Concurrenten of bondgenoten? Kabelkranten in de maak De onduidelijke toekomst van Omroep Rijnland en Radio West ZATERDAG 28 FEBRUARI 1987 EXTRA PAGINA 21 Sinds 1 januari is op de zender Radio 1 een nieuwe regionale omroep te horen: Radio West. Tot nu toe waren dat proefuitzendingen, maar vanaf morgen krijgen ze een definitiever karakter. Waarmee de reeds bestaande streekomroep Rijnland ongewild een broertje heeft gekregen. Hoe verhouden beide zich tot elkaar? En zal het ooit tot samenwerking komen? Hoofdredacteur Piet van den Ende en een redactrice van Radio West: "Ik hoop dat dat clubgevoel ontstaat' (foto Roland de Bruin/GPD) Radio West? De klaar-over in haar oranje poncho wijst met het stop bord gedecideerd naar het school gebouw. Eenmaal binnen voor de zekerheid nog maar eens gevraagd. Radio West? Ja, bevestigt de juf frouw in het halletje. door Bart Jungmann Een moment later moet ze haar centra le portierspositie verlaten om joelende schoolkinderen weg te sturen. Tegelij kertijd bestelt een medewerker onder het toeziend oog van een op het raam getekend eekhoorntje papier en linten voor de ANP-telex. De symboliek is kortom welhaast onontkoombaar: Radio West staat nog in de kinderschoenen. "Het is allemaal nog een beetje impro viseren", zoals hoofdredacteur Piet van den Ende het uitdrukt als we op weg zijn naar de piepkleine studio op de eerste etage. Hij wijst naar de toiletjes, nu om gebouwd tot archiefruimte en disco theek. Begin volgend jaar moet het be lendende pand in Rijswijk zodanig zijn opgeknapt dat Radio West wat ruimer in het jasje komt te zitten. Al improviserend onderbreekt Radio West sinds 1 januari tussen de middag het programma van Radio 1 op de FM- band voor uitzendingen die gericht zijn op een deel van Zuid-Holland. Tot en met vandaag waren dat proefuitzendin" gen, met ingang van morgen is Radio West vaker en officieel in de ether. Door deweeks zijn er 's morgens nieuwsuit zendingen van kwart over zeven tot acht uur en verder ieder uur korte bulletins. In het weekeinde wordt uitgezonden van elf tot één uur en 's avonds van zes tot zeven uur. De nadruk ligt daarbij op sport. Met ingang van 1 juni wil de om roep op werkdagen ook van vijf tot zes uur van zich later horen. Daarmee heeft Zuid-Holland zijn tweede radiozender. Rotterdam en om streken beschikken al een paar jaar over Radio Rijnmond. Met Radio West heeft de rest van de provincie nu ook de mo gelijkheid om regionaal nieuws via de ether te vernemen. Het begrip regio moet overigens wel ruim worden opge vat. Van het Westland tot de bollen streek; van Den Haag tot Leiden, Delft en Alphen. Minimaal Om met al die uithoeken in contact te komen is Radio West de afgelopen twee maanden op pad geweest, of liever ge zegd: verslaggever Thijs Lieffering is op stap geweest. Met de microfoon in de hand heeft hij wandelingen gemaakt door de 58 gemeenten die Radio West bestrijkt. Piet van den Ende: "Ik ben destijds opgebeld door Thijs. Hij vertelde dat hij afkomstig was uit Den Haag en dat hij het leuk zou vinden om die beginperio de mee te maken. Ik dacht: dat is hart stikke leuk. Hij kent het gebied, hij heeft bij Radio Stad in Amsterdam ervaring met regionale radio opgedaan en het om gaan met mensen is juist zijn sterke punt. Ik vind dat het ook leuk is uitge pakt. Veel reacties op gehad. Hierna blijft hij nog twee maanden om dat mid daguur te presenteren en zo de continuï teit te bewaren. Een bekend geluid is, zeker in het begin, belangrijk". Een heel ander geluid over die eerste twee maanden komt uit de mond van Paul van der Burg. "Op zich was het best een leuke promotie en Radio West heeft daardoor ook een aardige bekendheid gekregen. Ik vind het alleen raar dat het tot één uurtje beperkt bleef. Ik vind dat nogal minimaal. Zeker als je bedenkt dat het door een buitenstaander is gemaakt, mag je spreken van een magere start". Paul van der Burg is hoofdredacteur van Omroep Rijnland, onder welke naam honderd vrijwilligers al ruim twee jaar streekradio maken met als stand plaats