Van Velzen slachtoffer Portugese provocaties Lisse zet eindsprint in Zonder een operatie zo snel mogelijk van pijn afhelpen Dode Zee-therapie is voor huidpatiënten een uitkomst 'Ginseng moet in ziekenfondspakket' PSV-Ajax nu op 29 maart du ZONDHEID- PAGINA 18 DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 Olympisch elftal speelt gelijk in Porto ZAALVOETBAL Interregionaal Glasbergen 17-29 De Rozet 17-15 Ceverbo 17-26 Neptunus 17-13 Zwarte Wolf 16-25 FV Snoekie 17-12 FC Datag. 17-20 De Maas 17-11 r Gijsman (ZW) 29. W* BETAALD VOETBAL Modderman, toeschouwers 1250. Gele kaarten: Brood en van Ham (RBC), Aal- bers. Vievermans, De Groot en Wilsterman (allen NEC). etappe 1. Patrick Bol (Ned), 89 k BUITENL. VOETBAL 4. José de Santos op 3 Hendrik Dekker (Ned) seconden, 6. Peter de Vos (Ned), 7. Pierr Raas (Ned), 8. John van den Akker (Ned). 9. Algemeen klassement: 1. Bol 10 uur 7 mi nuten en 56 seconden. 2. Santos op 5 secon den. 3. Van Wijngaarden op 0.07,4. Oliviera op 0.11. 5. Francisco Lopez (Spa) op 1 mi nuut en 11 seconden, 6. Sobota op 1.12. 7. Carlos Muniz (Spa), 8. Daan Luyckx (Ned) zelfde tud als Sobota, 9. Dekker op 1.18. 10 De Vos op 1.20. 1-1. Waregem en Beve PORTO (ANP) - Nederlandse voet bal weet zich nog steeds geen raad met de provocaties, die nu eenmaal in het Portugese spel zijn verwe ven. Het kostte FC Groningen te gen Vittoria Guimares de kwartfi nales in het UEFA-toernooi en het kostte het Olympisch elftal gister avond een punt in de kwalificatie reeks voor de spelen van Seoel 1988. Het grootste slachtoffer was ech ter debutant Peter van Velzen, de enige eerste-divisiespeler in het Nederlands team. De RKC'er kreeg in de achttiende minuut, kort nadat hij had gescoord, de ro de kaart van de Noordierse arbiter Snoddy. Gezien de omstandighe den - het veld in het voor een kwart gevulde stadion in Porto was nog lang niet hersteld van hevige re genval - behaalde de ploeg van bondscoach Rinus Michels een re delijk resultaat: 1-1. Na de nederlaag van 0-1 tegen Oost-Duitsland in december had Oranje al bijzonder weinig kans Seoel te halen. Het duel met Portu gal, dat vorige week met 0-1 van Italië verloor, moest worden ge wonnen. Een dag voor de wed strijd had Michels zich beklaagd over de minieme oefenmogelijkhe den voor de Olympische selectie. PORTO (ANP) - Competitieleider Jan Huijbregts heeft besloten het topduel PSV-Ajax, dat van burge meester Borrie niet op 15 maart mocht worden gehouden in Eind hoven, te verschuiven naar 29 maart. Dat is vier dagen na de EK- kwalifcatiewedstrijd van Oranje te gen Griekenland. De in het afgelo pen weekeinde afgelaste wedstrij den zullen ook in het weekeinde van 28 en 29 maart worden inge haald. De voor die dagen vastge stelde duels in de eredivisie wor den een week opgeschoven. Door deze verschuiving in het program ma loopt de competitie dit jaar af tijdens het Pinksterweekeinde (6-8 juni). De spelers moesten het dinsdag avond doen met een vluchtige trai ning in de stromende regen op het bijveld van het stadion in Boavista, gelegen in een sfeerloze buitenwijk van de wijnstad. Ondanks de gebrekkige voorbe reiding speelde Nederland met de A-international Suvrijn en vier Groningers lang niet slecht tegen het ambitieuze Portugal, dat in Adao en Coelho twee spelers uit het "echte" nationale elftal had. Oranje werkte en kreeg ook feite lijk naar vermogen. Het slecht bespeelbare veld werd voor de Nederlanders een modder poel van ellende. In achttien minu ten was al meer gebeurd dan ieder een voor mogelijk had gehouden: een voorsprong, die vier minuten duurde, een tegendoelpunt nadat Menzo de bal uit zijn handen liet glippen en de rode kaart voor Van Velzen. Geen wonder dat Nederland na deze vreemde situatie nooit meer in normale doen raakte. De provo caties van de Portugezen zorgden ervoor dat Nederland voortdurend extra attent moest zijn. De interna tionaal niet al te ervaren oranjespe lers bleken wel gedisciplineerd. Al leen daaraan was het te danken, dat de wedstrijd niet in een ordi naire schoppartij ontaardde. De lichtvoetige Portugezen be gonnen optimistisch met enkele aanvallen, waaruit een ongekende motivatie sprak. De telkens uitglij dende Nederlanders hielden zich dan wel niet letterlijk maar wel fi guurlijk op de been. Uit een mooi opgezette aanval, waarmee de Por tugese buitenspelval werd om zeild, kwam Oranje zelfs op voor sprong. Blind zette voor op Leng- keek, die van het doel wegdraaide en de bal in de voeten schoof van Van Velzen. De lange spits hield zich staande in het kale doelgebied en scoorde in een vloeiende bewe ging. Vier minuten later leek er voor Nederland niets aan de hand, toen doelman Menzo attent reageerde op een vrije trap van Quirito. De Ajacied liet de bal echter van de borst stuiten. De verdedigers ble ven steken in de modder en moes ten toezien, hoewel Miguel de bal teruglegde op Cerqueira, die nog net kon intikken voordat de Neder landers arriveerden. Na deze treffer voerden de Por tugezen een toneelstukje op. Een afgeslagen Nederlandse aanval leidde ertoe, dat Van Velzen een lijf-aan-lijf-duel uitvocht met Cos- teado. Snoddy keek al de andere kant op, toen Costaado plotseling op hem toesnelde en hem zijn wang liet zien. Dat was voor Snod dy een reden Van Velzen bij zich te roepen en de stomverbaasde RKC'er het rood voor te houden. Snoddy maakte daarbij met de an dere arm een beweging om te laten zien, hoe Van Velzen Costeado met de elleboog zou hebben bewerkt. Met tien tegen elf ontwikkelde zich een spel, waarin Nederland het moest doen zonder aanspeel punten voorin. Logisch dat Mi chels opdracht gaf geen risico's te nemen. Zijn Portugese tegenstan der deed hetzelfde zodat het duel doodbloedde. Menken/Landb. 19- Sloos Sport 19-18 28 Landwer 19-16 Lugdunum 18-23 De Kuyper 19-15 Van Egmond 19-23 Bahlmann 19- 9 THB Boys 17-22 De Hanep. 19- 4 ROAC '79 18-19 Olympisch kwalificatietoernooi: Portugal - Nederland 1-1 (1-1) 13. Van Velzen, 17. Cerqueira 1-1. Scheidsrechter: Snoddy (NIe): toeschouwers: 5.000. Rode kaart: Van Velzen; geel: Costeado. Stand. 1. Italié 1 1 0 0 2 1-0 2. Oost-Duitsland 1 1 0 0 2 1-0 3. Nederland 2 0 1111-2 Portugal 2 0 11 Eredivisie. Mannen: Orca's - Haaksbergen Bosch - Midland 77-48 Toernooi van Reykjavik. Zesde ronde: Ar- nason (IJs) - Hjartarson (IJs) l/2-Va, Olalsson (IJs) - Agdestein (Noo) 0-1, Kortsjnoi (Zwi) - Poloegajevski (Sov) 1-0, Ljubojevic (Joc) - Tal (Sov) V2-V2, Short - Timrnan 1-0, Peturs- son (IJs) - Portisch (Hon) afg. De stand is: 1. Short 6 pnt, 2. Timman en Kortsjnoi 4 pnt, 4. Tal 3% pnt, 5. Portisch 3 pnt en 1 afg.partij, 6. Poloegajevski en Ar- nason 3 pnt, 8. Agdestein 2Vz pnt, 9. Olafs- son en Ljubojevic 2 pnt, 12. Petursson Vz pnt en 1 afg.partij. (Ita); 9. Sauro Varocchio (Ita); 10. Mauri- zio Fondriest allen zelfde tijd als Rosola. Klassement: 1. Maurizio Rossi (Ita) 15.12.58; 2. Daniele Caroli (Ita) op 0 33; 3. Silvano Contini (Ita) op 0.36; 4. Rolf Soren- sen (Den) op 0.54; 5. Adriano Baffi (Ita) op 1.48; 6. Giuseppe Calcaterra (Ita) op 1.51. 