'Psyschiatrische patiënt bloeit op' 'Voorlichtiiig liet te wensen over' Onderzoekers enthousiast over project beschut wonen in St. Bavo Rijnsburg: geen reden Shell te boycotten PAGINA 16 VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 LEI DSCHJÜDAGBLAD= NOORDWIJKERHOUT - Het huisvesten van chro nisch psychiatrische patiën ten in kleinere wooneenhe den heeft grote voordelen voor zowel de patiënten als hun begeleiders. De patiën ten worden actiever, mondi ger en stellen zich socialer op. De huisvesting in kleine woongroepen betekent voor de begeleiders welis waar een taakverzwaring, maar het werk wordt hoger gewaardeerd. door Monica Wesseling Dat blijkt een onderzoek dat de twee sociologen J. Wennink en B. Holman de afgelopen vijfjaar heb ben verricht in de wijk Beschut Wonen op het terrein van het cen trum St. Bavo in Noordwijkerhout. In de wijk wonen 176 chronisch psychiatrische patiënten in norma le huizen. Elke huis herbergt vijf bewoners en een vaste begeleider. De wijk Beschut Wonen bestaat ruim vijfjaar. De bouw van de wijk is een uitvloeisel van gewijzigde denkbeelden over verzorging en huisvesting van chronische patiën ten. Tot voor een aantal jaren gele den werden psychiatrische patiën ten gehuisvest in grote paviljoens. Het werd echter steeds duidelijker dat dit grote nadelen had. waarop naar alternatieve woonvormen werd gezocht. Beschut Wonen in Noordwijkerhout is er daar een Omdat nieuwe woonvormen op papier erg leuk kunnen lijken ter wijl daarvan in de praktijk weinig van terecht komt, heeft de directie van de Bavo voorafgaand aan de ingebruikname van de nieuwe wijk, twee onderzoekers aange steld. Zij hebben al die jaren zowel patiënten als begeleiders doorlo pend ondervraagd, bekeken en beoordeeld. Het resultaat is twee laaiend enthousiaste onderzoe kers: "Deze woonvorm is werkelijk fantastisch. We stonden er wat sceptisch tegenover, maar die twij fels zijn nu de wereld wel uit. Het blijkt echt mogelijk te zijn chro nisch psychiatrische patiënten op een humanere wijze te behandelen en te huisvesten". Socioloog Wennink heeft zich voornamelijk beziggehouden met het onderzoek naar het gedrag van de bewoners. "Chronisch psychia trische patiënten zijn", zo legt Wennink uit, "te omschrijven als patiënten die gedurende meer dan twee jaar continu psychiatrische hulp nodig hebben gehad. Pogin gen om terug te keren naar de maatschappij zijn mislukt, waar door permanente opname in een psychiatrisch ziekenhuis min of meer noodzakelijk is". Wennink haast zich eraan toe te voegen dat psychiatrische patiën ten absoluut niet over een kam ge schoren kunnen worden met de mente bejaarden of zwakzinnigen. "Psychiatrische patiënten hebben een normaal intelligentieniveau. Zij missen evenwel het vermogen om zich als normaal sociaal voe lend mens in de maatschappij te handhaven". Nog voor de patiënten verhuis den naar de nieuwe wijk, heeft Wennink alle 176 bewoners van de paviljoens nauwkeurig bestu deerd. De doorsnee patiënt in de paviljoens omschrijft hij als een persoon die heel erg in zichzelf is gekeerd (apatisch) en daardoor maar weinig activiteiten ontplooit. De patiënten lijden aan anomie. Dit betekent dat zij zich niet langer houden aan de normen die de maatschappij oplegt. In de neus peuteren, vieze kleren dragen en dwars door een gesprek heengillen zijn voorbeelden van dergelijk normloos gedrag. Wennink: "Opvallend is ook dat veel chronisch psychiatrische pa tiënten nauwelijks een compleet beeld van zichzelf hebben. Als je hun vraagt wie ze zijn, zullen ze weinig meer weten te vertellen dan dat ze Jan heten en op Beschut Wo nen leven". Van iedere patient heeft Wen nink vijf jaar geleden de mate van terugtrekgedrag (niet deelnemen aan sociale activiteiten), anomie en identiteitsgebrek (niks van zichzelf weten te vertellen) bepaald en vast gelegd. Nu, vijf jaar later, zijn de patiënten opnieuw beoordeeld op deze eigenschappen. Ik "Het is werkelijk ongelooflijk wat er in vijfjaar tijd met de bewo ners van de wijk is gebeurd. Je kent ze nauwelijks meer terug. De allerbelangrijkste vooruitgang