Dikke Van Dale krijgt kleine broer 'Een lekker leven' over jongeren van toen Havenstaking WOENSDAG 25 FEBRUARI 1987 PAGINA 9 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 UTRECHT - De Dikke Van Dale krijgt een broertje. Na twee jaar van voorbereiding komt er begin mei een kinderwoordenboek op de markt, waarin bijna 26.000 woorden zijn opgenomen. Het boek. dat officieel het Basis woordenboek van het Neder lands heet. is bestemd voor de hoogste klassen van de basis school en de eerste klassen van de rgiddelbare school. Het werd onlangs tijdens de Nationale On derwijstentoonstelling in de Utrechtse Jaarbeurs voor het eerst gepresenteerd. Twee jaar geleden is men bij Van Dale met het project begon nen, dat een investering bete kent van vijf ton. Het woorden boek wordt uitgegeven door de educatieve uitgeverij De Ruyter uit Gorcum. Het boek is samen gesteld onder verantwoordelijk heid van Monique Huijgen (29) en Marja Verburg (32). beide Neerlandici die samen de hoofd- - Beeld van de Merwehaven in Rotterdam met stapels containers op de voorgrond. ACHTERGROND Na jaren van betrekkelijke rust wordt er sinds ruim een maand er grootscheeps gestaakt in de Rotterdamse haven. Inzet is de vraag of er wel of niet 350 haven arbeiders ontslagen moeten/mo gen worden in het 'stukgoed' omdat het in die sector slecht gaat. Al sinds jaar en dag worden steeds minder goederen 'los' ver zonden, en sturen steeds meer bedrijven hun handelswaar in containers over de wereld. Dat werkt sterk kostenbesparend, want het laden en lossen gaat veel gemakkelijker. Containers kunnen zo van het schip op een trein of vrachtwagen worden ge zet en verder worden vervoerd. Leuk voor de handel, maar niet mor de haven. De opkomst van de container betekent de onder gang van het 'stukgoed', de be drijven die de 'losse goederen' la den en lossen. Flink wat van die bedrijven schakelden over op de containeroverslag, maar kwa men toen wel met veel overbodi ge mensen te zitten. Dat beteken de ontslagen en er heerste grote onrust in de haven. Als voorzitter van de Rijnmond- raad en oud-burgemeester van Rotterdam ging André van der Louw met werkgevers en bon den om de tafel zitten. En daar rolde een akkoord uit waarom het nu allemaal draait: de werk gevers beloofden in het Van-der- Louw-akkoord in ruil voor een aantal tegemoetkomingen van de vakbonden om tot 1991 nie mand te ontslaan. En daarmee leek de zaak gered. Leek, want amper twee jaar na het akkoord gaat het veel slech ter in het stukgoed dan iedereen had verwacht. Zo slecht, zeggen de werkgevers, dat we tientallen miljoenen guldens verlies lijden en dat veel bedrijven failliet gaan als we ons aan het akkoord hou den (en dus niemand ontslaan). Concreet: er moeten 350 haven arbeiders de laan uit. En dat pikken de bonden niet. Afspraak is afspraak, zeggen die, of dat de werkgevers nu goed uit komt of niet. Bovendien verden ken ze de werkgevers ervan dat die de verliezen veel te hoog voorspiegelen om hun zin te krij gen. Via korte stakingen probe ren de bonden nu al wekenlang te bereiken dat de werkgevers te rugkomen op hun ontslagplan nen. De spanningen zijn zo hoog opgelopen dat vorige week de minister van sociale zaken. De Graaf, met beide partijen om de tafel is gaan zitten. Maar dat le verde niet veel op. En inmiddels speelt er nog een nieuwe zaak. Het grootste contai neroverslagbedrijf ter wereld, de ECT met 1400 werkneme^. heeft dc afgelopen maanden twee hele grote klanten verloren. Dat kost het bedrijf vele miljoenen gul dens en de directie heeft vorige week de bonden voor de keus ge steld: óf de werknemers leveren 20 miljoen gulden in, óf er wor den 250 mensen ontslagen. Ook dat heeft tot grote woede bij de bonden geleid. Na een weigering om zelfs maar met de ECT-direc- tie te gaan praten, zijn de bonden maandag toch maar om de tafel gaan zitten. Komende vrijdag gaan ze verder praten, zo hebben ze besloten. Maar daarmee is de rust in de haven nog niet terug. Aan de te rugloop van het stukgoed veran dert immers niets en daarmee blijft de dreiging van ontslagen ook de komende tijd boven de havenwerkers hangen. SJAAK SMAKMAN redactie van het kinderwoorden boek vormen. Het meest gebruikte woorden boek op de basisschool tot nu toe