Offshore grootste vervuiler Noordzee FOTO 75° 'Media zijn hier vooringenomen' van dia VS lichten ruimere uitleg wapenbeheersingsverdrag toe Meerderheid vindt dat uitkering niet lager kan ZuicLhollandse gifgrond gaat naar Brabant Tweede Kamer eens met invoering nieuwe kogel Geen korting op budget ziekenhuizen Van den Broek praat met Kamer over ingrijpen bij uitzenden Carrell-satire WOENSDAG 25 FEBRUARI 19B7 BINNENLAND PAGINA 3 Platforms lozen veel meer olie clan opgegeven DEN HAAG (GPD) - Tachtig pro cent van de Nederlanders vindt dat de uitkeringen niet verder omlaag kunnen. Tweeenzeventig procent meent zelfs dat het verschil tussen de uitkeringen en de lonen van mensen die nog wel werk hebben, niet groter mag worden. Dat blijkt uit een onderzoek dat het buro Interview in opdracht van de VARA-radio heeft uitgevoerd. De ondervraagden bleken vrij moet worden, kleiner of gelijk moet blijven, antwoordde 19 pro cent dat het verschil groter moet vi.j worden. Vijfenveertig procent eensgezind, ongeacht de politieke 7!°^ ,^e verschillen moeten AMSTERDAM (GPD) De olieverontreiniging van de Noordzee door de offshore-indus- trie is schrikbarend. De olieverliezen van de boorplatforms worden geschat op 50.000 tot kan 70.000 ton per jaar. Dat is een veel grotere hoeveelheid dan de 23.000 ton die officieel door de industrie wordt opgegeven. Tot voor kort schoofde offshore, die per jaar 130 miljoen ton olie uit de zee wint, de zwarte piet volledig naar de scheepvaart. Maar dat is niet terecht. voorkeur. Zo zegt 76 procent de CDA-aanhang dat de uitkerin gen niet omlaag kunnen, bij de VVD-kiezers was dat 71 procent, terwijl voor 89 procent van de PvdA-aanhang vaststaat dat er niets meer van de uitkeringen af blijven zoals ze zijn, terwijl 27 pro cent de verschillen tussen lonen en uitkeringen wil verkleinen. Uitgesplitst naar politieke voor keur blijkt dat 58 procent van de CDA-kiezers de verschillen wil houden zoals ze nu zijn. Voor de WD-aanhang is dat 66 procent en voor de PvdA-stemmers 39 pro cent. Op dit moment worden de verschillen tussen lonen en uitke ringen vanzelf groter, omdat de lo nen stijgen en de uitkeringen door de regering zijn bevroren. Uit de antwoorden blijkt dat de onder vraagden de koppeling tussen lo nen en uitkeringen moet worden hersteld. Ook is gevraagd wat er moet ge beuren met de meevaller van enke le miljarden gulden. Twintig pro cent van de ondervraagden wil dat geld gebruiken voor, verbetering van de positie van uitkeringsge rechtigden. Eenentwintig procent voelt meer voor de WD-suggestie "De scheepvaart is ontegenzeglijk een belangrijke olievervuiler, met name de tankers, maar de offshore spant toch echt de kroon", aldus gisteren het hoofd afdeling water huishouding van de hoofddirectie van de Waterstaat Saeijs bij de ope ning van een internationale confe rentie over olieverontreiniging in Amsterdam. Het congres, dat de hele week duurt, is georganiseerd door TNO onder auspiciën van de International Association on Water Pollution Research and Control (IAWPRC). Door allerlei vormen van milieu verontreiniging zowel op zee als op (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland wil vervuilde grond in de nabije toekomst afvoeren naar Moerdijk, direct naast de plek die Noord-Brabant eveneens als op slagplaats gebruikt. De provincie kon uit twee mogelijkheden kie zen: de ene was vestiging naast de Tijdelijke Opslag- en verwerkings plaats (TOP) van Brabant, de ande re aan open water. Zuid-Holland heeft voor samen werking met Noord-Brabant geko zen. Er kor»t een aparte laad- en losplaats aan open