Boekenmarkt herstelt zich Topauteurs voor een tientje Achtergrond Vaticaan nog niet af van bankschandaal Ambrosiano Anglicaanse Kerk op weg naar vrouwelijke priesters PAGINA 2 VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 Nieuwe uitgaven voor komende maanden Uitgevers en boekverkopers raken wat positiever gestemd, want hoe wel het zeker nog niet iedereen voor de wind gaat. lijkt het herstel van de boekenmarkt in zicht te ko men. De boekenverkopen rond Sinterklaas en Kerstmis zijn boven de verwachtingen geweest en dat heeft voor velen 1986 tot een rede lijk goed jaar gemaakt. door Wim J. Simons Het Centraal Boekhuis in Culem- borg (dat voor de aflevering van de fondsen van de meeste uitgevers zorgt) verzond in het afgelopen jaar maar liefst 31 miljoen boeken en dat bevestigt weer eens, dat wij toch echt wel een leesgraag volk zijn. Romans Wat velen genoegen zal doen is de aankondiging van een nieuwe roman. De Pupil, van Harry Mu- lisch, en van J. Bernlef. die zo over tuigde met zijn Hersenschimmen, de roman Publiek geheim. Twee schrijvers, die ook buiten onze landsgrenzen de aandacht hebben getrokken. Verder nieuwe romans van Siegfried E. van Praag (De lie ve glorie van Truitje Bonnettema- ker), Theun de Vries (De wonder baarlijke Michel Baron, zijn leer meester Molière en de praatziekte Zonnekoning), A. Alberts (Een venster op het Buitenhof), Jan Wil lem Hofstra (Tafel van twee). Al- bert Helman (Zusters van liefde) en Elisabeth Keesing (Het volk met lange rokken. Over vrouwen rondom Constantijn Huygens). Ook nieuwe romans van Aya Zikken (Een warme regen). Doeschka Meijsing (Beer en jager), Sal Santen (Heden kijkdag), Vonne van der Meer (Een warme rug), L. H. Wiener (Koningswater), Leo Pleysier (Shimmy), Marion Bloem (Lange reizen, korte liefdes), J. J. Peereboom (Een man aan de deur). Jo Claes (Posthume dood), Daan Cartens (Kent u Marlon Brando?), Pol Hoste (Vrouwelijk enkelvoud), Gerrit Bosman (Affodil), Ewald Vanvugt (De val van Bali), Martin van Teylingen (Zorgvlied) en Ton Lensink (Aantekeningen bij een noodlottige gebeurtenis). Romandebuten staan onder meer te wachten van Robert Va- cher (Grensgebieden). Henk Figee (Brandglas) en televisie-program mamaker Aad van den Heuvel (De verdwijning). Vermeld moet ook worden het nagelaten proza en to neel van J. van Oudshoorn, dat ver schijnt onder de titel Marionetten, bezorgd door Wam de Moor en Henriétte Bossinade. Verhalen Op heel wat interessant korte- baanwerk viel mijn oog. zoals een humoristische novelle De volde- rijllaagte van de onder het pseudo niem R. J. Peskens schrijvende uit gever in ruste G. A. van Oorschot. Ook nieuwe novellen van Jan Sie- belink (Ereprijs), Jos Vendloo (Opa's droom) en Ton van Reen (In het spoor van de Camisards). Goed nieuws voor het wassende aantal bewonderaars van het zo af standelijk geschreven proza van F. B. Hotz. Van hem verschijnt de verhalenbundel Eb en vloed. Ook komen er nieuwe verhalenbundels van Marijke Howeler (Tragisch wo nen), Geerten Meijsing (Verander lijk en wisselvallig). Hermine de Graaf (Aanklacht tegen onbekend). F. van den Bosch (De man in de blauwe kamerjas), Sybren Polet (In de arena), Nicolette Smabers (Portret van mijn engel), Christine Kraft (Een kwestie van formaat), en van verschillende Vlaamse au teurs. waaronder Hugo Claus en Jos Vandeloo de bundel oorlogs verhalen Voor de vrede uitbreekt. Verhalen en herinneringen van Karei Jonckheere worden gebun deld in Wuiven