;an wijt 'fout' aan zwak geheugen Rogers moet commando van NAVO neerleggen Nieuwe kernmachten vormen groot gevaar Bestorming bolwerk Hezbollah: 22 doden Weer crisisdreigiiig in Israëlisch kabinet DE MENSEN VAN KAMSTEEG HOUDEN VAN UW AUTO UW AUTO PEKELVRIJ! □I WOENSDAG 25 FEBRUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 Verwarring over toestemming wapenzending WASHINGTON (AP) - Israël be schikt waarschijnlijk over genoeg kernwapens om alle steden in het Midden-Oosten met meer dan #9 G) fb 100.000 inwoners te vernietigen. H W H 8_ jfl Dat wordt gesteld in een rapport Hik fig) ~5V"ïi A ri H ~M~ "fr" H van een Amerikaanse onderzoeks- llVClH,dIl Wilt lUllt r=ap°en^nVwe?erng J |l Verder vormen Pakistan en Zuid-Afrika grote gevaren voor de toekomst, omdat ook die landen op het punt staan hun eerste atoom wapens te bouwen. Het rapport van de Carnegie Endowment for International Peace onthult verder dat de sjah van Perzië kort voor hij werd verdreven was begonnen met een programma voor de ontwikke ling van atoomwapens. Dat project WASHINGTON - „Het is mogelijk, dat je wel eens iets vergeet". Dat was gisteren het *s waarschijnlijk voortgezet door antwoord van de Amerikaanse president Reagan op de vraag hoe het kan, dat hij zich een e lsIamitlsche republiek Iran. bepaalde sleutelbeslissing in de Iran-affaire niet herinnert. Het gaat daarbij om de vraag, Maar, zo stelt de auteur van het of Reagan toestemming gaf voor de eerste wapenzending naar Iran. nogPï^igmve?edlT'kemwi- pens kunnen worden gemaakt, vooral omdat de Amerikanen wei van de in de Grondwet verdedigde gerden de sjah voldoende reactor- scheiding der machten, niet het brandstof te leveren voor het ma- recht heeft. ken van een bom. Een woordvoer- door Henk Dam het werk is geweest, maar pure ver geetachtigheid. Voorzitter Jim Wright van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden noemde dat gisteren verbijsterend. In verklaringen aan de Tower-com- Hoe het nu precies zat met het missie, die de Iran-affaire onder- moment waarop de president van zoekt, zei hij eerst die toestemming de eerste wapenzending naar Iran wèl te hebben gegeven, maar later afwist, zal mogelijk duidelijk wor- trok hij dat weer in. den door het rapport van de To- Reagan maakte gisteren duide- wercommissie, dat morgen wordt lijk, dat bij deze verwarring geen gepresenteerd. Uitgelekt is al, dat het om een buitengewoon hard en kritisch rapport zal gaan waarin bovendien, doordat de door Reagan zelf inge stelde commissie toegang tot niet eerder ontdekt materiaal heeft ge had, tal van nieuwe onthullingen zullen staan. Het rapport zal ook het lot beze gelen van de chef-staf van het Wit te Huis, Donald Regan, die de laat ste maanden aan zware kritiek heeft blootgestaan. De tegenstan ders van Regan verwijten de chef staf onder meer, dat hij de presi dent onvoldoende beschermd heeft. De Washington Post berichtte gisteren dat de secretaresse van Oliver North, de medewerker van de Nationale Veiligheidsraad die in het hart van de Iran-affaire staat, zich heeft schuldig gemaakt aan het vervalsen van documenten. Eerder lekte uit dat deze secreta resse samen met North tal van be lastende documenten heeft der van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken zei niet over informatie te beschikken om dat verhaal te kunnen bevestigen. Spector, die zich al meer dan 10 jaar met de verspreiding van kern wapens bezighoudt, stelt in de in leiding van zijn rapport dat de nieuwe kernmachten, net als de su permachten, 'onberekenbare geva ren' voor de internationale ge meenschap