water om" de aanvoer van grond per schip moge lijk te maken. De werkzaamheden voor de aanleg van de Zuidhol landse opslag, met een omvang van negen hectare, beginnen zodra minister Nijpels (milieu) de plan nen heeft goedgekeurd. het aangrenzende land staat de Noordzee onder 'zware stress', zei Saeijs. Uit het systeem komen steeds duidelijker signalen dat er iets fundamenteel mis is. De olie- vervuiling vormt slechts een van de bedreigingen. Jaarlijks wordt 80.000 tot 220.000 ton olie in de Noordzee geloosd. Saeijs wees erop dat de norm voor de toegestane (reguliere) lo zingen door de offshore te hoog is en dat oude olievoorraden worden uitgeput. De reguliere lozing is sinds 1981 met 350 procent specta culair toegenomen en bedraagt al 2000 ton per jaar. Tot 1989 wordt nog een verdere toename verwacht tot 6.000 ton per jaar, dat is een groei van 840 procent ten opzichte van '81. Saeijs noemde de cijfers 'duidelijk en schrikbarend'. Hij vond dat in het vervolg milieu-ar gumenten een veel grotere rol die nen te spelen wanneer de vraag aan de orde is, of oude olieputten in produktie moeten blijven. rond de platforms terecht komt. De bodem raakt daardoor steeds ernstiger verontreinigd. Saeijs liet weten dat de menin gen van de deskundigen over de ef fecten van de vervuiling nogal uit eenlopen. De conferentie zal daar over meer duidelijkheid moeten scheppen. "Hoe beter het beleid de oorzaak-gevolg relaties kent. hoe effectiever de maatregelen kunnen zijn". Hij meende dat de lozingen van de offshore alleen terugge drongen kunnen worden als con trole. opsporing en vervolging fors verscherpt worden. De topambtenaar onderstreepte dat in de eerste plaats internationa le samenwerking vereist is om de diverse maatregelen te verwezen lijken. Hiervoor bestaan verschil lende verdragen (Bonn. Oslo en Parijs). Ongelukken Hij wees erop dat met name de olieverliezen door ongelukken en via boorspoeling en boorgruis door de industrie worden gebagatelli seerd. De officiële jaarhoeveelheid van 500 ton olie die volgens de off shore door ongelukken in zee be landt bleek bij een systematisch onderzoek van Rijkswaterstaat ver bezijden de waarheid. Het verken ningsvliegtuig trof per dag al meer olie aan dan volgens de officiële meldingen in 120 dagen werd ge loosd. De werkelijke hoeveelheid ligt rond 35.000 ton per jaar. De vervuiling ten gevolge van boorgruis is 'dramatisch'. Sinds '81 nam deze met 300 procent toe tot 25.000 ton. De olie hecht zich aan boorgruis. dat op de zeebodem DEN HAAG (ANP) - De Tweede-Kamerfracties van CDA en WD heb ben vandaag de bewindslieden van justitie en binnenlandse zaken het groene licht gegeven voor de invoering van de nieuwe politiekogel van het type 'Action model III'. Deze kogel heeft een groter stoppend vermo gen dan de nu nog gebruikte kogel. Bovendien is de kans op 'doorschie ten' geringer, waarmee het risico voor het treffen van buitenstaanders wordt verkleind. Het PvdA-kamerlid Stoffelen wees er op dat het gerechtelijk genees kundig laboratorium in een rapport heeft vastgesteld dat de door deze munitie te veroorzaken verwondingen niet gering zijn en dat de kans op dodelijke afloop aanwezig blijft. Bovendien kan het laboratorium niet de vraag beantwoorden of dergelijke verwondingen ook te genezen zijn. Ook de bewapeningscommissie die de aanschaf van deze munitie heeft aanbevolen, loopt niet over van enthousiasme. Ambtenaren in Groningen kunnen goedkoop stoeien met computers GRONINGEN (ANP) - De ge- meente Groningen wil een mil joen gulden uittrekken om ambtenaren met flinke korting een personal-computer