Martha Graham: hogepriesteres moderne dans liefdesparen van Letterie en illustraties van Vegter Twee voorstellingen van haar 'Company' in het Muziektheater Scapino scoort met Van Manen-programma DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 PAGINA 21 AMSTERDAM - Na het Bolshoi Ballet uit de Sow- jet-Unie en het Engelse Royal Ballet is de Martha Graham Dance Company vrijdag en zaterdag het der de wereldberoemde dans gezelschap in een jaar tijd dat naar het Muziektheater wordt gehaald. Het Ameri kaanse gezelschap geeft slechts twee voorstellingen, waarvoor binnen de kortste keren geen kaartjes meer te krijgen waren. door Ariejan Korteweg 'Martha Graham? Maar die is toch al lang dood'. Dat is een kenmer kende reactie als haar naam ter sprake komt. Geen wonder, want ze werd geboren in 1894 in Pitts burgh in de Verenigde Staten en is dus inmiddels 93 jaar oud. In 1919 maakte ze haar debuut als danse res. Pas vijftig jaar later, in 1969, sloot ze haar podium-loopbaan af. In die vijftig jaar is het gezicht van de danskunst totaal veranderd en Martha Graham behoort tot de genen die daartoe het meest heb ben bijgedragen. Toen ze in 1916 als aankomende danseres lessen ging volgen bij de Denishawn School in Los Angeles zag de dans- wereld er nog tamelijk simpel uit er was klassiek ballet en op folklo re en etnische gebruiken geënte dans. Graham bekwaamde zich in uitheemse dans, maar zette al snel haar eigen koers uit, waarbij het hemelbestormende, opwaarts ge richte van de klassieke dans werd vervangen door een bewegen 'naar Scapino Ballet met Hans van Ma nen-programma. Gezien op 25 fe bruari in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Er kwam geen tutu aan te pas gisteravond in de rede lijk goed gevulde schouwburg. Het Scapino Ballet, vlak na de oorlog door Hans Snoek opge richt met de bedoeling belang stelling bij de jeugd op te wek ken voor de danskunst, is be wust op pad gegaan met een mo dern programma in plaats van met werk uit het klassiek-roman- tische repertoire, waar hele jonge meisjes nog wel eens bij weg wil len dromen. Een modern pro gramma, niet al te moeilijk en met vele knipogen naar de hu mor. Een programma dat vol doende basis moest hebben om een familievoorstelling te kun nen dragen en daarmee niet al leen de kinderen maar ook hun ouders te boeien. Wie naar een choreograaf zoekt wiens bewe gingstaal ook zonder gebruikma king van het verhalend anecdoti- sche begrijpelijk is en ook nog doortrokken is van subtiele spot, komt al gauw bij Hans van Ma nen uit. Dus heeft Scapino, na het Nationale Ballet en het Ne derlands Danstheater het be kendste gezelschap van ons land, werk van deze grootmeester van de relativiteit ingestudeerd. Van Manen bouwt spanningen op - spanningen tussen mensen voor al - om ze vervolgens met dat ge voel voor ironie dat hem zo eigen is weer af te breken. Neem alles niet te nauw. zo lijkt hij in veel van zijn werk als boodschap uit te willen dragen. Van deze pro- duktieve choreograaf werd zo wel bekend als nieuw werk door Scapino uitgevoerd In puur technisch opzicht was niet alles even adembenemend wat de twaalf dansers en danseressen lieten zien, maar dank zij de in tensiteit, waarmee aan de vier choreografieën gestalte werd ge geven, werd Van Manen zeker recht gedaan. Men zag in elk ge val kans de aandacht van het pu bliek, ook dat van het jonge volk je, van begin tot eind vast te hou den en dat is, hoeveel kracht er ook van Van Manens werk zelf uit mag gaan, al een compliment waard. ww wr de aarde toe, een veelvuldig ge bruik van de vloer, een dansen vanuit het bekken en een snel af wisselen van spanning en ontspan ning. Het duurde jaren voor de dansvi- sie van Graham erkenning vond in de Verenigde Staten. Over die be ginjaren vertelde ze. toen ze acht jaar geleden als pleitbezorgster van alle Amerikaanse kunstenaars voor een senaatscommissie een toespraak hield: 'Het was niet ge makkelijk voor mij om mijn ballet ten aan het publiek te tonen en te gelijk te voldoen aan de eisen die ik aan het vak stel. Ik weet heel goed wat het is om de vloeren van mijn studio te schrobben en acht uur per dag les te geven opdat ik aan het einde van