'Menselijk falen niet te voorkomen' ÓSHH 'Basisgezondheidsdienst aansluiten bij Leiden' Ondernemers zetten lts Katwijk in de spullen Scholieren besnuffelen Alphens bedrijfsleven T^mSF, DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 Chemisch bedrijf in Alphen voldeed aan voorwaarden ALPHEN AAN DEN RIJN - De bewoners van de Bomen- en Zeeheldenbuurt in Alphen aan den Rijn hebben dinsdag puur geluk gehad toen op het vlakbij gelegen industrieterrein Rijnhaven een gifwolk ontsnapte. Door de matige oostelijke wind dreven de gevaarlijke zoutzuur- en chloorgassen weg over enkele andere bedrijven en verdunde zich verderop in het polderlandschap. keerde zak pakte en daarom le vensgevaarlijke middelen bij el kaar deed. De arbeidsinspectie en de politie hebben de zaak in onderzoek. Een strafrechtelijke vervolging van de werknemer is niet uitgesloten. door Mark van Dijk "Het was een normaal bedrijfs ongeval", aldus D. Overheul, ge meentelijk milieu-ambtenaar. "Je loopt steeds een al dan niet aanvaardbaar risico. En eens in de zoveel jaren mag er dan wel iets mislopen. We hebben dit maal alleen het geluk gehad dat de wind niet uit het noordwesten kwam. Ongelukken zijn niet voor honderd procent uit te slui ten. Dan moet je in dit bedrijf echt met robots gaan werken". En het was een menselijke fout, waardoor in het chemische concern Biesterfeld chloor werd vermengd met poedervormig zuur. De onervaren 18-jarige Al- phense werknemer van het be drijf had niet door dat hij de ver- Gedrang De Utrechtse stichting Natuur en Milieu zet grote vraagtekens bij het beleid van gemeenten ten opzichte van chemische bedrij ven. Reeds lang gevestigde on dernemingen ontwikkelen zich veelal tot volwassen concerns, terwijl de woonwijken door de groei van de gemeenten alsmaar dichterbij komen. De aanvanke lijk veilige afstand tussen che mie en woonhuizen kan daar door in het gedrang komen. "De aanpak van de bedrijven met risico's staat nog in de kin derschoenen". aldus mr. V. Jur- gens, juridisch medewerker van Natuur en Milieu. "Er hadden al lang Europese richtlijnen moe ten zijn voor het inschatten door plaatselijke overheden van de gevaren en gevolgen van een eventuele ramp. Nederland loopt duidelijk achter". Jurgens doelt op de invoering van verplichte periodieke risico analyses voor sommige chemi sche bedrijven. De vertraging wordt veroorzaakt omdat over heid en bedrijfsleven nog steeds in discussie zijn over de invoe ring. Voorts zouden de richtlij nen voor de hinderwet niet door alle gemeenten even strikt wor den nageleefd. Met name econo mische belangen en werkgele genheid hebben voorrang. Verwaarlozing Volgens drs. C.J. Kuijer van het directoraat-generaal voor de milieuhygiëne zijn de onderlinge verschillen bij dc toepassing van de hinderwet door gemeenten marginaal: "In de praktijk komt dat niet vaak voor. Natuurlijk is er een zekere variatie mogelijk en in het verleden werd de hin derwet bovendien veel minder scherp toegepast. Dat is meer een verwaarlozing van deze wet geweest". Kuijer ontkent dat het plaatse lijke beleid wordt versoepeld om bedrijven voor de gemeente te behouden of juist binnen te ha len: "Er zijn veel betere manie ren om bedrijven aan te trekken, zoals een lage grondprijs. De voorschriften van de hinderwet lenen zich daar ook niet makke lijk voor". Daarentegen beweert Kuijer ook: "Alleen als een stuk werk gelegenheid dreigt weg te vallen, gebeurt het wel eens". Overigens kunnen ook individuele omwo nenden van- bedrijven bij de ge meente aandringen op strengere regels. In geval van een weige ring staat beroep open bij de Kroon. Groeiend De voor het Alphense milieu verantwoordelijke wethouder van het graag groeiende Alphen, mr. W.G.C. de Jong, stelt dat de plaatselijke regels voor de hin derwet scherp worden aange houden. "Wij hebben een vrij hard team dat niet schroomt om bedrijven te bestoken met nieu we regels. Het beleid wijkt ook niet af als bij voorbeeld een be drijf moet worden binnenge haald. Verscheidene afwegingen zijn te maken, maar niet ten aan zien van de veiligheid van onze inwoners", aldus De Jong. De wethouder heeft de laatste jaren goede ervaringen met het chemische concern Biesterfeld. dat al bijna achttien jaar in Al phen is gevestigd en momenteel bijna zestig werknemers heeft. Milieu-ambtenaar Overheul: "Een verplaatsing