Aantal klachten en vragen valt mee Je ziet nauwelijks verschil tussen personeel en klanten Stelsellierziening leidt tot weinig problemen in Leiden Dagldiniek De Keerkring bestaat tien jaar DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 ILEIDSCH DAGBLAD: LEIDEN - In tegenstelling tot de verwachtingen, is de stroom klach ten en telefoontjes over de ingrij pende wijziging van het sociaal stelsel bij de Leidse uitkerende in stanties althans uitgebleven. Voor die wijziging per 1 januari van dit jaar had de overheid drie redenen: versimpeling van het stel sel, bezuiniging en gelijkschake ling van mannen, vrouwen, gehuw den en ongehuwden. Voor veel mensen veranderde daarmee het een en ander. Sommigen gingen er flink op achteruit, maar klachten zijn nauwelijks binnengekomen. "Het is allemaal wel meegevallen", zegt voorlichter Pieter Rosielle van de sociale dienst Leiden. Bij het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor (GAK) werd wel dege lijk een stijging in het aantal telefo nische vragen gemeten, maar van overlast was geen sprake. door Erna Straatsma Het personeel van beide instan ties heeft het de afgelopen maan den wel heel druk gehad met de herziening van het sociale stelsel. Grote groepen van het personeel werden bijgeschoold en in een aan tal gevallen moest de automatise ring helemaal aan de nieuwe wet ten worden aangepast. Waar de beide Leidse uitkerings instanties het volledig over eens zijn is dat het er allemaal niet sim peler op is geworden. "Nee, met die vereenvoudiging van het stelsel is het volstrekt mis lukt. Het is nu helemaal ingewik keld geworden", zegt de directeur van het GAK, mr. J.H. Gombert. Bij de sociale dienst is sprake van een soort gewenning aan dit soort wijzigingen. Met de voordeurde- lersregeling en de eenmalige uitke ring werd al eerder een aanslag ge pleegd op het personeel. "Velen van ons lopen hier echt gepokt en gemazeld rond. Het is heel inspan nend elke keer, maar je raakt er aan gewend", zegt Willem van der Poel, hoofd afdeling beslissingen van de sociale dienst. Rosielle van de sociale dienst denkt dat een grote stroom reacties is uitgebleven, omdat er vooraf vol doende informatie is gegeven. Voorbereidingen In augustus vorig jaar is men bij de sociale dienst al begonnen met de voorbereidingen Eind oktober ontvingen alle cliënten van de so ciale dienst een briefje waarin het nieuwe sociale stelsel werd aange kondigd. 'Als dat voor u leidt tot veranderingen in uw uitkering, ne men wij in november contact met u op', zo stond in het briefje. Van alle 8.000 uitkeringsgerechtigden bleken ongeveer 3.000 mensen in het nieuwe stelsel te vallen. Deze mensen ontvingen in november een tweede brief met daarin infor matie over hun specifieke situatie. Ook het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft eind vorig jaar een informatiefol der uitgebracht. De reacties daarop waren over het algemeen niet erg positief. Willem van der Poel: "Op zich is het aardig dat het ministerie een informatiefolder heeft verspreid, want die stelselherziening is een heel ingewikkelde operatie. Maar die folder is veel te uitgebreid". De sociale dienst Leiden heeft als het ware de losse bladzijden uit dat boekje verstuurd aan de mensen voor wie het van toepassing was. Van der Poel: "We hadden daarna wel op reacties gerekend maar ik denk dat onze berichtgeving goed heeft gewerkt". Met de mensen die per 1 januari voor een iaow-uitkering (inko mensvoorziening voor oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers) in aanmer king zouden