het seizoen één professionele uitvoering op Broad way zou kunnen geven. En dan nog op zondag, toen de slappe avond van de week. Ik heb aan die periode zeker niet het gevoel over gehouden dat armoede een deugd zaam iets is'. Vooral dansers en choreografen uit de klassieke hoek ging haar stijl werkelijk door merg en been. Heel typerend is de reactie van de naar de Verenigde Staten uitgeweken Russische choreograaf Michel Fo- kine, één van de grootmeesters van het klassieke ballet, die in 1931 een demonstratie van haar groep bij woonde: 'De meisjes lagen, zaten, liepen op hun blote voeten... en dat was alles De uitdrukking was bedroefd, en bijna steeds gemeen. Gebalde vuisten. Een blafferige be weging van torso en hoofd. De blaffende meisjes!... Dit is niet al leen de eredienst van het verdriet, dit is de eredienst van het kwaad, dacht ik. Ik had medelijden met de meisjes, die hun lichamen mis vormden en - wat veel erger is - hun geest misvormden'. Amerika gaf zich geleidelijk ge wonnen voor de dans van Martha Het programma opende met 'Snippers', een wat ouder werk stuk, waarbij behalve van me chanische repetitieve muziek op speelse wijze gebruik wordt gemaakt van knisperend papier, waarvan het geluid nog eens ex tra door een microfoon wordt versterkt en een echo-effect wordt bereikt. Er ontstaat een leuke combinatie van beeld en geluid, ook al door de vele grap jes die door de dansers met het papier worden uitgehaald. Heel mathematisch ging het vervolgens toe in 'Variomatic', waarin de strakke bewegingen worden afgewisseld door meer vloeiende lijnen tegen de strenge achtergrond van een zwart-wit geblokt decor, waarvan de vier kanten terug zijn te vinden in de pakjes van de danseressen. Het werk begint met één danser en groeit uit tot een ensemble van vijf, daarbij de mogelijkheid bie dend om tot allerlei combinaties te komen. Een reeks van combinaties en variaties ook in het uit het begin van de jaren zeventig daterende 'Ajakaboembie', een werkstuk vol humoristische trekjes en tempoversnellingen met als hoogtepunt een kostelijk duet, waarbij de danser en de danseres op bijna acrobatische wijze ge bruik maken van een tafel en twee stoelen. In het slotdeel komt er een bal aan te pas, die het ritme mee helpt bepalen. Pure beweging tot slot in het nieuwsate ballet dat Van Manen voor Scapino maakte. Beweging uitgevoerd in strakke lijnen dat is het kenmerk van 'In the futu re'. waarbij gebruik wordt ge maakt van muziek van David Byrne van de Talking Heads. Zes paren treden in dit werk naar vo ren, die de structuur van de voor al op de marching bands van New Orleans geinspireerde mu ziek met haar jazzy karakter nauwkeurig volgen, maar dan toch weer op een wat ironische manier. Leuke effecten worden daarbij bereikt door de tegenstel lingen in de kleur van de kos tuums, die dit ballet ook tot een fascinerend kijkspel maken. PI ETER C. ROSIER Graham. Het merendeel van de toonaangevende choreografen uit de Verenigde Staten heeft in haar groep gedanst: Sophie Maslow, Anna Sokolow, May O'Donnell, Merce Cunningham, en recenter: Paul Taylor en Elisa Monte. In het werk van ieder van hen heeft zij haar sporen nagelaten. Het beste bewijs dat haar ver nieuwingen uiteindelijk door de danswereld volledig zijn geaccep teerd. was de gala-avond in 1976 ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van haar groep. Haar ballet 'Lucifer' werd uitgevoerd met in de hoofdrollen... Margot Fonteyn en Rudolf Noerejev. sterdansers van het klassieke repertoire. Edelgermanisme In 1954 kwam ze voor het eerst naar Europa. In Engeland en Frankrijk was de ontvangst gere serveerd en ook in ons land werd soms over haar geschreven op een toon waarin de echo van de kritie ken uit haar beginperiode in Ame rika doorklonk: 'gevaarlijke kitsch, door vrijwel niemand begrepen' en 'pornografische duisterheden waarin het prefascisme van McCar thy en het edelgermanisme van Rosenberg en Hitier welig kunnen tieren', schreef L. Hornstra in Vrij Nederland. Maar de meeste kritieken waren samen met het publiek laaiend en thousiast. Het optreden van haar company liet een diepe indruk na en gaf een flinke impuls aan jonge dansers als