Bewoners zijn verdeeld over sloop van huizen Kruispunt Plesmanlaan wordt veiliger gemaakt voor fietsers leidsch m dagblad: Ondanks grote overlast in 'Morsweg 4' Fracties akkoord met maatregel onderwijs Ruzie stadsve warming mogelij k snel opgelost DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 LEIDEN - De bewoners aan het gedeelte van de Morsweg zijn verdeeld over de mogelijke sloop van de 44 huizen op het gedeelte van de Morsweg tus sen het Werninlj-terrein en de Dr. Lelylaan ('Morsweg 4' in ambtenarenjargon). Een van de bewoners, mevrouw A. van Luxemburg, schat echter in dat uiteindelijk een meerder heid van de bewoners zal in stemmen met de plannen, en de huizen aan de gemeente zal verkopen, wanneer overeen stemming wordt bereikt over de prijs. De gemeente wil tot aankoop en sloop van de 44 woningen over gaan omdat een onleefbare situatie in het betreffende gedeelte van de Morsweg is ontstaan. De Neder landse Spoorwegen zijn bezig het spoor te verbreden achter de wo ningen, bovendien komt er nog een rangeerstrook voor treinen. Bovendien zorgt het verkeer op de Dr. Lelylaan voor een enorme overlast. De weg zorgt er tevens voor dat het wijkje geïsoleerd ligt ten opzichte van de rest van de Morsweg en en daardoor moeilijk toegankelijk is voor fietsers en voetgangers. Daarbij komt nog dat de ge meente het industrieterrein Wer- nink tot ontwikkeling wil brengen. Extra vrachtverkeer dat achter de huizen op de Morsweg langs zal rij den, zal voor nog meer overlast zor gen. Als de huizen worden ge sloopt, heeft de gemeente boven dien nog de mogelijkheid zwaarde re industrie op het bedrijfsterrein onder te brengen. De eventuele sloop van de hui zen zal ongeveer zeven miljoen gul den vergen. De gemeente verdient twee miljoen terug door de uitgifte van de grond. Wethouder Peters van ruimtelijke ordening wil nog niet aangeven hoe dat bedrag bij eengebracht zal worden. Volgens de wethouder zal hiervoor uit ver schillende fondsen moeten worden geput. Gezien de hoogte van het bedrag is het overigens nog maar de vraag of er voor de sloop een Uiteindelijk is echter de wil van de bewoners beslissend in deze kwestie. Wanneer twee-derde ge deelte van de bewoners van Mors weg 4 tot overeenstemming komt met de gemeente, zal het college van B en W de plannen doorzetten. Binnenkort zullen de bewoners eerst anoniem worden gepolst over de vraag of ze willen onderhande len met de gemeente. Wanneer die vraag - met een twee-derde meer derheid - positief wordt beant woord, zal de gemeente daadwer kelijk de onderhandelingen met ie dere bewoner afzonderlijk openen. Het is de bedoeling dat de bewo ners bij de eerste enquête volko men vrij kunnen beslissen. A. van Luxemburg betwijfelt echter of die keuze wel zo vrij zal zijn. De be woonster, die zelf aan de 'even' kant van de Morsweg woont (dus niet langs de spoorbaan): "De pro blemen aan de kant van de spoor dijk zijn het grootst. Niet alleen door het lawaai van de treinen, maar vooral ook door de trillingen. Aan de 'oneven' kant bestaat ook een duidelijke meerderheid voor sloop. De bewoners van de huizen aan die kant vragen ons nu al hen niet in de steek te laten. Van hun kant is dat begrijpelijk, die mensen kunnen niet meer". Volgens mevrouw Van Luxem burg zijn er verschillende factoren die bepalen dat het stemmen voor of tegen sloop niet 'vrij' zal kunnen gebeuren. "Er bestaan nogal wat onzekerheden. De verkeersdrukte op de Dr. Lelylaan zal toenemen wanneer de provinciale weg S4 op de Plesmanlaan wordt aangesloten en de weg langs De Vink wordt af gesloten. Hoe is dat wanneer rijks weg 11 wordt gerealiseerd?" De bewoonster stelt verder dat de gemeente om financiële rede nen graag zou zien dat de bewo ners tegen de sloop zullen stem men. "De wethouder stelt zich op het standpunt dat de situatie op dit deel van de Morsweg inderdaad onleefbaar is, maar dat de gemeen te om financiële redenen liever af ziet van de aankoop en sloop van de huizen". Wanneer een twee-derde meerderheid van de bewoners van dit gedeelte van de Morsweg tot overeenstemming komt met de gemeente over de verkoop van hun huis, zullen deze 44 woningen tegen de vlakte gaan. Bromfietser gewond na aanrijding LEIDEN - Een 24-jarige bromfiet ser uit Nieuwe Wetering is gister ochtend gewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Marnixstraat. Een 22-jarige automobilist uit Haarlem verzuimde om de bromfietser voorrang te geven. Het slachtoffer werd met een hoofdwond en lichte verwondingen aan het been over gebracht naar het Diaconessen- huis. VALPARTIJ - Bij een botsing zijn een 23-jarige fietster uit Leiden en een 20-jarige bromfietster uit Lei den gewond geraakt. De fietster verzuimde om op het Stationsplein voorrang te verlenen aan de brom fietster. Beiden kwamen ten val en liepen lichte verwondingen op aan het gelaat. