'Onderwijs toerisme onsamenhangend Commissie wil beeld van bouwwereld verbeteren DE TIJD, VAN TOEN Sombere geluiden op symposium van Leidse meao actief in viije tijd mm VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 =ZLEIDSCH DAGBLADiffaiwajr- Wethouder Van Dongen: Meao draagt het nodige bij aan het oplossen ;an problemen rond de verhouding onderwijs-arbeidsmarkt", (archieffoto» LEIDEN - Het toeristisch onder wijs in Nederland is in het alge meen voor verbetering vatbaar. Opleidingen genoeg, maar een ge brek aan samenhang, samenwer king en soms ook kwaliteit is daar in aan te treffen. Op lang niet alle fronten sluit het onderwijs aan op de wensen en eisen die de praktijk stelt. Nederland ontbeert voorts toeristisch onderwijs op weten schappelijk niveau en loopt daar mee ver achter op het buitenland. door Simone van Driel Sombere constateringen giste ren op het ter gelegenheid van een heuglijk feit georganiseerde sym posium in de Leidse Schouwburg. De Leidse school voor middelbaar, economisch en administratief on derwijs memoreerde met de bij eenkomst, die als centrale thema had meegekregen 'De economie en het toerisme en de bijdrage daarin van het onderwijs', dat zij tien jaar geleden als eerste in Nederland toestemming kreeg om bij wijze van experiment een richting toeris tisch onderwijs te beginnen. In 1976 begonnen met 50 leerlingen, telt de toeristische richting er thans ruim 400. Na veel zeuren en lobbyen heeft het ministerie van onderwijs on langs eindelijk het licht op groen gezet voor vervulling van de grote wens van de meao. namelijk de richting om te zetten in een afde ling. Dat krijgt op 1 augustus 1988 zijn beslag. Blij is de meao daar mee, maar staatssecretaris Ginjaar- Maas van onderwijs, van wie men dacht nu even af te zijn, bezorgt de meao nieuwe zorgen. Ongeveer ge lijk met de toestemming aan de meao kondigde zij af dat ook een aantal horecascholen in het land toeristisch onderwijs moet gaan geven omdat zij meent dat horeca en toerisme heel goed bij elkaar horen. Twee bezwaren heeft de meao daartegen: het aan de horeca scholen verbonden toeristisch on derwijs richt zich alleen op inko mend toerisme en ten tweede rechtvaardigt de vraag op de ar beidsmarkt niet de komst van nog meer opleidingen. Ginjaar-Maas, bij wier beleid ten aanzien van het toeristisch onder wijs een aantal van de zeven spre kers gisteren nogal wat kantteke ningen plaatste, schitterde door af wezigheid. Het verzoek van de meao het symposium te openen wimpelde zij af omdat ze volop in bespreking is met de bedrijfstak ken over de toekomst van het toe ristisch onderwijs. Deze week ook behandelt ze hetzelfde onderwerp met de vaste Kamercommissie voor onderwijs. "Ze blijft waar schijnlijk liever even buiten schot", veronderstelt adjunct-di recteur Klerks. Op het laatste mo ment liet ook het hoofd opleidin gen van het ministerie van econo mische zaken, A.P. Koenis, verstek gaan. Een duidelijke reden gaf hij daarvoor niet volgens Klerks; of hij van zijn collega's van onderwijs een hint had gekregen ook maar niet naar Leiden af te reizen in deze voor het meao spannende tijden, blijft gissen. Minimale steun Een voor de hand liggende ver vangster voor het verrichten van de opening was wethouder H. van Dongen van onderwijs. Ze sprak haar bewondering uit voor het werk dat het personeel van de meao heeft verzet om. 