komen zijn in novem ber vorig jaar tevens individuele gesprekken gevoerd. De nieuwe groep iaow-ers bestaat uit mensen die op 1 januari van dit jaar een wwv-uitkering (Wet werkloosheids voorziening) hadden en na hun 47ste jaar werkloos zijn geworden. Bij deze groep zitten de meeste ge dupeerden van de nieuwe regelin gen. Want de inkomsten van de echtgenoot worden nu verrekend met de iaow-uitkering. terwijl dat bij de wwv niet het geval is. Dat kan - afhankelijk van de inkomsten van de echtgenoot - honderden gulden per maand schelen. In Lei den telt deze groep 10 a 15 perso nen. Van der Poel: "In die groep zitten ongeveer vijf mensen die met een grote terugval in de hoogte van hun uitkering zijn geconfron- Gombert van het GAK is van me ning datje het effect van de stelsel herziening pas over een paar jaar kunt meten. Veel mensen vallen nu nog niet in het nieuwe stelsel en "de mensen reageren over het alge meen pas als ze het in hun porte- voelen". Overlast Ook bij het GAK zijn tot nu toe minder reacties binnengekomen dan verwacht. De drie informanten van het GAK hebben in januari wel meer mensen te woord gestaan dan anders maar echte overlast is er niet geweest. In januari 1986 bel den 65 personen het GAK op. in ja nuari van dit jaar waren dat er on geveer 150. De klachten kwamen voorname lijk van de 160 mensen die van de sociale dienst naar het GAK wer den overgeheveld. Daarbij gaat het om personen die ouder dan 57 jaar zijn, tot voor kort een wwv-uitke ring ontvingen en nu een nww-uit- kering (Nieuwe werkloosheids wet) krijgen. Ze protesteerden vooral tegen de 'strengheid van het GAK' om elke week een werkbrief- je in te leveren. "Sommige mensen hoefden bij de sociale dienst nooit een briefje in te leveren, anderen een keer in de maand. Dat verschilt per ge meente. Wij zijn nu ook wat soepe ler geworden want er zit wat in: als je een keer per maand uitbetaald krijgt is het niet zo gek dat je ook een keer per maand een werkbrief- je inlevert", aldus Gombert. Problemen Intern heeft de invoering van het nieuwe stelsel wel voor heel wat problemen gezorgd. Geautomati seerde systemen bleken niet meer te voldoen, personeel moest wor den bijgeschoold en in sommige gevallen werd extra personeel aan getrokken. Voor het GAK heeft de herzie ning van het sociale stelsel geresul teerd in een aanzienlijke perso neelsuitbreiding. De administratie- afdeling voor ww-uitkeringen zal in juli van dit jaar 18 personen méér tellen. Op verschillende an dere afdelingen zijn totaal 6 men sen in dienst genomen en voor de herkeuringen van wao-ers (wet op de arbeidsongeschiktheid) zijn vijf tijdelijke krachten aangenomen. Die herkeuringen zijn in het nieuwe stelsel verplicht gesteld voor mensen die jonger zijn dan 35 jaar en een wao-uitkering hebben. Binnen twee jaar moet deze groep - die voor het GAK-district Leiden bestaat uit ongeveer 1.600 perso nen - opnieuw worden gekeurd. Na zo'n keuring krijgen de wao-ers voor het percentage dat ze niet ar beidsongeschikt, maar werkloos zijn een werkloosheidsuitkering. Gombert: "Wij hebben vier men sen een opleiding tot instructeur laten volgen en die hebben de rest van het personeel de extra wetten geleerd. Door de komst van die nieuwe wetten moesten we ook een ander geautomatiseerd sys teem opzetten, dat was echt een ra ce tegen de klok. Maar de uitkerin gen zijn uiteindelijk de deur uitge- Bijgeschoold Bij de sociale dienst is ongeveer hetzelfde gebeurd. De 180 mede werkers van de sociale dienst zijn allemaal bijgeschoold en het hele clierintenbestand