Korte, wijde rok met petticoat is favoriet Parijse couturiers in de tegenaanval Franse createurs: liefjes De Italianen DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 Capucci Een droom van een goudkleurige avondjapon waarvoor Capucci van het publiek een staande ovatie kreeg, (foto apj Louis Feraud op de Spaanse toer. (Foto AP» Bij deze heel korte, strakke, strapless jurkjes van Pierre Cardin moeten de kooiachtige hoeden kennelijk voor enig tegenwicht zorgen. (Foto ap» Grote opvallende blokken gebruikt Karl Lagerfeld voor deze jurk met bole ro uil de Chanel-collectie. (Foto ap» Jean-Remy Daumas Een mini-jurkje bedrukt met rode en geel uitroepte kens, met grote aangezette zak ken. (Foto AP) De Franse createurs, zeg maar de top confectie-ontwerpers, houden het sober dit seizoen. Zij kiezen voor het meisjesachtig type vrouw. Sexy en speels of sportief maar zeker niet geraffineerd. Korte rokjes en soms ook broekjes in een bolle vorm, kinderlijke, lieve jurkjes, veel stroken en ruches. Naast de korte A-lijn, is er een lang en sluik silhouet, met veel minder nadruk op de schouders dan de afgelopen seizoenen het geval was. Het gebruik van make-up staan ze maar spaarzaam toe, sieraden en andere accessoires benadrukken de lijn die hun mode volgt. Valentino Borduurwerk en prachtig soepelvallen- de materialen bij Valentino. (foto ap» De Italianen houden het op een heel vrouwelijke mode. De belijning is zdcht en rond, borsten en billen mogen gezien worden en de schouders gaan te rug naar hun natuurlijke plaats. Op merkelijk terughoudend zijn ze met het gebruik van dessins. Wordt er voor een dessin gekozen dan is het meestal een streepje, soms afgewisseld met nopjes, een bescheiden grafisch dessin of hier en daar een bloem. De voorkeur va* de ontwerpers gaat uit naar soepelvallen- de stoffen zoals zijde, crêpe, heel dunne viscose/jersey mengsels, organza en cool-wol. Ferré Een bloot middenrif en een uitbundige armbedekking van Ferré. (foto ap» Mila Schön Mondriaanse eenvoud in de collectie van Mila Schön. ifotoAP» Echte mode-koningen, die, zoals vroe ger, als dictators oplegden wat we in een bepaald seizoen en masse zouden dragen, bestaan niet meer. De Parijse haute-couturiers zijn de laatste decen nia van hun troon gestoten door de toonaangevende confectie-ontwerpers. Ondanks de nog altijd klinkende na men als Dior, Nina Ricci of Balmain, zijn het tegenwoordig ontwerpers als Montana, Jean-Paul Gaultier en Thier ry Mugier, die de scepter zwaaien. Tot aan het begin van de reeks coutu- re-shows, van het komende seizoen. De couturiers hebben de tegenaanval in gezet. Voor het eerst sinds jaren werd er niet langer voortgeborduurd op be kende thema's, maar werden er collec ties getoond, die bol stonden van de nieuwe ideeën. De Parijse haute-couture houdt het voor het voorjaar en de zomer op kort en frivool. Op wijde rokjes tot net bo ven de knie, vol met ruches, stroken, plissées en opgeborduurde bloemen. Soms krijgen de rokken nog eens extra volume door de petticoats, die eronder worden gedragen. Op de plankiers in de Parijse salons waren zelfs rokken te zien met een soepele hoepel in de Daarnaast doen in de couture-mode de halterjurkjes het komende zomer goed, evenals de strapless japonnen met een verhoogde taille. Uiteraard blijven de lange rokken naast de korte versies voorlopig ook nog gehand haafd. Wie zich een haute-couture avondja pon kan veroorloven zal komende zo mer als een prima-ballerina op feest avonden kunnen verschijnen, want de rokken met vele lagen tule geven de toon aan. De meest originele collectie komt dit keer van de veelbelovende ontwerper van het huis Patou, Christian Lacroix. Een collectie, waarin de humor zeker niet ontbreekt. Zo tooit hij zijn manne quins met enorme hoeden in de meest vreemde vormen, waaronder zij korte jurkjes dragen die veel op lampekap- pen leken of bolvormige rokken vol opgestikte bloemen en een verhoogde taille. De mannequins toonden door de vaak laag uitgesneden decolletés een diep inzicht, dat overigens weer enigs zins teniet werd gedaan door de grote plastic sieraden. Mare Bohan, de ontwerper van het huis Dior, bracht een hommage aan de grondlegger van het huis door zijn show te openen met enkele ontwerpen in New-Look-stijl met wijde, lange rok ken, een smalle taille en aangesloten Door Kitty van Gerven korte jasjes. Bohan vestigde hiermee de aandacht op het feit, dat zijn voor ganger, Christian Dior, veertig jaar ge leden de modewereld op haar grond vesten deed schudden met de presen tatie van de New Look. Ook in de rest van de collectie houdt Bohan vast aan de aangesloten belij ning met het accent op de (wespe)tail- le. Maar de lange rokken uit de New Look vervangt hij door zeer vrouwelij ke en zelfs sexy korte versies met plooien. Daarnaast toont hij jasjes voor zowel overdag als 's avonds in warme kleuren met een zeer lage slui ting en grote knopen, waaronder een topje zichtbaar is. Voor de avondkle