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft gisteren maatregelen geno men om het kruispunt Plesman- laan/Vondellaan veiliger te maken voor fietsers. Dit is gedaan nadat een groep verontruste ouders de gemeente wees op de gevaarljke si tuatie die is ontstaan nadat de ver keerslichten bij het kruispunt Von- dellaan/Plesmanlaan wegens re constructiewerkzaamheden zijn weggehaald. De maatregelen bestaan uit een omleidingsroute vóór de tunnel ter hoogte van het belastingkantoor De fietsers die uit de richting van het station komen moeten in het vervolg bij de rotonde oversteken. Deze plaats is volgens de commis sie verkeer en vervoer overzichte lijker. Op het huidige fietspad aan de linkerkant van de Plesmanlaan dat langs het belastingkantoor voert, is tweerichtingsverkeer in gevoerd. Zo kunnen de fietsers via deze kant de Vondellaan oprijden zonder het kruispunt te hoeven oversteken. De gemeente beraadt zich nog over plannen om de over steek bij de rotonde extra te bevei ligen. Een andere maatregel houdt in dat de auto's die van de Vondel laan richting centrum gaan over het oude fietspad worden geleid. Omdat beide fietspaden elkaar kruisen, heeft men voor de veilig heid besloten de fietsers op dit punt voorrang te geven. Hek Tevens zal het voor voetgangers en fietsers niet meer mogelijk zijn bij de uitgang van het AZL, bij de ambulances, via de middenberm il legaal over te steken. Op die plaats wordt een hek geplaatst, zodat ook zij gedwongen worden bij de ro tonde over te steken. De auto's die gebruik maken van de Plesmanlaan worden over één baan geleid. Van de rijbaan rich ting stad, wordt de linkerstrook af gezet, evenals de rechterstrook van de tegengestelde rijrichting. Hier door zijn de autós verplicht langza mer te rijden en kunnen ze elkaar bovendien niet meer inhalen. De maatregelen zijn het gevolg van een brief die 30 verontruste ou ders aan burgemeester en wethou ders hebben geschreven. In die brief eisten zij dat de verkeerslich ten op de kruising zouden worden teruggeplaatst. Volgens hen is de oversteekplaats levensgevaarlijk. Als het al lukt om over te steken, gaan hier volgens hen enorme wachttijden aan vooraf. Veel fiet sers steken nu over bij de rotonde ter hoogte van het belastingge bouw en rijden dan, in strijd met de verkeersregels, tegen de ver- keersrichting in. De verkeerslichten waren ver wijderd omdat de reconstructie- werkzaamheden, waaronder een fietstunnel bij de kruising, afgelo pen week van start zouden gaan. Wegens de vorst zijn deze uitge steld tot vandaag. Redactie: Simone var» Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941toestel 217 of 222. Schoonheid Grote verbazing als een bekende Griekse artiest wordt aangekon digd: er klimt een man op het po dium die verdacht veel lijkt op Demis Roussos. Zodra hij tracht te play-backen zoals dat bij het programma van Hennie Huis man gebeurt, valt de imitator echter door de mand. Zijn uiter lijke gelijkenis met de zanger is echter een staaltje van opmaken. En dat wordt onderwezen op de Emiüe Knappert Scholenge meenschap. Deze school hield deze week voor haar leerlingen een wed strijd haarknippen en schoon heidsverzorging. Dit hield in dat toekomstige kappers en kapsters zich mochten uitleven op model len die als gewillige slachtoffers in de stoelen zaten. Je moet maar durven. Het festival bestond uit twee onderdelen. Eerder op de avond waren leerlingen begonnen met de 'jarenshow'. Hier moest een interpretatie worden gegeven van de modebeelden uit vervlo gen jaren zoals de rock and roll uit de jaren '60, de flower power uit de jaren '70 en de punk uit de jaren '80. Werkelijk de meest bi zarre uitdossingen kwamen te voorschijn. Van gigantische strikken en zilverkleurige