is in de laatste maanden voor 1987 onder de loep genomen. Personeelsuitbreidng is niet aan de orde, de verwachting is dat er tot 1990 maximaal vijf bij- standsmaatschappelijk werkers zullen verdwijnen. "Dat betekent niet dat er gedwongen ontslagen zullen vallen", aldus Rosielle, "dat kan allemaal door natuurlijk ver loop afvloeien". Door alle verande ringen - onder meer de overheve ling van een aantal uitkeringen naar het GAK en de verwachte da ling van de werkloosheid - raakt de sociale dienst tot 1990 waarschijn lijk 400 clienten kwijt. Van der Poel: "De grootste klus voor ons was eigenlijk de 'verzelf standiging' van echtparen en sa menwonenden. Vroeger werd per echtpaar uitbetaald en ontving de man de uitkering, nu krijgen beide partners een eigen uitkering. In de hoogte van het uitgekeerde bedrag maakt dat overigens niets uit. Door die 'verzelfstandiging' hebben we 2.000 nieuwe clienten gekregen en daarvan moesten we alle persoon lijke gegevens nagaan bij de diver se instanties. Onze computer is trouwens nog steeds niet aange past aan die 'verzelfstandiging' zo dat we nog steeds aan de man uit betalen. Maar over het algemeen zijn alle veranderingen redelijk uit gevoerd". Andere problemen waar de ge meentelijke sociale diensten mee kampen zijn onduidelijke begrip pen als bijvoorbeeld 'economische eenheid'. Van der Poel: "Als gemeentelij ke sociale dienst moetje dat begrip voor een groot deel zelf invullen. Zodoende verschilt de uitleg van het begrip bij elke instantie die er mee te maken heeft. Wij zeggen: van een economische eenheid kun je spreken als je langer dan drie maanden met elkaar samen woont". Samenlevingsverband Ook bij andere instanties die di rect of indirect met uitkeringen en sociale wetten te maken hebben is in Leiden tot nu toe weinig onbe grip van de kant van het publiek gesignaleerd. Een woordvoerster van de Raad van Arbeid: "Wij hebben alleen te maken met de aow (Algemene ou derdomswet. red Er is weinig misverstand over die regeling. De enige verandering is voor ons het begrip 'samenlevingsverband'. Wij gaan er van uit dat wat de mensen op hun formulieren invullen juist is". Bij het bureau voor rechtshulp zijn de reacties op het nieuwe so ciale stelsel ook 'wat tegengeval len'. "Veel dingen zijn nog in be handeling en voor veel mensen verandert er voorlopig nog weinig. We zijn wel bezig met voorlich tingsbijeenkomsten, met de na druk op de veranderingen voor wao-ers". Het Instituut voor Bur gerraadslieden heeft maar een paar vragen binnengekregen. Het ministerie van sociale zaken heeft tot 1 maart 1987 een telefoni sche informatielijn opengesteld en volgens een woordvoerder van het ministerie heeft dat goed gefunc tioneerd. Tot nu toe hebben onge- veeer 17.000 mensen gebruik ge maakt van deze telefoonlijn. Kiinstaankoop HAARLEMMERMEER - De ge meente Haarlemmermeer heeft twee kunstwerken gekocht. Een tekening van Tonn.y Schwebke- Buis uit Vijfhuizen en een olieverf schilderij van Kees Nevenzei uil Zwanenburg. Dit laatste werk was door het pu bliek uitgekozen als beste schilde rij van de in oktober en november vorig jaar in het raadhuis in Hoofd dorp gehouden kunstkoopexposi- tie. De tekening ('Vervallen schaaps kooi te Vijfhuizen') wordt opge hangen in de bibliotheek in Vijf huizen. Voor het schilderij 'Ge zicht op Amsterdam' van Nevenzei is nog geen bestemming gevonden. Voor de aankoop van de beide kunstwerken is een bedrag van 3950 gulden uitgetrokken. LEIDEN - "Al jaren wordt ge klaagd over het functioneren van de schoolbegeleidingsdienst. Het