Leiden. Zoals Radio West ook in Delft, Gouda en Alphen soortgelijke Paul van der Burg in de nieuwe studio vc Leiden: weinig vertrouwen in Radio West. zenders tegenkomt op de kabel. De LOA (Lokale Omroep Alphen) verzorgt sinds november vorig jaar elke zondag plaat selijke radio. Concurrenten of bondge noten, dat is de vraag. Anders gezegd: wat is de toekomst van Radio West? Weinig vertrouwen Als die vraag aan Van der Burg wordt gesteld, luidt het antwoord dat naar zijn mening Radio West de kinderschoenen nauwelijks zal ontgroeien. Hij heeft wei nig vertrouwen in een regionale omroep met zo'n grote en diverse basis. "Wij hebben al moeite met de vijftien ge meenten waarin wij uitzenden. Kun je nagaan wat dat voor Radio West bete kent met 58 gemeenten. Bovendien be staat er tusssen die gemeenten geen en kele samenhang. Iets over Alphen is ab soluut niet interessant voor Hoek van Holland. Dus wat zal er gebeuren? Radio West verwordt tot een radio voor Den Haag en omliggende gemeenten. Daar van ben ik overtuigd". William Dekker van de LOA wil dat nog even afwachten ("Ik heb nog niet zo veel van Radio West gehoord"), maar hij deelt die vrees in feite wel. "Het is aan vankelijk opgezet als een initiatief voor Den Haag. Dat was ook het grote be zwaar van de andere streekomroepen. Het is even afwachten hoe dat uitpakt, maar ik denk dat het voor Radio West heel moeilijk zal worden om algemeen aan te spreken". Hele regio Piet van den Ende geeft toe: "Het is een groot gebied". Aan de andere kant: "Het klinkt misschien arrogant, maar mogelijk kunnen wij ertoe bijdragen dat er een samenhang ontstaat. In feite is de Randstad toch één geheel. Natuurlijk bestaat er geen culturele binding zoals in Friesland of Drente en is deze regio ook geen stedelijke eenheid zoals'Rijn mond of Amsterdam. Maar er is toch meer eenheid dan je op het eerste ge zicht zou denken, en dan vooral op eco nomisch gebied. Dit deel van Zuid-Hol land is georiënteerd op toerisme en land bouw. Dat vraagt om een milieuvriende lijk beleid en dat vind je ook terug in de bedrijfsmatige opzet". Omroep Rijnland aan de Niewe Rijn in (foto Henk Bouwman) "Voor de rest kan ik het alleen maar toegeven. Historisch gezien is het geen eenheid en in bestuurlijk opzicht is het dat ook niet. Dat is een journalistiek pro bleem en daarop moeten we goed letten. Als je iets in Alphen doet, moetje steeds beseffen dat het voor Naaldwijk ook in teressant moet zijn. Niet schaatsen op de vierkante centimetér". "En even groot is inderdaad het ge vaar dat je je beperkt tot een zender voor groot Den Haag. Het is een erg belangrij ke stad in deze regio, maar daarom mag je de rest niet vergeten. Dat houd ik ie dereen ook steeds voor. Het moet duide lijk uit de programmering blijken dat we ook een aantal kleine plaatsen bestrij ken". "De vraag is hoe je dat doet. We zullen in elk geval niet voor de herkenbaarheid de regio opdelen en elke dag aan een an der gebied aandacht schenken. Dat kan naar mijn mening niet. Zeker voor de nieuwsprogramma's in de ochtend zul len we uit de hele regio putten". Daarbij zal, zo is althans de bedoeling, ook een beroep worden gedaan op de kennis en het materiaal van de kleine streekomroepen. Als het woord, samen werking in dat verband valt, wordt de al eerder gestelde vraag actueel: concur renten of bondgenoten? Bij de presenta tie van Radio West presenteerde Van den Ende zichzelf en zijn team van elf journalisten als het eerste elftal. In een soort clubverband zouden de streekom roepen Radio West dus moeten beschou wen als hun vlaggeschip. Van een dergelijke visie is bij Omroep Rijnland in elk geval geen sprake. Boter bij de vis, zo luidt het standpunt van Paul van der Burg over samenwerking. "Ik wil daarover best praten", zegt hij (en dat is afgelopen woensdag in*oriënte- rende zin ook gebeurd). "Maar samen werken zal niet voor niets gebeuren. Als ze iets willen hebben over Drie October of een primeur van ons, zal daar wel iets tegenover moeten staan. Ik kan natuur lijk vrijwilligers niet