Hans van Manen en Rudi van Dantzig. die toen hun eerste choreografie nog moesten maken. Twee keer heeft de Martha Graham Company sindsdien in ons land opgetreden, in 1962 en 1976. Beide keren met groot sue- Ongelovigen Martha Graham heeft vaak ge zegd dat ze haar eerste dansles kreeg van haar vader, die zenuw arts was en haar als klein kind ooit op een leugen betrapte. Toen ze hem vroeg hoe hij wist dat ze loog, antwoordde hij: ik zag het aan hoe je bewoog toen je sprak. Beweging liegt niet. dat is voor haar een uit gangspunt geweest. Al zijn er men sen die m hun lichaam huizen als ongelovigen in een kerk. Dat uitgangspunt heeft ze later in twee stelregels uitgewerkt. Ze wil in haar werk in een psychologi sche vorm gestalte geven aan haar overtuigingen en het innerlijke van de mens onthullen. In de eerder aangehaalde toespraak voor de se- naatscomissie zei Graham. 'Ik denk dat dans zo'n tijdloze magie op de wereld uitoefent, omdat dans Expositie met beelden van Frank Letterie, schilderijen en tekeningen van Jan Vegter, t/m 15 maart. Gale rie Denise Stephan, Bakkersteeg 18- 20, Leiden. Geopend vr. t/m zo. van 13.30-17.30 uur. LEIDEN - Toen de beeldhouwer Frank Letterie ruim vier jaar ge leden bij galerie Denise Stephan exposeerde, werd zijn werk ge domineerd door beelden van die ren, vooral paarden. Op de nu lo pende tentoonstelling blijkt Let terie een nieuw element aan zijn beelden toegevoegd te hebben, de uitbeelding van een liefdes paar. Mede-exposant Jan Vegter toont tekeningen en Schilderijen, die onder meer zijn indrukken van Parijs weergeven. Zowel uit de liefdesparen als uit de groepen met paarden, spreekt Letterie's aandacht voor bepaalde vormaspecten. De ge slotenheid van de totale vorm komt goed naar voren in een rui- tergroep met drie paarden. De twee paarden aan de buitenkant neigen met hun hoofd naar de middelste, terwijl zij gedrieen zo dicht naast elkaar lopen dat de ruiters elkaar kunnen omarmen. Beide bewegingen zorgen er voor, dat de afzonderlijke vor men zich verenigen tot een ge heel. Het beeldje 'Moeder, kind en bok', krijgt een gesloten vorm door de plaatsing van de figuren an improvisatie tot compositie. Het ensemble SUPER LIBRUM be staande uit Jankees Braaksma blok fluit en portatief en Ronald Moelker blokfluit, spelen muziek uit de 13e t'm de 18e eeuw. Gehoord op 25 fe bruari in de Taffehzaal. LEIDEN - Vrij, improviserend spelen is niet voorbehouden aan de jazzmusici van deze tijd. Jo hannes Tinctorius uit de 15e eeuw noemde deze manier van musiceren al 'super librum' spe len. In de middeleeuwen zong en speelde men bestaande muziek uit het hoofd en maakte daarop variaties en improvisaties. Zoals nu nog in grote delen van de we reld (bv India) gebeurt. Was hel noteren van muziek aanvanke lijk bedoeld als geheugensteun tje, later verhinderde de steeds het symbool van het leven zelf is Het instrument waardoor de dans spreekt is hetzelfde als dat waar door het leven wordt geleefd... het menselijk lichaam. Dat is het in strument dat in zich de herinne ring draagt aan zaken van leven en dood en liefde'. De hogepriesteres van de moder ne dans, wordt ze wel genoemd. In die benaming klinkt de magie door. waarvan haar werk vaak is doortrokken. Graham heeft haar inspiratie geput uit sterke, dynami sche vrouwen uit bijbel, geschiede nis en literatuur, zoals Jeanne d'Arc. Emily Dickinson, de zusters Brontë en Judith. Met name ook de Amerikaanse geschiedenis is sterk in haar werk aanwezig: de pio niersvrouw die met rechte rug maar trillende handen de horizon aftast, de beloofde vrijheid en de discipline die nodig is om die vrij heid te verwerven. Die thema's brachten de componist George An- theil tot de typering: 'Hoewel zij de essentie is van Amerika en zijn vlakten, rivieren en westelijke ber gen, moeten we haar ook in samen hang zien met Europese kunste naars Is Mary Wigman, Pablo Pi casso, Max Ernst, Gaudier-Brezka, Brancusi en anderen. Die namen, geprojecteerd op de brandende woestijnen van Nieuw Mexico, dat is voor mij Martha Graham'. Rigoureus In een verhaal over Martha Gra ham mogen haar dansers niet on vermeld blijven. Acrobats of God', zo heeft ze hen in een