ZATERDAG 28 FEBRUARI 1987 EXTRA PAGINA 27 t Bernard Tapie en zijn echtgenote Dominique in de pompeus ingerichte villa aan de Avenue Foch. "Met sport hereik je de man in de straat. En dat is nog altijd de massa". Frankrijk ligt aan zijn voeten. Qua populariteit kan hij wedijveren met president Mitterrand en in zijn land is hij zo geliefd als de nationale helden Alain Delon, Jean-Paul Belmondo, Charles Aznavour, Cathérine Deneuve, Brigitte Bardot, Bernard Hinault of Michel Platini. Vooral bij de jeugd en de vrouwen ligt hij goed in de markt. Hij wordt de 'Zorro' van de failliete bedrijven genoemd, de 'Saint Bernard' van de ondernemingen in moeilijkheden en de 'Robin Hood' tegen de crisis. In Europa maakte hij de afgelopen jaren vooral furore als de kapitaalkrachtige sponsor van de La Vie Claire-equipe van Bernard Hinault en Greg Le Mond. Sinds kort is hij ook president-eigenaar van de voetbalclub Olympique Marseille, die onder zijn bewind weer triomfen viert. De 41-jarige Parijzenaar met de playboy-look, die amper tien jaar geleden met lege handen in het zakenleven stapte, is uitgegroeid tot Frankrijks economische superman. Hij leidt met speels gemak veertig florerende bedrijven die voorheen ten dode ware opgeschreven en is daarmee werkgever van zo'n tienduizend mensen. Een gesprek met Bernard Tapie, multimiljonair maar toch nog steeds 'een gewone jongen'. De Avenue Foch, een van de be kendste straten van Parijs. Een ap partementje in deze chique laan is bijna niet te betalen. Bernard Tapie woont er in een imposante villa. Waarde: 20 miljoen Franse francs oftewel 6,5 miljoen gulden. Voor de deur staat een peperdure Mer cedes te pronken. Zijn snelle Porsche heeft hij in de garage geparkeerd. Voor verre verplaatsingen maakt de Franse wonderboy gebruik van zijn privévlieg- tuig, een Falcon-jet. De multimiljonair is j de buurman van baron Empain, de grootindustrieel van Belgische afkomst wiens ontvoering enkele jaren geleden wereldnieuws was. In de Avenue Foch wonen vrijwel uitsluitend toonaange vende personen uit de wereld van de haute couture, de film en de showbusi ness. Bernard Tapie voelt zich in zijn ele- I ment temidden van al die prominenten. door Bennie Ceulen Zijn hele villa is stijlvol ingericht met meubelen uit de tijd van Louis de Zon nekoning. De vloeren zijn bedekt met zeldzaam mooie perzen en aan de muren hangen waardevolle meesterwerken. Kortom, Bernard Tapie leeft in de Licht stad als een god in Frankrijk. Hij geniet met volle teugen van de weinige uurtjes die hij per week bij zijn gezin door brengt. Tapie is vader van een knappe doch ter, Nathalie, en twee zonen, Stefan en Laurent. Dominique, zijn echtgenote, is een beeldschone brunette. „Dominique la Belle noemen ze mijn vrouw", grapt Tapie. Zijn wederhelft is duidelijk ver eerd met dit compliment. Ze tovert een bescheiden glimlach op haar knappe ge zicht. Basis gelegd „Ik schaam me niet voor mijn af komst. Hoewel ik een moeilijke jeugd had, legde ik toen de basis voor wat ik nu bereikt heb". Tapie ten voeten uit. Tijdens het gesprek komt het nieuwe idool van het Franse volk vooral naar vo ren als een jongen van eenvoudige kom af. Succes en rijkdom zijn hem niet naar het hoofd gestegen. „Ik ben een simpele jongen die nog steeds geniet van de een voudige dingen. Het succes heeft geen ander mens van mij gemaakt". Tapie groeide op in de Parijse randge meente Bourget, toentertijd een grauwe arbeiderswijk. Pa Tapie moest als mon teur van koelkasten hard werken om de kost voor zijn vrouw