'met mini male steun van de overheid', het experiment gestalte te geven. "Eén van de oplossingen voor de proble men rond de verharding onder- wijs-arbeidsmarkt bestaat uit het aanbieden van kwalitatief hoge be roepsscholing binnen het regulier onderwijs. De Leidse meao draagt daaraan in deze regio het nodige bij". Het merendeel van de meao-leer- lingen toerisme bestaat uit meisjes. Van Dongen: "Verheugend is dat velen van hen daarmee een econo misch en niet een administratieve variant kiezen. Daarmee kiezen zij voor een beroepskwalificatie, die maatschappelijk hoger wordt ge waardeerd dan de traditionele be roepssectoren voor vrouwen: de verzorging, de dienstverlening en de administratie", aldus de wet houder. Van Dongen nam de gelegenheid te baat een lans te breken voor vrouwen die weer aan de slag wil len. Het informaticaproject voor herintredende vrouwen waarmee de gemeente half januari is begon nen noemde zij succesvol. "Maar om werkelijk aan het criterium succesvol te voldoen, is scholing niet voldoende. De opleiding zal uiteindelijk moeten uitmonden in een passende arbeidsplaats. Daar voor is medewerking van het be drijfsleven in de Leidse regio noodzakelijk". Zij riep de aanwezi ge werkgevers daarom op hun wensen ten aanzien van scholing kenbaar te maken. Verbazing Van vele zijden kreeg de meao in de toespraken complimentjes toe bedeeld. Van euforie over de toe ristische branche en het toeristisch onderwijs in zijn algemeenheid was echter geen sprake. M. Snij der, bestuurslid van de algemene vakschool voor het reisbureauwe- zen in Leiderdorp, leverde onge zouten kritiek op het oerwoud van opleidingen maar ook op de reisor ganisaties. Vier jaar geleden, ver telde ze. was ze zich gaan verdie pen in de structuur van het toeris tisch onderwijs. "Daarbij ben ik van de ene verbazing in de andere gevallen. Ik ben gestruikeld over een veelheid aan verenigingen, stichtingen en instituten maar van enige samenhang is geen sprake. Een aantal cursussen wordt gege ven door mensen zonder bevoegd heid of onderwijs kwaliteiten. Bij scholing wordt 'verzorgd' door reisbureaus en touroperators. Dat bestaat veelal uit het vertonen van promotiefilmpjes, duur folderma teriaal en hapjes en drankjes". Eenzelfde somber beeld schetste ze van het fenomeen studiereizen: "Hoteliers en de lokale overheden proberen de deelnemers van zo'n reis in te pakken. Zelden wordt er vooraf goede informatie verstrekt. Van bijscholing is geen sprake, wel van beïnvloeding. Een aantal ba zen vindt dat de werknemers de studiereizen zelf moeten betalen en in hun eigen tijd moeten maken. De verkooptechniek wordt belang rijker gevonden dan kennis van de reisbestemmingen". De toeristische opleidingen, stel de ze. moeten meer op de praktijk worden afgestemd. "Vanaf het be gin van een opleiding moeten sta ges daarvan een geïntegreerd on derdeel uitmaken en studiereizen een verplichting worden". Leerstoel Drs. J.W.N, van Doom, hoofd on derzoek van een groot reclamebu reau, hield een vurig pleidooi voor de komst van een zelfstandig insti tuut voor wetenschappelijk toeris tisch onderwijs. Een groep met daarin onder anderen vertegen woordigers van grote banken, tour operators en universiteiten werkt al hard aan de komst van een leer stoel toerisme aan een van de uni versiteiten, vertelde hij. Argumen ten die daarvoor pleiten zijn er vol gens hem genoeg. Eén daarvan: "Het toerisme is een der sneist groeiende bedrijfstakken. Een kwart miljoen Nederlanders werkt in die branche. De mensen krijgen steeds meer vrije tijd en korte vakanties en dagtrips gaan van het bestedingspatroon van die tijd een steeds groter deel uitmaken. Nega tief gevolg van die ontwikkeling is dat een groter aantal reizen zijn neerslag heeft op onder meer het milieu en het verkeer. Onze kennis over toerisme is echter gericht op het produkt zelf, op vervoer en be stemmingen", aldus Van Doorn. Hij kwam tot de conclusie dat toerisme een belangrijk weten schappelijk verschijnsel is, dat echter alleen zinnig is te bestude ren in zijn maatschappelijke sa menhang. Leerstoelen, congressen en wat dies meer zij, kunnen daar volgens hem aan bijdragen. "In het buitenland is dat er allemaal al wel. Nederland loopt wat dat betreft op universitair niveau ver achter". LEIDEN - Met de slogan 'Bouwen kun je leren' is de regionale oplei dingscommissie van Leiden en omstreken begonnen met een cam pagne die het negatieve beeld over de bouwnijverheid moet wegne men. De organisatie hoopt op deze manier