Havenconflict kan 7000 banen kosten Akkoord bereikt bij Cobereo 071-144941 Zuidamerikanen zijn dictaten banken beu De Graaf houdt vast aan ultimatum Kamer: ruimte vrij houden voor nieuwe kerncentrales Directie Y&D zet FNV aan het denken KK: vlees is veel te duur Nestlé reorganiseert Bedrijven Kontakt Dagen VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Een kamer meerderheid van CDA en VVD gaat ermee akkoord dat minister De Korte (economische zaken) op voor kerncentrales vrijgehouden vestigingsplaatsen voor kerncen trales, Borssele, de Maasvlakte en de Eeemshaven, geen kolencentra les laat bouwen. Dit bleek gisteren tijdens een mondeling overleg in de Kamer over het ontwerp-Elek- triciteitsplan van de Samenwer kende Elektriciteits Produktiebe- drijven (SEP). De Zeeuwse maat schappij PZEM heeft meermalen laten weten wel ruimte in Borssele te hebben voor nieuwe kolencen trales. ROTTERDAM (ANP) - De conflicten in de stukgoedsector en de containeroverslag in de de^egertrfg'vïór dYker nrarn 01ïn Rotterdamse haven vormen een rechtstreekse bedreiging voor 7000 arbeidsplaatsen in het Russische°TsjernoebyiraalPhet deze branches. P. van Essen, topambtenaar bij het gemeentelijk havenbedrijf van Rotter- meest geschikt voor de bouw van dam en in 1985 ten nauwste betrokken bij de opstelling van het Van der Louw-akkoord, nieuwe kerncentrales. Besluiten schetst in een 'somber maar realistisch' scenario dat de reputatie van en de werkgelegen- over de bouw van kerncentrales heid in de Rotterdamse haven ernstig in gevaar komen. Volgens Van Essen hebben de hui- bedrijf ECT. Het bedrijf verliest zijn na de ramp echter uitgesteld tot de zomer van 1988. Met het vrijhouden van de ge plande bouwplaatsen, zei CDA- woordvoerder Lansink geen enke le moeite te hebben. Ook zijn colle ga R. Braams (WD) vond het re- serveringsbeleid een goede zaak. Hij zei desgevraagd dat het de te genstanders van kernenergie in de kaart speelt als van dit beleid wordt afgezien. "Zij maken er dan gebruik van door die plekken een andere bestemming te willen ge- ka- servering bestaat het gevaar dat de beste plaatsen voor de bouw van nieuwe kolencentrales onbenut blijven, waardoor de kiloWattuur- prijs van elektriciteit fors gaat stij gen, meende hij. Minister De Korte (economische zaken) kwam hem minimaal tegemoet: het reserve- ringsbeleid sneuvelt indien de re gering in de zomer van 1988 voorlo pig van verdere toepassing van kernenergie afziet. De SEP heeft in het Elektrici teitsplan aangekondigd in het be gin van de jaren negentig minstens twee nieuwe kolencentrales, ter vanging van verouderde stroomfa- brieken. te willen bouwen: in Geer- truidenberg en Amsterdam. Even tueel wil de SEP zelfs nog een der de kolengestookte centrale, maar CDA en WD voelden daar niets voor. Wel konden deze partijen ak koord gaan met het aantal van twee. Lansink vqnd een terughouden de opstelling gerechtvaardigd, ge zien de berg kolenafval die zich in Nederland aan het vormen is. Hij benadrukte dat goede opslagmoge lijkheden bij de nieuwe centrales een eerste vereiste zijn. Braams zei daarbij dat kolen maximaal veertig procent van de totale elektriciteits- produktie mogen uitmaken. Daar om pleitte hij voor de bouw van twee nieuwe centrales, mede om dat deze door toepassing van de nieuwste technieken aanzienlijk minder schadelijk zullen zijn voor het milieu dan de centrales die ze vervangen. dige arbeidsonrust, de overcapaci- volgens de somberste prognoses. i prijsdrukkend effect aldus Van Essen, vijftig procent heeft, waardoor bedrijven verlies gevende orders aannemen - en het feit dat buitenlandse havens zoals Antwerpen financieel meer steun krijgen