en twee zonen te verdienen. „Ik denk nog vaak aan die tijd terug. We hadden het niet breed thuis. Pa werkte vijfenzestig uur per week. Mijn moeder zorgde voor het huis houden. We woonden in een klein appar tement aan de Avenue Baudouin, twin tig vierkante meter groot. Er was geen enkel comfort, geen bad of douche en alleen koud water. De eerste luxe leerde ik pas op mijn achttiende kennen. De meubeltjes die we hadden, stelden niets voor. Een wc was er ook niet. Voor onze behoeften moesten we gebruik maken van een gemeenschappelijk toilet We woonden in een arme buurt. Toch heb ik het nooit betreurd dat ik in die omstan digheden ben grootgebracht". Bernard Tapie heeft veel respect voor zijn ouders. De liefde voor hen klinkt duidelijk door in zijn stem. „Ondanks het feit dat mijn ouders het moeilijk had den om de touwtjes aan elkaar te kno pen, ben ik nooit iets tekortgekomen. Ik was veel op straat. Nu besef ik dat dat de ideale leerschool was. Vlak bij ons ap partement stond het stadion van Bour get. Daar bracht ik de meeste tijd door met sporten. Je kon er zwemmen, voet ballen, handballen en turnen. Ik beoe fende het allemaal. Ik leerde er mijn vrienden kennen en kreeg er de smaak van presteren te pakken Ik wilde altijd de beste zijn. Daartoe ging ik tot het ui terste". Verdienstelijk „Ik was bovendien niet te beroerd om entreekaartjes te verkopen en kleed ruimtes te poetsen. Ik probeerde me steeds verdienstelijk te maken. Sinds mijn vijfde jaar werd de sport mijn pas sie en obsessie. Als men mij vroeg wat ik later wilde worden, zei ik: voetballer of musicus. Dank zij 'mijn' stadion ben ik ontsnapt aan een somber leven dat door anderen geprogrammeerd wordt. Ik wil de helemaal niet beroemd worden en wist ook niet wat een ster was. Het be langrijkste vond ik, dat ik mijn eigen le ven kon bepalen en door anderen geliefd zou worden. Dat is me aardig gelukt". „Het onderdanige heb ik altijd veraf schuwd. Ik hunker ook niet naar macht. Ik heb steeds mijn eigen weg gezocht en ben immer voor mijn mening uitgeko men. Proberen, leren, tot het uiterste gaan, risico's nemen, leven, mensen res pecteren; dat is mijn levensopvatting. Met die instelling heb ik veel bereikt". Bernard Tapie begreep al vroeg dat hij bijzondere talenten had. Dat besef werd nog duidelijker toen hij na zijn diensttijd in dienst trad bij een firma die organisa tie-adviezen aan bedrijven verkocht. „Ik had snel door dat ik betere ideeën dan mijn baas had en ook slimmer was dan de bedrijfsleiders van onze klanten. Toch bleef ik dat werk tot 1977 doen. Voor mezelf wilde ik bewijzen dat mijn opvattingen over het runnen van bedrij ven de goede waren. Mijn vrouw over tuigde me van mijn capaciteiten en sti muleerde me om een zaak over te nemen die over de kop was gegaan. Voor één symbolische franc kocht ik een failliete drukkerij op. In korte tijd maakte ik er een winstgevende onderneming van. Dat was het begin". Met die drukkerij legde Bernard Tapie de basis van een enorm zakenimperium. waarvan La Vie Claire. Look. Toshiba. Wrangler, Teraillon. Mie Mac. Adams en Kickers de bekendste zijn. De meeste daarvan kocht hij voor een symbolisch bedrag op. „In 1986 zetten mijn bedrij ven, die zijn ondergebracht in de Grou- pe Bernard Tapie, in totaal voor 8,5 mil jard Franse francs (bijna 3 miljard gul den) om. Een record". Zijn belangrijkste 'compagnon* op weg naar het succes was de faillisse mentswetgeving in zijn land. Tapie speelde het steeds klaar om de wettelij ke procedure in zijn voordeel