'Fabriek' Post levert niet meer Eendracht maakt in wielerpeloton macht Schumacher mogelijk international af Thialf en KNSB sluiten vrede Huidige renners missen uitstraling oudere garde Arras wint9revue dank zij phegspel Turk uitgeschakeld in WK-kwalificatie Profsectie van KNVB: uitbreiden tot 48 clubs Rechter pleit voor landelijk schadefonds NEC-speler Klop in beroep tegen ontslag DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 17 VLISSINGEN (GPD) - Ooit had Nederland in de ploeg van Peter Post een fabriek die uitsluitend wielerkam pioenen afleverde. Een eli tekorps dat het publiek ve detten schonk. In het afge lopen decennium grossier de Nederland in wereldti tels, waren 'les Bataves de Peter Post' de schrik van de klassiekers en won voor de tweede maal in de geschie denis een Nederlander de Tour de France. Hun namen werden met eerbied uitge sproken. Van Raas tot Kne- temann, van Zoetemelk tot Kuiper. Kampioenen van verschillend formaat, maar elk met een eigen charme en daardoor lievelingen van het publiek. Roem waar de wielersport nog al tijd op teert. Want inmiddels mo gen renners van een nieuwe gene ratie dan klassiekers en Tour-etap pes hebben gewonnen, de toe schouwers op de criteriums die de barometer van het succes vormen, raken nog altijd niet in vervoering voor Adrie van der Poel, Steven Rooks of Jacques Hanegraaf. Ren ners die weliswaar al een indruk wekkende erelijst hebben, maar de uitstraling missen van de oudere garde. Vertwijfeld vechten ze voor erkenning, maar de machtsoverna me laat zo lang op zich wachten dat sommigen vrezen dat jongeren stuk lopen op een ideaalbeeld dat ze nooit zullen bereiken. „Het zou hier wel eens net zo kunnen gaan als in België, waar ook onmiddel lijk een opvolger van Eddy Merckx moest komen", stelt Hennie Kui per. „Misschien dat er van die jon gens iets verwacht wordt dat ze niet kunnen halen en zeker op kor te termijn niet kunnen bereiken. Als ze zich daardoor laten opjutten kan het wel eens slecht aflopen". Rotsblok Als een massief rotsblok hlokke- ren ze voor de jongeren de vrije doorgang naar het vedettendom: de reeks ex-wereldkampioenen waar het volk nog altijd het hardst voor juicht. „Het probleem voor die jonge renners is dat wij oude ren nog altijd presteren. Die jon gens zitten opgescheept met de erfenis van een gouden periode", zegt Gerrie Knetemann. „Wij wor den wel ouder, maar nog niet slechter. Ze willen al jaren dat wij een stapje opzij doen zodat ze om ons heen kunnen, maar dat lukt niet. Ik ben aan mijn veertiende seizoen bezig, dus je kunt wel zeg gen dat ik een vaste waarde gewor den ben. Misschien dat de mensen, als we vijf jaar verder zijn, ook an ders tegen Van der Poel aankij ken", filosofeert hij. De jonge Brabander mag dan een salaris van enkele tonnen heb ben, volgens Cees Priem (36 jaar en al zo'n vijftien seizoenen actief in de profsport) „komt er voor Van der Poel echt nog niemand naar de criteriums". Terwijl de winnaar van Parijs-Brussel (1985) en Ronde van Vlaanderen (1986) bekend staat als een harde werker, die als weinig anderen met zijn vak bezig is. Alleen zit het publiek kennelijk niet op zulke bloedserieuze jon Henk Lubberding: de laatste die de ploeg Post is trouw gebleven. gens te wachten. Alsof ze smaak loos en reukloos zijn en pas inte ressant worden, wanneer ze zijn overgoten met een bijzonder saus- Knetemann: „Wij voegden een extra dimensie toe aan het wielren nen. Jopie was de stille, gesloten jongen, Kuiper het vechtersbaasje, Raas de onstuimige en van mij wis ten ze dat ik mijn mondje bij me had. De renners van tegenwoordig rijden alleen nog maar. Ze kunnen ook wel grote wedstrijden