'Ik ben het hier spuugzat' Weer actie tegen voetbalvandalisme Doek valt voor Toni Schumacher Supporters fluiten Ruud Gullit uit Vriesekoop en Kloppenburg sneuvelen al in eerste ronde VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 PAGINA 17 DEN HAAG (GPD) - „Trap liever tegen een bal dan tegen je club. Voetbal is toch te mooi om kapot te maken?" Met die op honderden af fiches afgedrukte tekst en een le vensgrote foto van de in regenjas gestoken Johan Cruijff hoopt de stichting 't Is weer fijn langs de lijn' de komende weken door te dringen tot de harde kern van voet balsupporters, die met regelmaat de rust binnen en buiten de sta dions verstoort met agressief ge drag. Het zogenaamde communicatie plan. dat 380.000 gulden heeft ge kost en door alle belangenorgani saties van het betaalde voetbal (fi nancieel) wordt ondersteund, is met name opgestart om een menta liteitsverandering onder de vanda len teweeg te brengen. „Ons doel is de sociale controle van de meelo pers binnen het stadion te active ren", zo lichtte marketing-deskun- dige Hans Schraders gisteren tij dens de presentatie van de cam pagne in Den Haag toe. „Voetbal blijft het mooiste pro- dukt van dit heelal", meende Schraders. „Voetbal wordt over heel de wereld door twaalf miljard mensen gevolgd, dat is unjek. Daarom moeten we er voor vech ten om die sport schoon te houden. En daar past deze actie uitstekend iri. De harde kern supporters, niet groot in aantal maar toonaange vend in gewelddadig gedrag, zul len we door de affiches nooit berei ken. Dat beseffen we ook wel. Maar belangrijker is wie we er wel mee kunnen raken, en dat is de groep waar het ons juist om gaat: de meelopers. De mensen die niet zelf het initiatief durven nemen, maar puur en alleen reageren op wat de harde kern onderneemt. Als we bij hen het besef kunnen kwe ken dat ze bezig zijn het voetbal ka pot te maken, is ons doel bereikt. Als er geen meelopers meer zijn, zal ook die harde kern er minder die speciaal ter gelegenheid canpagne is samengesteld, wordt met nadruk op de publieke opinie ingespeeld. „Het is met de normen en waarden in de samenleving als met de beweging van een golf', al-, dus de ingesproken tekst van de stichting 't is weer fijn langs de lijn'. „In de jaren zestig en zeventig ontrolde zich het beeld van vrij heid blijheid, het slapen op de Dam, het naaktlopen in het Von delpark, de sexuele revolutie en de roep om gelijkheid. Het vrijblijven de heeft inmiddels plaatsgemaakt voor plichtsbesef. Het nette pak heeft de plaats ingenomen van de vale spijkerbroek. De hardwerken de naar de workaholic neigende 'yuppie' dwingt zelfs bewondering af. Steeds luider klinken dan ook stemmen op die tegen de nog als maar stijgende aantallen misdrij ven ingaan". Dat beeld volstrekt zich volgens de initiatiefnemers ook in het voet bal. Hoewel nog maar zeventien procent van de toeschouwers een wedstrijd in het betaalde voetbal samen bezoekt met vrouw, zoon of dochter, blijkt de samenleving daar toch naar te hunkeren. „Het familieleven, het thuiskomen met een bloemetje is weer in", stipte Schraders die ontwikkeling aan. „En alles wat daar tussen komt zorgt voor steeds grotere irritatie. Daar is deze campagne volledig op afgestemd". Naast de posters met Johan Cruijff („Nee, ik krijg hier geen geld voor") die met name in de maand maart op alle stations en drukke verkeersaders te zien zul len zijn, en pagina-grote adverten ties in de dagbladen is de stichting ook van plan de video-film te gaan exploiteren. Men had haar hoop gevestigd op een plaats in het Ster- reclameblok rond het Journaal van 20.00 uur, maar de wachttijd daar voor was te lang (anderhalf jaar) om nog enig effect op korte termijn te kunnen sorteren. De hoop is nu gevestigd op de uitzendingen van 'Postbus 51', distributie onder de profclubs zelf en de scholen. De 380.000 