Seat Marbella: Spaans broertje van Fiat Panda Autobedrijf Huisman b.v. Olympia ONZE KRANT? 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. Autobedrijf Let OP AUTO- MotoRAI van 5 tot 8 maart 'Turbo-wash', reinigt met kracht MET DE NIEUWE SEAT MARBELLA STAP JE OVERAL OP AF. VANAF F 11.995,- Giro50500 Bank70.70.70.929 B0U DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 PAGINA II Eigenlijk is het een tikkeltje eige naardig met de kortgeleden op de Nederlandse automarkt versche nen Seat Marbella. Net als iedereen denkt dat dc Spaanse fabriek zich aardig heeft losgemaakt van het Fiat-verleden, van de tijd dat het bedrijf met han den voeten aan het Italiaanse con cern was gebonden en volledig naar de Turijnse pijpen moest dan sen, juist op dat moment komen de Spaanse autobouwers op de prop pen met een model dat in elk op zicht aan dat verleden doet herin- RU-IMPRESSIE Want niemand kan de sprekende gelijkenis van de Seat Marbella met de Fiat Panda ontkennen. Col lega's van mij. die al jarenlang in Panda's rondrijden, hadden ge woon moeite om verschillen te ont dekken. De andere grille, de wat moderner gestileerde motorkap en een wat royalere achterruit, men moet de auto's naast elkaar zetten om het onderscheid te kunnen markeren. Met andere woorden, het is vrij wel de Panda die Seat enkele jaren voor Fiat heeft gebouwd, alleen nu met een Seat-plaatje op de achter kant. Fiat heeft echter zwart op wit gezet, dat het de verschillen wèl groot genoeg achtte. Dus kon Seat deze Marbella uit brengen en dus kan er een soort juichstemming bij de Nederlandse importeur Pon Car in Heemstede worden geconstateerd. Wal op zichzelf niet zo verwonderlijk is. Vorig jaar zakte het verkoopcijfer van Seat in Nederland als een plumpudding in elkaar nadat de kleine Fura uit het programma was geschrapt. Seat verdween daarmee immers uit het 'kleine' marktseg ment het stukje markt waarin een beginnend merk soms nog leuk kan pionieren. beter dan niets. Daarom werd de Marbella met groot enthousiasme begroet. Nederland kreeg boven dien voorrang bij de export. En toen ook nog bleek dat de Marbella meer was dan alleen een handen- vuiler kon de stemming helemaal niet meer kapot. Want het is natuurlijk geen schande zo sterk te lijken op die 'duvelse opdonder' van Fiat. Het is niet voor niets een karretje dat al jaren sterk domineert in dat 'klei ne' segment. Het is een handig, goed stuurbaar en leuk zuinig wagentje. En die kwalificaties gel den stuk voor stuk ook voor de Marbella. De Spaanse autofabnek (zoals bekend vandaag de dag onder lei ding van eigenaar Volkswagen) heeft het zichzelf ook niet al te moeilijk gemaakt. Ze brengt de Marbella uit met slechts één motor. Er zijn alleen een paar gradaties van luxe mogelijk. De lijst begint met de L-uitvoering van bijna 12 mille en gaat via de GL naar de meest aangeklede GLX, die ruim 14 mille kost. Maar welke uitvoering men ook kiest, onder de motorkap zit de 903 cc motor, die iedere monteur direct als 'de oude 127-motorlzal herken nen. Een beetje toegankelijker ge maakt en wat verbeterd, maar het is en blijft de motor die al tiental len jaren in vele miljoenen Fiats zijn betrouwbaarheid heeft bewe zen. En ook al jaren in Spanje werd gebouwd. Maar het is evenzeer een motor die door de tijd wat is achterhaald en die ondanks alle aangebrachte modificaties nooit een prijs zal ha len als het gaat om stille. Integer) deel Pit Hij heeft echter wel pit. In elk ge val voldoende om mee te kunnen in elk soort verkeer. Ook op de snelweg, waar het mij na heel lang aandringen zelfs lukte de naald van de snelheidsmeter van 'mijn' De Seat Marbella: geen auto GLX op 150 te krijgen. En dat, ter wijl de fabriek een top van niet meer dan 133 km/uur opgeeft. Op dat moment liet de motor echter wel goed horen, dat hij er heel hard aan moest trekken. Uit gesproken rumoerig. Maar als te genprestatie nam hij met weinig brandstof genoegen. Zo om en na bij de 1 op 15 is heel goed haalbaar. Ik zal nu niet verder ingaan op alle details van de kleine nieuwe ling, daarvoor lijkt hij