aan te wenden. Zijn kunst om van failliete be drijven winstgevende ondernemingen te maken werkt hij in vier etappes af. „Ik neem alleen een failliete firma over als ik er toekomst in zie. Er moet dus geld te verdienen zijn, anders begin ik er niet aan. Vervolgens koop ik de boel op, vaak voor een gering bedrag. Het derde sta dium is de regeling met de rechtbank, die de schulden van het bedrijf voor drie jaar moet bevriezen. Vanaf het moment dat dat allemaal in orde is, ga ik de zaak reorganiseren". Het levende symbool van het moderne zakendoen trekt zich niets aan van de critici. Met inzet, flair, gevoel voor stijl en hang naar opvallende presentatie zet Bernard Tapie zijn weg op het economi sche pad voort. Daarbij maakt hij handig gebruik van de publiciteit rond zijn per soon. Tapie is een man die altijd iets te zeggen heeft en steeds de aandacht op zich weet te vestigen. Sinds zijn intrede in de wielersport, als sponsor van de ploeg La Vie Claire, is Tapie de Bedrij- venredder interessant voer voor de me dia. In Frankrijk presenteert hij zelfs een eigen tv-programma, 'Ambitions'. Daar in motiveert hij vooral de jeugd om in het zakenleven te stappen. „Iedereen mag weten hoe ik zaken doe. Men kan er alleen van leren. Ik help de mensen graag met adviezen. Dat schaadt me niet. Ik ben er ook trots op, dat ik veel jonge landgenoten heb aange zet tot het opzetten van een eigen onder neming. Voor de kleine zelfstandige is er in Frankrijk nog toekomst". Hoewel Bernard Tapie drieëneenhalf jaar geleden zijn sporen in het zakenle ven al ruim had verdiend, trad hij toen pas in het licht van de schijnwerpers. De Franse wonderboy haalde de wereldpers in het najaar van 1983 toen hij bekend maakte dat hij een nieuwe wielerploeg zou gaan sponsoren. Dat was nog niet de reden waarom hij de aandacht in bin nen- en buitenland op zich wist te vesti gen; wel het feit dat hij niemand minder dan Bernard Hinault als kopman van zijn La Vie Claire-stal had gecontrac teerd. „Door hem ben ik later ook van de wielrennerij gaan houden. In deze sport- tak vind je alle facetten en kwaliteiten terug die nodig zijn om elke crisis te overwinnen. De keuze voor de ploeg van Hinault bleek een gouden zet. La Vie Claire werd binnen de korste keren een volwassen en winstgevende reformwin kelketen. Met mijn co-sponsors Look en Teraillon gebeurde hetzelfde. Een uitge kiende bedrijfsvoering gekoppeld aan geschikte reclame bleek een ideale com binatie". Afdwingen Tapie en Hin&ult werden al snel als de vernieuwers van de wielersport be schouwd. Tapie was de eerste sponsor in de geschiedenis die zijn renners giganti sche salarissen betaalde. „Ik vind dat ie mand die zijn werk uitstekend doet met gelijke munt betaald moet worden. Mijn bedrijven plukken daarvan de vruchten. Daarom hebben Bernard Hinault en Greg Le Mond bij mij altijd enorm veel geld verdiend. Ik heb de salarissen van renners niet opgedreven. De jongens hebben het zelf op de fiets afgedwon gen". Het feit dat Bernard Hinault de fiets aan de haak heeft gehangen, betekent voor Bernard Tapie niet dat ook hij de wielersport vaarwel zegt. Bovendien heeft de slimme zakenman niet met de vijfvoudige Tourwinnaar gebroken. Zijn renners geeft hij de kans om na hun car rière een nieuwe toekomst op te bou wen. Hinault is daarvan het eerste be wijs. Hij is voor veertig procent Tapies compagnon bij Look, de skibindingen- fabriek die ook' racefietsframes en peda len op de markt brengt. Bewondering Bernard Tapie steekt zijn bewonde ring voor zijn