is de winst aan identiteit", vertelt Wennink enthousiast. Hij geeft een voorbeeld. "Diege ne die eerst niets meer over zich zelf wist te vertellen dan dat hij Jan heette, antwoordt nu niet alleen dat hij Jan heet, maar ook dat hij in een bepaalde straat woont, van bloemen houdt en graag met men sen omgaat. De patiënten zijn vol waardiger mens geworden". Wonen in kleine woongroepen leidt, zo blijkt uit het onderzoek, tot een veel grotere activiteit. Wen nink vertelt dat mensen die twintig jaar lang nauwelijks van hun stoel kwamen, nu opeens graag bood schappen doen. afwassen en een praatje maken. Doordat de bewo ners van de huizen veel directer op elkaar zijn aangewezen, zijn de be woners zich ook veel socialer gaan opstellen. Gevaar Maar het onderzoek naar het ge drag van de bewoners omvatte meer, zo vertelt Wennink. Vijf jaar geleden realiseerden de onderzoe kers zich al dat het plotseling huis vesten in kleine woningen ook ge varen met zich meebrengt. Een pa tiënt die zich, als gevolg van de ge wijzigde huisvesting socialer op stelt, kan dit wel eens helemaal niet aankunnen. Wennink: "Het gevaar bestaat dat een bewoner zoveel moeite heeft met het zich sociaal gedra gen, dat de neiging om zichzelf te doden, toeneemt. Ook zou het zo kunnen zijn dat de patiënten veel meer medicijnen gaan slikken dan- wel dat ze, buiten de tijden dat ze zich min of meer normaal gedroe gen, zich als volkomen gekken zouden gaan gedragen". De onderzoekers hebben de af gelopen vijfjaar dan ook nauwkeu rig gekeken naar de bijverschijnse len van het beschut wonen. Alle mogelijk negatieve neveneffecten zijn evenwel uitgebleven. Het me- dicijnverbruik is niet toegenomen evenmin als het aantal zelfmoord pogingen. De resultaten zijn voor Wennink boven verwachting en eigenlijk niet helemaal verklaarbaar. Hij brengt naar voren dgt een deel van de eigenschappen die de patiënten vijf jaar geleden vertoonden, zijn toe te schrijven aan de huisvesting in grote paviljoens. Zo zijn er in pa viljoens weinig prikkels om activi teiten te ontplooien omdat de be woners van 's morgens vroeg tot 's avonds laat worden verzorgd. So ciaal gedrag is niet per se noodza kelijk omdat er in paviljoens altijd wel een 'vluchtweg' bestaat. Wordt de houding van een patiënt in de ene zitkamer niet geaccepteerd, dan vertrekt hij gewoon naar een ander vertrek. Het normale aan passen van je houding aan de men sen met wie je bent, is dus niet no dig. Hoewel Wennink ervan over tuigd is dat paviljoens 'veel kwaad doen', zijn de verbeteringen zijn in ziens niet helemaal aan de veran derde huisvesting toe te schrijven. "Blijkbaar is de andere manier van begeleiding ook een heel belang rijk facet". Begeleiders De verhuizing naar kleine woon eenheden bracht ook voor de bege leiders enorme veranderingen met zich mee. In de paviljoens waren de begeleiders een belangrijk deel van de dag bezig met typisch huis houdelijk taken. Zij moesten er voor zorgen dat de zalen netjes ble ven, de tafel werd gedekt en de was werd ingezameld. Voor werkelijk begeleiden in de vorm van een ge sprek of een troostend woord, was nauwelijk tijd. "In de huizen is de taak van de begeleiders volstrekt anders. De bewoners doen zelf hun huishou den waardoor er voor de begelei der een zee van tijd overblijft. De werknemer is niet langer verzor ger, maar echt begeleider. Dat vraagt nogal wat van hem", vertelt de andere onderzoeker. B. Hol man. Hij heeft, door honderden ge sprekken en talloze rapporten, de veranderingen van en voor de be geleiders in kaart gebracht. Holman: "De begeleiders zijn, net als de bewoners, laaiend en thousiast over het project. Het werk is, naar hun zeggen, zwaarder geworden, maar daar staat heel veel tegenover. Als een van de be langrijkste voordelen wordt de grotere betrokkenheid genoemd. In de loop van de jaren zijn er nau we banden tussen de bewoners en de begeleiders ontstaan. Dat geeft natuurlijk voldoening". Moeilijk Holman zegt dat de begeleiders vijf jaar geleden van de ene dag op de andere in het diepe zijn gegooid "Zij kregen de opdracht mee de be woners zo