7. Dario Mariuzzo (Ita) op 1.52; 8. Franco Vo- na (Ita) op 2.18; 9. Stefan Brykt (Zwe) op 2.54; 10. Mario Noris (Ita) op 4.28. De uitslag van de Ronde van de Achter hoek is: 1. Wim Arras (Bel), 204 km in 2.02, gemiddelde snelheid 39,226 km/u, Nijdam (Ned), 13. Willem Wijnant (Bel), 14. IJsland 0 0 0 0 1 Brava, voorlaatste LEIDEN - In de interregionale competitie heeft Bax de belangrij ke wedstrijd tegen Ceverbo niet in winst om kunnen zetten. De Dord- tenaren trokken met 2-1 aan het langste eind. FC Lisse heeft een eindsprint ingezet. De Maas ging met een 5-4 nederlaag huiswaarts. FV Snoekie en Silva Boys hielden de punten in Den Haag. Nept#unus (4-2) en FC Datagold (4-1) werden verslagen. In de hoofdklasse liet koploper Van der Plas het lelijk afweten. Te gen het reeds gedegradeerde De Hanepoel kwamen de Katwijkers niet verder dan 2-2. Ook Menken/ Landbouw ging in de fout tegen Landwer (3-3). THB Boys had geen moeite met Sloos Sport (9-5). Door een 5-3 zege op Noordwijk lijkt De Kuyper de degradatie te kunnen ontlopen. Te meer daar Bahlmann met 11-5 tegen Lugdunum ten on der ging. Bij ROAC '79-Van Eg- mond hielden de clubs elkaar in evenwicht (4-4). Bax - Ceverbo 1-2 .Ook na de ne derlaag van Bax tegen concurrent Ceverbo blijft het spannend aan de kop van de interregionale competi tie. Glasbergen blijft met 3 punten voorsprong aan de leiding, maar weet nog niet waar het aan toe is omdat de Zwarte Wolf zo goed als zeker de wedstrijd tegen Ceverbo moet overspelen. In de eerste helft hielden beide partijen elkaar in evenwicht. Zo Bax onderuit in belangrijk duel tegen Ceverbo goed zelfs dat de 0-0 stand tot aan de rust op het scorebord gehand haafd bleef. Direct na de pauze schoot Mario Faber voor Bax wel raak (1-0). Maar al enkele minuten later bracht Harry van der Laan Cever bo weer op 1-1. Nog geen twee mi nuten daarna was het Gradus Roe land die snoeihard doelman Nico Groeneweg passeerde (1-2). In een alles of niets periode kwam Bax niet verder dat een schot op de paal van Jeffrey Forée. FC Lisse - De Maas 5-4. De ploeg van coach Johan Elferink heeft de laatste kans om de degradatie te ontlopen met beide handen aange grepen. Het de laatste tijd knap spelend FC Lisse liep zelfs soepel naar een 4-0 voorsprong door doel punten van Patrick Bon (2x), Char les Schippers en Marco Elden- broek. Daarna kreeg Schippers het aan de stok met de arbiter. Menings verschillen over de 3 meterregel kostte Schippers vier strafminuten en Lisse twee tegendoelpunten. Patrick Bon bracht zijn ploeg we derom op een ruimere voorsprong, waarna De Maas nog tweemaal te gen kon scoren (5-4). Menken/Landbouw - Landwer 3- 3. Onnodig gaven de Noordwijkers de zege in de laatste twee minuten uit handen. Met een 3-2 voorsprong was het de bedoeling om de wed strijd in slow-motion uit te spelen. Dat leek goed