gulden die moesten worden opgehoest voor de cam pagne worden gedragen door alle direct betrokkenen bij het vanda lisme. De KNVB doneerde 175.000 gulden, de clubs 160.000 en de wat minder draagkrachtige belangen organisaties als de WCS (spelers) en WON (trainers) 45.000 gulden. „Het wachten is op de bijdrage van de overheid", aldus Gerard Slager van de FBO. Johan Cruijff en André van der Louw tonen de poster, die onderdeel uitmaakt i tegen een bal dan tegen je club'. BONN (GPD)' - Harald 'Toni' Schumacher, bijna 33 jaar oud en keeper van FC Köln en het West- duitse nationale elftal, heeft zich met zijn boek 'Het beginsignaal' in een wespennest gestoken. Zijn 'onthullingen' over dopinggebruik en zijn aanvallen op oud- en huidi ge internationals worden als 'nest bevuiling' omschreven. Zijn club Keulen heeft hem al voor één wed strijd geschorst en bondscoach Franz Beckenbauer heeft Schuma cher niet uitgenodigd voor het trai ningskamp volgende week. Verder heeft hij al te horen gekregen dat hem de aanvoerdersband zal wor den afgenomen. Het einde van de roemruchte carrière van Toni Schumacher lijkt in zicht. Een tus senbalans. De supporters van FC Kóln heb ben zich ook al laten horen. „Die. man is altijd al een dwarsligger ge weest, het wordt tijd dat ze die bui ten spel zetten. Wij hier vinden dat die man weg moet, wat hij doet is niet meer te accepteren" EINDHOVEN (ANP) - PSV is niet gelukkig met de beslissing van de KNVB de wedstrijd PSV-Ajax op de agenda te zetten voor zondag 29 maart. Commercieel manager Kees Ploegsma zei gisteravond na de wedstrijd tegen Veendam dat het bestuur nogmaals aan zal dringen het duel te laten plaatshebben op 15 maart. De ontmoeting tussen de num mer één en twee van de eredivisie was vastgesteld voor zaterdag 14 maart. Omdat dan in de nabijheid van het stadion een woonbeurs wordt gehouden en het een duel met „verhoogd risico" is, sprak burgemeester Borrie van Eindho ven zijn veto uit voor deze datum. De wedstrijd werd verschoven naar de volgende zondag, maar Borrie bepaalde het aanvangstijd- stip op 17.00 uur. De KNVB ging daarmee niet akkoord. PSV niet blij met nieuwe speeldatum Het vaststellen van de wedstrijd op 29 maart is volgens Ploegsma een slag in de lucht van de KNVB. Het bestuur voert als voornaamste bezwaar aan dat het publiek in Eindhoven ruim een maand ver stoken blijft van eredivisie-voet- bal. PSV speelt achtereenvolgens uitwedstrijden tegen Fortuna Sit- tard (7 maart), FC Den Bosch (11 maart, derde ronde KNVB-beker) en AZ (22 maart). Op 18 maart speelt de landskampioen een vriendschappelijke ontmoeting in en tegen Valencia. Het Nederlands elftal heeft een uitnodiging gekregen yan de Au stralische voetbalbond voor een vier-landentoernooi in juli 1988. Het evenement wordt gehouden ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan van de Australische voetbalbond. Volgens secretaris Jan Huij- bregts van het sectiebestuur be taald voetbal van de KNVB, zal niet op korte termijn worden be sloten of Nederland de invitatie aanvaardt. Deels is het afhankelijk van het al dan niet plaatsen van Oranje voor de eindronde om het Euro pees kampioenschap, in juni te West-Duitsland. Ook is er onzeker heid over een uitnodiging van Bra zilië om in dat land in juni van dit jaar een interlandwedstrijd te spe len. Boris Becker in ziekenhuis KEY BISCAYNE (AFP) - Wim- bledonkampioen Boris Becker is gisteren ter observatie voor 24 uur in het ziekenhuis van Miami van opgenomen. De Westduitser had zijn partij voor de eerste ronde van het toer nooi van Key Biscayne opgege ven wegens maagklachten en diarree. Becker onderging 's middags een aantal onderzoe ken. Onder andere werd het bloed van Becker getest. De jeugdige kampioen werd verge zeld door de ATP-arts Bill Nor- ris. Becker vermoedde, dat hij de voedselvergiftiging had ge kregen door het eten