te be zorgen, waarop zij thuis kun nen oefenen. Gebleken is dat zeker 1000 van de 40000 ambte naren belangstelling hebben, zo deelde wethouder Zunder- dorp van financiën gisteren De ambtenaren krijgen de computer niet gratis, maar pro fiteren van de grote korting die de computerleverancier geeft, terwijl ze van de gemeente een bijdrage krijgen van 600 gulden ineens. Voor het resterende be drag, bijna 3000 gulden, biedt de gemeente een renteloze le ning aan. De normale prijs van de aan te schaffen computers is 9000 gulden. De hele operatie kost de ge meente naar schatting een mil joen. "We vonden dit nodig, omdat veel meer ambtenaren met de computer vertrouwd moeten raken. Op deze manier willen wij dat stimuleren", al dus Zunderdorp. Een van de voorwaarden waaronder de ambtenaren de computer kun nen krijgen is het volgen van een computercursus. MARKELO - Op 30 april moeten deze speciale vlaggen met de portretten van prinses Juliana en prins Bern- hard overal in het land van de huizen wapperen. In de vlaggenfabriek in Markelo is men druk bezig met de fabricage. <foto ANP) DEN HAAG (ANP/UPI/GPD) - President Reagans speciale ontwa peningsadviseur Paul Nitze komt morgen naar Den Haag voor een gesprek met minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Nitze zal de minister inlichten over de plannen van de Verenigde Staten om het Amerikaanse-Russische ABM-verdrag over wapenbeheer sing ruimer te interpreteren. Het in 1972 gesloten ABM-verdrag be perkt het aantal systemen tegen vijandelijke raketten en verbiedt plaatsing van nieuwe systemen. De VS willen een versoepeling van dit verdrag met het oog op een spoedi ge gedeeltelijke invoering van de fensiesystemen in de ruimte. Iraanse ambassadeur Tajgardomi voelt zich gekrenkt als moslim WASSENAAR - "Uitzending door de VARA vgn het beledigende fragment uit de Tagesshow van Rudi Carrell zou voor Nederland ernstiger gevolgen hebben gehad dan voor de Duitse Bondsrepu bliek. Nederland wist namelijk hoe het Iraanse volk de belediging van imam Chomeiny en alle moslims ter wereld had opgevat. Op het op nieuw bewust krenken van onze gevoelens zouden wij met gepaste middelen hebben gereageerd". door door Mare Guillet/ANP Zo rageerde gisteren de Iraanse ambassadeur in Nederland, Hos sein Tajgardoun, gisteren op de rel rond de tv-satire van Carrell op Chomeiny. Tajgardoun benadruk te daarbij dat de manier waarop Achter het Nieuws en de Neder landse media het onderwerp heb ben behandeld, opnieuw 'bewijst dat de Nederlandse massamedia een vijandige houding innemen ten opzichte van de islamitische re volutie en haar politieke en reli gieuze leider'. Als voorbeeld noem de Tajgardoun het uitzenden van het fragment uit Spitting Image waarin een karikatuur van Kho- meiny een handtekening zette met bloed. Achter het Nieuws besloot na aandringen van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) het ge wraakte fragment niet uit te zen den, omdat het volgens de minister de veiligheid van de in Iran verblij vende Nederlanders in gevaar zou kunnen brengen. Nadat in Carrell's uitzending in een fragment van 14 seconden damesondergoed naar de Iraanse leider Khomeiny werd gegooid, wees Iran uit protest twee Westduitse diplomaten uit, sloot zijn consulaten in Berlijn, Frank furt en Hamburg en het Goethe-in- stituut in Teheran. Voorts werd het kantoor van de luchtvaartmaat schappij Iran Air gesloten. Tajgardoun: 'Als we altijd zouden reageren op vijandige berichtgeving, zouden we er een dagtaak aan hebben'. <r0to anpi Satan Op de vraag waarom Iran zo woe dend heeft gereageerd op