gelijknamig ballet betiteld. De Graham Compa ny staat bekend als één van de kwalitatief beste groepen van de wereld. Dansers die lang bij haar werken hebben ook een aanzienlij ke inbreng in de totstandkoming van een choreografie. De Neder lander Bert Terborgh, die al vele ja ren met haar werkt, zei daarover: 'Uit alle ideeën van de dansers filtreert ze wat ze nodig vindt voor haar idee. En ze is rigoureus: öf ze is enthousiast, öf ze gooit het weg' Graham zelf heeft voorgesteld in de programmaboekjes te zetten: choreografie van Martha Graham en de Company. Haar dansers heb ben haar dat geweigerd. Aan de Graham-dans liggen haar visie en keuzes ten grondslag. Meer dan zestig jaar is ze nu als choreografe actief en nog steeds maakt ze geregeld nieuwe ballet ten. Twee van de werken die in het Muziektheater worden uitgevoerd zijn zelfs heel recent: 'The rite of spring' (1984) en 'Temptations of the moon' (1986). Daarnaast wordt het bekende 'Diversion of Angels' (1948) gedanst en een onbekende in een cirkel Bij een aantal andere beelden wordt de eenheid van de vormen juist doorbroken Een voorbeeld hiervan is het stuk 'Drie Gra- tieën'. Eén van de vrouwen staat wat afzijdig van de twee naar el kaar toegewende figuren. Ook bfj de liefdesparen keert een soortgelijke formele benadering terug, evenals bij de monumen tale groep 'Smaritaan II', waarin een uitgestrekt been de gesloten vorm doorbreekt. Een variatie op de staande en nauwkeuriger notatie de vrijere improvisatie. Jankees Braaksma en Ronald Moelker voerden ons gisteravond mee op een reis in de tijd en lieten het improviserende musiceren weer tot leven komen, terwijl de oude stenige Taffeh tempel de associatie met oud tijds nog versterkte. Voor de pauze herleefden de 13e en 14e eeuw door de klank van een portatielje, blokfluiten en zelfs trommels. Volgens de traditie van de Ars Antiqua werd er geïmproviseerd in de zogehe ten phrygische modus (een soort toonkleur) rondom een centrale toon werden melodische passa ges geweven die nu en dan zeer schrijnende samenklanken met de grondtoon opleverden. Een Indiase raga en een middeleeuw solo die ze in de vroege jaren twin tig voor Denishawn maakte. De thema's zijn geleidelijk ver anderd; van het ritualisme van de jaren dertig en de psychologische 'diepgang van de jaren vijftig lijkt ze nu overgestapt op meer univer liggende liefdesparen, vormen de beelden die de titel 'In der Kurbishutte' dragen. De twee ge liefden bevinden zich in een met klimop en pompoenen begroeid prieel, dat zorgt voor de beslo tenheid bij deze groepen. Dit the ma schijnt ontleend te zijn aan het boek 'De bot' van Gunter Grass, die Letterie ook in brons vereeuwigd heeft, getuige het zware, monumentaal gebeeld houwde portret op deze exposi tie. Een andere literator. Staring, inspireerde Letterie tot het ma ken van een bescheiden maar al- se 'clausula' vormden de hoofd bestanddelen van de melodie Uit de daarop volgende Ars Nova klonken genoteerde en dus be waard gebleven improvisaties. Na de pauze beleefden we een mooie doorsnee van het samen spel uit renaissance en barok. Het eerst simpele, later zeer ver sierde spel van stem en tegen stem met als "ruggegraat" de toentertijd beroemde melodie La Spagna. Ook in de barok was de muziek nog doorregen met im provisaties. Beide spelers prelu deerden om beurten in de toen heersende Franse en Italiaanse stijlen. Van 'een liedje voor de kanariepiet', dat als toegift nog eens herhaald werd, zou je nau welijks geloven dat de noten op papier stonden, zo speels en sele thema's als de verhouding tus sen man en vrouw. Een werkelijke grensverlegging zullen haar meest recente dansen waarschijnlijk niet teweegbrengen. Maar de uitvoe ring ervan zal indruk maken, dat kan tevoren worden voorspeld leszins elegant beeldje van deze dichter De bijdrage van Jan Vegter be staat grotendeels uit tekeningen. Vegter tekent voornamelijk maar een drietal schilderijen op de tentoonstelling bezit door de vereenvoudigde vormen of het fraaie licht, zoals in 'J'ai deux amours - mon pays et Paris', een apart karakter. In de soms sum mier uitgewerkte tekeningen be toont Vegter zich een uiterst pre cies tekenaar