van nationale overheden zeer kwalijke gevolgen. Hij vreest dat het ladingaanbod voor de stuk- goedbedrijven met 25 procent (vier niljoen ton) zal afnemen, waarmee zijn lading en derhalve honderd arbeidsplaatsen. Omdat van elke arbeidsplaats daar vier ar beidsplaatsen afhankelijk zijn, le vert ook dat een vermindering van 3500 arbeidsplaatsen op. Het overleg tussen werknemers en werkgevers biedt momenteel weinig hoop op een gunsiger per duizend arbeidsplaatsen zijn ge- spectief. Beide partijen staan lijn- moeid in de stukgoedsector. Van deze plaatsen zijn bovendien el ders 2500 banen afhankelijk is, die eveneens verloren gaan. Van Essen meent dat hetzelfde recht tegenover elkaar nu de werk gevers een voor de bonden onaan vaardbaar 'eindbod' hebben ge daan. Directeur G. Zeebregts opgesteld om af te zijn 'van het tijdrekken van met name de Ver- voersbond FNV'. "De werkgevers roepen met dit voorstel eigenlijk een aantal faillis sementen over zich af", merkt FNV-bestuurder Rosenmóller in dit verband op. Hij haakte hiermee in op dreigende geluiden die de af gelopen dagen uit het werkgevers- kamp werden gehoord dat een aan tal concerns desnoods bereid is om zijn stukgoed-activiteiten door fail lissementen te laten beëindigen. Minister De Graaf liet via zijn woordvoerder weten in dit sta dium geen reactie te willen geldt voor het containeroverslag- SVZ zei dat hij een eindbod heeft de havenwerkgeversorganisatie op het vastlopen van het overleg. "De partijen hebben tot 2 maart ge kregen en als zij er dan niet uit zijn, gaat op 1 juli de subsidiekraan dicht. De minister wil zich niet in het wespennest steken", aldus de woordvoerder. Fruit De president van de Rotterdam se rechtbank, mr. F.J.M. Nivard, heeft gisteren de eis van drie grote UTRECHT (ANP) - De directie van Vroom Dreesmann zal zo nodig fruitimporteurs, dat tijdens de zonder de Dienstenbond FNV een tweejarige cao met de overige drie bonden afsluiten. De FNV zou daarmee van het overleg met V&D zijn uitgesloten, zo heeft directeur sociale zaken J. Paardekooper gisteren meegedeeld. De Dienstenbond FNV twijfelt of zij toch moet deelnemen aan een tweejarige cao voor het warenhuisconcern. De bond moet haar bezwaren tegen de lange duur van de overeenkomst dan intrekken. De leden heb ben het eindbod van de directie weliswaar afgewezen, maar V&D heeft aangekondigd desnoods zonder de FNV-bond een cao te willen afsluiten. De bond overweegt daarom alsnog mee te doen, aldus bestuurder G. Toussaint. Tot gisteren hebben pogingen van V&D en de Dienstenbond CNV, Unie BLHP en NCHP om de Dienstenbond FNV over de streep te trekken niet geholpen. Bij het V&D-distributiecentrum in Roosendaal hebben de circa vijftig werknemers het werk gisteren twee uur neergelegd uit protest tegen het eindbod van de directie. Ook vandaag wil de FNV een prikactie houden. V&D kondigde gisteren aan dat komende maandag de eindbesprekin- gen over de cao worden gehouden. Hiervoor is ook de FNV-bond uitge nodigd. Adjunct-directeur J. Lempers verwacht echter niet dat de bond mee zal doen. "Maar V&D zou dat zeker betreuren". Bondsbestuurder Toussaint zei hierop dat het 'ontzettend dom van V&D zou z/ijn om ons buitenspel te zetten'. In verband met de reorganisa tie van het concern is een cao zonder de FNV-bond een moeilijke zaak, zo vond hij. Hij verweet het concern weinig moeite te hebben gedaan om aan de wens voor een kortere cao tegemoet te komen. „Maar buitenspel staan is geen aanlokkelijk idee. We zullen ons nog eens stevig achter de oren moeten krabben", aldus Toussaint. FNV-acties bij de fruitterminal y Seaport de aflevering uit de koel- loodsen moet doorgaan, op alle fronten