naar gisteren, ter wijl Simon Carmiggelt en Peter van Straaten met Het literaire le ven komen, waarin ook heel wat herinneringen zijn verwerkt. Dat geldt ook voor de verzamelde brie ven van J. C. van Schagen (Je moet het zwijgen) aan onder anderen Ni co van Suchtelen, Jan Greshoff, Jan Hanlo en Ida Gerhardt. Ook Bertus Aafjes stelde zijn herinneringen te boek, zijn jeugd herinneringen die onder de titel Tranen van een mus zullen ver schijnen. Van Hans Warrens Geheim dag boek staat het zesde deel op stapel, betrekking hebbend op de jaren 1956-1957. Van hem verschijnt ook Het dagboek als kunstvorm; een boekje van vierentwintig bladzij den, waarin hij zijn Geheim Dag boek in een literair-historisch per spectief zet en het even verrassen de als overweldigende succes er van analyseert. Multatuli Omdat 1987 het Multatuli-jaar is, verschijnt er nogal wat van en over deze belangrijke en nog steeds om streden Nederlandse schrijver. Zo als K. ter Laans Multatuli encyclo pedie onder redactie van Astrid Lips-Joosse en Bart Bos. Een na slagwerk dat heel veel informatie geeft. Bezorgd door P. J. Buijn- sters verschijnt in twee delen de Briefwisseling van Betje Wolff en Aagje Deken; in ongeveer 700 blad zijden alle bewaard gebleven cor respondentie van deze twee 18e- eeuwse schrijfsters. Van L. R. Pol komt een handelseditie van zijn dissertatie Romanbeschouwing in voorredes, met een geschiedenis van het denken over de roman in Nederland gedurende de 17e eeuw en de eerste helft van de 18e eeuw. Over Het literaire tijdschrift Het Woord 1945-1949 verschijnt een studie van tijdschriftenvorser S. Bakker en Huug Kaleis geeft in De God Denkbaar uit zijn droom ont waakt; essays over het gehele oeu vre van W. F. Hermans. In Deca dentie en literatuur gaat Jaap Goe- degebuure in op de vraag hoe deca dentie als begrip, invloed en stijl gevoel tot een artistiek Europees fenomeen bij uitstek kon uit groeien. Vermeldenswaard is ook Vondel vocaal, waarin Marijke Spies en Kees de Bruijn alle liede ren van Vondel bijeenbrachten, ge schreven op toentertijd bekende zangwijzen en waarvan de oor spronkelijke melodie bekend is. Tot slot de poëzie met toch altijd weer een opmerkelijk aanbod als je rekening houdt met toch door gaans vrij kleine oplagen. Van Wil lem de Mérode, die in 1939 over leed, verschijnt nu in twee delen de definitieve editie van zijn Verza melde gedichten, tezamen ruim 1500 bladzijden, bezorgd en inge leid door Hans Werkman. Ook op stapel staan de Verzamelde gedich ten van Gerard Reve en de Verza melde gedichten van de in 1979 overleden dichter, schilder, grafi cus en kunstcriticus Alain Teister. Een verrassende bundel is Losse vracht, met 95 tekeningen van Tho mas Koolhaas op rijm gezet door Neeltje Maria Min. Nieuwe verzenbundels verder van Gernt Kouwenaar (Het ogen blik), Max Croiset (Doorkijk), Hans van de Waarsenburg (Waar het blauw eindigt), H. H. ter Balkt (Aarde's deuren), Carla Dura (Heimwee langszij), Bouke Jagt (Wardeel), René Stoute (De kale tijd), Cees Sanders (In de luwte van Eros), J. H. van Geemert (Vier bij vier). Lenze L. Bouwers (de ronde- lenverzameling De route van de rondvaartboot), Hugo Pos (de ver zamelde kwalrijnen Uitroep zon der uitroepteken). Kees Stip (Een kind met kikkerpoten). Henk C. Achterberg (Telstar). Cita Golter- man-Van Dijk (Ik zocht de mens), C. B. Vaandrager (Metalon), W. A. P. Smit (Ontmoeting met de dood), Lloyd Haft (Wijl wij dansen) en Maurits Mok (Nachtblauw). ROME - Is aartsbisschop Paul Marcinkus een zakenman van wiens goed vertrouwen misbruik is gemaakt door de gewetenloze zwendelaar Roberto Calvi? Mar cinkus, president van de Vaticaan se bank IOR (Instituut voor Gods dienstige Werken) en vroeger reis leider en lijfwacht van de paus, ge niet nog steeds het vertrouwen van de rooms-katholieke kerk. In 1982 sprak een Vaticaanse commissie, die de betrekkingen tussen het IOR en Calvi's failliet gegane Ambrosiano Bank onder zocht, hem vrij van schuld. door Hein ten Kortenaar Maar twee jaar la ter stemde het IOR wel in met de betaling van 242 miljoen dollar aan de buitenlandse schuldeisers van de Ambrosiano. Zijn vroegere, evenmin brand schone, handelspartner Michele Sindona en kardinaal Benelli schil deren Marcinkus als een bankier die niets van bankzaken af weet. Maar anderen beschouwen hem als de gewiekste en niet al te scrupu leuze financier, die nauwkeurig op de hoogte was van Calvi's louche ondernemingen, hem daarbij be hulpzaam was en zich daardoor medeplichtig heeft gemaakt aan de bedrieglijke bankbreuk die een gat van 1,2 miljard dollar achterliet. Tegen Marcinkus en twee van zijn naaste medewerkers is, zo werd gisteren bekend, een arresta tiebevel uitgevaardigd door de rechters van instructie in Milaan. Dat kan betekenen, dat er nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen. Naar verluidt zou het Sandinisti- sche bewind in Nicaragua na een aanvankelijke weigering willen meewerken aan het onderzoek van justitie in Italië. De in Managua ge vestigde Banco Ambrosiano was destijds één van Calvi's grootste schuldeisers. Vast staat, dat Marcinkus nauwe banden met Calvi onderhield en zitting had in de raad van bestuur van de Banco Ambrosiano Over seas Ltd. in Nassau. Zeker is ook, dat, toen Calvi geen raad meer wist met zijn miljoenen schuld, zich tot Marcinkus wend- de. Van hem kreeg Calvi de 'letters of patronage' waarin stond: „Hier mee bevestigen wij (het IOR) dat wij direct of indirect de controle hebben over (volgt een lijst van ob scure Panamese maatschappijtjes) en dat wij op de hoogte zijn van hun schuldenpositie". Vast staat voorts, dat de leiding I van de Ambrosiano Bank bij Mar- I cinkus aanklopte, na Calvi's vlucht naar het buitenland en zijn ge heimzinnige dood door ophanging onder een brug in Londen. Marcin kus werd gevraagd zijn handteke ning waar te maken en de schulden te betalen. De directeur van de Va- ticaanbank toverde toen een brief van Calvi tevoorschijn, waarin de ze hem van iedere aansprakelijk heid voor de schulden. Hoogst on fatsoenlijk. vond de bankwereld, i en men dreigde met processen. De dreigende arrestatie is éen ernstige klap voor de 65-jarige pre laat uit Cicero, Illinois, die overi gens pas opgepakt kan worden als hij Vaticaanstad verlaat. Kritiek dat al die goedkope poc kets de markt verzieken, wijst Muntinga resoluut van de hand. "Dat is de grootste onzin die er be staat. Als een bepaald product aan slaat, werkt dat eerder marktver- grotend". De markt wordt volgens hem be- doryen door al die opruimingsti- tels, van die boeken die eerst vijftig gulden kosten en dan nog hetzelf de jaar voor f 12,50 bij De Slegte liggen. Hoewel hij vindt dat zijn boeken minimaal een aantal jaren verkrijgbaar moeten blijven, schrikt Muntinga er niet voor terug titels die niet meer lopen in de pa piermolen te gooien. Om zichzelf niet in de Wielen te rijden, geeft hij niet meer dan twaalf titels per jaar