Hervonniiig door YS gesaboteerd' Syrische invasie sprong in het duister SieMatic Sowjet-leider Gorbatsjov: Rel rond satelliet in anti-climax geëindigd Gegijzelden in Beiroet naar Iraanse ambassade gebracht Geen leider Italië wil bisschop oppakken na fraude Een nieuwe keuken, hoe lang zitten we dan in de rommel? Scholen in Paramaribo blijven dicht DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (AP/AFP/Rtr.) - Sowjet-leider Michael Gorbatsjov heeft het Westen er gisteren van beschuldigd doelbewust internationale spanningen te creëren, teneinde de Sowjet- Unie te dwingen veel geld uit te geven aan wapens. Op die wijze kan het land zijn natuurlijke hulpbronnen niet aanwenden de door hem gewenste binnenlandse hervor mingen. LONDEN - De omstreden televi siedocumentaire over de geheime Britse spionagesatelliet Zircon zal alsnog in het Lagerhuis worden vertoond. De regering-Thatcher heeft de zwijgplicht van de maker, de journalist Duncan Campbell is opgeheven. Campbell heeft er op zijn beurt mee heeft ingestemd om geen technische details over Zir con te verstrekken. door Haye Thomas Beide partijen zien af van ver dere juridische stappen en daar mee is de kwestie van de baan. De socialistische afgevaardigde Robin Cook heeft al maatregelen geno men om de film vandaag nog aan zijn parlementaire collega's te to nen. De kans is groot dat ook de BBC de documentaire binnenkort alsnog uit zal zenden, zodat het Britse publiek met eigen ogen kan zien waar het grote kabaal van de afgelopen weken nu precies om te doen was. De documentaire handelt over een geheime satelliet, waarmee En geland in Rusland en het Midden- Oosten zou kunnen spioneren. Zir con heet dit project, dat volgens de regering-Thatcher als strikt ge heim is geklassificeerd. Vandaar haar grote woede, toen zij er lucht van kreeg dat de BBC op het punt stond de betrokken documentaire uit te zenden. Onmiddellijk zette zij de BBC- programmadienst onder druk en werd besloten de documentaire niet uit te zenden. Dit veroorzaakte prompt een golf van publiciteit. Want het afgelasten van de uitzen ding betekende het zoveelste inci dent in een al geruime tijd bijzon der gespannen relatie tussen de grote Engelse omroep en de con servatieve regering. Toen vervolgens de voorzitter van het Lagerhuis de vertoning van de documentaire in eigen be sloten parlementaire kring ver bood en bij de maker van de docu mentaire, de journalist Duncan Campbell, huiszoekingen werden gedaan en alle papieren in beslag genomen, was er sprake van een regelrecht conflict, dat culmineer de in het confisceren van al het om streden documentairemateriaal in het BBC-kantoor van Glasgow. Volgens Campbell, die regelma tig schrijft voor het linkse week blad 'The New Statesman', heeft hij met zijn publikaties en de docu mentaire over Zircon alleen willen uitdragen, dat het ging om een pro ject dat buiten medeweten van het parlement om werd ontwikkeld. De regering houdt vol, dat het pro ject ten nauwste verband houdt met de nationale veiligheid en daarom onder de meest stringente regels van geheimhouding valt. Daarmee verdedigt zij haar hou ding in de hoog opgelopen Zircon- affaire, inclusief de druk op de BBC om de documentaire niet uit te zenden en vooral op de uiterst controversiële inval in het Schotse hoofdkwartier van de omroep, waar agenten van de binnenlandse veiligheidsdienst het documentai remateriaal in beslag namen. Een actie die onmiddellijk de vrijheid van de pers in het geding bracht en leidde tot een protestdemonstratie van honderden journalisten in Westminster. Gorbatsjov verklaarde tijdens het jaarlijkse congres van de Sowjet- vakbonden dat er weinig voort gang wordt geboekt in de wa penonderhandelingen met de Ver enigde Staten. Hij weet het uitblij ven van resultaten aan de onver zoenlijkheid in Washington. Hij be loofde al het noodzakelijke te doen om de veiligheid van de Sowjet- Unie te garanderen, maar voegde er aan toe geen cent meer uit te zul len geven dan nodig is. Gorbatsjov uitte gisteren scher pe kritiek geuit op vakbonden, die de autoriteiten teveel naar de ogen zien en die zich verzetten tegen zijn hervormingen. „We hebben geen keus. Democratie öf sociale traag heid en conservatisme. Een