te gaan tot dat Barry Lumoindong een domme overtre ding maakte. Na commentaar op de leiding kon de boosdoener ook nog de strafbank op zoeken. Land wer sloeg door Marcel van der Blom onmiddelijk toe. Zodat als nog een 3-3 eindstand bereikt werd. Eerder hadden Klaas Vink (2x) en Ben van der Zalm voor Menken het doel gevonden. Bij Landwer waren de overige treffers van Mar cel van der Blom en Peter van Rijn. De Hanepoel - Van der Plas 2-2. Ook Van der Plas liet een steek val len. Het zegt genoeg dat de koplo per pas vlak voor rust aan de ge lijkmaker door Jan van Duin toe kwam. Eerder had John van Klink voor De Hanepoel van grote af stand gescoord. Cees Varkevisser bracht tien minuten voor het einde de Katwijkers weer in het voor deel, maar knullig balverlies leidde de gelijkmaker, weer John van Klink, in (2-2). Sloos Sport - THB Boys 5-9. Zonder wissels kon Sloos Sport geen potten breken. Ronald van der Pot was met drie doelpunten aardig op schot en Ben Heemskerk en Martin de Jong voegden daar ie der nog één doelpunt aan toe. Dit was voor THB geen reden om pa niek te raken. Met speels gemak liep de ploeg van coach Frans van der Laan over de Leidse ploeg heen. Loek van Kampen (3x), Peter Schalk (2x), Arno Vermeulen (2x), Wim Diels en Gerard van Beek schoten negenmaal raak. Bahlmann - Lugdunum 5-11. De kans om aan degradatie te ontko men leek voor Bahlmann voor de wedstrijd al verkeken. Ook nu kre gen de Alphenaren het niet voor el kaar om een wisselspeler op de bank te krijgen. Lugdunum profi teerde daar gretig van. Maarliefst elf keer schoten de Leidenaren raak» V*ooral het laatste doelpunt van doelman Bob van Putten ver diende de schoonheidsprijs. Van grote afstand lobde hij de bal ach ter zijn collegadoelman. Hans van As (5x), Gijs Collé jr. (3x) en Harm de Vos (2x) waren de overige doel puntenmakers. De Kuyper - Noordwijk 5-3. Door deze overwinning is De Kuy per zo goed als zeker behouden voor de hoofdklasse. Laurens van der Voort was met drie doelpunten prima op schot. Jan van Duin en Harry van der Zwet maakte voor de ploeg uit Lisse de vijf vol. Bij Noordwijk waren Albert Bosma (2x) en Geert Jan Bakker produc tief. ROAC'79 - Van Egmond 4-4. Een gelijkopgaande wedstrijd waarin Van Egmond pas in de laatste mi nuut de stand recht trok. Rob Hen- zing (2x), Marcel van der Burg en Fred Ouwerkerk scoorden voor het debutant Van Egmond. Bij ROAC was Wilco van der Meer weer de beste schutter met 2 doelpunten. Hans Weenink en Jan van Haaste ren zorgden voor de overige doel punten. WIM VAN DUIVENBODE Wat doe je met lastige en pijn lijke kwaaltjes aan de voeten? Zo'n vier jaar geleden ging je naar de huisarts, was je aange wezen op een orthopeed, of 1 zocht je je heil bij een pedicure, j Tegenwoordig kun je terecht bij een podotherapeut, ofwel - een voettherapeut, een beroep dat in ons land nog niet zo vre- selijk bekend is. Welgeteld 52 mensen houden zich daarmee bezjg en één van hen is de 56- jarige mevrouw A. von Meyen- feldt uit Laren. Wat houdt haar beroep in? Von Meyenfeldt: „Wij 1JC,i,cu CCu voet in de hand en koesteren die. We proberen ervoor te zorgen dat iemand met pijn zo snel mogelijk weer van die narigheid afkomt, zo dat een operatie niet nodig is. Dat is de essentie van ons beroep". De voet, een lichaamsdeel met 