winnen, alleen ontbreekt er iets. Gebrek aan persoonlijkheid". Volgens 'de Kneet' durven jon geren er bijna niet meer voor uit te komen dat ze af en toe ook best eens heel goed presteren. „Sommi gen verontschuldigen zich bijna als ze een prestatie hebben gele verd. Dan kruipen ze in hun schulp". Een houding die bij het grote publiek niet overkomt. Vol gens hem wil men zelfbewuste sportlieden, die iets uitstralen. „Teun van Vliet straalt bijvoor beeld wat uit. Die durft ook hoog van de toren te blazen. Alleen heeft Teun weer het bezwaar dat hij niks presteert. Hij is al drie jaar de eeu wige belofte, want wat heeft ie nou nog laten zien na zijn tweede plaats in Milaan-San Remo". Henk Lubberding, de wegkapi tein uit de formatie van Peter Post, die in het kielzog van de vedetten ook hoog scoorde in de populari teitspoll, denkt dat de huidige ge neratie vooral gebukt gaat onder het roemrijke verleden. „Je kunt het vergelijken met de Ard en Keessie tijd van het schaatsen. Schenk, Verkerk en Jan Bols wa ren schaatsers die bijna alles won nen. Hein Vergeer kan nog zo goed rijden, het duurt lang voordat hij voor het publiek gevoelsmatig die periode evenaart. Zo was het ook in de tijd van Raleigh. De wieler sport is toen helemaal opgebloeid. Uit het niets is iedereen opgeklom men. Dat heeft een tijd geduurd. Als je nu veertien dagen goed rijdt, zoals Peter Stevenhaagen in de Tour de France, ben je er al vol gens sommigen. Je wordt er ook meteen goed voor betaald. Die gro te bedragen zorgen volgens mij voor kleine carrières. Want de ech te karakterrenners, die er alles voor willen laten om aan de top te komen, maak je op die manier niet". Verlangens Gerrie van Gerwen is als coördi nator van de Stichting Bevorde ring Beroepswielrennerij de scha kel tussen organisaties en renners. Hij noteert de verlangens van de criteriumbazen, van wie aangeno men mag worden dat zij de smaak van het publiek kennen. „Er staan", zegt hij, „wel degelijk na men van jongeren bovenaan hun lijstje. Maar Zoetemelk en Knete mann zijn nog echte publiektrek- kers. Dat komt omdat de mensen niet meer dan drie namen kunnen onthouden". „Ik denk dat dit een belangrijk jaar wordt voor de Nederlandse wielersport. Het is de hoogste tijd dat renners als Van der Poel en Rooks een keer echt doorbreken, en enkele jongeren in hun kielzog meegaan naar de top. Wat ik onder echt doorbreken versta? Een top prestatie leveren, die even goed is als van die ouderen in het verle den. Zoals wereldkampioen wor den, ja. En als dat niet lukt kun je als jonge renner natuurlijk op cri teriums ook best aan je populari teit werken. Bijvoorbeeld, door als je een lekke band hebt, niet netjes van de regel gebruik maken dat je een ronde vergoeding krijgt om een ander wiel te pakken maar zo snel mogelijk in de achtervolging gaan om het gat naar het peloton dicht te rijden. Voor die dingen ko men mensen namelijk naar de cri teriums. Maar veel renners denken vooral aan hun rechten...". Reputatie Toch worden reputaties opge bouwd, noch gesloopt tijdens de rondjes om de kerktoren. Het hel denepos van de pedaalridders wordt geschreven tijdens de grote internationale toernooien. Daar moet het gebeuren. Probleem daarbij is dat de talentrijkste Ne derlanders verdeeld zitten over verschillende ploegen, waardoor ze eikaars tegenstander zijn gewor den en de kans op Nederlands suc ces geringer is. Knetemann: „In de Raleightijd was er vaak sprake van een landsbelang. Maar die tijd van de volkshelden is voorbij. Wij heb ben een gouden periode opge bouwd en op een gegeven moment was de euforie zo groot dat je er een jongensboek van zou kunnen maken. Maar het moet ook niet