MOGEN WE U EVEN IN 'T ZONNETJE ZETTEN? AMERICA; Haute-couture vooreen confectieprijs. leiderdorp Niet 'schaatsen' op traditionele loipes D f HUISMAN -VRIJE TIJD- Skiën uit een boekje Als een kleine knikker in een griezeigoot Er zijn auto's en Auto's Bij: I VflNCREM'3 Mark Stet ZAAIZADEN IBIZA DEL S0L. ALLE EXTRA'S GRATIS. VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 Het bord bij alle startpunten van de langlaufloipes laat aan duide lijkheid niets te wensen over, de rode cirkel om de 'schaat- sende' skiloper zegt het duidelijk: in deze sporen zijn de nieuwe schaats- en de Siitonenpas verboden. Voor alle zekerheid staat er ook nog een tekst met dezelfde strekking on der. De sporen zijn hier onmisken baar alleen bestemd voor recrean ten en sporters die de traditionele glijpas benutten. Langlaufers die aan de nieuwe technieken de voor keur geven moeten hun heil elders zoeken. Eén tot twee jaar geleden leidde de stormachtige ontwikkeling van de techniek in het langlaufen al leen bij het organiseren van de wedstrijden tot discussie. Moest men de topsporters toestaan de Sii tonenpas (een krachtige afzet met één enkel been en één soort stevige schaatsbeweging) of de schaatspas (achtereenvolgens met linker- en rechterbeen afzetten en glijden) uit te voeren of moest het verboden worden? Inmiddels heeft zich daarbij een niet minder moeilijk vraagstuk gevoegd', verdragen de traditionele en de nieuwe technie ken elkaar wel op de loipes met de parallel getrokken sporen? Gezien de in de aanhef genoemde ver bodsborden kennelijk niet. In het Oostenrijkse Defereggen- tal (Oost-Tirol) waar we deze bor den opmerken, spreken we er in St. Jakob met een zakenman over, die zoals velen in dit dorp een goe de boterham verdient aan het toe risme. Zijns inziens is het pro bleem, dat velen proberen na te doen wat ze in tv-reportages van langlaufwedstrijden zien. „Die nieuwe passen maken de loipes ka pot en dat irriteert de traditionele recreatie-langlaufers", is zijn standpunt. Een feit is, dat tot die recreanten ook vele ouderen beho ren. Langlaufen wordt immers meer en meer gepropageerd als een sport voor 'alle leeftijden'. De zakenman is overigens realist ge noeg om te weten, dat een verbod ook zijn nadelen heeft. Tegenover de irritatie die bij de ene groep weggenomen wordt, staat de erge- nis die bij de andere wordt ge creëerd. Risico's Ski-leraar Hans Troger uit het zelfde dorp meent dat het geen probleem hoeft te worden. „Ver bieden is fout", zegt hij. Dat wil niet zeggen dat hij de loipes ook vrij wil geven voor de Siitonen- en de schaatspas. „Er moeten naast de bestaande sporen banen van plat gewalste sneeuw komen voor die passen", is zijn stellige overtuiging: ..Het vergt iets meer werk. maar dat valt wel mee en over het algemeen is er naast de traditionele loipes voldoende ruimte voor zo'n extra baan". Hij wijst erop dat er in het eveneens in Oost-Tirol gelegen stadje Lienz net een nieuw langlaufcentrum is ge reedgekomen met die bepleite combinatie van loipe en baan. Troger zegt niet te verwachten dat ook ouderen zich aan de nieu we technieken zullen wagen. „Voor die groep zijn de risico's toch te groot." En de Fin Pauli Sii tonen (de naamgever van de be kende pas) onderstreept dit als het ware als ik hem enkele dagen na mijn gesprek met Troger vóór de 15e Internationale Tiroler Koasa- lauf op de Oostenrijkse tv hoor zeg gen: „Ik vind het niet erg, dat voor deze wedstrijd deze pas verboden is, ik ben er toch te oud voor". (GPD) Siitonenschritt und Skating verboten De uitgevers, die de mening zijn toegedaan dat je kunt leren skiën uit een boek, zijn legio. Dat valt af te leiden uit de lawine van skiboe- ken die de laatste jaren de Neder landse skiërs bijna verpletterde. Een lawine waaraan onlangs nog eens twee exemplaren zijn toege voegd. Van uitgeverij ICOB ont vingen wij „Skiën, de nieuwe leer methode" van Martin Heckelman en Elsevier Boeken kwam daar nog eens overheen