Hoge kosten specialisten struikelblok DOEN WE leforestier 'Ik voel me een onwelkome gevangene 'VS beraamden inval Suriname' De Ruiter waarschuwde Belgen voor smeergeld Specialisten met ontslag bedreigd bij medewerking aan klinieken Iraanse ambassadeur beschouwt slipjes-affaire als afgedaan Klaas de Jonge wordt langzamerhand moedeloos over zijn verblijf Tien dagen cel voor aanhangers van krakers DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 PAGINA 3 (Vervolg van pagina 1) ZEIST (ANP/GPD) - De specialistenorganisatie LSV be treurt het dat de ziekenfondsen de onderhandelingen over een nieuwe tarievenovereenkomst hebben stopgezet. De specialisten vinden dat de fondsen patiënten hierdoor on nodig in paniek brengen. De LSV geeft wel toe dat de standpunten ver uiteen liggen. Surinaams politicus Haakmat publiceert memoires De ziekenfondsen willen de op bouw van de tarieven van de spe cialisten aanpassen. "Het is maat schappelijk onaanvaardbaar dat specialisten hoge inkomens ver dienen en bovendien bovenmatige praktijkkosten rekenen, terwijl we allemaal moeten bezuinigen. Ver zekerden worden geconfronteerd met eigen bijdragen. Het is niet bil lijk dat een groep als de medische specialisten zich aan deze ontwik keling onttrekt", zo meent secreta ris Blanken van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen. Jarenlang al stijgen de kosten van de specialistische hulp, tegen het overheidsbeleid voor kosten beheersing in. "Als de specialisten zeggen dat ze werkuren maken van 60-70 uur per week, is dat juist een van de bezwaren. Ze moeten korter werken en daardoor jongere colle ga's de kans geven aan het werk te komen", aldus de VNZ. De voorstellen van de fondsen leidden al vorig jaar tot problemen, zodat de specialisten van hun orga nisatie het advies kregen de con tracten op te zeggen. De besturen van de organisaties van zieken fondsen en specialisten hebben met elkaar gesproken en er is een commissie van 'wijze mannen' aan het werk gegaan. Ook dat hielp niet, daarom besloot het VNZ-be- stuur deze week zelf stappen te ne men. De druppel die de emmer voor de ziekenfondsen doet overlopen, is de kwestie van de praktijkkos ten. Bij een werkweek van maxi maal 50 uur, zoals de ziekenfond sen dat zien, zouden die kosten ge middeld in ieder geval met 40.000 gulden omlaag moeten. Gerekend over 6000 specialisten is dat ten minste 200 miljoen per jaar aan kostenbesparing. Maar dat is volgens Blanken een voorzichtige schatting. De kloof is hier nogal groot, want de LSV vindt dat er ruim 130.000 gulden aan praktijkkosten moet worden betaald. De VNZ denkt aan een maximum van 50.000. Ze vindt dal de artsen allerlei kostenvergoedin gen krijgen, zonder dat daar werkelijk gemaakte kosten tegen over staan Ook wil de VNZ de posi tie van de specialisten regelen in een nieuwe modelovereenkomst. Die moet onder andere inhouden dat alle spcialisten die in zieken huizen werken ook hun declaraties via het ziekenhuis moeten laten lo pen. Bovendien herinnert de VNZ er aan dat de Tweede Kamer zich heeft uitgesproken voor het onder brengen van alle specialistenkos- ten in de budgetten van de zieken huizen en wel per 1 januari 1988. Ook de Nationale Raad voor de Volksgezondheid heeft die wens geuit. Onder deze omstandigheden, meent de VNZ, is er geen andere weg dan de geschillen door de ho gere organen te laten beslechten. COTG en Ziekenfondsraad kun nen zich voor 1 juli uitspreken en er is voor het kabinet ook tijd ge noeg om deze besluiten goed te keuren. De specialisten hebben geen zakelijke bezwaren naar vo ren gebracht, zodat overleg geen zin meer heeft. De specialistenvereniging zegt overigens zich ook op een contract- loze periode voor te bereiden. Ze probeert een betalingssysteem te ontwikkelen dat "zo min mogelijk belastend is voor de patiënt". Di recteur mr. H. J. Overbeek van de ze organisatie zei gisteren dat de betalingsmethode voor particulier verzekerden uitgangspunt