te veel geromantiseerd worden. Er wordt wel eens gezegd dat de bes ten van ons land weer samen in één ploeg zouden moeten gaan rijden. Ze vergeten dan wel dat er ineens veertig profs op straat zouden staan. En is dat dan zo'n goeie zaak voor de wielersport?" Echt somber zijn de ouderen niet. Zoals zij in hun topdagen be seften dat er na een paar slechte wedstrijden vast en zeker weer een goede zou komen, wachten ze kalm op de nieuwe lichting. Schoolvoorbeeld van die absolute rust is Joop Zoetemelk. „Er kan zo weer een renner opstaan die door breekt", stelt hij nuchter vast. „Let 'S-HEERENBERG (GPD) - Eendracht maakt ook in de hedendaagse wielersport macht. De tijd dat hardfietsen een puur op het individu gerichte bezigheid is, is voorbij. Scoren met een sterk collectief, luidt in navolging van de voetbaltrainers nu ook nadrukkelijk het credo van de heren ploegleiders. Bij PDM is men daar ook achter gekomen. Afgelopen seizoen, toen nog onder leiding van de wegge- bonjourde Roy Schuiten, wilde het nog niet zo vlotten met die homo geniteit. Met als gevolg dat het aan tal overwinningen voor zo'n peper dure equipe onder de maat bleef. Met Jan Gisbers en Piet van de Kruijs als nieuwe sportieve be windvoerders heeft men ingezien dat er een andere koers dient te worden ingeslagen. Eentje waarin opofferingsgezindheid centraal staat. De eerste mooie vrucht van die aanpak werd gisteren in 's-Hee- renberg gekoesterd, waar Wim Ar ras de opening van het Nederland se wielerseizoen voor zijn rekening De ontknoping kwam tot stand tijdens een winters sprintfestival, waarvoor bijna alle kanonnen in stelling waren gebracht. Dat Arras NEW DELHI (ANP) - De ochtend op de eerste dag van het' individue le toernooi op de wereldkampioen schappen tafeltennis was vandaag traditioneel gereserveerd voor de kwalificaties. Voor Rob Turk bete kenden deze toelatingsexamens in New^ Delhi het einde van zijn aspi raties. Hij zakte in het enkelspel en in het gemengd dubbel met José Bakker. Emily Noord werd uitge schakeld in het enkelspel. Met Ger- die Keen slaagde ze voor het hoofdtoernooi in het dubbelspel. Ron van Spanje was de succesvol ste deelnemer. Hij kwalificeerde zich voor het enkel-,dubbel- en ge mengd dubbelspel. Gemengd dubbelspel. Twee ron de: Rob Turk/José Bakker - Lim Chin Leong/Leong Mee Wan (Mal) 19-21 21-19 23-21; Ron van Spanje/ Brigitte Thiriet (Fra) - Jürgen Re bel/Margit Freiberg (WD1) 21-16 21- 19. Derde ronde: Turk/Bakker - Carlos Brignardel- lo/Magil Montez (Per) 14-21 15-21; Van Spanje/Thiriet - Francesco Manneschi/Alessandra Busnardo (Ita) 21-15 21-18. Van Spanje/Thiriet naar hoofdtoernooi. Mannen enkelspel Tweede ron de: Ron van Spanje - Christos Yian- gou (Cyp) 21-6 21-4; Turk - Bui Quang (VSt) 15-21 21-13 11-21. Der de ronde: Van Spanje walk over, naar hoofdtoernooi. Vrouwen enkelspel Tweede ron de: Emily Noor - Neelam Tuladar (Nep) 21-7 21-13. Derde ronde: Noor - Monica Liyau (Per) 14-21 14-21. Mannen dubbelspel Tweede ron de: Ron van Spanje/Patrick Renver- se (Fra) - Lim Chin Leong/Leong Wooi Chai (Mal) 21-9 21-19. Derde ronde: Van Spanje/Renverse - Joao Por- tela/Pedro Miguel (Por) 21-15 21-14; Van Spanje/Renverse naar hoofdtoernooi. Vrouwen dubbelspel Tweede ronde: Gerdie Keen/Emily Noor - Anna Claque/Sylvia Kennaugh (Man) 21- 6 21-4. Derde ronde: Keen/Noor - Lan Vuong/Wick Wong (VSt) 22-20 16-21 21-18, Keen/ Noor naar hoofdtoernooi. (23) er met de Grote Prijs Wieier Revue vandoor ging, mocht mis schien voor het grote publiek enige verbazing wekken, de kenners ke ken er niet van op. Ook al behoor den Eddy Planckaert (tweede) en Jean-Paul van Poppel, de nieuwe sprint-aas van Raas, tot de