Restauratie Waalse kerk is vijf ton duurder geworden Internationaal congres over vrouwen en kunst in Leiden Bouwverenigingen willen samengaan LEIDSCH DAGBLAD: Kerk wordt over enkele weken officieel geopend Kostelijke voorstelling Visser 't Hooft Bezwaar Leiden tegen uitbreiding Winkelhof Uniformen Concordia vernield Poedelt je onder wielen vrachtwagen Zakennieuws VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 LEIDEN - De restauratie van de Waalse kerk aan de Breestraat is een half miljoen duurder uitgeval len dan de twee miljoen die ervoor was uitgetrokken. De opknapbeurt heeft voorts aanmerkelijk langer geduurd dan was voorzien. De res taurateurs kwamen veel manke menten tegen, zoals verrot hout, die bij de inspectie in '79 niet aan het licht waren gekomen. Ook de slechte weersomstandigheden in de winters van 1985 en 1986 gaven veel oponthoud. De restauratie, die is mogelijk gemaakt door subsidies van de overheid en verschillende fondsen en een bijdrage van 100.000 gulden van de leden en vrienden van de Eglise Wallone de Leyde, nadert thans zijn einde. Naar verwachting zal het gebouw in april van dit jaar helemaal zijn opgeknapt. Op vrij dag 13 maart wordt de gerestau reerde kerk alvast officieel ge opend. De eerste fase van de opknap beurt van de 400-jaar oude kerk van de Hervormde Gemeente ging al in 1973 van start. De meest nood zakelijke herstelwerkzaamheden aan de toren en het dak, dat bijna op instorten stond, werden uitge voerd. Omdat dit echter niet de enige mankementen waren, gaven het kerkbestuur en de speciaal op gerichte renovatiecommissie in ok tober 1984 het startsein voor de rest van het herstel. Hieraan waren langdurige voorbereidingen voor afgegaan. Zo moest het noodzake lijke geld, ruim 2 miljoen, op tafel komen. Ook moesten de restaura tieplannen zorgvuldig voorbereid worden. Cascoverbouwing Het karwei was, met het oog op de niet al te ruime financiën, intus sen teruggebracht tot een cas coverbouwing: herstel en consoli datie van fundamenten, muren (waaronder de natuurstenen gevel die opgeknapt en opnieuw veran kerd moest worden), daken, preek stoel en glas-in-loodramen. Het or gel was reeds eerder voor reparatie uit de kerk gehaald. De steunbal- LEIDEN - De gemeente Leiden gaat in samenwerking met de Am sterdams Stichting Vrouw en Beel dende Kunst een internationaal congres Vrouw en Beeldende Kunst organiseren. De bedoeling is dat er van 10 tot en met 15 septem ber een landelijke thema-dag in Leiden en een tweedaags congres in Amsterdam worden gehouden. Tevens wordt er op de thema-dag een nota over vrouwen en kunst gepresenteerd. Op 6 maart van het afgelopen jaar is in het Leidse stadhuis reeds een dag georganiseerd die in het te ken stond van Vrouw en Beelden de kunst. Omdat dit initiatief goed werd ontvangen, lanceerden cultu rele- en emancipatiezaken van de gemeente Leiden het idee een hele week over dit thema te organise ren. Het bleek dat de SVK3 in Am sterdam ook met plannen voor een dergelijk congres rondliep. Op dat moment is samenwerking tussen beide steden van de grond geko- Voor de organisatie van de lan delijke dag is het Leids Congres Bureau in de arm genomen. De be doeling van de themadag is door middel van tal van activiteiten de problematiek van de vrouw en de beeldende kunst in de Nederland se gemeenten te belichten. Daarom wordt er op die dag ook een nota gepresenteerd die is voorbereid door culturele- en emancipatieza ken. Deze nota meot het gemeente beleid aangeven ten aanzien van vrouwen die werkzaam zijn in de kunstsector. Volgens A.F. van der Ree van culturele zaken is de nota voor alle gemeenten bruikbaar in die zin dat discussie over dit onder werp kan worden aangezwengeld. Dit moet in de toekomst leiden tot een eenvormig beleid van alle Ne derlandse gemeenten. De organisatie van de landelijke dag is nog in volle gang. Wel is