Personeel kadaster in geweer Axent Baalberqen®?) EG-voedselhulp mondjesmaat verdeeld Bus 'op besteUing' blijkt groot succes Specialisten kunnen zuiniger werken' Kustwacht moet de Noordzee bewaken KATWIJK VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 Tegen bezuiniging en privatisering DEN HAAG (GPD) - De dienstverlening van het kadaster komt door de bezuinigingen op het personeel in gevaar. Tot 1991 moeten er bij deze rijksdienst 592 arbeidsplaatsen verdwijnen, 18 procent van het totale personeelsbestand. Als deze bezuinigingen worden doorgevoerd, betekent dat de informatieverstrekking en de verwerking van gegevens in de knel komt. Daarvoor waarschuwen de medewerkers van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers in een gezamenlijke verklaring, ZWOLLE (ANP) - Het experiment met de afroepbus in een deel van Twente is zo'n succes gebleken dat dit soort streekvervoer ook elders in Overijssel wordt ingevoerd. Op deze wijze kan het platteland een goed openbaar vervoer worden ge boden, zonder dat de vervoerder verlies lijdt. Vorig jaar juni is het streekver- voerbedrijf OAD het experiment met de afroepbus begonnen, om dat bepaalde buslijnen op het Twentse platteland niet meer ren dabel bleken. Vaak reden de bus sen 's avonds zonder passagiers. Om te voorkomen dat deze streek een bus zou rijden, als er zich tele fonisch passagiers bij de centraal- post van het busbedrijf zouden melden. Aan de hand van het passa giersaanbod wordt bepaald of er een normale streekbus, een kleine bus of een taxi wordt ingezet. Ook als zich maar één klant meldt rijdt geheel zonder openbaar vervoer de afroepbus of -taxi. De belang- meer bussen worden ingezet. De ervaring leert dat de passagiers bij het aanmelden infomeren of er nog anderen met de bus meegaan. Ze kiezen dan veelal die bus waarvoor zich reeds passagiers hebben aan gemeld. "Blijkbaar vindt men het aan trekkelijker met meer mensen in een bus te zitten. Voor ons heeft dit als gevolg dat we niet voor een en keling hoeven rijden en goed be- Bij het kadaster worden alle wijzi gingen in het onroerend goed bij gehouden. Het gaat om zaken als koop en verkoop van huizen en grond, hypotheekacten, beslagleg gingen en ruilverkavelingen. De dienst, met 14 vestigingen in het hele land en een centrale directie in Apeldoorn, verstrekt informatie aan kopers, verkopers en notaris sen. De gegevens van de dienst worden verder gebruikt voor de heffing van onroerend-goedbelas- ting en waterschapslasten. Volgens het personeel is het de laatste jaren met behulp van over- Haagse flats gerenoveerd DEN HAAG (GPD) - De vier met sloop bedreigde torenflats aan de Dedemsvaartweg in Den Haag, worden toch gerenoveerd. Een meerderheid van de Haagse ge meenteraad is gistermiddag ak koord gegaan met een voorstel daartoe van de wethouder van volkshuisvesting. Van Otterloo. Daarmee lijkt een eind te zijn geko men aan een lange politieke touw trekkerij rond de 284 woningen tel lende flats, die al twee jaar geleden zijn ontruimd wegens ernstige ge breken aan de betonconstructie. De voormalige eigenaresse van de torenflats, de Woningbouwver eniging 's-Gravenhage, had de flats liever willen slopen om het com plex door nieuwbouw te vervan gen. De Haagse wethouder van volkshuisvesting voelde daar wei nig voor, omdat hij bang is dat van slopen een precedentwerking kan uitgaan en afbraak van andere flats in naoorlogse wijken zal volgen. De woningbouwvereniging heeft daarop de flats overgedaan aan de gemeente Den Haag. Waarschijn lijk wordt over een maand met het opknappen van de vier torenflats begonnen. Kosten per woning: 87.500 gulden. Nieuwbouw zou op 96.000 gulden per woning zijn uit gekomen. ADVERTENTIE werk, uitzendkrachten en uitbeste ding van werk nog gelukt om goed te blijven functioneren. Een ver dere personeelsinkrimping zal ech ter betekenen dat de werkzaamhe den ernstig in de problemen ko men. De volledige verwerking van een onroerend-goed-transactie duurt nu al ongeveer drie jaar. Dat betekent onder meer dat de hypotheekverstrekking in