Voorschoten betaalt vervangers scholen Provincie wil Vliko niet sluiten Voorschoten: lift in oude raadhuis WD Zoeterwoude: vis als proefkonijn Alleen CDA tegen regeling Wik's wordt weer rustig en sfeervol Posthume9 uitspraak in spraakmakende kwestie WD Voorschoten wil kunstgras PAGINA 14 :LEIDSCH lm DAGBLAD: Het werk dat het bedrijf doet, moet gedaan worden' DEN HAAG/LEIDERDORP - Het voortbestaan van Vliko loopt geen gevaar. De provincie voelt er niets voor om het container- en overslagbedrijf - gevestigd aan de Achthovenerweg - geen hin derwetvergunning te verstrek ken. Provinciebestuurder Hekkel- man liet wel weten, dat sluiting van de onderneming alleen aan de orde komt, als zij de voorgeschre ven regels willens en weten niet wil naleven. "Het werk dat Vliko doet, moet wel worden gedaan", stelde de gedeputeerde nadrukke lijk. Om vergaande maatregelen vroeg met name het statenlid John Steegh (PSP/CPN/PPR) gisteren toen in de provinciale commissie voor milieuzaken het herhaaldelijk overtreden van de voorschriften aan de orde werd gesteld. Een woordvoerder van de gemeen te Leiderdorp vertelde desge vraagd, dat de stortplaats vermoe delijk binnen twee jaar verhuist naar een gebied bij de Does, langs de rijksweg Amsterdam-Den Haag. De Gemeenschappelijke Vuilver branding Leiden en omgeving gaat deze stortplaats beheren. Zij heeft inmiddels al een aanvraag inge diend voor het verkrijgen van een hinderwetvergunning. Dan mag Vliko alleen nog maar zijn vracht wagens op het terrein aan de Acht hovenerweg parkeren. Gedeputeerde Hekkelman zegde de milieucommissie toe, dat de provincie meer controle op de na leving van de hinderwet zal uitoe fenen. Maar, zei hij, van een hon derd procent waterdichte controle zal nooit sprake kunnen zijn. Want dan zal er op elke uur van de dag een controleur op het terrein aan wezig moeten zijn. Volgens hem hoeft men er echter niet bang voor te zijn, dat het permanent overtre den van de regels zal worden 'ge doogd'. Hekkelman stelde verder nog, dat de situatie van nu, vergeleken met die aan de Hoogmadeseweg waar Vliko was gevestigd, een stuk beter is. Twee boeren die in de directe omgeving van Vliko vee in de wei landen laten grazen, spraken tij dens de commissievergadering hun vrees uit, dat er wel eens gifti ge stoffen in het slootwater terecht zouden kunnen komen waardoor de dieren ziek worden. Zij vonden het onbegrijpelijk, dat de provincie het bedrijf zijn gang laat gaan. Het tweetal sprak van een complete vuilnisbelt, die niet in ee polder thuis hoort. Diverse keren hadden ze bij de provincie aan de bel ge trokken over de troep, maar die had niets ondernomen. Het zou be ter zijn, vonden zij, als bedrijven Rups en plateau niet humaan J.W. Hekkelman: "Het werk moet gedaan". als Vliko in een omgeving worden gehuisvest waar ze geen schade kunnen veroorzaken. De vuilnis belt, aldus één van hen, trekt ook nog eens 'wolken' kraaien, eksters VOORSCHOTEN - In het oude deel van het Voorschotense raad huis komt een lift van 185.000 gul den. De raads- annex trouwzaal en de kamers van de wethouders wor den hierdoor ook bereikbaar voor minder goed ter been zijden en ambtenaren hoeven niet zoveel te sjouwen. De Voorschotense ge meenteraad heeft dit gisteravond unaniem besloten, al vroegen CDA en WD zich af waarom hun va rianten niet serieus waren bekeken door B en W. VOORSCHOTEN Wanneer op Voorschotense basisscholen twee of meer leerkrachten tegelijk ziek zijn, mag het schoolhoofd direct vervanging aanvragen voor de nummers twee en verder. De gemeente draait dan op voor de kosten, nu het rijk pas na de eerste of tweede ziektedag van onderwijzers bijspringt. De meerderheid van de Voorschotense gemeenteraad (VVD, D66 en PvdA/PPR) is gisteravond met dit B en W-voorstel akkoord gegaan. Alleen de fractie van het CDA had moeite met de regeiing, die tot 1 augustus loopt. Ze vindt