Broedplek watervogels verdwijnt' Sociale werkplaats vernieuwt leiding Bejaarden bijna gratis met taxi FÜHHETi Staatsbosbeheer mokkend akkoord met werk LDM in natuurgebied Bestuur 't Heem: klachten sac gegrond Alphens initiatief ter bevordering zelfstandig wonen ZATERDAG 28 FEBRUARI 1937 ZATERDAG Leiden Dienstencentrum Zuidoost Lorentzka- de 61. open huis. 14 uur. inl. 121512. Pieterskerk - rommelmarkt, tot 17 uur Leidse Hout - Coopertest, 14 uur; Leidse Houtloop, 15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat. film 'De Aanslag', 21.15 uur. Schouwburg - Laurens van Rooyen. 20.15 uur. LWH - Langegracht 65, disco, 22-2 uur NVSH trefcentrum - Rapenburg 48. tel 149987, open soos. vanaf 22 uur. Leiderdorp Zijlkwartier - v.d. Marckstraat, carna valsbal, 20.30 uur Muzenhof - Gordijnsingel, dansavond met diverse optredens, 21 uur Wassenaar Deylercentrum - optreden Wassenaarse Jazzclub met onder andere Riverboat, Jazzband. 21 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan 4^ kunst- en antiekbeurs, tot 17.30 uur Warmond Huize St. Liduina - Herenweg, bezoek carnavalsvereniging, 14.30-15.30 uur. daarna gevolgd door rondgang door het Boerderij Meerrust - Dorpsstraat, prin senbal carnavalsvereniging, 22-3 uur. ZONDAG Restaurant ysbaan - Vondellaan, start wandeltochten, tussen 9-10 uur voor 40 km, overige afstanden tussen 9-14 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'De Aanslag', 21.15 uur Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan 4. kunst- en antiekbeurs, 11-17.30 uur Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel 4. koffiecon cert Ned. Accordeon Orkest, 13.30 uur. lenweg 6, bingomiddag, 13.30 ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen. Zwijnenburg. Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen, tel. 121641; spreekuur Rosmolen 2. molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Kla proos 34, tel. 126371; spreekuur Minne- 212025; spreekuur Bronkhorststraat 43- 45. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kern- straat 11, tel. 141225. zo 8 uur tot 24 uur: S. Smit, Cobetstraat 43. tel. 130177. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn. Bénit, Nieuwenhuis, Roos. Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. zo 8 uur tot 24 uur: J.&.R. Zaaijer, teL 316008; spreekuur Betty van Nifterik- weg 5. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul. Kooyman, De Jong, Prince, Reir.ders. D. Hammerstein en A. Hammerstein za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keyer, tel 140124. zo 8 uur tot 24 uur: A. Hammerstein, tel. 767646; spreekuur Robijnstraat 2b. Leiderdorp P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel 410070; spreekuur van 12.30-13 uur opl hetzelfde adres. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur J.W de« Haan. Oranjelaan 26, tel. 170605. 2493; zo, W. van Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960. Warmond Praktijk Oosthout, Rietpad 9, Voorhout, tel. 02522-30697. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten. tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst v APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst vaiv de apotheken in de regio Leiden, wordt» waargenomen van vr 27 februari tot vr 9 maart door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136. Apotheek Boehmer, Floryn 21, Leider dorp, tel. 894400. Roest: A.W. Helder, Hermelijnvbnder 36, Lei den, tel. 220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens. Ryn en Schiekade 23, Lei den, tel. 144323. Voor de praktyk van Duijn, Brandt R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rynsburg, tel. 173266. Voorschoten J. Frencken, J. Rontgenlaan 14, Leid-- schendam, tel. 070-271110 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: Th.K.H. Holt. Breestraat 58a. Leiden tel. 146004. Voor de patiënten van praktijk Haas- wyk, Oegstgeest: van Mierlo, Simon Vestdyklaan 28, tel. 155375; spreekuur zonder afspraak van 11-12 en 17-18 uur Actie voor Suriname ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen heeft goed gereageerd op de inzamelingsactie voor Surinaamse vluchtelingen, vindt organisator L Bouwman. De hele dag zijn de vrij willigers in een soort ploegen dienst in touw geweest om schoe nen, broeken, jurken, tandenbor