kersverse zakelijke part ner Hinault niet onder stoelen of ban ken. „Natuurlijk mis ik hem in de ploeg, maar er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Greg Le Mond krijgt dit jaar de kans om te bewijzen dat hij de leU dersrol van Hinault kan overnemen. Ik ben blij dat Le Mond is gebleven. Na zijn Tourzege deden allerlei gekke verhalen de ronde. Le Mond zou naar een andere ploeg overstappen. Maar wat is het re sultaat? Greg staat nog steeds bij mij op de loonlijst. Hij kon het dus nergens be ter krijgen dan bij Toshiba-Look-La Vie Claire. Le Mond is zijn vette salaris dub bel en dik waard. Vooral omdat hij Ame rikaan is. Door hem kennen ze in Ameri ka ook mijn produkten. Wat dacht je van de publiciteit die hij mijn bedrijven be zorgde toen hij op het Witte Huis zijn ge le Tourtrui aan president Reagan over handigde?". Toen Tapie met veel tam-tam zijn sponsordebuut in de wielersport maak te, beweerden boze tongen dat zijn rijk niet lang zou duren. Tapie heeft de afge lopen drie jaar de critici de mond ge snoerd en is de trotse bezitter van 's we relds duurste en succesvolste ploeg. „In alles wat ik doe, wil ik de beste zijn. Ik ben een winnaar", glimlacht Tapie. „Ik verwacht ook dat een van mijn renners dit jaar weer de Tour wint; anders zal ik erg teleurgesteld zijn. Het mooiste zou zijn als de Toshiba-coureurs straks in Parijs de eerste drie plaatsen op het po dium innemen. Waarom niet, want vorig jaar waren ze één, twee en vier. Niets is onmogelijk. Alle obstakels kunnen over wonnen worden, maar je moet er wel de kracht en het doorzettingsvermogen voor hebben". Moeite waard „Toen ik in de wielersport stapte, kon digde ik aan dat ik zeker zeven jaar mijn ploeg op de been zou houden. Dit sei zoen werk ik met een budget van vijfen twintig miljoen francs (ruim acht mil joen gulden). In vier jaar tijd betekent het dat ik bijna honderd miljoen (32,5 miljoen gulden) geïnvesteerd heb. Aan het einde van de afgesproken termijn zal dat bedrag tot tweehonderd miljoen francs opgelopen zijn. Dat is veel geld. ik weet het. Toch is het de moeite waard De revenuen liegen er niet om. Waarom denk je dat multinationals nu plots ook het effect van wielersponsoring inzien?" Bernard Hinault noemt hij een voor beeld. „Maar niet mijn eigen voorbeeld", aldus Tapie. „Ik heb geen voorbeelden; wel mensen die ik bewonder. Vooral zij die iets creëren en die voor vernieuwing zorgen. De paus bijvoorbeeld. De Heili ge Vader spreekt me enorm aan. Die man heeft een ongelooflijke moed. Een formidabel mens. In de sport is Michel Platini mijn idool" Ook het voetbal heeft het hart van de Fransman veroverd. Tapie kocht vorig jaar het op de rand van de afgrond balan cerende Olympique Marseille op. De profclub uit de havenstad aan de Cote d'Azur had een schuldenlast van ruim drie miljoen gulden. Tapie kwam, zag en overwon. Aan geld geen gebrek; dus werd het negatieve saldo zonder proble men weggewerkt. Zijn revolutionaire opvattingen over het moderne voetbal werden meteen in daden omgezet. „De conservatieve aanpak is uit de tijd. Het merkprodukt voetbal moet op moderne wijze aan de man gebracht worden. Eerste vereiste is datje met een ruim budget moet kunnen werken en met overleg en kennis van zaken dient te investeren. Je moet ook zelf het initiatief nemen. Daarom stelde ik oud-bonds- coach Michel Hidalgo als technisch di recteur aan. We kochten spelers als För- ster, Giresse, Sliskovic, Domerque, Bns- san, Passi en Papin. Olympique Marseil le onderging met succes een