afgewezen. Volgens mr. Nivard hebben de fruitimporteurs tijdens de behandeling van het te gen de Vervoersbond FNV aange spannen kort geding op geen enke le manier de omvang van de scha de, die zij door de acties beweren te leiden, kunnen aantonen. DEVENTER (GPD)-Na een nacht twaalf uur onderhandelingen tus- moeizame onderhandelingen is vanochtend een einde gekomen aan de bijna drie weken geleden begonnen staking bij het zuivel- de vakbonden en de hoofddi rectie van Cobereo over de reorga nisatie van de consumptiemelksec- i het zuivelconcern concern Cobereo. De stakende keurd. werknemers in Arnhem en Eefde De melkfabriek hebben het resultaat van bijna werknemers) blijft DEN HAAG (ANP) - Vlees is bij de slager en tussenhandel gemiddeld 20 tot 25 procent te duur. Dat scheelt een doorsnee huishouden 300 gulden per jaar. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde berekenin gen van Konsumenten Kontakt (KK) en Industrie- en Voedings bond CNV. Boeren krijgen zo'n 22 tot 30 pro cent minder voor hun varkens en koeien dan ruim vier jaar geleden. Maar de slagers geven die prijsver laging bij lange na niet door aan de consument. Slagers en tussenhan del verrijken zich over de ruggen van boeren en consumenten, zo luidt de conclusie van beide orga nisaties. Zij hebben inmiddels van het Bedrijfsschap Slagersbedrijf en het produktschap voor Vee en Vlees geëist dat ze de slagers tot de orde roepen. Het bedrijfsschap heeft inmiddels in een brief toege geven dat de lagere vleesprijzen niet worden doorgegeven aan de consument. Volgens cijfers van het bedrijfsschap is het vlees bij de sla ger gemiddeld 11 procent te duur. Arnhem (270 iu toch open blijft. De vestiging in Eefde (180 man) gaat per 1 april 1988 dicht. Partijen hebben een sociaal plan opgesteld waarin onder meer is ge regeld dat het personeel in Eefde niet wordt gedwongen in Nijkerk te gaan werken. Het compromis betekent bovendien dat er ruim 130 banen minder verdwijnen dan volgens de oorspronkelijke plan nen van de directie, waarbij ruim 240 arbeidsplaatsen verloren zou den zijn gegaan. Cobereo heeft echter opnieuw geen garanties willen geven voor de werkgelegenheid op langere ter mijn bij Arnhem. Begin deze week was dat de reden voor de bonden 'informeel overleg' af te besparen gulden. En dat was vol gens Cobereo hard nodig om de 11.400 aangesloten boeren een be tere melkprijs te kunnen betalen. Vakbondswoordvoerder G. Wijnhoven gaf vanmorgen toe dat de resultaten voor wat de vakbon den betreft aan de magere kant wa ren: "Gelukkig zijn we niet echt met het resultaat". Wijnhoven zei niettemin van oordeel te zijn dat de staking niet voor niets is geweest en wijst in dat verband op het ge ringe verlies aan arbeidsplaatsen, UTRECHT (ANP) - De reorganisa tie bij Nestlé Nederland gaat 285 van de 2059 arbeidsplaatsen kos ten. De directie hoopt door om scholing en overplaatsing gedwon gen ontslagen te voorkomen, maar breken. Maar volgens de bonden een garantie wil zij nog steeds niet Bij de ingebruikneming van de nieuwe Ruys-hangar door de lucht vaartmaatschappij Martinair, konden de genodigden onder meer een nieuwe Boeing 747-200 te bezichtigen. Op de foto bevindt het gezelschap in de ruimte onder de neus van deze Amerikaanse reus. ifoto anp» geven de investeringsvoornemens in Arnhem (zo wordt onder meer de roomproduktie van Eefde naar Arnhem gebracht) daarover nu een 'redelijke mate van zekerheid'. Bijna drie weken geleden beslo ten de 450 werknemers in Arnhem en Eefde het werk voor onbepaal de duur neer te leggen om de vesti gingen in die plaatsen open te hou den. De hoofddirectie wilde aldus op termijn jaarlijks zo'n 15 miljoen geven, zo