scholieren warm te krijgen voor het vak en ze ervan te overtui gen dat er geen werkloosheid in deze sector bestaat. Onderdeel van de campagne is een tweedaagse campagne op 13 en 14 maart in het Caeciliacomplex dat op dit moment gerestaureerd wordt. Scholieren van het lager- en middelbaar beroepsonderwijs, ba sisscholen en andere belangstel lenden kunnen hier met eigen ogen zien wat het vak bouwen zoal inhoudt. C. de Mos, lid van de opleidings commissie en medeorganisator van de campagne, noemt als reden van de wervingsactie het feit dat de bouw op het moment in het slop zit. De vraag naar vaklieden is nu twee maal zo groot als het aanbod. Mede omdat de werkgevers in deze sector het water zo langzamerhand tot aan de lippen stijgt, tracht men hier verandering in te brengen. De Mos heeft, zoals velen met hem, de overtuiging dat er onder de scholieren een eenzijdig en vaak negatief beeld over de bouwwereld bestaat. "De meeste scholieren denken nog steeds dat de bouw en kel het bouwen van huizen in houdt. Maar ook restauratie- en re novatieprojecten vormen een be langrijk onderdeel van het vak. Daar hebben we vakmensen voor nodig en die zijn er dus niet. Ook het niveau van het beroep staat in een slecht daglicht. Een veelge hoord argument voor het besluit om naar de lts te gaan, is dat het kind niet geschikt is voor ander Muziekschool (2) Veertig gulden voor een half uur muziekles is wel erg veel gevraagd. Toch is dat het bedrag dat leerlin gen van 18 jaar en ouder aan de Streekmuziekschool moeten gaan betalen als de plannen van het col lege van burgemeester en wethou ders doorgaan. Het is zonneklaar wat dit betekent: met het muziek onderwijs aan volwassenen is het gedaan. Ook wethouder Kuijers ziet dit in. Als oudere leerlingen van de school willen we graag toelichten waarom we dit voorstel niet alleen onwenselijk, maar ook ondoor dacht vinden. De meeste oudere 'muziekscholieren' betalen een be trekkelijk laag lesgeld, omdat ze geen of een zeer klein eigen inko men hebben. Dat lesgeld ligt aan merkelijk lager dan wat (bevoegde) particuliere docenten in rekening brengen. Zou de gemeentelijke subsidie wegvallen, dan is het voor velen gewoon te duur om mu zieklessen te nemen, ook in de par ticuliere sector. Nu gaat het in de meeste van de ze gevallen om studenten. De voor standers van de plannen nemen ge makshalve aan dat die allemaal uit de betere milieus komen en dan valt alles best mee. Sterker nog, dan lijkt het alsof de muziekschool eigenlijk een nogal elitaire bedoe ning is! Waarschijnlijk speelt ook mee dat veel studenten na een aan tal jaren weer uit Leiden vertrek- Een meer optimistische toonzet ting in het betoog van mevrouw, drs. A. de Jong, docente toerisme van de Leidse meao. die aan de wieg van het toeristisch onderwijs van haar school stond. Ze schetste de ontwikkeling in die tien jaar, die begon met de pioniersfase. Eindni veaus moesten worden vastge steld, examens, leerplannen en les stof opgesteld. Weinig tot niets was er namelijk waarop de meao zich kon baseren. Het toeristisch onder wijs aan de meao is volgens haar inmiddels volwassen aan het wor den. Het bedrijfsleven stelt stage plaatsen ter beschikking, geeft gastcolleges en bijscholingscur- cussen voor docenten, 'terwijl een toenemend aantal afgestudeerden werk vindt'. voortgezet onderwijs. Alternatief: de lts. Maar bouwen is een vak, waar een gedegen studie aan voor af gaat", vertelt De Mos. Leerlin gen van een lts krijgen eerst twee jaar basisonderwijs. Daarna genie ten ze een vier-jarige specialisatie in de gekozen richting. Degenen die voor de bouw kiezen, krijgen terwijl ze werken nog een maal per week les aan een streekschool. De onderwijscommissie heeft de taak ervoor te zorgen dat de theorie die daar wordt geleerd, aansluit op de praktijk. Werkloosheid Een andere reden voor de gerin ge animo voor dit vak is volgens De Mos, de enorme werkloosheids cijfers die over deze sector de