Galgehumor als paardemiddel tegen aids Een vrouw als Vivian kijkdoos Als in een Dolly Dots slechts marginaal verschijnsel in 'Dutch Treat' VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 PAGINA 19 BIOSCOPEN TELEVISIE FILMHUIZEN FILMS OP VIDEO Een paar jaar geleden maakte Sam Raimi in de USA de film 'Crimewave'. De Nederlandse bioscoopdistributeur noemde het werk 'Don't kill us, we kill you'. En wat doet Videoscreen? Die bedenkt, om het eenvoudig te houden, de titel 'Killer acade my'. Drie titels dus, maar nog steeds dezelfde'film: 'Crimewa ve', een persiflage op actie- en horrorfilms die heel behoorlijk is gelukt en waarin alle idiote situa ties die zich in bovengenoemde genres voordoen belachelijk worden gemaakt. Paul Smith, een dikkerd die lijkt op Bud Spencer, speelt een hoofdrol. Een enkele keer duikt er een videofilm op waarvan ik- niets weet en waarnaar ik met stijgen de waardering kijk. Zo'n film is 'Murrow', gemaakt door Jack Gold en gespeeld door o.a. Da niel Travanti en Edward Herr- man. Travanti (de baas van 'Hill street blues') is schitterend als de radio- en tv-verslaggever Mur row die misstanden aan de kaak stelt. De druk die de overheid op h'em en zijn bazen uitoefent, wordt prachtig getekend en het is een waar genoegen om naar te kijken. De film is van Vestron Vi deo. Van dezelfde distrinbuteur is 'Harem' van Arthur Joffe. Na- stassja Kinski belandt in de ha rem van Ben Kingsley, een steenrijke man met een huis vol fraaie dames en daar enorm over loopt te tobben. Hij kan de we reld van de sjeiks niet rijmen met de westerse vrijheid en dat be zwaart hem. Precies heb ik de diepgang van de film niet kun nen doorgronden, maar de ge kidnapte Kinski wordt verliefd op hem en dat is ook weer niet goed. Een heel gedoe allemaal. Veel vrolijker is 'Perfect ti ming' van Rene Bonniere, een komedie op de rand van de soft- porno. Veel blote dames in het leven van een fotograaf die niets anders wil dan baby's en bejaar den fotograferen. Maar baby's brengen geen geld op en blote meiden wel. Geen kluchtigheid is geschuwd, geen karakter is te gek maar door het heel behoorlij ke spel van Stephen Markle en Michelle Scarabelli is het soms nog echt leuk ook. Van Vestron Video. Ten slotte 'Geisha', een titel die iets broeierigs belooft. Het te gendeel is waar. Regisseur Lee Philips wil laten zien hoe ver de westerse en de Japanse wereld van elkaar af staan. In het ver haal van een westerse antropolo ge die geisha wil worden, ont breekt elke spanning. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'A room with a view' - Lido, Leiden 'Dutch Treat' - Trianon, Leiden en Euro, Alphen 'Quicksilver' - actiefilm. City, Kat wijk BLIJVERS 'Blonde Dolly' - film met allure maar steunend op zwak scenario, Luxor, Leiden 'Jumpin' Jack Flash' - Whoopi Gold berg in geslaagde komedie - City, Katwijk 'Heartbreak Ridge' - Clint Eastwood als militair van de oude stempel, Li do, Leiden 'De Ratelrat' - te weinig spanning in tweede Grijpstra De Gier-film, Eu ro, Alphen en City, Katwijk 'Labyrinth' - een filmsprookje in de Muppet-sfeer - Lido, Leiden 'Crocodile Dundee' - Australische woudloper verbaast zich in New York, Lido, Leiden 'Speurneuzen' - Sherlock Holmes op muizenniveau in Disney-film, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Flodder' - a-sociale familie belandt bij wijze van experiment in een kou- we kakbuurt, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Ferris Bueller's day off - jongen gaat een dagje spijbelen en belandt onder meer in een museum, Euro, Alphen SEXFILMS 'Olinka en haar erotisch avontuur' - Rex, Leiden NACHTFILMS 'Flash and ecstasy' - Rex, Leiden. 'Flodder' - Euro, Alphen. 'Dutch Treat' - Euro, Alphen. 'Slip into silk' Euro, Alphen. 'Showgirls' - Euro, Alphen DEN HAAG 'Blonde Dolly' - Asta (463500), 16 jr. 'Labyrinth' - Asta, al. 'Peggy Sue got married' - Asta, al. 'Crocodile Dundee' - Babylon (471656), al. 