heeft algemeen directeur R. de Man gisteren meegedeeld. Het aan ondernemingsraad en bonden gepresenteerde reorgani satieplan voorziet in de gefaseerde sluiting van de koffieproduktie in Rotterdam (Nescafé, 76 werkne mers), het opheffen van de week- einddiensten in de zuivelfabrieken in Rotterdam, Nunspeet en Schar- sterbrug en een herstructurering van de gehele organisatie. Nestlé De landen in Zuid-Amerika, die in totaal voor 350 miljard dollar in het buitenland in het krijt staan, zijn stappen aan het onderne- i deze financiële molenste- w uonuui mu.iw x ic4 hun nek draaglijker te ma- 75-145,'Wab^rber"2o'o-22oTsprnazré*245: ken- Brazilië, het land met de LEIDEN - Groenten- en fruitveiling, van 27-2-1987. Aardappelen 16-30. Andijvie 230-305, Snijbonen 1350, Spitskool 125-145, Prei lof 97-169, Sla 38-57, Peterselie 82-102, meeste schulden voor onbepaalde Raapstelen 20-42, Radijs 54-75, Selderij tijd op te schorten. Argentinië en 105-115, Broeivet 610-670. - - ^Komkommers: I 60/140, 50/89-128, 40/ 84-88, 35/63-68, 30/52-53, 25/51-52, Krom Kort Zakelijk DAT-recorder Philips heeft bekend gemaakt niet te zullen schromen de Digitale Audio Tape-recorder op de Nexer- landse markt te brengen, als Ja panse concurrenten hiertoe over gaan. Het concern noemt het 'een sprookje' dat Philips aan Japanse bedrijven heeft gevraagd de intro ductie uit te stellen. Hollandia door Raymond Peil Voor de economie den wordt de greep t Het aardige van de ontwikkelin gen die zich nu aandienen is het feit dat de schuldlanden voor het eerst tot enige mate van blokvor ming lijken te komen. Een geza menlijke opschorting is duidelijk een zwaarder pressiemiddel dan een incidentele. Aardig is het ook voor de Cubaanse leider Fidel Ca stro, die al enkele jaren geleden zei dat de schulden van de Derde We reld gewoonweg onbetaalbaar zijn. Castro noemde het besluit van Brazilië dan ook 'een moedige en gedurfde stap en een keerpunt voor de ontwikkelingslanden', zo meldde het Cubaanse persbureau Prensa Latina. "Wat de volgende stappen van de Braziliaanse rege ring ook zullen zijn, zelfs als zij t denlast steeds wurgender. Een mei hun schuldeisers, hebben de steeds groter deel van de inkom- debiteuren vanaf nu het laatste sten moet worden besteeds aan de woord," aldus Castro, die toch in oplopende rente en aflossing. Het ieder geval een belangrijk deel van behoeft nauwelijks betoog dat de- het gelijk aan zijn zijde zal krijgen, ze landen de financiële ruimte die zij dringend nodig hebben om hun eigen economie op orde te bren gen, met dergelijke verplichtingen niet kunnen volbrengen. Het mag misschien hoog spel lij ken van de schuldlanden lingen op te schorten, in feite wordt op deze manier gewoon Peru De eerste Zuidamerikaanse lei der die de standaard-regelingen beta- voor terugbetaling van schulden zijn laars lapte, was de Pe ruaanse president Alan Garcia. Hij delingen met Lima in het geheim voortgezet. Brazilië heeft deze en vorige be kend gemaakt in het voor de Zuid amerikaanse landen aantrekkelijk voetspoor van Peru te zullen tre den en de meeste schulden van het land voor onbepaalde tijd op te schorten. Het land heeft een bui tenlandse schuld van 108 miljard dollar en wil met de opschorting 'politieke instabiliteit, recessie, werkloosheid en sociale chaos' voorkomen. Ook Brazilië doet dit om de ban ken te dwingen een nieuwe rege ling te bespreken voor de schul den, zoals dat al met Mexico - na Brazilië de grootste Zuidameri kaanse schuldenaar - is gebeurd. President Sarney benadrukte ech ter dat hij niet op confrontatie uit was, maar dat zijn land tijd nodig heeft om met de ongeveer 750 bui tenlandse banken die het grootste