toren tjes die door het haar waren ge weven tot angstaanjagende punkkapsels. De 'scheppingen' werden beoordeeld op de origi naliteit en creativiteit. Het tweede onderdeel van de wedstrijd betrof het knippen en föhnen van de meer bij deze tijd passende kapsels. Kort model, gedekt model, modern model: de termen die je vaak in kapsalons kunt horen. Bij dit onderdeel ging het om de tijd. "Is iedereen gereed?", vroeg een leraar. "Dan kunnnen jullie nu beginnen". De deelnemers werden als het ware weggeschoten. Voor hen begon een zenuwslopende 50 minuten. De spanning wordt tot een hoogtepunt opgevoerd als wordt omgeroepen: "nog tien minu ten". Druk huppelen de meisjes - die nog steeds oververtegen woordigd zijn - om de modellen. Aaiend over de plukjes die maar overeind blijven springen. Een meisje kijkt stiekem om zich heen en pakt een bus haarlak. Docente haarverzorging Marinka van der Voort heeft haar in de smiezen. "Alleen een klein beetje", zegt ze waarschuwend. Zich naar mij toe draaiend: "Als er teveel lak wordt gebruikt kun nen de juryleden niet meer zien hoe het is geknipt. Alles plakt dan aan elkaar". Na het aflopen van een kook- wekker moet iedereen stoppen. De meesten zijn dan al klaar en kijken opgelucht. Anderen kij ken bedrukt, want ze hadden nog wel even willen doorgaan. Als de kapsters in spe het lokaal moeten verlaten in verband met de jurering zegt één tot haar mo del: "Je gedraagt je toch wel een beetje tegen de jury hè? Nou, doei". Schoonheid (2) Marinka van der Voort, die vorig jaar nog zelf leerling was op de Emilie Knappert, zegt dat ze over het resultaat op het eerste ge zicht wel tevreden is. "De meis jes hebben hier maanden naar toegeleefd. Niet dat ze nu den ken op deze avond een baan aan geboden te krijgen, omdat hier een groot aantal kapsalon-eige naren loopt te jureren. Het is eer der een goede test-case. Ook speelt de onderlinge concurren tie een grote rol". De goede verstandhouding met het 'werkveld' is iets dat de directeur Bas van Delft ook voortdurend onderstreept. "Dat kan niet overal in het land wor den gezegd. We krijgen onze sta giaires makkelijk geplaatst." Het festival is volgens Van Delft dan ook heel nuttig om de contacten met het werkveld nog eens te verstevigen: "Ze kunnen dan zien hoe serieus wij bezig zijn". Het publiek dat op deze avond afkomt is ook nadere omschrij- Bizarre uitdossingen: links Psycho Billy met een enorme vetkuif en links een gewillige slachtoffer vie het gezicht is veranderd in een Mondriaan-schilderij. <r0to Jan Hoi ving waard. Snel gekapte jonge lui die waarschijnlijk hun vrien den en vriendinnen komen aan moedigen lopen pronkend rond als volleerde fotomodellen. Ze la ten zich niet van de wijs brengen door het gegluur naar elkaar. De lucht is vergeven van allerlei luchtjes - van denneappel tot kamperfoelie - en je baant je een weg door de wolken haarlak. Voordat de jury de uitslag be kend maakt zegt de presentator van de avond: "Dames en heren, nu nogmaals onze gast uit Grie kenland... Oh, ik krijg nu door dat het optreden niet door kan gaan omdat de bandrecorder het heeft begeven". Och, een schoonheidsfoutje. Pijpvorm "Het Pijpenkabinet in Leiden heeft in de eerste maand van 1987 al direct een prachtaankoop kunnen doen", zo wordt trots door het museum gemeld. Het gaat om een messing vorm waar in vroeger pijpen van 75 centime ter werden geperst. Meer dan an derhalve eeuw geleden werd de ze vorm gebruikt door de voorva deren van de bekende zilversme den Begeer, die ook in Voorscho ten hun vestiging hadden. Volgens medewerker Benedict Goes is wat deze vorm extra bij zonder maakt de decoratie over de volle lengte. Ook is de naam van de pijpmaker in de vorm ver meld: Willem Begeer, Fabriqeur in Gouda. Hierdoor is het moge lijk om de oorsprong van de pijp vorm te achterhalen. "Voor het Pijpenkabinet is de aanwinst van grote waarde", zo zegt Goes. "Pijpvormen zijn ui terst zeldzaam, omdat ze als pro- duktiemiddel zijn gebruikt tot ze versleten waren. Voor het ge wicht aan koper werd de mal ver volgens verkocht en omgesmol ten", zo legt hij uit. Hoeveel geld heeft het Pijpen kabinet voor de vorm moeten neerleggen? "Dat was in elk geval een hoog bedrag", zegt Goes. "We willen alleen niet kwijt hoeveel het pre cies is geweest. De ervaring