gevaar komt, omdat notarissen onvolledi ge gegevens krijgen. Bij beslagleg ging op onroerend goed kunnen problemen ontstaan, omdat het goed verkocht kan worden, voor dat het beslag administratief ver werkt is. Bij het personeel bestaat ook be zorgdheid over de plannen om een deel van het kadaster te privatise ren. Via die privatisering moet 7 procent van de personeelsinkrim ping worden bereikt. Hoewel nog niet duidelijk welke delen van de dienst afgestoten zullen worden, is men bang dat juist de meest winst gevende delen naar het bedrijfsle ven zullen verdwijnen. Bovendien is men bang dat het bedrijfsleven niet bereid zal zijn de medewer kers van de geprivatieerde takken van de dienst over te nemen. "Bij de huidige plannen om ten dele te privatiseren, gaat het om 210 mensen. Die zouden bij privé- ondernemmgen moeten worden ondergebracht. Maar die onderne mingen willen wel het werk en de winst hebben, maar niet de men sen", aldus voorzitter A. Post van de dienstcommissie (onderne mingsraad) van het kadaster in Groningen. zette bussen hebben", stelt ir. J. ter Haar. directeur van de OAD. tevre den vast. Hij verwacht dat andere vervoerbedrijven in Nederland het systeem met de afroepbus in Over ijssel zullen overnemen. Het project met de buurtbussen blijkt in Overijssel eveneens voor spoedig te verlopen. Deze door vrijwilligers bestuurde bussen wa ren in januari van dit jaar samen goed voor het vervoer van zo'n 16.000 mensen. Er zijn op dit mo ment vijftien buurtbuslijnen in Overijssel. Daar komen er nog en kele bij. In onderzoek zijn moge lijkheden om het busvervoer ten behoeve van kleine kernen te com bineren met postbezorging, medi cijn vervoer en bejaardenzorg. Experiment met bonus malus-systeem TILBURG (ANP) - Een financiële beloning kan huisartsen ertoe brengen, meer zelf te doen. Dat is gebleken bij een experiment met "beloningen en boetes" (het zoge noemde bonus-malus-systeem) van het Instituut voor Sociaal-We tenschappelijk Onderzoek van de Katholieke Universiteit Brabant. Het onderzoek is uitgevoerd in op dracht van twee Brabantse zieken fondsen. Het experiment heeft betrekking op verwijskaarten voor drie groe pen specialisten, fysiotherapie en geneesmiddelen. De acht deelne mende huisartspraktijken (met in totaal dertien huisartsen) kunnen op elk van de vijf onderdelen een bonus (uitkering) verdienen als ze in vergelijking met collega's duide lijk minder verwijzen of minder ge neesmiddelen voorschrijven. Daarentegen wordt hun een be drag in rekening gebracht als ze hoger scoren. Het totaal aan malus bedragen wordt van het totaal aan bonusbedragen afgetrokken en het saldo wordt uitgekeerd aan de huisartsenpraktijk. Onderkomen voor Durics NIEUWEGEIN (ANP) - De Nicu- wegeinse zigeunerfamilie Duric, die vijf weken geleden uit hun huis werd gezet, heeft op het terrein van een afgebrand restaurant in Nieu- wegein een tijdelijk onderdak ge vonden. De eigenaar van het ter rein heeft toegezegd dat hij zal "ge dogen" dat het voorlopig als kamp wordt ingericht. De familie Duric heeft daarop beloofd dat ze binnen twee weken zal vertrekken als de eigenaar zijn grond weer nodig heeft. Er bestaan plannen om op de grond appartementen te bouwen, maar het kan volgens de woord voerder van de zigeunerfamilie, Paul van Eeuwijk, nog wel enige maanden duren voordat de bouw begint. Vandaag zijn op het terrein twee wisselwoningen neergezet, zodat de 14-koppige familie voorlopig onder de pannen is. De nutsbedrij ven wordt verzocht om water en elektriciteit aan te sluiten op de al aanwezige voorzieningen. Inmid dels zün twee kinderen van de fa milie met hun partners verhuisd naar gewone huizen in Nieuwe- gein. Tamil moet kerk verlaten LOCHEM (ANP) - De Tamil Srida- ran die in verband met dreigende uitzetting uit Nederland in de Re monstrantse kerk te Lochem asiel geniet, moet hier per 1 maart uit. De Remonstrantse gemeente is in moeilijkheden geraakt met hun ei gen activiteiten. Sridaran zit al meer dan vier maanden in de kerk De Raad van Kerken in Lochem heeft toegezegd dat Sridaran