van vis op dinsdag. Weer remise in schaaktweekamp LINARES (Rtr) - Ook de tweede partij in de kandidatenschaak- tweekamp tussen Karpov en Soko- lov (de winnaar mag wereldkam pioen Kasparov uitnodigen) ein digde in remise. Het duel werd aanvankelijk afgebroken, maar beide grootmeesters zagen na eni ge tijd in, dat er in het resterende eindspel geen eer meer te behalen zou zijn. De stand in de tweekamp werd daardoor 1-1. De derde partij wordt morgen gespeeld. Wit: Anatoli Karpov Andre Sokoloi 4 Pg8-f6, 2. c2-c< j2-g3 Lc8-a6, 5. b2-b3 Lf8-b4, 6. Lcl- d2 Lb4-e7, 7. Pbl-c3 d7-d5, 8. c4xd5 Pf6x- d5, 9. Lfl-g2 0-0, 10. Pc3xd5 e6xd5, 11. 0-0 Pb8-d7, 12. Tal-cl Tf8-e8, 13. Tfl-el c7-c5, 14. Ld2-e3 La6-b7, 15. Lg2-h3 c5xd4, 16. Lc8-d7, 26. e2-e3 Ta8-c8,27. Tdl-cl f7-f6,28. Lg2-fl Lc5xd4, 29. Lb2xd4 Tc8xc2, 30. Tclxc2 Te8-c8, 31. Tc2xc8+ Ld7xc8, 32. Lfl-e2 Lc8-f5, 33. Kgl-fl Kg8-f7, 34. Kfl-el Kf7-e6, 35. f2-f3 Pe4-d6, 36. Kel-d2 Ke6-d7, 37. a2-a4 Lf5-h3, 38. Le2-a6 Kd7-c7,39. Ld4- c3 Lh3-c8, 40. La6-d3 Lc8-f5.41. Ld3xf5 Re- NEW DELHI (ANP) - Bettine Vriesekoop behoeft niet te rekenen op een automatisch toegangsbewijs voor de Olympische Spelen in Seoul. De 25-jarige Hazerswoudse verloor haar rechten door op de eerste dag van het indivi duele toernooi van de wereldkampioenschappen tafelten nis te sneuvelen. Fortuna kiest Van Doorneveld HAARLEM/SITTARD (GPD) - Hans van Doorneveld zal met ingang van het komende sei zoen aan het hoofd staan van de technische staf van Fortuna SC. Gisteren kwam het bestuur van de Limburgse eredivisie club mondeling tot overeen stemming met de oefenmeester van Haarlem, die een dezer da gen een tweejarige verbintenis zal ondertekenen. Van Doorneveld, die eind vo rig jaar te horen kreeg dat zijn contract niet zou worden ver lengd, heeft zeven jaar bij Haar lem gewerkt. Over de opvol ging van de Haarlem-trainer is nog niets bekend. Volgende week zal het be stuur zich over deze vacature buigen. Nummer één op de lijst van de spelers staat Bert Ja cobs, die halverwege het lopen de seizoen om medische rede nen bij Fortuna SC moest afha ken. De IJmuidenaar, die voorne mens is zich in het zuiden des lands te gaan vestigen, toonde zich zeer ingenomen met het aanstaande samenwerkings verband met de Limburgse club. „Ik ben er ontzettend blij mee. Ik ben nooit bang ge weest, dat ik geen nieuwe club zou vinden, maar het houdt je toch bezig". Verzwakt door ondervoeding en ziekte ging ze gisteren in New Del hi in de tweede ronde roemloos in vijf games onderuit tegen de Tsje- choslowaakse Elena Safarova. De solidariteit in de Nederlandse ploeg was opvallend groot. Zeven van de acht deelden het lot van Vriesekoop. Alleen Gerdie Keen doorstond het eerste schiftingspro ces. Zij behoort tot de laatste 64 in het vrouwenenkel. Door haar nederlaag zal Vriese koop na dit wereldkampioenschap niet tot de acht uitverkorenen be horen, die zich zorgeloos kunnen voorbereiden op Seoul. De tien voudig nationaal kampioene zal, net als Mirjam Kloppenburg, deel neming moeten afdwingen in het Europese kwalificatietoernooi, dat begin december in West-Duitsland zal worden gehouden. "Jammer, maar het zal me een zorg zijn", was haar onverschillige reactie. "Zet mij maar op het vliegtuig. Ik ben het hier spuug- en spuugzat." Bleek, met een ingevallen ge zicht, begon de troef in de Neder landse ploeg gisteren fysiek en mentaal verzwakt aan het indivi duele toernooi. De beroepsspeel ster, toch al niet het prototype van een oergezonde Hazerswoudse boerendochter, was in tien dagen India enkele kilo's afgevallen. "Ik heb hier meer op het toilet gezeten dan games gespeeld", zei ze voor de wedstrijd. "Ik voel me slap, heb voortdurend last van maagkram pen en ben nauwelijks in staat te spelen. Als het vijf games gaat du ren, wordt het heel moeilijk." In het duel tegen de bepaald niet weergaloze