uit. De markt kan gewoon niet meer aan. Ieder boek heeft aandacht en tijd nodig, al is de verleiding groot om meer titels uit te geven. Toch is Muntinga nog altijd ver rast dat het lukt. "Zo langzamer hand heb ik bij de boekhandels na tuurlijk wel het nodige vertrouwen opgebouwd, maar het blijft ris kant. Er hangt nu een soort waas van succes om die boeken heen, maar een bestseller kun je niet plannen". Maarten Muntingade man achter de Rainbow Pockets. (foto gpïm AMSTERDAM - De Rainbow Poc kets van uitgeverij Maarten Mun tinga zijn in korte tijd een begrip geworden. Overal duiken de klei ne, gele boekjes in forse stapels op. Het idee lijkt simpel: herdrukken van topauteurs als Alice Walker, Isaac Bashevis Singer en Fay Wel don voor een tientje op de markt brengen. door Gerlof Leistra De uitgeverij is gevestigd in een benedenwoning in Amsterdam- zuid. Twee kamers, een paar bu reaus en de nodige computer-appa- ratuur. Dat is alles, het Centraal Boekhuis in Culemborg zorgt voor de opslag en distributie van de pockets. Muntinga heeft als be drijfskundige de efficiency hoog in het vaandel staan en runt het be drijf met één medewerkster, Mir jam Groenendijk- Na zijn studie bedrijfskunde werkte Muntinga enige tijd als as sistent van de groepspresident van de platenmaatschappij Polygram, maakte samen met zijn vrouw een wereldreis en werkte een paar jaar bij uitgeverij Hollandia, het bedrijf van zijn vader. In juni 1983 begon hij voor zichzelf en sindsdien heeft hij met zijn pocketuitgeverij een uitstekende naam opgebouwd. Zijn boeken staan regelmatig in de boeken-toptien en beleven her druk op herdruk. De oplage per pocket is mini maal 10.000 exemplaren en die gaan in de regel grif van de hand. Absolute toptitel van zijn fonds is De kleur paars van Alice Walker. Daar zijn in een paar maanden tijd mede door de publiciteit rond de film niet minder dan 60.000 exem plaren van verkocht. Maar ook boeken als Canto General van Pa- blo Neruda en Geen gewoon In disch meisje van Marion Bloem doen het goed. Gevraagd naar de verklaring van zijn succes zegt Muntinga: "Het zijn in de eerste plaats goede boe ken, verder heb ik weinig over- head-kosten, doe veel aan publici teit en breng slechts twaalf titels per jaar uit. Bovendien verzorgt Marjo Starink alle omslagen, wat het gezicht van de pockets sterk bepaalt". Persoonlijke keus Alle boeken uit zijn fonds zijn al eerder verschenen. Hoewel Mun tinga regelmatig zijn gezicht laat zien op internationale boekenbeur zen piekert hij er niet over zelf nieuw werk uit te brengen. Dat zou zijn verhouding met de uitgeverij en waarvan hij werk in licentie uit geeft alleen maar verstoren. De ti- telselectie doet hij in zijn eentje, zonder allerlei leesrapporten van externe adviseurs. "Het fonds is mijn persoonlijke keus, ik bepaal wat er wordt uitgegeven", stelt hij. Het is een enorme uitdaging of je ieder jaar weer twaalfhoeken kunt selecteren en contracteren. Vol gens Muntinga is een tweede ronde voor auteurs die eerder bij een an dere uitgeverij zijn verschenen heel belangrijk. Het levert ze extra inkomsten op en er wordt een nieuw lezerspubliek aangeboord dat eerder een volgend boek van die schrijver zal kopen. Met onverholen trots meldt Mun tinga dat hij zojuist een contract heeft afgesloten voor alle Elsevier- boeken van Gerard Reve, in totaal tien titels. In september verschij nen de eerste twee: Taal der liefde/ Lieve jongens en Ik had hem lief. "Het is natuurlijk