haar op zich sympathiek, maar is bang dat wanneer de gemeente nu bij springt ze zich ook in de toekomst bindt. Het rijk heeft namelijk meer bezuinigingsplannen, binnen en buiten het onderwijs. Moet je daar dan ook inspringen?, vroeg de par tij zich af. "We zeggen nu luid en duidelijk dat we het er niet mee eens zijn. Maar dat betekent niet dat we een andere keer de kortingen ook over nemen", antwoordde mevrouw E. Mulder van D66. De WD vindt dat er niet bezuinigd moet worden over de hoofden van het personeel heen en de PvdA/PPR-fractie wees op het belang van de kinderen. De partij benadrukte, samen met D66, dat de gemeente haar eigen beleid moet voeren en die dingen moet opvangen, waarvan ze het belang rijk vindt dat ze door blijven gaan. Zo heeft Voorschoten ook de kor tingen op sociaal-cultureel werk en de bibliotheek ondervangen. Terwijl de PvdAyPPR binnen kort wil bekijken of het ook moge lijk is om al op de eerste ziektedag van de eerste onderwijzer een ver vanger te betalen, hoopt ze onder tussen dat de gisteravond opzij ge legde 7.500 gulden, "amper nodig zal zijn". Zo had raadslid G. Both bedacht dat onderwijzers zich een dag eerder ziek kunnen melden en de eerste dag toch naar school kun nen gaan. CD A-fractievoorzitter C. Brem- 'Onaanvaardbare en ongelijke situatie in het basisonderwijs' ZOETERWOUDE - Er ontstaat in Zoeterwoude een onaanvaardbare en ongelijke situatie in het basisonderwijs nu de bijzondere scholen zelf voor de vervanging van zieke leerkrachten willen opdraaien en de ge meente dit niet doet bij ziekte op de openbare basisschool. Dat zei W.T.M. Ooijendijk (Progressief Zoeterwoude) gisteravond tijdens de raadsvergadering. Volgens WD-wethouder H.S. Graniewski-Wijnands van onderwijs kan er in de nabije toekomst weinig aan deze ongelijkheid worden gedaan. "De bijzondere basisscholen in onze gemeente functioneren zelfstandig en kunnen dus helemaal zelf bepalen of ze de vervanging voor hun rekening willen nemen. Voor de vervanging van zieke leer krachten bij de openbare basisschool Corbulo zien wij zo direct geen andere mogelijkheden dan de kinderen in noodsituaties naar huis te sturen. We staan nu eigenlijk voor de principiële vraag of je als ge meente voor de bezuinigingen van de rijksoverheid moet opdraaien". Op deze vraag wil Graniewski voorlopig nog geen antwoord geven. Tot augustus van dit jaar zullen kinderen in noodgevallen naar huis gestuurd worden en als minister Deetman van onderwijs zijn eerder genomen beslissing omtrent de wachtdagenregeling handhaaft zal de situatie na die datum opnieuw worden bekeken. mer reageerde furieus. Hij vindt dergelijke suggesties beneden peil en opperde bovendien dat Voor schoten dan niet kan zien hoe de maatregel van de minister uitpakt. Ook de WD hoopt dat wanneer onderwijzers zich gammel voelen, zij thuis blijven. En natuurlijk kwam ook de 'gro te' politiek om de hoek kijken. G. Both (PvdA/PPR) noemde het "te prijzen dat CDA en WD het met ons eens zijn dat hun partijgenoten in Den Haag een onverstandig en slecht beleid voeren". Hij hoopt dat dat zal doorwerken op lande lijk niveau. CDA-wethouder L. Marselis van bijzonder onderwijs verdedigde daarentegen zijn partij genoot Deetman. Hij meldde dat de minister eerst een ander bezui nigingsvoorstel had, maar in over leg met onderwijsorganisaties tot dit plan is gekomen: "Deetman staat dan ook tamelijk sterk". En vervolgens waarschuwde hij de partijen dat "het vandaag dit is en morgen dat. Ik heb dan ook be grip voor het CDA-standpunt en denk dat andere partijen te makke lijk een keus hebben bepaald". Toch stemde hij uiteindelijk- voor het voorstel, waar hij mede-verant woordelijk voor was. De wethou der van openbaar onderwijs, J. Vis ser (PvdA/PPR), was minder twee slachtig en wees op het dreigende gevaar van scheefgroei en concur rentie: "Wanneer de gemeente niet was ingesprongen, had