daar na tot 19 maart in een aan deze raad toebehorend huis onderdak kan krijgen. Mocht daarna nog geen de finitieve oplossing zijn gevonden, dan zal de Lochemse Raad van Kerken voor een ander onderko men zorgen. GIETEN (ANP) - De 66-jange K. van der Wal en zijn 67-jarige echt genote J. van der Wal-Boverhof uit Uffelte zijn gisteren door een ver keersongeval ter hoogte van de ro tonde Gieten om het leven gekomen. Volgens de rijkspolitie stond de personenauto van het echtpaar op het verkeersplein te wachten om verkeer dat van rechts de rotonde op wilde rijden voorrang te verle- Door onbekende oorzaak merkte de bestuurder van een Westduitse tankauto die over de rotonde reed de wachtende auto veel te laat op. Hij probeerde naar links uit te wij ken waarbij de wachtende auto tussen truck en trailer terecht kwam. Daarop schoten beide auto's de berm in en kantelde de truck bo venop de personenauto. Volgens de politie moet het echtpaar op slag zijn gedood. Politie en brandweer zijn uren bezig geweest de vrachtauto van het ingeklemde wrak af te krijgen. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd, aldus de politie. (foto ANP) Commissie brengt advies uit over specialistische hulp: UTRECHT (ANP) - Om een eind te maken aan "geldverslindende rou tine" zouden specialisten die zuini ger werken extra moeten worden beloond en specialisten die dat niet doen moeten worden "beboet" via een zogenoemd bonus-malus-sys teem. Een commissie van deskun digen onder leiding van dr. A. Kastelein, oud-voorzitter van de Landelijke Specialisten Vereni ging, adviseert dit in een rapport over de medisch specialistische hulp dat gisteren is aangeboden aan staatssecretaris Dees (volksge zondheid). In de commissie zaten deskundigen en waarnemers van het ministerie van volksgezond heid. Het rapport zegt dat uitsluitend ter geruststelling van patiënten be dragen worden besteed waar de patiënt zelf niet over zou denken als hij een afweging zou kunnen maken ten opzichte van een vakan tiereis, een nieuwe auto of een fiets voor de kinderen. "Maar de patient heeft geen idee van de kosten". De arts trouwens evenmin. Hij gaat er van uit dat het meest volledige on derzoek de grootste zekerheid biedt en laat allerlei onderzoeken doen (laboratorium, röntgen) die vele malen meer kosten dan zijn honorarium. De ziekenhuiskosten zijn echter gebonden aan maximale bedragen. Deze budgettering heeft volgens IJMUIDEN - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en haar colle ga van justitie Korthals Altes - op de foto derde en vierde van links - hebben gisteren in IJmuiden een nieuw patrouillevaartuig van de rijks politie gedoopt. De bewindslieden deden dit in verband met de officiële opening van het nieuwe kustwachtcentrum, een samenwerkingsverband van meerdere ministeries. Tijdens de plechtigheden demonstreerde de Ab vaKabo op de achtergrond met spandoeken waarop werd gepleit voor behoud van de werkgelegenheid bij de overheid. (foto anpi IJMUIDEN (GPD) - Sinds gistermiddag vijf uur heeft Nederland een nationale kustwacht. Op dat tijdstip ondertekende minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) in IJmuiden een samenwerkingsovereenkomst tussen allerlei toezichthoudende en dienstverlenende instanties. De diensten die zijn betrokken bij de kustwacht zijn Het Directoraat Generaal Scheepvaart, de rijkspolitie te water. Rijkswaterstaat, de Ko ninklijke Marine, Scheveningen Radio, reddingsmaatschappijen, de douane en de Algemene Inspectie Dienst. Die organisaties vallen onder verschillende departementen. De minis ters van justitie, financien, landbouw en visserij, defensie en binnenland se zaken waren dan ook allemaal aanwezig om hun handtekening onder de overeenkomst te zetten. De kustwacht krijgt vele taken. Vanuit het centrum in IJmuiden moet zij het scheepvaartverkeer, de rampenbestrijding en de hulpverlening op de Noordzee en andere Nederlandse wateren regelen. Verder houdt het centrum toezicht op het milieu, de visserij en het scheepvaartverkeer en regelt de grensbewaking en het algemene