te gek dat be langrijke Nederlandse auteurs niet integraal in pocket verkrijgbaar zijn. Als ik een auteur uitgeef wil ik niet alleen de krenten uit de pap pikken maar graag meer boeken van die auteur brengen". Vandaar dat hij bijvoorbeeld dit voorjaar al weer het vierde boek van Singer uitgeeft en het derde van Leon de Winter. Onzin De synode van de Anglicaanse Kerk heeft gisteren een nieuwe stap gezet op weg naar toelating van de vrouw tot hel prieste rambt. Ze aanvaardde na een de bat van vijf uren met 317 tegen 154 stemmen een voorstel van de bisschoppen waarin de vereiste kerkrechtelijke maatregelen voor toelating van de vrouw tot het ambt worden aangegeven. De uitslag van de stemming over het voorstel in de drie 'hui zen' van de synode (bisschop pen, geestelijken en leken) laat zien, dat de kans vrij groot is dat bij de definitieve beslissing over toelating de vereiste tweederde meerderheid in elk van de hui zen zal worden gehaald. Deze stemming zal zijn in het begin van de jaren 90. nadat een nieu we synode is gekozen. De bisschoppen stelden zich met 32 stemmen tegen 8 achter het voorstel. Van de 205 geestelij ken waren er 135 die ja zeiden En bij de leken was de uitslag 150 tegen 76. Alleen de geestelij ken hadden geen tweederde meerderheid Toen de synode in november 1984 de eerste stap zette op weg naar toelating van de vrouw als priester, was nog maar 57 procent van de geestelij ken en 63 procent van de leken vóór. Het nu aangenomen voorstel houdt onder meer in, dat bis schoppen er niet toe kunnen worden gedwongen tegen hun geweten in een vrouw tot pries ter te wijden. De Anglicaanse Kerk, zeggen de bisschoppen, moet er rekening mee houden dat er in een overgangsperiode bisdommen zullen zijn waar vrouwen niet worden gewijd en waar ze ook niet als priester kun nen werken De bisschoppen zien in zo'n 'interimperiode' de enige kans om een mogelijke scheuring binnen de kerk te voorkomen Uittocht Tegenstanders van vrouwelij ke priesters, zoals de Londense bisschop Graham Leonard, heb ben al met een scheuring ge dreigd. Hij en andere tegenstan ders van toelating waarschuwen voor een uittocht van anglicanen naar de Rooms-Katholieke Kerk of de orthodoxe kerken. Daar zal van vrouwelijke priesters, zeker in een overzienbare toekomst, geen sprake zal zijn. Aan het begin van het debat deed aartsbisschop Robert Run- cie een krachtige aanval op die genen die hadden beweerd dat ze door deze ontwikkelingen de kerk uit worden gedreven. Hij sprak van 'voorbarige paniek'. Op z'n vroegst kan in juli 1992 een vrouw tot priester worden gewijd. "Het is daarom een beetje vroeg de dekkleden van de reddingboten te halen of sig nalen uit te zenden naar andere schepen of die soms een aantal passagiers aan boord willen ne- De discussie in de Anglicaanse Kerk over de vrouw als priester dateert van de jaren 60. In som mige landen, zoals de Verenigde Staten, Canada en Nieuw-Zee- land, heeft deze kerk al vrouwe lijke priesters, bij elkaar onge veer 700. Zij mogen op dit ogen blik in Engeland zelf geen dienst doen. Welvaart De anglicaanse synode, die de ze week in Londen bijeen is, stemde in met een nota die indi rect kritiek op hel beleid van pre mier Thatcher laat horen. Met 246 stemmen voor, 2 tegen en 16 onthoudingen sprak de synode zich uit voor handhaving van de na-oorlogse welvaartsstaat. Het rapport keert zich tegen de 'individualistische' opvatting dat iedereen onder elke omstandig heid voor