Rapporteur VN welkom in Suriname België pakt kolonel op in smeergeld-affaire ANC kondigt acties aan ETA-terrorist tart Basldsch parlement 'Kolossale blunders' Witte Huis VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 mmee PAGINA 5 Voor gesprek over mensenrechten PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering heeft de speciale rapporteur van de Verenigde Naties voor stand rechtelijke executies, de Kenyaanse jurist Amos Wako, uitgenodigd voor een bezoek aan Suriname. Dat maakte het ministerie van buitenlandse zaken in Paramaribo gis teren bekend. Volgens het ministerie past de uit nodiging in 'de openheidspolitiek' van de Surinaamse regering. Met Wako zal worden gesproken over de mensenrechten in Suriname en over het democratiseringsproces. De kabinetschef van legerleider Bouterse, Henk Heidweiller, heeft erop gewezen dat openheid het beste antwoord is op de 'misleiden de informatie van de Nederlandse media'. rige executies plaatsvinden'. Be richten over de komst van Wako werden 'misleidend' genoemd. Uit deze gang van zaken maak ten waarnemers in Paramaribo op dat de autoriteiten wel vertegen woordigers van de VN wilden ont vangen maar dat Wako niet wel kom was. De Kenyaan bracht al eerder een bezoek aan Suriname. Hij was daar in 1984 voor onder zoek naar de moorden van 8 de- Eerder werd aangenomen dat cember 1982. Na dit onderzoek Terwijl haar man met schoolkindereji i tegen drugs). n Washington het Tower-rapport in ontvangst nam. zong Nancy Reagan onbezorgd n Fairfax. Virgina. Zij woonde de opvoering bij van het toneelstukje 'Zeg maar gewoon r (vervolg van pagina 1) Wako niet welkom was in Surina me. De VN-rapporteur zocht in de cember en januari al contact met het bewind-Bouterse en bood toen aan naar Suriname te komen in verband met de berichten over de dood van 'een aanzienlijk aantal ns; personen'. Hij reageerde op de uit- „2Ï nodiging van Henk Herrenberg, de s.ePiemDer 31 toenmalige minister van buiten landse zaken. Herrenberg had VN-secretaris- bracht hij een voor de Surinaamse autoriteiten negatief rapport uit. Het is niet bekend of ook de VN- rapporteur voor martelingen, de Nederlander prof. mr. P.Kooij- Paramaribo kan ko- Kooijmans stuurde vorig jaar boodschap naar de Surinaamse overheid nadat hij berichten had ontvangen over het martelen van boslandcreolen die werden vastgehouden in Fort Zee- WASHINGTON (GPD/AP) - In eerste reacties op het rapport van de Tower-commissie over de Iran- affaire, zeiden verschillende leden van het Amerikaanse Congres dal nu wel duidelijk is, hoe kolossaal de blunders zijn die op het Witte Huis zijn gemaakt. In veel commentaren werd ver der bezorgdheid geuit over de non chalante manier van beleidmaken dat uit geo-politieke overwegingen die president Reagan volgens de destijds contact werd gezocht met Tower-commissie kenmerkt. Iran, en niet om Amerikaanse gij- Anderen waren voorzichtiger zeiaars vrij te krijgen. Die stelling met persoonlijke kritiek op de 76- wordt ook in het rapport bëstre- generaal Peres de Cuellar gevraagd landia. Eerder deze maand liet twee gezanten te sturen om zich op Kooijmans nog weten geen Suri- de hoogte te stellen van de situatie naamse reactie te hebben ontvan- in Oost-Suriname. Toen de naam gen. Wako viel lieten de autoriteiten jarige Reagan, en benadrukten de passages in het rapport waarin de naaste medewerkers van de presi dent worden bekritiseerd. Veel Vooral de Republikeinse leden ^an het Huis van Afgevaardigden t de Senaat spraken gisteren de Congresleden zeiden, dat Reagan hoop uit, dat Reagan, met een r i stafleden moet ontslaan. staf om zich heen, in staat moet echter weten dat 'geen standrechtelijke Kernproef in SU laat VS onverschillig WASHINGTON (AP) - De beslis sing van de Russische autoriteiten om de kernproeven te hervatten, is hun eigen zaak. Zo liet het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken gisteren weten. „Zoals we al eerder hebben ge zegd: als de Sowjet-Unie ertoe over gaat om de kernproeven te hervat ten, is dat hun eigen beslissing", zo verklaarde woordvoerster Phyllis Oakley. „De Amerikaanse opvatting over nucleaire proeven is