andere weg is er niet", hield hij de 5000 Gorbatsjov: andere weg is er niet. KOEWEIT (AP) - De sji'itische extremisten die buitenlanders gegijzeld houden in Libanon hebben enkele gegijzelenden overgebracht naar de Iraanse ambassade in Beiroet, en de anderen naar zuid-Libanon, om te voorkomen dat Syrische troepen de buitenlanders zullen bevrijden. Dit heeft de Koeweitse krant Al-Qabas gisteren gemeld. Het Amerikaanse televisiestation NBC meldde dat de vier Amerikaanse gegijzelden mo menteel in Syrische handen zouden zijn en mogelijk snel vrij komen. Volgens Al-Qabas is de afgezant van de Anglicaanse kerk, Terry Waite, met enkele anderen in de Iraanse ambassade ondergebracht. De ambas sade ligt in de wijk Hay Liya, die voornamelijk bewoond wordt door sji'itische moslims en waar de Syrische" militairen nog niet zijn doorge drongen. Syrische soldaten hebben echter controleposten ingericht in aangrenzende wijken en gisteren werden Syriërs waargenomen bij twee controleposten enkele honderden meters ten noorden en ten zuiden van het acht verdiepingen hoge gebouw. Over de vier gegijzelde Amerikanen werd door het televisiestation NBC gezegd dat het viertal aan een Syrische inlichtingenfunctionaris was overhandigd toen de Syriërs West-Beiroet binnentrokken om daar de orde te herstellen. Ondanks de officiële ontkenning van Syrië dat het de vier gegijzelden in handen heeft, zou dit land bezig zijn een manier te vinden om de mannen vrij te laten zonder de Hezbollah voor het hoofd te stoten. Hez bollah houdt vermoedelijk wel een aantal andere buitenlanders in gijze ling. afgevaardigden van de 188 vakbon: den voor. Gorbatsjov erkende gisteren met zoveel woorden dat de reorganisa tie van de economie voor velen op korte termijn nadelige gevolgen kan hebben, maar voegde daaraan toe dat men er op lange termijn al leen maar mee gebaat zou zijn. Wie de vraag opwerpt of de politiek van hervorming van economie en sa menleving niet leidt tot te veel de mocratie en tot een ontwrichting van de maatschappij gelooft vol gens Gorbatsjov niet in Sowjet- volk. Naar zijn mening heeft de Sow- jet-Unie behoefte aan „sterke vor men van democratie" als open heid, kritiek en zelfkritiek. Dat is (foto epa) nodig voor het tot stand brengen van „radicale veranderingen op al le terreinen van het leven van onze socialistische samenleving", aldus Gorbatsjov. De Sowjet-vakbonden mogen volgens de wet geen stakingen of andere acties organiseren van sta kingen of andere acties; ze houden zich vooral bezig met dienstverle ning aan de leden, zoals de organi satie van uitstapjes. Gorbatsjov ad viseerde de aanwezige vakbonds functionarissen om meer aandacht te besteden aan de behoeften en de zorgen van de werknemers. PARIJS (AP) - Georges Ibrahim Abdallah is weliswaar leider van een commando-onderdeel van de Libanese Gewapende Revolutio naire Facties (FARL), maar waar schijnlijk niet de chef van de ter reurgroep. Dit verklaarde een functionaris van de Franse contra inlichtingendienst DST gisteren in de getuigenbank. Abdallah wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moord op Amerikaanse en Israëlische diplomaten. Burgers en zwaar bewapende militairen vierden gisteren in de Filip pijnse hoofdstad Manilla het één-jarig bestaan van de regering Aquino. President Corazon Aquino riep op om met dezelfde strijdbare 'volks macht' de sociale en economische problemen van het land te lijf te gaan als waarmee indertijd Ferdinand Marcos werd verdreven. De president kondigde aan dat haar regering zich nu zal gaan inspannen voor de opheffing van de massale armoede, herstel van de werkgelegenheid en eerlijke inkomensverdeling. (foto anp> Buitenland kort Maatregelen De regering van de Westduitse deelstaat Beieren heeft besloten maatregelen te treffen om de ver spreiding van de immuunziekte aids tegen te gaan. Zo zullen solli citanten voor eert overheidsfunctie zich op deze ziekte moeten laten onderzoeken. Dit geldt ook voor gedetineerden en personen in voorarrest. Buitenlanders van wie bekend is dat zij het virus dragen krijgen geen verblijfsvergunning meer en buitenlanders uit landen die niet tot de Europeese Gemeen schap behoren zullen zich aan een onderzoek moeten onderwerpen voordat zij