26 botjes, is de laatste jaren steeds meer in de belangstelling gekomen en levert een dagtaak op voor po- dotherapeuten. Door allerlei mode trends, zoals joggen en een bepaal de stijl in schoeisel, wordt steeds meer van deze 'onderdaan' ge vergd en dat eist duidelijk zijn tol. Likdoorns, wratten, ontstoken na gels, ontbrekende tenen en ver groeiingen kunnen akelige gevol gen van een verkeerd gebruik zijn. Daarnaast bestaan er nog de aange boren afwijkingen. Een kleine tien jaar geleden wees een rapport van het ministerie van volksgezondheid uit dat een para medische opleiding op het gebied van voeten geen luxe zou zijn. Het besluit viel om een experimentele opleiding te beginnen, de zoge naamde podotherapie (Podos is het Griekse woord voor voet). Met een verwijzing van een huisarts mogen deze voetbehandelaars ge neeskundige verrichtingen bij een patiënt uitvoeren. Von Meyenfeldt: „Het probleem was dat je vroeger met voetklach ten naar de huisarts ging, die veelal riep: probeer er maar mee te leven, of die je uiteindelijk doorverwees naar een chirurg voor een operatie. Langzamerhand drong het besef door dat er veel klachten zonder operatie waren te verhelpen. Van daar de instelling van dit nieuwe beroep, wij vormen het ontbreken de schakeltje tussen huisarts, pa- tiënt, orthopeed en pedicure". Het grote voordeel van deze the rapie is dat het in latere stadia uit komst kan bieden. „We krijgen vaak problemen met tenen te be handelen. Door gebruik te maken van bepaalde prothesen ga je eens lekker knutselen en kijk je wat je voor die mensen kan doen". De protheses zijn vervaardigd van siliconen of zacht veerkrachtig rubbermateriaal. Op deze manier Een podoscoop (links) en een fotopodogram (rechts) noodzakelijk bij het podotherapeutisch onderzoek, (foto gpi kan de voet goed worden ontlast en krijgen wonden de kans om te helen. „In de meeste gevallen krijgt een voet niet de kans goed te herstellen als je geen beschermen de maatregelen neemt, omdat onze hele 'bagage' van het lichaam erop steunt". Bij het beroep van podothera peut komt nogal wat kijken. In de eerste plaats moet je niet gruwelen van een 'ziek', 'aangetast' of onver zorgd lichaamsdeel. „Je moet echt van voeten houden. Als ik met een patiënt bezig "ben, zie ik maar één ding. Hoe help ik die lekker van z'n pijn af. Mensen met hele vuile voe ten krijgen gewoon even een soda- badje. Wat poeder er overheen en we kunnen aan de slag". Een tweede vereiste is creatieve handvaardigheid, want alle hulp- middèlen, zoals zooltjes en andere prothesen maakt ze zelf. Verder is het voor de patiënt prettig als zijn voetgenezer zich goed kan inleven in zijn gevoelsleven. „Een kalkteen of een likdoorn kan voor iemand een hele psychische belasting zijn, dus die probeer je zo netjes moge lijk op te knappen". Het geven van adviezen is even eens een belangrijk onderdeel van de werkzaamheden. (GPD) Fysiotherapeut Rob Mars (26) be roemt er zich op de eerste ter we reld te zijn, die bij hem aan huis patiënten net zo succesvol behan delt als moeder natuur de badgas ten in de superzoute Dode Zee. Op de kleine zolder van zijn praktijk in Schagen staan twee, door hem en zijn aanstaande schoonvader N. Veldboer ontworpen douche-cabi nes, waarin mensen tijdens het douchen bloot staan aan kunstma