met Tomas Pal- melinds en Rob Rijsenbrij's „Leer plan voor de complete skiër". Twee dingen vallen daarbij di rect op: beide boeken hebben zo waar iets nieuws te bieden. Beide boeken ook zijn aanmerkelijk min der luxueus uitgevoerd dan hun voorgangers. Het boek van Else vier bedient zich met uitzondering van een paar schitterende platen van Neerlands beste skifotograaf Erik Haverkorn van zwart-wit fo- Bobsleeën. Een sport voor koene durfals. Maar ook voor de toerist die wel eens de sen satie wil beleven van een ra zendsnelle afdaling per aëro dynamische slee. Althans in Sankt Moritz waar de plaat selijke bobsleeclub de kas spekt door voor 100 Zwitser se francs per rit passagiers mee te nemen. Rob van den Dobbelsteen was zo'n passa gier. Zestienhonderd meter griezelen in een viermans bob. 120 km Een zestienhonderd meter lange griezeigoot. Waarvan ik er slechts honderd bewust mee maak. De rest gaat verloren in het bange gekrijs van glijders die wanhopig houvast zoeken op een geniepige, grauwwitte geul van graniethard ijs. Honderdtwintig kilometer per uur. Waar ben ik? In de Horse Shoe? Of nog niet verder dan de Sunshine Corner? Ik loer schuddend over mijn hele lijf voorzichtig over de schouder van de voor mij zittende com- paan. kijk twee seconden -lang naar beelden van een veel te snel gedraaide film en duik weer in elkaar. Niet alleen omdat ik dat wil, maar veel meer nog omdat ik dat móét. Wind en middelpunt vliedende kracht drukken mij in een'tot een kleine knikker. Een kleine knikker die schrapend voortraast in een veel te grote flipperkast. Ik was er zonder vrees in gaan zitten. Wist ik veel. Op de televi sie had ik die blauwe slee wel eens over de baan van Sankt Mo ritz zien dwarrelen. Zonder veel belangstelling. Ik had altijd het idee dat de stem van Frans Hen- richs sneller was dan die voor- thobbelende sigaar. Als de com mentator hijgend de finish reeds hoog en breed had bereikt, dok kerde „Roemenië I" nog zigzag gend over de ijsglijbaan. Bobs leeën vond ik eerder potsierlijk dan spannend. Net de Dalton- vierling die per slee aan de wraak van Lucky Luck probeert te ont snappen. Hetgeen natuurlijk nooit lukt als je zulke stomme brillen op je hoofd zet. Maar nu zit ik zelf in zo'n bob. En voel hoe mijn maag langzaam oprukt naar mijn hart. Mijn han den klemmen zich schroevend om de handvaten aan de binnen kant van de slee en ik vraag me af of die vent achter me wel vol doende remt. Toen ik hem een half minuutje geleden voor het eerst zag, had ik alle vertrouwen in hem. Een Zwitserse Anton Geesink. Aaah. dat behaaglijke gevoel toen hij vijf seconden na de start achter me kroop. Een schoen links naast mijn heup en een schoen rechts en vervolgens die machtige tors die zich schur kend tegen mijn rug drukte. Dat kon nooit meer fout gaan. Dacht ik Ik krijg, is mij voorgehouden, na afloop van deze helle-rit een getuigschrift En een drankje. Hadden ze mij dat drankje niet beter vooraf kunnen die 's ochtends in de Cresta Run, de aanpalende skeletonbaan. hotsebotsend uit de Shuttle Cock was gegierd. Een warreling van voeten, armen en een helm En die onbeheerde, door de smalle geul voortrazende, tachtig ring. kilogram zware slee. Onmiddel lijk had vanaf het startpaviljoen drie maal de bel geluid. En had wedstrijdleider colonel John P. Peacock esq. de toeschouwers met stijve bovenlip gemeld dat er opgepast diende te worden Kop vooruit Het was de eerste keer die mor gen dat colonel John P. Peacock esq. Duits had gesproken. Om daarna de ongelukkige, maar on- geblesseerde tuimelaar, direct weer in het Engels te kapittelen ..Hello, hello Peter Schwarzen- bach. let's see two hands and not one. You know the rules." Engel se discipline. Zoals dat bij het skeleton gebruikelijk is. Hier past geen Zwiterse zwier. Skele ton is puur Brits - zelfs in Sankt Moritz - en dat behoort zo te blij ven. Trouwens, welk ander volk zou het in zijn hoofd halen met z'n kop vooruit op een sleetje