de deelstaat binnen mo gen. Daarnaast voert Beieren on- middelijk een verplichte registra tie van besmette personen in. Emigratie Palestijnse gezinsleden die door de Israëlische bezetting van de westelijke Jordaanoever en Gaza van elkaar gescheiden zijn, hebben gisteren een beroep gedaan op Sowjetleider Michaïl Gorbatsjov de emigratie van joden uit de Sow- jet-Unie te koppelen aan een oplos sing voor hun lot. In het licht van het veranderende Sowjetbeleid jo den toe te staan zich te herenigen met hun gezinsleden in Israel, vraagt het Palestijnse comité voor gezinshereniging in een brief aan Gorbatsjov dat hij 'de onrechtvaar digheid' van de kant van Israel te genover Palestijnse gezinnen scherp voor ogen houdt en die zwaar laat meetellen. ADVERTENTIE 2 Ook bij de installatie van een SieMatic keu ken krijgt u het fijne gevoel de beste keuze te hebben gemaakt. Hoe uitgebreid ook, wij zorgen dat uw SieMatic keuken binnen 5 dagen kookklaar 0 in uw huis staat. Kompleet, inclusief alle breek-, tegel-, stuc-, water-, gas-, elektra- en schoonmaakwerkzaamheden. Een echte SieMatic kost u minstens 6.000 gulden. Maar als u alle showrooms hebt gezien... 't Liefst een SieMatic. SieMatic Keukenplein Leiderdorp Meubelplein9(leetageMijnders meubelen)Leiderdorp Tel 071-412615 Goedhart Bouwhuis Alphen VA Rijn Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720 22100 Openingstijden: 8.30-12.30 uur-en 13.30-17.30 uur. Zaterd. 10 00-16.00 Vnidag Koopavond lol 21 00 uur MILAAN (AP) - In Italië is gisteren een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen het hoofd van de Vaticaanse staatsbank Instituut voor de Gods- werken (IOR), de Amerikaanse aartsbisschop Paul Marcinkus. Hij wordt ervan beschuldigd mede werking te hebben verleend aan fraude bij het bankroet van de Banco Ambrosiano in 1982. Volgens een onderzoeksrechter kan de Italiaanse politie de 65-jari- ge Marcinkus niet arresteren, zo lang hij zich in Vaticaanstad be vindt. Het Vaticaan is een soeverei ne staat. Italië heeft geen uitleve ringsverdrag met het Vaticaan. Pas DEN HAAG (ANP) - Op advies van legerleider Desi Bouterse heeft het Surinaamse ministerie van on derwijs, wetenschappen en cultuur gisteren besloten dat de scholen in en om Paramaribo tot nader order gesloten blijven. Dit heeft het mi nisterie bekendgemaakt. De lessen op deze scholen werden maandag en dinsdag al opgeschort na de de monstraties van studenten en scholieren de vorige week tegen het bewind van Bouterse en de voedselschaarste. De leerlingenraden van verschil lende middelbare scholen hebben van hun kant een verklaring ver spreid omdat zij het niet eens zyn met de berichtgeving over de ge sprekken die zij hebben gevoerd met de premier. Deze gesprekken werden achter gesloten deuren ge houden. De raden verklaarden dat zij het motief van de acties, de so ciaal-economische crisis, steunen maar gekant zijn tegen het vanda lisme dat ermee gepaard gaat. Zij lieten weten ook enkele garanties geviraagd te hebben voor hun veiligheid. Zij hebben de voor waarde gesteld dat de uitdagende houding van de militairen tot een minimum wordt beperkt en dat de autoriteiten tenminste zullen pro beren het vertrouwen van het pu bliek in de militairen te herstellen. Dit is huns inziens een van de be langrijkste vereisten om de scho lieren ertoe te bewegen weer ge woon naar school te gaan. De viering van de dag van de re volutie, ter herdenking aan de dag dat de militairen op 25 februari 1980 de macht grepen, is nog nooit zo sober gevierd, zo zeiden waarne mers in Paramaribo. als hij Italiaans grondgebied be treedt, kan hij opgepakt worden. De Milanese rechters Antonio Pizzi en Renato Bricchetti, die het bankschandaal onderzoeken, wei gerden commentaar te geven op de zaak en wilde niet bevestigen dat er een arrestatiebevel is uitgevaar digd. Woordvoerder Joaquin Na varro van het Vaticaan wist van het bestaan van de berichten maar zei dat hij er nog niets over gehoord had. Marcinkus heeft in het verleden steeds ontkend ooit iets verkeerd te hebben gedaan. De Amerikaan se aartsbisschop werd al geruime tijd in de gaten gehouden door de onderzoekers in verband met het schandaal, waarbij de Banco Am brosiano 1,3 miljard dollar aan le