is niet juist om deze klachten on der de tafel te vegen". Dat was gis teravond een reactie van J. van ^Meijgaarden (PvdA) op de gemeen telijke nota Schoolbegeleiding.... wat willen we nu eigenlijk? De in december van vorig jaar door B én W gepresenteerde nota werd gisteravond ter discussie ge bracht in de raadscommissie on derwijs. De discussie ging met name over het wel of niet goed functioneren van de schoolbegeleidingsdienst Rijnland en de aangekondigde be zuinigingen van de rijksoverheid. Uit enquêtes onder schoolbegelei dingsdiensten is gebleken dat vooral de 'systeembegeleiding' bij basisscholen niet erg in trek is. De ze vorm van begeleiding houdt in. PvdA: klachten over de SBD niet wegwuiven dat scholen geholpen worden bij de invoering van de wet op het ba sisonderwijs en de eventuele pro blemen die daaruit voortvloeien. Wethouder H. van Dongen (PvdA): "Er zijn inderdaad ver schillende scholen in Leiden die geen behoefte meer hebben aan deze vorm van begeleiding omdat ze zien dat er niet de resultaten uit komen die ze ervan hadden ver wacht". Drs. J.L. de Bil van de schoolbe geleidingsdienst Rijnland wees de commissieleden erop dat er geen scholen in de omgeving zijn die niets met de begeleidingsdienst te maken hebben. "We maken elk jaar nieuwe afspraken met de scho len en bieden ze verschillende mo gelijkheden. Naast 'systeembege leiding' kunnen wij ook leerlingen individueel begeleiden en verzor gen wij de logopedie". Volgens De Bil is er van de kant van de scholen weinig kritiek op de twee laatstge noemde begeleidingsmogelijkhe den. Wat betreft de bezuinigingsplan nen staan de deelnemende ge meenten voor de keuze om de sub sidie aan de schoolbegeleidings dienst al of niet in te trekken. Het rijk heeft inmiddels al wel besloten de subsidie aan schoolbegelei dingsdiensten te verminderen. Lezers schrijven Muziekschool Wethouder Kuijers moet aftreden. Niet als wethouder maar wel als voorzitter van het bestuur van de streekmuziekschool. Hij opereert in een dubbelrol: als wethouder verantwoordelijk voor de muziek school stelt hij voor de boel groten deels te sluiten door al het onder wijs aan volwassenen te beëindi gen, als voorzitter van het bestuur van de school ontvangt hij dit be richt 'met verbijstering' en stuurt een protestbrief aan het college van B en W. Zijn opstelling deugt niet naar de vorm en niet naar de inhoud. De vorm: de leerlingen en lera ren van de muziekschool dachten wellicht dat ze in de wethouder cultuur een politieke zwaarge wicht hadden die goed zou waken over het muziekonderwijs in Lei den en omgeving. Nu blijkt dat ze met hem een paard van Troje heb ben binnengehaald: nog voor de besluitvormende fase laat de porte feuillehouder de school al vallen. Hij ondertekent eerst namens het bestuur, leraren en leerlingen een vlammende protestbrief gericht aan zichzelf en distantieert zich er vervolgens volledig yan, zeggend dat hij alleen gevoelens van ande ren uitdroeg. Wat had de wethouder moeten doen: ofwel hij had - alvorens zich akkoord te verklaren met dit bezui nigingsvoorstel - zich moeten te rugtrekken als voorzitter van de muziekschool of hij had als wet houder cultuur moeten opkomen voor het grote belang van goed mu ziekonderwijs. Deze aanval in de rug is politiek onfatsoenlijk. We kunnen alleen hopen dat andere gemeenteraadsleden in het be stuur van deze school zich beter van hun verantwoordelijkheden bewust zijn: en wie weet komt Kuijers ook nog wel op andere ge dachten. En dan de inhoud: bij alle andere bezuinigingsvoorstellen springt