stels en blikjes vlees in ontvangst te nemen. De spullen worden overgedra gen aan het Zeister Zendingsge nootschap en daarna gaan ze zo snel mogelijk naar Suriname. De actie was georganiseerd door de hervormde en gereformeerde ker ken in Alphen Noord en een aantal Surinaamse families. stand met groot materieel in het natuurgebied wordt ingegrepen. "Dat zal niet meevallen", zegt Huge. "Toch is het belangrijk dat het publiek zich aan de regels houdt omdat de vogels die door de werkzaamheden uitwijken naar andere delen van het duin gebied. behoefte aan rust blijven houden. Veel vogels nestelen op de grond en loslopende honden kunnen dan ook erg veel schade aanrichten". Staatsbosbeheer zal de bezoe kers van het duingebied - dat zijn er enkele honderdduizenden per jaar - op de informatiepane len uitleg geven over de werk zaamheden en begrip vragen voor de overlast die deze met zich meebrengen. Belangengroep De aanleg van het nieuwe wa- terwinkanaal in het gebied Berk- heide is noodzakelijk omdat de huidige puttenreeks van het winkanaal 6 in zeer slechte staat verkeert. Veel oude putten zijn verstopt of ingestort, waardoor er steeds minder water uit de in- filtratieplassen naar de trans portleiding toestroomt. Dat bete kent dat de produktiecapaciteit van de LDM de afgelopen jaren is gedaald. Met de aanleg van een nieuw winkanaal kan het bedrijf zijn produktie met 300 kubieke meter per uur vergroten. Die produktie-uitbreiding is vooral noodzakelijk omdat de LDM in het voorjaar en de zo mermaanden dagelijks kampt met een watertekort van enkele tienduizenden kubieke meters. Voor een deel wordt daarin voor zien door de aankoop van water van omliggende waterbedrijven, maar verder wil het bedrijf ook de wincapaciteit in de duinen op voeren. Behalve aan een nieuw waterwinkanaól 6 wordt er in het gebied Berkheide momenteel ook gewerkt aan de aanleg van winkanaal 7. Het natuurgebied heeft door de aanwezigheid van zeven grote graafmachines veel weg van een industrieterrein. loften aan werknemers en intimi datie van werknemers en de men sen die de leiding hebben van de diverse projecten van de buiten dienst. Bedrijfsvoering Uit het onderzoek van het orga nisatiebureau Loose en Staal blijkt dat een groot aantal van de door het sac geregistreerde klachten ge grond zijn. Het bestuur van het werkvoorzieningschap, een sa menwerkingsverband van de ge meenten Katwijk, Rijnsburg, Val kenburg, Wassenaar en Oegst geest, heeft op advies van het orga nisatiebureau een aantal maatrege len getroffen om deze misstanden in de toekomst te v.oorkomen. "Vooral waar het gaat om het omgaan met werknemers, is in de afgelopen jaren niet altijd even ALPHEN AAN DEN RIJN - Zelfstandig wonende ouderen in de gemeente Alphen die over niet al te veel geld beschikken, kunnen met ingang van 1 april heel goed koop met de taxi reizen. Met een bonnen- kaart, die door de Stichting Open Bejaar- denwerk wordt verstrekt, hoeven de bejaar den slechts zo'n tien procent van de taxire kening te betalen. Zelfstandig wonen voor ouderen moet niet alleen mogelijk, maar ook aangenaam zijn. Ook het onderhouden van sociale con tacten hoort daar bijvoorbeeld toe. Met dat in het achterhoofd heeft de werkgroep ver voer van de Stichting Open Bcjaardenwerk in samenwerking met de Alphense taxibe drijven het bonnensysteem bedacht. De kortingsregeling is bedoeld voor 65- plussers die leven van een aow-uitkering en niet meer met het openbaar vervoer kunn- nen reizen. Ze moeten 7,50 gulden voor de kaart neertellen. De werkelijke waarde van de bonnen bedraagt 82,50 gulden. Het ver schil van 75 gulden wordt bekostigd uit de subsidiepot voor flankerend ouderenbe leid. Dat beleid is gericht op het zo lang mo gelijk zelfstandig laten wonen van ouderen. De ouderen kunnen gewoon met de bon- nenkaart betalen. De kortingskaart geldt voor drie maanden en kan niet in een vol gend kwartaal worden gebruikt. De taxibe drijven leveren aan het eind van het kwar taal de bonnen in bij de SOB en krijgen daar dan geld voor terug. Volgens Lia But ter, SOB-medewerker en' een van de leid sters van dienstencentrum Driehoorne, zijn de taxibedrijven de SOB enigszins tege moet gekomen in de tarieven. Alphenaren, ook de inwoners van Zwam- merdam en Aarlanderveen, die denken