het sati rische programma terwijl de Wes terse pers toch herhaaldelijk de Iraanse karakterisering van de Verenigde Staten als de 'Grote Sa tan' heeft gemeld (wat een beledi ging is van het Amerikaanse volk), antwoordt de ambassadeur: "Onze typering van de Verenigde Staten is gebaseerd op feiten. Sinds de Tweede Wereldoorlog heeft Was- derstreept dat de reactie vanuit Te- hington onze eigendommen ge plunderd en ons volk onderdrukt. Voor het beledigen van imam Cho meiny heeft Nederland noch de BRD een reden. Dit bewijst slechts de algemene vijandigheid van de Westerse media ten opzichte van de islamitische revolutie en haar leiderschap". De ambassadeur heeft het ge wraakte televisie-fragment overi gens niet gezien. Tajgardoun heran zo fel is, omdat het gaat om een belediging voor een miljoenen publiek. "Wij kunnen niet elke keer reageren op vijandige, voorin genomen berichtgeving in de Ne derlandse pers. Daar zou de am bassade een dagtaak aan hebben", zo zegt de ambassadeur glimla chend. De ilaanse diplomaat vindt niet dat de waarschuwing die via de Nederlandse ambassadeur in Te heran Bast het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag be reikte, en het verzoek van de Iraan se ambassade aan Achter het Nieuws het item niet uit te zenden, een inmenging vormen op de pers vrijheid. "Het uitzenden van het fragment zou een inmenging heb ben betekend op onze vrijheid, op de vrijheid van alle moslims van de wereld. De vrijheid van de pers gaat niet zo ver dat men de leider van een land waarmee Nederland goede betrekkingen onderhoudt ongefundeerd kan beledigen". Tajgardoun wijst er op dat er veel Nederlandse zakenlieden in Iran zijn en dat de handel tussen Iran en Nederland groeit. In 1985 ging het daarbij om ruim 4 miljard gulden. Nederland exporteerde in dat jaar voor circa 1 miljard gulden en importeerde voor 3 miljard gul den (voor 95 procent olie). Behalve in 1984 (aanvallen op de Iraanse ambassade in Den Haag) is het in de geschiedenis van de di plomatieke betrekkingen tussen Iran en Nederland (sinds 1866 toen Holland een consul in Busher be noemde) twee maal eerder tot een diplomatiek incident gekomen. In 1974 riep sjah Mohammad Pahlawi zijn ambassadeur in Den Haag te rug uit protest tegen de milde straf die Iraanse studenten hadden ge kregen die hadden geprotesteerd tegen schendingen van mensen rechten in Iran. In 1977 dreigde de sjah alle economische betrekkin gen met Nederland te verbreken, omdat Amnesty International in Amsterdam een congres had geor ganiseerd over de grove schending van mensenrechten in Iran. Duitsland hebben ten doel. aldus officiële kringen in Washington, de bondgenoten ertoe te bewegen een nieuwe Amerikaanse uitleg van het verdrag te aanvaarden. Ook zullen zij worden ingelicht over de mogelijkheden om delen van de ruimtedefensie - officieel aange duid als SDI, het Strategische De fensie Initiatief tegen vijandelijke raketten - operationeel te maken. De Amerikaanse regering zal vol gens waarnemers besluiten tot een ruimere interpretatie van het ABM-verdrag, ongeacht wat de bondgenoten te zeggen hebben. Het hoofd van het Amerikaanse Bureau voor Wapenbeheersing en Ontwapening, Kenneth Adelman, heeft eerder deze maand met zo veel woorden verklaard dat de Eu ropese NAVO-landen niets te ma ken hebben met de Amerikaanse interpretatie van het verdrag, om dat zij niet op de hoogte zijn van de finesses van de onderhandelingen. Bredere uitleg Mede op aandrang van de West- europese NAVO-landen heeft de Amerikaanse regering zich tot nu toe gehouden aan een strikte uitleg van het ABM-verdrag. waarbij