duidelijk", zei Oakley. „Zolang onze veiligheid af hankelijk is van kernwapens, moe ten we ons ervan verzekeren dat die wapens veilig, betrouwbaar en doeltreffend zijn. Dat vereist een aantal ondergrondse kernproeven, zoals bestaande verdragen die toe staan". De Sowjet-Unie herhaalde giste ren opnieuw het verzoek aan de Verenigde Staten om de kernproe ven te staken. Rassenscheiding Het gemeentebestuur van Preto ria heeft onder druk van Ameri kaanse fllmdistributiebedrijven besloten de rassenscheiding in de bioscopen op te heffen. Hierdoor zijn er in Zuid-Afrika nog maar twee kleine stadjes over waar de autoriteiten weigeren de filmthea ters voor iedereen toegankelijk te maken. De Amerikaanse bedrijven dreigden de toelevering van films te staken. Suriname TUSSENTIJDSE VERKIEZIN GEN - De alliantie van Britse libe ralen en sociaal-democraten heeft bij een tussentijdse parlementsver kiezing in het Londense district Greenwich een overtuigende zege behaald op zowel de traditionele socialistische partij als de conser vatieve partij van premier That cher. Rosie Barnes haalde voor de alliantie 18.287 stemmen, of 53 pro cent. Labour-kandidate Deirdre Wood bleef met 11.676 stemmen steken op 33,8 procent. De conser vatief John Ancliffe kwam niet verder dan 3.852 stemmen of 11,2 procent, en het restant werd ver deeld over vijf andere kandidaten. De leider van de Republikeinse zijn iets van de laatste twee jaar fractie in de Senaat, Bob Dole, was in dat verband zeer uitgesproken. Hij zei dat de belangrijkste kandi- keinse partij zijn ook politici te v daat voor ontslag de chef-staf van den als afgevaardigde Gingrich, het Witte Huis, Donald Regan, die gisteren zei: "Hij zal nooit meer moet zijn. de Reagan zijn die hij was. Ook Verwacht wordt dat hij op korte grote presidenten verknoeien het termijn inderdaad zal opstappen. zichzelf. Hij zal niet Lewis het verzoek van president Reagan om Regan op te volgen senator Sam Nunn heeft afgewezen. Lewis is momen- affaire niet teel president-directeur Union Pacific Railroad. De invloedrijke Democratische :ei dat de Iran- sen 'afwijking' geweest van een regeerstijl die het overige wèl effectief i tot stand gekomen. Reagan moet zijn hele stijl wijzigen, en wel zo gauw mogelijk. Je kunt buiten lands beleid niet zo maar aan wat mensen overlaten. Reagan moet daarover controle hebben", aldus Nunn. Ondanks de vernietigende kri tiek van het rapport voor Reagan kan hij niet zomaar ten val worden gebracht. De Amerikaanse presi dent is niet alleen staatshoofd maar ook regeringsleider, partijlei der en opperbevelhebber van het leger met de bevoegdheid de oor log te verklaren. Het Congres kan alleen via de 'impeachment'proce- dure de president ten val brengen, wanneer vast staat dat hij de wet ten van het land heeft overtreden. Om deze procedure in gang te brengen is een tweederde meerder heid in het Congres nodig. Hoewel het rapport het meest uitgebreide en gedetailleerde ver slag is over het Iranschandaal is hiermee nog niet alles boven tafel gekomen. De commissie heeft niet kunnen spreken met de belangrijk ste getuigen North en Pointdexter, die op de hoogte zijn van alle de tails in de zaak. Via een beroep op een onschendbaarheidswet wisten zij zich te onttrekken aan verhoor. Momenteel zijn nog drie senaats commissies bezig met onderzoe ken naar de Iran-affaire, waarvan de resultaten in de tweede helft van dit jaar bekend zullen worden. MADRID - Het zal niet iedere dag voorkomen, dat een lid van een ter roristische organisatie een parle ment toespreekt. Maar gisteren was dat het geval in Vitoria, een grauwe industriestad in Basken land. door Gerrit Jan Hoek Juan Carlos Yoldi, een 23-jarige militant van de Baskische terreur organisatie ETA-militar en geko zen parlementslid van de radicaal- nationalistische coalitie Herri Ba tasuna, was door zijn partij voorge dragen als kandidaat voor het pre sidentschap van de autonome Bas kische provincies. Dat leidde vori ge week tot heftige discussies over de vraag of Yoldi wel het recht mocht krijgen om in het parlement van Vitoria op te treden. Immers, het ETA-lid zat in de ge vangenis in voorarrest