is Het Schoolwoordenboek van uitgeverij Dijkstra in Groningen, in de volksmond „de Dijkstra Daarnaast was er de „kleine Koe nen" en tot verrassing van de hoofdredactie van de kleine Van Dale verscheen er vlak na de start van het project het Basis schoolwoordenboek van uitge verij Wolters-Noordhoff. Deson danks is het project bij Van Dale doorgezet. Tijdens het marktonderzoek voor het Van Dale kinderwoor denboek bleek volgens Verburg en Huijgen dat er nogal wat on vrede bestond over de bestaande boeken. „De klacht op scholen over de Dijkstra was. dat de kin deren nogal eens mis grepen, omdat veel woorden, ook heel gewone als tafel en kruk, er niet in stonden. Bovendien geven zij geen omschrijving, maar een voorbeeldzin die wordt ver klaard. zodat je een heel beperk te betekenis krijgt", aldus Marja Verburg. Hoewel beide hoofdredacteu ren toegeven wel even te zijn „geschrokken" van het verschi j nen van Wolters' uitgave, hebben zij ook daar wel iets op aan te merken, namelijk de beknopte omschrijving en de vele synonie men. „Zo staat er bij huwelijk als verklaring echtvereniging, ter wijl dat woord niet wordt ver klaard", aldus Monique Huijgen. Proefopzet Bij de samenstelling van de kinder-Van Dale is gebruik ge maakt van het bestand van het vorig jaar verschenen heden daagse woordenboek. Gepro beerd is om zoveel mogelijk om schrijvingen en voorbeelden te vinden die aansluiten bij het taal gebruik en de belevingswereld van kinderen van 10 tot 14 jaar. Om dat te bereiken hebben de beide hoofdredacteuren stapels De hoofdredactie van het Van L Huijgen en Marja Verburg. kinderboeken 'verslonden'. Maar het verschil met het 'grote' woor denboek is dan ook aantoonbaar, bijvoorbeeld bij het woord para noia. Het gewone woordenboek, geestesziekte, die gekenmerkt wordt door een stelsel van waan ideeën, waarbij de verstandelijke vermogens onaangetast blijven. Het kinderwoordenboek: ziekte van de geest waarbij je steeds denkt dat je achtervolgd wordt Met een proefopzet van de let ter E zijn de hoofdredacteuren naar scholen gegaan, om de reac tie van leraren en leerlingen te krijgen. De leerlingen waren heel duidelijk: of de woorden konden worden worden weggelaten om dat ze bekend waren, of omdat ze te moeilijk waren. Een reaktie op het woord elf: „als je kunt tellen weet je dat echt wel". Over eier wekker: „het is geen kookboek" De leraren kwamen met m zinvolle opmerkingen, als gevolg waarvan er 1500 Vlaamse woor den zijn toegevoegd, geselec teerd dour een Vlaamse redak- teur. Enkele daarvan: bolwas- sing voor standje, droogzwierder voor centrifuge en duimspijker voor punaise. Zelfs na twee jaar werken aan het boek halen Ver burg en Huijgen de voorbeelden nog grinnikend aan. Vieze woorden Een ander probleem vormden de 'vieze' woorden, door Verburg en Huijgen diplomatiek 'vlóéken en vulgaire woorden' genoemd. „De uitgever wilde ze weglaten, uit angst dat sommigen het boek er niet om zouden kopen. Het moet tenslotte ook acceptabel zijn voor christelijke scholen. Maar wij vonden het bock zon der die woorden incompleet Daarom hebben we nieuwe defi nities gemaakt van woorden als godverdomme en flikker, waar van wij vonden dat ze erin hoor den. Deze definities hebben we voorgelegd aan een adviescom missie, die ze praktisch allemaal heeft goedgekeurd", aldus Ver burg. Momenteel wordt het woor denboek gedrukt en in mei volgt de presentatie op de J. H. van Daleschool in Sluis, waar de naamgever van de woordenbo. ken geboren is en gewerkt het als onderwijzer. De leerling» van de school hebben al een be zoekje gebracht aan Van Dale in Utrecht en verheugen zich op die- dag, waarbij ook de onderwijs ministers van Nederland en Bel gië aanwezig zullen zijn. Na de presentatie wordt er aan de aan wezigen een drankje aangebo den in het plaatselijke hotel, dal 'De Dikke Van Dale' heet HELM A COOLMAN VRAAG 1 Wie is dit? o Bukman Ruding Deetman VRAAG 5 Welk woord staat hier? to mo list bi 'Onhygiënisch, zeggen ze? Ik durf er van de te eten' tafel grond vloer VRAAG 2 Welke strip is dit? VRAAG 6 Wie gaat er schuil acnter deze naam? TRlfPEL Simone van Driel Ruud Paauw Nico Scheepmaker rellen op middelbare school bioscoopfilm voor jeugd scene uit televisieprogramma VRAAG 3 Wie