metamorfo se. Mijn club voert de Franse ranglijst aan". Happenings Tapie realiseerde nog meer in Marseil le. Enkele cijfers ter illustratie: Olympi que, dat in 1984 naar de eerste klasse promoveerde, trok vorig seizoen gemid deld veertienduizend toeschouwers. Sinds de komst van Tapie is dat aantal opgelopen tot veertigduizend, onder wie elfduizend seizoenkaarthouders. Mar seille werkt met een budget van zeve nentwintig miljoen gulden. Tapie maakt van elk duel in het Stade Vélodrome een Zuidamerikaans getinte happening met amusement voor de aftrap, tijdens de rust en na de wedstrijd. Daarvoor con tracteert hij sterren uit de showwereld. Bovendien verkoopt hij als het ware el ke match aan een sponsor van de week. De sterren van Olympique spelen elke wedstrijd met een andere sponsornaam op het shirt. De prijs daarvoor varieert tussen de drie en vijf ton. Langs het veld staan geen reclamebor den; wel een enorm videoscherm waar op tijdens het gebeuren doorlopend re clameboodschappen van gelegenheids sponsors aan de man worden gebracht. De prijs voor deze exclusiviteit schom melt, naar gelang de reputatie van de te genstander, tussen vijfendertigduizend en zeventigduizend gulden. Overigens spekt Tapie via de binnengehaalde tele visierechten ook aardig de clubkas. Doel bereikt De winnaar uit Parijs is ervan over tuigd dat zijn Olympique dit seizoen de Franse kampioenstitel verovert. „En dan spelen we ïp het Europa-Cuptoer nooi. Mijn eerste doel is dan bereikt. Be halve dat mijn bedrijven goed blijven draaien en mijn gezondheid intact blijft, heb ik eigenlijk geen echte wensen meer. Wel een groot ideaal: het winnen van de Europese beker voor landskam pioenen. Olympique moet evenals mijn wielerploeg de nümmer één van Europa worden. Maar daarvoor moet verster king komen. Michel Platini is de ge schikte man, maar wil voorlopig niet meer in Frankrijk voetballen. Daarom heb ik mijn zinnen op Ruud Gullit gezet. Pierre Vermeulen, die bij Paris Saint Germain speelt, ken ik ook. Een gewel dige voetballer, maar Olympique kan hem niet gebruiken". Tapie is een boeiend causeur. Wrij vend door zijn donkere haar merkt hij op dat hij geen fantast is en nog meer pijlen op zijn boog heeft. „Het voetbal snakt naar vernieuwing", benadrukt hij. „Er is nog ontzettend veel werk aan de winkel in deze sporttak. Ik denk daarbij aan een Europese competitie. De natio nale competities stellen niet veel meer voor Er is geen spanning omdat het ver schil lussen de topclubs en andere te genstanders te groot is. Daarom moeten de drie beste clubs van elk land in een Europese wedstrijdenreeks tegen elkaar uitkomen. Ajax, Feyenoord en PSV zou den in dat geval Nederland vertegen woordigen. Hoe dat gerealiseerd moet worden weet ik nog niet precies. Ik ben er wel mee bezig. Daarom leg ik interna tionale contacten om ideeën uit te wisse len, in de hoop ooit een Europese com petitie van de grond te krijgen". De man die het zelfs klaarspeelde de spelers van Olympique Marseille aan president Mitterrand voor te stellen, ver kondigt het voetbal van het jaar 2000, waarin commercie en show een even be langrijke rol spelen als het spel zelf. De golden boy. die ook al met succes de single 'Réussir sa vie' (slagen in het le ven) en z'n autobiografie 'Gagner' (win nen) op de markt bracht, is uitgegroeid tot het symbool van het moderne Frank rijk. Nogmaals in de pose van een geslaagd zakenman. "Ik heb eigenlijk geen echte wensen meer". <r0to abc/gpdi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27