ningen had verstrekt aan tien bui tenlandse, papieren ondernemin gen die werden beheerd door de IOR. Toen bleek dat het geld zoek was stortte de Milanese particuliere bank in en ging failliet. De bank werd toen geleid door Roberto Cal- vi. Het lijk van Calvi werd later aan een strop aangetroffen onder een brug in Londen. De IOR had aanvankelijk een be langrijk aandeel in de Banco Am brosiano. In 1984 betaalde Va- ticaanbank 250 miljoen dollar om de zaak te regelen. Marcinkus is overigens niet de enige medewer ker van de Vaticaanse bank die on der verdenking staat in verband met het Ambrosiano-schandaal. Luigi Mennini, de directeur van IOR, en Pellegrino De Strobel, de procuratiehouder van de bank, wordt hetzelfde ten laste gelegd. Aartsbisschop Marcinkus (foto EPA) Vrijlating DEN HAAG (GPD) - Het besluit van de Syrische president Assad om in te grijpen in West-Beiroet heeft alle kenmerken van een sprong in het duister. Het gevaar dat hij zich brandt aan de Libanese heksenketel is aanzienlijk groter dan de kans op succes. Met zijn tussenkomst zet hij niet alleen zijn President Kenneth Kaoenda van prestige, zowel nationaal als inter- Zambia heeft gisteren om 'humani- nationaal, op het spel, maar ook de taire redenen' besloten vier blanke stabiliteit van zijn door een econo- Zuidafrikanen vrij te laten die mische malaise geteisterde regime, sinds mei 1986 gevangen zaten op verdenking van 'spionage'. Kaoen- da zei dat hij ontroerd was door het rtQOr beroep dat hun ouders ('echte christenen') op hem hadden ge- PetGr V3n NuijSCnburg daan. De president noemde de in- vrijheidstelling een 'zeer duidelij ke liefdesboodschap aan het Zuid- Maar Assad heeft nauwelijks enige afrikaanse apartheidsregime'. Arrestatie De federale rechtbank van Bue nos Aires in Argentinië heeft gis termiddag de arrestatie gelast van acht voormalige marine-officieren, die gisterochtend voor de recht bank hadden moeten verschijnen. De ex-militairen moesten voor de hij zich rechtstreeks in de Libane- rechter komen in het kader van se burgeroorlog mengt. In 1976 een gerechtelijk onderzoek naar dreigde de oorlog, die toen zijn het polytechnisch instituut van de tweede jaar was ingegaan, uit te lo- marine, het grootste martel- en de- pen op een nederlaag voor de tentiecentrum tijdens de dictatuur christelijke maronieten. Een coali- Argentinië (1976-1983). De offi- tie van linkse groeperingen en de keus. Hij kan de deur van het gek kenhuis niet achter zich dicht slaan, zoals Israël en de Verenigde Staten hebben gedaan. Hij zou daarmee het failliet van de Syri sche aspiraties als regionale super macht in het Midden-Oosten on dertekenen. Assad weet waarin hij zich heeft begeven: het is de tweede keer dat De leider van de pro-Iraanse Hezbollah in Libanon, sjeik Mohammed Hoessein Fadlallah met baard), woonde gisteren de begrafenis bij van een van zijn omgekomen strijders. De mannen werden door Syrische troe pen om het leven gebracht tijdens gevechten dinsdag. (foto anp» eieren hadden via hun advocaten laten weten de datum van hun dag vaarding te willen verzetten. De rechtbank wees dit verzoek als „onaanvaardbaar" van de hand. Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO onder aanvoering van de dru- zenleider Walid Joemblatt, stond op het punt de maronieten als machtsfactor van de kaart te ve gen. Dat zou het einde betekend hebben van het wankele even wicht tussen de verschillende be volkingsgroepen, waarop Syrië zijn politiek baseert. In april zond Assad zijn troepen naar Beiroet, Oost en West. Op 'uit drukkelijk verzoek' van de toen malige Libanese regering en met de zegen van de Arabische wereld. Het doel was niet alleen het her stellen van de rust, voor zover dat in Libanon mogelijk is. Assad wil de vooral yoorkomen dat Syrië door toedoen van de PLO tegen haar zin in een conflict met Israël betrokken zou worden. Maar wat een succesvolle politio nele actie had moeten worden, werd de eerste stap in het drijf zand. De christelijke milities bon den al snel de strijd aan met hun Syrische beschermers. De Syriërs werden uit hun stellingen in het christelijke Oost-Beiroet verdre ven. In 1982 gebeurde bovendien wat Assad vreesde: Israël viel Li banon binnen, verjoeg de PLO, maar