opleveren. Een nucleair conflict in het Mid den-Oosten of in Azië zou kunnen leiden tot een nucleaire wereldoor log, omdat zowel de VS als de USSR grote belangen in die gebie den hebben. Maar zelfs als een kernconflict tot een bepaalde regio beperkt bleef, zou de verwoesting onvoorstelbaar ziin. dubbelzinnigheid of bedrog Rechter gaat in op bewijzen tegen Abdallah PARIJS (Rtr/AFP) - Op de tweede dag van het proces tegen de Liba nees Georges Ibrahim Abdallah is de president van de rechtbank, Maurice Colomb, gisteren inge gaan op het bewijsmateriaal tegen hem. Abdallah zelfwas niet aanwe zig. Hij kondigde bij de opening aan dat hij het zijn zeggen door de Amerikanen en hun lakeien opgelegde proces zou boycotten. Volgens Colomb zijn bij een huiszoeking in de Parijse huurflat van Abdallah twee halfautomati- sche geweren explosieven en het ^dTzij heeft "dat aan de Tower- wapen aangetroffen waarmee in commissie ook toegegeven in ruil voor immuniteit van vervolging. Maar gisteren werd bekend dat zij. op verzoek van haar baas North, ook brieven van North aan nationaal veiligheidadviseur Poin- i diens voorganger McFar- 1982 de Amerikaanse militaire atta ché Charles Ray en de Israëlische diplomaat Jacob Barsimentov zijn gedood. Abdallah (35), de vermeen-, de oprichter van de Libanese Ge wapende Revolutionaire Facties dexter (FARL), kan m^deplicntig- lane heeft vernietigd en die in iets heid aan die moorden de doodstraf gewijzigde vorm heeft overgetypt. krijgen. In zee Voor de kust van Falmouth in het zuidwesten van Engeland is gisteren een marinehelikopter in zee gestort. Twee inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen en naar een derde wordt gezocht. De kans dat de vermiste het ongeluk North, het feit dat het onderzoek North heeft gisteren een federale rechtbank gevraagd een eind te maken aan het onderzoek naar de vraag, of zich rond de Iran-affaire criminele activiteiten hebben afge speeld. Het onderzoek, waartoe enkele maanden geleden opdracht gege ven werd door president Reagan zelf, staat onder leiding van de vooraanstaande jurist Walsh. Vol gens North houdt Walsh zich bezig met ongrondwettelijke werkzaam heden. Want, aldus de advocaten heeft overleefd is klein, want staat een harde wind en het zeewa ter is ijskoud. Over een oorzaak van het ongeluk is niet bekendge maakt. Draagmoeder In het proces van de 29-jarige Mary Whitehead om de voogdij over het kind dat zij als draagmoe der voor een ander echtpaar ter we reld bracht, heeft een psychiater verklaard dat zij ongeschikt is als ouder. Whitehead zou narcistisch zijn en aan achtervolgingswaanzin lijden. Haar narcisme zou onder meer blijken uit haar mening dat zij de voogdij moet krijgen omdat ze de moeder van het kind is en de overtuiging heeft dat ze haar haar bruin moet gehouden wordt betekent dat ver menging is opgetreden van juridi sche en bestuurlijke bevoegdhe den, iets dat door de Grondwet van de Verenigde Staten nadrukkelijk verboden wordt. Het onderzoek betekent boven dien, aldus North's verweer, dat Walsh zich bezig houdt op het ter rein van de buitenlandse politiek, iets waartoe hij, alweer op grond Tumult in Taiwanese parlement tijdens de aflegging van de bcleidsverkla- ring door premier Yu Kua-Kwa. Leden van de Democratische Progressieve Partij eisten Yu's aftreden, omdat de ambtstermijn van de premier met die van het parlement afliep. De oppositie stelde dat de premier door het nieuwe parlement moest worden herkozen. Parlementslid Chu Kao-cheng liep naar het podium en vroeg de premier het voorlezen van zijn verklaring te