te gaan liggen om dat met een gang van ruim honderd kilometer per uur door een hard bevroren glij baan te jagen? „Hello, hello Wal ter. Welllll done. Your time is 54,37 The fastest of the day" Het incidentje met Peter Schwarzenbach was alweer ver geten. Tot aan het moment nu tuurlijk waarop Peter de speciaal geweven Shuttle Cock-das zou worden uitgereikt. De trofee die om de nek wordt gestrikt van ie dere skeletoner die uit de Shuttle Cock is gedonderd en - voor waarde - diezelfde nek niet heeft gebroken. Opnieuw probeer ik te kijken, maar opnieuw rol ik me direct weer op. Als een egel. Hoofd bij na tussen de knieën. Hoe die dui velskunstenaar voor me de slee op de rails houdt, is mij een raad sel. Twee, drie brute bochten achterelkaar, lijken m'n lichaam te vierendelen. Maar hij. die rus tige reus voor me, houdt het pro jectiel met behulp van twee aan touwtjes geknoopte houtjes be kwaam in het spoor. Boosaardig behang De Gunter Sachskurve. Laat ste bocht van het zestienhonderd meter lange traject. De middel puntvliedende kracht jankt door mijn lijf. Uit mijn ooghoeken zie ik fotograferende toeschouwers langs me heen jakkeren. Net een koortsdroom Met de fotografen als boosaardig behang. Ik hijg en zweet onder m'n te krappe helm en knijp zo hard in de handvaten dat mijn nagels door mijn hand schoenen vlijmen. Ik voel ze in mijn handpalmen. Dan. volko men onverwacht, de stilte. Einde rit. Zesenzeventig seconden. Dat die nog zo lang kunnen duren. We hobbelen als een uitdrijvend bootje naar een plaats waar we kunnen uitstappen en ik vouw krakend me uit de slee. De piloot staat al te grijnzen. Nog nooit heb ik iemand zo warm de hand gedrukt. to's. De dia's in het boek van ICOB zijn zo slecht afgedrukt dat je ze bijna grijs zou kunnen noemen Daarbij had het model wel eens een andere overall kunnen aan trekken dat dat eeuwige grijs-rode pak. Over de technische betrouw baarheid van respectievelijke tek sten niets dan goeds. Van de oude meester Erik Couwenhoven en zijn assistente Kristi Houtkamp die „Skiën, de nieuwe leermethode" vertaalden, mocht niet anders wor den verwacht. Van de nieuwelin gen Tomas Palmelind en Rob Rijs- enbnj (beiden overigens skilera ren) was het een verrassing. Aardig aspect in het eerste boek is, dat de nog fonkelnieuwe Parallel Tech niek-leermethode meteen al uit puttend wordt behandeld. Aardig aspect in het tweede boek is het feit dat er veel aandacht wordt be steed aan de voorbereiding op kunstskibanen en aan het freesty le-skiën. Eén ding nog: als men van me ning is dat je kunt leren skiën uit een boek, maak dan de tekst wel zo snedig mogelijk. Alle schrijvers herhalen zich zo vaak en zeggen zo veel overbodige dingen, dat het soms zelfs onzin wordt. „Speciale tip" las ik in een van de boeken. „Verlaat het stoeltje van de stoel1 tjeslift zo gauw mogelijk, zodat de volgende persoon ook veilig kan uitstappen". Geklets in de ruimte Wie niet vlug uitstapt gaat domweg weer naar beneden Zo simpel ligt dat. „Skiën, de nieuwe leermetho de" kost f29,50; „Leerplan voor de complete skiër" f32,50. ROB v.d. DOBBELSTEEN Op de korte toer Het Autobahnvignet, de sticker die iedere automobilist nodig heeft als hij van de Zwitserse autosnel wegen gebruik maakt, kost voor 1987 f 41,50, twee kwartjes goedko per dan vorig jaar. Het vignet is verkrijgbaar bij onder meer het Nationaal Zwitsers Verkeersbu reau (NZVB) aan het Koningsplein te Amsterdam, het vignet blijft gel dig tot en met 31 januari 1988. Stena Line introduceert in april '87 op de verbinding Kiel-Gothen- burg het nieuwe ms. 