verbieden om iets voor Radio West te doen. Maar ik waar schuw ze wel: geen gebruik maken van Rijnland-spullen en geen gebruik ma ken van Rijnland-informatie. Ze moeten dat verdomd goed weten te scheiden". Bondgenootschap "Als je het hebt over samenwerking, denk ik dat dat niet anders dan finan cieel kan worden geregeld. Of misschien met het afstaan van hun apparatuur. Als Radio West zegt: we kunnen in ruil tech nici voor jullie opleiden, dan zeg ik: dat kunnen we zelf ook wel. Wij denken dat we een goed draaiende omroep hebben en we zijn zo eigenwijs te denken dat luisteraars eerder in ons dan in Radio West geïnteresseerd zijn". Inderdaad zegt Piet van den Ende over de mogelijkheden van samenwer king: "Ik kan me voorstellen dat ze eens bij ons komen kijken, dat ze eens met onze apparatuur kunnen werken". Naar zijn mening kunnen bij de overdracht van kennis en materiaal de beurzen het best gesloten blijven. "Wij werken ook maar met een beperkt budget en het is niet de bedoeling dat we daarmee de fi nanciële problemen van de streekom roepen oplossen". Hij benadrukt kortom het idee van bondgenootschap. "In de stichting Ra dio West zitten per slot van rekening ook vertegenwoordigers van de lokale en de streekomroepen. En ik heb er daarom ook altijd een punt van beleid van ge maakt dat de streekomroepen ons als een bondgenoot zien. Weliswaar doen zij het in hun vrije tijd, maar ze zitten in hetzelfde vak. Daarom heb ik ook die vergelijking met elftallen gemaakt. Ik hoop dat dat clubgevoel ontstaat" "Hoe die samenwerking er dan moet gaan uitzien, weet ik ook nog niet. Dat moet de praktijk uitwijzen. Er komen in elk geval lijnverbindingen met de diver se studio's van de streekomroepen, ook die van Rijnland. En er is een jongen van Radio Gouwestad die op zaterdag een programma voor ons gaat maken. Zo'n free lancer zal zeker een tegemoetko ming krijgen. In hoeverre dat met de streekomroepen moet gebeuren, wil ik even afwachten". Alphen Voor de lokale omroep in Alphen is deze discussie nog niet aan de orde. Hoofdredacteur William Dekker: "Over samenwerking is voorzover mij bekend nog helemaal niet gesproken". Het be staansrecht van de LOA, dat kan hij wel zeggen, is met de komst van Radio West niet ondergraven. Voorlopig wordt dat nog elke zondag via de kabel bewezen. De LOA heeft al een machtiging aange vraagd voor uitzenden via de ether, maar vooralsnog is daarvan geen sprake. Dek ker: "Hoeft ook niet, want Alphen is zo dicht bekabeld". Van der Burg is daarover een andere mening toegedaan. "Kabel is leuk, maar er zijn minder mensen op aangesloten dan wordt gedacht. Veel hebben alleen maar een aansluiting voor tv en niet voor de radio". Binnenkort kan daarom bij het nieu we pand van Rijnland aan de Nieuwe Rijn in Leiden de vlag uit, want met in gang van half maart is de omroep niet langer aan kabels gebonden. Dan zijn de uitzendingen ook via de ether te beluis teren. Eigenlijk had dat morgen al moet gebeuren, maar de strenge winter heeft voor vertraging gezorgd. Van de Burg: "Daarom heeft ook de verhuizing van de Breestraat, waar we in het pand de Stichting Welzijn zaten, naar de Nieuwe Rijn langer geduurd". Rijnland speelt met haar intrede op de FM-band mee in een experiment van de PTT. Om te horen of regionale stations op een onderlinge afstand van veertig ki lometer elkaar èn het luchtvaartverkeer niet storen, mogen drie zenders voor een periode van drie maanden via de ether uitzenden. Landsmeer kan meteen aan de slag op de FM-band, maar Utrecht laat nog even op zich wachten, aldus Van der Burg. "Daar functioneert nog niet eens een lokale omroep". Hoopvol Volgens de hoofdredacteur van Rijn land-radio is het niet zo dat zijn omroep na drie maanden weer tot de kabel is veroordeeld. "Ik ben ervan overtuigd dat dat niet zal gebeuren. Dat blijkt wel uit een schrijven van het ministerie van wvc dat we hebben gekregen. De enige voorwaarde is dat we geen beroep mo gen doen op de omroeppot (dat zou vol gens de huidige wet namelijk wel kun nen, red.). Met