geklop- ten. Gerrie Knetemann, een van de hoofdrolspelers in de finale: „Wim- pie is de rapste man van het hele peloton, zeker in een aankomst zo als we hier hadden". De Kneet doelde op het tamelijk korte rechte stuk, dat tussen de laatste bocht en de eindstreep lag. „Met zijn aanzet rijdt hij de straatstenen er gewoon uit, zo sterk is-ie". De Brabantse veteraan van Am sterdamse kom-af, in de koers het verlengstuk van het duo Gisbers- Van de Kruijs, genoot van de coup d'Arras. Niet in het minst omdat Knetemann een behoorlijk aandeel had in het succes van de kleine man met zijn geblokte Vlaamse hoofd. De meest ervaren man van het veld speelde al zijn slimheid uit om het met name de renners van Post (figuurlijk) in de wielen te rij den. Behalve van Knetemann kreeg de kleine katapult uit Lier steun van Adrie van der Poel en Steven Rooks. Arras: Rooks heeft mij naar voren gereden en ook Van der Poel werkte fantastisch voor mij". Desondanks kon Van der Poel niet voorkomen dat hij iemand van de concurrentie (Planckaert) aan zijn wiel had hangen toen de sprint werd ingezet. Arras ging gisteren echter geen zee te hoog. Planc kaert, gespind op de zaterdag te verrijden Omloop Het Volk, incas seerde zijn nederlaag gelaten. „Ik zat in ideale positie achter Van der Poel, maar Arras had een tandje kleiner staan en kwam daardoor sneller op gang. Maar zo erg is nu ook weer niet, geklopt te worden door Wim Arras. Dat zal nog wel vaker gebeuren, gelijk ik hem ook dikwijls de baas zal zijn". Wim Arras wint de eindsprint van de Grote Prijs Wielerrevue. landse sprintkoning heeft het nog niet helemaal. Althans niet in de benen. Van Poppel: „Maar ik heb het gevoel dat het er aankomt en hoop binnenkort mijn eerste wed strijd voor onze ploeg te winnen". Wim Arras heeft onderhand al twee keer gewonnen. Daarmee is hij in dit prille seizoen topscorer van zijn ploeg, want verder is het niemand nog gelukt te winnen. In vergelijking met de ploegen van Post (al 8 zeges) en Raas (6) raakte die van Gisbers en Van de Kruijs in de Zuideuropese opwarmronden al flink achterop. Weliswaar mag aan deze wed strijden geen al te grote waarde worden toegekend, ze tellen alle maal wel degelijk mee. Trainings- koersjes in de ware zin des woords kent het professionele peloton niet meer. Voor PDM verliepen de za ken afgelopen weken niet lekker. Op een ritje in Lloret de Mar (Ar ras) na, werd er niets gewonnen. Van een goede p.r. in de Ronde van Valencia kwam helemaal niets te recht. Na een chaotische etappe besloot Gisbers zijn mannen uit deze etappekoers terug te trekken, tot groot ongenoegen van de orga- De triomf van Arras in de Ach terhoek, waar de ongesponsorde Ron Mackay de aandacht op zich vestigde met een lange, doch tot mislukken gedoemde solo, komt daarom goed van pas. Zo keek de winnaar er zelf ook tegenaan. „Goed voor het zelfvertrouwen", juichte de Belg veelbetekenend, verwijzend naar de goede samen werking met het trio Knetemann, Van der Poel en Rooks. Iets waar aan het afgelopen seizoen nog wel eens schortte. Zoals in de Ronde van Frankrijk, toen al op de tweede dag in de ploegentijdrit drie ren ners naar huis werden gereden. Ar ras was er een van. Dat krijg je ervan als je met zulke broekjes op stap gaat, brieste Kne temann destijds. Hij zag toen de eerstejaars profwielrenner Arras, ondanks een toch respectabel aan tal van zeven overwinningen, niet voor vol aan. Nu wel. Knetemann: „Hij is jaartje ouder geworden, dat scheelt toch. Maar laten we niet te veel halleluja roepen, het s nog heel lang". ZEIST (GPD) - Het sectiebestuur betaald voetbal legt de voorzitters van de clubs op 9 maart een plan voor om het aantal (semi)profclubs uit te breiden tot 48. Het voorstel voorziet in een eredivisie van 16 clubs en twee regionaal ingedeelde eerste divisies van eveneens 16 clubs. „Met dit voorstel", aldus pers voorlichter Wim Jesse, „wil het sectiebestuur een discussie ope nen over hoe de competitie er uit moet gaan zien. Maar elk ander voorstel vanuit het voorzittersover- leg is voor het sectiebestuur even eens bespreekbaar. Het is daarom erg voorbarig om nu reeds te stel len dat het aantal profclubs wordt uitgebreid tot 48. Het is ook beslist geen kwestie van slikken of stik ken". Volstrekt onbespreekbaar voor het sectiebestuur is een profliga van 12 clubs, zoals voorgesteld in het marketingplan van de werk- groep-Schraders. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse rechter R. Lensink-Bos- man pleit voor de oprichting van een landelijk schadefonds, waar uit slachtoffers van voetbalvandalisme schadeloos kunnen wor den gesteld. Een dergelijk fonds zou volgens Lensink kunnen werken zoals het al bestaande schadefonds voor slachtoffers van geweldsmisdrijven. Om alvast iets in die richting op plaatselijke niveau te doen stelde de rechter in een snelrechtprocedure tegen achtFeyenoord- supporters die afgelopen zondag bij de wedstrijd tegen FC Den Haag werden gearresteerd, de bijzondere voorwaarde om een geldbedrag te storten in een daarvoor in te stellen „pot" van de reclassering. „Een echt schadefonds zou ik het nog niet willen noemen. Dit idee kwam spontaan bij me op tijdens de zitting. Bij die rellen is een auto op z'n kop gezet en zijn er auto's beschadigd door stenen die werden gegooid. De daders liggen meestal op het kerkhof'. In plaats van het opleggen van een boete die in de staatskas verdwijnt, kunnen de relschoppers volgens Lensink op deze manier iets terugdoen aan de benadeelden. „Al krijgen die mensen maar hun eigen risiso terug. In de toekomst zou een der gelijk fonds best landelijk kunnen worden geformeerd". Sprintduel In dit Belgische sprintduel kwam Jean-Paul van Poppel er niet aan te pas. De nieuwe Neder- AMERSFOORT (ANP) - De KNSB en de Thialf BV hebben besloten de bestaande banden voort te zet ten. Dat is het resultaat van een gemeenschappelij ke nabetrachting van het wereldtiteltoernooi schaatsen voor allrounders, dat anderhalve week geleden in de Heerenveense hal werd gehouden. Daardoor is het vrijwel zeker dat het toernooi om het wereldkampioenschap sprint van 1989 in de re cordhal van Thialf zal worden gehouden; dat eve nement is door de ISU voorlopig aan Heerenveen toegewezen. In een gezamenlijke persverklaring stellen direc teur Van der Zwan van Thialf BV, KNSB-directeur Osinga en organisator Hainje vast, dat de indruk is gewekt dat er een „ordinaire ruzie" zou bestaan tussen het organisatiecomité en de KNSB ener zijds en de BV Thialf anderszijds. Namens de BV Thialf is nog tijdens het schaats toernooi geschermd schadevergoeding te claimen voor de aan bouwmateriaal rond het ijsstadion ge leden schade. De schaatsbond reageerde hierop door in twijfel te trekken of Thialf wel de juiste keuze voor hét toernooi was geweest. In een evaluatie is de lucht geklaard. De directie van Thialf BV, de KNSB en het organisatiecomité zitten weer op een lijn. „Het leek alsof de directie van Thialf BV het organisatiecomité c.q. de KNSB beschuldigde van organisatorische nalatigheden", wordt in de verklaring gesteld. „De directie van Thialf BV is van mening dat dit een onjuiste voor stelling van zaken is. Voor de inzet en eraring bij de organisatie van dit grootse evenement bestaat bij de directie van Thialf BV grote waardering". HAMBURG (DPA) - Na zijn schor sing bij FC Köln dreigt voor doel