veel mogelijk als norma le mensen te bejegenen en moch ten verder min of meer zelf beden ken op vvelke manier ze aan hun begeleidende taak inhoud gaven. Dat betekent een flink stuk vrij heid maar ook een enorme verant woordelijkheid". De begeleiders zijn per week on geveer 38 uur bij hun groep. Welke uren dat zijn, wordt in overleg met de bewoners bepaald. Het wegval len van vaste werktijden werd door nogal wat begeleiders als een na deel genoemd evenals het wegval len van andere vaste punten zoals 'de huishoudelijk taken. Holman: "De nadelen blijken on belangrijker dan de voordelen. Vooral het- volstrekt zelf kunnen bedenken wat er wordt gedaan, krikt de motivatie van de begelei ders enorm op. Bovendien ontle nen de begeleiders een hogere sta tus aan deze vorm van begeleiding. Blijkbaar wordt persoonlijke bege leiding hoger ingeschaald dan het werken in een paviljoen". Holman en Wennink hebben niet de illussie dat. de (positieve) resul taten van hun onderzoek de gehele psychiatrische wereld op haar kop zal zetten. Wennink: "Steeds meer werkers in de psychiatrie zien de voordelen in van huisvesting van patiënten in kleinschalige woon vormen. Wellicht dat ons onder zoek deze ontwikkeling een duwtje in de goede richting kan geven". Alphens burgemeester over gifwolk-ongeluk: ALPHEN AAN DEN RIJN - De arbeidsinspectie en de Alphense politie hebben de taken verdeeld voor het on derzoek bij het Alphense chemische bedrijf Biester- feld en Co. Bij deze onder neming ontsnapte dinsdag een wolk hoog geconcen treerd giftig chloorgas, waardoor dertig personen zich met klachten hebben moeten melden bij het Rij- noordziekenhuis. Gisteren zijn de laatste patiënten uit het ziekenhuis ontslagen. De officier van justitie zal naar aan leiding van de resultaten en con clusies van het onderzoek bepalen of hij overgaat tot strafrechtelijke vervolging. De gifwolk ontstond omdat een 18-jarige onervaren werknemer van het bedrijf per abuis een zuur met chloor ver mengde. Het onderzoek naar de gebeurte nissen bij Biesterfeld neemt naar verwachting enkele weken in be slag. Over de resultaten van de on derzoeken van zowel de politie als de arbeidsinspectie worden geen verdere mededelingen gedaan. De Alphense burgemeester M. Paats kondigde gisteravond in de raadsvergadering aan dat er ook een gemeentelijk rapport op komst is over het bedrijfsongeval. Uit zijn voorlopige verklaring bleek dat het afgelopen dinsdag nog wel heeft geschort aan de publieksvoorlich ting. RIJNSBURG - De Rijnsburgse ge meenteraad heeft er geen moeite mee dat aan de plaatselijke tuinder C. van Duijn een vestigingsvergun ning wordt verleend om in samen werking met Shell een weefsel kweek-laboratorium in het bloe- mendorp te bouwen. Een inwoner van Rijnsburg had gevraagd die vergunning niet te verstrekken in verband met de activiteiten van Shell in Zuid-Afrika. Tijdens de gisteravond gehou den gemeenteraadsvergadering bleek tevens dat de meeste raadsle den ook het besluit van burge meester en wethouders steunen om geen gevolg te geven aan het 'verzoek van de Novib en een drie tal andere organisaties om Shell op te roepen al zijn activiteiten in Zuid-Afrika en Namibië stop te zetten. Dat zou dan moeten gebeu ren in een door de gemeente Rijns- burg betaalde advertentie. Burgemeester F. Jonkman ver dedigde de houding van het colle ge door er op te wijzen dat er in de gemeenteraad alleen zaken aan de orde komen die het huishouden van de gemeente betreffen. "Zaken van nationaal en internationaal be lang zijn voorbehouden aan de re gering en het parlement. Helaas trekt men de conclusie dat wij de apartheid steunen door mee te werken aan het verlenen van de vergunning aan Van Duijn", aldus Jonkman. De burgemeester meende tevens dat er sprake zou zijn van rechtson gelijkheid indien de gemeente een bedrijf om politieke redenen een vergunning zou weigeren. Hij her innerde aan het besluit van de ge meente Arnhem om bedrijven te boycotten die meewerken aan de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht en de bemoeienis door de Kroon die daarop volgde. "De