tig zonlicht. Het water is net zo zout als de Dode Zee. De 27 patiën ten die regelmatig bij Rob zo'n douche riemen, kunnen zich een reis naar Israël besparen. Volgens Mars is het algemeen bekend, dat een verblijf aan de Do de Zee heilzaam is voor mensen met huidziekten. „Dat is te danken aan de combinatie van het mine- raalrijke water van de Dode Zee en het zonlicht", licht hij toe. „De wer king van mijn douche-cabines is op dat principe gebaseerd". „Behandelingen met een zout- bad en ultraviolette straling als be strijding van huidziekten bestaan wel, maar nog niet in combinatie. Dat is het unieke van dit systeem: de huid wordt gelijktijdig blootge steld aan zout en straling". De meeste bezoekers die bij Rob een huidbehandeling krijgen, ko men als pillen en zalfjes niet gehol pen hebben. Eerst gaan ze even in bad, daarna staan ze een half uur onder de gerieflijke Dode-Zeedou che. Om de tijd te doden, kunnen ze de radiocassetterecorder aanzet ten, waarvan de luidsprekers bo ven in de douche zijn bevestigd. Nadat de douche twee minuten gewoon water heeft gegeven, springen 48 TL-buizen aan die ver ticaal langs de wanden van de ron de cabine staan. „Deze lampen zen den de zogeheten ultraviolette A- straling uit. Dat is de normale zon nestraling waar je bruin van wordt", legt Rob uit. Langs de wanden bevinden zich nog twaalf lampen, die ultraviolet te B-straling geven, waar de huid rood van wordt. „De A-lampen blij ven aan staan tijdens dat half uur tje douchen", zegt Rob. „De B-lam pen worden eerst een half mi nuutje aangezet, de volgende dag iets langer. Omdat deze straling schadelijk kan zijn, moet die lang zaam worden opgevoerd". De patiënten van Mars hebben aan een therapie van ongeveer twintig dagen meestal genoeg. Het gaat om mensen (ook kinderen), die lijden aan psoriasis, een ziekte waarbij de huid verschilfert. De kuur helpt ook bij acne, eczeem en reuma. Psoriasislijders kunnen na een behandeling van vijf tot twaalf maanden wegblijven. Daarna komt de ziekte meestal terug. De medische wetenschap weet nog steeds niet wat de oorza ken van deze ziekte zijn; daarom is symptoombestrijding de enige mo gelijkheid om het leven voor de pa tiënten draaglijker te maken. De therapie heeft volgens Rob ook voordelen ten opzichte van de veel toegepaste Puva-methode, waarbij straling wordt toegepast in combinatie met medicamenten. „De Dode-Zeetherapie is onge vaarlijk. Er zijn geen bijwerkingen zoals jeuk, misselijkheid en ver kleuren", verzekert hij. „Er hoeft evenmin een dieet te worden ge volgd. Medicijnen zijn ook niet no dig". De behandeling wordt (nog) niet door de ziekteverzekering be kostigd. Rob behandelt zijn patiën ten steeds in nauw overleg met hun huisartsen. Het telefoonnum mer van zijn praktijk is 02240- 14852. (GPD) Hoogleraar Knipschild; Ginseng, een in het reformcir cuit populair middel voor het op vijzelen van een tekortschieten de vitaliteit, werkt. Bij drie kwart van de ouderen die klagen over moeheid en futloosheid biedt het middel uitkomst. Het zou dan ook niet alleen als geneesmiddel erkend moeten worden, ginseng moet ook in het ziekenfondspak ket omdat het duur is en dus voor veel mensen niet te betalen. Dat is de opvatting van de Maas trichtse epidemioloog prof. dr. P. Knipschild, die haarfijn