Safarova bezat Vriese koop niet de kracht het spel naar haar hand te zetten. Eigenlijk kwam ze niet verder dan een ver twijfelde poging de bal zo lang mo gelijk op tafel te houden in de hoop dat haar tegenstander een afzwaai er zou produceren. "Ze kon niet doortrekken met haar spin", ver ontschuldigde Bakker haar enigs zins laffe speelwijze. "We konden niet anders. Ze miste energie, fut en was mentaal zeer kwetsbaar." De afwachtende houding leverde in de eerste game nog rendement op (21-19), in de tweede werd die instelling fataal (18-21). Op 10-10 in de derde perste Vriesekoop er zo waar een lichte tempoverhoging uit en direct bleek de kwetsbaar heid van de zeker niet lichtvoetige Safarova: 21-13. De vijf minuten pauze, die Safarova na dat verlies aanvroeg, kwam voor Vriesekoop als een geschenk uit de hemel. "Ik zat helemaal kapot na die game". In de vierde leek ze op 16-13 de partij in haar voordeel te beslissen. Taxatiefouten hielpen Safarova over het dode punt en met een kantbal scoorde zij de gelijkmaker (19-21). Het was het breekpunt in het duel. Uitgeput, op de rand van een totale ineenstorting, gaf Vrie sekoop na vier slagenwisselingen de vijfde game cadeau (6-21). „Als je tien dagen niet normaal eet, word je slap. Niet alleen fysiek, maar ook mentaal", oordeelde coach Bakker na afloop. „Maar dit is geen excuus, de anderen zijn ook ziek en winnen wel. Zij had in haar laatste wereldtoernooi tot de laat ste snik moeten doorgaan. Dit is het slechtste wereldkampioen schap in tien jaar. Nog nooit heeft het individuele toernooi zo kort voor haar geduurd." Met Vriesekoop verdween ook Mirjam Kloppenburg uit de arena. Na de winst op de Zweedse Elias- son (3-0) vormde haar trainings maatje in China, Li Huifen, een te grote hindernis. „Als zij een slech te dag heeft, kan ik winnen", praat te ze voor de wedstrijd moed in. De Chinese „penhoudster" had een prima dag: 21-13, 21-8, 21-10. Emily Noord vergaloppeerde zich in de kwalificaties tegen een schone Peruaanse, José Bakker in de eerste ronde tegen de Hongaar se Sylvia Kahn. De dochter van coach Bakker speelde vijf games uitgekookt en gedisciplineerd, maar verloor er drie in de verlen ging door even het hoofd te verlie zen. In de beslissende game ver wierf ze vier wedstrijdpunten. Kahn kreeg er slechts één, die ze verzilverde (25-23). Gerdie Keen had eveneens een verlenging nodig te winnen. Tegen de Russin Raisa Timofejeva, die wonderbaarlijk snel hersteld was Bettine Vriesekoop, hier in het dubbelspel in actie met José Bakker, werd in de eerste ronde van het individuele toernooi uitgeschakeld. (foto anp» van haar val in de landenwedstrijd tegen Nederland, demonstreerde dat ze tot meer in staat was dan bal len langs en over de tafel rammen. In vijf games werd Timofejeva uit geschakeld. Keen benutte het der de wedstrijdpunt. Vandaag speelt ze in de tweede ronde tegen de Ja panse Uchiyama. konden niet overweg met de onfortuinlijke loting. Paul Haldan verdiende tegen de Joego slavische opvolger van Surbek, Ilija Lupulescu, de schoonheids prijs voor zijn spel, maar verloor wel in vijf games. Henk van Spanje trof zijn Chinese clubgenoot van Bad Hamm, Xu Zengcai, aan de ta fel. De Chinees bleek in het trai ningskamp in zijn geboorteland al- EINDHOVEN (GPD) - „Of de concurrentie in Amsterdam het leuk vindt of niet. we zijn op weg naar de landstitel". Met die woor den besloot PSV-voorzitter Jac Ruts gisteren na afloop van de wedstrijd PSV-Veendam zijn toespraak. Een speech waarin de Eindhovense praeses ook in haakte op het fluitconcert van de PSV-aanhang voor Ruud Gullit. „De hoofdsponsor en de sub sponsors zullen alles in het werk stellen Ruud Gullit voor het Ne derlandse voetbal en PSV te be houden", aldus Ruts. Met betrekking tot de Amster damse concurrentie, bewees PSV, ondanks de 4-0 winst op Veendam, dat Ajax zich nog niet