in afwach ting van zijn proces, waarin het openbaar ministerie een gevange nisstraf van 64 jaar heeft geëist vanwege zijn aandeel in een lange reeks van aanslagen. Maar uitein delijk besloot de rechtbank van Pamplona afgelopen zaterdag dat Yoldi een paar uur verlof kon krij gen om zijn toespraak af te steken. Vanwege de aanwezigheid van Yoldi was Vitoria gisteren herscha pen in een belegerde vesting. Rond het parlementspaleis lag een dicht cordon van nationale en autonome politie opgesteld, niet alleen om een eventuele vlucht van Yoldi te voorkomen, maar vooral om herha ling van de incidenten van januari, toen Yoldi ook vrijaf kreeg om zijn akte van parlementariër te teke nen, te voorkomen. De 'Beltzas', de sinistere in het zwart gehulde en met bivakmutsen uitgeruste agenten van de Baski sche oproerpolitie dienden vooral de ontevreden arbeiders, studen ten, die onderwijs in het Baskisch eisten en nationalisten met sand- wichborden, waarop de vrijlating van alle ETA-gevangenen werd geeist, op afstand te houden. De zittingszaal van het Baski sche parlement was door de aan wezigheid van Yoldi gisteren tot aan de nok toe gevuld. Vlak voor de zitting werd het ETA-lid van zijn voorlopige onderkomen in de strafgevangenis van Nanclares de Oca naar het parlementsgebouw getransporteerd. Bij de ingang werden hem op bevel van de parle mentsvoorzitter de handboeien af gedaan. In zijn anderhalf uur durende toespraak trok Yoldi alle nationa listische ETA-registers open. De 62 parlementariërs de wind van vo ren, toen Yoldi het parlement als zinloos aan de kaak stelde „Dit parlement vertegenwoordigt de vrijheid van Baskenland niet", al dus Yoldi. „Deze kamer is dood". Dat hij toch de moeite had geno men om naar het parlement te ko men, verklaarde hij aldus: „Ik kom hier om de waarheid te spreken en de leugens aan de kaak te stellen. Maar mijn programma is niet voor het parlement bestemd, maar voor hen die snakken naar vrede en vrij heid in Baskenland". Over dat programma kan vol gens Yoldi alleen zinvol worden onderhandeld tussen het Spaanse leger en de ETA. „Wordt aan die voorwaarden niet voldaan, dan zal de strijd nog lang voortduren in Baskenland en zullen er nog veel mensen sneuvelen. Want aan onze kant zijn er nog legio handen, die bereid zijn de wapens op te nemen. Als je onder een terrorist verstaat, iemand die de rechten van zijn volk verdedigt, noem mij dan maar terrorist", aldus Yoldi, die na af loop van de vergadering weer in de boeien werd geslagen. Dole zei verder, dat het Witte zoals John Tower gisteren zei. Huis nu eens eindelijk moet op- "Ook op andere terreinen zijn be houden met steeds zeggen, slissingen op een vreemde r GRENS'IN BEIROET Filippijnen Bij gevechten tussen het Filipijn- se regeringsleger en communisti sche opstandelingen zijn achttien guerrillastrijders en acht soldaten gedood, zo is gisteren door het Fili- pijnse leger bekendgemaakt. De gevechten vielen samen met de viering van de eerste veijaardag van het bewind-Aquino. Sinds het einde van een bestand op 8 februa ri zijn nu meer dan 100 doden ge vallen bij gevechten tussen de op standelingen en het leger. Nazi-misdadigers De Schotse televisie heeft van de Sowjet-Unie een lijst toegespeeld gekregen met de namen van 34 oorlogsmisdadigers. De namen zijn (nog) niet openbaar gemaakt. De 34 nazi's zouden na de Tweede Wereldoorlog naar Groot-Brittan- nië zijn gevlucht en waren volgens de Sowjet-Unie verantwoordelijk voor de massa-executie van joden en partizanen in Oost-Europa. Beieren/aids De maatregelen van de Westduit- se deelstaat Beieren op het gebied van de strijd tegen aids hebben in de Bondsrepubliek tot scherpe reacties geleid. De federale minis ter van gezondheid, de vereniging van artsen en specialisten, de SPD en de Groenen leverden kritiek. Beieren besloot woensdag sollici tanten voor overheidsfuncties, ge vangenen, prostituée's en buiten landers te verplichten een bloed proef te ondergaan. ADDIS ABEBA (AP) - Het Afri kaans Nationaal Congres zal zijn politieke en militaire druk op Zuid-Afrika opvoeren om de ver kiezingen voor blanken, die op 6 mei worden gehouden, te versto- De