van het bedrijf is niet aan de orde. We kunnen er nog meer controle op loslaten, maar menselijk falen is niet te voorkomen". Een dag na het ontsnappen van de gifwolk uit de mengruimte hij Biesterfeld en Co werd gisteren grote schoonmaak gehouden. (fotoNannoBioupoti DONDERDAG Leiden Centrum Ex '85 - Koppenhmksteeg, ca fe Extase, 20-23 uur. Kapelzaal K&O - lezing 'klokken en tijd meting', 20.15 uur. Ekklesia - Rapenburg 100, schrijfavond Amnesty International, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'De Aanslag', 21.15 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loopspreekuur, 19-21 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg. raadsvergadering, 20 uur. Voorschoten Gemeentehuis - Leidseweg. raadsverga dering, 20 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel 4, klaverjas sen en sjoelen bij 'De Buitengewonen'. 20 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, presenta tie nieuwe Werkgroep Milieuzorg Oegst geest, 20.15 uur. Warmond Raadhuis - commissie openbare werken, 20 uur. VRIJDAG Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat, lezing over De Kerk door Dhr. D. Steenhuis, 20 't Breehuys - Breestraat 19, discussie avond i.k.v. van campagne 'Leiden steunt Zuidafrikaans verzet', 20 uur. Schouwburg - Peter Faber 'Cupido', 20.15 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan, kunst en antiekbeurs, 18-22 uur. Warmond School Leerhoeve - Endepoel 1, bezoek carnavalsvereniging, 14.30-15 uur. Gemeentehuis - Herenweg, sleutelover dracht carnavalsvereniging, 16 uur. Café De Zon - openingsbal carnavals vereniging, 2.1 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 20 tot vr 27 februa ri door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18- 20, Leiden, tel. 763134. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel. 155482. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp AMBULANCE - Tel. 071-212121. S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden: maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af spraak, donderdag van 18.30-20 uur vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten landse vrouwen. TERMINALE THUISZORG vrijwiUi- gers-hulp van de stichting Terminale Thuiszorg kan aangevraagd worden via tel. 071-175350. STICHTING DE; WERKWIJZER Bernhardstraat 3, Leiderdorp, elke laat ste maandag van de maand spreekuur voor startende ondernemers, 10-12 uur. tel. 071-891426. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vrij. van 10 tot 16 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 071-221008. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau Ketelboetersteeg 10. tel 071-130775. BOMEN LEGGEN HET LOODJE Voorstel burgemeester Bos van Katwijk dat eerst de wethouders voor volksgezondheid van de tien betrokken gemeen ten in de streek zich nog eens over een en ander moe ten uitspreken. Het instellen van een basisgezond heidsdienst zal in de toekomst op grond van de Wet Voorzieningen Gezondheidszorg verplicht wor den gesteld. De dienst zal zich straks met tal van taken gaan be zighouden, zoals het bestrijden van infectieziekten, het bevorderen van de hygiëne, het verstrekken van adviezen en het verlenen van bijstand bij milieurampen. De wethouders voor volksge zondheid in de duin- en bollen streek, waaronder ook de gemeen te Warmond, zullen zich volgende wèek bezighouden met de vraag of bij het oprichten van een dergelij ke dienst aansluiting moet worden gezocht bij de Leidse Agglomera tie, of dat in de streek een geheel zelfstandig opererende basisge zondheidsdienst op poten moet worden gezet. Tijdens de gisteravond gehou den vergadering van de SDB - het was de vijftigste sinds de officiële oprichting in 1974 - bleek dat er 'nogal wat verdeeldheid bestaat over de vraag in welk vat de ge zondheidsdienst uiteindelijk moet worden gegoten. Zo is burgemees ter J.M. Bonnike een groot voor stander van een geheel zelfstandig opererende dienst, terwijl burge meester C.A. Bos van Katwijk veel meer voelt voor aansluiting bij Lei den. Bonnike: "Het gevaar bestaat dat wanneer wij niet zelfstandig te werk gaan, wij door Leiden zullen worden weggedrukt. Bovendien zal men zich bij het rijk straks af vragen waarom de duin- en bollen streek zonodig een eigen samen werkingsorgaan wilde als op aller lei gebieden aansluiting wordt ge zocht bij