dit voorstel er duidelijk uit. Hier wordt nu eens niet met de kaas schaaf gewerkt, hier wordt een dui delijke politieke keus gemaakt. Maar wat voor keus! Leiden be steedt weinig geld aan muziekon derwijs (9 gulden per inwoner per jaar tegenover landelijk 15 gulden gemiddeld) en nu wordt vorgesteld alle muziekles voor leerlingen van 18 jaar en ouder te stoppen. Dit heeft dan vervolgens tot gevolg dat andere subsidiegevers er ook mee stoppen zodat muziekles voor kin deren in onder meer de Merenwijk en Leiden Noord gestopt wordt. Bovendien betekent het stopzetten van een groot deel van de lessen dat de constante uitgaven nu opge bracht moeten worden uit de bij dragen voor de lessen aan kinde ren en die zullen dan ook snel on betaalbaar worden. En het argument voor dit alles: het zou elitair zijn! Nu wordt ik even niet helemaal lekker: dit is populisme van het slechtste soort. Met dit argument kan men alle overheidssteun aan kunst wel stoppen: geen residentieorkest, geen stopera, geen musea. Alle maal lekker thuis tv kijken, ieder voor zich, Veronica komt naar je toe deze zomer dus maak je geen zorgen want WD-wethouder Kuij ers past wel op de cultuur. Wanneer men in Hilversum voor stelt een schilderij van Mondriaan te verkopen, stelt Den Uyl meteen kamervragen (overigens terecht) maar in Leiden zouden honderden leerlingen van de muziekschool naar huis gestuurd moeten worden omdat het elitair is. De taak van de muziekschool is om muziekles binnen het bereik te brengen van grotere groepen men sen. Wanneer het onvoldoende zou blijken te lukken om mensen uit alle sociale groepen te bereiken dan moet er opnieuw kritisch naar de taakstelling en de activiteiten van de school gekeken worden. Het lesgeld te verhogen tot 1600 gulden per jaar lijkt me niet de ma nier om het muziekonderwijs toe gankelijker te maken voor de klei ne beurs. Muziek is voor veel mensen be langrijk. Het vermogen van veel mensen om muziek te maken en te waarderen is een belangrijke cul tuurschat. De overheid moet hier verantwoordelijk mee omsprin gen. Wanneer wethouder Kuijers dit niet wil of niet kan doen, moet hij zich bezighouden met andere taken binnen het stadsbestuur. On dertussen hoop ik dat andere leden van de gemeenteraad, in mijn par tij de PvdA, maar ook in de andere partijen, inclusief die van Kuijers, nog eens goed zullen nadenken al vorens met dit collegevoorstel ak koord te gaan. Ronald Plasterk, Herenstraat 87 d. Leiden LEIDEN - De dagkliniek De Keer kring van het psychiatrisch zieken huis Endegeest bestaat op 25 maart tien jaar. De kliniek biedt hulp aan mensen die het tijdelijk thuis niet meer aan kunnen en is een tussen oplossing voor ex-patiënten van de psychiatrische inrichting die weer zelfstandig willen gaan wo nen. Overdag volgen de patiënten een therapeutisch programma, 's avonds gaat iedereen naar huis. Steevast praten dramatherapeu te Moon Tummers en sociothera- peute Hetty Clavan van De Keer kring over 'klanten', als ze het heb ben over de mensen die de dagkli niek bezoeken. Tummers: "Cliën ten mag ook, maar het woord 'pa tiënt' gebruiken we liever niet." Van woorden als 'ziek zijn' wil men ook af in De Keerkring. "De men sen die hier komen zijn niet ziek maar ze kunnen het tijdelijk even niet aan", aldus Tummers. Ook aan de ligging van de dagkli niek moet blijken dat er een duide lijk verschil is tussen de 'gewone' psychiatrische inrichting Ende geest en de dagkliniek van Ende geest. Dagkliniek De Keerkring ligt namelijk niet op het terrein van de inrichting maar er tegenover, aan