ongerust hoeft te maken. Zeker voor de pauze leverde de thuis club niet het overtuigende be wijs voor de titelkandidatuur. Dat de gebeurtenissen rond zijn persoon het spel van Ruud Gullit beinvloedde, bleek tegen Veendam overduidelijk. Niet al leen Gullit was onder de indruk van het striemende fluitconcert waarmee het Eindhovense pu bliek hem begroette; de rest van de formatie leek bevangen door een onverklaarbare matheid. PSV bleek niet bij machte het ar metierige Veendam in de houd greep te nemen. Daarvoor miste de ploeg zeker voor de rust de overtuiging die bijvoorbeeld Ajax wel heeft tegen opponenten van het kaliber Veendam. De thuisploeg kwam tegen het einde van de eerste helft via Van der Gijp aan de leiding, nadat verdediger Wiebing zelf het bui tenspel had opgeheven. Een knauw voor de noorderlingen die tot dat tijdstip weinig moeite hadden met het doorzichtige spelletje van de titelpretendent. Moeilijk heeft PSV het Veendam daarbij niet gemaakt want naast de bescheiden rol die Gullit ver tolkte, beschikte PSV over een nagenoeg te verwaarlozen linker- aanvalsflank. En omdat Jurri Koolhof dat gemis trachtte op te vangen door regelmatig te assis teren op links, speelde PSV op momenten dat het nodig was, zonder een echte spits. Toch vergrootten Vanenburg, Gullit en Koolhof de marge na de hervatting tot een, gezien de ranglijst, acceptabele 4-0. „Het eerste doelpunt van PSV", meende Veendam-trainer Henk Nienhuis, „werd niet uit buitenspelpositie gescoord. Het leek erop, maar Bert Wiebing gaf naderhand toe dat hij te laat rea geerde. Die treffer en het doel punt meteen na de hervatting kon mijn ploeg niet wegsteken. De weerstand was gebroken; de krachten waren door het vele loopwerk verbruikt. Achteraf mag je dan blij zijn als het slechts 4-0 wordt. Ik heb echter voldoen de goede dingen gezien om op voort te borduren. Ik zag Barry Hughes wel met een glimlach van de tribunes stappen, maar dat lachen zal hem over tien da gen wel eens kunnen vergaan als Sparta naar Veendam komt". De start van de eindsprint rich ting kampioenschap was voor PSV - gezien de score - geslaagd te noemen. Het spel van PSV daarentegen liet te wensen óver, maar dat zou te maken kunnen hebben met het schrille fluitcon cert. BETAALD VOETBAL EREDIVISIE Stand PSV Den Bosch Feyenoord 20 9 6 5 24 31-2 19 8 5 6 21 FC Twente 19 VW 20 Groningen 19 FC Utrecht 19 PEC Zwolle 19 Den Haag 18 GA Eagles 18 Fortuna S 19 Veendam 19 7 17 8 17 8 16 7 15 8 15 8 15 ior 18 3 4 11 10 15-44 Ajax periodekampioenen. leen maar sterker te zijn geworden (0-3). Rob Turk strandde in de voorronden, Ron van Spanje haal de het hoofdtoernooi en werd ge koppeld aan Sean O'Neal. De Ame rikaan sloeg heel hard en vaak mis: 3-0. Een ronde later was Ulf Carls- son een maatje te groot. De Zweed maakte een game overwerk (1-3). De blunder van Schumacher tij dens de WK-finale in Mexico tegen Argentinië is vergeven, maar zijn boek vergeven ze hem niet. De pu blieke opinie keert zich tegen Toni Schumacher. Op de traditionele carnavalsavond van 'de FC', zoals Keulen daar heet, verscheen Schu macher nog monter. De presenta tor: „Dit keer hebben we geen pro bleem als er ergens een gat in het programma valt. We halen Toni naar voren en vragen of hij een hoofdstuk uit zijn boek voorleest. Bij voorkeur: 'Hoestdrank maakt vermoeide mannen weer monter'. Ta Taaa". Schumacher vond het prima, maar de pret was voorbij toen het Keulse boulevardblad Express even later te koop was. Op de voor pagina met een decimeter grote let ters: 'Vliegt Toni de laan uit?'