'Stena Germa- nica'. Deze nachtferry heeft een lengte van 173 meter en telt 2200 slaapplaatsen. De 'Stena Germani ca' gaat de lijndienst samen met de 'Victoria' onderhouden. De ver trektijd uit Kiel is 19.00 uur en de aankomst in Gothenburg is om 9.00 uur (gedurende 25-6 tot 2-8 '87 om 8.00 uur). STUDIO AMERICA 071126767 ZEEFDRUK STICKERS T-SHIRTS SWEATSHIRTS DISPLAYS Enkele Ypsilons slaan al op kenteken, dus super snel leverbaar. Leerde Lancia Ypsilon aan de ultrazuinige, door ro- kennenenuvindthemverba-I bothanden gebouwde 'flre- zend laag geprijsd. Bekijk z'n motor. De Lancia Ypsilon is eigenwijze A er behalve als 'snoet', z'n ge- J /J I "'fire' ook als durfde styling. J 0 zeer luxueuze Klein genoeg voor elk par- keergaatjè.Groot genoeg voor een maand boodschappen. Alle knoppen op de goeie plek. Standaard stoffen bekleding en talloze leuke de tails. Bijna geen onderhoud rbijsterend Touring en snelle Turbo. Maar u bent gewaar schuwd als u even bij ons langskomt. Een uurtje achter het stuur van de Ypsilon en u valt voor z'n prijsje. in.i btw AUTOBEDRIJVEN Handels onderneming Mark Stet Handelsonderneming specialist in aanhang wagens, bagagewagens en boottrailers, eén van de mooiste sorteringen aanhangwagens en boottraliers in Nederland. Nieuw en gebruikt altijd grote keus. Ook het adres voor onderdelen en reparatie. Nieuwe bagagewagens vanaf695,- Bouwpakket boottrailers595,- 1,5 tons tandemassers gekeurd2895,- 2-tons Tandemasser gekeurd3195,- Wij voeren de topmerken Saris, Hapert. Anssems en Atlanta Alphen a/d Rijn, Steekterweg 78 Langs provinciale weg Alphen-Bodegraven Tel. 01720-93844 of 93845 van groente, bloemen en kruiden 30% korting als u bestelt voor 1 maart. Prijscourant gratis op aanvraag. SEGAAR-ZADEN Diefsteeg 8. Telefoon 071 -121195 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii Bestemmingsplan "Tertiaire weg 20" onherroepelijk 1 De burgemeester van Leiderdorp maakt bekend dat bij Koninklijk besluit van 23 januari 1987, nr. 24, alsnog gedeeltelijk goedkeuring is onthouden aan het bestem mingsplan "Tertiaire weg 20". Het goedgekeurde gedeelte van het bestemmingsplan is hiermee onherroepelijk geworden. De goedkeuring werd verleend door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland op 19 juli 1985 (nr B 22690/1) na vaststelling van het plan door de raad van Leiderdorp op 24 juni 1984 (besluit nr. 118). De onthouding van goedkeuring heeft betrekking op de plandelen met de bestemming "Leidin- genstrook" en de voorschriften, die hierop van toepassing zijn. Het bestemmingsplan ligt met ingang van maandag 2 maart 1987 voor iedereen ter inzage in het gemeente huis, Statendaalder 1, kamer 208. Toelichting. Deze bekendmaking vloeit voort uit de Wet op de Ruimtelijke Ordening (artikel 31). Het bestemmingsplan "Tertiaire weg 20" betreft het tot Leiderdorp behorende gebied nabij de kruising Rijksweg A4/Secundaire weg 6 De Seat Ibiza del Sol. Een heel speciale 1.2 GL met Motor System Porsche voor een heel speciale prijs. Want de schone en exclu sieve Ibiza del Sol kost zeggen en schrijve f 17.995,-. Voor dat bedrag rijdt u een Ibiza die naast de rijke uitvoe ring op GL niveau ook nog eens een zonnedak, een deelbare achter bank en sportieve bekleding biedt. Een zonnig pakket extra's dat u niets kost. Maar haast u want de Ibiza del Sol is beperkt leverbaar in AUTOTECHNIEK ZONDER GRENZEN. de kleuren zwart, rood en - heel exclusief- in wit, met de bumpers en grille uitgevoerd in het wit van de carrosserie. Bovendien kunt u ook met de Ibiza del Sol profiteren van ons unieke finan cieringsaanbod Een renteloos voorschot tot max. f 10.000,-, af te betalen in vier termijnen waarvan de laatste nog ver in de toekomst ligt: 1 februari 1988! Kom dus snel langs voor een proefrit. 80 IBIZA BEL SOL 513 Levendaal 80, Leiden, tel. 071-144345 Wijzigingen voorbehouden Prijs viel. BTW, exclusie/ a/leveringskosten Het betreft hier een rente vrije huurkoop overeenkomst tot I februari 1988 in samenwerking met onzefmanaeringsnuuitscbappij op de gebruikelijke voor waarden voor het bij inruil bij te betalen bedrag met een maximum van J 10 000. of bet wettelijk toegestane percentage. Dit aanbod geldt alleen bij aanschaf vóór l maart 1987 en registratie vóór 15 maart 1987. importeur Pon Car BV

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11