reeds bekend dat er een tentoon stelling in de Pieterskerk zal wor den gehouden en andere activitei ten zich in de schouwburg en de Burcht afspelen. Tevens neemt Leiden de huisvesting voor de in ternationale congresgangers op zich. Het tweedaags congres in Am sterdam wordt gehouden in het Stedelijk Museum en beoogt vrou wen uit een aantal Europese lan den een beeld te geven van Neder landse vrouwen en de kunst. ken waarop het dak van de kerk steunde moesten worden ver nieuwd, de grote trekbalken ver vangen, en een loze muur, ge plaatst voor de lange westkant, af gebroken. De constructie van de toren bleek een grote tegenvaller te zijn. De houten balken waarop het koe peltje rust, bleken na verwijdering van de dekplaten ernstig verrot. Om dit te verbeteren werd een sta len constructie aangebracht. Door dat de constructie is verbeterd, kan nu ook de klok weer geluid wor den. Deze was 'vastgezet' uit angst dat de klokketoren anders bij het luiden zou instorten. De kosters- woning werd helemaal opnieuw opgetrokken. Aan het kerkinterieur zelf is niet veel veranderd. De voornaamste wijziging is dat in het doophek, recht voor de preekstoel, een door gang is gemaakt van de dooptuin naar het middenschip. Voorheen was het doophek namelijk geheel gesloten. Dit betekende dat de pre dikant en kerkeraad, wanneer ze voor het avondmaal naar het mid denschip wilden komen, eerst de preekstoel moesten verlaten om langs een andere deur weer binnen te komen. Dit euvel is nu verhol pen. Knekelput LEIDEN - De woningbouwvereni gingen 'De Tuinstadwijk', de Pro testants Christelijke Woningbouw vereniging en 'Ons Belang' willen een fusie aangaan. De besturen van de drie verenigingen zullen in de loop van dit jaar hun leden om toe stemming vragen. Alvorens dat ge beurt zal een zogenaamd haalbaar heidsonderzoek worden verricht. Dit onderzoek moet inzicht ge ven in de omvang van de tot 1 ja nuari 1995 noodzakelijk geachte groot onderhoudswerken aan de complexen van de verenigingen. Ook wordt de financiële situatie bekeken waarin de nieuw te vor men vereniging zou komen te ver keren. Daarbij wordt rekening ge houden met de financiële situatie van de drie corporaties afzonder lijk èn met de kosten die verbon den zijn aan het noodzakelijk geachte onderhoud. Tijdens de restauratie werden onder de vloer van de kosterswo ning menselijke resten gevonden. Bovendien werd in de tuin van de kerk een zogenoemde knekelput ontdekt. De beenderen zijn verza meld en opnieuw begraven in de put. Van oktober 1984 tot oktober 1986 heeft de Waalse kerk haar diensten gehouden in het pand van het International Centre aan het Rapenburg. Het 400-jarig bestaan in '84 kon ook niet in eigen huis worden gevierd. Na die twee jaar kon de gemeenschap - er zijn ge middeld 30 mensen bij een dienst aanwezig - haar eigen ruimte weer betrekken. Op 13 maart wordt de kerk aan de betrokkenen gepresenteerd. Het gebouw is dan echter nog niet helemaal klaar. Enkele nokvor- sten, de holle ijzeren pannen die op de nok en de hoeken van het dak zitten, wachten nog op reparatie en ook het inmiddels gerepareerde or gel moet worden geïnstalleerd. De Wijze Kater van Herman Heijer- mans door de toneelgroep van het Chr. Lyceum Visser 't Hooft. Met: Jasper Groos, Gerben van den Ho ven, Esther Calsijn, Mike van der Steenhoven, Kees Beekhuis, Julia Buijze, Herman Peerdeman, Rob bert Hilgeman, Martijn van der Lin de, Sacha Berghuis, Tilleke Marck, Stephan Smink, Frits Huffnagel. Re gie: Jos Nijhof. Gezien op 26 februari in de aula van de school. Aldaar nog vanavond en morgenavond te zien. LEIDEN - Als verhaal is Heijer- mans' Wijze Kater voor toneel op school uitermate geschikt: het kordate optreden van de spre kende kat met een vleugje maat schappijkritiek spreekt gemak kelijk tot de verbeelding en biedt volop gelegenheid tot komische situaties. Desondanks durft me