de andere kant van de weg. "Er komen hier heel gewone mensen net zoals jij en ik. Verschil tussen personeel en klanten zie je nauwe lijks. Ze komen in alle leeftijden, uit alle bevolkingslagen", aldus Clavan. In de dagkliniek komen weke lijks ongeveer 45 mensen die om de een of andere reden niet meer helemaal in het normale leven kun nen functioneren. Sommigen van hen komen na een opname in de psychiatrische inrichting Ende geest bij De Keerkring terecht. An dere mensen zijn door hun huisarts of door het RIAGG (Regionaal In stituut voor Ambulante Geestelij- kè Gezondheidszorg) naar de dag kliniek doorverwezen. Vaak zijn ze door een scheiding, het overlijden van een naast familielid of plotse linge werkloosheid zodanig over spannen geraakt dat ze deskundige hulp nodig hebben. Ritme draaien in een tamelijk vast pro gramma. Om negen uur 's och tends wordt begonnen met het the rapeutisch programma dat tot één uur duurt. Daarna is het aan ieder vrij om ook 's middags te blijven. Na vijven gaat iedereen naar huis. Clavan: "Wat erg belangrijk is, is dat de mensen in dat ritme zitten. Ze worden gedwongen om s'och- tends vroeg op te staan net als ie dereen. In het ochtendprogramma zijn verschillende groepen die ge leid worden door een man en een vrouw, een soort oudergroep. Dat klinkt vreselijk kneuterig maar dat heeft een therapeutische waarde. De mensen krijger^oefeningen in sociale vaardigheden, creatieve therapie en sport. In die groepen wordt de eigen persoonlijkheid ontwikkeld. Het is een soort oefen- tuin voor normale dagelijkse situa ties." Na een verplichte periode van drie maanden therapie kunnen de cliënten eventueel kiezen om nog een tijdje mee te lopen in vervolg- behandelingen. Op 21 maart 1977 begon de dag kliniek in het oude kerkgebouw Irene. Het wilde in het begin niet erg vlotten, de toeloop van cliënten was klein. Na een aantal aanpassin gen in de behandeling ging het wat beter. Na verloop van tijd werd het duidelijk dat er ook cliënten waren die alleen de kliniek wilden bezoe ken om een praatje te maken en een kopje koffie te drinken. Voor deze aanlopers werd de naam 'vrije vogels' verzonnen. Deze, langzaam groeiende groep, kreeg in 1982 een eigen ruimte. Dat was de barak De Evenaar die achter het gebouw van de dagkliniek lag. In 1986 brandde de barak af. De laatste jaren zijn er weinig veranderingen geweest. Per dag is het maximale aantal cliënten dat de dagkliniek kan bezoeken 27. Er zijn zo'n twaalf hulpverleners in De Keerkring werkzaam. Op 25 maart a.s. wordt in De Keerkring het tienjarig jubileum gevierd. Dat betekent feest voor clienten en oud-clienten. Ter gele genheid van het jubileum zal ook een gedenkboek verschijnen. Spelen Dienstencentrum Zeehelden- wijk houdt donderdag in Ons Ei land aan de Kortenaerstraat een spelochtend voor ouderen. Aan vang 10.00 uur. Jazz De Leidse 'Old Rhine Jazz band' treedt zondag op in eetcafé De Oude Harmonie aan de Bree- straat. Deze zeven leden tellende formatie speelt jazz en dixie- landmuziek onder leiding van Dick Venema. Mozart Op uitnodiging van werkge meenschap De Ratel presenteert drs. J.P.H.G. Kien zondagoch tend zijn muziekprogramma 'Mozart in Italië'. In dit pro gramma wordt vooral aandacht besteed aan de eerste reis die Mo zart naar Italië maakte, gedu rende welke hij één van zijn eer ste opera's componeerde: 'Mitri- date. Ré di Ponto'. Plaats van handeling is het Volkshuis aan de Apothekersdijk, aanvang 10.30 uur, de zaal is open om 10.00 uur. Lezing K&O organiseert donderdag een lezing over tijd en