staken. Daarop werd hij in de kraag ge grepen door Lee Sheng feng van de nationalistische Kwomin- tang. Twee andere parlementa riërs wierpen zich in de strijd en tien minuten lang werden er op onparlementaire wijze door de volksvertegenwoordigers klap pen uitgedeeld. De premier ging temidden van het oorverdovende lawaai door met het voorlezen van zijn verklaring die in totaal drie kwartier duurde. Volgens de Kwomintang hoeft de premier niet af te treden omdat zijn ambtstermijn niet aan een limiet gebonden is en hij alleen door de president kan worden ontslagen. Proces Het langverwachte proces tegen de Duitse oorlogsmisdadiger be gint op 11 mei. Barbie, bijgenaamd 'de slachter van Lyon' waar hij tus sen 1942 en 1944 hoofd van de Ge stapo was, moet zich met name verantwoorden voor de deportatie en de dood van tientallen joden en leden van de Frartse ondergrondse. De 73-jarige Barbie wordt sinds 1983 vastgehouden in de Montluc- gevangenis in Lyon. In dat jaar le verde Bolivia, waar Barbie onder de schuilnaam Klaus Altmann 32 jaar lang een ongestoord leven leidde, aan Frankrijk uit. Heroïne De Zwitserse politie heeft het af gelopen weekeinde na een tip van de Amerikaanse en de Italiaanse justitie een vrachtwagen met hon derd kilo heroïne aangehouden. De aanhouding had plaats in Bellizo- na, in het zuiden van Zwitserland. Er werden vier mannen van Ita liaanse en Turkse afkomst gearres teerd. De heroïne zou bij verkoop op straat een bedrag van ongeveer 70 miljoen gulden hebben opgele verd. IRAANSE SPOTPRENT moordpartij had het Syrische leger Alle Belgen orgaandonor BRUSSEL (AP) - In België is sinds gisteren de verwijdering van orga nen van overledenen wettelijk toe gestaan, tenzij de betrokkene uit- Blijkbaar mogen Iraniërs wel spotten met anderen: tijdens een parade drukkelijk te kennen heeft BEIROET (UPI/Rtr) - Syrische mi litairen hebben gisteren in West- Beiroet 22 strijders van de pro- Iraanse organisatie Hezbollah (Par tij van God) gedood nadat zij een bolwerk van deze militie hadden bestormd. Dat is uit bronnen van de Libanese politie vernomen. Een deel van de slachtoffers is doodge schoten, anderen zijn met bajonet ten of messen om het leven ge- barakken van Hezbollah ingeno- Hezbollah was overigens geen partij in de strijd tussen de Amal- militie en leden van de Progressie ve Socialistische Partij van Dru- zenleider Walid Joemblatt, de aan leiding voor het Syrische ingrij pen. Druzische en sji'itische strijders hebben gisteren stellingen in West- bracht. Hezbollah beschuldigde de Beiroet, waaronder het hoogste Syrièrs van een bloedbad De basis van de Hezbollah-strij- ders ligt in de wijk Basta. Toen Sy rische troepen deze buurt binnen trokken werden zij onder vuur ge nomen. Op jacht naar de schutters bestormden zij een gebouw dat in handen was van de pro-Iraanse mi litie. Binnen troffen zij ruim twin tig personen die zij om het leven brachten. De slachtoffers werden daarna in een militaire vrachtwa gen geladen, met groenten bedekt en naar het ziekenhuis gebracht. Eén man overleefde de slachtpar tij. Een woordvoerder van het zie kenhuis verklaarde dat niet alle 22 mannen om het leven waren geko men door kogels, maar gen waren bezweken aan steek wonden. Volgens Hezbollah zijn de slacht offers onschuldige mensen, die flatgebouw in de Libanese hoofd staf, ontruimd en prijsgegeven i de Syrische interventiemacht. Besmette huid bezorgt Engelsman aids het gebouw. Kort de wonden opgelopen aan gezicht c Teheran ter viering van de achtste verjaardag van het bewind Chomei- ni werd deze spotprent getoond. Hierop is