deel van de Braziliaanse leningen hebben verstrekt te onderhande len over gunstiger terugbetalings voorwaarden. Deze banken zijn goed voor meer dan 70 miljard dol lar van de totale schuld van 108 miljard. Signaal De vaste Tweede-Kamercom- land se banken om wat meer missie voor financien zet haar on- pelheid te betrachten en nog eens derzoek naar de verlening van ex- plaats te nemen aan de onderhan- portkredieten door de Nationale delingstafel. Niemand, geen van Investeringsbank aan Hollandia beide partijen, verwacht serieus Kloos, alsmede naar de schade-uit- dat de opschorting zal ontaarden in kering aan deze onderneming, niet een definitief 'nee' om niet meer te voort. Er zouden zich geen on- betalen. Niemand van de betrokke- rechtmatigheden hebben voorge- nen kan of wil zich dat permitte- daan. ren. druk uitgeoefend op de buiten- verklaarde vorig jaar dat zijn land niet meer dan tien procent inkomsten uit export zal besteden aan de aflossing van de buitenland se schuld. De crediteuren van Peru hebben sindsdien nog slechts sym bolische bedragen ontvangen, maar hoewel de buitenlandse ban kiers in het openbaar hun misnoe gen kenbaar maken over het beleid van Garcia, worden de onderhan- Brazilië heeft aldus een overdui delijk teken gegeven dat de Zuida merikaanse schuldenlanden zich opnieuw aan het bezinnen zijn op hun financieel beleid. Tot dusver stelden de regeringen zich gema tigd op en moesten zij weinig heb ben van de eerder geciteerde uit spraken van Fidel Castro. De maat regel van Sarney heeft nu in de rest van Zuid-Amerika bijval geoogst. Mexico, met een schuld van 100 miljard dollar de op één na groot ste Zuidamerikaanse debiteur, heeft met instemming op de stap van Sarney gereageerd. Minister van financiën Gustavo Petricioli noemde de maatregel een 'volledig geldige, aanvaarde clausule in fi nanciële en schuldsaneringsrege lingen'. Petricioli waarschuwde dat als de internationale financiële gemeenschap niet met de Zuida merikaanse debiteuren meewerkt het hele systeem van leningen in Zuid-Amerika gevaar loopt. Er zijn tekenen dat een andere grote debiteur, Argentinië, aanstal ten maakt het voorbeeld van Brazi lië te volgen. De Argentijnse minis ter van financiën Mario Broder- sohn is naar Brazilië vertrokken voor overleg over de buitenlandse schuld van zijn land. die momen teel 52 miljard dollar bedraagt. Hij zei dat als de internationale geld markt niet over de brug komt met 2,15 miljard dollar aan extra-steun, zijn land het voorbeeld van Brazi lië zal volgen. Zonder die hulp, zei hij, 'kan Argentinië niet betalen'. President Jaime Luschini van Venezuela, dat een schuld heeft van 32 miljard dollar, heeft ook zijn steun betuigd aan Sarney en presi dent Alfonsin van Argentinië. Af betaling van schulden mag volgens hem de economische groei en het sociaal welzijn van onze burgers niet belemmeren. Zelfs het kleine Ecuador, met een schuld van acht miljard dollar, heeft zijn instemming betuigd met Sarney. President Leon Febres Cordero meldde dat het 'onmoge lijk is voor een land om alleen te Binnenzaktelex geïntroduceerd AMSTERDAM (ANP) - In ons land is een nieuwe postdienst on der de naam C-mail van start ge gaan. Deze maakt communicatie mogelijk met apparaatjes die pas sen in een binnenzak. Ze vormen een combinatie van telex en com puter. Text Lite en CMG brengen het apparaat op de markt. Met deze 'binnenzaktelex' kan de gebruiker een telefoonverbin ding leggen met een elektronische postbus. Op een schermpje kan hij lezen welke telexberichten zijn binnengekomen. Verder kan de ge bruiker zelf telexberichten en 'for mulieren' versturen naar de centra le computer vah een onderneming. Tijdens