de Nuts- school zelf een snelle vervanging geregeld en zou een tweede vorm van onderwijs (gelovig) dat waar schijnlijk ook doen". De derde vorm, het openbaar onderwijs, zou dan in een zeer nadelige positie te recht zijn gekomen, aldus de wet houder. Nu is gelijkheid troef. ZOETERWOUDE - Leerlingen >an de Zoeterwoudse basisschool 'De Klimop- een van de kleinste scholen die ons land rijk is - heb ben gistermiddag even voor war- bakker gespeeld. Samen met i plaatselijke bakker kneedden ze deeg bijvoorbeeld. Dit in het kader van een project over voe ding. dat de school dezer dagen houdt en waarvoor ze met de hele school ook een tandartsenprak tijk in Leiderdorp aandoen. Water industrieterrein verontreinigd? Ook vrouwendag in Leiderdorp LEIDERDORP - Op 8 maart vie ren de Leiderdorpse vrouwen van PSP, PPR. PvdA, CDA, WD, de vrouwen van de Sjeltergroep, de Rooie Vrouwen en de Vrouwen voor Vrede de internationale vrou wendag. Zij doen dat in de Leiderdorpse Sjelter. Aanvang 13.00 uur. Centra le thema is 'vrouw en religie'. Er zullen lezingen zijn van onder meer een feministische theologe. Tevens wordt een video vertoond. Nadien bestaat de mogelijkheid om met elkaar te discussiëren. LEIDERDORP - Wik's Bar gaat aan z'n zoveelste leven begonnen. Voor Wik van den Wijngaard, de man achter de geruchtmakende horecagelegenheid aan de Leider dorpse Hoofdstraat, geldt hetzelf de verhaal als voor de kat. Dat van die zeven levens dus. Het komt er kort en goed op neer dat Wik van den Wijngaard na een grondige verbouwing van zijn dan cing wederom op een heel ander publiek gaat richten. Van oudsher was Wik vermaard in de wijde Leidse regio omdat je in zijn 'tent' tot vier uur 's nachts kon doorgaan. Wik was gewoon het langste open van iedereen - met als gevolg dat 'iedereen' zich na het ■sluitingsuur van alle andere café s aan de Leiderdorpse Hoofdstraat vervoegde. Jaren ging het goed. Tot de ge meente naar aanleiding van klach ten twee jaar geleden besloot Wik geen nachtvergunning meer te ge ven. Van den Wijngaard vocht die beslissing aan bij alle mogelijke rechtsprekende organen, zoals bij- 'voorbeeld de Raad van State. Te vergeefs. Wik haalde bakzeil en moest van het ene op het andere moment omschakelen. Zijn nacht tent werd een dancing en het pu bliek moest mee veranderen: twin- tigers, dertigers en veertigers (vijf tigers?) maakten plaats voor de leeftijdscategorie zestien tot, pak weg, twintig. Vanaf deze week gooit Wik het roer weer radicaal om en is zijn bar weer. bedoeld v< ZOETERWOUDE - De singels rondom het Zoeterwoudse in dustrieterrein Grote Polder moeten nodig uitgebaggerd worden. De gemeenteraad re serveerde voor dit werk gister avond een bedrag van bijna 200.000 gulden. Het raadslid F.A.P. Mulder (WD) greep de gelegenheid aan om te pleiten voor onderzoek naar de kwaliteit van het water op deze plek. "Gebleken is dat de waterkwali teit op vele plekken in Nederland heel slecht is. Ik stel voor om in de singels rondom het industrieter rein vis uit te zetten, dan zie je snel genoeg of het water verontreinigd is of niet", zei hij. Het voorstel van Mulder vond bij de andere raadsfracties weinig ge nade. "Een afschuwelijk voorstel", was de onmiddellijke reactie van A. Kolff-Haantjens (Progressief Zoeterwoude). Burgemeester A.J.M. Houdijk was van mening dat de water verontreiniging waar Mulder op doelde meer een probleem is bij de grote rivieren in Nederland. Ook hij had geen goed woord over voor het voorstel van Mulder. "Vis hoef je er niet in te zetten, die komt er als het goed is .vanzelf in. Zetje de vis zelf uit, hoe ga je dan onderzoe ken of het water verontreinigd is? Wachten tot de vis dood gaat?" Het raadslid H.O. van der Kooi (WD) viel zijn fractiegenoot Mul der bij: "Hoe denkt u dat ze vissen onderzoeken op gif: door ze als proefdieren te gebruiken". Collega Mulder deed er daarna nog een