andere woorden: we ko men in de ether en we blijven in de ether". Dat stemt hem hoopvol. "Het biedt al lerlei nieuwe mogelijkheden. Misschien dat we nu voor de plaatselijke overhe den interessant worden als service-appa raat. De gemeentelijke advertenties die nu in de dagbladen en de advertentiebla den worden geplaatst, zouden ook via ons kunnen worden uitgezonden". Hij ziet die toekomst trouwens toch wel zonnig in, met de eigenwijsheid van iemand die meent een behoorlijk pro- dukt te maken. "Natuurlijk kan het be ter, maar over de inhoud ben ik redelijk tevreden. We hebben regelmatig pri meurs, we verzorgen de meest informa tieve uren van alle streekomroepen in Nederland en we hebben het voordeel dat we een frequentie hebben die 24 uur per dag beschikbaar is. Dat kunnen we natuurlijk niet de hele dag vullen, maar in geval van calamiteiten kunnen we er meteen in". Op de vraag hoeveel luisteraars daar voor op Rijnland afstemmen, moet Paul van der Burg teruggrijpen op een al wat ouder onderzoek. Daaruit zou blijken dat vijf procent van de radiobezitters met kabelaansluiting geregeld luistert. "Ik vind dat vrij veel. Hoeveel het zal schelen als we ook via de ether gaan uit zenden, durf ik niet te zeggen. Maar er zit nog altijd groei in. Hoewel we al twee jaar bezig zijn is de naamsbekendheid nog niet optimaal". Alle informatie ("Ik heb geen zin in Zo geregeld als Rijnland van zich laat horen, zo weinig laat deze streekomroep van zich zien. Wim Ploeg, hoofd van de afdeling tele visie: "We hebben in een periode van reorganisatie gezeten. Te weinig schouders moesten te veel last dragen. Daarin is nu ver betering gekomen en over twee weken hopen we weer op het scherm terug te keren". De tv-sectie is de laatste maanden wel verantwoordelijk voor een kabel krant die in het weekeinde op de zen der België 2 wordt uitgezonden. Het betreft hier proefuitzendingen, in af wachting van een apart kanaal in het systeem voor een kabelkrant. De Gemeenschappelijke regeling antennevoorziening voor Leiden en omgeving (de verantwoordelijke in stantie voor de kabel) heeft concrete plannen in die richting. Secretaris G. Noordermeer: "Per 1 juli worden de kanalen opnieuw gerangschikt. Dan komt er inderdaad een apart kanaal voor een regionale zender. De ruimte daarop moet worden verdeeld tussen Omroep Rijnland en de exploitant van de kabelkrant". Kandidaten Zoals het er nu naar uitziet zullen er namelijk twee van dergelijke kabel kranten komen. Wim Ploeg over het verschil tussen die twee: "Onze ka beltekst zal meer in de servicesfeer liggen. Aankondigingen van allerlei activiteiten. Daarnaast komt er een commerciële kabelkrant. Die moet de kijkers trekken met actualiteit en tus sendoor mogen er reclamebood schappen worden uitgezonden". Voor die laatste mogelijkheid heeft zich een aantal kandidaten aange meld bij de kabelexploitant. "We zijn echter het verst gevorderd met het Leidsch Dagblad, omdat die krant ook aan de regio is gebonden.,De an- programma's met verzoekplaten") wordt verzorgd door louter vrijwilligers. "En dat heeft natuurlijk zijn nadelen. Je kunt een technicus niet tegenhouden als hij zegt: ik ga bij mijn moeder eten. jullie bekijken het maar. Maar dat gebeurt ge lukkig niet zo vaak. Alleen is het verloop vrij groot en strekt de ervaring vaak niet verder dan de schoolkrant. Ons grote probleem is dus journalistieke inhoud aan de programma's geven". Twee poten Rijnland staat voor wat die inhoud be treft op twee poten. Enerzijds zijn er de deelredacties (onderwijs, sport, minder heden) die het hele gebied bestrijken, anderzijds zijn er zes lokale redacties die dus op de plaatsen zelf zijn gericht. Rijn land heeft daarvoor met wisselend suc ces een beroep gedaan op de diverse ge meenten om zo'n redactie te kunnen op zetten. Verder wil de omroep in finan cieel opzicht niets te maken hebben met de plaatselijke overheden. "Zo waarbor gen we onze onafhankelijkheid". Via vier sluizen komt het geld nu bin nen. Bedrijven en instellingen kunnen als het ware zendtijd