teveel op de Panda. Niet alleen uiterlijk, maar ook in het nagenoeg hetzelfde zeer sobere interieur. Een wagen die vooral voor het kortere werk ge schikt is, deze Seat Marbella is dui delijk niet geschapen om lange af standen razendsnel te overbrug gen. Ik wil met beweren, dat men er slecht in zit. Beslist niet. De stoe len zitten heel redelijk en de ruim te houdt niet over, maar men komt ook niet tekort. Maar het rumoer van de motor - vooral bij hogere snelheden -, de kleine wielbasis en de starre achteras maken toch dat er relatief weinig comfort aan boord is. Te weinig eigenlijk voor een lang verblijf in de auto. Seat mikt dan ook niet op de ki lometersvreters, maar op de heel jonge gezinnen, op de alleenstaan den, op degenen die aan een twee de auto denken en anderen, die aan een kleinere auto genoeg hebben. En die kopen in principe niet ver keerd als zij een Marbella aan schaffen, vooral nu de Volkswa gen-mensen over de Spaanse schouders meekijken dat er kwali teit wordt afgeleverd. Technische gegevens Seat Marbella GLX. Vier cilindermotor van 903 cc. Vermogen 40 pk. Compressieverhou- ding 8,3:1. Brandstof loodvrij normaal. Vijf versnellingen. Onafhankelijke McPherson ophanging voor. Starre achteras. Gewicht (580 kg. Lengte 3,47 m. Acceleratie 0-100 km/uur 20 sec. Topsnelheid 133 km/uur. Prijs 14.195 gulden. Alle soorten snorfietsen, brom mers. scooters en motoren en alle mogelijke daarbij behorende ac cessoires zijn van donderdag 5 tot en met zondag 8 maart te zien in twee hallen van het Amsterdamse RAI-complex. De MotoRAI '87 is de eerste twee dagen open van 10 tot 22 uur, zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur. Wat motorfietsen betreft is op deze tentoonstelling de nieuwe trend duidelijk te zien: enerzijds meer geavanceerde super-sport- machines, anderzijds meer aan dacht voor Amerikaans gestyleer- de toermodellen en zware off-road- machines. Sport, show en avon tuur vormen duidelijk de trefwoor den voor de komende (motor)ja- Er zijn tijdens de MotoRAI weer de nodige bijzondere activiteiten: proefrijden, demonstraties, pre sentaties van motorclubs en elke dag een verloting van een brom fiets. Om daaraan mee te doen hoeft men alleen enkele simpele vragen te beantwoorden. Mercedes' imago heeft toch deuk opgelopen. Juist bij zo'i kwaliteitsfaam gegrondvest to-imperium komt het hard als er berichten gaan circuleren over hardnekkige mankemen ten. Over toenemende klachten bij de klanten. De verhalen lucht gegrepen op uitlatingen in de 200-300 Westduitse steden kwam het zelfs tot acties van taxichauf feurs, die er genoeg van hadden herhaaldelijk met pech langs de weg te moeten staan. En de jour nalisten hadden ook geen moeite particuliere Mercedes-rijders te vinden, die wilden vertellen over de storingen, rammelende on derdelen en hinderlijke resonan ties in hun dure auto. Natuurlijk stopten die verha len niet bij de grens. Directielid dr. Werner Niefer kon er dus niet omheen toen hij kortgeleden in Nederland was. Want ook hier wordt over die problemen bij het merk met de ster geschreven en gesproken. Dr. Niefer zei ze ook niet te wil len ontkennen. Zyn verklaring Mercedes heeft in één keer te veel hooi op de vork genomen. Gelijktijdig nieuwe modellen ontwikkelen, uitbrengen en dan nog alle zorgen over een drieweg katalysator, dat is te veel van het goede gebleken. Dat heeft tot produktieproblemen geleid en als gevolg daarvan tot een serie klachten, zoals in de 100-jarige geschiedenis van Mercedes nog niet is voorgekomen en die het merk met de ster onwaardig zijn Er zal alles aan worden gedaan om de problemen snel en volle dig uit de wereld te helpen. Hij was enthousiast over de voortvarendheid waarmee Mer cedes-Benz Nederland had ge reageerd op de perikelen: in Nij- kerk is een speciaal kwaliteits controlestation ingericht, waar geregelde onderzoeken op de omstreden punten van de 200- 300-serie worden uitgevoerd. Op deze manier hoopt de importeur de schade aan de schier onaan tastbare naarp van Mercedes tot hel uiterste te kunnen beperken Overigens kwam tijdens