een als muis getekende presi dent Sadam Hoessein van Irak te zien die wegvlucht voor Iraanse raket iran verklaarde gisteren dat vier Iraakse vliegtuigen zijn neergehaald en dat Iraanse troepen door de Iraakse verdedigingslinie zijn gebroken. Daarbij zouden 900 Iraki's zijn gedood. Irak meldde dat de marine een olieveld voor de Iraanse kust had aangevallen en in brand geschoten. De aanval leek een nieuwe manier van Irak om te proberen de olieproduktie en export van Iran aan banden te leggen. (foto ap> zes maanden ven dat zijn of haar organen niet mogen worden weggenomen. Personen die geen organen wil len afstaan, kunnen dat laten aan tekenen op de identiteitskaart die alle Belgen verplicht zijn steeds bij voeren, zich te dragen Als Israël zijn huidige arsenaal van 100 tot 200 kernwapens zou in zetten, zou geen belangrijke stad in het Midden-Oosten meer overeind staan. Hoewel Israël altijd heeft ge weigerd uitspraken te doen over zijn kernwapenvoorraad, heeft het land wel een verklaring afgelegd dat het zulke wapens niet als eerste zal gebruiken. Zuid-Afrika en Pakistan worden genoemd als landen die op het punt staan kernwapens te produ ceren. De situatie daar wordt bij zonder gevaarlijk geacht door Spector, met alleen vanwege de re geringen die er op dit moment aan de macht zijn, maar ook vanwege de mogelijkheid dat de macht er zal worden overgenomen door ra- dikale groeperingen die dan de be schikking over kernwapens zou den krijgen. „Die mogelijkheid kan een van de grootste gevaren opleveren voor de komende tien jaar," aldus Spector. Het rapport stelt dat Zuid-Afrika al sinds 1980 of 1981 de mogelijk heid heeft om kernwapens te bou wen, maar dat tot dusver van het testen van een kernwapen is afge zien om de betrekkingen met het westen niet in gevaar te brengen. „Nu die betrekkingen steeds meer onder druk staan, zouden de diplomatieke kosten van een proef - die het blanke moreel enorm zou oppeppen en vastbeslotenheid zou tonen ten aanzien van druk van buitenaf - wel eens aanvaardbaar kunnen zijn voor de regering Bo tha," aldus Spector. Ten aanzien van Pakistan deelt het rapport de opvattingen van de regering Reagan dat de Pakistaan se regering vrijwel zeker beschikt over de mogelijkheid om kernwa pens te bouwen. JERUZALEM (AP) - De Israëli sche premier Izaak Sjamir en de minister van buitenlandse zaken Simon Peres zijn gisteren met el kaar in aanvaring gekomen over de door de EG voorgestelde vredes conferentie voor het Midden-Oos ten. De sociaaldemocratische minis ter Peres is groot voorstander van zo'n conferentie terwijl Sjamir uit sluitend directe onderhandelingen wil. Peres was zo enthousiast dat hij aankondigde vandaag naar Egypte te gaan waar hij het vredesproces wil bespreken met zijn collega in Caïro, Esmat Abdel-Meguid. De groeiende verschillen over de te volgen strategie tussen de lei ders van de twee regeringspartijen vormen een bedreiging voor de Is raëlische coalitie. Sjamir sprak vanuit de Verenig de Staten via de radio en bena drukte dat Peres niet gemachtigd is om namens de coalitieregering te gaan praten over zo'n internatio nale conferentie. „Hij kan naar Egypte gaan en over al die zaken praten die we met Egypte delen maar hij is niet ge machtigd om verplichtingen aan te gaan voor Israël inzake een inter nationale conferentie voordat de regering een beslissing heeft geno men," aldus Sjamir. In de Jerusalem Post werd ge suggereerd dat Sjamir er best een regeringscrisis voor over heeft. Peres reageerde voor de radio met de opmerking dat het rechtse Likoed-blok nooit een punt heeft gemaakt