aanvoelt dat hij met deze opvatting zijn nek uitsteekt. De gevestigde geneeskunde moet niets hebben van het met veel Oosterse mystiek omgeven ginseng. De artsenhladen Me disch Contact en het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde weigerden enige tijd geleden een artikel waarin Knipschild zijn opvatting ondersteunt met de re sultaten van 21 buitenlandse we tenschappelijke onderzoeken. De experimenten waarop Knip schild zich baseert zouden niet betrouwbaar zijn. Niet gepast „Ik vind die reacties niet ge past. Het is nota bene mijn werk om medisch wetenschappelijk onderzoek te beoordelen, ik geef les aan de universiteit in hoe je zulk onderzoek doet", aldus een verontwaardigde Knipschild. Hij vreest dat de medische vakbla den hun vingers niet durven branden aan het onderwerp. "Dat een „alternatief middel weieens echt zou kunnen werken, is iets waar de genees kunde slechts met de grootste te genzin aan wil." In zijn artikel stelt Knipschild vast dat artsen een begrijpelijk vooroordeel hebben tegen mid delen uit de alternatieve hoek. „In de warwinkel van allerlei fantastische beweringen over zo genaamd natuurlijke medica menten is het niet eenvoudig een serieuze aanspraak te ontdek ken", geeft hij toe. Zelf is hij ook allergisch voor het geheimzinni ge waas rond ginseng. „Als je een boek koopt over ginseng en ze gaan je eerst honderd bladzijden lang aan je kop zeuren over yin en yang dan vraag ik me ook af: wanneer komt nu de uitleg over hoe het werkt", aldus Knip schild. Toch is er het nodige serieuze onderzoek dat uitwijst dat gin seng wel degelijk werkzaam is. Dat onderzoek, uit onder meer Duitsland, Frankrijk en Enge land, is volgens de Nederlandse normen goed en betrouwbaar heeft Knipschild vastgesteld: „Het materiaal dat ik bestudeerd heb is interessant. Ik wil aanto nen hoe jammer het is wanneer vooroordelen de toepassing van een werkzaam middel als gin seng in de weg staan". Registratie Een van de redenen Knipschild pleit voor registratie van Ginseng als geneesmiddel, is dat er dan controle mogelijk is op de kwaliteit van de aangebo den produkten. „Er is veel rom mel op de markt. Laatst kreeg ik van een kennis een zakje snoep jes waarop met grote letters „gin seng" stond. De meeste produk ten die als ginseng worden aan geboden bevatten geen of heel weinig van de werkzame stof, ginsenoside. In een aantal gin- sengprodukten zitten bovendien verontreinigingen, die slecht zijn voor de gezondheid". De gin- sengfabrikanten hebben volgens de Maastrichtse hoogleraar niet zo veel belangstelling voor een registratie als geneesmiddel- :„Het spul verkoopt toch wel. De alternatieve markt verkoopt zelfs beter dan de officiële geneesmid delenmarkt". De meeste onder zoekers die zich met ginseng hebben bezig gehouden gebruik ten capsules die 100 mg. gecon centreerde gedroogde ginseng- wortel bevatten, ofwel capsules waarin daarnaast ook vitamines en mineralen zijn verwerkt. Bij een kuur van drie maanden, twee van zulke capsules per dag, liefst 's ochtends en 's middags, heb ben ouderen die zonder aanwijs bare oorzaak kampen met fut loosheid duidelijk baat, stelt Knipschild na bestudering van de onderzoeksresultaten. <anpi John de Wolf Portugezen. duel met twee (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18