ron de doen. De Mos: "Het punt is ech ter dat er vooral werkloosheid heerst onder de ongeschoolde werknemers. De cijfers van de ar- beidsbuareaus zijn niet reëel. In de bloeiperiode, rond 1978, was er een C. de Mos. "Scholieren warm krij gen voor de bouw". ken. Daar heeft de gemeente toch geen boodschap aan? Als het eens zou eenvoudig lag... In de eerste plaats is een derde van de leerlingen van 18 jaar en ou der géén student. We mogen aan nemen dat de helft van die groep afhankelijk is van een minimum uitkering. Ten tweede zijn veel stu denten afkomstig uit Leiden; lang voordat ze naar de universiteit gin gen, zaten ze al op de muziek school. Bovendien is de universi teit voor de stad van het grootste belang; daar mag best wat tegen over staan. En dan: studeren is in deze tijd gelukkig niet meer voorbehouden aan een elite. Wel betekent het voor verrreweg de meeste ouders een forse uitgavenpost en voor ver reweg de meeste studenten een be scheiden maandgeld, dat ruim schoots onder het sociale mini mum ligt. Een verhoging vön de kosten voor muziekles met een paar honderd gulden per jaar zal voor een aantal mensen zeker te veel zijn. In die situatie wordt mu ziekonderwijs werkelijk elitair. Het belang dat wij bij de muziek school hebben, is niet alleen finan cieel. Een aantal andere aspecten is zeker zo belangrijk. Zo kun je op school oefenen als je geen piano hebt of als je je huisgenoten wilt sparen. Er worden aanvullende les sen gegeven op het gebied van mu ziektheorie, solfège. En omdat mu ziek pas echt begint te leven als je voor en met elkaar speelt, is de mu ziekschool ook de plaats waar je anderen ontmoet: in één van de tientallen ensembles, in klassen waar pianisten leren begeleiden ol op de voorspeelavonden. Willen we verschraling van onze cultuur tegengaan, dan is de ama teuristische kunstbeoefening Verheugd toonde zij zich over de toestemming om de richting in een afdeling om te zetten, 'waardoor het mogelijk is specialistische ken nis in te brengen en soepeler te rea geren op veranderingen in de prak tijk'. Een heel belangrijk voordeel is volgens haar ook dat het toeris tisch onderwijs 'meer beheersbaar' wordt. Hoewel dat eigenlijk weer teniet wordt gedaan als ook de ho recascholen met toeristisch onder wijs gaan experimenteren, stelde De Jong. Ze pleitte ervoor dat die nieuwe opleidingen 'op zijn minst gebruik maken van onze verwor venheden om verspilling te voor komen' en dat er op één mbo-ni- veau examen wordt gedaan, met de mogelijkheid van specilisaties. groot tekort aan bouwlieden. Ie dereen die de bouw in wilde, kon er terecht. Het was normaal dat er in een groepje van acht, hooguit één deskundige vakman rondliep. Toen de economie terugliep en er ook in de bouwwereld bezuinigin gen werden doorgevoerd, gingen deze ongeschoolde werknemers als eerste de laan uit. Het aantal werklozen dat bij het arbeidsbu reau staat ingeschreven, is onder die groep dan ook groot. Deze mensen zijn toevalligerwijs in de bouw terecht gekomen, maar wa ren voor hetzelfde geld ergens an ders aan de slag gegaan". Al deze negatieve ontwikkelin gen hebben volgens de werkgevers in de bouw tot gevolg gehad dat leerlingen in het lager beroepson derwijs niet meer voor de bouw sector kiezen. Daarentegen zijn de elektrotechnische- en de consump tieve sector overvol. Arbeid De Mos moet echter toegeven dat het negatieve beeld niet alleen een zaak is van scholieren. "De werkgevers moeten ook de hand in eigen boezem steken. Zo moet er (een landelijke commissie houdt zich hier al mee bezig) meer aan dacht worden besteed aan de vei ligheid en de werkomstandighe den in de bouw. Het is een feit dat een deel van de werknemers in de wao terecht komt door de slechte arbeidsomstandigheden. Om een voorbeeld te noemen: men is nu bezig om de zakken cement die de mensen moeten tillen van 50 naar 20 kilo terug te brengen. Dit voor komt vroegtijdige rugklachten. Dus meer veiligheid, mechanisatie