andere regio's". De burgemeester van Noordwijk is bang dat het bestaansrecht van de SDB op den duur op het spel komt te staan als aansluiting bij Leiden wordt gezocht. Zijn college Bos betitelde dit als een 'onzin-ge- dachte'. Katwijks eerste burger denkt dat door samenwerking met Leiden het mogelijk is van be staande diensten en kennis ge bruik te maken. Dat levert in zijn ogen slechts voordelen op. Bos: "Wij kunnen ons als SDB veel be ter flexibel en realistisch opstel len". Burgemeester A.J. Kret van Sas- senheim merkte nog op met alleen naar de financiële consequenties te kijken. In de begroting van de ba sisgezondheidsdienst gaat jaarlijks een bedrag van ruim twee miljoen om, zo is becijferd. Wanneer het SDB zelfstandig te werk gaat zou den de gemeenten een bedrag van 84.000 gulden extra op tafel moe ten leggen. Aansluiting bij Leiden komt de streekgemeenten op onge veer eenzelfde bedrag te staan. 'Gemeente bij valpartij op gladde stoep aansprakelijk' ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen wordt door een van haar bejaarde in woners aansprakelijk gesteld voor een valpartij wegens de gladheid op het trottoir. De echtgenote van de eiser moest met een pols en arm in het gips. nadat ze op 11 januari door sneeuw en de ijshobbels op de stoep van de Vondelstraat was gestruikeld. De bewoner van. de Bilder- dijkstraat baseert zijn redene ring over de schuldvraag op het ontbreken van regelgeving in de algemene politieverorde ning. Het sneeuw- en ijsvrij houden van de trottoirs in de omgeving van woningen is hierin niet meer verplicht ge steld. De brief van de eiser aan de gemeenteraad: "Dit heeft tot gevolg dat de gemeenteraad en/ of de gemeente alle risico's van ongevallen op zich neemt". De gemeente heeft de zaak doorge speeld naar de verzekering. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ruim tweehonderd leerlingen van het voortgezet onderwijs in Alphen be zoeken in de voorjaarsvakantie in dividueel een door hen zelf uitge kozen bedrijf in deze plaats. De manifestatie 'Bezoek een beroep' wordt gehouden op initiatief van Sonar (Stichting Onderwijs-Ar- beid). Bij gebleken succes kan het project uitgroeien tot een jaarlijks terugkerende activiteit voor de he le regio. "Een mooiere kans om met een bedrijf kennis te maken is er niet", vertelt S.P.F. Mandërs, decaan van het Ashram College. "De leerlin gen kunnen nu een dagje snuffelen aan het bedrijf'. Manders is vanuit het onderwijsveld bij Sonar be trokken. De stichting bevordert een goede afstemming van het on derwijs op het bedrijfsleven. Aan het project doen 210 leerlingen mee uit de hoogste klassen van twaalf Alphense scholen en twee particuliere onderwijsinstellin gen. Een belangrijke rol namens de Alphense ondernemers in 'Bezoek een beroep' speelt H.J. Demoet. Hij is directielid van Samsom Uit geverij, tevens voorzitter van So nar en secretaris van de Vereniging van Ondernemingen in Alphen (VOA). De vereniging heeft dertig bedrijven bereid gevonden om in dividuele leerlingen uit het mid delbaar onderwijs te ontvangen. Vanwege een gebrek aan belang stelling bij de scholieren voor som mige bedrijfstakken zijn er tien on dernemingen afgevallen. De bezoeken van de leerlingen zijn op dinsdag 3 maart. In tegen stelling tot de voorheen wel ge bruikelijke excursies met hele klassen, gaan de geselecteerde scholieren ditmaal in kleine groep jes door het bedrijf. Het betreft een proefproject en het plan is volgend jaar het nu nog plaatselijke werk terrein uit te breiden over de hele Alphense regio. Bovendien kun nen daarbij alle middelbare scho len in de omgeving worden inge schakeld. LISSEAVARMOND - Het samenwerkingsorgaan duin- en bollenstreek (SDB) heeft een besluit over het oprichten van een basis gezondheidsdienst voorlo pig nog even voor zich uit geschoven. Gisteravond werd tijdens een vergade ring van het algemeen be stuur van de SDB besloten In de praktijk komen de finan ciële problemen van de lts er onder meer op neer dat dure lasappara- tuur niet kan worden gebruikt om dat er geen geld is voor de aanschaf van materiaal (bij voorbeeld roest- vrijstaal) om mee te werken, moet er bij vakken als installatietech niek en houtbewerking enorm worden beknibbeld op dat lesma teriaal en moet de aanschaf van eenvoudige apparatuur als boor- en schroefmachines worden uitge