consequenties van een derge lijke weigering zijn dan ook niet te overzien", aldus Jonkman. Zo waren de ambtenaren van de afdeling voorlichting en rampen bestrijding niet op de hoogte ge steld van de ontsnapte gifwolk. De ze taken moesten daarom worden uitgevoerd door de brandweer en politie. Burgemeester Paats kapte gis teravond in de raadsvergadering elke discussie over het ongeval bij Biesterfeld af. Het onderwerp wordt volgende week uitvoerig be handeld in de commissievergade ring voor algemene en bestuurlijke zaken. De fractie van de Socialistiese Partij diende gisteren al wel zeven tien schriftelijke vragen in. Raads lid G. Harmes maakt zich zorgen over de veiligheid van personeel en bevolking en wil weten in hoeverre met name de brandweer voor haar taak is berekend bij dergelijke ca lamiteiten. Harmes vraagt onder meer of er voorschriften zijn hoe brandweer en politie in geval van onbedoelde chemische reacties moeten reageren en wat moet wor den gedaan als een gifwolk over een woonwijk drijft. Met betrek king tot de oorzaak van het be drijfsongeval, wil hij weten in hoe verre door veranderingen in het produktieproces vergissingen kun nen worden voorkomen. Harmes vraagt zich tevens af waarom de commissie openbare werken (mi lieu) dinsdag niet direct is bijeen geroepen. Katwijker aan ongeval overleden KATWIJK - De 69-jarige H. Krijgs man uit Katwijk, die enkele weken geleden betrokken was geraakt bij een ongeval op de Boulevard, is gisteren in het Academisch Zie kenhuis in Leiden aan zijn verwon dingen overleden. De man werd eind januari op een zebrapad ge schept door een 20-jarige automo bilist uit West-Duitsland. Langzaam stijgende temperaturen, knoppen in de bomen en lammetjes. De scholieren gaan vandaag met krokusvakantie. Het voorjaar is nakend. Al laat het bijbehorende zonnetje het nog teveel afweten, langs de- Dijksloot in Alphen heeft de ontluikende natuur het levend bewijs al afgeleverd. Moeder schaap en de twee lammeren zijn afkomstig van de kinderboerderij Zegersloot. ifoto Nanno Bioupoti Leiden Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat, lezing over De Kerk door Dhr D. Steenhuis, 20 't Breehuys - Breestraat 19, discussie avond i.k.v van campagne 'Leiden steunt Zuidafrikaans verzet'. 20 uur Schouwburg - Peter Faber 'Cupido'. 20.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'De Aanslag', 21.15 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan, kunst en antiekbeurs, 18-22 uur. Warmond Café De Zon - openingsbal carnavals vereniging, 21 uur. ZATERDAG Leiden Dienstencentrum Zuidoost - Lorentzka- de 61, open huis, 14 uur, inl. 121512. Restaurant ijsbaan - Vondellaan. start wandeltochten, tussen 9-10 uur voor 40 km. overige afstanden tussen 9-14 uur Pieterskerk - rommelmarkt, 10-17 uur Leidse Hout - Coopertest, 14 uur; Leidse Houtloop, 15 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Prins Thomas ontvangt sleutel van burgemeester. 11.11 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan 4. kunst- en antiekbeurs, 11-17.30 uur. Warmond Huize St. Liduina - Herenweg, bezoek carnavalsvereniging, 14.30-15.30 uur, daarna gevolgd door rondgang door het Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp) Voor de patiënten van de artsen. Groep 1 - Tan, Janssen. Zwanenburg. Meyer, R. v Leeuwen. Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tót zo 8 uur: H. Janssen, tel. 121641; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, Brik- kenwal 19, tel. 218661; spreekuur Ros- Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis. Kla proos 34, tel. 126371; spreekuur Minne broersgracht 41. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange, tel. 212025; spreekuur Bronkhorststraat 43- 45. Groep 3 - Pleiter, J v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne. Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh. za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kern straat 11, tel. 141225. zo 8 uur tot 24 uur: S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177 Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Ryn. Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. zo 8 uur tot 24 uur: J.&.R. Zaayer, tel 316008; spreekuur Betty van Nifterik- weg 5. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De. Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keyer, tel. 140124. zo 8 uur tot 24 uur: A. Hammerstein, tel. 767646; spreekuur Robijnstraat 2b. Leiderdorp P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070; spreekuur van 12.30-13 uur op hetzelfde adres. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur. J.W. de Haan. Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten za, A. Meiman, J.W. Frisolaan 13. tel. 2493; zo, W. van Dam, Palestinalaan 29. tel. 3960. Warmond Praktijk Oosthout, Rietpad 9, Voorhout, tel. 02522-30697. Zoete rwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. tel. 120136. Apotheek Boehmer. Florijn 21, Leider dorp, tel. 894400. Wouw: H. Vesbens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel. 144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten J. Frencken, J. Röntgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt Snelheids controles in Sassenheim en Noordwij k SASSENHEIM/NOORDWIJK - De rijkspolitie in Sassenheim heeft gisteren 18 processen-ver baal uitgedeeld aan automobilis ten, waarvan de verlichting van de auto niet in orde was. De con trole vond plaats op de Hoofd straat en de Rijksstraatweg en werd gehouden in samenerking met de verkeersgroep van rijkspolitie in Ypenburg. De auto's werden vooraf 'gese lecteerd' door drie motorrijders van de verkeersgroep en naai een parkeerterrein overgebracht. Een automobiliste werd betrapt omdat zij geen rijbewijs had. Zij kreeg rijles van haar verloofde. ALPHEN AAN DEN RIJN - Al- phenaar C.N.L. Roetman beklaagt zich in een brief aan de gemeente raad over het 'zonder overleg' ver ruilen van het kanaal van de zen der Duitsland 3 voor commerciële abonnee-televisie. Hij vraagt zich af of dat 'een faire en democrati sche handelwijze' is geweest. 'Een (soms) interessante zender als Duitsland 3 domweg te laten verdwijnen, vind ik een kras staal tje van regeren over de hoofden van ..^e Alphenaren heen", zo schrijft de klager. En even verder op: "De raadsleden hebben ons een normele zender, waarvoor wij betaalden afgenomen, een dure commerciële zender opgedrongen en bovendien de abonnements prijs gehandhaafd alsof eF niets is gebeurd". De protestbrief van Roetman is overigens de derde die de gemeen te ontvangt, na het op 1 januari ver wisselen van de zenders op het ka belkanaal. Het college van B en W antwoorden in een ontwerp-brief dat de gemeenteraad akkoord is Schrappen Duits tv-station van net Alphen wekt wrevel abonnees gegaan met de wijziging en dat het commerciële FilmNet een 'toevoe ging en een verrijking van het net' is. Bovendien zouden de signalen van Duitsland 3 van slechte kwali teit zijn. De kabelabonnees zijn vanaf september vorig jaar via het infor matiekanaal van het Alphense GEB op de hoogte gehouden van de komst van abonnee-tv. Intussen is een bindende overeenkomst ge sloten tussen FilmNet en de ge meente. In afwachting van een mo gelijke uitbreiding van het aantal van twaalf naar achttien kanalen op het Alphense net, vraagt de ge meente aan de klager 'begrip vgor haar overwegingen'. tel. 146004. Voor de patiënten van praktijk Haas- wijk, Oegstgeest: van Mierlo, Simon Vestdyklaan 28, tel. 155375; spreekuur zonder afspraak van 11-12 en 17-18 uur. Kliiiskrakers voorgeleid KATWIJK - Van de zes Katwij- kers die afgelopen maandag zijn aangehouden wegens mogelijke betrokkenheid bij een kluis- kraak in een supermarkt aan de Voorstraat zijn er intussen twee op vrije voeten gesteld. De vier overgebleven verdachten zijn voorgeleid aan de officier van justitie. Volgens een woordvoerder van de Katwijkse politic heeft het viertal, variërend in leeftijd van 25 tot 30 jaar, inmiddels ver klaard betrokken te zijn geweest bij drie kluiskraken bij super markt Hoogvliet, een bankover val op het Hoornesplein en brandstichting in een kantine op kampeerterrein Noordduinen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16