schepje bovenop: "Het lijkt me toch een goede methode. Als de vissen op een gegeven moment bo ven komen drijven dan is de water kwaliteit niet goed. Medelijden met de vissen hoef je niet te heb ben, ze gaan wel vaker op een ver velende manier dood. Burgemeester Houdijk suste de discussie door voor te stellen het hoogheemraadschap Rijnland wat extra watermonsters uit de singels te laten testen. Het CDA had gepleit voor een stoeltjeslift of rolstoelplateau, de WD voelde wel wat voor een rup sachtige 'trappenklimmer'. Wel zijnswethouder L. Marselis (CDA) en burgemeester P. Cannegieter reageerden ongemeen fel op de voorstellen van de twee partijen. Volgens de bestuurders heeft de gemeente buitengewoon weinig aan de liftjes en rupsen omdat juist die mensen die er gebruik van moeten maken - de minder goed ter been zijnden - er niets voor voe len. Ze blijven dan afhankelijk van anderen, die bij beide trappen moeten helpen sjouwen, merkte ook de PvdA/PPR op. De burge meester had het over "een weinig humane oplossing". Esthetisch ge zien, zou het evenmin wat worden langs de mooie, monumentale trap. Hij wilde de alternatieven best nog eens laten doorrekenen, maar wees er aan de andere kant wel op dat de tijd dringt: het nieuwe ge meentehuis wordt later dit jaar op geleverd en het oude deel moet dan klaar zijn. Overigens wordt 30.000 van de 185.000 gulden uit het* potje 'toegankelijkheid gehan dicapten' gehaald. D66 had hier moeite mee omdat er dit jaar dan nog maar 5.000 gulden over is voor andere projecten. De WD en haar wethouder Van Dalen spraken dit tegen. De stuurgroep gehandicap ten zou juist vaak geen bestem ming weten voor de beschikbare gelden en de ruimte van vorig jaar is nog niet opgebruikt. Vervolgens gingen de partijen akkoord, benadrukkend dat de ge meente het goede voorbeeld dient te geven. Het voorstel om voor een kleine 8 ton meubels aan te schaffen voor ambtenaren en gemeentebestuur ders, leverde minder discussie op. De raadsleden waren allemaal blij dat de ambtenaren een korting van 23.500 hadden gesleept uit een nieuwe onderhandelingsronde en nog eens 16.500 verdienden door kleinere bureaubladen te kiezen. Dit was mogelijk geworden na dat CDA-raadslid en meubeldes- kundige Miezenbeek had opge merkt dat de gewenste meubels 80.000 gulden goedkoper kunnen en de gemeente ook bij concurren ten prijsopgaven had gevraagd. De (lovende) woorden gingen massaal naar Miezenbeek en alleen de WD zette serieuze vraagtekens bij de handelwijze van burgemeester en wethouders/Zij moeten voortaan meer bedrijven laten inschrijven, aldus de partij. De burgemeester noemde de kanttekeningen terecht en zegde toe voorzichtig te zijn met het uit geven van het beschikbare geld: "We letten per uitgave op". Vol gens hem zijn de witte meubels goed, vsober en stijlvol, maar niet luxueus. Dat zou ook niet passen in het gebouw, dat eenvoudig moet worden: "Het hoeft niks uit te stra len van pracht, rijkdom of protse righeid", aldus de burgemeester. "Aan de andere kant moeten er ook geen meubels staan die Voor schotenaren zelf bij de kraak zou den zetten". OEGSTGEEST - De Raad van State heeft 'posthuum' het besluit vernietigd van B en W van Oegstgeest om het plaatselijke Vredes- platforin geen toestemming te geven in het dorp rond te rijden met geluidswagens. Het voorval speelde zich af in oktober 1985, ten tijde van het volkspetionnement tegen de plaatsing van kruisra ketten in ons land, en is voor de organisatoren van het volkspeti tionnement in Oegstgeest thans van weinig waarde. Na de weigering slaagde het Vredesplatform er met een spoed procedure bij de Raad van State namelijk alsnog in om de vergun ning in de wacht te slepen. Dezer dagen pas werd de officiële uit spraak van de Raad van State bekend. Woordvoerders van het Vredesplatform Oegstgeest menen dat het zinvol is om van de uitspraak van de Raad van