man Toni Schumacher nu moge lijk ook een gedwongen afscheid van zijn bestaan als Westduits in ternational. Schumacher schopte tegen veel schenen door zijn uitla tingen in het boek „AnpfiffDaar in degradeert hij naar de mening van velen, onder wie collega's, voetbal tot een „aanfluiting" door melding te maken van doping, be taalde sex, goklust en door de geestelijke vermogens van mede spelers in twijfel te trekken. De Westduitse voetbalbond besloot gisteren, na uren van beraad, de nationale selectie die zich van 9 tot 11 maart zou moeten melden voor een trainingskamp in Kaiserau, nog niet bekend te maken. Een be sluit over mogelijk sancties tegen Schumacher valt pas in een ge sprek tussen bondscoach Becken- bauer en DFB-voorzitter Neuber- ger, die momenteel op vakantie is. Dat Schumacher met zijn uit spraken in het boek, waaruit een Duits blad al citeerde, de basis voor samenwerking in een elftal goeddeels heeft weggeslagen is in middels wel duidelijk. Klaus Au- genthaler zei gisteren: „Ik wil nu niet emotioneel reageren en in alle rust overleggen, of spelen met hem in een team nog mogelijk is. Vast staat al wel, dat Schumachers boek afbreuk doet aan goede samenwer king in het Westduitse elftal." Eike Immel, de reservedoelman van het Westduitse elftal, was met mals in zijn kritiek. „Het is een rot streek van Schumacher individue le spelers te noemen. Het is onka meraadschappelijk en misbruik van vertrouwen. Ik heb met hem een kamer gedeeld. Daar werd nooit gepokerd. Dat heeft hij dus van horen zeggen." Ook Olaf Thon, die bijzonder hard werd aangepakt door Schumacher, verklaarde nog maals, dat hij zich niet meer met de Köln-doelman samen ziet spelen. De ex-international Paul Breit- ner denkt er zelfs over naar de rechter te stappen. Over hem schreef Schumacher onder meer: „Hij rookte als een schoorsteen en zoop als een ketter". Breitner ver wacht dat een lawine van klachten over het hoofd van Schumacher zal worden uitgestort. „Ik kan slechts hopen, dat hij tot inkeer komt. Ik behoud me het recht voor hem aan te klagen", zei Breitner. Met zijn uitlatingen over doping heeft Schumacher ook veel schade berokkend, is de mening van een aantal betrokkenen. Maar het on derwerp, dat onlangs als overbodig werd doorgestreept, is weer snel op de agenda gezet door de voet balbond. Een enquête van een voetbalweekblad leverde op, dat 14,35 procent van de deelnemers (31 van de 216) uit de Bundesliga de vraag of doping voorkwam met ,ja" beantwoordde. De UEFA heeft gemeld, dat als blijkt dat bij de Europa Cup-wedstrijd FC Köln- Spartak Moskou door spelers is ge slikt, alsnog actie wordt onderno men. NIJMEGEN (ANP) - NEC-speler Wilco Klop heeft de Vereniging van Contractspelers (WCS) inge schakeld naar aanleiding van zijn ontslag op staande voet bij de Nij meegse eerste-divisieclub. Klop werd met onmiddellijke ingang ontslagen bij NEC nadat hij afgelo pen zondag geweigerd had mee te gaan naar de uitwedstrijd tegen DS'79. Trainer Popovics had zijn speler niet opgenomen in de selectie, maar hij beval Klop wel plaats te nemen op de tribune. De NEC-spe ler vecht de beslissing van Popo vics aan. Klop is van mening dat de trainer hem niet kan verplichten als toeschouwer de wedstrijd van zijn club te volgen. „Er is volgens mij dan ook geen sprake van werkweigering", zegt Klop. „Ze kunnen me toch niet verplichten op de tribune te gaan zitten". De WCS heeft in een eer ste reactie laten weten het besluit van het NEC-bestuur om Wilco Klop op staande voet te ontslaan „nogal hard" te vinden. De WCS wil nu proberen om beide partijen nader tot elkaar te brengen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17