en hygiëne", besluit De Mos. broodnodig. De muziekschool is daarin een onmisbaar element. Het zou bijzonder kortzichtig zijn om een grote groep mensen de toe gang tot dit instituut te ontzeggen. Wij doen een klemmend beroep op het gemeentebestuur om die weg niet in te slaan. Hessel de Zoeten Marjolein Putter René van Rijn Plantsoen 71 Leiden Bingo Het Dienstencentrum Meren- wijk houdt op maandag 2 maart een bingomiddag in de grote zaal aan de Rosmolenweg 6. De mid dag begint om 13.30 uur. Spiritisme Het spiritistisch genootschap Leiden houdt op maandag 2 maart vanaf 20.00 uur een bij eenkomst waarbij enkele spre kers praten over mediamieke we gen en communicatie. De avond wordt gehouden aan de Lage Morsweg 14a. Verslaving De jongerenbeweging Rap houdt op dinsdag 3 maart een thema-avond over verslaving. Aanvang van de avond is 20.00 uur aan de Koppenhinksteeg 2. LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Eeuwenlang hebben de pau sen een eigen gebied bezeten, waar ze als een vorst over regeer den. Dit omvatte niet alleen de stad Rome, maar ook nog een groot gebied, dat zich dwars over de laars van Italië uitstrekte van de Adriatische tot aan de Tyrr- heense zee en dat reikte tot aan Ravenna in het noorden. Rond het jaar 800 had het min of meer zijn definitieve vorm gekregen en ook al raakte Italië zelf steeds meer versplinterd in kleine staatjes, de Kerkelijke Staat bleef ongewijzigd. In het begin van de vorige eeuw kwam echter een sterk Ita liaans nationalisme cp. De na tuurlijke leider daarvan werd de koning van Sardinië/Piemont, met als hoofdstad Turijn. Een hoogtepunt beleefde het nationa lisme in de veldtocht van Sardi nië en Frankrijk in 1859 tegen Oostenrijk, dat Milaan en Vene tië in bezit had. Vooral door toe doen van de 'roodhemden' van de avonturier Garibaldi werden allerlei vorstendommetjes, de een na de ander, verenigd tot een nieuw koninkrijk Italië. In sa menwerking met Pruisen werd Venetië in 1866 aan Oostenrijk ontfutseld. Maar ook de paus moest een groot deel van zijn staat afstaan. Alléén het 'Patri monium Petri', Rome met (verre) omstreken, restte hem nog. Het was dat de Franse keizer Napoleon III er bezwaar tegen had dat ook Rome zou vallen en daarom stuurde hij zijn troepen naar het strijdperk. Want anders was ook de stad zelf meteen geannexeerd als de vanzelfspre kende hoofdstad van het nieuwe Italië. Nu moest koning Victor Emanuel II zijn residentie nog in Florence vestigen. Met zijn Kerkelijke Staat die zo in de knel kwam te zitten, deed paus Pius IX een oproep aan de katholieke wereld om hem te helpen. Meteen stroomden jon gemannen uit alle delen van Eu ropa toe, in totaal zo'n 11.000, waarvan 3100 uit Nederland. De ze jongens moesten aan strenge eisen voldoen. Onechte kinderen werden al snel geweerd en de jonge mannen moesten onge huwd zijn en goed gezond. Deze soldaten voor de paus werden al snel 'zouaven' genoemd, dit naar de Noord-Afrikanen in Franse dienst met een soortgelijk uni form. De successen van de zouaven in de strijd, zoals in de slag bij Mentana op 3 november 1867 toen Garibaldi werd verslagen, inspireerden velen om ook naar Italië te gaan. Ook een aantal Leidse jongens voelde zich geroepen hun bloed voor de paus te offeren, als dat nodig was. De officiële lijsten in het zouavenmuseum te Ouden bosch bevatten helaas erg veel fouten, zodat het niet eenvoudig is om de Leidse zouaven te ach terhalen. Toch bleek het moge lijk nog 23 zouaven thuis te bren gen. Vrijwel zonder uitzondering stamden ze uit gfote gezinnen, al was van die kinderrijke gezinnen soms niet zo erg veel meer over tengevolge van de kindersterfte. De vaders waren meestal arbei der of kleine middenstander. Een aantal had ouders die niet in Leiden waren geboren of die pas na hun huwelijk in Leiden waren komen wonen. Van Friese her komst waren bijvoorbeeld Tibur- tius Zacharias de Boer en Daniel Nicolaas Camstra. De vader van