zal zijn. AMSTERDAM - De Surinaamse politicus en advocaat André Haakmat presenteerde gisteren in de Amsterdamse Balie zijn politieke memoires over de jaren 1980-1983. In het boek beschrijft Haakmat het spel om de macht in Suriname tussen burgerregeringenmaatschappelijke organisa ties en militairen. (foto anp> DEN HAAG (GPD/ANP) - De Verenigde Staten wa ren in 1983 van plan het regime-Bouterse in Suriname ten val te brengen, omdat de legerleider te veel in de greep van Cuba kwam. Het plan had de instemming van president Reagan. De voormalige minister van justitie in Suriname, André Haakmat, onthult dat in zijn gisteren verschenen boek 'De revolutie uitgegle den'. Sinds 1982 is Haakmat in Nederland en leidt het Amsterdamse verzet tegen legerleider Bouterse. Een paar dagen na de decembermoorden van 1982 kwam Haakmat in contact met een man die zei de Ameri kaanse regering te vertegenwoordigen en te spreken namens de Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad, een orgaan dat onder meer adviseert over militaire operaties. Volgens de Amerikaan had president Rea gan zijn goedkeuring gegeven aan een inval in Surina me. Haakmat werd gevraagd die invasie te steunen. Na de inval zou hij een belangrijke politieke rol toebe deeld krijgen in een Suriname zonder Bouterse. Volgens Haakmat waren de Amerikanen bang dat Suriname zich onder Bouterse zou ontwikkelen tot 'een tweede Cuba'. Vooral de aanwezigheid van zo'n honderd Cubanen m de ambassade in Paramaribo baarde de Amerikaanse regering zorgen. Haakmat's Amerikaanse contactpersoon, die hij in Den Haag ont moette, zei er zeker van te zijn dat de Cubanen de decembermoorden hadden georganiseerd en uitge voerd. De Cubanen waren volgens de contactpersoon vervolgens van plan Bouterse te vermoorden. De Amerikanen vielen in oktober 1983 Grenada bin nen - dat ook onder Cubaanse invloed stond - nadat het toenmalige staatshoofd Maurice Bishop was ver moord. Bouterse beloofde kort daarna de Cubanen het land uit te zetten, geschrokken door de reactie van de VS op de invloed van Havana op Grenada. Haak mat kreeg kort daarop weer te horen dat Washington het beleid van Suriname had herzien. Bouterse was niet langer een veiligheidsrisico voor Washington, want hij had de Cubanen het land uitgejaagd en de betrekkingen tussen Havana en Paramaribo zouden worden bevroren. Die toezegging zou hij kort na de Amerikaanse invasie in Grenada hebben gedaan. Zo hadden de VS met de invasie op het kleine Caribische eilandje twee vliegen in één klap geslagen, aldus Haakmat. Nordliolt nieuwe hoofdcommissaris politie A'dam AMSTERDAM (GPD) - De hoofd- commissaris van politie in Gronin gen, drs. E. E. Nordholt, is met in gang van 1 juni benoemd tot hoofdcommissaris van politie in Amsterdam. Hij volgt hoofdcom missaris J. Valken op, die eind mei met pensioen gaat. De in Beverwijk geboren Nord holt (46) behaalde in 1962 het in specteursdiploma aan het Instituut voor Hogere Politie Ambtenaren te Hilversum. Direct daarop trad hij in dienst als adjunct-inspecteur bij het Groningse politiekorps. In 1984 werd hij korpschef. Tijdens zijn diensttijd behaalde Nordholt in 1971 zijn doctoraal sociologie aan de universiteit van Groningen. Nordholt heeft zich altijd sterk bezig gehouden met de organisatie van de politie. Hij was de drijvende kracht achter de ingrijpende ver andering in het Groninger politie korps die in 1988 wordt ingevoerd. De opzet hiervan is een'indeling in wijkteams. Burgemeester van Thijn is zeer ingenomen met de benoeming van Northolt. Hij noemt de Groninger hoofdcommissaris een uitstekend manager en een persoonlijkheid die zijn sporen in de organisatie van de Nederlandse politie ruim schoots heeft verdiend. Drs. E.E. Nordholt, de nieuwe hoofdcommissaris van de Amster damse politie. (foto ANP) Ook de Amsterdamse politiebon den zijn blij en tevreden met de komst van Nordholt. ,,We verwach ten veel van hem gezien de ver nieuwingen die