in aanmerking te komen voor het bonnensys teem, kunnen zich vanaf 2 maart aanmel den bij het dienstencentrum in hun wijk. De SOB beoordeelt dan of hun aanvraag wordt gehonoreerd "Voorlopig zijn we heel streng", zegt Butter. "Dat klinkt mis schien wat hard, maar de regeling is alleen bedoeld voor mensen die het echt nodig hebben". De werkgroep vervoer werd in september vorig jaar in het leven geroepen met het doel te zoeken naar een betaalbare ver- voersmogelijkheid voor zelfstandige wo nende bejaarden. Er werd een bliksemon- derzoekje ingesteld onder 600 ouderen. "Niet helemaal representatief', zegt Butter. Het maakte de werkgroepleden echter wel duidelijk wat er onder de bejaarden leeft en waaraan zij behoefte hebben. Negentig pro cent van de ondervraagden blijkt regelma tig gebruik te maken van het openbaar ver voer om boodschappen te doen of familie en kennissen te bezoeken. Een groot deel van deze mensen ondervindt daarbij nogal wat problemen, zo kwam eveneens naar vo ren. De opstap is vaak te hoog, de bus trekt te snel op en vaak maakt het weer een bus-, trein- of tramritje niet aanlokkelijk Gezocht moet worden naar flexibel ver voer: op elk moment beschikbaar en van van huis af naar een willekeurige bestem ming, zo concludeerde de werkgroep. Uit eindelijk kwam het bonnensysteem voor taxivervoer als beste uit de bus. Met het subsidiebedrag van 8000 gulden per kwartaal stond de werkgroep voor de keuze 'of een heleboel mensen een klein beetje of een kleine groep echt helpen', ver telt D.W.F. van der Schilden, lid van de werkgroep. Gekozen is voor het laatste. Het aantal mensen, dat voor de kortingsrege ling in aanmerking komt, wordt geschat op 100. In juni wil de werkgroep - die overigens blijft bestaan - met de Alphense taxibedrij ven om de tafel gaan zitten om de regeling door te praten. Dan wordt besloten of het bonnensysteem definitief van kracht wordt. KATWIJK - De meest aantrekkelijke wandelroute door het natuurgebied Berkheide in de Katwijkse zuid duinen is de komende twee maanden afgesloten. Door de aanleg van een nieuw winkanaal voor de Leidsche Duinwatermaatschappij (LDM) is het wandelpad langs de grote plas niet meer toegankelijk. De vele duizenden bezoekers van het duingebied moeten hun wandelple- zier voorlopig elders zoeken. Up de lange termijn betekent de aanleg van het winkanaal, dat be staat uit een leiding van 1380 me ter waaraan 110 putten zijn ge koppeld, dat de wandelroute voor het publiek veel minder aantrekkelijk wordt. De kwel- plasjes aan de westzijde van het wandelpad zullen na het in ge bruik stellen van het kanaal ge leidelijk droogvallen en daarmee verdwijnt een ideale broedgele- genheid voor de watervogels. "Nu is het nog zo dat de mensen vanaf het hoger gelegen wandel pad zo in de nesten van de fuut en de meerkoet kunnen kijken", zegt boswachter E. Huge van Staatsbosbeheer. "Na het droog vallen van deze plassen zal de omgeving zich nog maar in wei nig onderscheiden van de rest van het duingebied". Een ander gevolg van het droogvallen van dit terrein is dat de laatste berken in het gebied Berkheide waarschijnlijk zullen sterven. "Deze boomsoort is zeer gevoelig voor schommelingen in de grondwaterstand", zegt Huge "Het is te verwachten dat de wei nige bomen die hier nog staan, het loodje zullen leggen". Met 'bloedend hart' verleent Staatsbosbeheer, de beheerder van het Katwijkse duingebied, dan ook medewerking aan de aanleg van het nieuwe winka naal, dat wordt aangelegd om de drinkwaterproduktie van de LDM uit te breiden. "Natuurlijk is er begrip voor de problemen van de duinwatermaatschappij", zegt Huge, "maaruit het oogpunt van natuurbescherming is dit na tuurlijk vreselijk". Districthoofd J. de Pater van Staatsbosbeheer drukt zich di- door Dick van der Plas plomatieker uit. "Als rijksdienst moeten we ons neerleggen bij uitspraken die door de overheid zijn gedaan. Als dus toestem ming wordt verleend voor deze werkzaamheden, zullen we aan de LDM medewerking moeten verlenen. Ook al komen de be langen van de natuur en de open luchtrecreatie bij ons op de eer ste plaats". Broedvogels De aanleg van het kanaal heeft in het gebied Berkheide niet al leen gevolgen voor het land schap maar ook voor de vele dui zenden broedvogels die in de ko mende