Jacob Wurzer kwam uit Duits land, en zijn moeder was een echt Leidse Goddijn. Deze jonge ling was ook het enige onechte - maar later erkende - kind dat la ter zouaaf uit Leiden zou wor den. En de vader van Franciscus Leonardus Simonis was een Ha genaar. Maar verder zitten er heel wat bekende Leidse namen bij: Bronsgeest. Drost, Karreman. Klavan, Mulder, Overdijk, Pas sant, Poppée, Smolders, Snij ders. Sommeling. Stadhouder. Zandvliet en Van Zijp. Al met al waren het er niet eens zo veel: op 1 januari 1865 be droeg het aantal katholieken 9.754 personen op een bevolking van 38.299 zielen. Kleinere dor pen leverden naar verhouding wellicht meer zouaven: een dorp als Ter Aar 7. Hillegom 13 en Stompwijk (mogelijk gecombi neerd met Zoeterwoude) 14. Maar misschien preekte de pas toor daar wel veel vuriger over de goede zaak van de arme paus. Na de veldslagen bij Monte-Li- bretti'op 13 oktober 1867 (be kend geworden door het held haftige optreden van Pieter Jong van Lutjebroek, die veertien Ga ribaldisten met de kolf van zijn geweer neersloeg) en bij Menta na op 3 november 1867, viel er niets meer te beleven dan dagen lang patrouilleren. Heel wat zouaven werden ziek en stierven in smerige en van alles en nog wal verstoken hospitalen. Toen in 1870 de Frans-Duitse oorlog uitbrak, had Napoleon III al zijn troepen nodig en nadat deze Ro me hadden verlaten, vielen de Italianen aan. Alleen konden de zouaven niets uitrichten en zij capituleerden op 20 september 1870. Een oud-zouaaf in vol ornaat Ook in Leiden was men sterk in die reünies. Op 25 februari 1876 werd hier de Zouaven-Broe- derschap 'Fidei et Virtuti' Afdee- ling Leiden opgericht. Het offi ciële doel luidde: "de verdedi ging van het Katholiek geloof en van den H. Stoel, alsmede de handhaving en ontwikkeling der Christelijke verbroedering, wel- LEIDSE ZOUAVEN GAVEN HUN LEVEN VOOR DE PAUS De Leydsche Courant van 4 oktober 1870 bericht: "Te Rotter dam kwam gisteren met ver schillende stoombooten het grootste gedeelte der zouaven aan, die vroeger uit Nederland vertrokken zijn om in het Pause lijk leger dienst te doen. Eene zeer talrijke menigte bevond zich in den omtrek van het Rhijn- spoorwegstation om hen bij de terugkomst in Nederland- wel kom te heeten. Voorafgegaan door de banier van de aldaar ge vestigde Zouavenvereeniging begaven de uit Rome terugge keerden zich in optogt naar het gebouw dier vereeniging, alwaar des avonds eene buitengewone reünie plaats had'*. ke moet bestaan tusschen de ver dedigers van Kerk en Pausdom". Maar in de praktijk fungeerde deze nieuwe broederschap voor al als een soort zieken- en begra fenisfonds voor katholieken. Ieder jaar werd van de jaar feestviering iets heel moois ge maakt. Nadat voorzitter Bartho- lomeus Johannes Staphorst, ge boren op 29 december 1843 te Leiden als zoon van Arie Stap horst, een melkverkoper uit Lei- muiden, en Cornelia Meijer uit Uithoorn, in zijn zouavenuni- form enige voordrachten en soms strijdliederen had ge bracht, trad meestal het vrij be faamde Zouaven-Zangkoor Leo (naar paus Leo XIII) op voor een keur aan liederen, meest op be kende volkswijsjes. Op 13 november 1892 herdach ten 1200 oud-zouaven in Utrecht feestelijk de slag bij Mentana. Behalve het herinneringskruis 'Fidei et Virtuti' kregen toen alle zouaven de medaille 'Bene Me ren ti'. Hoelang de Leidse zouaven nog hun feesten hebben gevierd, is niet direct vast te stellen. Met het overlijden van de Oegstgees- ter zouaaf Nicolaas Slootjes op 4 december 1941, toen 91 jaar oud. kwam in ieder geval een einde aan het Leidse zouavendom. J.P.M. DE BAAR De tijd van toen is een weke lijks terugkerende rubriek waarin mensen en gedane zaken aan bod komen uit het rijke verleden van Leiden en omgeving. Dit is de achtste aflevering. De auteur van deze aflevering is werkzaam bij het gemeentearchief van Leiden. 'Geen werkloosheid in deze sector'

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15