politie- en douanetoezicht. Voor de uitvoering van haar taken beschikt de kustwacht over twintig patrouillevaartuigen, zes betonningsvaartuigen en een speciaal vliegtuig voor surveillance boven de Noordzee. Voor incidentele gevallen kan een beroep worden gedaan op de Koninklijke Marine. Ook mag de kustwacht vliegtuigen en helikopters van de Rijkspolitie en materiaal van reddings- maatschappijengebruiken. Nog voor het startschot werd gegeven was er al kritiek op de nieuwe organisatie. De opening van de kustwacht zou een halfjaar te vroeg zijn, waardoor een niet operationele organisatie in gebruik wordt gesteld "Het aantal mensen is onvoldoende en het materiaal is nog niet allemaal geleverd" zegt Cor Hoogland, voorzitter van de dienstcommissie van het Directoraat-Scheepvaart en Maritieme Zaken "Als er de zevenentwintigste februari een ramp gebeurt, dan is dat echt een ramp. De taken die nog niet helemaal klaar zijn, zullen dan toch nog op de oude manier moeten worden verricht", aldus Hoogland. gewerkt als het dek sel van een drukpan die (door de toenemende vraag) steeds meer wordt verhit. Ze meent dan ook, dat onnodige vraag zoveel moge lijk moet worden tegengegaan om te voorkomen, dat patiënten die werkelijk hoog gekwalificeerde zorg nodig hebben de dupe wor den. De commissie denkt daarbij aan eigen bijdragen voor het raadple gen van de huisarts en verwijzing naar een specialist. Ze ziet weinig heil in de invoering van een zoge noemd basispakket in de sociale ziektekostenverzekering, omdat al le voorgestelde basispakketten in feite neerkomen op een (vrijwel) volledige dekking. Behalve een bonus-malus-sys- teem dat de specialist moet bren gen tot beperking van de kosten die door zijn toedoen in het zieken huis worden gemaakt, wil de com missie het abonnementskarakter in de honorering van de specialist versterken (in plaats van honore ring per verrichting). Er zou ook een consultkaart voor het eenmalig raadplegen van de specialist moe ten worden ingevoerd en de ver- wij skaart zou moeten worden ver vangen door een jaarkaart om het "vasthouden" van patiënten tegen te gaan. Een verschuiving naar po liklinische en dagbehandeling zou moeten worden bevorderd door een hogere honorering. Ook stelt de commissie voor de huisarts af zonderlijk te belonen voor eenvou dige behandelingen. Daardoor kan Eenzijdig Een woordvoerder van de Ver eniging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) noemde gisteren het advies "eenzijdig". De commis sie is er volgens de ziekenfondsen ten onrechte van uit gegaan dat de kosten van specialistische hulp vooral stijgen doordat de consu ment om steeds meer medische verrichtingen vraagt. "Uit de cijfers komt een heel an der beeld naar voren", aldus de VNZ-woordvoerder. Van 1975 tot 1983 is het aantal verwijs- en herha- lingskaarten voor specialistische hulp met slechts één procent geste gen, terwijl de kosten per verwijs- kaart in diezelfde periode ruim 55 procent omhoog gingen. "De spe cialisten zijn veel meer verrichtin gen gaan doen, terwijl het patien- tenaanbod vrij stabiel is gebleven", aldus de VNZ-woordvoerder. Volgens de VNZ is dit vooral te verklaren uit de toename van het aantal specialisten. Tussen 1975 en 1983 kwamen er bijna 2000 specia listen bij, een stijging van 41 pro cent. Omdat er nauwelijks meer verwijzingen kwamen werd de spoeling voor de specialisten dus dunner. Zij zijn dan ook per verwij zing meer gaan doen, aldus de VNZ. De woordvoerder noemde het advies een "typisch LSV-ver- haal". ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - Van de voedselhulp die de EG in de afge lopen koudeperiode ter beschik king heeft gesteld, is naar schat ting hooguit voor f 150.000 terecht gekomen bij de vijf centra voor thuis- en daklozen in Nederland. Dat is althans de stand die eind vo rige week bekend was bij majoor W. van der Harst van het Goodwill Centrum van het Leger des Heils in Amsterdam. Tot 31 maart, de da tum die de EG hanteert voor die extra voedselhulp, zal het volgens Van der Harst voor Nederland ze ker niet meer worden dan 350.000 gulden. Na de extreme weersomstandig heden begin januari stelden de Eu ropese ministers van landbouw 120 miljoen gulden beschikbaar voor de hulp aan armen. Dit zou gebeu ren in de vorm van vóedselhulp uit de Europese overschotten. In Ne derland werd gerekend op voedsel ter waarde van ongeveer zes mil joen gulden. Het Rode Kruis, het Leger des Heils en de landelijke Stichting Thuislozenzorg zouden de cdistributie voor hun rekening "De gedachte van het ministerie van landbouw was dit te doen naar huizen voor daklozen", zegt Van der Harst. "Het moesten door het ministerie erkende tehuizen zijn en zij moesten kunnen aantonen dat zij duidelijk meer geld aan voeding kwijt waren. Uiteindelijk kwamen vijf huizen daarvoor in aanmer king: twee in Amsterdam, twee in Rotterdam en één in Den Haag. Wij vonden dit al vanaf het begin een uiterst smalle basis en hebben erop gewezen dat het breder zou moe ten. Dus bijvoorbeeld ook de be jaarden en echte "Op 20 januari werd bekend dat het ministerie de eerste fase in wer king zou zetten, dus voedselhulp aan de vijf tehuizen. Dat schepte bij ons de verwachting dat er even tueel een tweede of derde fase zou volgen. Tot nog toe is dat er niet van gekomen". Nederland kreeg tijdens die twee zeer extreme winterweken in ja nuari televisiebeelden voorgescho teld van mensen die buiten sliepen onder slechts enkele kranten en het uitdelen van koffie en soep in het Amsterdamse Centraal Station. De 35 bedden voor daklozen bij het Leger des Heils werden er al snel 110. Bij Hulp voor Onbehuisden steeg dit aantal van 45 naar 120. Per dag werden 350 warme maaltijden uitgedeeld. Hoewel die Siberische periode inmiddels voorbij is, blijkt alleen al in Amsterdam nog steeds sprake van een forse toename in het aantal bezoekers aan de twee opvangcen tra. Dagelijks zijn nog altijd zo'n 180 bedden bezet. Ook het aantal warme maaltijden ligt nu nog op 200 per dag. Van der Harst: "De belangrijkste reden is dat door die extreme kou mensen naar ons toe zijn gekomen die eerder geen beroep op de voor zieningen deden. Daarvoor konden ze zich vaak handhaven in oude ca ravans, kelders of zeer slechte kraakpanden. Na zo'n tijdelijke op vang blijven mensen toch wat meer terugkomen". De hoeveelheid voedsel die tot vorige week bij de vijf opvangcen tra terecht kwam, bestond uit 9000 kilo vlees, 3500 kilo boter, 1168 kilo kaas, 2700 liter melk en 1600 liter yoghurt. Naar schatting voor een bedrag van 1,5 ton. "Wij hadden ge hoopt in de twee volgende fasen ook voedsel te kunnen distribue ren naar bijvoorbeeld de eettafel projecten voor bejaarden. Die zou den dan minder voor hun maaltij den hoeven te betalen". "Voedsel op bepaalde punten uitdelen op een briefje van de so ciale dienst, zoals in Engeland ge beurde, is weinig functioneel. Ze ker als je weet dat vlees of boter in grote bonken hier aan komt. Mis schien was er te praten geweest met de grote levensmiddelencon cerns om er voedselpakketten van samen te - stellen. Maar volgens staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) zou het sociale klimaat nog niet zover zijn", zegt Van der Harst. Zelf kent hij voorbeelden te over van zeer schrijnende gevallen. Die kwamen vooral aan het licht in het loodgietersproject dat de instellin gen in januari op gang brachten. Bejaarden kregen extra voorrang bij reparaties aan stukgevroren lei dingen. "Dan zie en hoor je hoe het er voor velen voor staat. Een man van tachtig bijvoorbeeld, die zo bang is dat de boel bevriest, dat hij alle gaspitten wijd open zet. Zoiets is niet alleen gevaarlijk, hij krijgt achteraf een rekening gepresen teerd die zijn budget ruim te boven gaat. De vraag naar dekens en kle ding was ook gigantisch en als je dan ook nog kijkt naar het afslui ten van gas en licht - ook bij oude ren - dan kun je je afvragen of die extra hulp niet toch nodig was". DE NIEUWE STIJL VAN LEOLUX Want Design is méér dan vorm alleen Design is functie, visie en emotie. De nieuwe stfl heeft dat.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3