ding, die dikwijls versierd is met op vallende borduursels, houdt Bohan het voornamelijk op de kleuren zwart en rood. Pierre Cardin dost zijn modellen uit als wandelende lampekappen met uit lopende jurkjes van zijde tot boven de knie, die vooral de vrouw met lange be nen uitstekend zullen staan. Zo hier en daar laat hij een petticoat onder een rok dragen, maar de rokken van halter jurkjes laat hij uitstaan door een soepe le hoepel in de zoom. Cardin comple teert zijn ontwerpen met wel wat erg extravagante hoeden, die veel weg hebben van vogelkooien. Jean-Louis Scherrer gaat helemaal op de Spaanse toer. Zijn collectie heeft dan ook de wat voor de hand liggende naam Carmen. Zwart kant en meters tule gaven de heldergekleurde satijnen avondjaponnen een typisch Spaans ka rakter, wat nog eens wordt versterkt door de wijde mouwen. Op witte mata dorbroeken laat hij bovendien bloesen- de tops dragen met pofmouwen en la gen ruches langs de hals en manchet ten. Elegant als altijd is de collectie van Erik Mortensen voor het huis Balmain. De wat militairisch aandoende ontwer pen in wit, rood en marineblauw zijn voorzien van grote koperen knopen en vallen op door de speciale effecten, zo als plooien met aan de binnenzijde een contrastkleur. Zeer vrouwelijk zijn vooral zijn jurken met zig-zagsluiting en nopjesjaponnen met bolero-achtige bovenstukjes en enigszins verbrede schouders. Voor 's avonds houdt ook Mortensen het op stroken en ruches, zowel op het bovenlijfje als op de rok. Ook ditmaal weer toonde Yves Saint Laurent zich de grootste onder de gro ten van de modewereld. Hij doet dit met een collectie, die uitblinkt door eenvoud. Zo eenvoudig zijn sommige ontwerpen, dat ze gemakkelijk voor confectie aangezien kunnen worden. Saint Laurent presenteert perfect ge sneden, kraagloze jasjes over zeer kor te en rechte jurkjes in allerlei kleuren linnen en bezet met grote parelmoerk- nopen. Tweekleurige jersey mini-jurk jes tooit hij met brede leren ceintuurs op de heupen. Daarnaast toont hij broekpakken en pakjes met diagonaal opgestikte zakken. Ook de cocktailkleding is vrij een voudig; veelal kleine strapless jurken van kant of zijde met slechts hier en daar een strookje. De avondkleding daarentegen is wel uitbundig met veel draperieën om het lichaam en bolero's vol borduursels. Guy Laroche laat zich wat de korte rokken betreft bepaald niet onbetuigd. Ook dit huis brengt pakjes met lange jasjes of kortere versies met een cein tuur, gedragen op rokken tot boven de knie. Bij Chanel zijn onder meer zwart en wit geblokte japonnen te zien, waar van sommige deden doen denken aan het kostuum van de nar uit de midde leeuwen. Ontwerper Karl Lagerfeld van Chanel schrikt er niet voor terug het traditionele Chanelpak een heel nieuw karakter te geven. In zijn show zijn bovendien jurken met bolero's en ballerina-jurken met meterswijde rok ken in vele lagen opgenomen. Flamenco ook bij Louis Féraud. Zwaar van de borduursels zijn de bole rojasjes, gedragen op matadorbroeken en zwierige rokken. Heel wat rustiger qua snit, maar uitbundig qua kleuren is de kleding van Emanuel Ungaro. Voor overdag brengt Ungaro zeer ge klede ontwerpen op het plankier met grote kragen en mouwen tot op de elle boog. En voor zijn klanten, die een middag lekker thuis willen blijven heeft hij zijden pyjama's met bloem- dessins en daarover wijde jassen met pofmouwen. De Gouden Vingerhoed, een prijs, die 25 modejouralisten jaarlijks uitrei ken aan de beste ontwerper van dat sei zoen, ging ditmaal naar Gerard Pipart van het huis Nina Ricci. Hij ontving de prijs voor zijn collectie, die hlijk gaf van een luchthartige interpretatie van de nieuwe mode-ideeën, die in Parijs leven. Ook bij Nina Ricci waren er pak jes met korte rokken te zien en avond jurken met wijde tulen petticoats. Uit de collectie van Nina Ricci. Aan het strakke heup stuk van deze rood-wit ge nopte jurk is een wijde plooi rok gezet. (foto ap» Een korte strakke rok wordt gedragen onder een nauwaansluitend jasje. Het zwart-witte ontwerp komt uit de collectie van Chris tian Dior. (Foto AP) Een heel strak, kort gebor duurd jurkje van Louis Scherrer. rijkelijk voorzien van stroken. (Foto api Een rood wit genopte jurk met petticoat uit de collectie van Jean patou. (Foto ap» Ciudicelli Een recht wit jurkje met twee grote klokken als enige versiering. (Foto ap» Azzedine Alaia Het nauwe silhouet in leer. De bh is van een gebreid materiaal en wordt kruislings op de rug ge knoopt. (Foto AP) Yamamoto Dit gestreepte jasje met lange wijde mouwen wordt gedragen op een donker bustier met een shortje en donkere panties. (Foto AP) Jin Abe Een wijdecape-achtige schouder bedekking gedragen op een nauw sluitende avondjurk. Bij dit ont werp zijn de armbanden beslist de blikvangers. (foto AP) Dorothee Bis Dubbelop is het in deze driedeli ge creatie, de stroken zijn ge maakt van geplooide stof. (Foto api

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19