bracht ook de Syriërs zware klappen toe. Slijtageslag De Israëlische invasie markeer de de opkomst van de sji'iten als hoofdrolspelers in het Libanese drama. De sji'itische Amalbewe- ging van Nabih Berri werd de be langrijkste bondgenoot van Assad in de slijtageslag tegen de Ameri kanen die de aftocht van de Pale- stijnen dekten, de Israëli's en het geregelde Libanese leger. De sji'i ten slaagden er met hun toenmali ge bondgenoten, de druzen, in fe bruari 1984 in het Libanese leger uit West-Beiroet te verdrijven. De Amerikanen, gedemoraliseerd door de aanslagen van de funda mentalistische Hezbollahi op hun ambassade en de mariniers, trok ken zich enkele dagen later terug uit Libanon. Assad slaagde er echter niet in de successen in de straten van Beiroet te verzilveren aan de onderhande lingstafel. Pogingen om de Libane se partijen tot een tussenoplossing te bewegen, waarbij niet alleen de eenheid van Libanon werd her steld, maar ook rekening werd ge houden met de Syrische wensen, faalden. Ondanks de inzet van soms, letterlijk, zwaar geschut. Tussen deze bedrijven door bleek dat de PLO niet definitief uit Libanon was verdreven. Met in stemming van de christelijke presi dent Gemayel keerden de PLO- strijders terug naar hun bases in Libanon. Deze ontwikkeling ver sterkte de band tussen Syrië en de Amal. Op de agenda van Assad heeft het breken van de macht van de PLO van meet af aan bovenaan gestaan. Hij had een aantal van de tegen Yasser Arafats Al Fatah, de kern van de PLO, strijdende fac ties aan zich weten te binden. Toch durfde hij het niet aan de PLO de genadeklap toe te brengen. Dat zou hem de voor de Syrische economie onontbeerlijke subsidies van de Arabische oliestaten kosten. De Amal mocht deze klus op knappen. De sji'iten verzetten zich tegen de terugkeer van de PLO- strijders, omdat ze vanuit hun Li banese bases hun aanvallen op Is raël zouden hervatten en daardoor vergeldingsacties van de Israëli's uitlokken. De sji'itische bevolking mocht niet zoals voorheen "het slachtoffer worden van deze acties. Amal bleek militair niet opgewas sen tegen de beter getrainde PLO- strijders. In rechtstreekse confron taties trokken de sji'iten steevast aan het kortste eind. Amal ging daarom in november verleden jaar over tot het beleg van Palestijnse kampen rond Beiroet en het zuiden van Libanon. Verbitterd Deze kampenoorlog ontketende een nieuwe fase in de Libanese machtsstrijd. De groeiende macht van Amal blies de oude coalitie van linkse groeperingen en de PLO nieuw leven in. De PLO zette dc interne meningsverschillen opzij. De druzen van Walid Joemblatt na men afstand van hun bondgenoot, de Amal. Zij kregen de steun van de communisten en andere mili ties. Een week lang werd in de stra ten van West-Beiroet verbitterd ge vochten. De bloedigste strijd sinds jaren eiste 300 doden en 1200 ge wonden. De nieuwe Syrische interventie heeft de waarschijnlijke nederlaag van de Amal voorkomen. Maar het is zeer de vraag of de Syriërs de toestand in Beiroet kunnen stabili seren. Ontwapenen van de milities is onbegonnen werk. Zij gaan of ondergronds of zullen de Syrische vredespogingen te vuur en te zwaard bestrijden. Het verzet van de fundamentalistische, door Iran gesteunde Hezbollah is hiervan - een voorproefje. Naar alle waarschijnlijkheid zul len de Palestijnen opnieuw het kind van de rekening worden. Ara fat heeft daarom om bemiddeling van de Verenigde Naties gevraagd. Maar deze organisatie is tot dusver machteloos gebleken in het Liba nese gekkenhuis. De Palestijnen kunnen alleen maar hopen dat de Syriërs zullen terugschrikken voor het gevolg van de vernietiging van de PLO: een nog groter isolement in de Arabische wereld. Aan de andere kant kan een mis lukt avontuur in Libanon Assad duur komen te staan. Als gevolg van de economische crisis is de on vrede over zijn regime in Syrië sterk toegenomen. Hoewel Assad een reputatie heeft hoog te houden als onderdrukker van interne op positie (zo liet hij in 1983 15.000 op standige Moslims in de stad Hama uitmoorden), wordt een coup door het leger niet uitgesloten. In dat ge val zou hij in Libanon zijn tweede stap in het drijfzand hebben gezet.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5