een presentatie door Text Lite en CMG in Amsterdam werden de gebruiksmogelijkheden donderdag schier onbeperkt ge noemd. Vrachtrijders, vertegen woordigers, zakenlieden, binnen schippers en anderen krijgen door C-mail een middel in handen om snel en doelmatig te communice ren. Dit gebeurt met behulp van een (auto)telefoon. Orders worden telefonisch doorgestuurd en auto matisch verwerkt. Het apparaat kan ook instructies doorgeven zon der dat de man of vrouw ojJ de weg aan de telefoon komt. De binnenzaktelex heeft een ge heugencapaciteit die overeenkomt met vier bladzijden tekst. ADVERTENTIE meer zekerheid over de werkgele genheid in Arnhem en het sociale plan voor de werknemers in Eefde. Coberco-hoofddirecteur De Bruijn, verantwoordelijk voor de consumptiemelksector, toonde zich vanmorgen tevreden over het bereikte compromis, dat vergele ken met door de bonden ingezette alternatief, een extra kostenbespa ring van ruim 1 miljoen gulden be tekent. Hij stelde vast dat Cobereo zeker niet gezwicht is voor de sta kers. moet reorganiseren vanwege de blijvende daling van de export van melkprodukten en het hoge kos tenniveau bij Nescafé. De reorganisatie is in november 1986 aangekondigd. De Voedings bond FNV zei toen al acties bij het particuliere zuivelconcern te ont ketenen als de directie niet kan ga randeren dat geen gedwongen ont slagen vallen. Hoewel de leden bij Nestlé moeilijk tot actie te bewe gen zijn (aan een demonstratieve in januari namen 83 werknemers deel) zijn zij toch van plan actie te voeren als er gedwongen ontslagen vallen, aldus de bondswoordvoer- der. werken voor de afbetaling van zijn internationale verplichtingen'. Gemengd In het buitenland wordt nogal met gemengde gevoelens gerea geerd op het gemor in Zuid-Ameri ka. Enerzijds lijkt niemand zich veel zorgen te maken, anderzijds heeft bijvoorbeeld de Amerikaanse minister van financiën, James Ba ker, de banken gewaarschuwd niet in paniek te raken vanwege het Braziliaanse besluit. Bovendién zakten in New York de beurskoer sen van de handelsbanken, die in totaal 23,3 miljard dollar in Brazilië hebben uitstaan, nadat het nieuws bekend was gemaakt. Baker verklaarde voor een se naatscommissie dat de landen in Latijns-Amerika nieuwe leningen nodig hebben om aan hun finan ciële verplichtingen te kunnen vol doen. Hij zei verontrust te zijn over de Braziliaanse maatregel, "maar wij zien het niet als iets dat zich zal verspreiden naar een hele hoop an dere schuldenlanden". Zoals eerder geconstateerd: het zal allemaal niet zo'n vaart lopen. Maar het feit dat de regering van Ecuador eerder deze week liet we ten de rentebetalingen op de bui tenlandse schuld op te willen schorten, wijst toch wel sterk in de richting van Baker's ongelijk. Ecuador heeft inmiddels plannen gemaakt om de schuldbetalingen dit jaar te beperken tot zestien pro cent van de exportinkomsten. Het lijkt erop dat de schuldeisers toch het een of ander zullen moeten slikken. Ook dit jaar geven weer vele bedrijven uit de regio acte de présence tijdens de Bedrijven Kontakt Dagen op 18 en 19 maart a.s. in de Leidse Groenoordhallen. En net als vorig jaar biedt het Leidsch/Alphens Dagblad alle deelnemende, maar ook andere bedrijven een uitgelezen kans om via BEDRIJFSADVERTENTIES de lezer iets te vertellen over hun eigen bedrijf. Tekst en foto(s) kunt u zelf aanleveren óf, zonder extra kosten, door ons laten verzorgen. Verschijning van deze bedrijven-informatie: zaterdag 14 maart in het Leidsch/Alphens Dagblad. Voor informatie kunt u bellen naar ons kantoor: Vraagt u even naar Fred Terwijn of Cock Juffermans. fca

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7