hij in Groningen tot stand heeft gebracht. Misschien dat hij het veranderingsproces bij de Amsterdamse politie nieuw le ven kan inblazen", aldus voorzitter Wolven van de Nederlandse Poli tiebond. DEN HAAG (GPD) - Oud-minister De Ruiter van defensie heeft zijn toenmalige Belgische collega Vre- ven in 1985 op de hoogte gesteld van een dreigende smeergeldaffai re rond de order van 100.000 grana ten (ten bedrage van 450 miljoen gulden) voor de Belgische land macht. De huidige Belgische mi nister van defensie. De Donnea, verklaarde onlangs, dat een ge rechtelijk onderzoek is ingesteld. Er zou voor 2,2 miljoen aan smeer geld zijn betaald. De Belgische minister Vreven wist dat het Nederlandse bedrijf Eurometaal was benaderd door een bemiddelaar die had gezegd, dat Eurometaal de 'kromme weg' diende te bewandelen om de order van de Belgische landmacht in de wacht te slepen. De order ging la ter naar het Amerikaanse bedrijf General Defense Corporation en Verven verzekerde de Nederlandse regering er destijds van, dat de keuze op louter commerciële gron den op GDC was gevallen. Staatssecretaris Van Houwelin- gen zei dit gisteren in het monde ling overleg dat hij had met de vas te kamercommissie voor defensie. Ondanks sterke aandrang door NIJMEGEN (GPD) - Directies van ziekenhuizen in Nijmegen en Den Haag hebben hun .medisch specia listen gedreigd met ontslag wan neer zij spreekuur zouden houden in de zogeheten medisch diagnosti sche centra van Vendex en van de Nijmeegse arts, dr. J. Boerema. De afgekondigde maatregel geldt voor specialisten in dienst verband en voor hen die in maat- schapverband aan de ziekenhuizen zijn verbonden. In dit laatste geval hebben de directies aangekondigd de contracten tip te zullen zeggen. Volgens voorzitter drs. W. de Bie van het Overlegorgaan Samenwer kende Nijmeegse Ziekenhuizen hebben specialisten die ook voor het Nijmeegs medisch diagnos tisch centrum van Boerema werk ten, hun activiteiten inmiddels beëindigd. De directies van de zie kenhuizen in Nijmegen en Den Haag, daarbij gesteund door onder andere het ziekenhuis Rivieren land in Tiel. willen op zo kort mo gelijke termijn van staatssecretaris Dees (volksgezondheid) een beslis sing over de toelaatbaarheid van de Vendex-klinieken. PvdA'er Van den Bergh, die om het overleg had gevraagd, wilde Van Houwelingen niets zeggen over stappen die de Nederlandse regering eventueel zal onderne men. Van Houwelingen wil af wachten wat het onderzoek van de Belgische justitie aan feiten ople vert. De staatssecretaris wilde wel kwijt, dat volgens hem in de sa menwerkingsverbanden die Ne derland met België én de Verenig de Staten heeft, geen plaats is voor smeergelden. De commissie toonde zich niet alleen over de Belgische activitei ten teleurgesteld, maar ook over die van het Amerikaanse bedrijf. GDC heeft een zeer moderne soort munitie ontwikkeld. Eurometaal is een van de Europese bedrijven die deze munitie in licentie mag ma ken. De defensiecommisie meent, dat omdat zo'n licentie-overeen komst bestaat en omdat de Neder landse en de Amerikaanse regering hebben besloten samen te werken op defensiematerieelsgebied, GDC zich niet concurrerend op de Euro pese markt zou moeten presente ren. Van Houwelingen antwoord de, dat de overeenkomst met de Verenigde Staten concurrentie niet kan voorkomen. ZADELROB - Medewerkers van Natuur, Miüeu en Faunabeheer hebben gisteren op Rottumerplaat een verdwaalde zadelrob gevon den. Volgens Lenie 't Hart van de zeehondencrèche in Pieterburen, die zich over het dier heeft ont fermd, is nog nooit eerder een za delrob aan de kust van het Europe se vasteland aangetroffen. Ze ver moedt dat de rob afkomstig is uit de Barentszee bij de Sowjet-Unie en behoorde tot de groep zadelrob ben die onlangs in de buurt van Noorwegen werd gesignaleerd. Ge probeerd zal worden om de rob ui terlijk volgende week weer uit te zetten op een plek zo ver mogelijk naar het noorden. AMSTERDAM (ANP) - Enkele duizenden mensen hebben gisteren in Amsterdam de herdenkingsbijeenkomst van de Februaristaking bijge woond. Langs het monument De Dokwerker op het Jonas Daniël Meijer- plein liep een lange stoet mensen. Het was voor de 41ste keer dat de sta king herdacht werd. Zesenveertig jaar geleden staakten honderdduizen den Nederlanders uit protest tegen de Duitse overval op joodse Amster dammers. De herdenkingsbijeenkomst wordt ieder jaar georganiseerd. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - "Ik vermoed 'dat de zaak nu is afgedaan". Dit verklaarde de Iraanse ambassa deur in Nederland. Hossein Tajgar- doun, gisteravond tegenover het NOS-journaal. Eerder op de dag had hij Tweede-Kamerleden ge waarschuwd dat de Iraanse autori teiten volkswoede niet kunnen be teugelen wanneer ayatollah Cho- meiny wordt beledigd. Volgens Tajgardoun, die zijn te vredenheid uitsprak over het feit dat de VARA het fragment waarin dames hun slipjes naar de ayatol lah wierpen niet heeft uigezonden, kan de veiligheid van de Nederlan ders in Iran door de autoriteiten worden gegarandeerd. "Maar het is beter de emoties van het volk niet te beledigen", zo hield hij de Twee de-Kamercommissie van buiten landse zaken gisteren in besloten zitting voor. Tajgardoun, die werd vergezeld door ambassadesecretaris Safavi, gaf als voorbeeld van spontane volkswoede een demonstratie van 50.000 Iraanse scholieren tegen het bewind in Irak. Zo'n demonstratie kan door een belediging als in de Carrell-show makkelijk een andere richting krijgen en is dan met in de hand te houden, vertelde hij. De ambassadeur bestreed dat de Iraanse autoriteiten een verbod op uitzending hadden willen opleg gen. Maar we wilden wel onze me ning geven, namelijk dat het op de ze wijze in beeld brengen van de Iman een zeer ernstige belediging van onze culturele waarden is, al dus Tajgardoun. De afspraak voor een gesprek met Tajgardoun was ruim voor het Carrell-incident gemaakt. De ka mercommissie had met hem willen praten over de Nederlands-Iraanse relaties en de oorlog Iran-Irak. Het "slipjes"-incident voorkwam dat. ARNHEM (GPD) - Twee krakers- sympathisanten, die tijdens de rel len rond de ontruimning van het Nijmeegse kraakpand Mariënburg werden aangehouden, zijn gisteren door de Arnhemse politierechter mr. N. van Raalte veroordeeld tot tien dagen cel, met aftrek van vier dagen voorarrest. Hun advocaten deelden na de uitspraak mee in ho ger beroep te gaan. Een derde ver dachte verschijnt op 20 mei voor de kinderrechter. Twee sympathi santen die in december dranghek ken hadden gestolen om het kraak pand te barricaderen, werden ver oordeeld tot 500 gulden boete. De officier van justitie, mr. B. Eige- man, had naast de boete ook een voorwaardelijke celstraf van twee weken geëist. De tot celstraf veroordeelde vrouw zou een steen naar de politie hebben gegooid. Toen zij daarop werd aangehouden, vloog haar vriend de agent aan om haar te be vrijden. Hij moest zich verant woorden voor het belemmeren van een arrestatie. De advocate van de vrouw sug gereerde dat de maatschappij 'bloed wilde zien' voor het gebeu ren rond de ontruiming en dat haar cliënte daarom maar moest bloe den. "Deze vrouw heeft echter niets te maken gehad met de ver nielingen", aldus de advocate. Om dat tegenover de verklaring van de politieman twee tegengestelde ver klaringen waren afgelegd, eiste zij vrijspraak wegens gebrek aan be wijs. De politierechter hield zich aan de verbalen van twee Arnhemse politiemensen die bij de zaak wa ren betrokken. Hij was alleen be reid het incident los te zien van de ongeregeldheden rond de omrui- ming. De rechter vond dat de vrouw terecht was aangehouden en dat de man niet bij de arrestatie tussenbeide had mogen komen. In tegenstelling tot de rechter legde de officier van justitie wel een direct verband met de onregel matigheden rond de ontruiming. Hij hekelde in scherpe bewoordin- in dergelijke gevallen geen