van de internationale con ferentie, toen Peres premier was in de coalitieregering. Peres beschouwt de internatio nale conferentie als een mogelijk heid om eindelijk weer eens het vredesproces op gang te brengen. Peres en zijn Arbeiderspartij me nen overigens dat een internatio nale conferentie alleen maar kan dienen als een overkoepelend overleg dat de directe onderhande lingen niet in de weg mag staan. Sjamir en Likoed vrezen dt zo'n conferentie Israël tot territoriale concessies kan dwingen en in rechtse kringen is daar zo goed als niemand toe bereid. In Egypte is positief gereageerd op het EG-voorstel. Minister Es- mat Abdel-Meguid liet in een ver klaring weten dat Israël het idee van de conferentie moet steunen. In september vorig jaar was Pe res, die toen premier was, bij de Egyptische president Hosni Moe barak. Beiden verklaarden dat 1987 het jaar van de onderhande lingen en vrede zou worden en dat zij het idee van zo'n internationale conferentie steunden. Jongeren in Moskou slaags met elkaar MOSKOU (Rtr) - Ongeveer vijfhon derd jongeren hebben zondag in het centrum van Moskou gede monstreerd tegen agressief optre den door jongelui uit de buitenwij ken van de hoofdstad van de Sow- jet-Unie die zeggen op te komen voor de traditionele Sowjet-waar- den. Dit heeft radio-Moskou giste ren bekendgemaakt. Een winkelruit ging aan diggelen tijdens de demonstratie tegen de „Ljoebery". Zij zouden zich 's avonds laat op straat manifesteren en op de vuist gaan met leeftijdge noten die zich anders kappen en kleden zoals hippies, punks en lief hebbers van keiharde rock muziek. De Ljoebery ontlenen hun naam aan de Moskouse buitenwijk Ljoe- bertsy. Sommige waarnemers houden de mogelijkheid open dat deze 'te genbeweging' een uitvloeisel is van een netwerk van personen in de samenleving die gekant zijn te gen de beweging naar liberalise ring die onder de inspiratie van partijleider Michail Gorbatsjov op gang gekomen is. ADVERTENTIE LONDEN (AP) - In Groot-Brittan- nië is een man bij een huidtrans- vaicii cjvu- Plantatie besmet met het aids-vi- ^TVnrnmi- rus- Volgens het Britse ministerie van volkgezondheid is besmetting op deze manier nog niet eerder voorgekomen. De ontvanger had bij een huis- veilig heenkomen hadden gezocht houdelijk ongeluk zware brand- handen. Hij werd direct i Londense Queen Mary ziekenhuis gebracht, waar men op de brand wondenafdeling een huidtrans plantatie uitvoerde. Volgens de plastisch chirurg van het ziekenhuis begonnen de chi rurgen met de operatie, voordat de donorhuid volledig kon worden getest op besmetting met aids. In twijfelgevallen neemt deze contro le veel tijd in beslag. Inmiddels worden geen transplantaties van donorhuid meer uitgevoerd. Clarke zei dat het geval conse quenties zal hebben voor de toe passing van donorhuid bij trans plantaties. Artsen zullen nu zoveel mogelijk transplantaties met eigen huid van de brandwondpatiënt uit- Voorkom roest-inwerking. Onderzijde-carrosserie reinigen. Motorruimte en motor reinigen. Motor-electrische installatie conserveren. Voorremmen reinigen. SPECIALE ACTIEPRIJS f 100.