kopen (Van der Burg: "Al stellen we daaraan wel bepaal de grenzen"). Voor de kosten van uitzen dingen op lokatie laat Rijnland de des betreffende opdrachtgever opdraaien. Sponsors leveren een kleine bijdrage en er zijn 900 leden die een tientje betalen. Daarmee kunnen de eindjes aan el kaar worden geknoopt, zij het met grote moeite. Paul van der Burg: "We kunnen de vrijwilligers geen vergoeding geven voor gemaakte kosten en zo moeten we steeds zuinig aan doen. Pas geleden is er een bandrecorder gestolen. Voor hon derd vrijwilligers zijn er nu maar twee bandrecorders beschikbaar, dat is na tuurlijk te gek. Ander voorbeeld: we zijn toe aan een nieuwe naald voor de platen speler. Kost al gauw zeventig gulden. Is voor ons nauwelijks op te brengen. We hebben kortom de grootste moeite om overeind te blijven". Hetgeen hem opnieuw doet twijfelen aan het bestaansrecht van Radio West. "Het geld dat daarvoor is vrijgemaakt zou toch veel beter besteed zijn als het was verdeeld onder de streekomroepen. Dan zouden die één of twee beroeps krachten kunnen aanstellen en betere apparatuur kunnen aanschaffen". Die discussie is al zo lang geleden ge voerd, zegt Piet van den Ende, dat hij er niet opnieuw mee wil beginnen. "Ik vind zo'n verdunning van de middelen ook niet zinvol. Dat geld moet je niet versnipperen. En daarvoor heeft de poli tiek destijds ook niet gekozen. Jammer voor de streekomroepen dat het zo is ge lopen, maar het is niet anders". Groeien Hoe denkt hij, met al het geld in de knip, de zendtijd te gaan vullen? "In de morgen een round-up van de belangrijk ste gebeurtenissen. De body van die uit zendingen is de actualiteit, 's Middags onder meer een land- en tuinbouwru- briek, ook omdat de landelijke rubriek in dat uur wordt weggedrukt. We gaan wel proberen die rubriek ook voor ande ren wat aardiger te maken met bijvoor beeld een receptje. Daarnaast een regio naal weerbericht en aandacht voor cul tuur in de regio met een voorstelling van de dag". "Verder staat het nog niet vast wat we gaan doen. We hebben ook nog een opi niërende taak en op zaterdag wil ik iets substantieels doen met een lange repor tage of discussie. Maar dat moet alle maal nog groeien". Bevestiging van de eerder ontdekte symboliek: Radio West staat nog in de kinderschoenen. dere aanvragers niet", aldus Noorder- Na aanvankelijk de ontwikkelin gen op het gebied van kabelkrant met reserve te hebben bekeken, haakt het Leidsch/Alphens Dagblad nu dus in op deze nieuwe mogelijkheid van nieuwsvoorziening. "Televisie is toch bij uitstek bedoeld voor bewegend beeld", vindt directeur G. Koopman nog steeds. "Maar kabelkrant begint nu uit te groeien tot een volwaardig medium en daar willen we graag bij zijn". Plan De uitgeverij heeft bij de kabelex ploitant een tamelijk vastomlijnd plan ingediend. De kabelkrant zal een paar uur per dag te zien zijn. Een kleine redactie verzorgt daarvoor 18 regionale nieuwspagina's, hetgeen moet worden bekostigd met 12 pagi na's reclameboodschappen (een pagi na is één tv-scherm). Van eigen nieuwsgaring zal vol gens Koopman geen sprake zijn. Er wordt geput uit materiaal dat ook in het dagblad staat. Hij denkt niet dat de krant daarmee haar eigen concur rent wordt. "Het medium televisie maakt alleen erg korte berichten mo gelijk. Het is soort carroussel en de mensen hebben daarvoor geen einde loos geduld. Ik denk daarom dat het juist zal noden tot meer informatie in het dagblad". Als een aantrekkelijke kant van kabelkrant ziet Koopman de mogelijkheid om sportuitslagen al in het weekeinde te kunnen brengen. Of het LD/AD inderdaad zijn intre de op de televisie zal maken, lijkt vooral af te hangen van het overleg met Rijnland. "Die twee moeten het éérst maar met elkaar eens zien te worden over de vraag hoe ze hun ka belkranten op elkaar gaan afstem men", aldus Noordermeer. Daarna moet overigens de algemene raad van de Gemeenschappelijke regeling an tennevoorziening in april nog een de finitieve beslissing nemen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21