'The Fly' - Babylon, 16 jr. 'Ruthless People - Babylon, al. 'Dutch Treat' - Cineac (630637), al. 'Color of Money' - Cineac, al. 'Clockwise' - Cineac, al. 'Amadeus' - Euro (667066). 'Flodder' - Metropole (456756), al. 'Mona Lisa' - Metropole, 16 jr. 'A room with a view' - Metropole, 16 jr. 'Color of Money' - Metropole, al. 'De Aanslag' - Metropole, al 'Out of Africa' - Odeon (462400), al. 'Back to school' - Odeon, al. 'Flodder' - Odeon, al. 'Heartbreak Ridge' - Odeon, al. TAmour' - Le Paris (656402), 18 jr. 'Physcial Attraction' - Le Paris, 18 jr. 'Trinity Brown' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM Top Gun' - Alfa (278806), al. 'Peggy Sue got married' - Alfa, al. 'Labyrinth' - Alfa, al. 'Betty Blue' - Alfa, 16 jr. 'The big easy' - Alfa, 16 jr. 'A room with a view' - Alhambra (233192), al. 'Color of Money' - Alhambra, al. 'The Fly' - Bellevue Cinerama (234876/266227), 16 jr. 'Blonde Dolly' - Cinerama, 16 jr. 'Crocodile Dundee' - Calypso (266227/ 234876), al. 'The color purple' - Calypso, al. 'Vrolijke ontucht in Tirol' - Centraal (248933), 18 jr. 'Ferris Buellers day off - Cineac (243639), al. 'Hannah and her sisters' - Cinecenter (236615), al. 'That's Life' - Cinecenter, al. 'Abel' - Cinecenter, al. 'FYench Lieutenant's Woman' - Cine center, 16 jr. 'De Ratelrat' - Cinema (151243), 12 jr. 'Blonde Dolly' - Cinema, 16 jr 'De Ratelrat' - City (234579). 12 jr 'Heartbreak Ridge' - City, 12 jr 'Clockwise' - City. al. 'Back to school' - City. al. 'Na schooltijd' - City, 12 jr. 'Dutch Treat' - City, al. 'Pop l'Amour' - Kritenon (231708), 16 jr. 'Round Midnight' - Kriterion, al. 'Night Dreams' - Parisien (248933), 18 jr. 'Down by law' - The Movies (245790), 16 jr. 'Vroeger is dood' - The Movies, 16 jr. 'She's gotta have it' - The Movies, 16 jr. 'Color of Money' - Tuschinski (262633), al. 'Flodder' - Tuschinski, al. 'Round Midnight' - Tuschinski, al. 'De Aanslag' - Tuschinski, al. 'The Mission' - Tuschinski, 12, jr. 'Room with a view' - Tuschinski, 16 jr. True Stories' - De Uitkijk, al. gokstad Reno een snelle echtschei ding komt regelen. De wat stijve en intellectuele Vivian belandt in een voor haar vreemde wereld, ener zijds een oneindige woestijn en an derzijds een onwezenlijk country and western-sfeertje. Vivian raakt al snel geïnteres seerd in Cay, de beeldschone doch ter van haar pensionhoudster. Die interesse is aanvankelijk plato nisch, maar aan de hardnekkige toenaderingspogingen kan Vivian steeds minder weerstand bieden. Donna Deitch heeft - net als Nouchka van Brakel en George Sluizer destijds - geprobeerd de liefde tussen twee vrouwen voor een zo breed mogelijk publiek toe gankelijk te maken. Ze is daarbij geen enkel cliché uit de weg ge gaan. Dat verklaart waarschijnlijk ook de wat lacherige sfeer gister avond in het Kijkhuis, waar juist een publiek komt dat weinig van 'Ein Virus kennt keine Moral'; regie: Ro sa von Praunheim; hoofdrollen: Rosa von Praunheim, Maria Hasenacker en Christian Kesten; theater: Kijkhuis, Lei medicijnen: humor. In de eerste maand van 1986 presenteerde hij zijn bonte potpouri van wrange grappen onder de prachtige titel 'Ein Virus kennt keine Moral'. De film past geheel in zijn oeuvre dat gekenmerkt wordt door een onge wone, slordige stijl, kermisachtige toestanden, travestieten, Felli- aid- niaanse types en boven alles het zoeken naar de controverse. Controversieel is de zwarte ko medie over aids zeker. De regis- speelt zelf de rol van saunadi- Een World Pressfoto spatiënt laat alle andere ellende de wereld achter zich, in Beieren worden verblijfsvergunningen aan mogelijke dragers van het virus ge weigerd en een aidstest verplicht recteur Rudiger Kakinski. De sau gesteld. Het is duidelijk dat aids na wordt bevolkt door heftig vrij ende of zich vervelende homo's. Zijn vriend Christian is student In een vroeg stadium ging de theologie en zingt in het kerkkoor- Berlijnse undergroundfïlmer Rosa tje. Beiden zijn