tijdmeting en de geschiedenis van het Neder landse uurwerk. De lezing wordt gegeven door G.U.R. Boonstra en mevrouw drs. G.W.M. Jager van het Nederlands Goud-, Zilver- en Klokkenmuseum in Schoonho ven. De lezing wordt gehouden in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 en begint om 20.15 uur. Toegangskaarten zijn dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur te verkrij gen of te bestellen bij K&0, tel. 141141. Toneel De toneelgroep van het Visser 't Hooftlyceum brengt 26, 27 en 28 februari Herman Heijermans' 'De wijze kater' op de planken, een "boosaardig sprookje" in drie bedrijven. Aan het stuk ne men dertien leerlingen uit de ho gere klassen deel. Alledrie de voorstellingen beginnen om 20.15 uur en worden gegeven in de au la van de school aan de Kager- straat 1. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar via het secretariaat van de school, tel. 171661. Vrijwilligers Voor het eettafelproject in dienstencentrum Morschwijk zoekt de stichting dienstencen trum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk enkele vrijwilligers voor de dins- en donderdagen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de stichting, te be reiken onder tel. 123744. Ex '85 Bij Ex '85, het centrum voor hulp en bewustwording, wordt vanavond van acht tot elf uur ca fé Extase gehouden, een zoek- en speelplaats voor zoekers en vin ders. Zij kunnen kennis maken met het bijzondere geluid van Ti betaanse geluidsschalen. Zondagavond is hier om acht uur een videolezing van Ramana Maharshi. Maandagavond wordt een praatgroep voor ouders van ver slaafden gehouden. Ook part ners, familieleden, vrienden en vriendinnen zijn vanaf acht uur welkom. Het adres: Koppenhiuk- steeg 15, nabij de Kaasmarkt. Apartheid In het kader van de campagne 'Leiden steunt Zuidafrikaans verzet' wordt morgenavond in het pand aan de Breestraat 19 een discussie-avond gehouden tussen een vertegenwoordiger van de Zuidafrikaanse bevrij dingsbeweging ANC en mensen uit Leiden die zich met het Zuid afrikaanse verzet bezighouden. Door de organisatoren is aan le den van de vrouwenbeweging, vakbonden, vredesbeweging, mi grantenorganisaties, jongeren beweging en kerken gevraagd om vanuit hun achtergrond aan te geven hoe zij tegen de strijd in Wandeltweedaagse De Leidse wandelvereniging 'Willen is kunnen' houdt zater dag 28 februari en zondag 1 maart een wandeltweedaagse. De start is bij het restaurant van de ijsbaan. Vondellaan 41. De 40 kilometer start van negen tot tien uur, de overige afstanden (5, 10, 15 en 25 kilomter) van negen tot twee uur. De beloning bestaat uit een 'Sleutelstad medaille'; gezin nen kunnen de Sleutelstad Ge zinsmedaille bemachtigen. In schrijven kan gebeuren aan de start. Inlichtingen: 01725-2456, 070-237728070-948402 en 01720- 75724. Dienstencentrum In twee maanden tijd is een ge deelte van de vroegere 'Finse school' aan de Lorentzkade om getoverd tot een dienstencentrum voor ouderen: het project Zuid oost/Meerburg. Ter gelegenheid hiervan worden de komende week allerlei festiviteiten georga niseerd. Zaterdagmiddag 28 februari is er vanaf 14.00 uur Open Huis. Op woensdagmiddag 4 maart kun nen betrokkenen bij het werken met ouderen elkaar in informele sfeer ontmoeten. Op vrijdagmid dag 6 maart zal om 16.00 uur de officiële opening worden ver richt. Tot slot is er zaterdagmiddag 7 maart een optreden van het ca baretgezelschap De Zaanse Vijf. Inlichtingen bij Dienstencen trum Zuidoost, Lorentzkade 61, telefoon 121512.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15