minister van buitenlandse za ken van het ANC, Johnny Makati- ni, verklaarde gisteren op een pers conferentie in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba, dat het blanke minderheidsregime in Zuid-Afrika, „gebruik maakt van een grondwet die twee jaar geleden als van nul en generlei waarde is bestempeld door de Veiligheids raad van de Verenigde Naties, om alleen voor blanken verkiezingen uit te schrijven". Makatini leidt de ANC-delegatie op de jaarlijkse ver gadering van de ministers van bui tenlandse zaken van de lidstaten van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE). Op de persconfe rentie was Makatini in het gezel schap van Steve Tshwete van het Verenigd Democratisch Front, de grootste anti-apartheidsbeweging in Zuid-Afrika. De verkiezingen in mei hebben betrekking op de 166 zetels voor gekozen leden in de blanke kamer van het Zuidafrikaanse parlement. Voor de Indiase en kleurlingenka mers worden geen verkiezingen gehouden. De zwarte meerderheid in Zuid-Afrika heeft helemaal geen stemrecht. Galvin neemt bevel NAVO over BRUSSEL (AP/ANP) - De NAVO- landen hebben gisteren de voor dracht geaccepteerd van generaal John Galvin als nieuwe Europese NAVO-opperbevelhebber. Galvin was voorgedragen door president Ronald Reagan en volgt Bernard Rogers op. Galvin is momenteel bevelhebber van het US Southern Command. Rogers gaat eind juni met pensioen na acht jaar opperbe velhebber te zijn geweest van de NAVO in Europa. Tussen juli 1983 en maart 1985, toen Galvin naar het hoofdkwar tier in Panama werd overgeplaatst, was Galvin bevelhebber van het 7e Amerikaanse Legerkorps in Stutt gart. De nieuwe NAVO-opperbe- velhebber heeft van de afgelopen 14 jaar er tien jaar op posten in Eu ropa doorgebracht. Hij wordt de negende NAVO-opperbevelhebber in Europa. De post wordt altijd be kleed door een Amerikaan. De veelvuldig gedecoreerde Vietnam-veteraan staat bekend als strategisch analyticus en heeft ook boeken over de Amerikaanse revo lutie gepubliceerd. H(j heeft zich bovendien onderscheiden als een vurig pleitbezorger van Reagans anti-communistische politiek, vooral in Zuid- en Midden-Ameri- ka. Zo is hij een fervent voorstan der van de strijd van de Contra's tegen het sandinistische bewind in Nicaragua. Makatini gaf niet aan welke mili taire acties het ANC van plan is. Hij zei dat de voorbereidingen voor een diplomatiek offensief nog niet zijn afgerond en dat er nog contac ten worden gelegd met politieke organisaties m Zuid-Afrika. Het ANC heeft een lobbycampagne in gezet om andere regeringen over te halen tot verwerping van de ver kiezingen. Het ANC is boos en teleurge steld, zei Makatini, over het veto dat de VS, Groot-Brittannië en West-Duitsland onlangs uitspra ken over een resolutie van de Vei ligheidsraad, waarin werd opge roepen tot verplichte sancties te gen Zuid-Afrika. De resolutie was ingediend door een groep zwarte landen en afgestemd op het sanc tiepakket dat vorig jaar werd goed gekeurd door het Amerikaanse Congres. MARTELINGEN - Amnesty Inter national heeft gisteren een beroep gedaan op Irak om onmiddellijk te stoppen met de executies en mar telingen van gevangenen die door veiligheidstroepen in 1985 in het noorden van het land waren opge pakt. Het gaat daarbij over een groep van 300 Iraakse kinderen en jongeren wier ouders verdacht werden van tegen Irak gerichte po litieke activiteiten. Volgens Am nesty zijn een groot aantal gevan genen in het geheim geëxecuteerd. De zegt de namen te hebben van 29 mensen tussen de 17 en 23 jaar die afgelopen maand zonder een vorm van proces zijn terechtgesteld. Rol ex-minister Vreven bij te dure munitie-aankoop nog onduidelijk BRUSSEL - De Belgische justitie heeft gisteren kolonel Joel Desmet, de gepen sioneerde kabinetschef van de vorige mi nister van defensie Freddy Vreven, gear resteerd. De militair wordt ervan verdacht een sleutelrol te hebben gespeeld in de smeergeld-affaire rond de aankoop van munitie voor het Belgische leger. door HansdeBruijn Als gevolg van die omkoping door een Amerikaanse munitiefabrikant liep het Nederlandse Eurometaal in Zaandam de order van 144.000 155-mm-granaten