besmet met het ge- von Praunheim, de massahysterie vreesde virus. Rudiger zoekt troost te lijf met één van de machtigste bij zijn moeder, maar die laat hem stikken, omdat hij ook geen aan dacht voor haar had toen zij met kanker in het ziekenhuis lag. Aids is commercieel goed uit te buiten, blijkt onder meer uit de on kiese methoden die een journaliste van een roddelblad hanteert om een inside-story over de epidemie te maken. Ook professor Doctor Blut doet goede zaken. Ze mag ein delijk een snoepreisje naar Afrika maken, om de aap waar het virus vandaan komt te bestuderen. Naast voorlichting over con dooms, verkondigt zij de opvatting dat de beste preventie de natuurlij ke schaamte is. De chaotische beeldenstroom lijkt het meest op een min of meer toevallig bijeengeraapte serie sket ches over aids. Als verhaaltje stelt het niets voor en als film duurt de grap veel te lang. Het meest amu sant zijn de liedjes van de travestie- tengroep, de Bermudas met titels als 'Hoera, we leven nog' en het nauwelijks dubbelzinnige 'Je hebt de toekomst in je hand'. Von Praunheims galgehumor is brutaal, fijngevoeligheid is ver te zoeken. Toch is hij in staat alle on derwerpen die met de ziekte te ma ken hebben aan de orde te stellen. Achter het potsierlijke masker gaat een duidelijke waarschuwing schuil: kijk uit dat aids niet leidt tot discriminatie. In de toekomst (nb. -1987!) laat hij alle homo's naar het eiland 'Hellgayland' verban nen. De actualiteit lijkt hem voor alsnog gelijk te geven. Ook het hu mormedicijn kan dit virus niet be strijden. LEONARD ENGEL Volgende week vrijdag is het aanbod weer even groot als veel zijdig. België 2 heeft 'Airplane' op het programma. De broers Zucker en Jim Abrahams had den de afgelopen maanden veel succes met 'Ruthless People', dit is één van hun eerste werkstuk ken en een parodie op alle films over vliegrampen. Aan boord be vinden zich twee leden van een godsdienstige sekte, een geflipt commandant en een Japanse ge neraal. Daarmee laat de aard van de humor zich wel raden (21.00 uur). Op Nederland 2 twee films die de moeite waard zijn. Om 19.40 uur 'Harry and Tonto'. Art Car ney kreeg destijds een' Oscar voor zijn rol van Harry. Als hij uit zijn flat in Manhattan wordt ge zet, begint Harry met zijn poes Tonto een reis door Amerika. Dat heeft een vertederende film opgeleverd. Om 23.35 uur de be kende western 'Horabre'. Paul Newman speelt de hoofdrol van een man die is opgevoed door In dianen. Hij reist mee in een post koets die wordt overvallen. Te gen zijn zin krijgt John Russell (Newman dus) de leiding van het groepje gedupeerden op zijn schouders. Ook gezien zijn ach tergrond brengt hem dat in de problemen. Zij verder nog vermeld dat die avond BBC 1 om 23.25 uur 'The Elephant Man' en Duitsland 2 om 23.20 uur 'Lolita' uitzendt. In de eerste film speelt John Hurt een mismaakt persoon en in de Paul Newman, te zien in 'Hom- bre'. ifotoGPD) tweede laat James Mason zich het hoofd op hol jagen door een jong meisje. Een dag eerder op België 2 'Is tanbul' van Mare Didden. Het is de tweede produktie van Did den, in eigen land een bekend journalist. Voorbeeld van een reisfilm met twee mannen die el kaar op reis naar Istanboel steeds beter leren kennen (20.20 uur). BBC 2 besteedt morgenavond aandacht aan Ingmar Bergman. Om 23.00 uur wordt het eerste deel uitgezonden van diens laat ste film, 'Fanny en Alexander'. Om 00.35 uur 'Sommernattens Leende'. Deze film uit 1955 is een ironische komedie over paarvor ming tijdens een feest. In een twee dagen durend festi valletje besteedt LAK-Cinema komende week aandacht aan science fiction in de film. Maan dag wordt 'Solaris' vertoond. Daarin staat niet de geavanceer de techniek centraal, maar de psychologische processen die de technologische vooruitgang bij de mens teweeg brengt (20.00 uur). Dinsdag op hetzelfde tijdstip 'Alphaville' van Jean-Luc Go- dard. Eddie Constatine speelt hierin zijn