groeps- aansprakelijkheid kent vond hij een gemis. "Over het algemeen is het terecht en getuigt het van een hoge mate van beschaving dat ver dachten individueel worden aan gesproken. Maar gebeurtenissen als deze zijn moelijk te beheersen. Ga er maar aanstaan als je als po litieambtenaar geconfronteerd wordt met een bende gewelddadi ge lieden. Zie er maar de juiste da der uit te pakken", aldus Eigeman. "Het resultaat ziet u hier. Slechts vijf verdachten staan terecht, een slap aftreksel van de ellende die Nijmegen over zich heengestort kreeg". ADVERTENTIE PRETORIA (ANP) - Klaas de Jon ge voelt zich in zijn schuilplaats in de voormalige Nederlandse am bassade in Pretoria 'een onwelko me gevangene'. Hij is slecht te spreken over de manier waarop hij wordt behandeld en voelt zich on veilig. In een vraaggesprek beschuldigt hij het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken ervan een aan tal bezittingen van hem in beslag te hebben genomen. Ook is hij niet te spreken over de Nederlandse am- basssadeur m Zuid-Afrika. "Hij handelt mijn problemen slecht af en is ongeschikt voor zijn taak", al dus De Jonge. Klaas de Jonge zit al meer dan anderhalf jaar in de vestiging van de Nederlandse ambassade in het Nedbankgebouw. Hij vluchtte het gebouw in juli 1985 binnen, nadat hij had weten te ontsnappen aan de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie. Die had hem gearresteerd in ver band met een onderzoek naar wa pensmokkel voor het in Zuid-Afn- ka verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Het grootste deel van de ambassade is inmiddels verhuisd en het Nedbankgebouw is bijna leeg. De Jonges ongenoegen over zijn behandeling dateert van verleden jaar juli. toen Nederlandse veilig heidsmensen zijn kamer doorzoch ten. De Nederlandse ambassadeur had hem verzekerd dat het om een routine-controle ging. Maar de vei ligheidsmensen vertelden hem dat zij speciaal moesten zoeken naar vuurwapens en explosieven. Die waren er niet. Wel troffen zij enkele bezittingen aan die mogelijk gebruikt konden worden bij een ontsnappingspo ging. Enkele maanden later braken twee Nederlandse marechaussees een van zijn kasten open en namen die spullen in beslag. Volgens De Jonge gebeurde dit in opdracht van het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag. De Jonge zegt dat hij deze kwes tie graag anders had geregeld. Hij schreef Buitenlandse Zaken een brief waarin hij een aantal grieven opsomt. Hij had op eigen kosten een douche willen laten aanleggen, maar dat mocht niet. Een poes kon hij niet krijgen en er golden allerlei beperkingen voor het ontvangen van bezoek. Ook mocht hij niet zo maar bellen. "Om alle beperkingen te rechtvaardigen zeggen de functio narissen van de ambassade steeds dat het voor mijn eigen bestwil is en dat anders de diplomatieke sta tus van dit gebouw in gevaar komt", zegt De Jonge. "Maar ze brengen mijn leven al in gevaar. De diplomaten zijn er haast nooit en de Zuidafrikaanse politie die me in de gaten houdt, heeft al een keer de ramen stukgeschoten met een ge weer". De Jonge is kennelijk gefru streerd door de uitzichtloosheid van zijn situatie. Hij gelooft niet dat Zuid-Afrika en Nederland nog over zijn zaak onderhandelen. De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken. Pik Botha, zei eerder deze week dat nog steeds gepraat wordt over de kwestie. Ook Den Haag zegt dat er gesprek ken gaande zijn. Volgens een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse za ken heeft De Jonge afspraken ge schonden door het ANP een inter view te gunnen. Volgens haar zou De Jonge zich onthouden van con tacten met de pers. Ze wilde niet zeggen of het ministerie maatrege len zal nemen, die contacten met de pers zullen uitsluiten. restaurant mei V f rans getinte gerechten Rembrandtstraat 2-4 hoek Noordeinde lel 071 - 122115 Leiden Alle dagen geopend vanaf 18.00 uur Klaas de Jonge. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3