zichzelf moet zorgen "Christenen moeten zich keren tegen maatregelen die de bevol king verdelen in mensen met een inkomen en mensen die afhanke lijk zijn van de sociale voorzie ningen". De scherpste aanval op het re geringsbeleid kwam van een ver tegenwoordiger uil de mijn streek rond Nottingham. Vol gens hem verkeert de welvaarts staat in groot gevaar. Gezinnen van mijnwerkers moeten rond komen van nog geen f30 per week "omdat ze getroffen wor den door de wraak van een rege ring die steun gaf aan de spijker harde leiding van de landelijke mijnindustrie". Leger des Heils Het Leger des Heils vindt het Zuidafrikaanse apartheidssys teem onaanvaardbaar. Dat blijkt uit een verklaring van de interna tionale leider, generaal Eva Bur rows. Daarin wordt met kracht de hoop uitgesproken dat dit sys teem zal worden afgeschaft en dat er een samenleving voor in de plaats komt "waarin geen plaats is voor onderscheid tussen rassen". Overigens erkent Burrows de historische, culturele en zelfs morele achtergronden van de huidige situatie in Zuid-Afrika en wijst zij op de vooruitgang die daar is geboekt bij pogingen om de apartheid te ontmantelen. Zij verzekert allen die zich met ge weldloze middelen inspannen voor een maatschappij zonder rassenonderscheid van de sym pathie van het Leger Het Leger des Heils zelf zal bij het aanstellen van functionaris sen alleen letten op geschiktheid en niet op ras of huidskleur. Zijn leiders zullen overal in Zuid- Afrika in bijeenkomsten kunnen voorgaan, maar wel op voorwaar de dat die voor alle burgers toe gankelijk zijn. De officieren wor den opgeleid in een instituut waar mensen van alle rassen ge zamenlijk de lessen volgen In 1883 vestigde het Leger des Heils zich in Zuid-Afrika. Het heeft daar ongeveer 50.000 leden. Moeder Een medewerker van de Sowjet-ambassade in Den Haag heeft gisteren tegenover een woordvoerder van demonstre rende vrouwen uit de gerefor meerde gezindte ontkend, dat in zijn land een moeder van dertien kinderen een gevangenisstraf zou moeten uitzitten. De vrouwen uitten hun be zorgdheid over het lot van de baptiste Sergina Joedintseva. die tot twee jaar strafkamp werd ver oordeeld omdat ze godsdienstige samenkomsten zou hebben geor ganiseerd. Aangezien bij Russi sche baptisten vrouwen hiertoe niet bevoegd zijn, wordt aange nomen dat haar lidmaatschap van de Verwantenraad hier in het geding is. Dat is een organi satie van vrouwen die hulp verle nen aan familieleden van gevan genen. De medewerker van de Sow jet-ambassade - die ambassa deur Blatov verving - zei de woordvoerder van de verontrus te vrouwen, dat zij terug mogen komen als zou blijken dat Joe dintseva werkelijk gevangen zit. Hervormde Kerk: beroepen te Bergen op Zoom T. J. de Heer Apeldoorn; bedankt voor Hooge- veen J. A. van de Velden IJssel- muiden; aangenomen naar Zee- wolde (hervormd-gereformeerd 'Samen op weg') H. van Tilburg, gereformeerd predikant te Brus sel, naar Niekerk-Oldekerk- Lutjegast (Gr.) kandidaat J. P. Oosterhof Groningen, het beroep door de synode tot luchtmacht- predikant H. A. Wisman Biltho- Gcreformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Veenen- daal H. J. Boiten Enschede-Zuid. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Poortugaal J G Weststrate 's Gravenpolder. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Heerenveen J. Zonneveld streekgemeente Mid den-Friesland. Harry Mulisch. (fotoGPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2