State kennis te nemen. Ze wijzen erop dat hoofdrolspeler burgemeester Scheen- stra in deze affaire, die ook de aandacht trok van de landelijke pers, in de raadsvergadering van september 1985 verklaarde dat het ver gunningenbeleid in dit soort zaken besproken moet worden in de raadscommissie bestuurlijke aangelegenheden na de uitspraak van de Raad van State. "Die uitspraak ligt er nu, het woord is aan de gemeenteraad", aldus het Vredesplatform Oegstgeest. En: "Het valt te hopen dat het vergunningenbeleid van B en W zal worden gebaseerd op duidelijk waarneembare uitgangspunten zodat niet de indruk kan ontstaan dat een willekeurig beleid wordt gevoerd". In de uitspraak veroordeelt de Raad van State het 'bestendig beleid' van de gemeente Oegstgeest om alleen geluidswagens toe te laten als er sprake is van calamiteiten. Volgens de Raad van State is dit een uitgangspunt dat in strijd is met de grondwet. Bovendien zijn B en W tegen de bedoelingen ingegaan die de gemeenteraad heeft gehad met de vaststelling van de verordening op de geluid hinder. Zondag begint het zevende leven van Wik's bar. achttien tot en met tachtig. Niet dat jonge grut meer. Vergelijk het maar met wat we vroeger deden, ja", zo meldt Wik. Discodreunen maken plaats voor de wat rustiger, sfeervoller muziekklanken op de vaste openingsavonden: donder dag, vrijdag, zaterdag en zonda'g, alsmede op de zondagmiddag. Vaste gast in Wik's Bar wordt de bekende Leidse muzikant Dolf del Prado. Hij formeert elke donder dagavond een eigen jazzgroepje in de Leiderdorpse bar. Ook op zon dagmiddag zal er het nodige enter tainment zijn, terwijl er op de za terdagavonden eveneens steevast live-muziek te horen zal zijn. Waar begint Wik, die toch ook een dagje ouder wordt, nu weer "Ik moet wel veranderen, want het loopt gewoon niet goed meer. In het begin wel hoor, als een trein, maar het wordt steeds minder", zegt hij. "En weet je wat het is: we zou den de hele boel wel kunnen ver kopen, maar we wonen boven de zaak en we zitten hier zo verschrik kelijk mooi. Daar komt bij dat ik, nu ik manager van Glenda Peters ben, het hele land door ga en ieder een weet mij nu hier te vinden. Dus blijf ik maar zitten aan de Hoofd straat". Momenteel is Wik nog druk aan het verbouwen. Zondag is hij offi cieel weer voor het eerst open. Overigens heeft hij niets meer gehoord van die 'Raad van State- toestanden'. Wik daarover: "Ik laat dat allemaal maar rusten. Ik blijf straks tot twee uur open en op za terdag tot drie uur. Langer hoeft niet meer van mij". VOORSCHOTEN - De WD Voor schoten wil zo snel mogelijk twee kunstgrasvelden aanleggen voor de hockeyvereniging Forescate en mogelijk enkele voetbalclubs. Wanneer de gemeente wacht totdat de discussie over de toekomst van sportpark Adegeest is afgerond, komen de sporters daar in de knel op de steeds slechter wordende grasvelden. Door de komst van kunstgras verliest het halfverharde veld zijn bespelers en kunnen daar tennisbanen komen. Dit bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering. De aanleg van kunstgras zou volgens wethouder L. Marselis ongeveer 800.000 gulden kosten. Hij wees er op dat de Vereniging Nederlandse Gemeenten had opgemerkt dat de gemeente nog maar eens moet be kijken of ze het park wel wil afsto ten en de gebruikers de (kunstgras- )velden, tennisbanen en nieuwe sporthal mogen gaan exploiteren. Volgens VVD-woordvoerder H. van Gogh kan de gemeente ook het 'all-weather'-gras nemen wanneer de operatie niet doorgaat. Hoe dat dan moet worden betaald, kon hij na afloop van de vergadering niet zeggen. Hij wilde gewoon de dis cussie op gang brengen. Het lukte niet echt. Wel merkte de PvdA/ PPR op dat eerst nog maar eens moet worden aangetoond dat kunstgras zoveel beter is en ant woordde wethouder Marselis dat het kunstgras sterk in opkomst is.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14