Veel spontaner is zijn impressie van het drukke Parijse leven in 'Sous le ciel de Paris'. De sfeer van Parijs bij avond, het licht en de terrasjes, boeien Vegtei;, maar ook de pol der heeft zijn belangstelling. Een heel andere kant van Veg- ters werk vormen enkele teke ningen die men zou kunnen on derbrengen bij de categorie illu stratie; onderwerpen en keurbe handeling deden mij sterk den ken aan ouderwetse kinderboe ken, bijvoorbeeld het knusse fa milietafereel met op de achter grond een opvallende kerk. Op merkelijk is ook de ongewone wijze waarop Vegter zijn mate riaal gebruikt in 'Ochtend in Wa les'. Bij de kudde schapen in pot lood op de voorgrond, overheerst de grijstoon, terwijl de bomen daarachter een sterk accent heb ben gekregen. De lucht tenslotte, is blauw met witte wolken. Op deze manier zijn wel drie ver schillende niveau's in de ruimte geaccentueerd maar naar mijn gevoel ontbreekt daarin de een heid. De combinatie van tekeningen en schilderijen met beeldhouw werk op deze expositie is niet on gebruikelijk te noemen maar wel dat deze keer het zwaartepunt vooral ligt bij de sculptuur. NANCY STOOP kwinkelerend werd het door bei de blokfluiten in samenspraak gebracht. Hun spel werd in zijn geheel gekenmerkt door een zeer frisse, spontane indruk. Het leek alsof alle muziek, ook de genoteerde, ter plekke ontstond. Bovendien kwam de klank van de fluiten niet uit de instrumenten zelf, maar ontstond als het ware in de ruimte om hen heen. Waarschijn lijk had de manier van aanblazen - met heel ontspannen aange zicht en het bewegen van de flui ten in het rond - daar mee te ma ken. Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik de hele avond zeer ge boeid ben geweest door het im provisatie avontuur, waaraan woorden nauwelijks recht kun nen doen. MONICA SCHIKS Een indruk die mogelijk nog zal worden overtroffen door het mo ment waarop hogepriesteres Gra ham uit de coulissen stapt om het applaus in ontvangst te nemen. ARIEJAN KORTEWEG Schadevergoeding geëist van Placido Domingo AMSTERDAM (ANP) - De stich- ting Benefietconcerten Placido Domingo en de impresario Ian Knoop hebben deze week voor de rechtbank in Amsterdam een pro cedure tegen de bekende Spaanse tenor Placido Domingo aange spannen. Zij eisen van hem een schadevergoeding van een half miljoen gulden omdat Domingo op het laatste moment afzag van me dewerking van het rond zijn optre den opgezette benefietconcert op 18 mei 1986 in 'De Doelen' in Rot terdam. Dit hebben Knoop en diens advocaat mr. A.J. Israels gis teren meegedeeld. De opbrengst van het concert, waaraan verder gratis medewer king zou worden verleend door het Rotterdams Philharmonisch Or kest, zou ten goede zijn gekomen aan de slachtoffers van de aarbe- vingsramp van september 1985 in Mexico Doordat Domingo is weggeble ven kon het concert niet doorgaan en is de stichting onder meer de opbrengst misgelopen van de ver wachte verkoop van 2.000 toe gangskaarten en de voorgenomen rechtstreekse tv-uitzending van de TROS. aldus de stichting Volgens Knoop had de stichting een bindende toezegging van Do mingo om op te treden. "Domingo schijnt te denken dat hij geen ver plichtingen heeft om op te treden omdat het een benefietconcert be trof waarvoor hij geen gage zou ontvangen. Volgens mijn advocaat is dat onjuist", zegt Knoop. Ook in West-Duitsland en Groot- Brittannië zijn vorig jaar moeilijk heden ontstaan met Placido Do mingo over door hem te geven en concerten, waar hij niet versche nen is. In Engeland loopt nog een procedure tegen Domingo waarin eveneens een schadevergoeding van hem wordt geëist wegens het niet doorgaan van een concert. Conlon blijft bij Rot. Ph. Orkest ROTTERDAM (ANP) - De Ameri kaan James Conlon heeft zijn con tract als chef-dirigent en artistiek leider van het Rotterdams Philhar monisch Orkest met drie jaar ver lengd. Conlon blijft nu tot 1 sep tember 1991 aan het orkest verbon den. Dit heeft de Stichting RPhO gisteren bekend gemaakt. Conlon is sinds 1983 aan het RPhO verbonden. Hij wordt per 1 september 1989 ook chef-dirigent van de opera in Keulen. Op expositie bij Denise Stephan

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21