on derzoek naar anti-raketsystemen binnen laboratoria is toegestaan, maar niet het ontwikkelen, beproe ven en plaatsen van zulke syste men. Op aandrang van onder ande ren de Amerikaanse minister van defensie Weinberger wil president Reagan zich niet langer strikt hou den aan het ABM-verdrag. Volgens zijn ruimere uitleg blijft alleen plaatsing van een ruimtedefensie verboden, maar is het ontwikkelen en beproeven buiten laboratoria geoorloofd. De Sowjet-regering heeft laten weten dat een bredere uitleg het einde van het ABM-verdrag zal be tekenen en een nieuwe bewape ningsronde zal inluiden. Neder land, zo heeft minister Van den Broek verklaard, deelt de zorg met de Bondsrepubliek en Groot-Brit- tannië dat de Amerikaanse rege ring zal besluiten tot een bredere uitleg en heeft aangedrongen op overleg binnen de NAVO. Minister Van den Broek en zijn collega van defensie Van Eekelen hebben de Tweede Kamer een brief gestuurd waarin enige zorg wordt uitgesproken over het Ame rikaanse voornemen om voortaan de bredere interpretatie van het AMB-verdrag aan te houden. Volgens Van den Broek is dit verschil van interpretatie van het verdrag veel meer een politieke dan juridische zaak. "Nederland hecht eraan dat het verdrag in stand wordt gehouden, de uiteen lopende interpretaties geven de re gering aanleiding tot zorg". om de miljarden te gebruiken voor een lastenverlichting voor ieder een. belastingverlaging dus. Drieënvijftig procent wil dat het geld wordt ingezet voor verbete ring van de werkgelegenheid. Voor die laatste manier om de meevaller te gebruiken kiest 60 procent van de CDA-aanhang en 56 procent van de PvdA-achterban. Opvallend is dat ook 57 procent van de WD-stemmers kiest voor het verbeteren van de werkgele genheid. terwijl die partij juist via zijn voormannen De Korte en Voorhoeve heeft gepleit voor las tenverlichting voor iedereen. Voor die oplossing blijkt maar 34 pro cent van de WD-aanhangers te voelen, voor het CDA is dat 27 pet, terwijl maar 15 pet van de PvdA- kiezers iets ziet in belastingverlich ting. Verzekeraars ziektekosten voorspellen nieuwe heffing UTRECHT (ANP) - De organisatie van particuliere ziektekostenverze keraars, het KLOZ, is kwaad op staatssecretaris Dees (volksge zondheid) omdat hij de premie voor de standaardpolis per 1 april met slechts 2 tot 3 procent wil ver hogen. De verzekeraars moesten die standaardpolis vorig jaar aan de mensen die uit de opgeheven vrijwillige ziekenfondsverzekering kwamen aanbieden tegen een pre mie van 135 gulden per maand. Dat bedrag is niet kostendekkend en het totale tekort van ruim 240 mil joen gulden is per 1 januari 1987 over de overige particulier verze kerden omgeslagen in de vorm van een "heffing" van ruim 70 gulden per jaar. De verzekeraars hadden er bij Dees op aangedrongen de premie geleidelijk op een "meer realistisch niveau" te brengen en een verho ging met tien of vijftien gulden toe te staan. Maar volgens KLOZ-di- recteur R. Scheerens heeft de be windsman laten weten dat hij deze week in een brief aan de Tweede Kamer zal meedelen dat de premie voor de standaardpolis met slechts enkele procenten stijgt. Volgens Scheerens liggen zowel aan dit besluit als aan de vaststel ling van de oorspronkelijke premie inkomenspolitieke motieven ten grondslag. De staatssecretaris ver geet volgens Scheerens de gevol gen voor de inkomens van de ove rige vier miljoen particulier verze kerden. Die zullen die gevolgen merken in de vorm van een nieuwe -en wellicht nog hogere- "heffing" per 1 januari 1988. DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Dees (volksgezondheid) wil voorkomen dat ziekenhuizen op nieuw een algemene korting op hun budgetten ondergaan. De zie kenhuizen die al zuinig waren en toch minder mochten uitgeven, mogen niet de dupe worden. Zie kenhuizen die reserves hebben, mogen die houden als "appeltje voor de dorst", aldus de staatsse cretaris gisteren in de Eerste Ka mer bij de behandeling van de be groting van WVC. De bewindsman gaf toe dat de af gelopen jaren meer algemene zie kenhuizen zijn gebouwd vanwege een speciale regeling voor zogehe ten exploitatieverlagende projec ten. Dat ging ten koste van de bouw van psychiatrische instellin gen, zwakzinnigeninrichtingen en verpleeghuizen. Dees wil proberen aan deze projecten voorrang t.e ver lenen. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) praat op aandringen van de PvdA'er Ter Beek morgen met de kamercommissie voor buitenland se zaken over diens optreden in VARA's Achter het Nieuws. De be windsman vroeg de programma makers telefonisch niet het frag ment uit te zenden uit de Duitse tv-show van Rudi Carrell, waarin vrouwen de Iraanse leider Chomei ny slipjes naar het hoofd gooien. Ter Beek verklaarde het niet op voorhand oneens te zijn met Van den Broek. "Maar de minister moet wel duidelijk maken, welke uitzon derlijke omstandigheden dit uit zonderlijke optreden rechtvaardi gen. Zo kun je je afvragen, of we met dit signaal richting Teheran niet op een hellend vlak zitten, bij voorbeeld wanneer de Nederland se tv een documentaire over de si tuatie in Iran zou willen uitzenden die het bewind daar niet goed uit komt". Gisteren ontkende de eerste se cretaris van de Iraanse ambassade in Den Haag, Ismael Safavi, dat de Nederlandse ambassadeur in Te heran Bast, te horen heeft gekre gen dat de veiligheid van de Neder landers in Iran niet zou worden ge garandeerd als het Carrell-frag- ment werd uitgezonden. Juist deze boodschap van ambassadeur Bast bracht Van den Broek ertoe zelf met de VARA te bellen, nadat eer dere pogingen van ambtenaren van het ministerie om de omroep op andere gedachten te brengen hadden gefaald. Het was ook dit ar gument, dat de VARA ertoe bracht van uitzending af te zien. Volgens Safavi, die zich daarover zeer verheugd toonde, was de Ne derlandse ambassadeur alleen te verstaan gegeven dat uitzending zeer schadelijke gevolgen zou heb ben voor de Nederlands-Iraanse betrekkingen. De woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken bleef gistermiddag echter bij de versie die Bast had gegeven en minister Van den Broek meen de dat de ambassadesecretaris mo gelijk 'niet helemaal op de hoogte' was van de gesprekken die in Te heran zijn gevoerd. Bast kreeg van zijn (niet nader aangeduide) gesprekspartners in Teheran te horen, dat de konse- kwenties 'zeer ernstig zouden zijn, zowel in Iran als in de hele Islamiti sche wereld'. Vervolgens werd hem, aldus de woordvoerder van minister Van den Broek gisteren 'op indringende wijze te verstaan gegeven, dat de Iraanse regering niet kon instaan voor de veiligheid van de Nederlanders in het land. Er zijn, naar het ministerie meent te weten, 71 Nederlanders werk zaam in Iran. Buitenlandse Zaken wilde giste ren met ingaan op de vraag of uit het optreden van Van den Broek de conclusie moet worden getrok ken dat Nederland op voorhand buigt voor dreigementen. In dit ge val van een bewind dat geacht wordt terroristische activiteiten te steunen. ADVERTENTIE 9x13 cm Jr25nu Aanbieding geldig t/m 14 maart 1987 DIXONS KLEURENFILMS formidabele kwaliteit 44winkels in Nederland

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3