nig regisseur dit stuk niet op het repertoire te nemen. De reden hiervoor ligt ongetwijfeld in de vraag, of de rol van de kater ade quaat te bezetten is. Jos Nijhof durfde het wel aan; voor de titelrol heeft hij immers een fantastische vertolkster ge vonden. Julia Buijze speelt de wijze kater met flair en verve. Een meisje als kater - het is even wennen. Met lang blond haar en een nauwsluitend, gitzwart pak krijgt de 'kat' een dimensie van verleidelijke bevalligheid erbij. Zal dat niet ten koste van het spel gaan, vraag je je aanvanke lijk even af. Die vrees blijkt al snel ongegrond: het geeft de cen trale figuur van de kater alleen maar extra raffinement. Eenmaal aan de titelrolvoor- waarde voldaan, kon dit 'boos aardige sprookje' zich tot een kostelijke voorstelling ontwikke len. Als er al kritiek te leveren valt, dan hooguit op de duur van dit stuk in drie bedrijven. De .voorstelling had nog aan vaart kunnen winnen. Al is het maar al te begrijpelijk, dat regisseur Nij hof de twaalf overige spelers hun scènes om te schitteren niet heeft willen onthouden. Hier en daar heeft hij zelfs de enscène- ring en spelprestaties net iets ka- rikaturaler laten aanzetten. Suc ces verzekerd bij het eigen pu bliek, dat dan ook inderdaad en thousiast reageerde. De voorstelling heeft onmis kenbaar kwaliteit, die mede in de vormgeving tot uiting komt. Op het toneel staan enkele stoelen, golfplaten en een stellage. In het huis van Jonathan geeft het de staat van armoede van de eige naar aan. Bijna hetzelfde decor doet dienst als zaal in het ko ninklijk paleis en straalt dan op eens een bepaalde allure uit. Dat is de magie van het theater. Wie dat zo overtuigend in vorm en spel weten op te roepen, leveren een prestatie. WIJNAND ZEILSTRA Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Vrouwenhuis "Als je even wacht dan ga ik nu boven overleggen of je naar bin nen mag", zegt consulente van de Stichting Welzijn, Carina Ver hoeve. Er was gisteren in het Vrou wenhuis aan de Doezastraat een persconferentie van het 8-maart- comité. De Leidse dagbladen wa ren door het comité uitdrukke lijk verzocht om vrouwelijke ver slaggeefsters te sturen naar de persconferentie over de activitei ten die op de internationale vrou wendag, 8 maart, in het Leidse Volkshuis, buurthuis 't Spoortje en het Vrouwenhuis plaats heb ben. Bij deze krant stuitte het ver zoek van het 8-maartcomité op problemen. Bij aankomst bleek het - zoals verwacht - moeilijk om een verslaggever van het mannelijke geslacht in het pand toe te laten. "Kom jij voor de persconferentie? Oh jee, nou, ik durf niet op eigen houtje jou zo maar binnen te laten", zegt een vrouw die me in de gang tegen houdt. Ze loopt met me mee naar buiten. De 'onderhandelingen' worden daar met Carina Verhoeve voort gezet. Ze stelt voor dat ze daar over eerst met de andere vrou wen praat want, "de persconfe rentie is boven en er bestaat een principe-uitspraak dat daar uit sluitend vrouwen mogen komen. Voor de benedenverdieping is wel een uitzondering gemaakt. Daar mogen namelijk wel man nen komen, mits het functioneel is. Ik persoonlijk vind dat dat nu het geval is, maar ik weet niet hoe de anderen daarover den ken. Je moet dus nog even bui ten wachten. Gelukkig is het niet meer zo'n vrieskou en schijnt het zonnetje", zegt Verhoeve op vriendelijke toon. Ongetwijfeld zijn in het heilige der heilige voor feministen de principes afgewogen tegen het voordeel van de broodnodige pu bliciteit. Na tien minuten komt het ver lossende woord: "treed binnen". Weinig - of misschien wel geen - verslaggevers zullen me zijn voorgegaan. Vrouwenhuis (2) Door de geschetste situatie is het noodzakelijk dat de perscon ferentie wordt verhuisd van de bovenverdieping, wat h,et Vrou wenhuis heet, naar de begane grond. Het gehele pand aan de Doezastraat heet - om het alle maal wat gemakkelijker te ma