeft aangemeld en de eerste vragen heeft beantwoord, krijgt het sommen voorgeschoteld. Een voorbeeld. De computer vraagt hoeveel 6x6 is. Als het kind het antwoord niet weet kan het uit allerlei mogelijkheden kiezen om er toch achter te ko men. Er kunnen op het scherm bijvoorbeeld zakjes knikkers, te gelpleintjes, stroken, enz. zicht baar worden gemaakt waarmee het kind aan het werk kan gaan door bijvoorbeeld te gaan optel len: zes plus zes plus zes, enz. Dat kan het kind op een gemak kelijke en moeilijke manier doen, met en zonder bijbehoren de cijfers bijvoorbeeld. De com puter stelt daarbij het kind tel kens weer voor keuzes. Klep benadrukt dat kinderen op deze wijze een duidelijk beeld krijgen van eigen kennen en kunnen. Het traditionele over- drachtsonderwijs - de onderwij zer draagt kennis over op het kind - kan op die manier worden vervangen door een vorm van onderwijs waarin leerlingen als het ware hun eigen reken-wis- kunde-onderwijs samenstellen. Differentiatie Voor de leerkracht is het nieu we programma ook belangrijk. Bekend is immers dat de komen de jaren veel meer ruimte zal moeten ontstaan voor differen tiatie in het onderwijs. De SLO meent dat goede software het de Een computer kan inspelen op de verschillende rekenstrateg individuele leraar mogelijk zal kunnen maken die differentiatie te blijven beheersen. Neem nu dit nieuwe program ma. De leraar kan van iedere leerling te weten te komen wat hij of zij kan, want de computer heeft alles onthouden wat het kind met de sommen heeft ge daan. De computer vertelt de le raar wat het kind heeft gedaan, welke snelheid het heeft ontwik keld, waar kennelijk problemen üggen, hoever het kind gevor derd is, wat het verschil is met de vorige keer dat het kind geoe fend heeft, enz. Dat kan de leraar ook op schrift krijgen. Aanleiding tot dit grote, dure programma van de SLO was een onderzoek naar de werkelijke waarde van de huidige educatie ve software en de mogelijkheden die de computer het onderwijs te bieden heeft. Men is van mening dat wat tot dusver wordt aange boden meestal maar een slechte imitatie is van wat de leerkracht in de klas kan. "Veel program ma's worden gemaakt om de computer te voeren, niet om het onderwijs verder te helpen", al dus Klep. "Een leraar kun je niet imiteren". Wat wel kan, is (en het r programma toont dat aan) dat de computer wordt gebruikt op die punten waar de leerkracht door zijn fysieke beperktheid niet di dactisch handelen kan, bijvoor beeld snel en gedetailleerd voor beeldjes maken, tekeningetjes geven, kortom direct reageren op individuele leerlingacties. In het programma over de ta fels kan de leerling naar eigen voorkeur gebruik maken van al lerlei figuren by het zoeken van de juiste oplossing. Zo wordt re kening gehouden met de ver schillende rekenstrategieën bij kinderen. Het nieuwe SLO-programma richt zich op het oefenen en leren van de tafels van vermenigvuldi ging. Tafels leren is, samen met het onderwerp verhoudingen, een van de belangrijkste onder delen uit de wiskundige basis vorming, zo meent Klep. Logge machines Op dit moment bestaat in het onderwijs grote behoefte aan middelen om de tafel-kennis bij leerlingen in het basisonderwijs, maar ook in het voortgezet on derwijs en beroepsonderwijs te verbeteren. De doelgroep van de programmamakers was dan ook zeer breed. Kijkend naar de toekomst van de computer in het onderwijs meent men by de SLO dat het programma aantoont (men be schouwt het overigens nog maar als een aanzet daarvoor) dat ge bruik maken van een computer om de gewenste differentiatie te bevorderen een heel andere didactiek vereist. Maar ook ande re schoolorganisaties. Klep: "Computers zullen over een aantal jaren geen logge ma chines meer zijn maar eerder het formaat van sigarenkistjes aan nemen. Didactici en software- ontwikkelaars moeten hiermee al rekening houden. Scholen moeten op dit moment niet on nodig veel investeren in de aan schaf van logge machines. Er rij zen telkens nieuwe vragen. In de Verenigde Staten wordt nu al meer educatieve software in de thuis-computer gebruikt dan op school. Hoe gaat de school daar op reageren? „Een antwoord op deze en vele andere vraagstuk ken is noodzakelijk voor de kwa liteit van het onderwijs in de toe komst", meent Klep. r

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3