rol van Lemmy Cau tion die in een sf-stad een geleer de moet bevrijden. Verrassende opnamen van Parijs bij nacht. Om 22.00 uur 'Kamikaze '89, een film die Wolf Gremm situeerde in een futuristisch Duitsland. Met Rainer Fassbinder in een op merkelijke hoofdrol. K&O vertoont dinsdag de spannende komedie 'Prizzi's Ho- nor'. Jack Nicholson en Kath leen Turner als huurmoorde naars die op elkaar verliefd wor den. Met zichtbaar plezier ge speeld onder regie van John Huston (20.15 uur). Het Filmhuis LVC heeft tot en met zondag nog 'De Aanslag' op het programma staan. Fons Ra demakers heeft internationaal succes met deze verfilming van Harry Mulisch' gelijknamige boek (21.15 uur). Woensdag om 20.00 en 22.15 uur *200 Motels'. Muzikant Frank Zappa maaxte hiermee een weerspiegeling van zijn chaotische leven en dat van zijn toenmalige groep Mothers of Invention. Van volgende week donderdag tot en met zondag in Frank Zappa, te zien in '200 Motels'. (archieffoto) het Filmhuis het eigentijdsere 'Purple Rain', waarin Prince ver andert van een onstuitbaar tot begripvol mens (21.15 uur). In het Kakhuis is tot woensdag 'Hannah and her sisters' te zien. Woody Allen sleepte heel wat Os car-nominaties binnen voor zijn portret van een familie in Man hattan (21.45 uur). 'An American werewolf in London', de griezelkomedie van John Landis, is maandag te be wonderen (20.00 en 22.15 uur). Een dag later draait 'Killing Fields', een aangrijpende film over de ellende die de Rode Khmers in Cambodja aanricht ten (20.00 uur). Woensdag 'Pro- fesslone reporter', waarin Mi chelangelo Antonioni hoofdrol speler Jack Nicholson een ande re gedaante laat aannemen (20.00 en 22.15 uur). 'Desert Hearts regie: Donna Deitch; hoofdrollen: Helen Shaver en Patricia .Chaurbonneau; theater: Kijkhuis, Lei den (tot en met zondag) Het is alweer bijna tien jaar gele den dat Nederlandse filmmakers twee tamelijk expliciete films maakten over de lesbische liefde. Hierbij loopt Amerika achter, ook al keert Donna Deitch voor haar vrouwenverhouding terug naar het jaar 1959. Met de toen populaire zwijmel- muziek als opmerkelijk behang laat ze een academica bezwijken voor de charmes van een meisje. Dat verhaal speelt zich af tussen de aankomst en het vertrek van een trein. Helen Shaver speelt profes sor Vivian Bell die in de westerse Hollywoodse gemeenplaatsen en tranentrekkers moet hebben. Toch is 'Desert Hearts' best een aardige film, en dat niet alleen om de kennelijk nog noodzakelijke po ging een taboe te doorbreken. Deitch laat het desolate maar ook kleurrijke landschap een stemmi ge rol spelen en heeft de film op een bijzondere manier gemon teerd, waarbij het ene fragment op zij schuift voor het ander. Alsof er, bladzijden worden omgeslagen. Deitch is echter vooral gelukkig geweest in de keuze van haar hoofdrolspeelsters. Shaver is heel overtuigend in de manier waarop ze zich langzaam ontdoet van haa^ fatsoenspantser. Patricia Chaur bonneau oogt niet alleen verleide lijk als Cay, ze kan het ook nog spe len. BART JUNGMANN Helen Shaver (hoedje) en Patricia Chaurbonneau (broekje) in 'Desert Hearts'. Daniel Day Lewis als Cecil en Helena Bonbam Carter als Lucy in 'A room with a view'. met acht nominaties de meeste troeven in handen bij de komende Oscar-uitreiking. 'A room with a view' is geen op zienbarende film en de Ivory zo kenmerkende ingetogenheid leidt ook hier tot enkele saaie gedeelten. Maar het is wel een bijzonder aar dige film. Hij heeft een aparte char me, een prettig-ironische benade ring en de toonzetting van een mu ziekstuk. De makers hebben een afstand gecreëerd, lijken van bo venaf op de personages neer te zien en dat heeft het effect van een kijk doos. Het scenario van Ruth Prawer Jhabvala is één van de belangrijk ste pijlers. Ze heeft de roman van Forster, die hij rond de eeuwwisse ling schreef, verwerkt in korte fragmenten. Dat geeft 'A room with a view' een vaart die het als kostuumstuk anders node zou mis- De verdere belevenissen van Lu cy Honeychurch en George Emer son zijn aldus in hoofdstukjes ge rangschikt. Lucy keert terug naar haar Engels dorpje en de Italiaanse uitspattingen lijken snel vergeten als ze trouwplannen maakt met de stijve Cecil Vays„ Maar als buur man speelt George Emerson met zijn vader opnieuw een rol in haar leven. Dat is zeker voor de kijker een goede zaak, want in het toch al uitgelezen gezelschap acteurs heeft Denholm Elliot als de oude Emerson een noemenswaardige bekoring. B.J. 