periode in het duingebied nestelen. Huge: "Doordat de werkzaamheden noodgedwon gen voor een deel in het broed- seizoen worden uitgevoerd, zal een aantal vogelsoorten zeker naar andere gebieden uitwijken. Vooral de vogels, die behoefte hebben aan erg veel rust, zullen zich niet ophouden in de buurt van graafmachines en veel la waai producerende compresso ren". Wat precies de effecten voor de broedvogels zullen zijn, is momenteel nog niet te zeggen. De boswachter is benieuwd naar de gegevens die de vogelwerk groep Berkheide de komende maanden in het gebied verza- "melt. Doordat de werkzaamheden in het broedseizoen worden uitge voerd, ontstaan voor Staatsbos beheer ook andere problemen. Boswachter Huge wijst op de gevolgen die de aanleg van het nieuwe winkanaal heft voor het natuurgebied Berkheide. Op de achtergrond districthoofd De Pater van Staatsbosbeheer en zitten) Van Male van de LDM. De boswachter staat voor de taak aan de bezoekers te verkopen dat zij in de periode van 15 maart tot 15 juli hun hond aan de lijn moe ten houden, terwijl op korte af- Er wordt overigens wel gepro beerd om de werkzaamheden zo uit te voeren dat de schade voor de natuur beperkt blijft. Daar voor is een begeleidingscommis sie, met onder meer vertegen woordigers van Staatsbosbe heer, in het leven geroepen en doen ook belangengroepen als de Stichting Duinbehoud hun best om een al te grote aantasting van het natuurgebied zoveel mo gelijk tegen te gaan. Schade Om het natuurgebied zoveel mogelijk te beschermen zal het winkanaal 6 voornamelijk wor den aangelegd onder het huidige wandelpad langs de grote plas. Het traject loopt ruwweg van het Koepelduin tot aan de Duitse Muur. De ingreep in de duinen is niettemin behoorlijk groot. Graafmachines trekken een spoor van vier tot acht meter breed door het gebied, er moeten damwanden worden geslagen om te voorkomen dat bepaalde duinen verzakken en er zullen delen van de grote plas moeten worden opgespoten omdat de nieuwe puttenreeks niet te dicht bij het water mag liggen. Zou dit wel het geval zijn, dan wordt het water onvoldoende door het duinzand gezuiverd voordat het in de putten belandt. Zodra het kanaal in gebruik wordt genomen, verdwijnen de kwelplassen die in de loop der ja ren aan de westzijde van het wandelpad zijn ontstaan. "Ook hier proberen we de schade zo- (foto Dick Hogewoning) veel mogeiijK te beperken", zegt boswachter Huge. "Om te voor komen dat de drooggevallen plassen zullen veranderen in ge bieden waar alleen nog maar brandnetels zullen groeien, wor den de afstervende waterplanten en het slib afgevoerd. We hopen dat er plantensoorten voor terug komen die ook elders in het duin groeien". In het meest zuidelijke deel van het terrein wordt de wandel route voor het publiek zodanig aangepast dat het traject langs de infiltratiepias blijft voeren. Bij de nieuwe inrichting wordt er naar gestreefd het landschap weer zoveel mogelijk in de oude staat te brengen. De aanleg van het waterwinkanaal is eind april afgerond. Staatsbosbeheer hoopt dat de wandelroute in mei weer kan worden opengesteld voor de bezoekers. KATWIJK/OEGSTGEESTAVASSENAAR - De leiding van het werkvoorzieningschap 't Heem in Katwijk komt in handen van een zogenaamd managementberaad. Als tijdelijk voorzitter van dit beraad is aangetrokken oud-wethouder W.S. Kroon van de gemeente Delft, die deze functie be kleedt totdat 't Heem een nieuwe directeur heeft aangetrokken. De belangrijkste taak van het managementberaad is de komende periode het opzetten van een organisatiestructuur die meer aan de eisen van deze tijd voldoet. In de praktijk houdt dit onder meer in dat de huidige schakels tussen de leiding en de directe uit voerders van het werk zoveel mo gelijk zullen worden weggehaald. De afdelingshoofden krijgen ver der een grotere verantwoordelijk heid en er zijn maatregelen geno men om zorgvuldiger met de me dewerkers om te gaan. Ook zal aan het personeelsbeleid in het alge meen, de scholing en training van werknemers meer aandacht wor den besteed. De nieuwe structuur moet er volgens het bestuur toe lei den dat niet alleen de werkgele genheid de volle aandacht krijgt, maar dat ook het 'welbevinden' van de medewerkers van de sociale werkplaats wordt gewaarborgd. Deze maatregelen zijn