. Slechts met moeite kon de keeper ertoe worden overgehaald nog te blijven. De stemming was kapot. Een dag later barstte de volgen de bom: het bestuur van Keulen schorste Schumacher voor één wedstrijd. De doelman is er kapot van. Kort tevoren had hij in een interview nog verklaard geen consequenties te vrezen. „Waarom zou ik, ik wil toch alleen maar voor het gebruik van doping waarschuwen. Ik heb dit boek niet geschreven om thea ter te maken of om voor opschud ding te zorgen, het is het resultaat van wat ik in veertien jaar als be roepsvoetballer heb meegemaak- t".Een van de gewraakte passages, om nog een tipje van de sluier op te lichten: „Enkele van mijn teamge noten hadden bij een alles bepalen de wedstrijd in 1984 willekeurig hoestdranken met de hoogste con centraties efedrine geslikt. Deze collega's flitsten als duivels over het veld. Iedereen weet dat er dope wordt gebruikt". Daarin heeft hij gelijk. Zelfs Bec kenbauer sprak in 1976 open over dope. In een interview met Stern zei hij: „Zie je ongecontroleerde overtredingen, vergrote pupillen en een plotselinge prestatieterug- val in het laatste kwartier, dan weetje wat er aan de hand is". Nu neemt hij daar afstand van: „De reputatie van het voetbal is be ter geworden, maar door zulke din gen wordt de klok natuurlijk weer ver teruggegdraaid". In vrijwel alle krantepublicaties komen spelers en artsen aan het woord die bevestigen dat er gedro geerd wordt in de Bundesliga. Al leen zeggen zij dat het niet bij hun club gebeurt en dat zij zelf ook nog nooit iets hebben genomen. De reputatie van de Bundesliga en van de Nationalmannschaft staat op het spel. DFB-advocaat Kindermann onderzoekt juridi sche maatregelen tegen Schuma cher. Zijn conclusie legt hij het hoofdbestuur van de DFB volgen de week vrijdag voor. Pikant de tail: dat is Schumachers 33e ver jaardag. Alsof het nog niet genoeg is heeft Schumacher ook nog de spelers vrouwen tegen zich in het harnas gejaagd door een hoofdstuk over seks te schrijven. Toni zegt zelf tij dens de lange trainingskampen ab solute onthouding te plegen, maar „wij zijn niet van steen. Als ons de zucht naar liefde van de kook brengt, moet men uit nood me disch geteste callgirls laten ko- Toni Schumacher heeft met zijn boek een driefrontenoorlog ontke tend: de bestuurders zijn boos om dat hun heilige voetbal besmeurd wordt, de spelers zijn boos omdat hij hun zwakheden bloot legt en de vrouwen zijn diep beledigd. Franz Beckenbauer, die eerst tamelijk nuchter reageerde, onder het mot to: „We bekijken het eens, dan zien we wel", is nu veel kritischer. 'Der Kaiser': „Ik denk dat het kalf al verdronken is. Wat moet ik als vijf, zes spelers weigeren verder met Toni in een team te spelen". En daarmee Ujkt het doek te vall- len voor Toni Schumacher, een van Westduitslands spraakma kendste voetballers. Weer boete voor McEnroe KEY BISCANE (Reuter) - John McEnroe heeft toegegeven, dat hij nog harder zal moeten werken wil hij ooit nog eens de nummer één in het wereld worden. Zijn beruchte temperament bleek intussen weer in topvorm. De Newyorker, door een lange tennispauze gezakt naar de elfde plaats op de ATP-lijst, kreeg in het toernooi van Key Biscayne (Flori da) een boete van duizend dollar wegens onsportief gedrag tijdens de laatste set van zijn dubbelpartij met Matt Mitchell tegen Ivan Lendl en Bill Scanion. McEnroe en Mitchell werden uitgeschakeld in drie sets: 6-4 6-7 6-4. McEnroe maakte meermalen ruzie met um pire Richard Kauffmann. Na afloop was McEnroe rustiger en sprak hij over zijn eigen tekort komingen in plaats van die bij de arbiter. "Ik moet harder trainen en er meer voor doen", zei hij. "Het heeft lang geduurd voor ik dat ac cepteerde, maar nu ik tot dat besef gekomen ben, voel ik me beter. Dat heeft lang geduurd. Dit toer nooi heeft me wijzer gemaakt". Over twee weken komt McEnroe naar Nederland voor het ABN- loernooi in Rotterdam. In Key Bis cayne was hij alleen uitgenodigd voor het dubbelspel. Als solist haalde hij dit jaar de finale in Phi ladelphia. Dit jaar versloeg hij nog geen enkele keer een speler uit de top-20.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17