is dit? Josef E Anatoli Sjtsjaranski Andrei Sacharov VRAAG 7 Welke sport is dit? VRAAG 10 Dit is reclame voor een autoverzekering o autoschadebedrijf ambulancebedrijf VRAAG 4 Wie heeft dit gezegd? •ST GAAT STEEDS BETER Hein Vergeer Johan Cruijff Hilbert van der Duim OPLOSSING 1 Letter 2 2 Letter 2 3. Letter 1 4 Letter 4 5. Letter 1 8. Letter 4 9. Letter 7 10. Letter 2 11 Letter 10 i vraag 7 t vraag 2 t vraag 8 t vraag 3 i vraag 1 i vraag 5 i vraag 4 n vraag 9 i vraag 4 t vraag 6 i vraag 10 de Kits-redactie in samenwerking met de Stichting Krant in de Klas. Het antwoord op de kwis van vorige week was 'wereldkampioen'. Uit de goe de inzendingen werd een winnaar geloot en dat werd Ralt van de Wiel uit Zoeter- woude. Hij krijgt zijn prijs één dezer da gen thuisgestuurd De oplossing van de kwis van van daag kun je vóór 2 maart sturen naar het Leidsch/Alphens Dagblad, Kits-redactie, postbus 54, 2300 AB Leiden. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt een platen- ot boekenbon verloot ter waarde van 25 gulden. Schrijf even bi| de Volwassenen zijn ook eens jong geweest en denken daar soms met weemoed aan terug. Vooral mensen van tussen de 30 en 40 jaar die zijn opgegroeid in de ja ren zestig, de 'magische flower power tijd'. De jongeren van nu zegt dat geen bal. Hoezo jaren zestig, was dat dan iets bijzon ders? Je zou haast denken van wel, als je bedenkt dat vele jon geren uit die tijd er nu nog over zwijmelen. Er zijn er zelfs die hardnekkig vasthouden aan het sfeertje van toen, hun ogen sluiten voor de werkelijkheid van 1987 en rustig doorgaan met stickies roken en het haar in een staartje dragen. Wat was er dus in vredesnaam voor bijzonders aan die tijd? Lees eens het boekje 'Een lek ker leven' van Theodor Holman, waarin deze dertiger zijn herin neringen aan zijn middelbare schooltijd in de jaren zestig heeft opgeschreven. Er zit veel her kenbaars in: experimenteren met seks en drugs, wilde feesten, en tussendoor muziek maken in een bandje. Toegegeven, het klinkt niet echt spectaculair alle maal. Toch is 'Een lekker leven' een aardig boek omdat het heel goed de sfeer in die tijd oproept: ieder een was optimistisch, vrolijk, deed niet moeilijk of al te se rieus. Vrijheid, blijheid. En da's wel een heel verschil met nu: al dat gezeur over bezuinigingen, wel of geen uitkering, wel of geen werk en de atoombom be dreigend boven je hoofd. Ver geet het even met Holmans ver makelijke herinneringen. Geschreven op de jongere van vandaag is de eigentijdse verha lenbundel 'Lefgozers' van Valen tine Kalwij. Ook in dit boek zit veel herkenbaars: verliefdheid, huiswerk, het bij de groep willen horen of je heel eenzaam voelen, leraartje pesten of door de leraar gepest worden. Situaties die vaak genoeg voor komen. Maar wat een verschil met Holman. Die vertelt rottige gebeurtenissen zo dat je er nog een beetje om kunt glimlachen. Houd de moed er maar in, toch'.' Maar bij mevrouw Kalwij valt niks te lachen: alles is somber, treurig en verdrietig. Je kikkert niet bepaald op van zo'n boek. Bovendien heeft de schrijfster de vervelende gewoonte om aan het begin van een verhaal voor uit te lopen op wat er gaat gebeu ren. Zo houd je de spanning er natuurlijk niet in. Tot slot een boek dat spannend is en vlot leest: 'De verborgen steeg' van Johan Diepstraten en Sjoerd Kuyper. Het is een soort avonturenverhaal dat zich af speelt in een afbraakbuurt. Tij dens de sloop van twee huizen komt uit een nis een lijk tevoor schijn. Dat vormt het begin van allerlei verwikkelingen, waarbij een aantal jongeren voor detecti ve speelt. Tussendoor gebeurt er nog het nodige op het gebied van de liefde en ontstaat een gevecht tussen buurtbewoners en politie. Ondanks dat laatste een gezellig boek met een heel gemoedelijk sfeertje om in één ruk uit te 1<- zen. Bovendien is het een van de- weinige boeken voor jongeren waarin tekeningen staan MARGOT KLOMPMAKER Een lekker leven, Theodor Hol man, uitg. Bert Bakker; Lefgozers. Valentine Kalwij, uitg. Holland; De verborgen steeg. Sjoerd Kuy per en Johan Diepstraten, uitg. Bert ...woGsfeec/5 hdt lefcM vook 7\n sdrolexMien efl m t<jd ofti aai de telefoon te tonen maai versaal-hef wel wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9