'Dutch Treat'; regie: Boaz Davidson; hoofdrollen: Lorin Dreyfuss, David Landsberg en Dolly Dots; theaters: Tria non, Leiden en Euro, Alphen Najaar 1984 berichtte Cannon, de roemruchte firma van Menahem Golan en Yoram Globus, over het speelfilmdebuut van de Dolly Dots zou gaan produceren. 'The au pair girls' heette de voorlopige titel. In mei 1985 bleek, tijdens een pers conferentie in Cannes, de film om gedoopt te zijn tot 'Give the girl a break'. De nieuwe regisseur heette Ralph Inbar. Dat alles is in de prul lenbak verdwenen en thans wor den we getrakteerd op 'Dutch Treat'. Het speelfilmdebuut van de Dots? Formeel hebben- de affiches gelijk, al zijn de echte hoofdrollen weggelegd voor de Amerikanen 'A room with a view'; regie: James Ivory; hoofdrollen: Daniel Day Lewis, Julian Sands en Helena Bonham Carter; thea ter: Lido, Leiden Met een oudere nicht die tevens als chaperonne fungeert is de jeugdige Lucy Honeychurch voor het eerst in het buitenland. Ze verblijven met z'n tweetjes in een Florentijns pension waar de belofte van een kamer met uitzicht op de rivier Ar no niet wordt nagekomen. Chape ronne Charlotte klaagt daarover tij dens het diner en de heer Emerson, ook gast in het pension, biedt aan van kamers te ruilen. Hij en zijn zoon willen best genoegen nemen met uitzicht op de binnenplaats. Na beleefd protest van Charlotte wordt ingestemd met de ruil en krijgt Lucy Honeychurch toch haar 'room with a view'. Niet alleen letterlijk maar ook figuurlijk. De kamerruil leidt tot vurige avances van zoon Emerson waardoor Lucy tevens in- en uitzicht krijgt op lief de en romantiek. Met de verfilming van E.M. For- sters gelijknamige boek heeft Ja mes Ivory opmerkelijk veel succes. Al twintig jaar legt hij als Ameri kaan opvallend veel interesse aan de dag voor de handel en wandel van de Engelse bourgeoisie, werk stukken die qua sfeer sterk verge lijkbaar zijn met zulke succesvolle tv-series als 'Brideshead Revisited' en 'Jewel in the crown'. Eigenlijk voor het eerst breekt hij nu door 0 0 naar een breder publiek en heeft Lorin Dreyfuss en David Lands berg, een vermeend komisch duo dat tv-series en commercials pleegt te schrijven. 'Dutch Treat', hun tweede film, voert hen op als kruimeloplichters annex geboren verliezers. Tijdens een kort verblijf in Nederland (veel molens) pappen zij aan met de Dol ly Dots door zich uit te geven voor de bazen van een platenmaat schappij. Het laat zich raden dat ze zich in allerlei bochten moeten wringen, wanneer de meisjes hen vol verwachting opzoeken in Ame rika. Hoe kinderachtig de komedie is, wordt aardig getypeerd door een scène waarin de twee komieken in ondergoed op de Dam ronddolen. En wat is er leuker dan de Dots te laten optreden in een zaaltje vol be jaarde rabbijnen? Regisseur Boaz Davidson heeft met zijn Hot Bub- blegum-serie al bewezen dat hij on verschillige produkten voor een melig en kritiekloos tienerpubliek kan ophoesten. De belediging van de Nederland se tiener schuilt in dit geval echter vooral in het feit dat de Dolly Dots, anders dan wordt gesuggereerd, slechts een enkel liedje mogen zin gen en voor de rest wat in de marge rondhangen. Met een herhaling van de televisie-serie uit 1983 of een mini-special van Veronica zou de fanclub meer gebaat zijn. 'Dutch Treat' is, de titel zegt het al, volks verlakkerij ALEX DE RONDE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19