voor een waarde van 350 miljoen gulden mis. Ex-minister Vreven zelf heeft steeds ont kend dat van omkoping sprake is ge weest. Enkele weken geleden hield de justitie al een 35-jarige garagehouder uit Lede- gem aan, een zekere Johan Lampaert, die zou hebben bemiddeld tussen de Ameri kaanse fabrikant, General Defence Corpo ration (GDC), en het ministerie van defen sie in Brussel. Lampaert werd er toen van beschuldigd 400 miljoen frank (22 miljoen gulden) aan smeergeld te hebben bedon gen. Dat geld zou zijn overgemaakt naar een postbusmaatschappij op het Kanaaleiland Jersey, waarachter Lampaert schuil ging. Lampaert werd gistermorgen door de jus titie vrijgelaten, nadat hij had besloten te gen zijn ondervragers te praten. Hij gaf toe zelf twaalf miljoen frank (660.000 gul den) commissieloon te hebben ontvan gen, naar zijn zeggen een 'gebruikelijk' bedrag. Waar de rest van de 400 miljoen frank naar toegegaan is, is nog onduide lijk. Maar volgens geruchten zouden Lam paerts verklaringen hebben geleid tot de aanhouding van kolonel Desmet. Deze ka binetschef, in België de hoogste ambte naar en vertrouweling van een minister, zou ongeveer 20 van de 22 miljoen smeer- guldens hebben verdeeld onder een aan tal hoge ambtenaren die betrokken waren bij de munitie-order. Desmet werd woensdag aangehouden en vervolgens in afzondering opgesloten. Hij mag geen contact met derden hebben, waaruit hier wordt afgeleid dat hem inder daad ernstige feiten ten laste worden ge legd. In hoeverre ook minister Vreven bij de affaire betrokken is, is nog onduidelijk. Vreven heeft steeds gesteld dat de order naar GDC ging in plaats van naar het goedkopere Eurometaal, omdat de Neder landse onderneming de granaten niet tij dig kon leveren. Dat GDC 50 miljoen gul den duurder uitviel, was voor Vreven niet van doorslaggevende betekenis. Vreven, nu weer notaris in St. Truiden, verklaarde gisteren zich te hebben verla ten op de adviezen van zijn naaste mede werkers. „Daar heb ik voor honderd pro cent vertrouwen in gehad", zei hij onlangs nog. Het contract was opgesteld door de dienst aankopen van de landmacht en is via de kabinetschef op Vrevens bureau te recht gekomen. De ex-minister sprak gisteren de berich ten tegen dat hij door zijn rol in de muni tie-aankoop niet opnieuw minister van de fensie is geworden in het zesde kabinet- Martens dat eind 1985 aantrad. Zijn opvol ger, de eveneens liberale Francois Xavier de Donnea de Hamoir, wordt door rege ringspartijen en oppositie geprezen om zijn aanpak van deze affaire. Die kwam in juni 1985 in het nieuws, nadat Eurometaal uit Zaandam zich er bij de Nederlandse staatssecretaris van de fensie Jan van Houwelingen over had be klaagd de order te zijn misgelopen omdat het bedrijf niet bereid was 'de kromme weg te bewandelen'. Daarna raakte de zaak in de doofpot door de ontkenningen van Vreven. De nieuwe minister van defensie De Donnea, liet vorig voorjaar het onderzoek echter weer heropenen. Enkele weken geleden lekten de bevindingen daarvan uit. Het Hoog Comité van Toezicht, een soort rechtbank voor klachten tegen ambtena ren, verrichtte huiszoekingen bij hoge mi litairen en ambtenaren. Staatssecretaris Van Houwelingen. die gisteren toevallig in Brussel was voor NA- VO-overleg, kon niet zeggen of Eurome taal van plan is een schadeclaim in Belgie in te dienen wegens het mislopen van de miljoenenorder. De Nederlandse regering (de staat is groot-aandeelhouder in Euro metaal) is volgens hem formeel geen partij meer in deze affaire. Overigens vervaardigt Eurometaal 155- mm-munitie in licentie van GDC. Maar of de smeergeldaffaire gevolgen zal hebben voor de relatie met het Amerikaanse bedjf kon Van Houwelingen niet zeggen. Hij verklaarde slechts dat Nederland nooit via bemiddelaars wapens koopt. Boven dien is er op het ministerie van defensie in Den Haag het Bureau Bijzondere Op drachten dat nauwgezet volgt of bij wape naankopen alles volgens de regels gaat. „Het aanvaarden van een fles wijn van minder dan een tientje mag nog net, is de wijn duurder dan grijpt de BBO al gauw in", aldus Van Houwelingen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5