- incl. btw. Geldig t/m 30 April 1987 Het Britse ministerie van volks- De nieuwe regeling geldt ook gezondheid zal artsen waarschu- buitenlanders die langer dan wen geen weefsel te gebruiken, dat niet uitgebreid is gecontroleerd. In combinatie met onderhoudsbeurt Slechts f 90,- j kamsteeg I ^v-a-g VOORSCHOTEN Hofweg 39 - Tel. 071-769307 OEGSTGEEST Geversstraat 30 - Tel. 071-173414 LEIDERDORP v.d. Valk Boumanweg 2 - Tel. 071-899212 KATWIJK Zeeweg 61 - Tel. 01718-15141 Heimwee BRUSSEL - De opperbevelhebber van de NAVO, de Amerikaanse ge neraal Bernard Rogers, zal op ver zoek van president Reagan zijn "Het vaderland en de geboorte- functie op 1 juli neerleggen. Ro- - or njets vervan- ®ers za* worden opgevolgd door het commentaar generaal John Galvin. nu nog com grond kunnen door niets gen worden", van een groep van veertig die maandag uit de Verenigde Sta ten naar de Sowjet-Unie terugkeer de. De groep bestond uit Russen, Moldaviërs en joden. In de afgelo pen drie maanden zijn ongeveer 200 personen, die geruime tijd ge leden naar de VS emigreerden, weer naar de Sowjet-Unie terug ge gaan. Één familie keerde al weer snel terug naar de VS, omdat "je in de Amerikaanse winkels meer keus hebt dan in de Sowjet-Unie". aanblijven, heeft president Reagan toch besloten hem van zijn com mando te ontheffen. Formeel heeft de president de NAVO om toe stemming gevraagd, maar feitelijk heeft hij die niet nodig. mandant van het Amerikaanse zuidelijke commando, dat zijn hoofdkwartier heeft in Panama. door Hans de Bruijn Hoewel Rogers (65) nog maar en kele maanden geleden te kennen gaf graag nog enkele jaren te willen De functie van NAVO-opperbe- velhebber en die van de bevelheb ber van de Amerikaanse troepen in Europa zijn altijd aan elkaar ge koppeld. Reagan heeft besloten Rogers niet te handhaven als de Amerikaanse troepencomman dant, en dat betekent dat hij zijn wordt algemeen aangenomen dat het ontslag voor Rogers - die overi gens al zeven jaar op deze post zit, langer dan welke voorganger van hem ook - te maken heeft met de gespannen relatie tussen de gene raal en de Amerikaanse president. Rogers heeft eind vorig jaar her haaldelijk scherpe kritiek geuit op de opstelling van Reagan tijdens de onderhandelingen in Reykjavik met Sowjet-partijleider Gorbats jov. Rogers klaagde toen dat hij niet vooraf over de Amerikaanse NAVO-functie automatisch moet voorstellen - waar hij fel tegen opgeven. Voor de benoeming van Galvin is wel de instemming van de bondgenoten vereist. In NAVO-kringen in Brussel - te zijn ingelicht. De generaal verzette zich vooral tegen het voorstel om alle middel- lange-afstandswapens uit Europa te verwijderen, een voorstel waar over vergaande overeenstemming tussen Reagan en Gorbatsjov werd bereikt. Ook op andere terreinen nam de generaal regelmatig van Washington afwijkende standpun ten in. Zo was hij weinig enthou siast over Reagan's SDI-plannen voor een ruimte-defensiesysteem. Na zijn kritiek op 'Reykjavik' kreeg hij het ook aan de stok met NAVO-secretans-generaal Car- rington, die publiekelijk verklaar de dat niet de generaals maar de politici het beleid van de NAVO bepalen. Rogers' politieke verkla ringen schoten ook bij andere poli tici in het verkeerde keelgat. Anderszijds heeft Rogers van meet af aan gestreden voor de plaatsing van de kruisraketten en Pershings in Europa en voor het verhogen van de defensiebudget ten van de NAVO-landen. Hij wei gerde anderhalf jaar geleden te ver schijnen op een hoorzitting in de Tweede Kamer over de kruisraket ten. Van hem is ook de opmerking, enkele jaren geleden, dat Neder land voor 'slechts 33 gulden per in woner' een adequaat defensie-ap paraat in stand kon houden. De vrij onbekende viersterren- generaal John Galvin wordt be schouwd als een minder 'politieke generaal', die in militaire kringen wordt omschreven als ouderwets en meer geneigd om de politieke beslissingen aan Washington en de bondgenoten over te laten. Bernard Rogers gespannen relatie met Reagan - (folo API

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5