de af faire een merkwaardige twee spalt in de top van Mercedes naar boven In een vroeg verhaal over de problemen citeerde het belangrijke Westduitse autoblad 'Auto. Motor und Sport' veelvul dig dr. Niefer, die de mankemen ten niet wilde verdoezelen: 'Er zijn duidelijk constructiefouten gemaakt, die we zo snel mogelijk zullen gladstrijken' Maar vreemd genoeg kwam als reactie daarop een brief van pre sident-directeur prof. Breitsch- wert aan alle topfiguren van het bedrijf, waarin eigenlijk alles werd ontkend en werd gesugge reerd dat dr. Niefers woorden uit hun verband waren gerukt. Be slist een heel ander geluid dan dr Niefer (later) in Amsterdam liet horen. Men ziet het: zelfs bij een arro gant merk als Mercedes werken mensen, die gewoon kunnen fa len, jokken en ruzie maken. Niet alleen voor de auto, ook voor vele andere schoonmaakklussen, is de nieuwe uit Amerika overge waaide 'Turbo-wash' een handige hulp. Het apparaat kan op de tuins lang worden aangesloten en geeft de waterstraal dan een extra stuk kracht, waarmee tot wel zes meter hoog gespoten kan worden. Dus ook bruikbaar om op de eerste ver dieping zonder geklauter op trap of ladder te reinigen. Het apparaat bevat een reservoir waarin een literfles shampoo kan worden geplaatst. De toevoer van de shampoo kan door een simpele draai aan een knop naar wens in- of uitgeschakeld worden. Insoppen en spoelen kunnen dus zonder on derbreking worden uitgevoerd. Ook met de vorm van de water straal kan naar behoefte worden gestoeid. Bij de 'Turbo-wash' worden drie spuitmondjes geleverd (slim op het apparaat geplaatst, dus altijd bij de hand) om een krachtige water straal tot een brede waterwaaier in te stellen. Het apparaat kost f79,50, een li terfles shampoo ongeveer een tien tje. Importeur is Themans Zut- phen. tel. 05750-16241. Levendaal 80, 2311 JM Leiden, tel. 071 - 144345. Al twintig jaar vecht de NSL tegen de lepra. Er zijn in de derde wereld nog ruim 10 miljoen slachtoffers van deze afschuwelijke ziekte. Bestrijding en genezing vergen veel geld. Help daarom nu met een bijdrage, zodat lepra ook jóu een zorg is. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam/Tel. 020-93 89 73 APK gekeurc atgelevi gaat in 1987 van start met een veertigtal goed gebruikte occasions tegen zeer scherpe prijzen Golf diesel 1979 Toyota Carina 1982 Ford Capri 2 liter 1978 Ford Taunus 2 liter Ipg 1979 f 3950. 5250. 3750. f 3500. 3250. r- - - - - f 3600. Vauxhall type Opel 1980 3450, Mitsubishi Saporro Ipg 1980 4650. Datsun Cherry Ipg 1980 Toyota Carina automaat '80 Golf diesel '79 Toyota Carina model 82 Mazda 626 Coupé '80 Ford Capri 2 liter type '79 Ford Taunus 2 liter Ipg type '80 Ford Taunus 2 liter automaat ipg '81 Toyota Corolla model 82 4 drs de luxe Opel Rekord 1980 2 OS Honda Prelude 1981 in staat van nieuw Honda Civic 1981 Opel Ascona 20 SR speciale auto 1980 Ford Escort nieuw model 3 drs 1982 Mitsubishi Sapporo nieuw model v model 1 1982 BMW 320 6 cyl mooie autc Datsun Cherry 5 drs 1981 Datsun Cherry 1981 Mitsubishi Galant 1981 Mitsubishi Lancer 4 drs me 3650, 3750. 3750. 5650.- 4150.- 3750.- 4000.- f 5800 - f 4950 - f 4400 - f 6000.- f 4500.- f 4250.- 8250,- 7500, f 5000,- 4250,- f 3750.- 3750.- 4800.- Dit is slechts een greep uit onze grote voorraad mooie occasions. Donderdag- en vrijdagavond koopavond Koflie staat klaar Al onze auto's worden APK afgeleverd!! Dagelijks geopend van 10.00-18.00 uur. Zaterdags tot 17.00 uur. Inruil en financieringen mogelijk. in één dag rond. 9 maanden schriftelijke garantie Morsweg 55a, Leiden. Tel. 071-130144. AAN HUIS BEZORGD IS VOORDELIGER DAN'LOSSE NUMMERS KOPEN REKEN De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik Per maand I 23.25* Per kwartaal 168.95 Per halfjaar f 137,90 Per jaar f 262,40 C automatische betaling) (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode LStuur deze bon op naar het leidsch Alphens Dagblad, p/a Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden (postzegel niet nodig) of bel 071-144941 U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11