ken - echter het Vrouwencen trum. Voor gewone stervelingen lijkt dat een nuanceverschil, maar dat is het niet. Althans niet voor feministen. In een zaaltje op de benedenverdieping wordt het gesprek onder vier ogen voortge zet. De andere vrouwen die de activiteiten van 8 maart helpen organiseren, hebben geen be hoefte nog bij de persconferentie aanwezig te zijn. Waarom mogen mannen niet op de bovenverdieping komen? "Bij veel vrouwen bestaat de behoefte aan een plaats waar ze niets met mannen te maken heb ben. Dat om verschillende rede nen. Vrouwen die seksueel mis handeld zijn willen beslist geen mannen zien. Als er dan toch mannen boven komen veroor zaakt dat onrust", zo legt consu lente Verhoeve uit. "Er is natuurlijk wel discussie geweest over het strikte toepas sen van de regels. Soms ontkom je er eigenlijk niet aan om man nen binnen te laten. Ook andere organisaties zoals Vido - Vrou wen in de Overgang - vergaderen in dit gebouw en daar zijn wel eens mannen bij aanwezig. Een ander voorbeeld is een seksueel mishandelde vrouw die naar ons toekomt met haar vriend. Dan kun je hem niet buiten laten staan". Verhoeve weet niet of er ooit eens door mannen is geprobeerd om in het bastion binnen te drin gen. Hoe gaat het als boven het dak lekt of de verwarming stuk "Eerst wordt geprobeerd daar voor vrouwelijke monteurs te, krijgen. Als dat niet lukt moeten er maar mannelijke monteurs komen, maar dan moet het door het bedrijf wel van tevoren be kend worden gemaakt. Er zijn al tijd wel één of twee vrouwen die beslist niet tegen de aanwezig heid van mannen kunnen", aldus Verhoeve. De consulente bestrijdt dat er in het Vrouwenhuis één beleid is en één mening over de gang van zaken. "Er zijn verschillende stromingen. Daarbij zou ik geen van de vertegenwoordigde stro mingen willen kenschetsen als mannenhaters". Waarvan acte. Marekerk Het is twee uur 's nachts en de klok van de Marekerk slaat twaalf keer. Dag in dag uit. Voor bewoners van de Lange Mare en omstreken geen pretje. Zo'n vier jaar geleden vertoonde de klok ook deze kuren. De heer Doorninck, bewoner aan de Lan ge Mare, heeft daarover toen een brief naar de gemeente gestuurd. Deze vertelde dat hij zich met de klachten tot de kerkvoogdij van de Hervormde Kerk moest rich ten. Doorninck heeft dat gedaan en het hielp. Kerkvoogd Harteveld zegt daarop dat de klok destijds in derdaad is gerestaureerd. "De klok heeft toen twee weken ge heel stilgestaan. De wijzers zijn in oude staat hersteld, de assen zijn vernieuwd en het elektroni sche gedeelte is opnieuw be draad. De restauratie van de klok viel samen met met die van de kerk. Sindsdien hebben we geen klachten meer gehad", aldus Harteveld. Hij snapt niet dat bewoners niet gewoon naar de koster of kerkvoogdij komen met de klachten. Ondanks het feit dat het uurwerk sinds een half jaar op willekeurige momenten aan geeft dat het twaalf uur is, is nie mand naar de daarvoor bestem de instanties gestapt. "Aan de ge vel van de Marekerk hangt een groot bord met twee telefoon nummers van de koster. Een simpel telefoontje en het leed is verholpen. Hoe moet ik nu te we ten komen dat het slagwerk niet in orde is? Ik loop niet de hele dag op de Lange Mare, zeker niet 's nachts". Doorninck zegt dat hij het heel vervelend vindt om bij nacht en ontij de klok twaalf uur te horen slaan. Waarom is hij niet naar de Hervormde Kerk toe gestapt? "Nou ja, ik heb al een keer ge schreven en veel moeite gedaan. Nu de klok weer op drift is ge raakt, neem ik'aan dat de appara tuur niet goed is te repareren en reageer ik maar niet meer", zegt Doorninck. Ook de koster van de Mare kerk, F. van der Mark, reageert verbaasd: "Daar hoor ik van op. Ik tel wel eens mee met de sla gen, maar heb nog nooit een on regelmatigheid gemerkt. Maar ja, 's nachts ben ik er nooit. Hoewel, na afloop van concerten moet ik wel eens opruimen, maar