steld. In bepaalde delen van het land. Van 't Veld noemt de gemeenten Rotterdam en Nijmegen, zijn al ini tiatieven genomen om te komen tot een steunfonds waarmee de kwaliteit van het technisch onder wijs op Reil kan worden gehouden i 't Veld: "Kostbare apparatuur kan onvoldoende worden gebruikt doordat er geen geld is (foto Dick Hogewoning) en verder kan worden verbeterd. Door de uitstekende band die in Katwijk de afgelopen jaren is ont staan tussen het onderwijs en het bedrijfsleven, kan daar in de kust plaats nu ook op worden inge haakt. Er wordt naar gestreefd dat de lts al met ingang van het schoolsei- zoen 1987/1988 gebruik kan maken van het fonds. "In principe is het natuurlijk een vreemde zaak dat we hiervan afhankelijk zijn", zegt directeur Van 't Veld. "Maar als de ministeries van onderwijs of eco nomische zaken hier niet op inha ken, is dit voor ons wel een goed alternatief". Van 't Veld wil ondertussen niet spreken van sponsoring door hel bedrijfsleven. "Bij sponsoring denk je aan een financiële impuls waar direct iets tegenover moet staan. Op die manier werkt het hier natuurlijk niet. Wel is het zo dat het bedrijfsleven over onze schouder kan meekijken en meedenken over de manier waarop onze leerlingen zo goed mogelijk toegerust deze school kunnen verlaten". Prijs loterij toch een niet ALPHEN AAN DEN RIJN - Het geluk leek een 25-jarige Alphenaar toe te lachen. Op het lot uit de Staatsloterij, dat hij bij een olie handel in Alphen, tesamen met wat geld, had gestolen, was een prijs van honderd gulden gevallen. Bij het innen van de prijs was men kennelijk van de diefstal op de hoogte en kon de man in de kraag worden gevat. Hij bekende ook nog de diefstal van twee jacks. Hem wordt verder valsheid in geschrifte ten laste ge legd. KATWIJK - Voor de aanschaf van lesmateriaal, gereedschap en klei ne inventaris kan de lagere techni sche school in Katwijk binnenkort een beroep doen op een ontwikke ling- en steunfonds dat wordt op gezet door ondernemers uit de kustplaats. Als gevolg van de grote kortingen op de bedragen die de school ontvangt voor de lopende uitgaven (de exploitatie), de ver vanging van inventaris en vernieu wingsprojecten, betekent deze on dersteuning voor de lts een nood zakelijke aanvulling op het geld van de rijksoverheid. Volgens directeur J. van 't Veld van de Katwijkse lts komt de school elk jaar een bedrag van mi nimaal 30.000 gulden tekort om het niveau van met name de prak tijklessen te kunnen handhaven. Dat is vijftig tot zestig gulden per leerling. "Als ik verder ook nog wat wil doen aan de ontwikkeling van nieuwe lesmethoden en wat kleine inventaris wil aanschaffen, heb ik eigenlijk het dubbele no dig", aldus de directeur. "Door de zorgelijke financiële si tuatie zou je gedwongen kunnen worden om het aantal relatief dure praktijklessen in te ruilen voor theoretische lessen. Daardoor zou de hele opzet van het technisch on derwijs in gevaar komen", zegt Van 't Veld. De lts-directeur zegt ervoor te willen waken dat zijn school een 'technische mavo' wordt. "Als het aantal praktijkuren wordt verminderd, komt het vak manschap van een toekomstige ge neratie in gevaar". Zuinige rijksoverheid laat het afweten KATWIJK - In het Katwijkse De Ridderpark worden deze week in hoog tempo ongeveer 250 zieke en dode dennebomen gerooid. Deze uitdunning van het 2.2 hec tare grootte park in het hart van de kustplaats, maakt deel uit van het renovatieplan dat hier de komende jaren wordt uitgevoerd. Het rooien van de Corsicaanse dennebomen in het park is niet alleen noodzakelijk omdat de bomen veel al zijn aangetast door de dennescheerder, een schade lijk insect dat niet is te bestrijdenmaar ook om de jonge aanplant een kans te geven. De te ver doorge schoten dennebomen verminderen de lichtinval en de luchttoevoer in het park. Bij het planten van jonge bomen wordt de komende jaren ook het karakter van het De Ridderpark veran derd. Het huidige dennebos verdwijnt voor een groot deel. om plaats te maken voor een bos met een zeer gevarieerde beplanting. Hiervoor wordt met name ge bruik gemaakt van loofbomen zoals eiken, esdoorns en beuken. Verder komen er ook berken, kornoeljes, haze laars, duindoornsacacia's, rozen, lijsterbessen en li gusters in het park. (foto Dick Hogewoning)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16