het gevolg van een organisatie-onderzoek dat de afgelopen maanden door het Amsterdamse bureau Loose en Staal bij het werkvoorziening- schap is gehouden. Aanleiding hiertoe waren klachten van mede werkers van 't Heem over de orga nisatie in het algemeen en de bui tendienst in het bijzonder. De klachten werden in november ge bundeld door een particuliere hulpverleningsorganisatie uit Kat wijk, het sociaal adviescentrum (sac). Het sac stelde een aantal mis standen aan de kaak. De belang rijkste klachten betroffen het over- plaatsingsbeleid, het inhouden van loon na 'vermeend' ongeoorloofd verzuim, het niet nakomen van be- zorgvuldig gehandeld", zo zegt A.J. Kohlbeck, die als wethouder van Oegstgeest zitting heeft in het bestuur van 't Heem. Als de be langrijkste oorzaak voor deze hou ding noemt hij de sterke aandacht die de afgelopen jaren is uitgegaan naar de economische kant van de bedrijfsvoering. "Vooral onder druk van het ministerie om een zo goed mogelijk resultaat te behalen, is de aandacht voor een goed ge vulde orderportefeuille ten koste gegaan van de sociale aspecten.", zegt Kohlbeck. Hij beschouwt dat niet alleen als een tekortkoming van de mensen die de afgelopen jaar leiding hebben gegeven aan de sociale werkplaats, maar ook van het bestuur. "Ook wij kunnen wat dat betreft de hand in eigen boe zem steken". Kohlbeck noemt de problemen bij 't Heem overigens niet uniek. "In de afgelopen jaren hebben de ze zaken ook bij een groot aantal andere sociale werkplaatsen in het land gespeeld. Misschien zijn ze hier wat verborgen gebleven, bij voorbeeld door de grote hoeveel heid werk die de verhuizing naar het nieuwe onderkomen op het Katwijkse industrieterrein 't Heen met zich mee heeft gebracht. Ieder een was daarmee zo druk bezig, dat bepaalde conflicten niet voldoende aandacht kregen". Inspraak Een nieuwe organisatiestructuur voor de sociale werkplaats, waar 330 mensen uit de vijf aangesloten gemeenten werkzaam zijn, moet in de toekomst deze problemen voor komen. "Door het aantal schakels tussen de leiding en het mensen op de werkvloer zo-klein mogelijk te maken, denken we binnen de orga nisatie duidelijk te maken wie voor wat verantwoordelijk is", zegt voorzitter H.A. Hietkamp van 't Heem. "Daarmee kunnen al veel misverstanden worden voorko- Verder zal meer aandacht wor den besteed aan de inspraak van Voorzitter mevrouw H.A. Hietkamp en de bestuursleden A.J. Kohlbeck (midden) en V.J.W. Wensveen van 't Heem: Meer aandacht voor het 'welbevinden' van het personeel". (foto Dick Hogewoningi het personeel en komt er ook meer aandacht voor het signaleren van klachten van deze werknemers. Hietkamp: "De afdeling perso neelszaken wordt uitgebreid en er zal ook regelmatig spreekuur wor den gehouden. Ook het overlegor gaan van het personeel overweegt een dergelijk spreekuur in te stel len. Als bestuur zouden wij dat een prima zaak vinden". Het bestuur heeft er bewust niet voor gekozen om de incidenten die zich in het verleden bij het werk voorzieningschap hebben voorge daan, tot op de bodem uit te zoe ken. "Door de structuur te veran deren, kijken we naar de toe komst", zegt bestuurslid Kohl beck. Het feit dat de leiding van het managementberaad voorlopig in handen wordt gelegd van een tij delijk voorzitter, moet volgens hem dan ook niet worden be schouwd als een motie van wan trouwen tegen de huidige direc teur. "Deze man heeft al lang voor het sac rapport uitkwam, te ken nen gegeven vervroegd met pen sioen te willen gegaan. Tot die tijd blijft hij gewoon nog een aantal maanden in functie, maar vonden we het beter om het opzetten van de nieuwe organisatiestructuur aan een buitenstaander over te la ten". Anders ligt het met het hoofd van de buitendienst van de sociale werkplaats, die door het sociaal ad viescentrum als de eerstverant woordelijke voor de problemen bij 't Heem wordt beschouwd. Het be stuur is ook met hem in gesprek over een vervroegde uittreding, maar op dit punt zijn nog geen re sultaten bereikt. De man is met ziekteverlof. "Dat maakt het voor ons niet makkelijker", aldus Kohl beck. Het bestuur van het werkvoor zieningschap verwacht dat binnen een halfjaar de nieuwe organisatie structuur kan worden ingevoerd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13