dan let je natuurlijk niet op de klok". De koster laat weten dat er naar ge keken wordt. "De mensen kun nen gerust zijn", sust hij. Van der Mark zegt net als kerk voogd Harteveld, direct maatre gelen te gaan nemen tegen het euvel. Ze zullen firma inschake len die het onderhoud van het uurwerk altijd voor haar reke ning neemt. LEIDEN - Uitbreiding van winkel centrum 'Winkelhof in Leiderdorp heeft onaanvaardbare gevolgen voor het winkelgebied in het cen trum van Leiden. Ondanks het feit dat de uitbreiding beperkt is, heeft deze vérgaande gevolgen voor de detailhandel in de regio en dus ook voor die in de Leidse binnenstad. Dat stellen burgemeester en wet houders van Leiden in een be zwaarschrift dat zij hebben inge diend tegen de uitbreiding van de Winkelhof met ongeveer 3000 vier kante meter. Volgens het college is onvoldoende duidelijk gemaakt dat uitbreiding van het winkelcen trum noodzakelijk is voor het voortbestaan ervan en is verbete ring van het huidige winkelbe stand niet onderzocht. Dat had volgens het college wel moeten gebeuren. "Het Leidse be leid is erop gericht het winkelge bied in het centrum van Leiden zo optimaal mogelijk te laten functio neren en waar mogelijk te verster ken. Daarnaast moeten ook de wij kwinkelcentra (waarmee de Win kelhof is te vergelijken) op hun ni veau zo goed mogelijk draaien. Slechts indien het noodzakelijk is voor het voortbestaan de betreffen de centra zou uitbreiding kunnen worden overwogen. Maar zou on- zes inziens met terughoudendheid tegemoet worden getreden. Stimu lering van de winkels binnen de bestaande ruimte dient eerst uit drukkelijk te worden bekeken". B en W hekelen delen van het door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf opge stelde onderzoeksrapport over de uitbreiding. Daarin wordt gecon cludeerd dat er goede redenen zijn De Winkelhof met 3000 vierkante meter uit te breiden. Volgens het college is er onvoldoende gekeken naar het bestaande belang van an dere winkelcentra. Voorts is er vol gens het college niet voldaan aan de eisen die aan een-dergelijk on derzoek zijn te stellen, zoals een enquête onder ondernemers en consumenten. Het college acht het onjuist dat het door de gemeente raad van Leiderdorp genomen voorbereidingsbesluit voor de uit breiding de mogelijk biedt af te wijken van de verplichting om een zogenoemd distributie-planolo gisch onderzoek in te stellen, een verplichting die wel in het bestem mingsplan Winkelhof is opgeno- LEIDEN - Een 20-tal uniformen en trommelvellen van muziekvereni ging Concordia zijn gisteravond vernield. De groep gaf een show aan de Korte Mare toen van een bo venverdieping blauwe verf naar. beneden werd gegooid. Onderzoek LEIDEN - Een poedeltje van een 42-jarige Leidenaar brak gisteroch tend de twee voorpoten bij een aanrijding. De hond werd aan de Lindestraat ongelijnd uitgelaten en kwam onder de wielen van een vrachtwagen. Vermoedelijk is de hond geschrokken van het moter geluid. De poedel is overgebracht naar het dierenhospitaal in Haar lem alwaar de poten zijn gezet. wees uit dat de plaats waarvanuit de verf werd gegooid de kamer was van een twaalf-jarig meisje. Op dat moment waren nog een vriendin netje en vriendje op bezoek. Kledingzaak Modam Mode heeft vandaag de deuren geopend aan de Haarlemmerstraat 202. De winkel richt zich op de jonge vrouw en zegt een steeds wisselende comple te collectie, die is aangepast aan en modebeeld, te brengen. BEENBREUK - Een bouwvakker liep gisteren een beenbreuk op bij een val van een steiger. De 37-jari- ge Leidenaar was in de Nieuwsteeg aan het werk op hoogte van de der de verdieping toen hij een misstap maakte en naar een lager gelegen gedeelte viel. Door de brandweer is hij met behulp van katrollen naar beneden gehaald. De man is ver volgens overgebracht naar het AZL.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13