heeft geleerd dat de volgende aanko pen van museumstukken weer duurder zijn. Het is zelden dat zo'n stuk van eigenaar wisselt en dus is er geen echte vaste ver- kooprijs. Iemand die een verge lijkbaar stuk in bezit heeft kan denken: 'Voor een dergelijk be drag wil ik het ook wel verko pen'. Dat staat dan vaak niet in verhouding met de werkelijke waarde. Het bekend maken van het aankoopbedrag belemmert de volgende aankopen". Je kunt toch met argumenten aantonen dat een stuk minder waard is? "Ja, we hebben dan wel argu menten. maar als het idee over een bedrag eenmaal bij de verko per heeft postgevat, krijg je dat er niet makkelijk uit. De praktijk heeft uitgewezen dat beknibbe len dan niet meer helpt. Dan gaat de koop gewoon niet door", al dus Goes. LEIDEN - Vrijwel alle fracties in de gemeenteraad stemmen in met de maatregel van PvdA-wethouder H. van Dongen (onderwijs) om geld uit te trekken voor de vervan ging van zieke leerkrachten op ba sisscholen. "Het is natuurlijk in en in triest dat geld voor andere doelen ge bruikt moet worden voor dit soort zaken", zei R. van Lint van Links Leiden gisteravond tijdens de raadscommissie onderwijs. Hij stelde de CDA- en WD-raadsle- den voor om de kwestie 'via hun kanalen' nog eens landelijk aan te kaarten. Wethouder Van Dongen ondersteunde dit voorstel: "Het is een slecht landelijk beleid datje nu als gemeente weer recht moet breien". M. van der Nat (WD) stemde ook in met de maatregel van de ge meente, maar wilde niet reageren op het voorstel om de kwestie bij zijn collega's in Den Haag aan te kaarten. "Ik wil me beperken met de uitspraak dat ik de situatie hier in Leiden erg betreur, verder wil ik de zaak eerst met mijn fractie be spreken". Van de CDA-fractie was niemand aanwezig. Het geld dat de gemeente voor het vervangen van zieke leerkrach ten zal aanwenden komt uit het potje onderwijsvernieuwingen. "De extra begrotingspost die we hiervoor onder de noemer onder wijsvernieuwing zullen moeten op voeren kan misschien de naam 'on- derwijsvernieling' krijgen", aldus PvdA'er J. van Meijgaarden. De maatregel van de gemeente zal tot augustus van dit jaar van toepassing zijn. Van Dongen: "De extra stimulans het onderwijs op het gebied van onderwijsvernieu wing zal tot die tijd op een laag pitje staan. Ik hoop niet dat we als gemeente uiteindelijk alleen be heerder worden van een aantal ge bouwen met daarin wat leerkrach ten en verder niets". LEIDEN - Bewoners van de Ste venshof vertrouwen er op dat het conflict over de stadsverwarming binnen afzienbare tijd uit de we reld geholpen kan zijn. Dinsdag avond vergaderden bewoners, EBR en de Federatie van Woning bouwverenigingen 'en dat heeft verhelderend gewerkt', aldus de heer Le Febre, voorzitter van de bewonerscommissie Stevenshof: "Ik heb niet de hoop dat het nu voor de zomermaanden geregeld is maar de bal rolt in elk geval weer" Het was de eerste keer dat de drie partijen om de tafel zaten. Sinds 1983 werden de onderhande lingen hoofdzakelijk per brief ge voerd. Inzet van het conflict is een bedrag van circa 200 gulden die de bewoners van de Stevenshof zowel aan het EBR als aan de woning bouwverenigingen betalen voor het onderhoud van hun verwar mingsinstallatie. De bewoners ei sen dat hun bijdrage wordt ver laagd en de te veel betaalde kosten teruggestort worden. "Ik had niet verwacht dat we het dinsdag eens konden worden. De zaak is behoorlijk uitgesproken en iedereen is er in ieder geval van doordrongen dat de bewoners niet de dupe mogen worden", aldus Le Febre. Volgende maand praten de par tijen verder. De bewoners zouden graag zien dat daar dan ook een vertegenwoordiger van het ge meentebestuur bij aanwezig is. Dat heeft destijds besloten tot aanleg van de stadsverwarming waarbij nadrukkelijk gesteld werd dat deze de bewoners niet meer zou mogen gaan kosten dan gewone verwar ming. De bewoners verwachten van het gemeentebestuur een be middelende bijdrage. Girobescheiden buit gemaakt LEIDEN - Uit een woning aan de Van Banchemhof zijn dinsdag gi robetaalkaarten, kascheques en gi ropasjes gestolen. Verder namen de dieven sieraden, een aantal gou den tientjes en een bedrag van 250 gulden mee. De inbrekers waren de woning binnengekomen via de voordeur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13